Dopravci Železnice

Luxus na kolejích, rozplývají se Němci nad českými jídelními vozy

V jídelním voze Českých drah. Foto: České dráhy
V jídelním voze Českých drah. Foto: České dráhy

V Česku je považujeme často stále ještě za samozřejmost u dálkových vlaků, v Německu ale už za luxus. Pověst českých jídelních vozů společnosti JLV se dostala už na stránky prestižního německého týdeníku Die Zeit.

V posledním vydání se věnuje týdeník na velkém prostoru českým jídelním vozům na vlacích EuroCity Berliner z Prahy do Berlína a Hamburku. Nešetří přitom superlativy: mluví o luxusu na kolejích a srovnávají ho se „sterilní“ nabídkou v rychlovlacích ICE. Podle autora textu nabízí české jídelní vozy nejlepší jídlo a pití na německé železnici.

Jídelní vozy ve vlacích Českých drah jsou dlouhodobě vyhledávané, ještě se jim ale nedostalo takového hodnocení na stránkách celostátního týdeníku. Už loni dostaly České dráhy cenu za nejlepší jídelní vozy v evropském hodnocení železničních společností.

JLV podle obchodního ředitele Jana Valeše provozu v Německu celkem 12 spojů s nabídkou ČD Restaurant. „Nejoblíbenějšími jídly jsou svíčková na smetaně, řízek s bramborovým salátem a telecí krk Bourguignon,“ řekl Valeš. Podle něj cestující oceňují i pravidelnou obměnu nabídky, kdy mění čtyřikrát ročně nabídku sezónního menu. Německým cestujícím se líbí i to, že velký podíl pokrmů se připravuje přímo na palubě i to, že servis je na úrovni kamenných restaurací včetně použití porcelánu či skleniček. Lákadlem je i točené pivo.

Nad jídelními vozy Českých drah se rozplýval v rozhovoru pro Zdopravy.cz i spisovatel Jaroslav Rudiš. „České jídelní vozy, to je paráda. Když jedu z Berlína do Prahy nebo Hamburku, jedu rád českou soupravou, protože čepované pivo a svíčková, to si ve vlacích DB nedám. Myslím, že jsou nejlepší v celé střední Evropě. A vím, že jsou hodně populární i mezi Němci,“ řekl Rudiš.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Beata Zemkova
Host
Beata Zemkova

Aj ceny maju luxusne na nemecke pomery.

JLV Pepsi 0,25l ……2,6 Euro
DB Coca Cola 0,5 l …..2,8 Euro
JLV hLavne jedlo od 9,9-12,90
Db hlavne jedlo od 7,90-11,90
JLV sandwich: 4,90
Db sandwich: 3,9

…..

Fotograf
Host
Fotograf

Odkaz na virtuální prohlídku 360′ PENDOLINO= TAKÉ BISTRO VŮZ , kterou fotil můj kolega, když Pendolino začínalo provoz. Tehdy foceno v depu v Praze v noci , exteriér=pohledy z oken dodány z jiné prohlídky a pokud „vyjdete ven“ ,ocitnete se na nádraží v Bohumíně : http://www.virtualtravel.cz/pendolino/vuz-c-3-bar.html

Gurmán
Host
Gurmán

A proto je škoda, že mají pohodlné JV ustoupit trapným a nepohodlným bistro vozům. Na lince Ex2 bývaly JV super, pro mně o důvod navíc proč jsem tuto linku využíval.

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Zdravím

To si skutečně někdo myslí že si na sebe jídelní vozy vydělají? Kolik je pořizovací cena jídelního vozů? Jaké jsou mzdové náklady na personál (třeba na EC Cracovia, kde personál jede do zahraničí a je tam přes noc)?Atd. atd. atd. Je třeba brát jídelní vozy jako doplňkovou službu. Bohužel v ČR si drtivá většina raději koupí bagetu v trafice (cca 55 CZK), pivo v plechu (30 CZK) a do jidelaku málokdo vstoupí… Jel jste někdo EC Sobieski z Katowice do Warszawy? V jidelaku narváno a na oknech polepy, že se má cestující nažrat a vypadnout, protože čekají další…

Panelák
Host
Panelák

„Dotace“ do jídelních vozů a článek z roku 2015 od jakéhosi Jana Sůry 🙂 : https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/ceske-drahy-soutezi-provozovatele-jidelnich-vozu.A150519_091834_eko-doprava_suj „Dosavadní kontrakt se společností JLV uzavřely ČD na konci roku 2012. Smlouva ještě běží, ale je nastavena tak, že skončí, až dopravce vyčerpá celkovou částku uvedenou ve smlouvě. Ta je 258 milionů korun.“ Ano, ČD platí jiné firmě za její činnost, ne že by ta firma platila Českým drahám za podnikání v jejich prostorách (nebo aspoň „nájem“ za koupi a údržbu „hospody“). Za tři roky poskytování cateringu ve vlacích zaplatily ČD skoro 250 miliónů korun (vyhlašovaly novou soutěž proto, že se částka 258 mega… Číst vice »

LKB
Host
LKB

Normalne Ceske drahy moc nepodporuji, ale tady napisi pozitivne: v ceskych jidelnich vozech mivaji fakt dobre palacinky.

