Méně zpoždění a poruch, lepší služby, konverze napájení. MD změnilo podmínky pro odměny šéfů Správy železnic
Jeden z kritických dnů. Tabule s odjezdy v sobotu 6.8. 2022 na hlavním nádraží. Autor: Fanoušek Správy železnic
Nově se klade důraz na spolehlivost a propustnost železniční sítě, cílem je omezit zpoždění vlaků způsobená Správou železnic.
KPI=keď posereš, ideš.
„5. Oblast investiční: Realizace prioritních projektů“
Mohla by redakce zjistit u vyjmenovaných staveb tyto milníky vč. termínu?
Je to je krasny. Zase se bude lhat a pravda se bude vyhodnocovat a ohybat kam bude potreba aby odmeny pristaly kam maji. Mnohe firmy prisly na to, ze KPI musi byt jednoduche a citelne jinak to nema smysl…
Furt se tady kritizuje, že ministr nic nedělá. Co teda má dělat, když ne nutit Správu do toho, aby dělala co má?
Nebo má zřidit Opravdovou Správu Železnic a ten barák v Dlážděné dál nechat snít o tom, jak budou rozhodovat o veškeré veřejné dopravě až do úrovně jednotlivých cest každého člověka?
Souhlasim. Doufam, ze to pomuze a nekteri jedinci se chyti za nos. Kdyz vidim cizince v ceskych vlacich, nekdy se stydim. Pritom bych chtel byt hrdy. Pokazde nejaky zpozdeni nebo vagony Ceskych drah katastrofalni
Já když vidím, jak se někteří cizinci (obzvláště s Němci mám nepříjemné zkušenosti) chovají v českých vlacích, tak bych jim více jak Béčko, či Bdmtee do soupravy nedal.
Ale to jsou Nemci. Tam to je celkem normalni. Pokud nekde nekdo hulaka, vetsinou v nemcine. Od mladiku sedicicich na basach s pivem po nahluchlou normalni rodinku.
Takže Bdmtee na EC Vindobona a stěžujte si v Německu na Němce?
Ještě nějak ukončit motivaci k maskování PJ za TOR (pozdrav zdaleka nejen do Mariánek).
Očekávat se dá nejvýše to, že současný tlak veřejnosti na zvýšení spolehlivosti provozu způsobí vydání zcela nových výhružných fermanů o přísném dodržování pořadí důležitosti. Lze předpokládat obmyslné rozšíření administrativy pro evidenci příčin zpoždění, snad i vznik nových záznamníků (v lepším případě elektronických). Střednímu manažmentu bude znovu uloženo dále zvýšit kontrolní činnost, která tak – po všech předchozích zvýšeních – dosáhne již neměřitelných hodnot. Přibudou nová závazná a delší slovní znění do předpisů, zvláště do D3. Možná i sám střední manažment bude proaktivně kontrolován zvláštními inspektory z nějaké nově zřízené složky. A až bude vše správně utaženo, zase bude někdo volat… Číst vice »
Tohle bohužel nezní vůbec nereálně.
Takže je vlastně Kupka blbec, že se o něco snaží, protože těm dole se nehce a jenom křičí, jak Kupka likviduje železnici.
Důležité je si oddůvodnit, jakkoliv pokroucenou logikou, že několik tisíc cestuijících uvízlých v Bezpráví je vlastně problém jejich, měli jet raději do Mšena a Osoblahy a ne na pracovní jednání do Prahy.
Ale to už bude pan Bc. opravdu v záporu.
To mu nemůžou udělat. Víte co dneska stojí kadeřník?
Nevím, od covidu mě stříhá manželka. 🙂
Teď to na ČT24 dost přesně popsal Jan Beránek (ČT): Jak SŽ vznikla a nabalovaly sa ni postupně další a další části od ČD tak KPI zůstavaly poplatny původnímu účelu. Naprosto totéž ale platí i o organizační struktuře SŽ, která nereflektuje nové úkoly vztažmo k řízení provozu a k dopravcům. Z řízení provozu, které by mělo být na vrcholu pyramidy, přešla k SŽ jen část a to ta, která ani neřídí nejdůležitější tratě. Takže – změna KPI je asi správný krok ale bez řezu do organizační struktury, vyvození odpovědnosti nejvyšších, zbavení CDP nimbusu nedotknutelnosti a logickém nastavení struktury a vztahů… Číst vice »
Nejdůležitější tratě? Která nejdůležitější trať není řízena SŽ? Řídí provoz na všech státních tratích. CDP patří pod SŽ.
Existuje nějaká koncepce přepínání rozvodové sítě na střídavinu? Případně vyčíslení, kolik energie/dalších zdrojů se propálí ročně používáním stejnosměru?
Ovšem že ne…proč taky…
https://zdopravy.cz/sprava-zeleznic-zacina-resit-prepinani-trakcni-soustavy-v-dalsi-oblasti-v-praze-bude-dele-stejnosmer-64708/
Jedina skoda, ze se rovnou s novymi KPI nevymeni i management. Ale ze by to do konce 2023 zvladli naplnit, o tom pochybuji
Management plnil požadované cíle. Není důvod pro jeho výměnu.
