Maďarům s novým motorákem pro lokálky pomohou Číňané. Nahradí československý „autobus“
Ikona maďarských lokálek pochází z Československa. Pramen: Taurus1047.5 a(z) magyar Wikipédia
Stejný problém jako maďarský dopravce řeší i České dráhy, nemají nástupce motoráků řady 810
Možná by nebylo od věci, kdyby ČD zajely má nákup do Němec. Sice tam není kdoví co k sehnání, ale takové 845 by mohly být vhodné alternativy dnešních 810. Pak se nabízí možnost jiných jednotek jako Regisprinter apod. Nebo jít cestou ZSSK a z 810 postavit moderní jednotky.
z 810 postavit moderní jednotky
… jako Bagetu nebo tu slovenskou verzi regionovy?
Ačkoli mám arrivu rád, tak 628 je blbost kupovat, spíše ty RS1 dávají smysl
Akákoľvek reko 810 na 81x nezmení základné charakteristiky. Vždy to bude šukafón … Takže Bagety, Regionovy, Mravce sú dočasným riešením. V dlhodobom horizonte je treba uvažovať o nových vozidlách nezávislej trakcie alebo hybridných …. A nielen viacdielnych jednotkách ale aj ľahkých.
Tak pokud vím, tak v Česku se z nich vyrábí(vyráběly) nové Regionovy…
Důvodem proč nikdo ve světě nevyrábí velikostně „něco jako 810“ je ten, že všechny tratě na kterých jezdí tak málo lidí, že stačí „něco jako 810“, byly nerentabilní a jsou zrušeny. A pokud ještě takové tratě slouží, a je třeba nových vozidel, tak je tak velký tlak na pořizovací a provozní náklady, že se to výrobcům nevyplatí dělat. A při současném hladu po nových vozidlech dělají radši ty vozidla, kde jsou vyšší marže.
Na železnici z Blažovic do Mokré hory nejezdí ani ta 810. Přesto ta trať smysl má, vede totiž do největšího vápencového lomu na Moravě. Podobně Tovačov, ale už ne do Zbýšova, tamní hlubinné doly na černé uhlí jsou již dávno zavřené.
A lokálku do Zlína nikdo rušit nechce, tam je provoz jak blázen. Hlavně vedle na silnici…
čili – neviditelná ruka trhu – – – – NEVYPLATÍ … protože vše se musí NĚKOMU vyplatit
Tak to jste objevil Ameriku. Neviditelnou ruku trhu nemusí brát v úvahu ten,kdo má doma vlastní tiskárnu na peníze.
Jestliže v 810 umístí v příčném profilu od okna k oknu 5 sedaček, když trend jsou 3-4 sedačky, může to vypadat, že takový vlak není plně obsazen. Ovšem spoustu potenciálních cestujících to odradí a přesednou raději na auto.
Tak stejně jako je kategorie suburban. By měla být Regional. Nebo tam kde je regional prohlásit jako suburban. Ať se brusel po.. Hlavně ty malé tratě by vůběc neměly být negativně poviiné z tsi. Pouze dobrovolně. To co tam je k čemu.
Jenže ohledně TSI takový šukafon nejezdí na tratích sám (kdyby jezdil, trať se buď neuživí nebo naopak není problém z toho udělat tramvajovou dráhu).
Jde o tratě s provozem nákladních vlaků, kde se bere možnost protáhnout šukafon jako cosi navíc – a když tam jede, hodí se aby se snesl s nákladními vlaky.
A je to. LE protlačuje el.jednotky CRRC, v čele státu je čínský lokaj 5G sítě nám udělají soudruzi z Číny….
Čekám, kdy se na školách začne vyučovat čínština a na fabrikách objevovat nápisy typu „S Lidovou Čínou na věčné časy“…
Češi jsou prostě nepoučitelní..
Neviděl bych to zase tak černě, lidem se začínají ohledně Číny dost otvírat oči. Genocida Ujgurů, kreditní systém alias Velký bratr, vyhrožování Taiwanu válkou, zpacifikování Hong Kongu, pronásledování Falungongu, uklizení Jacka Ma a jeho „převýchova“, vyhrožování Indii za to, že si Indický premiér dovoluje navštívit indický stát Arunáčalpradéš, na který si dělá Čína nárok a dalo by se dlouze pokračovat. Minulý rok hodně odkryl, co je čínský režim zač a že začíná být arogantní, extrémně šovinistický a agresivní.
Číňani jsou naštěstí z dostavby Dukovan vyřazení.
ČLR – NEJZRŮDNĚJŠÍ REŽIM VŠECH DOB !!! Od roku 1949 systematické vraždění a asimilace všech nechanských národů nechtěně vtažených do systému čínské rudé komunistické říše O roku 1949 okupace tradičních nečínských území Mongolů, Ujgurů a Kazachů, jejich systematická asimilace, vraždění až na hranici genocidy. 1950 – začátek kruté a bezprávné okupace Tibetu, ničení, vraždění, genocida, asimilace 1962 – vojenské napadení Indie 60.-70.léta vojenské přepady a zákeřné útoky na SSSR a další sousední země 50.-60.léta v celé čínské rudé říši maoistické šílené experimenty Velký Skok a Kulturní Revoluce které mají na svědomí desítky milionů mrtvých 70.léta – podpora šíleného bestiálního maoistického… Číst vice »
A jéje tady je to zas samej maoista a sinocentrista uchvácenej čínským budovatelským zázrakem. Mocanita má pravdu o naprosto šíleném čínském režimu. ČLR je takové nacistické Německo 21.století. Podobní lidé obdivovali ve třicátých letech budovatelský hitlerovský zázrak a dnes stejně tak obdivují ten maoistický. Lidstvo se nikdy v tomto nepoučí a vždy to bude stát miliony zbytečně zmařených životů.
Zásadní otázka zní:
Je nákup lokálkových vláčků z Číny potenciální bezpečnostní hrozba?
Pokud ANO, pak je okamžitě vyřadit z úvah (jak se to v mnoha oborech stalo).
Pokud NE, pak není důvod jim zavírat dveře (jak se to v mnoha oborech stalo).
Každým eurem, které jim zaplatíte v konečném důsledku podporujete tamní režim, takže ano, je to bezpečnostní hrozba, ne snad vlaky, ale majitel jejich výrobce ano.
A teď si vemte, že komunistiscká ČSSR prodávala na západ Škodu 120…
Tak komunistická ČSSR pokud vím nikoho nenapadla, nikomu nevyhrožovala válkou, nepáchala na nikom genocidu, nevyvíjela jaderné zbraně, nesnažila se si podmanit celý svět atd. Naopak sama byla pouze vazalem jiné světové mocnosti.
A taky jak komunistická ČSSR dopadla:-)
To byste ale nemohl kupovat vůbec nic. V první aproximaci např. veškerá elektronika je z Číny. Proti tomu pár vlaků nestojí za řeč.
Není pravda. Mnoho elektroniky se vyrábí mimo Čínu, např. i v ČR.
Např. můj mobil je vyroben v Korei, NB ve Vietnamu, elektronický klavír v Indonésii a pod.
Mimochodem víte o tom, že Samsung nemá v Číně jedinou fabriku?
Pro mínusáře je zde důkaz:
https://www.adsl.cz/clanky/samsung-uz-nebude-vyrabet-televize-v-cine
Samsung loni uzavřel svojí poslední továrnu na elektroniku. Zůstala jen továrna na domácí spotřebiče a polovodiče, které pravděpodobně zavře také.
Nevíte, kdo konkrétně vyrábí čipy, kvůli jejichž nedostatku omezuje automobilový průmysl v Evropě výrobu?
Nejde jen o hrozbu, jde i o morálku.
Vy byste si od Hitlerova Německa v klidu kupoval motoráčky?
Nemluvě o mnohdy otřesných pracovních podmínkách v tamních fabrikách, kašlání na ekologii, zneužívání práce dětí atd.
Jenže tohle se na začátku války nevědělo. Existence koncentráků se proflákla až ke konci války, sběrné tábory jako Terezín byly líčeny jako idylka pro lepší život ubytovaných.
Podobná propaganda jako u komunistů, když vystěhovávali lidi z vesnic, které pohlcovaly doly, do sídlišť (ale tam to aspoň byla částečně pravda – teplá voda, ústřední topení, MHD v místě atd.).
Tak pokud jde o morálku, pak máte dost zásadní problém – že v Tibetu se vlaky nevyrábí.
A všechny státy, které vlaky opravdu vyrábějí (Anglie, Německo, Francie, Japonsko, USA, …) mají také hodně škraloupů (nechaly za sebou miliony mrtvých) na to, abyste mohl říct, že je nemorální od nich něco nakupovat.
Nejde o to, kolik má kdo škraloupů (ty má skoro každý), ale o to, co dělá dnes a jaké hodnoty hájí nyní.
A navíc co ropa?
Benzín a naftu nepoužíváte?
Nezapomeňte, že skoro s každým spáleným litrem podporujete teroristické režimy … což se ale týká i té 810.
A ještě poslední poznámka:
Já Čínu v žádném případě nehájím.
Ale tady jsme poměrně jasně v situaci „Čína nebo nic“ (protože v Evropě, JV Asii a USA o to nemá buď nikdo zájem nebo schopnosti – výrobců bylo asi oslovených dost).
Samozřejmě si můžete vždycky vybrat „nic“.
A Čína ostrouhá.
A my taky.
Já osobně zcela zásadně nic nekupuju, co pochází od čínských výrobců a pokud možno ani nic, co bylo v Číně vyrobeno. Jistě, že u některých věcí se tomu téměř nelze vyhnout, minimálně vždy nějaké komponenty v Číně vyrobené jsou, ale u většinou to lze.
Odpověď na tu otázku je ve fuzzy logice.
Ať žije nejdiskutovanější článek v historii Zdopravy 🙂
To by jeden neřek, jakej má ta M152/ 810 u zdejších diskutérů mezinárodně – politickej záběr. 🙂
V momentě, kdy na silnici bude autonomní řízení a autobus bude moct jet bez řidiče a vlak na lokálce ne (a zatím to vypadá, že na silnici je tato technologi, pro mě nepochopitelně, dál) tak je s lokálkami konec.
810 je nesmysl od začátku do konce. Vždycky byl. Kdyz nikdo nedostal rozum doteď, proč myslíte, že se to stane s nástupem autonomního řízení na silnici?
Já věřím,m že autonomní řízení natolik změní nejen příměstskou dopravu, že nikdo neobhájí výrazně horší a méně použitelný způsob. Očekávám rozvoj autonomních taxi, které bez toho řidiče budou tak levné, že spousta lidí nebude potřebovat auto vůbec.
Naopak, pokud se autonomní řízení prosadí u vlaků, může to být záchrana lokálek.
No … jenže … pokud se bavíte o „příměstské dopravě“, tak se tím zároveň tak úplně nebavíte o 810 (ale spíš o Panterech a Elefantech). Pokud se totiž bavíme o 810, tak je spíš řeč o „zapadlých venkovských oblastech“ a tam budou mít autonomní auta/busy pořád jeden dost velký problém, který ani Musk ani Bezos určitě nevyřeší (protože je zajímají při vývoji místa, kde jsou prachy – LA, NY, Peking – ne Horní Dlouhá Lhota) – extrémní závislost na údržbě infrastruktury. Pokud ta údržba nebude, nebo bude na tak nízké úrovni jak dnes, tak to autonomnímu provozu jakožto „náhradě 810“… Číst vice »
To je nejspíš pravda – ale to je záležitost která se nestane dřív než za 20 let – takže by bylo skvělé, kdyby se toho 810 v pravidelné službě nedožily.
Tak to ty vyřazené koupíme 👍
Jop, to by odpovídalo logice ČD…
Jako, taky třeba nechápu, proč se o to nepřihlásila CZ Loko. Firma, která udělá pár lokomotiv za rok, tak tady by mohl vyšvihnout sérii stovek vozidel.
Protože tohle už není o bastlení.
Asi proto, že jim je jasný, jakej to bude problém. Skloubit požadavek na NP vozidlo, s levným provozem, TSI normama, ETSC a to vše narvat do sólo vozidla. Navíc to musí být za pakatel, aby si s tím někdo vůbec objednal dopravu, jinak to v přepočtu na sedadlo bude daleko nejdražší vozidlo široko daleko. A aby lokálku jezdilo vozodlo dráž jak souprav na hlavní trati..
Takže tady se to nevyplatí, ale Číňanovi jo…
Číňan klidně jednorázově prodělá. Jen pokud se dostane na místní trhy..
Prodělat u 200ks série.. Obávám se, že i Číňan umí počítat 🙂
Hmm, nikde na maďarskejch webech jsem neviděl pevnej počet. Všude je jen záměr o vývoji vozidel..
Ale taky od toho klidně v polovině uteče, protože si na něm nikdo nic nevezme. Jako v PL s tou dálnicí.
Přesně…
Utečou, jakmile budou mít dost získaného know-how
Budou pravděpodobně 810 udržovat až bude kolem původního výrobního postavena nová. 810není to žádná raketová věda!
Ne,nemohla. Pochopte,že ekonomicky existence takových nových vozidel nedává smysl,a i vedení výrobců si to dovede spočítat. Proč tedy ztrácet peníze vývojem něčeho,co si stejně nikdo nekoupí,a ztrácet čas v soutěžích, které nikam nevedou.
Jojo, tady je poptávka po cca 400 vozech, ale nikdo si to nekoupí…
A mají na to výrobní kapacity?
Tak jako pokud by dostali zakázku na 200ks pro MAV a případně další pro ČD, tak věřím, že by banka poskytla finance na modernizaci či halu…. Mohl by to pro ně být menší odpich někam, kde už nikdo nic nevyrábí, ale poptávka by třeba byla. A věřím, že udělat z toho jako další vývojový stupínek i hybrida, aby se úředník nažral, tak by se to nemuselo prodávat jen na východ.
Kde jste viděl vypsanou soutěž na 400 vozů kategorie neo 810 ? Byla v ní taky uvedena max.cena vozu?
Já bych měl poptávku na 400 vozů Mercedes,ale cena nesmí překročit cenu Dacie Logan. 🙂
Ojeté Vito by mohlo cenově sedět…
Cz loko dělá lokomotivy..ne motorové vozy.
