Dopravci Železnice

Madrid – Barcelona už za 5 eur. Nový low-cost španělských drah odtajnil ceník

Rychlovlak Talgo 112 v barvách nové značky Avlo. Foto: Renfe
Rychlovlak Talgo 112 v barvách nové značky Avlo. Foto: Renfe

Španělské státní dráhy Renfe začnou od pondělí prodávat jízdenky pro svoji novou nízkonákladovou značku vysokorychlostních vlaků AVLO. Ceny jízdenek začnou už na pěti eurech, hluboko pod stávající úrovní cen jízdenek mezi Barcelonou a Madridem.

Renfe svůj projekt představily detailněji na veletrhu Fitur v Madridu. První vlak má vyjet 6. dubna. Cena pět eur bude omezena na několik tisíc jízdenek. Podle vyjádření firmy bude jinak běžná cena 10-60 eur za jednu cestu. Dopravce použije takzvaný letecký model, kdy se cena jízdenek liší podle poptávky a doby nákupu jízdenky dopředu. I tak je maximální cena 60 eur výrazně pod úrovní cen u stávajících rychlovlaků: například jízdenky na dnešní den přesahují hranici 100 eur, rozmezí cen je od 41 do 152 eur. Děti do 14 let budou v doprovodu dospělého platit 5 eur, v případě stávajících rychlovlaků AVE jezdí zdarma.

Kvůli vysokým cenám vlaků mezi Barcelonou a Madridem část cestujících preferuje v této relaci letadla. Primátorka Barcelony nedávno vyzvala k zákazu letů na této trase kvůli ochraně klimatu.

Zveřejněný jízdní řád počítá se třemi páry vlaků, dva z nich budou zastavovat v Zaragoze. Renfe chce se svojí nízkonákladovou značkou postupně expandovat i na další trasy ve Španělsku.

AVLO je novou nízkonákladovou značkou, kterou si založily španělské dráhy. Jde o podobný koncept, jako mají například francouzské dráhy SNCF, které část rychlovlaků TGV provozují pod značkou Ouigo.

Pro novou značku použije Renfe rychlovlaky Talgo 112, které prochází velkou modernizací a úpravami interiéru. Kromě jiného laku bude jiné uspořádání sedaček. Z původních 438 míst bude 581 sedaček.

Španělsko má sice rozsáhlou síť vysokorychlostních tratí, v porovnání například s Francií a Itálií ale jezdí vlaky méně lidí. Důvodem je hlavně vysoká cena, kvůli které se řadě lidí stále vyplatí například z Barcelony do Madridu letět. Španělský správce železnic Adif se proto rozhodl více otevřít železnici konkurenci.

31 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Radim

Už jste někdo cestoval OUIGO. Já ano a několikrát. Kromě toho, že je to levné, přece to má jednu vadu na kráse. OUIGO z nějakého důvodu zvolilo odbavení jako na letišti, takže má své nástupiště s turnikety, kde musíte dopředu ukázat jízdenku, než vás pustí na nástupiště a do vlaku.
Z toho vyplývá že musíte být na nádraží dříve…. Hodně dříve a v podmínkách OUIGO požaduje být minimálně 30 minut před odjezdem.
Nevím, vlak je o flexibilitě a tady mi to nějak uchází…, abych konkuroval letadlu tím, že kopíruji leteckou dopravu.

Odpadlik

Ono by stacilo kdyby na letecké palivo uvalili stejnou daň jako na benzín.
Tím nechci říct, že konkurence není třeba – teď třeba všichni plivou na Arrivu, ale ve výsledku budou jezdit rychleji než ČD.

Speedy

Běžte vy levičáci už k šípku s těma omezeníma a zdaněníma. Jak už tu bylo zmíněné, Renfe drží ceny vysoko a proto lidé musejí létat letadly. I kdybys zdanil vzduch, nic to nezmění. Renfe samo od sebe nezlevní. Potřebuje konkurenci jak prase drbání. Pak se trh vytříbí sám a nebude třeba nic danit a omezovat.

Panda

Srovnání podmínek mezi druhy dopravy není levicové, tou je naopak výjimka na letecké palivo a DPH u leteckých (potažmo mezinárodních) spojů. To že se více zdaní letecká doprava ještě nemusí znamenat nárůst celkového zdanění (řecipročně se může něco snížit/zrušit, adeptů je dost). S konkurencí ale samozřejmě absolutní souhlas.

Y.K.

To je zavírání očí před realitou. Srovnání podmínek bude, když se také přestane dotovat železnice a státy jí platit infrastrukturu. Tím neříkám, že to je ideální cesta, ale poukazovat na to, že letectví neplatí spotřební daň či DPH a zavírat oči že dostávám značné subvence z daní je poněkud nevyvážený pohled. Ten pohled má za cíl omezit konkurenci a zachovat status quo (drahé jízdenky), nicméně železnice se už brzy dočká něčeho, čím si aerolinky prošly před desetiletími. Konkurence.

kanafasik

a jako 5 euro je cena na které dopravce ještě vydělá? Silně pochybuji, to zase bude nějaká dotační záležitost. …

Radek Janata

Ani nemusí. 5 EUR funguje jako reklama, podobně jako podnákladové ceny u Ryanairu. Průměrná cena může být 30-40 EUR, load facrtor budou mít taky vyšší než jiné spoje Renfe a v soupravě mají vcíe sedaček.