Management by mel byt i opozici a fungovat ku prospechu vsech ve statni sfere
Ne. Management by měl být prodlouženou rukou zřizovatele, majitele apod.
Právě kdyby mu měli být opozicí, nemají tam co dělat.
Proč? A kdo lepší tam přijde? A jsou vůbec lepší a chtějí to dělat?
Jediny co je skoda, ze se rovnou s novymi KPI nevymeni i management. Ale ze by to do konce 2023 zvladli naplnit, o tom pochybuji
To bude ten jízdní řád 2022/2023 vypadat. Manekýn nařídí rozvolnění jízdních dob, aby byl dobrej a kraje a dopravci se zblázní, protože rozebrání skoro hotového grafikonu s uzávěrkou 4.9. povede k „řešením“ špatným a horším.
Takové řešení o ničem.
No…pokud by to nepřepískli, tak ty jízdní doby budou sice dlouhé, ale taky odpovídat realitě…
Presne tak. Proc grafikon, ktery stejne nelze zplnit. Radeji at grafikon udelaji podle reality
Jedine dobre reseni je jizdni rad s realnym casem dojezdu vlaku.
Nejlépe si to před jeho psaním vyzkoušet zkusmo zajet, ideálně s 1-3 vagony navíc (posily na svátky nebo dovolené).
Jednou jsem cetl, ze grafikony v Cesku dela v podstate jeden jediny pan uz poslednich asi 20 let. Cetl jsem s nim rozhovor asi pred 2-3 lety. Dost me to sokovalo, ze sbiral a vyhodnocoval data a pozadavky od ruznych dopravcu apod jen on a opravdu to prs tvoril a navrhoval jen on
Byl způsob, jak se stanovovaly minimální jízdní doby podle měrného výkonu. Nebyl s tím problém, když se počítal poloviční výkon tak šlo i zkracovat. V noci na prázdné trati lze časy zajet. Průser jsou nereálné pobyty (půl minuty Os v Zadní Třebáni a dalších stanicích s poloperony. Za 30 sekund od zastavení vlaku nejde dojít od staniční budovy, počítá se s tím že někdo leze do kolejiště před zastavením) Neúplné výlukové jízdní řády, ve výluce se zdrží o 5 mibut ale za výlukou má stejné časy včetně přestupů a křižování. Měkké napětí v troleji (když bude vlak v disahu napáječky… Číst vice »
A co tak se zeptat strojvedoucího, který tam jel 100x?
Nebo ještě lépe pořidit si statistiku zpoždění, aby bylo vidět, kde zpoždění krátit dá a kde nedá, kde už je to na krev.
Protože 1 měření je k ničemu.
Třeba to dnešní Správní rada vyřešila…ne kosmeticky, ale “od podlahy”!
Nemocní lidé. Nezdravý přístup.
Jediné řešení je, aby se uzdravili lidi, tím se uzdraví celá společnost.
Tuhle prohnilou organizaci by to chtělo podstivě pročistit. Každý normální zaměstnanec dostane za splněný cíl měsíční mzdu, nebo plat. Oni to mají asi za účast a ještě odměny za to, když se uráčí něco splnit…
Souhlasím s Vámi, tohle je vážně neuvěřitelné. Přijde mi, jako kdyby Správa železnic fungovala ještě v režimu devadesátek.
Někdy je z toho cítit vpravdě husákovská normalizace.
Je to naopak naprosto normální praxe ve většině soukromých firmách. Od úrovně středního managementu až k nejvyššímu vedení firmy mají lidé nastaveny cíle, kterých musí oni i firma v daném fiskálním roce dosáhnout, aby dostali vyplaceny roční bonusy nad rámec běžné mzdy. Samozřejmě musí být cíle nastaveny rozumně, aby motivovali management k rozvoji firmy.
Ano, v soukromých firmách je to běžná praxe. Správa železnic se ovšem svým výkonem soukromým firmám ani nepřibližuje. Takto řízená firma by v prostředí volného trhu byla hodně rychle v konkurzu.
Očividně nechápete, že SŽ není běžná firma orientovaná na zisk. Tudíž o konkurzu může hovořit člověk neznalý věci. Proto jsou zde právě například ukazatele KPI, které částečně určují chování firmy.
Problém je, když se zajede do schématu, že všichni (odměnění i odměňující) tak nějak počítají, že se odměny přidělí. Nabyl jsem dojmu, že to tak je ve všech možných firmách, organizací a na všech postech. (Třeba nastavením cílů, které nikoho nikam neposunou.)
Naopak, průměrná výše udělené odměny by měla být třeba 50 % maxima.
mel byste rozlisovat radove picmochy a manazerske odmeny. u picmochu je prumerna vyse odmeny okolo 100%, coz potvrzuje, ze pracuji dobre. u manazeru muze byt variabilita vyznamne vyssi.