A taky drezíny…. Ona bude vyrábět cokoliv, co se jí vyplatí…
Pro ty co chtějí nahradit vlaky autobusy. Budete mít ty autobusy a i řidiče? A budou ty autobusy jezdit jako vlaky i ve dnech pracovního klidu?
Jak si to kraj objedná, tak to bude jezdit..
My víme. Ale ta objednávka bude v pátek, aby se od pondělí jezdilo…😁
To může kraj objednávat, co chce, autobusy nejezdí o weekendu (§ 6), hned po §5 – Vlak je levnější než autobus.
Tak třeba v neděli NAD nejezdí. Proto se výluky nemůžou dělat o víkendu. (ironie)
A není to naopak? Nechce se platit o víkendu („musí to být nejlevnější“), takže se v pátek trať zalátá, aby se mohla v pondělí rozdrbat, a NAD o víkendu netřeba…
Hmm, to bych nesměl zažít NAD v neděli odpoledne.
Objednavatel má objem peněz a teď musí rozhodnout jestli za něj objedná denně vlaky po čtyřech hodinách nebo denně busy po hodině? Rozumný objednavatel zvolí levnější dopravní prostředek, aby mohl nabídnout spojení i do zapadlých vesnic o víkendu a v pracovní dny po 22. hod. z odpolední směny.
45 let v provozu 810 jsou jasné 4 autobusy…možná 5.
11 roků na autobus není nic nemožného. Mimo jiné ten motor z 810 je z autobusu.
Jo, z ŠL 11😂👌
Noha bych a tímhle přepočítáváním byl opatrný… ohledně převodovek bychom mohli být už třeba u dvacátého autobusu…
Že by převodovka v autobusu (10 tun) vydržela méně, než když tahá Regionovu, tedy 18+14 tun?
Jinak tohle je rekordní kousek: https://foto.bmhd.cz/f/240/2393/239207.jpg
Celých 22 let ve službě. dodán: 1990, vyřazen: 2012
To jsou furt diskuse 810 ano či ne. Ale existuje nejaká studie na kolika tratích je opravdu třeba tak malé vozidlo. Na mnoha tratích se uživí se větší vozidlo než DMU 70, ne?
Větší a moderní vozidlo bude vyžadovat větší dosyp, s tím nemůže nikdo jezdit za cenu 810, a to bude ten největší problém následujících let. Další bude v tom, že pokud by to byl čistej diesel, tak na to Unie nedá ani euro, takže i diesel od CRRC pak vyjde možná navíc jak hybrid od západního výrobce pro toho, kdo to bude kupovat. Osobně si tedy myslím, že by se právě měly dát dohromady dopravci alespoň z V4 a poptat to společně, kdy by šlo třeba o 400 + kusů (a s jistotou na 400 a s opcí na další už… Číst vice »
Možná bude lepší s poptávkou tak 5-6 let počkat ne? To bude zastavba ETCS i akumulátory levnější, takže by mohl být i vývoj takového vozidla ekonomicky zajímavější.
Jo, třeba budou, za další 2 roky se to pak vyrobí, pokud bude kapacita, a taky schválí, ale aby pak měly ty jednotky kam jezdit, protože těch 8 let budou 810 odhánět další z pár těch zbylých cestujících a objednatelé budou dál škrtat, a aby se v tý době chtěly ještě unii podporovat nákupy. Už dnes je to ve 12, za pět dvanáct se už nestihlo.
Problem je v tom, ze ta jednodilna bude mit oproti dvoudilny mensi nez polovicni kapacitu za o dost vic nez polovicni cenu. Aby to neskoncilo tim, ze cena ty maly verze bude treba 80 % ceny ty vetsi, ktera bude mit i dalsi vyhody typu moznost pouziti na dalsich tratich, rezerva pro narazovy akce kolem dany trati, rezerva pro pripad, ze vylepseni opravdu nalaka do vlaku vic lidi… Zkratka vidim jako realnou moznost, ze usetrit tech treba 20 % radsi zrusenim par opravdu nevyuzivanejch a neperspektivnich trati a na ostatni koupit o neco vetsi jednotky, nez jsou tam aktualne nezbytne… Číst vice »
Pokud by hoši ze Škoda werke jen trochu chtěli, tak už dávno mají v nabídce jednovozového pantera v nezávislé trakci. Popřípadě i ve vícevozové verzi. I když to nesouvisí s lokálkami, ale když už budou v tom malování, tak by mohli namalovat Panterino stačí jen do CZ a SK.
Když němci udělali smlouvu s Pesou na žraloky tak v té smlouvě byli žraloci v jednovozové verzi i když se od nich nakonec upustilo, proč by nemohl být jednovozový panter? Panterino byla myšlena česky přemalované pendolino do Pantera. Začátkem devadesátých let Škoda spolupracovala na vývoji pendolina takže jaké také povědomí o technologii naklápění vozové skříně by mít měli. 7mi vozová středněpodlažní jednotka (oprásklé 680 ČD) v designu Pantera by mohlo nahradit InterPantera (který by měl být spíš na Sp Tábor – Praha – K. Hora) a klasické soupravy na dálkovce ve vnitru a na Slovač. Tak za co mínusy? Mínus… Číst vice »
Železniční doprava je drahá všude na světě. Kdyby totiž bylo takové terno provozovat lokálky, kde jezdí ekvivalent poloprázdná 810 s deseti cestujícími, tak by DMU 70 nabízeli všichni velcí výrobci.
Proč asi jezdí lokálky s deseti lidmi ? Zkus hádat !!!
Lidi potřebují obslužnost, když ti jede taková lokálka 2x za den, nemůže se nikdo divit,
že lidi jezdí vlastními vozidly nebo autobusy.
A že jedou autobusem je špatně? Ale jo, soustřeďme se na různé ty Mochovy, klidně ať uteče Brno – Zlín.
Samozřejmě!
Zavedeme všeobecnou železniční povinnost! Do školy a práce jedině vlakem anebo tramvají!
U Mochova by stálo za zkoušku postavit tu lokálku do Poříčan, aby taky nějak vedla…jinak ji můžeme postrádat…právě proto že nikam nevede…
Pokud někdo postaví náhradu 810, tak bude stát minimálně 50 mil., tj. cena 10 busů. Co je lepší: bus denně každou hodinu nebo vlak jednou za čtyři hodiny? Oboje totiž stojí přibližně stejně. Neboli jinak řečeno se započtením všech nákladů včetně investic do zabezpečení tratí D3 je bus čtyřikrát levnější. Co si pak kraj vybere?
To je ideální otázka pro Ludvu.
Nějaký dotaz 🙂 ? Tak vlaky z větší části zaplatí EU, jak je i v poslední době běžné. A on kraj platí zabezpečení tratí D3, od kdy ? A teď si ty peníze od kraje trochu přepočítej 🙂 .
Nezaplatí, už jsem Vás upozorňoval, že stav kdy se staneme čistými plátci není tak daleko. Ale to je jak hrách na stěnu házet. A i kdyby, tak EU stejně tak, respektive raději zaplatí ten elektrobus než dieselový vlak o který většině zemí EU nemá nikdo zájem.
A vezměte ještě v úvahu to, že EU bude výrazně podporovat železniční nákladní dopravu, aby se zboží více vozilo po železnici. I z toho důvodu dle mého bude většina lokálek zachována , s ohledem na nákladní dopravu. Nemůžete myslet jen na osobní dopravu.
Naprostá většina lokálek je k tomu nepoužitelná.
Po různých „optimalizacích“ nepochybně…😭
Kdo dává mínusy, netuší, jak lokálky vypadají… Jedna kolej na většině zastávek, ve stanicích se koleje ruší. Když už je nějaká vlečka, tak zarostlá a odhad ceny uvedení do provozu neznámý, ale co spolehlivě odradí od provozu vlečky, je papírování a běhání kolem…
To vše se dá však řešit a po důrazné domluvě SŽ i ta koncepce těchto tratí.
No většina nákladů na lokálkách se odveze v nákupní tašce. hromada těch tratí viděla nákladní vagon naposled při jejich stavbě..
To je ale současný stav. A není vyloučeno, až se opravdu začne citelně zvýhodňovat železniční doprava, že se podniky k ní nevrátí a pak může být každá lokálka velikou výhodou.
Hm, a kolik takových podniků má vlečku a mohou čekat až se dráze zlíbí jim přistavit vozy ? To už nefunguje ani ve větších městech.
To víte “ just in time“ na dráhu ještě nedorazilo, tak to Ludva nebere v potaz.
Ale na jeho obranu, tuhle tu nějaký myslitel pod nickem „ušatá“ zcela vážně tvrdil, že když nám předci před 130 lety vybudovali lokálky, tak je nutné přizpůsobit ekonomiku a obecně celou společnost této infrastruktuře a neexistuje, aby se infrastruktura přizpůsobovala potřebám ekonomiky.😂
Přesně! Vlakodomíchávač a ne žo to pojede autem po silnici. A od nádraží… no přece to nepovezete po silnici!
Jakože vezu mléko a přivezl jsem tvaroh ?
Přidaná hodnota.
Na slepé koleji stojí už dva měsíce vagón plný sýra.
Justi in time na dráhu dorazilo už dávno – Pošťák.
Ale jak je to rozšiřitelné dále si radši netroufám odhadovat : – )
A jak se podle vás odveze tisíce vagónů naložených kůrovcovým dřevem? Po místních komunikací, to by vás místní hnali. Kolik klád se vejde do vašeho minibusů?
Klády se do minibusu ale ani do 810 nevejdou.
Lokálky se stavěly na přelomu nikoliv dvacátého a jedenadvacátého století, ale o sto let dříve. Takže jste buďto rozumu mdlého nebo účelově lžete.
Myslím, že diskuse zde ohledně budoucnosti lokálek se týká tratí, kde nákladní doprava chybí a nová náhrada M 152/ 810 bude mít podstatně dražší provozní náklady, než autobus. Asi by stálo za to, kdyby vznikl seznam těchto ohrožených tratí, aby se dalo diskutovat nejen v obecné rovině. Jinak podpora nákladní železniční dopravy v Česku, to je velmi výživné téma. Ve verbální rovině všichni souhlasně pokyvují. Realita je však bohužel značně odlišná.Fundovaný komentář na téma „podpory“ nákladní železniční dopravy v Česku mohl by poskytnout nejlépe pan Oldřich Sládek, výkonný ředitel sdružení Žesnad. Na hlavních tratích je narváno – první koridor není… Číst vice »
Ten Kolovrtník se Vám povedl :-DDD
Oh, to nebyl záměr a omlouvám se za překlep-nedoklep. Můj pc je už taky staršího vydání, jako ty diskutované M152/ 810.
Taky z let 1973-1982?
Joo, něco jako Consul EC 2010, ale už nemá ten chromovanej Enter. 🙂
Pro naplnění cílů (nebo utopie) přechodu zboží ze silnice na dráhu by v Evropě musela vzniknout nová železniční síť dvoukolejných tratí.
Ale ona postupne vznika, jen my budeme obvykle mimo…
Takže lokálky zahltí resuscitovaná nákladní doprava a cestující skončí stejně v autobusech, protože jízda DMU70 bude plýtvání kapacitou..
Stejné, jako tlak na elektromobilitu. Pokud by si jen část oslovených uživatelů pořídila elektroauto, tak nebude dostatek proudu a budou hrozit blackouty. V Německu měli už kompletně připravený zákon na dálkové vypínání nabíjených elektroaut v případě velkých odběrů. Kulantně to bylo zamaskováno, jako „vyhlazení odběrových špiček“.
Zdroj:
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/nabjeni-elektromobil-nemecko-vypinani-odpojovani.A210125_161823_automoto_fdv
https://www.welt.de/wirtschaft/article224522826/Zwangs-Ladepausen-fuer-E-Autos-Altmaier-hat-es-sich-anders-ueberlegt.html
Tak vždyť to u nás funguje taky (dvoutarifové sazby) a ani na to není potřeba zákon. Jenom by mě zajímalo jak to chtějí fyzicky vynucovat – tady pokud budu chtít, ten bojler si vždycky nějak zapnu i na „denní“ proud, byť to bude dražší.
Tak ono to není potřeba natvrdo vynucovat. Stačí tu sazbu ve špičce nastavit tak, aby si používání těchto náročných spotřebičů ve špičce rozmýšlel kdokoli, kdo to aktuálně nepotřebuje jejich zapnutí o hodinu nebo dvě později pro něj není problém… Což zrovna u drtivý většiny majitelů elektromobilů nebude, ti chtěj, aby se jim auto po denní ježdění dobilo do rána, ale jestli se začne nabíjet v pět a bude plně dobitý ve tři ráno nebo začne v sedm a plně nabitý bude až v pět je jim dost jedno. Pokud by na to byla technologie a rozdíly v cenách byly v… Číst vice »
V zákoně se jednalo o tvrdé dálkové vypnutí v případě potřeby, ne o změnu sazby.
Nahradit vlak busem není problém, ale budete mít pro ty busy dost řidičů? Kde je záruka, že ty busy pojedou jako vlak i ve dnech pracovního klidu?
A kde je záruka, že pojedou vlaky? Firů je též málo.
Jó, a včera jsme se dozvěděli o řešení…
Ono to totiž není jen o lokálkách, ale o celkové dopravní obslužnosti v ČR. V ČR je na spoustě míst souběžné veden bus i vlak a to i ve stejný čas. Základem by měla být kapacitní rychlá železnice doplněná příponými busy, minibusy a to tak, aby se člověk dostal i do těch zapadlých vesnic i o víkendu. Vzorem je Švýcarsko. V ČR totiž chceme vše, rychlodráhy, příměstské a městské S linky, ale i ponechání lokálky do každé prdele.
Když si to kraj objedná a zaplatí, tak ten bus pojede. Za dráhu taky platí ..
To je nějaká unikátní vlastnost vlaku, že jezdí v neděli?
Vlak a autobus mají dost odlišnou životnost…
Mate divne pocty, a co zivotnost a udrzba tech vozidel??
Rejpal tvrdí, že cena vlaku je na desetinásobku autobusu. Má snad podle Vás autobus desetinovou životnost, než vlak? Padesátiletý vagón nebo motorák je s dovolením šrot. (Pominu, že pro spoustu lidí i zde na diskuzích je šrot vlak mnohem mladší, pokud ho ojetý z ciziny převeze soukromník). Je snad pětiletý autobus šrot?
