Malá Strana je dva měsíce bez tramvají. Vyhněte se autem centru, radí DPP, TSK a Praha 1

Zastávka Malostranská po rozšíření nástupních ostrůvků. Foto: Pražská integrovaná dopravaZastávka Malostranská po rozšíření nástupních ostrůvků. Foto: Pražská integrovaná doprava

Dvouměsíční oprava je naplánována na dvě etapy.

V Praze dnes začala dvouměsíční oprava tramvajové trati na Malé Straně v úseku Újezd – Malostranská. Komplikace přinese cestujícím v hromadné dopravě i individuální automobilové dopravě nejen na Malé Straně, ale v celé Praze 1.

Výluka potrvá do konce března letošního roku. DPP doporučuje cestujícím pro přejezd centrem využívat spoje metra na lince A. Společně s vedením Prahy 1 a Technickou správou komunikací hl. m. Prahy (TSK) DPP současně vyzývá řidiče automobilů, aby po celou dobu opravy tratě nejezdili pokud možno vůbec do centra, natož na Malou Stranu.

První etapa opravy tramvajové tratě bude do půlnoci ve středu 15. února 2023 v Letenské ulici zhruba od budovy ministerstva financí po křižovatku s ulicí Klárov. V tomto úseku a termínu bude Letenská ulice pro veškerou dopravu bez výjimky uzavřena. Jako náhradní dopravu v úseku Náměstí Míru – Malostranská – Hradčanská DPP doporučuje využít linku metra A. Pro cestu na Pražský hrad DPP doporučuje využívat tramvajovou linku č. 32 od stanice metra Malostranská.

„Žádáme řidiče z jiných částí Prahy i mimopražské, aby pro tranzit využívali Pražský a Městský okruh, a pokud musejí přijet k nám, aby zejména nyní, kdy bude probíhat výměna kolejí na Malé Straně, přednostně využívali městskou hromadnou dopravu,“ říká Vojtěch Ryvola, radní Prahy 1 pro dopravu.

Podobnou výzvu adresoval řidičům i Jan Šurovský, člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch. „Buďte prosím ohleduplní a do centra města, natož na Malou Stranu vůbec nevjíždějte po celou dobu opravy tratě, není-li to absolutně nezbytné,“ uvedl Šurovský.

DPP koordinuje opravu na Malé Straně s jinými akcemi, záměrně ji naplánoval na turisticky nejslabší období. „Opravu provedeme vlastními silami, budeme zde pracovat sedm dní v týdnu od rána do večera tak, abychom nerušili večerní a noční klid. Práce jsme rozdělili do etap tak, aby v každé z nich zůstala zachována dopravní obslužnost pro složky IZS, zásobování, svoz odpadů všech institucí a provozoven v dotčené oblasti, ať už se jedná o nemocnici, školy, velvyslanectví, parlament ČR, ministerstva, hotely či restaurace,“ dodal Šurovský.

Změny tras tramvajových linek

Linka č. 12 bude ve směru od Výstaviště ze zastávky Chotkovy sady odkloněna přes zastávky Pražský hrad a Pohořelec do zastávky Malovanka. Vybrané spoje jsou v provozu pouze v trase Výstaviště – Špejchar.

Linka č. 15 bude ve směru od Olšanských hřbitovů zkrácena do zastávky Malostranská (zastávka na nábřeží Edvarda Beneše), dále bude pokračovat jako linka č. 20 směr Dejvická a Červený Vrch.

Linka č. 20 bude ve směru od Divoké Šárky zkrácena do zastávky Malostranská (zastávka na nábřeží Edvarda Beneše), dále bude pokračovat jako linka č. 15 směr Olšanské hřbitovy.

Linka č. 22 bude ve směru od Nádraží Hostivař ze zastávky Újezd odkloněna přes zastávky Švandovo divadlo, Anděl, Smíchovské nádraží a Hlubočepy do obratiště Sídliště Barrandov jako náhrada za linky č. 12 a 20.

Linka č. 23 bude ve směru od Královky ze zastávky Malostranská (zastávka na nábřeží Edvarda Beneše) odkloněna přes zastávky Čechův most a Strossmayerovo náměstí do obratiště Výstaviště.

Historická linka č. 42 bude v úseku Lazarská – Malostranská, v uvedeném směru, odkloněna přes zastávky Karlovo náměstí, Palackého náměstí, Národní divadlo a Staroměstská.

Noční linka č. 97 bude v úseku Malostranská – Národní divadlo odkloněna přes zastávky Staroměstská a Karlovy lázně.

Zavedená tramvajová linka č. 32
V denním provozu bude v uvedeném směru zavedena linka č. 32 v trase Bílá Hora – Vypich – Malovanka – Pohořelec – Pražský hrad – Malostranská (na nábřeží Edvarda Beneše) – Právnická fakulta – Malostranská (u metra) – Pražský hrad – Pohořelec – Malovanka – Vypich – Bílá Hora.

Náhradní autobusová doprava X22
V první etapě od 28. ledna do 15. února 2023 bude v denním provozu zavedena náhradní autobusová doprava X22 v trase Újezd – Malostranské náměstí – Újezd – Švandovo divadlo.

Zastávky náhradní autobusové dopravy X22
Újezd – nástupní: v ulici Újezd, před křižovatkou s ulicí Plaskou
Hellichova: v zastávce tramvají (směr Malostranské náměstí)
Malostranské náměstí: u zastávky autobusové linky č. 194 (směr Florenc)
Malostranské náměstí: v Karmelitské ulici, přibližně 40 metrů za křižovatkou s Malostranským náměstím
Hellichova: v zastávce tramvají (směr Újezd).
Újezd: u zastávky tramvají
Švandovo divadlo – výstupní: na náměstí Kinských, v zastávce autobusové linky č. 176 (směr Karlovo náměstí).

Změna v provozu autobusů
Linka č. 194 bude od 28. ledna do 15. února 2023 rozdělena na dvě části: Florenc – Staroměstská a Nemocnice pod Petřínem – Malostranské náměstí.

Druhá etapa opravy tramvajové tratě na Malé Straně začne od čtvrtka 16. února 2023. Od tohoto termínu se vzhledem k přesunu prací do Karmelitské ulice mění jak náhradní autobusová doprava, tak i objízdné trasy pro individuální automobilovou dopravu. Od 16. února do 31. března 2023 bude v denním provozu zavedena náhradní autobusová doprava X20 v trase Malostranské náměstí – Malostranská – Malostranské náměstí.

Zastávky náhradní autobusové dopravy X20
Malostranské náměstí: v Letenské ulici před křižovatkou s ulicí Josefskou
Malostranská: v zastávce tramvají (u metra, směr Chotkovy sady)
Valdštejnské náměstí: na Valdštejnském náměstí, před křižovatkou se Sněmovní ulicí, v zastávce autobusové linky č. 194

Změna v provozu autobusů
V termínu od 16. února do 31. března 2023 bude linka č. 194 v provozu ve své pravidelné trase. Přemísťuje se pro ni zastávka Malostranské náměstí na jižní okraj Malostranského náměstí přibližně 30 metrů před křižovatku s Karmelitskou ulicí.

Tagy Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp Malá Strana Praha 1
38 komentářů