Jó…tak to aby si ti výhledy přepočítali, protože odměny dostane možná tak 5% z nich…
V normální firmě by snad odměny opravdu dostali…ale v normální firmě, nikoliv mezi bandou příživníků.
Dosud zajímavá praxe, to jejich odměňování.
Představme si, že přijdu domů a řeknu ženě:,, Miláčku, jsem na tebe hrdý, dnes jsi utratila rekordní částku z našeho společného účtu. Tady máš za odměnu zlatý prstýnek“.
ono to samozrejme takhle neni, jen je to tady tak podane.
cilem byla motivace za realizaci investicni cinnosti (a tam je vetsina priorit dana centralni komisi).
Jen to tak prostě vypadá…
Pokud by byli placeni podle toho, jak se za měřené období zlepšily statistiky (množství km se 160 km/h<, elektrifikovaných tratí vůbec a potom konverze 25 kV, výlukových dní, zpoždění…) tak by drtivá většina projektantů a podobných brali jen základní plat a odměny buď žádné, nebo naprosto minimální. Nebo by měli dokonce pokuty právě za ty výluky (jejich přemrštěnou délku) a zpoždění.
Neboť všechny myslitelné statistiky stagnují, nebo rostou tempem chromého šneka…
U těch statistik se mělo začít – vzít jako referenční dob třeba rok 2019 a nedovolit, aby se při „vatování za účelem dosažení odměn“ šlo pod něj v nějakých taktových uzlech nebo nějakých jiných bodech.
meziročně o 20 procent – to je po dokonceni porican, radotina a adamova po letosku prakticky zadarmo, ne?
Navíc, pokud by dosáhli 20%, proč se snažit dál?
Lepší by snad bylo čím víc dosáhnou, tím větší odměna.
Ano…a statistickým obdobím by mohl být 1 GVD.
Takže by letos brali odměny podle toho, jak se zvýšila úroveň českých tratí v GVD 2021…
Což znamená, že management funguje dobře kromě velkého souběhu výluk a provozních záležitostí, což přesáhlo únosnou mez.
V budoucnu budeme ještě děkovat, co vše se stihlo ještě postavit, železniční síť z toho bude těžit, až nebude tolik korunek.
Dobry den, evidentně jsem se mylně domníval, že jednotlive body jsou primarni naplni prace vedeni SŽ, za což se v normalni praci vyplaci mzda nikoliv odměny. Očividně jsem žil v omylu.
No asi jinej „gang“.
No…ono kdyby brali jenom odměny, tak je mnoho z nich bezdomovci…
Mě se zdá, že u nakladky by mohly být poměrně jednoduchá kritéria. Objem přepravy v hrtkm za rok a průměrná rychlost vlaku. Aspoň by si nakladku hýčkali a nenechavali stát nákladní vlak celý den kvůli nějakým prkotinam. Má to sice vazbu na celkovou hospodářskou situaci u nás a u okolních států, ale to už je přijatelný risk.
Za to můžou i často výpravčí😉Třeba na úseku Benešov nad Ploučnicí – Jedlová, tě hodná výpravčí ve Mlýnech jako nákladní vlak nepustí, protože se domnívá, že za 15 minut to náklad s rozjezdem (rozjezd je kvůli ní) nestíhá před křižováním s osobákem, takže nabere zpoždění a pak kvůli malé propustnosti trati na německé straně za Ebersbachem to ve finále klidně má pak tři hodiny jen z tohoto🙂🙂
Nevěřím… 😀
Ale management je od toho, aby ty vypravci hlídal, aby nedělali brikule.
Nebo aby upravil hloupě stanovená pravidla přednosti vlaků, aby se ti výpravčí nebáli, ideálně…
Koukám že mezi prioritami nejsou připravované opravy uzlů – Ostrava, Brno, Česká Třebová. Ani významné regionální tratě: Ostrava – Frýdek, Praha – Beroun, Otrokovice – Vizovice, Plzeň – Budějovice ani rekonstrukce havlíčkobrodské. Takže očekávám další odklady…
Pri současném stavu veřejných financí očekávám že se toho odloží a zruší daleko víc…
Zkuste procitnout. Stavební boom na železnici skončil. Regionální tratě KO. Chápu, že se Vám to nechce věřit, ale je to tak. Ještě budeme s úsměvem vzpomínat, jak se onehdy stavělo…
A je ten výčet úplný?
Celkem snadno splnitelná kritéria. Jízdní řád se seškrtá na reálné hodnoty takže mínus 20% vlaků,jízdní doby plus 10% a omezení preventivní údržby. Pro plánované výluky na rekonstrukci a nebo akce v rámci hodnocených kritérií stačí nepřidělil kapacitu. Sice dopravci budou plakat ale ti co náhodou pojedou budou mít šanci jet.
You get what you measure.
Přesně tak. Bylo by zajímavé to navázat i na průměrnou cestovní rychlost.