40 let je bezna zivotnost kolejovych vozidel, ano, uz je to pak srot, ale to je i autobus po 7 letech…
To je demagogie a falešné dilema. Není to rozhodně tak, že by místo jednoho vlaku jezdilo třeba deset autobusů, takhle se doprava neplánuje. Navíc vlak má obrovskou přidanou hodnotu v rozvoji místa, turistiky a návazných oblastí. Kromě toho je mnohem ekologičtější než bus.
To je dobrý.. A teď tu o karkulce.
1. Hm, takže podle vás nelze udělat výlet např. do Novohradských hor, protože tam nejezdí vlak? Zajímavá téze.
2. Zkuste se zeptat na odboru dopravy vašeho krajského úřadu, jak tam plánují dopravu.
3. Můžete konkretizovat, co je na M152/ 810 ekologičtějšího, než současný autobus?
Možná blbej dotaz, ale proč nejde nahradit 810 řadou 843? V deklarovaném počtu míst není zas tak velký rozdíl, cestovní komfort nesrovnatelný. Nahradit díky tomu chybějící 843 na stávajících tratích novou produkcí je předpokládám mnohem jednodušší.
843 by byla lepší místo 810+010 nebo 814.
A místo 814.2 nebo 810+010+010 by to chtělo i řídící vůz.
A kde vytrvale jezdí dvojice 814, chtělo by to rovnou 843+Btn+Bftn…nebo elektrifikaci.
Je to jednoduché 810 tu jezdí asi 200 Rakví je něco kolem 40
Moment, to nechapu, nebyl tu clanek, ze se o tendr hlasi hned nekolik uchazecu???
Ale je zvláštní kam se svět posunul. U mnoha věcí probíhá vývoj v Evropě nebo USA, a výroba v asii, a tady to bude naopak.
Ona ta cina stejne nakupuje od Evropanu komponenty nebo vyrabi podle evropskych ci japonskych patentu… 😀
Až volby vyhrají ODS a Piráti se svými koaličními partnery, tak se fantasmagorie typu DMU 70 přesune do kontejneru na odpadky a začne se doufám šetřit.
A kdo bude volit Bábu a Hamajdu, třeba bude mít motoráček z Číny.
Taky doufam, ze se zacne setrit a stavet jen kapacitni druhy dopravy… :-p
D 35 například.
Ano D35 je potrebna, asi nejvic z dalnic, ale kapacitni druh dopravy to neni… 😀
Po I/35 projede denně víc tun nákladu než po trati Třebová – Olomouc. Tak čemu říkáme kapacitní druh dopravy?
no, a projede stejny pocet tun nakladu po soucasne silnici? Kolik kamionu a nakladnich vozu nahradi jeden vlak???
Ano, trat je mnohem kapacitnejsi, a to i o dvou kolejich oproti 4 pruhum silnice, jen musi byt kapacita, kdyz je dalnice ucpana, tak naklady stoji a popojizdeji, kdyz jsou koleje ucpane, nakladni vlaky stoji…
A prosim vas, uz to nechci rikat, ale ten vlak uveze fakt mnohem vic nez kamion, a mnohem ekologicteji a to i kdyby to tala dieslova loko… je to nesrovnatelne,…
Soudruh komunista na počátku 70ych let hledal náhradu za M131.1,zjistil však, že na západě i v východě se koupit nedají a že si je musí vyrobit doma.Vznikla veleúspěšná 810.Skoro 700 vyrobených kusů a 45 let (a další léta jistě přibudou) v provozu!!!Možná že nakonec budeme muset kolem výrobního štítku postavit nové vozy.Dulezite slovo je…nakonec.
Soudruh komunista kolejová vozidla na západě nikdy nekupoval, ani na počátku 70.let.
A co zubačka von Österreich?
Ano, máte pravdu, zubačku jsem opomenul.
Můžete mi prosím vypočítat, kolik promile dělá toto speciální vozidlo v celkovém vozidlovém parku tehdejších ČSD? Děkuji.
Pak ještě posunovací lokomotivy Henschel pro práci v prostředí hrozícím výbuchem, ty byly ale mimo ČSD.
Úplně minimum. Z ciziny se koupily jen zubačky. 3xEMU29.0 a 4xT426.0. Asi nic jiného ze západu tu nebylo. Ještě teda licence na E499.0.
Když už ČSD, tak ještě Štrba…
Myslíte zubačku na TEŽ? To bylo ze Švýcarska.
Pardon, na T426.0 (jak níže uvádí asdfg) jsem zapomněl, ty byly z Rakouska.
Koupit se to nedalo tak co měli dělat…
Hlavně na západě by soudruzi musely zaplatit tvrdýma valutama, a to by v takových objemech kusů neprošlo.
Uerdingen?
Detail, 810 nemělo být původně 700 kusů, většina vyrobených 810 měla jít na export. A 810 u nás měli jezdit opravdu jen na těch nejzapadlejších lokálkách, ale pozastavení výroby 860 si vynutilo rozšíření objednávky 810.
To ,ale na věci nic nemění.810 je excelentně vydařená konstrukce což dosvědčuje počet vyrobených kusů a 45let v provozu, výrobně levná, jezdí za kýbl nafty a trochu údržby, účetně odepsaná, vhodná a pružná přepravní kapacita… .A kdo to tam dá? Ducháček to zařídí? Odhaduji potřebu 200 kusů jen u nás.
Jen u nás v ČR je potřeba 810 asi 100ks.
Potřeba není a nebude, nikdo to nebud chtít platit.
Potřeba je, otázka je kolik to bude stát, aby to vyhovělo současným normám, pak se teprve rozhodne, jestli se to zaplatí, nebo se taky na některých lokálkách sníží nároky na TSI.
Aktuální turnusová potřeba je asi 100 kusů vozidel 810. Zítra třeba nebude, dnes ano.
810 je excelentní krám, něco jako Š 1000MB, Š100 -110, 105-130. To se také vyrábělo přes tři desetiletí, prostě nádherný příklad úpadku českého dopravního strojírenství za vlády Severní Asie.
Zapomněl si na legendární dodávku-sanitku-pohřebák Š 1203.
Proč jsou tedy hromadně v provozu???Z vyjmenovaných Š.. jsou jen ceněný veteráni, ale 810 je v plném nasazení a zatím ji není čím nahradit!!!
protože tu panují bludy o tom, jak jsou 810 ,,levné,, a kraje se asi bojí místo toho objednat autobusy
A oprávněně, protože by jimi jezdili jen ti, kteří opravdu nemají jinou možnost. Zbytek sedne do aut a celá ekologie jde do kytek…
pokud se zruší šukafony, životnímu prostředí se také uleví
1. Protože jsou staré, účetně odepsané – tedy levné, relativně jednoduché konstrukce, tedy i málo poruchové a mají nízké provozní náklady. Dalo by se to s nadsázkou přirovnat k vojenské Praga V3S. 2. V době jejich vzniku se nepočítalo s jejich masovým nasazením, tak, jak se později stalo, protože „Chrochtadla“ skončila u prototypů nedostala se do sériové výroby. Tím došlo k tomu, že se tato vozidla nasazovala i na výkony, na kterých neměla co dělat. Slyšel jsem, že za staré doby dokonce jezdila tato vozidla na lince Bratislava – Komárno (bez záruky). 3. Problém je i cena jízdného. Porovnejte si… Číst vice »
Souhlas celkem.
Pražskej příživníku 1000covka byla špičkovej výrobek který měl některý věci který od nás Západ opsal! Třeba hliníkovej blok motoru když jinde byly z litiny, automatickej bimetalovej sytič. A doprčic, já nevím,proč všichni chtějí v lokálce komfort jak v rychlíku!!! Já se chci dostat z boduA do bodu B spatřičně velkým zavazadlem který se mi do autobusu nevejde! K tomu žádnou debilní WIFINU a klimatizaci nepotřebuju!!!
všechno co bylo vyrobené před rokem 1989 byl šrot
Nějaký kouzelný šrot, když je provozuschopný po 40 letech.
Předměty vyrobené před r. 1989 jsou obecně lepší, festovnější…taková Tatramatka taky kolikrát funguje, Favority jezdí…
Jo, jen se s malou obměnou vyráběla až do roku 89, vesnický burane.
Co chceš a nechceš nikoho nezajímá, tady jde o peníze. Autobusem se ostatně z toho bodu A do bodu B dostaneš též, jen to bude stát erár méně.
tak sice na svou dobu byla špičkovej výrobek, tedy v některých směrech, což zase zabíjelo celkové zpracování (1000 MB = 1000 malých bolestí) a hlavně tímto vývoj skončil takže o 30 let později jsme tu stále měli Škodu 120 s koncepcí vše vzadu a již notně zastaralým motorem této původní koncepce.
To já nerozporuji, 810 jinak mám rád jako levná vozidla, s minimem poruch a dobrým topením.
ale cestující v nich dosti trpí a odrazují je od cestování vlakem
Jak koho, znám trasy, kde jezdí i 810 slušně obsazené. A pokud táhnu, jakékoli větší zavazadlo, či kolo, tak zlatá 810, Neznám jediný linkový autobus, který by normálně kola převážel. Já trpím v bude, a může být sebelepší, minimum místa na nohy, jet busem déle jak 20 minut je za trest.
na takových vlacích má jezdit 841
A kde ji vemeš????
tak žebřiňák byl taky excelentně vydařená konstrukce
Když jsem to viděl poprvé, tak jsem se zhrozil, čekali jsme pokrok v nějaké vydařenější podobě M 240 /820/. M 131 to tedy nahradilo, byly v té době v zoufalém stavu, ale že toho naflákaj tolik, to nikoho nenapadlo. Na druhou stranu o M 131 se říkávalo jaký je to držák, ale většina nevydržela v provozu ani 25 let oproti odpočátku strašně zatracovaným 810, kterým táhne na o 20 let více. O tom, že zachránily provoz na lokálkách, není, k nelibosti některých progresívních diskutujících, sporu.
Koupit se samozřejmě dali, ale soudruh komunista byl pro zápaďáky chudej jak kostelní myš, tak za co měl asi tak nakupovat?
(nakonec to se projevilu při nákupu těch 4 zubaček – po tom, co je slavně z Rakouska dovezli, neustále nebyly peníze na nákup náhradních dílů a běžně byla pojízdná polovina lokomotiv, někdy se provoz i na několik měsíců přerušil, protože nebyla provozní žádná – to píšou v knize „Ozubnicové lokomotivy našich drah“)
Staré, zlaté osmsetdesítky, ty už nic nenahradí! Nějaký Regiokřáp, co jezdí teda u nás, to je dost hrůza.
Já jsem fanda do motorek, takža navrhuju tenhle nápad z Kolumbie! https://www.youtube.com/watch?v=TP1__XUJy0c Případně se vrátit o 110 let zpátky a nasadit parní motorový vůz Komarek M 124.0. A jako jednotná jízdenka by složilo 10 polínek tvrdého dřeva na 1 km jízdy. Placeno přímo u mašinfíry! Bude to železnice, jako za Karla Havlíčka (ale Borovského!!)
Pěkný, jako turistická atrakce. Na pravidelné jízdy za každého počasí v našem podnebí nepoužitelné.
Hmm. Inspirující.
🙂
A co třeba DB 672.9?
Malé to je, nízkopodlažní taky…
Anzahl: 1 Prototyp + 23 Serienfahrzeuge …. no to i Regiosprinterů se vyrobilo víc
Mě jde o ten nápad…konstrukci…
tak ta už je dneska k prdu, protože od pohledu to není TSI
Dacia se díky svým cenám stala úspěšnou značkou. Určitě by se s podobným úspěchem setkal výrobce levných motoráků, protože by našli uplatnění nejen u nás nebo v Maďarsku.
Nesmysl, u Dacie se bavíme zhruba o tisícinásobnych sériích a to za jediný rok výroby versus celkový potenciál Šukafonu Neo.
A to nemluvím o tom, že dosavadní vývoj v Dacii je velmi levný, protože přebírá spoustu již vyvinutých a zaplacených konstrukčních celků. Tady by se muselo vyvíjet prakticky skutekně od píky a to celé rozpustit do max. malých stovek (reálně desítek) ks. něčeho, co musí být apriori levné.
Rozhodně pojďme do toho, předpokládám že to bude levnější jak od Stadleru
Příklad
Nákupní cena flirtu: 300m/kus
Nákupní cena Siriuse: 160m/ kus
A to je Sirius o kousek delší
Čísla vycucaná z prstu…
Kontrakt 33siriusu se pohybuje mezi 5miliardami a 5,5miliardami
5flirtu stalo 1,5 miliardy
Tak si to vydělte a uvidíme jestli jsem si to vycucal z prstu
Tak ten Flirt má zatím jednu „drobnost“ navíc.
Totiž smí vyjet v ČR. Dokud Sirius nebude schválen, tak je drahý i zadarmo.
Mimochodem – ví někdo, jak pokračuje schvalování Siria? Naposledy jsem zaregistroval, že už smí na Velký okruh a že pak šel na soustruh (nic zvláštního, stávají se horší věci). Ale je nějaký další posun?
Dráhy pro zákazníka (Leo) nebude, navíc nevidím důvod proč by ho neschvalili
Na okruhu byl 31.1. 2021
Pro většinu takovejch tratí je výhodnější je zrušit a poslat tam normální minibus. Zbytečně vyhozený peníze za údržbu a vozidla pro tolik lidí, že by to odvezl i taxík..
Jak kdy, některé obce mají přístupové komunikace v dlouhodbě otřesném stavu bez vidiny na zlepšení. Nebo je železniční spojení mnohem kratší
Tohle dělávali soudruzi. Spousta tratí kvůli tomu zanikla a místním chybí. Od klávesnice to samozřejmě vypadá jinak.