Václav

No vida. Tady se před pár dny diskutovalo o vlku a vlk za dveřmi.:-)

Petr

No vida. Cokoliv v relaci 10 až 60 eur už je rozumná cena, kterou už si může dovolit zaplatit skoro kdokoliv. S těmihle cenami věřím, že se vnitrostátní letecká doprava ve Španělsku eliminuje sama (myslím tedy point to point, ve Francii třeba z Bordeaux
do Paříže taky pořád lítá Air France, ale žádná nízkonákladovka, protože nikdo při smyslech by tuhle trasu neletěl).

Panda

Pokud bude frekvence spojů podobná jako třeba mezi Milánem a Římem, tak ano. Ale to ještě evidentně potrvá, 3 spoje za den je fakt hodně opatrný začátek…

Dušan

A to teda v těch letadlech Air France z Bordeax do Paříže se přepravuje co, když (cituji)…nikdo při smyslech by tuhle trasu neletěl ? Francouzský vzduch ? Nebo jsou to vyhlídkové lety pro piloty a letušky ? Větší debilitu jsem v životě nečetl…

Matěj

Domnívám se, že autor tím myslel cestující, kteří jedou přes Paříž a přestupujou tam. Tudíž že není nikdo, kdo by letěl z Bordeaux, kde cestu zahájil, a končil v Paříži, kde by taky cestu samotnou skončil.

Růža

Ono jde také o to, kolik kde se kolik dotuje. Možná tam cena odpovídá realitě.

Panda

Je to možné, ale jedním z mála nástrojů, jak si to ověřit, je konkurence přímo na železnici… V Itálii byla změna cen i frekvence vlaků po nástupu Itala razantní (žádné zákazy letecké dopravy k tomu potřeba fakt nebyly).

A pak je samozřejmě potřeba zdanit leteckou dopravu (palivo, DPH), aby nebyla zvýhodněna oproti železnici/silnici.

Jiří Kocurek

Železnice má zdaněnou elektřinu?

Y.K.

VR doprava se mám tušení nedotuje nikde (nevím na 100 %) ve smyslu objednávek a dotování vlkm vlaků.
Hlavně to bude příprava na přicházející konkurenci.

Růža

Je to jistě i nastavení priorit každé země.Např.ve Švédsku nesmí v MHD nikdo stát a tak je na každé konečné připravena záloha,i když za den vůbec nevyjede. Prostě Švédsko zvolilo bezpečnost a leje tam peníze. Ve Španělsku stále budují rychlodráhy a třeba něco změní,(třeba přivedou vámi zmiňovanou konkurenci), aby tam cestovalo více lidí vlaky. U nás lejou bohužel naši politici převážně pro sebe a kamarády, viz. naposledy odhalený vykuk Kramlík.

PetrN

Můžete mi laskavě vysvětlit, kde jste přišel na to, že ve Švédsku nesmí v MHD nikdo stát ? Nedávno jsem byl ve Stockholmu a jezdil narvanou Tunnelbanou a v autobusech to dost často vypadalo podobně…

Desper

3 páry vlaků? Haleluja, tomu říkám flexibilita. AVE jezdí v půlhodinovém taktu pokud vím.

David

RENFE potřebují konkurenci jako prase drbání. Až tam vlítnou zahraniční dravci, to pak bude tóčo.

PetrN

Jde ovšem o to, zda je tam správce pustí, přeci jen to, že jako“konkurenci“ pustil společnost, která jsou vlastně stále španělské dráhy, je dost možná jen akce naoko, formálně dal bude trvat monopol RENFE

Radek Janata

Bude tam opravdová konkurence a tenhle lowcost je příprava Renfe na tuto situaci. Podobně jako mají velké klasické aerolinky i svoji lowcost značku, aby těžily z obou trhů.

David Knap

Jízdní řád je postaven na potřebě dvou jednotek, takže lze očekávat že RENFE jich nyní více k dispozici nemá, ale třeba do budoucna… Jedinou nevýhodu vidím kvůli oběhu jednotek, páč aby na trase s 150-165 minutové trasou a obsloužit jen tři spoje na jednotku, to je dosti málo. Teoreticky by obrat tam a zpět i s více jak půlhodinovým čekáním v koncových stanicích vycházel na jednu jednotku 4 hodiny, což při dvou jednotek už je pravidelný dvouhodinový takt.

Radek Janata

Spíš ty jednotky pošlou i na jiné trasy, než by vytvářeli dvouhodinový takt na jedné trase. Viz Ouigo.

mgr.pavel

Ale nyní zatím budou jezdit jen na této jedné trase.

Radek Janata

To je právě záměr. Kdo je citlivý na cenu, tak obvykle flexibilitu tolik nepotřebuje, a naopak. Na tom je založena i cenotvorba aerolinek.

Panda

Jasně – když je lepší cena a dostatečná kapacita o pár hodin dříve/později, tak se nespěchající a citlivější na cenu přizpůsobí. Jenže v tomto případě je dost pravděpodobné, že to bude relevantní jen dost dlouho před odjezdem – později už budou drahé/plné všechny tři spoje…

AAA

takhle ovšem to létání nevymýtí

Desper

Pokud železnice nebude o flexibilitě, tak je k ničemu

Partneři


Czechtoll

pst
podcast