Možná ale cestující ocení, že budou vědět alespoň přibližně hodinu příjezdu.
Nebo den..
Jenomže tohle řešení je špatné řešení, které Správu nemotivuje k tomu začít makat a chtít makat po svých dodavatelích. Takže vlk se nenažral a koza pošla.
Omezení preventivní údržby je právě z pohledu snahy omezit zpoždění pěkná blbost. Spíš jde o to najít pro ni vhodné okno podle toho, kdy je volno, a ne kdy je „obvyklá pracovní doba“.
Jó…“obvyklá pracovní doba“ a podobné věci už nejsou relevantní poté co se loni ukázalo, že fyzická přítomnost na pracovišti/škole není zejména u duševně pracujících tak důležitá.
Jediné co platí je možná to, že přeložky a jiné úplné výluky je vhodnější postavit od podzimu do jara, aby se přeložený úsek přepojoval v létě, kdy je obyvatelstvo hojně na dovolených.
Porad se to da odhadnout podle vytížení.
Ovšem objednavatele ušetří, a tedy mohou chybějící kapacitu nahradit třeba autobusy
Hlavně kdyžuž je zpoždění, tak ho taky uvadět podle skutečnosti a ne že na tabuli je 10 minut zp. a vlak má skoro 20min. zpoždění, myslím, že technologie je tak sofistikovaná, že automaticky umí aktuální zpoždění přenášet i na odjezdové tabule ve stanicích. A také zobrazování nástupišť třeba i 10 minut před odjezdem (kdysi se už kolem toho něco řešilo, ale mám dojem že se to zametlo pod koberec) a né v momentě příjezdu vlaku atd. atd. Nechápu proč není uváděno číslo koleje daného vlaku přímo ve staničním jízdním řádu jako je tomu téměř všude jinde na západě.
Při 19min zpoždění visí na tabuli 15min (nebo i 10 někde) zřejmě proto, aby si lidi nemohli stěžovat že tam bylo 20min a odjelo to s 19min a oni to tím pádem nestihli. Tuhle stížnost jsem už slyšel (ve Valmezu v ČD centru). Ovšem je pravda že svého času byly (někde) přesné časy zpoždění, několikrát jsem to viděl v Hranicích, na tabuli viselo klidně třeba 7min. Teď už to tam je taky tak, že při 19min tam visí 15min. Taky bych byl pro aby to tam viselo „přesně“ a přenášelo se to „ze systému“.
V Děčíně jsem to taky viděl. (nejenom)
No a to tam těch 19 min. nemůže být rovnou?
Když to umí mobily, tablety, počítače…tak proč to nemůže umět odjezdová tabule?
Protože nelze pracovat s průměrem.
Průměrný cestující chápe, že za půl hodiny může vlak zpoždění zkrátit.
Můžou pracovat s mediánem, pokud to bude přesnější.
On ten průměrný cestující tam určitě nebude čekat 20 minut nebo víc. A to zpoždění lze krátit, ale tak z Libně do Kolína nebo u „pendolina“, v Rusku nebo v UK.
Na odjezdove tabuli je casto misto zpozdeni uveden aktualni cas odjezdu.
To na tom nic nemění na tom, že to jistě může nabíhat v jednotkách minut, nikoliv po pěti…
Vzdy se uvadi o pet minut min 🙂
A jak se hlasi: delka zpozdeni se muze zmenit.
Ano, reálné časy bývaly v Hranicích. Bylo to super ve většině případů. Bohužel může docházet ke skokové změně zpoždění do plusu i mínusu, takže před lidmi je to v některých případech neobhajitelné.
Na kazde stanici misto LCD s odjezdem ma byt https://grapp.spravazeleznic.cz
Zpoždění menší než skutečné se uvádí z důvodu možného krácení, takže aby si případně cestující nestěžoval, při krácení, že to ujelo (vyjádření, samotné ( tehdy) SŽDC), ale pravda, pokud nejsou velké vaty, tak při zpoždění 20 minut, by mohlo být uváděno 15 minut, víc stejně krátit moc nebude. Kvůli operativnímu řízení, sice to z 95% případů na stejný peron, ale když je potřeba, tak to snadněji pošle jinám, takto by se muselo 10x vyhlašovat, že vlak přijede jinám. Na tom Vašem slavném západě, jsou schopni nechat stát vlak před, až se kolej uvolní, než to posílat jinám. Těch 10 minut… Číst vice »
To krácení se snad dá vypočítat. Ve Švýcarsku je v online jízdním řádu vidět, že v každé následující stanici je zpoždění o něco menší.
Teoreticky se samozřejmě vypočítat dá, to je jasné. Grapp taky umí v predikovaném zpoždění počítat s pobyty a krátit o to zpoždění, ale stále to je teoreticky.
Ono to jde vypočítat i prakticky, jak vidíte u SBB, jde jen o to jak spolehlivě a predikovatelně se chová řízení provozu.
i vypocitane kraceni se stale muze menit. obema smery.