Ale takový tratě nemají smysl. Pokud to odveze podstatně levněji a jednodušeji minibus, tak je vlak zbytečnost. Šukafon, kterej veze 3-5 lidí bude prodělečnej.
odveze minibus 70 lidí?? (myšleno najednou) ono totiž ne na všech lokálkách jezdí 5 lidí, to je jen přesušený sen autíčkářů, mmch proč Vám tak leží v žaludku právě lokálky a nevadí Vám řada mnohem horších plýtvání?? ptám se už po x-té, ale zatím mi žádný antilokálkář neodpověděl…
Kde jezdí 70 lidí, tam se vyplatí i větší jednotka. Kolik takovejch tratí s 810 je ?
osobně využívám dvě takové tratě, standardně tam jezdí Regína, občas 810 na záskok a je problém se do ní vejít, jen v PLK bych si tipnul budou takové tratě minimálně tři, ale spíše více,
jinak mě tu asi ukamenujete, ale regínu na takovou lokálku považuji za ideální vozidlo, vnímám u ní pouze dva nedostatky, lenost (tj. nízkou jízdní dynamiku) a třaslavý podvozek (jednonápravové), jenže to je neřešitelné, lepší podvozky a vyšší dynamika znamená cenu nahoru, a na lokálky to stačí (zatím)
Os Krnov-Opava, které minimálně před covidem jezdily 810+1-2 Btax. Například.
Treba ..Celakovice – Brandys nad Labem – Neratovice.
V necovidove dobe byla ta jedna 810 nepekne nacpana.
Omyl, řekl kohout, slézaje z kachny…
Spousta tratí zanikla v 60. letech v západní Evropě díky individuálnímu motorismu.
Tebou kritizovaní soudruzi ti (až na malé výjimky) zakonzervovali lokální železniční síť z dob C.K. Rakouska, protože rozmach individuálního automobilismu v Československu nastal až tak od poloviny 70. let. a bylo ve „společenském zájmu“ mít zajištěnou dopravní obsluhu, aby se pracující lid dostali do zaměstnání a domů. Tenkrát jezdil smíšený vlak i do Jemnice a autobus i do Pohoří na Šumavě.
a o víkendu a prázdninách na chalupy, aby se pracující lid nenudil a moc nezlobil a nechtěl třeba jezdit do zahraničí
A co na těch vámi zrušenejch tratí odveze nekončící množství kůrovcového dřeva? Tisíce kamionů po místních úzkých silničkách, to by vás místní s vašim nápadem hnali. Chtěl bych vidět ty vaše naložený klády v minibusu.
zrušená osobní doprava a pro náklad jako vlečkový provoz…
No, uz jsem to jednou psal, je treba zmenit nektere normy a na nektere trate pustit Lightrail, tram-train vlaky, ktere mohou byt lehkou a levnou nahradou za klasicke vlaky, je to jako tramvaj, akorat mimo mesto s dopravou do mesta, s moznosti i zajizdeni primo do mesta,… Vleckovy provoz nakladni dopravy, ktera je jen obcasna, to lze resit mimo provoz osobni dopravy nebo pri kratke vyluce… odpada ETCS, odpada vetsinou TSI, atp… lze prodlouzit i do neprizniveho terenu, apod… Tim nevylucuji, ze nektere trate i tak nebudou vhodne pro jakoukoliv dopravu… ale zachovani telesa drahy je prioritou, dnes se da… Číst vice »
A kdo odveze nekonečné množství kůrovcového dřeva? Tisíce kamionů po místních komunikací, to by vás místní hnali. Už jen vaše představa vozit klády minibusem je úsměvná.
Množství kůrovcového dřeva ale není nekonečné.
Je i není. Když nebude kůrovec, bude něco jiného.
To by mě zajímalo co, když v těch lesích už žádné stromy nejsou.
Kůrovec bude, i kdyby to dřevo tam ekoteroristi měli navozit sami ..
Snad mě místní neukamenuji, ale přiznám se, že nerozumím tomu, kde se bere taková nenávist k 810. Není to výkřik moderní techniky, ale přijde mi pohodlnější než autobus.
Je samozrejme mozne, ze pro vas jo. Ale pokud srovnavate s modernim autobusem a ne autobusem stejneho roku vyroby, budete holt s timto nazorem ve velmi male mensine.
pokud srovnáváte moderní autobus s moderním vlakem, také prohraje autobus….
Ano, ale diskuse je o možné náhradě motorového vozu M152/ 810 současným autobusem. Archivní retrobusy stejného stáří, jako je M152 provozuje Technické Museum Brno, zpravidla v rámci Muzejní noci.
Reagoval jsem na příspěvek srovnávající moderní autobus s 810. Jo, pokud by místo 810 byl moderní vlak, vyhrál by i u mě většinou ten (na adekvátních trasách).
No a právě v tom je celý problém…generační výměna 810.
Což je čistě subjektivní, já to mám například naopak. Jen sedačky v 810 jsou za trest, o nastupování nemluvě.
A viděl jste už někdy sedačky ve zmodernizované 810 ?
i to je pro běžného cestujícího utrpení.
Viděl, proti novému autobusu stále nic moc
Ono sedačky třeba v busech SOR, to taky není žádná hitparáda.
Jinak proti 810 nemám nic, svůj úkol si splnila. Nicméně debata není o šukafonu jako takovém, ale o tom, že tu nemůže být na vždy. A jakákoliv moderní náhrada bude v poměru cena/výkon prostě obtížně financovatelná.
Nic proti nízkopodlažním vozidlům, ale shodneme se na tom, že pro 99%obyvatelstva nejsou tři schody při nástupu do vlaku, tramvaje, trolejbusu ničím podstatným?
Jinak, sedačky myslíte které?
To je právě omyl, nemalou část cestujících na lokálkách jsou starší lidé co nemají auto, takže ty schody problém jsou.
Sedačky obojí, jak původní lavice, tak co tam ČD cpou teď (je to sice lepší, ale ne i moc)
Bezesporu je pohodlnější nastupovat do nízkopodlažního vozu. Potíž je asi to, že mám kolem sebe několik důchodců k 80 i přes, pro které toto zásadní problém není, proto to tak vnímám. Jsou aktivní,snaží se o sebe maximálně starat. Ale to je asi na jiné téma.
V 810 vždycky potkáte jen důchodce, kteří to zvládnou, ti, pro které je to problém tím samozřejmě nejedou.
tak na tom se neshodnem, si běžte potykat s panem Augustou, pro spoustu lidí je to důležité, pro staré, nemocné, maminky s kočárky….. problém je v tom, že to jsou cílové skupiny VHD (mimo jiné)
Vzhledem k počtů důchodců a dětí ve věku, kdy cestují s kočárkem vám ta procenta nevychází.
Ano, souhlasím, i když jsem si plně vědom zastaralosti 810, pohodlnější než autobus to rozhodně je. Už jen kvůli tomu, že autobus není adekvátní náhrada vlaku. Ta zdejší nenávist k 810 není ničím jiným, než nenávist k lokálkám a železniční dopravě obecně.
Žádná nenávist k lokálkám a železnici, naopak!
Provozovat železniční dopravu solo 810 je ekonomický nesmysl nebo spíš sebevražda, jakmile se najdou cestující na dvojici nebo vlek je to nesmysl technický.
Nesmysl je psát, že se 810 nevyplatí provozovat. Kdyby měly jezdit jen takové vlaky, které skutečně vydělávají, pak možná jezdí vlaky z Prahy do Brna a do Ostravy a to je všechno. Železnice má zajišťovat dopravní obslužnost a ne vydělávat. Ve všech druzích veřejné dopray jsou nějaké ztráty, které musí někdo doplácet.
Beru to z pohledu objednatele. Jakékoli vozidlo takové kapacity je nesmysl ve srovnání s autobusem.
To není pravda. 🙂
Kam vede vlak, jezdí 10x víc turistů.
A nějakej relevantní údaj ? Nebo je to jen výkřik do tmy ?
Pán je trochu paranoik, ne? Já mám vlak moc rád a nic proti 810. Ale vývoj nástupce pro 21.století, TSI compliant je, dámy prominou, nebetyčná chujovina.
Pokud v kolejovém autobusu M 152 strávíš denně 70 min. ráno do práce a 70 min. odpoledne z práce, tak lze tu nenávist dost jednoduchým způsobem nastřádat. Myslím, že lavice v M 131 byly pohodlnější, než vínová koženka v M 152. Co do toho montují teď nevím, jezdím autem.
Vzhledem k výpadku daní 2020 a státní podpoře firem postižených Coronou se může lehce stát, že se začne uplatňovat tvrdší měření efektivity v regionální dopravě a v některých případech se kraje rozhodnou, že na stejné lokální lince za stejný peníz objednají raději 16 autobusových spojů, než 10 vlakových.
Nerozumím první půlce příspěvku. Opravdu je tak hrozné strávit denně 70min v 810? Jako student jsem dojizdel denně hodinu tam a hodinu zpět v přeplněné tramvaji a autobuse.
Což je běžná realita nekolika měst u nás. Proti tomu je jízda v 810 jako jízda v Orient expresu. Mám tedy začít nenávidět tramvaje?
„Jízda v 810 jako jízda v Orient expresu““ – máte velice odvážná přirovnání.
Mám s jízdou v M152 jiné zkušenosti:
– pokud jsem seděl u okna, abych si mohl o sloupek opřít hlavu, měl jsem podchlazené rameno
– pokud jsem seděl na prostředním místě, nebo do uličky, nebylo o co opřít hlavu
– pokud jsem seděl v prostřední části nad topením, které topilo, mohl jsem chytit vlka
– jako exklusivní byla místa u dodatečně dodělané přepážky, kde se dala opřít hlava
Pozn.: Hodnotím klasické M152/ 810, ne Regiomause, které jsem viděl leda tak na obrázku.
Já když jezdím v 810, tak se zahřeju…
Jiný kraj, jiný mrav…
To by chtělo. A začít těmi nejdražšími z města piva…
Hm,jojo a takhle aby ten kraj koupil kolik autobusu…placnu +100 ks navic..a kdo to bude ridit?? a porad to vyjde pro ten kraj levneji?? no ja ti fakt nevim…..
Pokud jste zdravý, pohyblivý a necestujete s kočárkem, tak to může i platit.
Vývoj v Číně a výroba v Maďarsku mohou o něco snížit pořizovací náklady, ale podstata problému v podobě násobně vyšších provozních nákladů oproti 810 stejně zůstane nevyřešena.
Pro Číňany je to příležitost (stejně jako u Leo, JHMD) dostat se na evropský trh. To, že budou levnější, než Švýcaři, je jasné.
Musíme vzít v potaz i to, že dnes by M152, jako nové vozidlo asi nemohla vyjet, nesplňovala by současné požadavky.
Když to Maďaři zkošej s Číňanama, Češi by mohli zkusit Kambodžu. A vyřešila by se nejen vozidla, ale i organizace provozu a případný investice do výhyben.
https://www.youtube.com/watch?v=ilJAczgfmHk
https://www.youtube.com/watch?v=70iCETiH4as
to taky není zlý, ale první vývojovej prototyp mne bavil ještě víc: https://www.youtube.com/watch?v=ULk4kR_Ih3c
Boží!
PS
– škoda že nedojel až do Slavkova
– škoda že to nevzal zpátky dolů :))))
Kdepak pánové, budoucnost železnice leží zde:
https://www.youtube.com/watch?v=0zeBIxI7n1I
Jel jsem tím a mazec teda. Postavit místo toho autobus, tak máte vyděláno.
A co na to TSI?
Jinak eště lowcost TSI může vypadat takhle:
https://www.youtube.com/watch?v=3502lHaZQIo
,,Podle náměstka šéfa Českých drah Jiřího Ješety se už nepočítá s jejich provozem po roce 2030.,,
V tom případě nerozumím tomu, proč je tedy dodnes modernizují za ně zrovna nejmenší peníze?
Ne že by ty modernizace byly špatné, ale pokud to má jít krátce po modernizaci do šrotu, je to trochu nehospodárné, zejména v této době .
dalších 9 let je krátce?
Aby asi těch devět let vydržely jezdit. Souhlasím s madary! Železnice není jen korydor a hyperlooop. Nevěřím tomu, že ani po roce 2050 v ČR nebudou existovat regionální železniční tratě. Otázkou může být, jakou cestou jít – jako Leoexpres nákupem čínských šinkanzenů nebo naopak nákupem evropských bazarovek z vyspělejších a bohatších států EU ?? Pendolína na regionální tratě nemohou.
Regionální tratě samozřejmě existovat budou, ty které vedou dostatečně zalidněnou krajinou, vedou někam kam lidé potřebují jezdit, zastávky jsou v obci a ne v polích a uživí se tam kapacitní vozidlo. Tratě kde dnes jezdí poloprázdný šukafon postupně zaniknou a ZDO převezme autobus/mikrobus/midibus na elektřinu, vodík.
Chudáci lidé, kde se tak stane. Jen pro příklad. U nás na desetikilometrovém úseku, když je výluka, musí autobusy vyjíždět téměř o čtvrt hodiny dříve, aby v cílové stanici neujely přípoje. Cesta po silnici, aby byly obslouženy i zastávky je podstatně delší. To by opravdu bylo zlepšení a hlavně motivace použít hromadnou dopravu.
Stane, můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je vše, slovy největšího klasika, co s tím můžete dělat. Někde to bude busem pomalejší, někde rychlejší, ve většině případů to budou mít lidé blíž na zastávku. Ale v každém případě to bude ekonomicky udržitelnější.
Ani levnější to nebude. O těch výlukách jezdí dva někdy i tři autobusy. Můžete s mým názorem nesouhlasit, můžete proti němu protestovat ale to je tak všechno co můžete dělat 🙂 . To jak to dopadne ve skutečnosti ukáže čas 🙂 .
Tam kde potřebujete 3 autobusy se pravděpodobně uživí kapacitnější vlak než je autobus na kolejích čili šukafon. A přesně o tom, tedy o drážním vozidle o kapacitě klasického autobusu, je tato debata. Tedy Váš argument je nesmyslný.
Dopravce zajištuje NAD podle objednané kapacity vlaku, takže nebývá nijak výjimečná náhrada regiokrámu třemi busy, ve kterých jedou celkem dva cestující. Pozorováno opakovaně při výlukách na Dobříšce a dolním Pacifiku.
(pozitivní je, že po skončení výluky se cestující do vlaků vrátili na obou tratích)
Kde je to „u vás“ konkrétně?
Případ, který popisuješ nastává např. i u výluk na trati 199, kdy je silniční spádovost a trasování odlišné od železnice. Pokud jedeš např. z Jílovic do Č.Budějovic autem, jedeš přímo a nebudeš používat srnčí stezky vedoucí souběžně se železniční tratí. Náhradní autobusová doprava ale musí. Proto se tam NAD zpravidla rozdělí na přímé a zastávkové busy.
