Letectví

MAXy by mohly začít znovu létat od července, řekl Boeing některým aerolinkám

Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing
Výroba 737 MAX v závodě Boeingu v Rentonu. Foto: Boeing

Návrat letadel Boeing 737 MAX do letového provozu by mohl nastat zhruba v polovině července. S odvoláním na své zdroje to uvedla agentura Reuters, o takovém termínu už začal mluvit i první provozovatel těchto strojů, indický SpiceJet.

Reuters se odvolává na své zdroje z aerolinek, podle kterých jim Boeing oznámil cíl zprovoznění letadel do července. Schválení od amerického úřadu civilního letectví FAA chce získat do třetího květnového týdne. Boeing ale o schválení softwarových změn dosud nezažádal, naopak FAA v posledním prohlášení uvedla, že ještě musí dopracovat některé další požadavky.

Informace o možném termínu návratu letadel přišla necelý týden poté, co šéf Boeingu Dennis Muilenburg oznámil, že už piloti Boeingu absolvovali  téměř stovku letů s novým systémem.

Po velké kritice rychloschvalování provozu letadel se dá očekávat, že certifikace bude probíhat důkladněji a déle. FAA oznámila, že na schvalování vznikne společný tým složený ze zástupců leteckých úřadů celkem devíti zemí a evropské agentury EASA.
Úřady také musí rozhodnout o tom, zda budou muset piloti znovu na simulátor, aby se s novým systémem seznámili.

Možný návrat letadel v červenci potvrdil zatím veřejně jen indický SpiceJet. V rozhovoru pro indický server ET to uvedl šéf SpiceJetu Ajay Singh. Ostatní aerolinky zatím postupně MAX vyřadili z rezervačního systému většinou až do srpna.

Na návrat MAXů čekají intenzivně i Smartwings, které mají odstavené celkem sedm letadel, čtyři jsou vyrobená v USA. Kvůli tomu musí firma zrušit na léto část spojů. Do problémů s MAXy se zapojil i americký prezident Donald Trump. Boeingu poradil, aby letadla přejmenoval.

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Adam

Nedivim se, ze je ceske Smartwings nasadi do provozu mezi prvnimi…

Ondra

Tak je to pochopitelne

Jiří

Vůbec bych se nedivil, kdyby poslali pro techniky z Boeingu cessnu, aby byli první.😁

Tom

No já si zas myslím, že už na to Smartwings až tak moc nespěchají. Jednak už bylo uděláno z jejich strany dost změn v letovém řádu, a pokud by se stalo, že by MAXy byly vráceny do provozu uprostřed rozběhnuté sezóny, kdy už některé lety, které měly být operovány MAXy, buď zrušili nebo je nahradili, pak by nebylo až zas tak jednoduché dělat další zásadní změny..navíc tím, že by museli odebrat další nové MAXy, by jim vznikly další náklady s placením leasingů, což při stávajících ztrátách za uzemněná letadla by byly další výdaje. Takže se domnívám, že Smarrwings by byli… Číst vice »