A v Rakousku nebo snad zrovna ve Švýcarsku mají takový hezký zvyk, že stejné vlaky jezdí ze stejného nástupiště, které je vám sděleno už když hledáte spojení.
a ve skutecnosti pak dost casto jede z jineho.
Ale z toho musejí být cestující hrozně zmatení. Mnohem lepší (pro dobro cestujících) je přece když čekají do poslední chvíle někde ve vestibulu, až se na tabuli objeví i nástupiště a kolej. A hlavně, SŽ nelže. Jenom prostě neví, kde který vlak má a jak dlouho ten vlak jede. A jenom proto může očekávat, že vlak opravdu přijede za 5 minut, i když je 30km daleko. Jenom zlí a hloupí cestující pak říkají, že to nejde, protože by ten vlak musel jet průměrnou rychlostí 360km/h. Prostě kverulant říká, že to nejde, místo aby hledal, jak to udělat (a ještě se… Číst vice »
Tisíckrát raději bych byl, kdyby vlak 3min počkal než aby 3min před odjezdem SŽ změnila na Smíchově kolej a já musel běžet s kočárem po schodech dolů a zase nahoru na jiné nástupiště.
Tak to, že se změní už vypsané nástupiště na pragotronu zas tak časté není.
A teď si vemte, že se Vám při zpoždění za sebou nahromadí víc vlaků, první bude čekat jen ty 3 minuty, ale ten poslední bude mít zbytečně třeba plus dalších 10 minut, a samozřejmě bude pak zbytečně blokovat traťovou kolej pro další vlaky (třeba nákladní) není pak lepší, pro plynulost provozu, když ho vezmou k jinému perónu?
Nehledě na naštvané cestující, kteří se budou zlobit, že se stojí kilometr od nástupiště.
Kolikrát se stane, že za sebou čeká víc než dva vlaky? Navíc na české železniční síti, která je převážně jedno a dvojkolejná stejně pak musí všechny ty vlaky jet za sebou po stejné koleji.
No tak mezi ONJ a Libní by mě tenhle jev až tak nepřekvapil… A mimochodem i v tom Curychu mají pro S-Bahn daného směru v JŘ dvě koleje (pravda, u téhož perónu) a stanovuje se to operativně právě z uvedených důvodů.
Tohle vidím na řízení provozu jako ten úplně poslední problém. Který by navíc z 80% vyřešilo instalování velkého počtu laviček do horní haly Wilsona.
Při výluce na dvojkolejce, kdy se jezdí jen po jedné koleji, střídavě lichá – sudá skupina, budou rozhodně víc jak 3.
Ano, pojedou za sebou, ale provoz bude plynujelší, dojde k souběžnému odbavení cestujících a vlaky zas za sebou odjedou a nebudou zbytečně stát u vjezdu a blokovat kolej.
A kdyby vám ten vlak (tuplem na Smíchově) mohl jezdit jen z jediného nástupiště?
Tedy že by tam byly 2 koleje průjezdní a za nimi 2 se zarážedly…to by jste pak rozhodně nebloudil…
A proč to na tom západě jde a funguje to tam? I bez zpoždění pokud ho teda nechají stát a čekají na uvolnění koleje. 🙂
A proč například v Německu raději zruší vlak, než aby řešili křižování na jednokolejce, když u nás to jde?
Když už argumentujete cizím státem, a to není jediná věc, co u nás jde a v cizině to je problém.
Myslíte třeba takhle pro Prahu hl.n.?
Nástupiště 1P – vlaky do Hostivice, Hořelic, Berouna
Nástupiště 1
1.kolej – odjezd do Berouna
2.kolej – příjezd od Berouna
2.nástupiště
3.kolej – rezerva
4.kolej – odjezd do Benešova
3.nástupiště
5.kolej – příjezd od Kolína
6.kolej – odjezd směrem Kolín
4.nástupiště
7.kolej – příjezd z Benešova
8.kolej – příjezd z Nymburku
5.nástupiště
9.kolej – odjezd do Nymburku
10.kolej – příjezd z Mladé Boleslavi/Turnova
6.nástupiště
11.kolej – odjezd do Mladé Boleslavi/Turnova
12.kolej – příjezd všech komerčních vlaků
7.nástupiště
13.kolej – odjezd všech komerčních vlaků
Že si SŽ vymyslela jiný systém není podstatné.
a tohle ma konkretne resit co?
Když to pokaždé bude jezdit takhle, tak nebudete řešit, ze kterého nástupiště vám to jede – vždyť by takhle jezdily všechny Os, R, i Ex tím či oním směrem.
A vlaky stejným směrem nemůžou stát současně?
Co takhle „nástupiště 7 kolej 12 – rychliky směr Benešov, Expresy směr Budějovice. kolej 13 – couráky směr Stránčice, spěšňáky směr Benešov „
Proč tam mít i „příjezd od xxx“ – co projíždějící linky? A žádné rychlé obraty jednotek, vždycky se zastaví u příjezdu, pak se posunuje k jinému nástupišti?