A víte vůbec, proč jsou ty zastávky v polích?
Ano, protože je kdysi v obcích nechtěli.
Protože objednatel chtěl a zaplatil Regomyš na 10 let… Alternativu teď nechat 810 v původním stavu a za 3-4 roky chtít nové/zánovní jednotky nikdo neobjednal (= nezaplatil).
U nás se bastlily Regíny za 25 mega/kus. RS1 přišla na 50. Takže místo 200 Regín jsme mohli mít 100 Štádlerů navíc k těm stávajícím. Do motorové trakce se u nás neinvestovalo, jen se bastlilo (je to vidět i na motorových lokomotivách), a teď už je pozdě kvůli Grétě. Prostě se prošvih správný okamžik, a teď máme houno, takže 814 navždy nebo vymýšlíme 810 na baterky.
810 by mohly být i patrové. Přívěšák hodit na střechu. Tou vahou by klesly dolů a byly by tím pádem nízkopodlažní. Ještě wifinu a máme vozidlo na dalších 50 let.
DB 670?
Co to má společného s Grétou? Proč bychom se jejím názorem měli řídit, když není občanka ČR a nejní ani zvolena do EU?
Protože uhlíkově neutrální ekonomika, ať už si o tom mohu myslet cokoliv, je jedním ze základních cílů EU? A abych Vám ušetřil práci z vymýšlením reakce, ne vystoupit z EU není řešení, pak by nebylo ani na ten šukafon.
A neutrální uhlíkovou ekonomiku provedeme tak, že přesuneme výrobu do Ásie, kde tuhle stupidní hru nehrajou…
Uhlíkově neutrální ekonomika je blbost, obzvlášť bez jaderných elektráren. Nechápu, jak jsme za ČR mohly takovéhle stupidní cíle schválit, ten kdo nás zastupoval (a umožnil schválení) by si zasloužil odsoudit za vlastizradu.
Já si myslím, že bez EU by v klidu mohl být i ten šukafon, protože bychom nebyli nuceni přijmout TSI.
typický názor čecháčka.
Bez EU by naše ekonomika byla totálně v řiti. A pokud nás EU donutí šukafony odstranit, jedině dobře. I když se EU ne všechno daří, tak toto by byl kus práce hodný k mimořádnému ocenění europoslanců.
A ty jsi odkud? Nebo ty jsi už Euroobčan?
Ano, jsem evropan
Gratuluji. Každý jsme odněkud. 🙂
Ale vygumovaný. Nebo chceš tvrdit že 810 jezdí jen bezdomovci kteří nemají nic jiného na starosti a uměle navyšují počet cestujících??? případně důchodci a děti jakožto cestující s nárokem na slevu???? Viz kompenzace dopravy
Jako že před vstupem do EU jsme byly v řiti? Viděl bych to opačně. Rozpadem RVHP jsme z jedné socialistické řitě vylezli a teď se do druhé socialistické řitě boříme.
EU měla být jen volný pohyb osob, zboží a služeb. Vše nad jsou už socialistické manýry.
Jinak mám pocit, že začínáte tou poslední větou trolit.
Asi tak nějak
To namá s EU nic společného Jak říkal Klaus ruka trhu,jen Ti nějak nevychází, jak píšeš drahý provoz. Nic levnějšího z provozního hlediska není. Nebo si myslíš že maďaři ,když opomenu čechy a slováky tak jsou blbci a neumí počítat??? To bude spíš někdo jiný a zkus hádat . A že západ nic tak malého nevyrábý? To samo sebou když velkou část místních drah od 60 let zrušily.
A to že je to cíl EU znamená že je to automaticky správně ?
Po odchodu z EU by bylo peněz, že jsem se třásl když jsem to počítal.
Nejde ani tak o samotný odchod, ale o radikální změny legislativy.
Třeba o nařízení 194/2010…👿
Nevěřím tomu, že v roce 2030 nebudou už ČD provozovat řadu 810 (+809 a 811)
nebudou, protože pokud budou mít v provozu poslední RegioMouse, prohrajou většinu soutěží
A čím jezdí GW train ????? Nějak Ti ten tvůj názor nevychází.
Já se obávám, že nedostatek lokálkových vozidel (nástupců legendární 810) se aspoň provizorně dá vyřešit odkupem Stadler RS1 ze západu. Nejsou to sice nejnovější modely, ale oproti 810 mají pár výhod (nízkopodlažnost, WC, klimu) a jezdí průměrně za 35l/100km, což je se šukafony srovnatelné.
Hm na dva motory za 35? A nemá se náhodou klima dodělávat do těch co se nedávno koupily z BW. Takže nám jako výhoda RS zůstala nízkopodlažnost. Jo a neoddělení dveřmi nástupního prostoru a pro cestující bylo v 810 taky. Jen se přepážky poté dodělávaly z důvodu tepelné pohody v prostoru pro cestující. Stačí pár studených zim a cestující si zase začnou stěžovat na vymrzle vlaky.
Neměl jsem nikdy problém v RS1 se zimou.
Se Štádlerem jsem jezdil pravidelně 4 roky na Vysočině a mě teda vadilo v zimě, že tam táhne, protože lidé po nástupu neumí to tlačítko na zavření dveří zmáčknout.
Věcné poznámky!
Ta klima se někdy musí dodělávat, ale na mnoha vozech už je.
S neoddělením nástupního prostoru musím nesouhlasit. RS1 je taková 810 Německa. Bylo jich vyrobeno něco kolem 500 kusů. A je zajímavý, že se nikdo neobtěžoval ten nástupní prostor nějak napevno oddělovat. Třeba je to tím, že to není potřeba 😜 (RS1 jsem jel snad jen v zimě, a zima mi fakt nikdy nebyla)
Na 810 bez přepážek si živě vzpomínám. Když byly motoráky nové, byly nasazovány i na výkony, na kterých neměly co dělat. Dálkové os a sp vlaky, takže v nich člověk prožil i 2-3 hodiny. Na každé zastávce, i když nikdo nenastupoval, ani nevystupoval, průvodčí spolehlivě ,,vyluftoval“ všechno teplo ven. Do příští stanice se jakž takž oteplilo a tam se opakovalo vše znovu.
Stačí tam nepřetápět, aby si lidé nesundávali kabáty, maximálně rozeply. Však i tramvaje a autobusy se u nás běžně zvládnou v zimě provozovat.
Zas já mám rád tepelnou pohodu a sedět půl hodiny v zimní bundě (nebo obecně v jakékoliv bundě mi dvakrát pohodlné není). A 18 (20) stupňů mi nepřijde jako extra přetopeno, protože pokud tam bude méně, tak lidé tam budou sedět v bundě a remcat, že tam neumí zatopit.
To má být ZDO, nikoliv orient express.
A to tam mám skoro mrznout, jen proto, že to je ZDO? No a jelikož jsou busy často málo vytopené, že tam kolikrát člověk i v bundě mrzne, tak musí i vlaky, co kdyby byl vlak v něčem lepší, že?
Hmm, mě těch 18-20°C přijde ideálních v bytě. Takže ve vlaku bych se spokojil i s 12-15°C (v zimě).
Těch 18 – 20 uvádím, jako příklad, kdy mi nepřijde vůz přetopený, jinak osobně mě bude stačit 15 (16) stupňů, když jedu déle jak čtvrt hodiny, tak mi není příjemné sedět tam nastrojený, v bundě. A rozhodně tam nepotřebuji mrznout, což je často problém busů (alespoň v našem kraji), protože přeci šetříme naftu.
35 l/100 km ale na každý motor. Takže celkem za cca 70 l/100 km.
Jo? Já jsem k tomu nemohl najít info, nakonec jsem skončil s tímhle. Je fakt otázka, kolik to žere 🤷🏼♂️
http://www.razyboard.com/system/morethread-regio-shuttle-1-rs-1-delegatic-400424-5706750-0.html
Mezi 70 a 80 litry na 100 km. Záleží na trati, teplotě (topení) a dalších faktorech. A jsou to opravdu reálná čísla (žádný teoretický výpočet). Prostě natankovaný objem na čerpačce lomeno ujeté km. A dlouhodobě to dává tyto hodnoty.
Klidně nové RS1. Když jich ČD s MÁV objednají dostatečný počet v řádu stovek, tak jim to Štádler rád vyrobí, nebo jim prodá licenci.
Problém RS1 je v tom, že nesplňuje TSI na pevnost konstrukce, takže se již uvádět do provozu nemůže. Musel by se vyvinout úplně nový model.
Konečně řeší něco smysluplného. Hrozné ale je, že v šukafonech budeme trpět ještě 9 let .
Nechápu zač ty mínusy
Asi šotouši brečící nad tím, že ty vlaky někdy dojezdí.
Zac ty mínusy 🙂 . Zřejmě od obyčejných cestujících. Dojíždím do práce přes čtyřicet let 810 a 914 takže mám přehled o tom co si myslí ti obyčejní cestující. Můžu tě ubezpečit že rozhodně netrpí a nemají takový názor, jako ty 🙂 .
můžete to nějak podložit?
Třeba to, že na autobusu na kolech nic smysluplného není?
proto by měli všechny šukafony neprodleně ihned do hutí
Autobus bez kol jsem v provozu ještě nikdy neviděl : – D
Myšlenka rychlejší než ruka, pochopitelně na kolejích.
Zásadní otázka soudruzi – bude to jezdit za kýbl nafty? Jinak o tom nemá cenu ani uvažovat.
I kdyby to žralo 200l na 100km, hlavně že to vytlačí šukafony, jinak ať si to má mouchy jaké chce
A platit to budete na úkor čeho? Zdravotnictví nebo školství? Ať se to někomu líbí nebo ne, tak až doslouží šukafony a jejich deriváty, tak tratě kde se nic většího nevyplatí prostě postupně zaniknou.
Ať se vám to líbí nebo ne, není pravda, že takové tratě zaniknou. Prostě se smiře s tím, že ne všechno, co existuje a funguje, každý musí nutně používat. Jiní lidé to používají.
To není odpověď, za co ušetříte, abyste mohl pro pár cestujících provozovat vlak, speciálně v situaci kdy ve většině případů máte adekvátní a levnější náhradu?
Už jsem ti výše vysvětlil, že ve většině případů právě ta adekvátní náhrada v podobě autobusů prostě není.
Ne, nevysvětlil. Zatím tu jen plácáte. Takže znovu a lépe.
Prosím o jeden jediný konkrétní případ tratě kde jezdí solo 810 a nelze ji adekvátně nahradit autobusem.
172, minimálně do Bělče vede rozbitá a úzká silnice, takže než by autobus dojel do Litně, tak by lidé z 810 už ušli notný kus cesty k domovu.
A když ta levnější varianta vychází časově déle, tak co? Nebo řekneme, to je v pohodě, že se bude jezdit déle, vždyť jsme ušetřili?
Ano, pokud jsme ušetřili tak je o pár minut delší cesta začala akceptovatelná.
Jistě, místo dobře vedených vlaků (přeložek tratí – zrychlení, posunutí zastávek k obcím, samozřejmě, tam kde to význam má) a na to, návaznost busů tam, kam vlak nejede, budeme vše rušit a nahrazovat busy, no co, Tak lidí pojedou o 10 minut déle.
Místo zrušení o víkendu duplicitních spojů (třeba v sudou vlak, v lichou bus, místo v sudou vlak a pak 2 hodiny nic), to necháme jet, pak v každém pojede 10 lidí a tak řekneme, že raději zrušíme vlak, než to rozumně vést.
Aby se po nějakých dalších volbách do středočeského kraje zrušilo 89 autobusových linek a nahradilo Linty, 844, elektrickými jednotkami…😈😁😈
Říkají Vám něco Evropské dotace? Asi ne
Myslím že o evropských dotacích na zvýšenou spotřebu nafty ještě neslyšel nikdo : – D
Aha, takže dotace z EU jsou tu od toho, abychom mohli provozovat poloprázdné vlaky protože je mají šotouši rádi?? A až se staneme čistým plátcem (přičemž ta doba není tak vzdálená), tak?
Koukám, že alespoň elementární logika je v šoto kruzích vzácným zbožím.😀
pokud tam nebudou jezdit šukafony, poloprázdné to jezdit nebude
Luboši, chcete ty liduprázdné regiony dosídlit?
moderní dopravní obslužností se dosídlí také a pokud ne, stačí tam mikrobus, netřeba tam tahat předražený šukafon
Ok, pokud je tedy podle tvého názoru Šukafon předražený, i když má nízké provozní náklady a je už dávno účetně odepsaný, jak hodnotíš z hlediska ceny ostatní vozidla?
Můžete nějak konečně prokázat nízkonákladovost šukafonů ?
Ostatní vozidla obsluhují hustěji zalidnené oblasti, takže tam poptávka je.
Pokud vám to není jasné z data výroby, stačí, když budete číst příspěvky ostatních diskutujících a odpověď najdete. Pokud ani toto nepomůže, tak bohužel…..
drtivá většina diskutujících se shodne na tom, že bus je výhodnější po všech stránkách
Pokud vyžadujete argumenty od ostatních účastníků diskuse, měl byste především vy sám podložit nějakými racionálními argumenty, (nikoliv vlastní dětinskou umíněností) vaše podnětné návrhy.
Pošli si dotaz na radního kde bydlíš a kde jezdí 810 ,že žádáš o přehled ať Ti zvárazní cenu že neumýš šíst ani počítat. Viz zákon o svobodném přístupu k informacím.
Opravdu kde nic nené ani smrt nebere.
Jasně, on tam sice skoro nikdo nebydlí, ale moderní vlak tam přitáhne cestující, zřejmě na exkurzi. Opakuji, znovu a lépe, logika Vás celkem míjí.
Zajímave je, že v Libereckém kraji výrazně stoupla poptávka po odstranění šukafonů
Zapiš se do první třídy tam jsou počty -malá násobilka povinné. Stoupl počet cestujících a přemýšlí po ústeckém kraji o omezuní spojů a to jako proč teda??? Není to spíš tím že stoupl počet spojů????
