Infrastruktura Letectví Letiště

Maďarská vláda chce získat většinový podíl v mezinárodním letišti v Budapešti

Letiště Ference Liszta, Budapešť. Autor: © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7065179
Letiště Ference Liszta, Budapešť. Autor: © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7065179
Drtivou většinu v budapešťském letišti drží dva kanadské penzijní fondy, zbytek má singapurská vláda.

Maďarská vláda chce získat většinový podíl v mezinárodním letišti v Budapešti. Napsal to v pátek provládní deník Magyar Nemzet, který se odvolává na zdroje z odvětví. Kanadští a singapurští majitelé hlavního leteckého uzlu ale zájem o prodej svých podílů zatím neprojevili.

Mezinárodní Letiště Ference Liszta v Budapešti zažívalo v posledních letech svižný růst zejména díky nízkonákladovému cestování. Jako celé odvětví letecké dopravy se ale potýká s dopady pandemie covidu-19. Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že by letiště rád viděl v domácích rukou.

Většinovým vlastníkem letiště je kanadský penzijní fond PSP Investments, který v něm drží přes 55 procent. Zhruba po 20 procentech vlastní investiční firma singapurské vlády GIC Special Investments a kanadský penzijní fond Caisse de dépôt et placement du Québec.

V letišti, které maďarskému státu patřilo až do roku 2005, nemá teď vláda žádný podíl. Maďarská média loni informovala, že místní společnost Indotek, která se zabývá správou nemovitostí, je součástí konsorcia jednajícího o převzetí podílu v letišti. Média se tehdy odvolávala na šéfa a majitele Indoteku Daniela Jellineka.

Jmenovaná firma stojí v čele konsorcia maďarských a amerických společností, řekl tehdy Jellinek. Zdůraznil, že žádní z jeho členů nemají politické vazby. K aktuálním informacím se Indotek nevyjádřil.

ČTK

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomas

madarsko? ti jsou schopni ho bez skrupuli vyvlastnit

Facepalm

Samozřejmě tomu bude předcházet odhalení, že skutečným majitelem je Soros.

SaulGoodman

Nevěřte všemu, co vám tady média napíšou. Maďarsko má trochu jinou kulturu než my, ale žádná totalita to není, to z nich dělají jen některá média. Vzpomeňte na koronu a články, jak „Orbán vyřadil parlament“ a „podniky převzala armáda“ a podobně. Pak se teda ukázalo, že si to odhlasoval parlament téměř jednohlasně a Evropská komise uvedla, že je jejich krizová legislativa zcela v souladu s evropským právem, ale to už na titulkách nebylo.

Tomas

no .. ono si stačí vzpomenout na cirkus, který madari udelali kolem hypoték apod…

je upne jedno, co a jak je s covidem – to, že se z madarska (a z polska) stává takové malé bělorusko v rámci evropy je nepopiratelný fakt.