Souhlasím ale s tím, že by mohlo být napevno stanovené „směr X jede z nástupiště Y“ 🙂
A vlaky do Kralup a Ústí nad Labem nahrazeny lodí? Nehledě na to, že šibovat s vlakem 1. koleje na 2. kolej, aby mohl odjet do Berouna zabije kapacitu nádraží.
Řekl bych, že tohle je článek a systému řízení. Problém uvádění zpoždění není systémový.
Když se zpožděbí rozumně osekne (při 16 minutách hlásí 15) tak mi to nevadí tak moc jako příhozy.
Vlak má daleko větší zpoždění než ohlášené, ale přihazuje se postupně po pětinutách. (Nebo vlak nemá ohlášené žádné zpoždění, ale je jasné že včas nepojede)
A zobrazovat nástupiště před přijezdem samozřejmě. Když není, tak se zpoždění kvůli frekvenci hodí na dopravce, ale v skutečbosti může Spržel za to, že cestující nebyli rozmístění po nástupišti.
No a právě proto by měli předpokládat že v některých stanicích může být opravdu větší frekvence cestujících a vlak se tím může pár minut zdržet, tak v těch stanicích počítat se zdržením třeba 2-3 minut, mimochodem, i tohle by bylo výhodou k eliminaci malých zpoždění tímto případem způsobených.
To budou ještě doplácet, ne?
Za to, co SŽ předvádí na trase Brno – Česká Třebová by asi byli všichni švorc.
Kéž by – ale ono je to tak gumově udělané, že nebudou.
Jsem velice rád, že se něco takového děje.
A je to potřeba nemůžeme stále investovat bez jakéhokoliv konceptu.
Co mne ale udělalo vrásky na tváři je věta
„…vyjma zpoždění způsobená v důsledku extrémních vlivů počasí a vlivu vyšší moci…“
Zajímal by mne výčet.
Zdali třeba pád kamení, kterému by se dalo zabránit instalací ochranné sítě nebo pád strom, kterému se dá zabránit jeho včasným pokácením při prohlídkách podél tratí bude brán jako vyšší moc a tak stejně za to schovají všechno nebo konečně začnou i opravdu kontrolovat trať a ne jen vykazovat zkontrolované kilometry.
Ono to kácení není tak jednoduché, obzvláště pokud se strom nachází na cizím pozemku, ideálně když vlastník nekomunikuje.
I tohle umí ČEPS řešit a pokácet stromy okolo svých drátů.
Kolik % ze stromů, do kterých vlak najede, má skutečně Spržel v řešení (zakázané havarijní kácení,….)
Bohužel SŽ nemůže plně aplikovat zákony, které mají k využití ČEPS.
Zákon o lesích nedělaá rozídly mezi ČEPS a SŽ.
Takže po ixté znova: Správa má pravomoc stromy v lese pokácet a majitel lesa to musí strpět. Kolik že těch spadlých stromů rostlo na oploceném pozemku?
Pak je to motivace pro SŽ se snažit tlačítko změnu.
A co zpoždění způsobená opožděným příjezdem ze sousedního státu. Minule jsem jel z Polska, vjeli jsme do ČR s deseti minutama a ještě u Kolína hlásili, že zpoždění 75 minut je způsobené opožděným příjezdem z Polska 😀
Tohle patří mezi věci, které SŽ nemůže ovlinit. Takže mezi vyšší moc.
Ale zajímavé by bylo zjistit, kolik vlakohodin zpoždění přijelo do ČR a kolik jich odjelo z ČR. Alespoň ve významných přechodech, kterých je celkem 5: Břeclav-AT, Břeclav-SK, Jablunkov-SK, Bohumín-PL, Hřensko-DE.
Aneb jak si na tom ČR stojí v porovníní s okolím.
Jó…to mě taky…protože jedině jasně definovanými pravidly se lze efektivně řídit.
Ale tipoval bych, že „extrémní vlivy počasí“ jsou prostě silné bouře, vichřice a jiné zvlášť nepříjemné počasí. A „vliv vyšší moci“ jsou sebevrazi – jak pěší tak automobiloví.
Extremni vliv pocasi je jaro, leto, podzim, zima, vitr a dest.
Cile nastaveny, ale nepise se, v jake vysi bude odmena, pripadne malus pokud se nesplni. To bezni pracovnici na draze zadne bonusy,podil na kpi nemaji.
No…malus asi 1 Kč/min. zpoždění 😀
Je to nastavené tak, že je vše splněno už teď. SŽ potřebuje pořádnou čistku ve vedení – změnu myšlení, redukci vedoucích pracovníků nejméně o 20% a ne o 2%, výrazné posílení pohotovostních pracovníků údržby.
No tak počkat…
OŘ – dejme tomu
CDP – proč jsou 2 oddělení dálkového provozu?
Centrum sdílených služeb – ke zrušení 1 náměstek a 3 oddělení
Centrum telematiky – neřeší se to při OŘ?