Rád bych některé snící spoludiskutující trochu uvedl do reality dnešní doby. Výtah z textu: 1. Kraje kvůli výpadku daňových příjmů i velkému úbytku cestujících čekají ve veřejné dopravě nepříjemné změny. Většinou by mělo jít o kombinaci škrtání některých spojů a současně zdražením tarifu. 2. Plzeňský kraj od dnešního kraje omezil desítky autobusových spojů kvůli nedostatku peněz a slabé poptávce. Část autobusů bude jezdit jen na zavolání, pokud si ho někdo objedná. 3.Kompletní seznam zrušených spojů je na stránkách krajského organizátora veřejné dopravy Poved. U každého spoje kraj vysvětluje důvody zrušení, většinou jde o nedostatečnou vytíženost. K další redukci má dojít… Číst vice »
přitom by stačilo proškrtat šukafony, jako to udělal pardubický kraj roku 2011
Proč? Víte kolik vzduchu navozí z Litně do Berouna 633 a 637?
A poloprázdné autobusy, kterých je mnohonásobně více, vám nevadí? Zajímavé…
ty jsou aspoň moderní a ekologické
Jo? Zajímavé, že já většinou na venkově vidím staré rozhrkané a dosti neekologické autobusy. Autobusová doprava rozhodně není modernějšé, než železniční. Pořád lepší modernizovaný šukafon, než autobus jakéhokoli typu.
typický modrogumní názor.
Ve skutečnosti lepší jakákoliv SOR, než supermodernizovaná 810/811
A jezdící 810 před porouchaným SOR…který kolikrát nemá kdo řídit…
Tak si udělej výlet na venkov. S tímto jezdí v Jihočeském kraji, na Vysočině a přilehlém okolí ICOM Transport….
https://zdopravy.cz/?s=icom
A poloprazdny autobus ma take iste naklady ako poloprazdny sukafon ci tie naklady tohu autobusu su na urovni 1/3 toho sukafonu ?
Šukafon má provozní náklady srovnatelné s autobusem. Ale i kdybyste měl pravdu v té 1/3, prázdných autobusů jezdí mnohem víc, než trojnásobek počtu poloprázdných vlaků.
Když máte na spoji s 810 průměrně 12-13 lidí, tak jste na kladné nule.
Vadí, samozřejmě. Tam je pak potřeba zjistit zda tam ten autobus jezdit musí a pokud ano, tak nahradit menším vozidlem, např. mikrobusem. To na železnici nějak nejde, nic menšího a úspornějšího než šukafon není.
Luboš za to nemůže, on má k M 152 vztah téměř mateřský.
Nejpoužívanější slovní zásoba: šrot, dotace, šukafon..
protože šukafony jsou šroty a dotace je vytlačí z provozu a česká železnice dožene západ konečně
Dohnat a předehnat :.-), to už tady před několika desetiletími bylo. Druhá, mírnější varianta pak byla: …aspoň neztratit stopu.
Za pár let bude Česko čistý plátce, do Brusele budeme jenom platit a nebudeme už příjemce dotací. Budeme si muset na vše vydělat a skákat tak vysoko, jak vysoký strop si sami uděláme. Co budete radit potom?
neprovozovat zbytečně drahé šukafony, které jenom žerou prachy za drahé a náročné opravy ale nakoupit moderní a úsporně midibusy.
Dále je potřeba výrazněji liberalizovat železniční trh a nenechávat vše státnímu dopravci.
Dále zrušit slevy pro seniory a studenty.
Ten musím dát k lepšímu.
Hlavně až budu, v rámci předvolební kampaně, platit lepší vozidla, a pak chodit mezi cestujícími s příslibem, že když mě budou volit, bude to tak pořád 😁
Jaké náročné a drahé opravy??? vyšel jsi alespoň z 5 pomocné. Zjisti jsi nákladovost u radního za dopravu kde bydlíš a kde tebou 810 jezdí.
Ty jsi úplně mimo.
článek je o maďarských 810, takže podle Tebe češi.slováci ani maďaři neumí počítat,když provozují 810. zajímavé že to jezdí když tomu bude co nevyděť 50 let.
.
Pane Luboši, mohl byste prosím čtenářům vašich příspěvků jakýmkoliv racionálním způsobem vyargumentovat vaší neotřelou tézi o tom, že M152/ 810 je drahá a náročná na opravy?
Na úkor čeho? Slev pro důchodce a studenty například ?
To lokálky nezachrání. Já nevím proč se tak vzpíráte přiznat si neodvratné? Šotouš, nebo na nějaké lokálce pracujete?
Ono ne všechny lokálky jsou na zrušení, ono existují tratě, kde by stačilo přeložkami tratí, či posunutím zastávek dostat trať blíž k obyvatelům a zároveň třeba i zrychlit.
a hlavně nasadit něco lepšího než šukafon, ostatní se doladí snadno samo
A ty miliardy půjdou na úkor čeho? Lokálky mají smysl v okolí velkých sídel, jinak je to na zrušení.
co je nezachrání? odstranění šukafonů? To lokálkám prospěje v každém případě.
Tím je dorazíte, až ČD (či jiný dopravce) vysvětlí kraji, že na těch v průměru 15 lidí na jednu cestu koupí moderní vozidlo od Stadler, Pesa či bůhví kde a tím pádem to nepůjde stát 70 Kč/km (a i to je ve srovnání s busem pálka), ale 170 Kč/Km, tak tam kraj ty vlaky, aby nemusel zrušit nějakou nemocnici či zavřít pár škol, prostě neobjedná a místo toho vyhlásí tendr na autobusy.
Šukafony jsou už dávno mnohokrát zaplacený, takže náklady pouze na palivo,mazivo ,ND,údržbu a fíru.A na rozdíl od autobusu mi do něj vezmou kolo,lyže nebo jiné rozměrné věci! A na rozdíl od autobusu vlak jezdí i o SO aNE na rozdíl od autobusů! A lidí bez osobních automobilů bude přibývat (zvláště u nás na venkově )díky astronomickému růstu cen atomobilů způsobenému nesmyslnými požadavky komisí EU!!! Pražský příživníci jako vy to ustojej ,ale my s příjmy do 25000 hrubého ne!!!
typické dogma o levnosti a výhodnosti šukafonů
Jaroslave, souhlasil bych s vašimi věcnými připomínkami, ale invektivy zde jsou bezpředmětné.
Auta jsou vskutku zbytečně drahá, protože jsou plná různých nepotřebných asistentů, navíc někteří výrobci musí zakalkulovat do ceny vozidla i náklady na pokuty Dieselgate.
Do autobusu (mimo cyklobusů) vám kolo skutečně nevezmou.
To, zda bude spojení o víkendu (autobusové/ vlakové) určuje objednatel, tedy kraj, nikoliv dopravce.
„Pražák“ se vám pouze snažil vysvětlit situaci, že pokud dopravce bude mít náhradu za Šukafón, bude to zdaleka dražší špás, který může objednatele dopravy vést k rozhodnutí o základní dopravní obslužnosti málo osídlené oblasti levnějšími autobusy.
1) Pokud kraj koupí moderní vozidlo, jistě nebude v průměru 15 lidí na spoj.
2) Co myslíte, že solidní kulturní člověk ocení? Zachovalou ale přežívající státní nemocnici, nebo moderní vozidlo na úrovni 21 století ?
Tak, až vás chytne slepák, nechte se místo do „přežívající státní nemocnice“ šoupnout do moderního vozidla na úrovni 21. století.
Už dlouho jsem se tak nezasmál! 😅
Já taky. Tak přemýšlím, že ho v minulém životě asi nechtěli vzít do vývoje ve Studénce…
Určitě každý touží po tom, dělat v molochu
tak tam budou jezdit moderní autobusy , tím lépe
Sportu a životního prostředí 😁
Mě osobně 810 líto zas tolik nebude a milerád budu jezdit nějakou novotou. Stačí klozet a funkční topení.
Což nesplňuje žádný autobus na světě 😁
Neměl by sis s tím někam zajít?
Autobus patri na silnici a ne na koleje, protoze tam ho muzu provozovat za nizsi porizovaci i provozni naklady. A mist, kam vedou koleje a nevede silnice asi moc neexstuje.
To byste se divil, kolik takových míst, kam koleje vedou a silnice ne, existuje. Třeba na trati 212 je takových míst víc než dost.
Nezlobte se, ale to je nesmysl, do každé vsi vede nějaká cesta, už jen kvůli IZS a zásobování, což jaksi po kolejích nelze.
Sanitní šukafon, hasičský šukafon, hovnocuc šukafon, zásobovací šukafon, to neznáte?
Zatím jsem neměl tu čest. A jak je to funguje v praxi? Na nejbližším nádraží jsou složené koleje, které místní dle potřeby pokládají ke konkrétnímu domu, když třeba hoří, nebo je potřeba vyvézt vlečku a pak je zase demontují? A místní koloniál má vlečku? 😂
Hm už vidím jak dojedete autobusem do Dolního Žlebu a je to na koridoru Děčín-Dresden.Úzká cesta tam sice je ,ale stačí stoupnout Labe a je hotovo.Proto je tam přívoz z Hřenska a do něj se může případně naložit sanitka.Takže vlak je tam nejrychlejší volba.
Ano, to máme jedno známé místo v republice kde voda zaplaví dřív jedinou cestu než koleje. Co dál?
Tady ale byla řeč o autobusech. A ty zcela jistě po nezpevněných lesních/polních cestách jezdit nebudou.
Jinými slovy tvrdíte, že jsou v ČR vesnice (nikoliv samoty) kam nevede silnice a IZS, zásobování a doprava obecně je tam řešeno pomocí dráhy? Jako sorry, ale to jsou pohádky šotoušké babičky.
Co to tu melete? Ano, samozřejmě že je mnoho vesnic, kam vedou jen nezpevněné cesty a kam prostě autobus nejezdí a jezdit nikdy nebude. Železnice tu dopravní obslužnost zajistí. To nejsou žádné pohádky šotoušské babičky, spíš vaše příspěvky jsou výplodem nenávisti k železniční dopravě a netoleranci k ostatním, kteří preferují jiný druh dopravy, než vy.
Např.? Do každé vsi vede silnice, byť jen III. třídy. Navíc jak by se to řešilo tam kde podle vás nejsou silnice a zároveň tam nevede ani vlak? Šotoušké pohádky verze 2.
Žádné šotoušské pohádky, jen vaše neávist k vlakům. Níže jsem zde zmínil např. Plužiny (levý břeh). Podívejte se na tu mapu, tam žádná silnice III.třídy nevede, jen účelová komunikace. Po ní autobus nejezdí a jezdit nebude. A není k tomu ani žádný důvod.
Chatová osada, proti vlakům nic nemám. Jen si myslím, že jsou i jiné věci.
Levý břeh Plužin je chatová osada. Nikoli normální vesnice (byť pod nějakou jistě katastrálně spadá).
jo, do všech vesnic kam nevede zpevněná cesta tam vedou koleje 🙂
Kam nevedou koleje, to není na mapě. Jedna ze základních tezí sotoušské víry. Tím pádem není třeba brát na většinu obyvatel ČR ohled, nejezdí k nim vlak.😂
Jelikož nádraží je téměř v každém městě, nebo aspoň větším městě a k tomu hromada vesnic má taky zastávku, tak si myslím, že naopak většina obyvatel ČR má přístup k železnici. Samozřejmě můžete spekulovat, jestli když z okraje města je to k nádraží 2km, jestli je to je skutečně pro ty obyvatele použitelné atd …
Myslíte nebo víte? Nicméně opak je pravdou, většina obyvatel ČR bez použití jiného dopravního prostředku k železnici přímý přístup nemá (tím myslím běžnou vzdálenost, kterou může kdokoliv, v rozumném čase urazit po svých)
To jste se ovšem pustil do hodně teoretické roviny. Po mě chcete, abych věděl, neboli předložil důkaz a Vy sám pro své tvrzení žádný důkaz nemáte. Když to mám na nádraží 5min pěšky je to přímý přístup? Když to mám na nádraží 5min na kole je to přímý přístup? Když to mám na nádraží 5min autem je to přímý přístup? Když už se pouštíte do takových teorií, je třeba tomu dát nějaké reálné obrysy … Praha, Brno, Ostrava dají dohromady 20% obyvatel ČR, kteří k železnici mají přístup. Přidáte dalších 10 největších měst a máte dalších 10% a takto můžete… Číst vice »
Po svých, do 1 km.
To je přece nesmysl. Je běžnou realitou všedního dne, že u nádraží stojí auta těch co je to pro ně pěšky daleko, stejně tak tam běžně stojí kola a úplně běžně tam lidé přestupují z MHD … nepřevádějte realitu do nějakého absurdna.
Kolik lidí by jelo vlakem z Prahy do Ostravy kdyby se na obou koncích trasy mohli pohybovat jen 1km pěšky od nádraží?
Vy jste na začátku napsal: „Kam nevedou koleje, to není na mapě“ a teď si k tomu už přidáváte absurdní podmínku s docházkovou vzdáleností … místo abyste uznal, že jste to jen tak plácnul.
To s těmi auty nepopírám, ale pokud potřebují auto, abych dojel na nádraží, v tak to z principu neplní ZDO. Já to mám na nejbližší nádraží 20 minut.
Možná to pak není dokonalý systém, možná opravdu nejezdí k tomu vlaku bus, který by vyhovoval, ale realita je prostě taková, že lidi na to nádraží jezdí auty a na kole a určitě by neřekli, že kvůli tomu nemají přístup k vlaku.
Já neřekl, že nemají přístup, já řekl, že nemají přímý přístup. A přímý přístup k vlaku, na rozdíl od autobusu, nemá většina obyvatel ČR.
A tím jste se právě dostal do úrovně slovíčkaření místo do úrovně věcných argumentů.
Obyvatel Prahy který jede 3 zastávky busem než přestoupí na metro, taky nemá podle Vaší logiky přímý přístup k metru … asi chápete jak zbytečná debata to je že? : – D
Tady s bavíme o autobusu na kolech, tedy i zapadlých lokálkách a smyslu takových tratí. Což se z logiky věci obyvatel velkých měst netýká.
Jinak já o přímém přístupu (který jsem na Vaši žádost specifikoval) mluvil hned od začátku. Nemohou za to, že jste si to nepřečetl/nepochopil. A ne, podle mě 20 minut MHD s jedním přestupem (můj případ) za přímý přístup k vlaku nepovažuji.
