Letecké společnosti Letectví

Přejmenujte MAXy, navrhl Trump Boeingu. Další aerolinka zrušila lety až do srpna

Boeing 737 MAX v barvách American Airlines. Foto: Boeing
Boeing 737 MAX v barvách American Airlines. Foto: Boeing

Prezident USA Donald Trump se domnívá, že Boeingu by nejvíce pomohlo, kdyby letadla 737 MAX vylepšil o pár nových funkcí a přejmenoval. Trumpův návrh zveřejněný na jeho twitteru ovšem neřeší aerolinkám stávající problém: letadla jsou dál uzemněná a další dopravci ruší lety s nimi v rezervačním systému až do srpna.

Ve svém tweetu prezident navrhl, že kdyby byl na místě Boeingu, tak by odstranil závady na letadle, přidal několik nových funkcí a přejmenoval ho. „Žádný jiný produkt tolik neutrpěl,“ uvedl na adresu 737 MAX.

Jde o další z řady pozoruhodných tweetů Donalda Trumpa v oblasti letectví. Například po nehodě Ethiopian Airlines uvedl, že piloti už nebudou potřeba a místo nich nastoupí vědci z Massachusetts Institute of Technology (MIT). V roce 2017 uvedl, že díky jeho nástupu do funkce nespadlo v USA žádné komerční letadlo. Opomněl skutečnost, že tak tomu bylo i několik let před jeho nástupem. Americká média současně připomněla i neúspěchy jeho letecké společnosti, která fungovala jen krátce.

Měsíc po uzemnění MAXů stále není jasné, kdy opět vzlétnou. Nejen američtí dopravci promazávají své rezervační systémy na další měsíce dopředu. American Airlines, které jsou se Southwest Airlines největším provozovatelem těchto letadel na světě, oznámily, že s letadly nepočítají do 19. srpna. V praxi to znamená, že musí zrušit 115 letů denně. Southwest Airlines oznámily už v pátek, že s letadly 737 MAX 8 nepočítají do 9. srpna, jejich piloti se navíc začali ptát, zda není na čase přemýšlet i o jiných výrobcích letadel než jen Boeingu.

V Česku musí kvůli uzemnění MAXů zrušit Smartwings 8 % letů, přesný seznam plánují zveřejnit tento týden.

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jack Brody

Trump má někdy humorné tweety :-), ale tady mu nelze nic vytknout – opravit (to je jasné), popř. vylepšit (neuškodí) a přejmenovat (důležité z hlediska marketingu – odborníkům by název řady MAX nevadil, pokud bude chyba odstraněna, ale laikům to utkví v mysli na dlouho a právě ti často mají přímý vliv na peníze – kupují si letenky, popř. třeba rozhodují o investicích do nových letadel)

thegrid

laik určitě neurčuje investice do nových letadel, to bude spíše práce dlouhodobé strategie managementu

Jan Tichavský

Já bych si teda nenechal radit od člověka, který sám nic nevytvořil a zděděné bohatství po otci dokázal 6x zbankrotovat. Z toho třikrát se ty zbankrotované firmy podařilo v menší míře oživit a prodat nebo přejmenovat a třikrát to zavřeli úplně: https://www.thoughtco.com/donald-trump-business-bankruptcies-4152019

Zdeněk

Hm, a já trouba si naivně myslel, že Boeingům 737 MAX by nejvíce pomohlo odstranění závady, a ono přitom stačí je přejmenovat! Jak prosté! 🙂

Marek

Jako kdyby nestačilo, že jedna z great features, kterou tam implementovali, je poloviční STOL..

Potěmkin

Ale jestli Prasák vážně trvá na tom přejmenování,tak já bych mu navrhl B737 Crash anebo B737 Bang

Nekdo

B737 Trump!

Potěmkin

Podle mě název B737 MAX sedí,jak ulity.Protože to v tento moment vypadá tak,že tato evoluce tohoto mnoho desetiletí starého draku je MAX,co se z něj dá ještě vytěžit a získat.Něco ve smyslu:sorry zákazníku,ale víc z toho už fakt nevyždímeme,tohle je prostě MAX!!

R.L.m.

… ááá pán je zjevně „byznysmen“. A proč tak přízemní? Co to vzít rovnou od podlahy, přejmenovat celou „kompany“ třeba na Coeing (SwA už nebudou brát jen od Boeingu), model na 373 MIN, když to nebude stačit, tak předělat na hornoplošník, atd. :o) = vtipkuji.
Ať opraví problémy / nedostatky v SW (MCAS), případně další záležitosti zjištěné při provozu a z vyšetřování, řádně certifikují a doškolí piloty. S těmi letadly bylo něco odlétáno, tak snad to již bude jen lepší.

Víťa

Trump je odborník na všechno! Ráno poradí Boeingu, odpoledne pařížským hasičům…

„So horrible to watch the massive fire at Notre Dame Cathedral in Paris. Perhaps flying water tankers could be used to put it out. Must act quickly!“

Martin K.

To není samo sebou. Další info bude o přebudování MAXů na hasičské speciály. PS: Snad to brzo uhasí…

TRAVEL TOUR

Tyto letadla jsou špičková! Jedna se pouze o chybu softwaru. Pokud je nějaká rozumná vláda tak bych neváhal teď nakoupit tyto letadla ! Teď jsou nejlevnější.

petr.r

jako aby vláda si koupila maxe? nebo co má vláda společnýho s boeningem. V evropě se májí kupovat airbusy.

Jan

Proboha, jakou má logiku tvrzení „V evropě se májí kupovat airbusy.“ …? 😀

petr.r

patriotismus. Já bych to přirovnal k ženským, ty máš doma nějakou z afriky?

Karel

V zásadě má pravdu – chce to pár maličkostí:
1) Větší průměr trupu
2) FBW
3) Kompozitní křídlo (i trup?)
4) Vyšší podvozkové nohy
A pak už jen to jméno, to nechám na Donaldovi

Martin V.

„…add some additional great features…“, ty vaše fičury 1-4 jsou hodně GREAT. :-O
To bych pak rebrandoval z MAXe na B737_GREAT_AGAIN.

Lukáš F.

Boeing 737 MAGA

a8n

Make Airbus Great Again? 🙂

mfr

No tvl, on snad navrhne, aby ho přejmenovali na B 737 Trump

MrMarkus

B737 TRiUMPh