Stavební správy, železniční geodézie, železniční informační technologie – tak co dělají při OŘ?
HZS SŽ – nejsou hasiči v každém zadku? To jim nejde říct – chlapi nešahejte na ty dráty?
Ono to bude daleko víc než 20%…dejme tomu, že by se zachovaly jen OŘ a CDP – to je kolik lidí…
Vy jste budoucí generální ředitel. Vám to půjde dobře. Jelikož o tom víte málo, bude se vám dobře rozhodovat. Akorát se musíte obklopit kývači ve svém okolí…
Provozovat CDP bez zálohy na jiném místě, jak prozíravé. Evakuace kvůli teroristickému útoku cisternou trhavin.
A rádio Jerevan k tomu dodá, že to nebyl teroristický útok, ale řidič si potřeboval nutně odskočit, což bohužel nestihl. A nebyly v tom trhaviny, ale fekálie. Cisterna o objemu 3000 litrů je správně.
Kdyz se ma zmenit system, je potreba vymenit lidi.
Na Ministerstvu dopravy objevili nový kontinent. Tuším, že mluvili o Americe…
Teď jen aby se tím ve vztahu k SŽ aspoň pár týdnů řídili…
SŽ by v prvé řadě mělo začít s modernizací tratí. A nejenom ustavičně něco plánovat, chlubit se tím, co budou v budoucnu dělat, ale v reálu jenom bezvýznamně rekonstruovat zastávky.
Přesně tak. Skutečné zrychlování, přeložky, zlepšování propustnosti. To se děje relativně málo na to, kolik peněz SŽ proinvestuje.
Bohužel. SŽ nějak usoudilo, že rekonstrukce zastávek je důležitější než modernizace tratí. A Covid jasně poukázal na to, že je to k ničemu.
No to by docela chtělo…všude práce nejméně na 30 let…
Samozřejmě, to je taky problém. Pokud se s tím ještě ani nezačalo, tak je to v nedohlednu, vzhledem k tomu, jakým tempem se v ČR něco dělá.
To 20 % zvýšení včasnosti je hodně benevolentní, když se má porovnávat s tímto rokem. V podstatě stačí SŽ ukončit výluky (ta výluka stejně za týden končí) na trase Kolín – Poříčany a v podstatě mají splněno.
Noooooooo, asi jsi propalil neco, co melo zustat skryto……
Předpokládám, že hlavně o to taky jde. Protože ona drtivá většina nynějších problémů opravdu vzniká buď v ŽUP/ŽUB a nejbližším okolí, u Kolína, Lanžhota (kde je na zabití, že ŽSR neudělala výh. Brodské, SŽ bych toto konkrétně na hrb až tak neházel) a Otrokovic. I to Bezpráví přestane být problém, jakmile se dokončí aspoň přestavba sudé půlky Brandýsa (a klidně by se už mohly vrátit i Os) a zhruba současně TORka v Dluhonicích. A vlastně i těch 50 km/h na Č. Sibiři by mělo zmizet cca tou dobou. Byť by teda bylo fajn, kdyby se povedlo dojít až na úroveň,… Číst vice »
Nemusí ani končit výluka, stačí uvést správný výlukobý JŘ (a to nejen na těch tradic, kde je provoz prerusen).
Tak SZ by hlavne mela platit penale kazdemu dopravci za rozdil mezi realnou a slibovanou jizdni dobou, ktera byla deklarovana na pocatku vystavby koridoru. Napr. Praha- Brno 2:06 hod. To by rychle vedlo k efektivite projektovych a rekonstrukcnich praci.
Mame tu totiz jeden zadadni nesvar, nizka konkurenceschpnost zeleznice dnes rozhodne neni diky urovni vlaku, ale predevsim diky budne kvalite
trati a i ty modernizovane jsou modernizovane tak ze realne k zadnemu dramaticke zlepsovani parametru (jizdni doba) nedochazi- cestna vyjimka koridor Praha- CB. Mizerna cinnost SZ tak ekonomicky pada na bedra dopravcu.
To by sice měla, ale to nikoho motivovat k lepším výkonům nebude, ze státního krev neteče. Daleko větší efekt bude mít, když to odpovědní pocítí na svých výplatních páskách.
Rozhodně by to nemělo být vůči nějaké politické deklaraci. Ale vůči schválenému jízdnímu řádu určitě. Dopravce bude adekvátně odškodněn za každé zpoždění způsobené SŽ, to by SŽ rozhodně motivovalo s tím stavem něco dělat. Pokud bude zpoždění způsobené jiným dopravcem tak bude SŽ vymáhat odškodnění po něm. Myslím, že stav hnacích vozidel by se v česku výrazně vylepšil.
Nesouhlasim, tady nejde prece o rocni jizdni rar, ale hlavni problem je prece vyuziti investicnich prostredku za desitky i stovky miliard, ktere se realne poslednich 10 let vubec nepromitaji do konkurenceschopnosti zeleznice. Pred zahajenim vyluk byla jizdni doba Praha-Brno 2:30 a po zkonceni tohoto vylukoveho marastu a utraceni miliard bude zase 2:30. Mozna 2:28… 😉
Je tak složité pochopit že smyslem té rekonstrukce není zrychlení ale udržení té současné rychlosti. Kdybyste chtěl i zrychlovat tak to bude stát třikrát tolik.