Ale no tak. Vy jste napsal, že je tu skupina lidí, kteří neberou v úvahu místa kam nejede vlak a tím pádem není třeba brát na většinu obyvatel ČR ohled. Na to jsem napsal, že to není pravda, že většina lidí bydlí tam, kde jede vlak. Na to jste naspal, že mluvíte o přímém přístupu. Když jsem chtěl ukázat že přímý přístup je i autem nebo na kole, tak jste přidal další příspěvek ve kterém už jste to specifikoval na vzdálenost 1km pěšky. Kdyby se do debaty vložil někdo další a řekl, že pro něj jsou to 2km a pak… Číst vice »
Klidně i 1,75 km když to bude nutné!
Zas jeden co jede autem i na hajzlik(WC)….
Když se dá 1,1 km urazit za 10 minut…
Jen ho nechte. Asi velice rád stojí v zácpách, aby si mohl zanadávat, protože doma je nuceně zticha.
Správně jste napsal „cesta“. A ta bývá poněkud komplikovaná. Vemte si třeba Žel. Brod – Jesenný nebo Navarov. Rozdíl nad 10 km. Je pravda, že se z těchto zastávek vždycky, i když nejedete jenom na houby, pořádně projdete.
Takže ten autobus, který Vás doveze až na náves, bude nakonec pohodlnější než zastávka vlaků někde v lese?
Už asi tak po milionté – copak každý bydlí jen na návsi? Když vlak staví na kraji, tak existuje spousta obyvatel, kteří to mají kousek. Nebo si vážně myslíte, že např. z Čelákovic, Nymburka, Poděbrad a mnoha dalších míst nikdo vlakem nejezdí, protože nezastavuje na náměstí?
Ne, nebydlí. Nicméně v centru obce bydlí většinou více lidí než někde v polích.
Co mají Poděbrady, nebo Čelákovice, tedy menší města kde hlavní proud dopravy míří do a z Prahy společného s lokálkami na kterých párkrát denně projede poloprázdný šukafon? Myslím, že vůbec nechápete o čem se ta debatě vede.
Mýlíte se – do centra se většinou jezdí pracovat a na kraji se většinou bydlí. A pokud je obec malá, pak je úplně jedno, jestli je nádraží uprostřed nebo na kraji (viz např. trať Plzeň – Radnice, která velmi dobře obsluhuje většinu obcí po cestě). Rozhodně není ani trochu pravdy na tom, že když vlak stojí na kraji obce/města, tak je úplně k ničemu, zatímco na návsi může posloužit všem.
Do centra? To jako na náves? Chápete vůbec co se Vám snažím vysvětlit? Tedy fakt, že velká část zastávek na lokálkách je poněkud z ruky?
Zadní Třebaň je kousek za návsí, Běleč ještě víc, v Litni je záležitost 10 minut dojít do školy a k lékaři, Skuhrov je hned za domy,…atd.
Na některých tratích je naopak problém, že nádraží a trať je obklopeno tím osídlením, např. Rýmařov.
Ale ten autobus tímto směrem nikdy nepojede! Tohle pražák nikdy nepopí.
Muzete byt prosim konkretni?
Kolem 212 takže zřejmě nějaké bývalé trempské osady kolem řeky, desetkrát načerno přestavěné na regulérní rekreační objekty s přístupem po nějaké polňačce či lesní cestou. Jo, z takových to možná je blíž zkratkou lesem k vlaku než do vesnice k autobusu.
Jedním z mnoha takových míst jsou např. Plužiny. Tam prostě levý břeh autobusem nikdy neobsloužíte. A ani k tomu není důvod, když tam mají vlak a ten je pro obsluhu víc než dostačující.
Takže jim tam ten hasičský a sanitní šukafon jezdí?
Řeč je o dopravní obslužnosti, tedy o autobusech vs. vlacích. Nevím, proč sem do toho motáte IZS. Těm v případě potřeby lesní cesta postačí, ale pro základní dopravní obslužnost se prostě nebude používat i kdybyste chtěl sebevíc.
Ukažte mi vesnici, nikoliv osadu, kam nevede silnice, ale vede vlak. Protože to není jen o IZS, ale o zásobování a dopravě obecně.
Tak se podívejte na mapu kolem trati 212 a takových vesnic tam najdete několik.
Jmenuje
taky slyšíte to ohlušující ticho? 🙂
Nevím proč by tomu shluku rekrečních chatek na levém břehu Plužin měl někdo zajišťovat základní dopravní obslužnost.
A já nevím, proč by měl někdo s podpisem ABC na dopravním webu přikazovat organizátorovi dopravy kam dopravní obslužnost smí být zavedena a kam ne. Nevidím jediný důvod, proč by tam nějaký spoj mít neměli, zkuste se zeptat místních, co by řekli na to, kdybyste jim vlak zrušil.
On tu někdo něco přikazuje? My tu jen diskutujeme, nic více nic méně. Jinak ten organizátor to pochopí sám až za ním přijde dopravce, že šukafon už dosloužil, ale nabízí mu fungl nové vozidlo se všemi vymoženostmi, ale má to malý háček, bude ti mnohem dražší. Lidé Vašehi typu nechápou, že na vše musí nejdříve někdo vydělat.
A vy zase nechápete, že i když něco vy sám nepoužíváte, tak to prostě je nutné pro někoho jiného a naopak. To, že pro vás nemá vlak žádnou cenu neznamená, že je zbytečný. Jsou lidi, kteří s ním jezdí. To samé platí o autobusech. Zajímavé je, že prázdné autobusy vám nevadí, ale kvůli prázdným vlakům zde vyšilujete jak kdyby vám někdo bral svobodu.
Já ti chápu a rozhodně nechci připravit místní lidi o možnost VHD, jen říkám, že to, že někam draze jezdí kvůli pár lidem šukafon znamená, že to tak musí být na vždy. Což je něco co zcela uniká Vám.
Zanadávali by si a postavili lávku přes Sázavu k zastávce autobusu?
Sami si nic nepostaví, budou jezdit autama jako doteď (stačí se tam podívat na panorámu v Seznamu). Jinak ve Hvězdonicích je lávka přes Sázavu model Trója. Po trojské nehodě byla dva roky zavřená a v protějším Poddubí si taky každý musel poradit jak chtěl – 3 km do Chocerad nebo půl km na 653 (4 páry v pracovní den) nebo to ignorovat ostatně jako většina turistů kteří to zjistili teprve až k ní došli či dojeli
Autobus nejezdí tam, kam jezdí vlak. Nemůžete porovnávat dvě různé linky jedoucí někam úplně jinam. Z této oblasti se totiž nedojíždí zdaleka jenom do Prahy.
Věřím že radostí skákat nebudou, ale až na to jednou dojde tak se to prostě podle nějaké chatové osady řídit nebude. Ostatně, je-li tam dnes výluka, jezdí jim tam NAD?
Nejezdí a právě výluky jsou důkazem, že železnici tam potřebují. Bez ní se nikam nedostanou.
A zásobování se tam řeší jak?
Kibuc!
I do kibuců, tedy těch co jsem navštívil, vede silnice. Ono totiž jsou na světě i velmi vyspělé země, např. Izrael, kde železnice není v rámci dopravního mixu příliš důležitá o šukafonu tam neslyšeli.😉
Zrušte veškerou veřejnou dopravu a s autem jezdit jenom v případě odvozu hnoje má pole. To asi budete spokojeni. A Pražáci vám vyskranou oči. Už teď křičí, že interval je dlouhý (2 min.).
Autobus není veřejná doprava?
Ne!
To, že přestanou existovat zastávky a stanice mimo obydlené oblasti zhorší dopravní obslužnost jak? Do každé obce vede silnice, každou tak může obsloužit autobus. To, že jeho trasa nebude shodná s trasováním tratě je sice možná konec světa v očích šotoušů, jinak je to ale naprosto jedno. Důležité je, aby se obyvatelé těchto obci dostali do spádových center, případně na přestup na linku do vzdálenějšího cíle.
Trať 212 mimo obydlenou oblast nevede. Tuto železniční linku prostě nikdy plnohodnotně autobusem nenahradíte, to je naprostý nesmysl.
Tak tam mají jezdit 841 nebo malé Linty
Jel jste tam někdy v sezóně mimo koronakrizi? Zřejmě nevíte, že kolikrát ani 810+010+010 nestačí. Do 841 nebo malého Lintu by se ti lidi ani nevešli, natož všichni cyklisté.
časy vození cyklistů vlakem za pár korun pro jejich zábavu právě skončily. holt budou muset šlápnout do pedálů.
Vy jste taky nějakej chytrej. To mají cyklisté jezdit z Prahy na Sázavu na kole, nebo co? I kolo je nejdřív potřeba někam přepravit mimo město. A nevím, kde jste přišel na to, že „časy vození cyklistů vlakem za pár korun pro jejich zábavu právě skončily“, copak někdy někdo řekl, že se už kola nebudou moct vlakem přepravovat? Až bude jaro, tak to zase začne, nebo si snad myslíte, že zima bude už navěky?
Tak si budou jezdit třeba do Šárky nebo Zbraslavi. Ne, nebude zima navěky, ale nebudou peníze na víkendové vlaky pro desítky pumpiček.
To je zase ta představa, že covid a změna daňového systému tenhle stát potopí a už nikdy nebudou prachy. Podívejte se kolik ekonomických krizí bylo za posledních 100 let a na všechny navázal ekonomický růst … není třeba hned vytvářet paniku : – )
Peníze budou, nicméně je to otázka priorit. Já budu mnohem raději když se ty zdroje použijí na lepší školství, výzkum, zdravotnictví, dopravní infrastrukturu (tam kde to dává smysl), vnější a vnitřní bezpečnost než na financování lokálek kde projede párkrát za den poloprázdný šukafon, zvlášť když za ten šukafon existuje v naprosté většině případů adekvátní a levnější alternativa. To totiž bude pro budoucnost mé země mnohem přínosnější.
Vaše argumenty zní logicky a nejde s nima asi nesouhlasit. Ale už jsem tady pod jiným Vašim příspěvkem psal, že je třeba si říct o kolika tratích (nebo kterých konkrétních) se vlastně bavíme, abychom vůbec věděli kolik těch peněz ušetříme (a to ještě pak musíme započítat náklady na ten bus). Nedávno jsem tady s jiným diskutujícím vedl podobnou debatu a pokud si dobře pamatuji tak se ukázalo že do železniční dopravy v ČR se na provoz dává asi 1,3% státního rozpočtu. A z toho si odečtěte ty rychlíky, příměstskou dopravu a dostanete se na úroveň nějakých desetin procenta, které se… Číst vice »
Však ano, já přeci netvrdím, že se mají šmahem zrušit všechny tratě na venkově. Určitě by to za nějakou analýzu stálo. Jen říkám, že se tak stane, ne najednou, rozhodně ne všude, (v kapacitnosti je vlak zatím nenahraditelný) a rozhodně by to měl být řízený proces. Ale dít s to bude. Jinak těch 1,3%, jak se to počítalo, čistě ze státního rozpočtu? Protože pokud ano, tak to asi zahrnuje jen přímou objednávku MD, většinu vlaků objednávají kraje jejich rozpočet není součástí státního rozpočtu. A u krajů už to procento vypadá jinak, ve Středních Čechách dělá doprava 40% disponibilní části rozpočtu.… Číst vice »
Myslím že se to počítalo jako celek. Neberte mě úplně za slovo, ta čísla jsem neověřoval, ale na vlakovou dopravu se dává 20miliard korun ročně MD+kraje a rozpočet ČR je cca 1500miliard.
Kraje jsou víceméně financovány státem a různými transféry z daní, tak jsme to na kraje a MD nerozlišovali, protože to víceméně jde z jedné hromady, jen se to přehazuje.
No to je ten omyl. Státní rozpočet je sice přes 1,5 bilionu, ale rozpočty krajů v tom nejsou, ty jsou v menších desítkách milard, když z toho odečte mandatorní část, tak doprava je největší kapitola.
No vidíte to. Dokonce je těch peněz ještě více. Kraje svoje vlastní příjmy více méně nemají. Resp. kdyby došlo na zrušení krajů, tak peníze se kterými hospodaří by se dostaly do státního rozpočtu. Je to jen přehazování peněz z jedné hromady na jiné hromádky, to je to rozpočtové určení daní. To že ty kraje mají dopravu jako velkou část svých výdajů je opět dáno jen tím jaké se na ně převedly povinnosti a jakým způsobem se zavedlo jejich financování. Kdyby kraje měly jediný úkol a to řešit dopravu tak 100% jejich výdajů by bylo na dopravu. Proto nerozlišuji peníze kraje… Číst vice »
Vám určitě nepřísluší určovat kam kdo bude jezdit na kole. Když si chce cyklista vyjet na Sázavu, tak tam má k dispozici vlak a bude ho tam mít i přes váš nesouhlas. Svět se netočí jen kolem vás.
no kolem vás taky ne
Jenže smiřte se s tím, že vlaky jezdit budou, protože si je organizátor objednává a není žádný důvod to jakkoli měnit jen kvůli vašemu antiželezničnímu postoji. Jediný, kdo tu píše takové příspěvky, jako by se svět točil jenom kolem něj, jste vy a pan Pražák. Oba děláte, jako kdyby prostě vlaky nesměly jezdit jenom proto, že si to vy nepřejete. Buďte tolerantní a neodepírejte lidem něco jen kvůli tomu, že to prostě nepoužíváte. Já taky nechci dotovat ty vaše silnice, dálnice, autobusy, kamiony apod. ale jsem narozdíl od vás tolerantní a chápu, že i když to nepoužívám, tak to zbytečné… Číst vice »
Až šukafony dojezdí za ten svůj kýbl nafty tak uvidíme 🙂
Tak potom je tam třeba kapacitnější vozidlo a tím pádem ta trať nemůže být používána jako argument v debatě zda má smysl provozovat autobus na kolejích.
Pak tam ale neni problem, ze se nevyrabi nahrada sukafonu, ale je to naopak ukazka trati, kam by se melo koupit neco vetsiho. A vetsi DMU na trhu jsou, staci je objednat.
tak tam mají jezdit dva velké Linty ne?
Československo před rokem 1989 velmoc ve výrobě drážních vozidel..
Která byla většinou, v porovnání se světem mimo Severoasijské impérium zastaralá už jako projekt (čest výjimkám). Jinak výroba drážních vozidel v ČR nijak neupadá, spíše naopak.
Hlavně že produkty dnešní Škody Transport (440,380) jsou konkurenceschopné i na západě ……..
rozhodně je to lepší, než 451,460,362,162 a podobné šroty
Tramvaje ano a to jsou také drážní vozidla. Což mimochodem ta dob Severní Asie nebyla
Díky Sojuzu.
Třeba tať, která je kvůli sesuvu přes 8 let bez provozu ( Lovosice-Teplice) moc alternativ pro autobus nenabízí. Stará E55 obslouží akorát tak Velemín a Bořislav. Stačí málo mokrého sněhu jako včera, a už autobus dělá drifty.
Takže tam ti lidé jsou už 8 let odrizlí od světa? To asi těžko.
Autobusy zvládají jezdit i na Boží Dar či do Harrachova. Nejsme v Himalájích. Je-li řidič nemehlo a/nebo silničáři chrápou to už je jiná věc.
Evidentně se nikdo nepoučil. Když přišel virus loni na jaře, to bylo keců, jak se nesmíme spoléhat na Čínu. Že je to jen evropská lenost, že výroba v Evropě má tradici a takový keci…
Teď se ukazuje, že v Evropě není jediný výrobce lokálek. Kde jsou všichni ti inženýři a strojaři, co to vymyslí a zkonstruují? To tady v Evropě fakt není nikdo schopný, kdo by to dal dohromady, třeba v konsorciu V4, abychom byli soběstační? Vždyť my jsme tu doma, to opravdu chceme poslední Korunu, Forint nebo cent poslat do Číny? To je cesta do pekla…
V Evropě není třeba už nic na tento způsob vyvíjet, dávno už to vyvinuté je a řiká se tomu autobus (případně to může být i elektrobus). Ale to je pro určitou část zdejšího osazenstva evidentně sprosté slovo.
MIkročástice gumy se vám jistě rády usazují v plicích…
Mikročástice železa od styku kol s kolejnici je v něčem lepší? Vždyť stačí auto postavit poblíž dráhy a za 14 dnů bude celé od poletavé rzi.
Železo je potřeba aby člověk nebyl chudokrevny…
Jenže nákladní vozy jsou dnes brzděny na špalcích K, L a LL a to je teprve ten správný humáč. Se někdy podívejte, jaký mrak (říkám tomu radioaktivní mrak z legrace) se nese za Nex při plném provozním zabrždění.
Nex není motorák.
Takže je vhodné snižovat úroveň bezpečnosti dopravy?
Autobus existuje, ale jestli jste si všiml, tak se poptává vlak.
Pokud by se měl poptávat autobus, tak musíte překopat celý systém dopravy, a na to zatím není politické poptávka. Co bude s těma tratěma, když na nich nic jezdit nebude?
Nic nebude, časem zaniknou. Nic není na věky. Víte například kolik na území dnešní CR zaniklo lidských sídel (vsí, osad) od středověku? Několik tisíc, jen ve dvacátém století to byly stovky a dnes po nich ani pes neštěkne.
Ostatně ty tratě vznikaly v předminulém století, v úplně jiném ekonomickém, dopravním a demografickém prostředí.
A kolik z těch sídel ve dvacátém století zaniklo přirozeně, tzn. že tam lidé o své vůli dál nechtěli žít? A kolik jich zaniklo násilím? … Tady se velice často objeví jakýsi argument, že trať kde jezdí 810 bude muset být v budoucnu zrušena. Ale je potřeba si uvědomit, že 810 se nerozšířily protože byly tak skvělé, ale protože nic jiného nebylo (což předpokládám každý ví). A z toho vyplývá, že tak 2/3 810 se nahradí něčím jiným (a už se to děje) a ten zbytek jezdí na tratích z nichž některé by možná stálo za úvahu zrušit. Ale ještě… Číst vice »
Však také netvrdím, že všechny, ale většina. To je celkem rozdíl. Autobus je ve většině případů zcela adekvátní náhrada. Ve většině, speciálně menších sídel, to tak je už dnes, vlak všude nemají.
Ohledně toho proč zanikly ty obce, některé proti vůli obyvatel, některé přirozeně, byly tak odlehlé, že mladí odešli, stáří vymřeli a pokud to nezachránili chalupáři (kteří jezdí autem), tak vesnice zanikla. Prostředí se mění neustále, co stagnuje umírá. Infrastruktura je tu pro lidi, pokud už ji nepotřebují, tak proč ji draze udržovat.
No naprostá většina vesnic a osad zmizela kvůli tomu, že ležely v pohraničním pásmu, nebo musely ustoupit výstavbě přehrad. Ten přirozený zánik jak jej popisujete je poměrově jen opravdu malá část. Jiná věc je postupné vylidňování“nedostupných“ a příhraničních měst a vesnic, ale ani tam k úplnému zániku zatím běžně nedochází. To co píšete o busech a o tom, že dokážou nahradit tratě je jistě pravda, ale jak už jsem Vám dvakrát psal, to je jen jakási teorie a bude to platit až do chvíle, než ukážete prstem na ty konkrétní tratě. Protože říct si, že máme tratě kde jezdí prázdná… Číst vice »
Autobus opravdu není adekvátní náhrada. Používám obojí několikrát týdně už přes 40 let. Pracoval jsem v opravárenství a vnímám názory lidí, kteří dopravu používají bez jakýchkoli znalostí problematiky.
A je společenský zájem, aby sídla dále zanikaly a lidé se koncentrovaly do měst? Nepřináší větší hustota obyvatel ve městech (naše historická města podle mě na to nejsou stavěna) větší problémy než obsluha venkova?
Já třeba beru zrušenou trať jako vyhozenou investici a naopak bych se snažil současné tratě zlepšovat, aby se daly nadále používat k dopravě. Samozřejmě to neplatí pro všechny tratě. Ale nechápu, proč by se neměla společnost snažit na dané tratě sehnat odpovídající vozidlo.
U mě je to dokonce honorováno výletem do Karviné, Ostrova nad Ohří, Mírova, Bělušic,…
Jojo, tady se bude dal pouze smelit a cerpat.
Tak oni si jinde poradí s vlaky jako Desiro. Nevím jak v Maďarsku, ale v ČR by se na mnoha místech daly 810 takto taky nahradit, protože se stejně jezdí s přípojnými vozy.
Tak znova; není problém takový vůz v Evropě vyvinout a vyrobit, ale zaplatit. To zatím nikdo neudělal. Letter of intent s číňanama je car papíru. Teprve až jim MÁV podepíšou opravdovou smlouvu, začne se možná neco dít. A kdyby takovou smlouvu podepsaly se Stadlerem, bude se dít to samé a taky by se to mohli vyrábět v Maďarsku.
Letter of intent není cár papíru, ale také to není hotová smlouva. Strany zavazuje připravit podrobné podklady pro uzavření smlouvy a o nich pak dále jednat, nedává ale jistotu, že smlouva bude nakonec opravdu uzavřena.
Takže je to cár papíru, protože jisté není nic… 😇😁
Jako modus vivendi?
Zaplatili jsme zelenejm mozkům z našich daní 72 letadel z Vodochod (L159) a tu stálo dle otevřenejch zdrojů 51 miliard!!!! Pak když byly všechny vyrobený se zelený mozky rozhodli, že jich potřebují jen 24.Nakonec se po dlouhým skladování prodaly za suchý z nosu….
Maďaři jsou docela svérázní…očkovat chtějí Sputnikem, vláčky chtějí od Číňana…
Zase na druhou stranu bych se nedivil, kdyby v tom CRRC vidělo referenční zakázku pro EU, kde je šance, že je nebude stát moc a prostě podstřelilo cenu tak, aby tuto zakázku dostalo.
Maďaři nebo Orbán?
Orbán a Maďaři. Viktora přece musí někdo demokraticky volit.
Jj, volí ho šikovně udělané volební obvody.
Tak pokud se rozhodují (jako i jinde) mezi vakcínou zajištěnou EU (tedy zatím žádnou) a sputnikem tak to není uvažování úplně mimo.
A vlaky od číňanů už si koupil i jeden český dopravce a jak mu jezdí : – D
Díky za mínusy, ale mnohem radši bych byl kdyby se objevil i názor, který by mi vysvětlil proč nemám pravdu. Díky
Nnechápu ty plusy. Když není nikdo ochoten něco takového nabídnout tady, tak se snad jako dobrý hospodář podívám jinam.
Tak ono vyvinout náhradu 810 nebude až tak těžké. A s těmi TSI normami to asi taky ve skutečnosti nebude tak žhavé, když Maďaři uvedli do provozu vlakotramvaje, co jezdí po normální trati a TSI crash normy přitom neplní (měl jsem za to že v EU toto není možné).
Pak je tu ještě možnost výjimky z normy. Teď se to příliš nepraktikuje, ale za socialismu mělo výjimku kdeco.
A není největší problém u TSI crash srážka toho vozidla na přejezdu s cisternou při nárazové rychlosti Vmax – 50 ? Tzn že pokud máte něco s Vmax 50 tak to ani neřešíte a při Vmax 80 řešíte takový větší ťukanec. Přece jen ty čela vozidel které TSI crash plní a mají Vmax 160 (vyšší se neřeší, protože pak už nejsou úrovňové přejezdy) nejsou pod těma laminátama nějaká kosmická věda, ale prostě jen správně nadimenzované hliníkové, nebo ocelové nosníky …
Když tak mě někdo doplňte nebo opravte. Díky
Příslušná norma má celkem 4 scénáře srážky. Kromě deformovatelné překážky 15 tun (přejezd) je tam ještě náraz do shodného vozidla při 36 km/h, do vagonu o hmotnosti 80 t při 36 km/h, a do nízké překážky. Pro motorák na malé rychlosti je podstatný ten vagon – když splní vagon, tak i cisternu při konstrukční rychlosti cca 100 km/h.
Jenže on to dnes neumí nikdo vyrobit .
Proč? Ty továrny co chrlí ty el. jednotky, motorové jednotky, lokomotivy, vysokorychlostní soupravy, tramvaje, atd … To je nikdo?
Vyrobit to není problém.Problém je za kolik.Musí to mít všechna zařízení,jako velká vozidla(záchod,vysílačku,vlakový zabezpečovač,řídící systémy,dveřní systémy atd..) A pak se ty náklady mají rozpustit do 70 sedadel.Nakonec je pořizovací cena vztažená na jedno sedadlo podobná,jako u vysokorychlostní jednotky.
Ovládání plynu lankem a ovládání dveří dvěma pneumatickými ventily,jako u 810 už dnes neprojde.
Zrovna ten záchod to mít nemusí, jen je to zvykem. V Německu jezdí spousta RS1 bez záchodu.
Jinak opravdu by nešlo (kdyby se chtělo) dnes takové vozidlo založit na autobusové technologii (motor, převodovka, řízení, dveře), stejně jako je v jádru 810 založena na autobusech ŠM11?
Jenže WC už nemůže být klasická úzká kadibudka jako v 810, ale kabina, kde by se dal zaparkovat velorex i s nářadím. Podle průzkumů je totiž jisté, že každých 10 let přijede na lokálku výletník na invalidním vozíku a bude nutně potřebovat na toaletu.
Spíš je problém, za kolik se to vyrobí, a jaké to bude mít provozní náklady.
Odhadem je potřeba nahradit 200 kusů 810 ,to není málo…
A pokud by se domluvily sousední státy směrem na (jiho/severo)východ tak by těch vozidel mohlo být i víc.
To se mně jen zdá. Takže Maďaři si umějí poradit a u nás se spí, i když jsme toto vždy vyráběli a byla tu i nějaká tradice. Stačilo se třeba s nimi spojit a už by ten trh byl hned větší a leccos by se vymyslelo. To raději zase budeme spát a dovážet. Zdá se, že ti Maďaři jsou už ve více věcech hodni následování. A nejen oni.
Poradí si tak, že zaplatí Číňanům… To mi nepřijde jako geniální. Chápal bych jako, že si umí poradit, kdyby si někde v nějakém Váru otevřeli fabriku a flusali lokálky pro celou Evropu. Tohle je jen, že pošlou prachy Číňanům, že jim pošlou mailem výkresy celý lokálky a oni si to v licenci pokládají jako Lego. Lokálka není raketoplán, ani jaderná bomba.
Je to sice čistá spekulace, ale tím že už stejný problém řeší ČD a MAV tak pokud by spolu investovali do vývoje a pak si ty motoráčky nechali někde vyrábět, tak krom toho, že by ušetřili za vývoj, měli by i konkurenční výhodu při výběrkách na ty lokálky, protože jen oni by disponovali vhodnými vozidly … ale to jsem si asi dost zapřeháněl : – D
Dejte vědět, až někde takové výběrko s požadavkem na nová lokalkova vozidla bude probíhat, pak se možná začnou hýbat ledy 🙂
Tak pokud si nepředstavujete, že se na těch tratích zastaví doprava až 810 doslouží, tak se něco bude muset dít …. a je až k neuvěření že to ČD řeší dopředu.
Už když se tady psalo, že ČD vypisují konzultace za náhradu 810, tak jsem říkal, že se mají spojit s Maďarama, ale i Polákama a Slovákama. Přidal bych i další státy Balkánu. Pak by se náklady na vývoj mohly rozpočítat do velké řady.
A do několika tisíc vozidel…
Když dělaly České Dráhy tržní konzultace na náhradu M152/ 810, tak se údajně přihlásilo celkem jedenáct společností. Uzávěrka konzultací byla v prosinci 2020, nyní se vyhodnocují, výsledek ještě nebyl publikován. Sám jsem velmi zvědavý.
Jindřichohradecké místní dráhy, řeší náhradu za Hašišbednu & co., tedy stejný problém, jen na jiném rozchodu. Na tržní konzultace zareagoval a poslal nabídku švýcarský Stadler a čínská firma CRRC.
Maďaři se rozhodli jít cestou Dopravního podniku města Brna, který si z dodaných dílů sám staví tramvaje a chce snad i trolejbusy. Považuju to lepší řešení z hlediska budoucího servisu vozidel i zajištění zaměstnanosti vlastních lidí.
Šotouši mají něco proti Číně?
Myslíte si, že je ideální být v mnoha věcech závislých na Číně? Proč si myslíte, že takový vůz se nedá vyrobit v Evropě?
Nepleťte šotouše do základní dopravní obslužnosti s bonusem ekologie a zachování tratí.