A je slozite pochopit, ze konkretni rekonstruovane useky byly provozne nevyhovuji a poddimenzovane uz 10-15 let zpet? Proc se neresi usek Usti-Chocen tunelem s minimalnim vlivem na provoz a Poricany-Kolin treti kolej? Ty koleje se tam rozpadly vcera? O tom ze je usek Chocen-Usti v rizenem rozpadu se mluvi 20 let a o tunelu 30 let. Ano, urcite by to stalo vic, ale zeleznice by se nekam vyrazne kvalitativne posouvala a i velka zpozdeni pri vyluce by byla akceptovatelna s vizi, ze po vyluce se stav skutecne zasadne zlepsi. Takto pouze za drahe penize konzervujeme neco, co bylo jiz davno… Číst vice »
A co misto rekonstrukce udelat modernizaci? Nekam se posunout? Budem tu mit za 20 let opet vsude kopaninu a max 160?
Strucneji a vystsizneji to snad ani napsat nejde. Naprosty souhlas.
Pokud by bylo 160 max a 130 min, tak asi klidně 🙂
A dopravci budou platit penále když se do jízdních dob nevejdou z vlastní viny? Neschopná lokomotiva, brejlovec s 2000t na háku, vlaková četa, co se volným krokem prochází kolem vlaku……
Dopravci nejsou bez chyby, ale nejvetsi porci masla na hlave ma predevsim dlouhodobe SZ.
Ne, dopravci si to v prosinci na zkoušku zajedou, aby pak nenabízeli nesmysly.
To samé před velkými výlukami.
Klidně, proč ne? 🙂
A prokazovat neschopnost lokomotivy bude ještě zajímavé, když ji má dopravce v pořádku (nebo aspoň ve stavu schopném zajet předepsané časy) ale je měkké napětí. Je červená ulice aby se vlak musel rozjíždět.
A jo, že dopravce baví zdržovat zavíráním dveří(provozovat šroty, kde nezavírá tlačítkem vlakvedoucí ani strojvedoucí) tza to by taky mohli platit.
U 6a a 6b bych rekl, ze 100km je vzhledem k velikosti ceske zeleznicni site vskutku tempo sneka. Cili pokud to ma byt motivacni odmena, chtel bych na miste MD alespon 300 km za rok. Takove tempo dava pocit, ze budou tyto dve upravy trati hotove za par let, nikoli za par desetileti. U u 6c mi prijde, ze to neni SMART, zejmena ze to neni meritelne… A 6a by mel byt realizacni projekt, nikoli zamer, zamer nedava zaruku skutecne realizace.
Jó projekt…že se to skutečně postaví…pak teprve nějaké odměny…
Elektrických tratí v ČR je 3200 km, z toho půlka na střídavině. Takže při tempu 100 km ročně to dává konec CityElefantů za 15 let.
A provoz 471 na prazškém eSku budete muset zohlednit, ať chcete nebo nechcete. ČD (nebo někdo jiný) je budou muset nahradit a to se za 5 roků nestihne.
U bodu 6a nechápu, proč se vypisují záměry konverze trakčního napájení, když se ČR rozhodla přejít na 25 KV AC, tak bych očekával rovnou vypsání výběrových řízení na projektovou dokumentaci.
Asi mysleli záměry typu, který dopravní uzel nebo trať projde tou konverzí hned, a který až potom.
Protože ministerstvo dopravy musí schvalovat vše dvakrát nejdříve se schválí studie proveditelnosti a na základě ní se zpracuje znova to samé jen kratší úseky tedy záměry projektu.
Nemusí, ale chce! I když docela věřím, že to vzniklo jen vršením nových typů dokumentací (SP) nad to, co už bylo „odjakživa“… A pak se vytváří situace, že „nejsou lidi“ na projektování ani to kontrolování a schvalování.
Možná kdyby někdo připustil, že třeba prostou elektrizaci lze schvalovat za splnění nějakých generálních kritérií (typu Kč/km koleje, „zatrolejovat všechny dopravní a pro technologii potřebné manipulační koleje“ apod) dokonce klidně na úrovni OŘ a nadřízené složky by jen řídily tok financí.
No nic, tak jsme se zasnili, no.
Hmm křížení s jinými vedeními a vyjádření správců jiných sítí (plynovodů, vodovodů) máte kde? Abyste pak při patkování sloupů nerefil vodovod… A pak taky trafačka bude potřebovat pozemek, ten se jen tak nevezme.
Projekt by se samozřejmě dělal, už kvůli stavebnímu povolení. A třeba i nějaká ta přípravka (a pak následně D+B soutěž). Ale nemusí „všichni schvalovat všechno několikrát“…