A luzkove sluzby jsou taky super. Skoda, ze misty jen malo vytizene.

Jimmy
Host
Jimmy

Tak ty restaurační v Německu jsou ještě ok, daleko horší to je ve Francii a Itálii…

Spolek lokálních drah
Host
Spolek lokálních drah

To si toho musel všimnout až německý tisk? Tak to je. Bohužel u nás se tohoto docenění zatím nedostalo.

eratosthenes
Host
eratosthenes

Je nádherné, jak takovou pozitivní zprávu dokáže spousta zdejších “diskutujících” otočit a psát opět ty samé štvavé komentáře. Věnujte se raději něčemu produktivnímu, než je neustálé psaní komentářů. Zlepšíte tím život nejen ostatním, ale hlavně sobě.

VRT
Host
VRT

Dostávají režijkáři stravenky do těchto vozů? Jestli ne, pak jsou zbytečné.

Kirschner
Host
Kirschner

Co je to režijkář? Jestli je to zaměstnanec dráhy, který se přepravuje někam pro svůj vlak, tak proč by si neskočil do špajzáku na řízek. Vůbec mu nemusí vadit závist nějakého VRTáka.

asdf
Host
asdf

To nic VTR, takovej výplod se dá jenom zdědit.

Strojvudce88
Host
Strojvudce88

To beru jako špatný vtip.

jerry
Host
jerry

Zbytečný příšpěven.

KPL
Host
KPL

To nic lidé, toho si nevšímejte, to jen zas VRTák a Souprava pravidelně šijí do všeho co nemá něco společného s jejich vizí hyperloopového teleportovacího supermoderního světa, kam dle nich pomalé vlaky naprosto nepatří.

Dan
Host
Dan

Režijkáři dostávají běžné stravenky stejně jako spousta jiných zaměstnanců. V jídelňáku berou troje nejrozšířenější stravenky. Pokud s tím máš problém, jdi pracovat jinam. (Nejsi nemocný? Většinou máš rozumné názory…)

Zdeněk
Host
Zdeněk

VRT, nejsou voni zakuklenej Kalousek?? Tomu taky režijky ležely v žaludku….

Matouš
Host
Matouš

Není se čemu divit, na jídeláky (i bistra) JLV můžeme být fakt pyšní. Na jídlo v nich zajdu i víc než 10x do měsíce (Praha-Brno), občas dokonce na cestě z Plzně do Prahy raději počkám hodinu či dvě na Pendolino, abych se mohl najíst.

Ona ani roznáška do jedničky na porcelánu zdaleka není běžná a moc za ni děkuju. Tuším před dvěma lety jsem takhle dostal řádně vynadáno ve slovenském jídeláku na Bratislava-Košice, co si to jako sakra dovoluju chtít donést jídlo do vedlejšího vagonu…

Rail2005
Host
Rail2005

Tak abychom zase neházeli jen svinstvo na DB, tak i tam přinesou jídlo do jedničky v porcelánu a dokonce i točené pivo. Problémem je spíš německý jídelní lístek…

modrá guma
Host
modrá guma

Nevidím žádný problém v tom, že náš daňový poplatník zadotuje oběd třeba i Němci. Ale – proč nemůžou být v jídelním voze i nějaké obědy za sociálně citlivé ceny pro běžného českého občana, který nemá na zdejší luxus?

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Vlaky nejvyšších kategorií nejsou pro socky, to jen v poslední době využívá mezinárodní vlaky skupina lidí, kteří by před lety jezdila rychlíkem. Jinak jestli někomu připadá moc jídlo za 150-180 s polévkou nebo pitím, tak bych mu doporučil spíš autobus, stejně tihle ublížení chytráci, kteří si myslí, že mi tady něco někomu dotujeme, jdou podobně jako s tím jídlem, jen po tom nejlevnějším.

VRT
Host
VRT

Cože?

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Cože někomu opravdu připadá pro běžného českého občana drahé se naobědvat do dvou kil?

Tronda
Host
Tronda

Tvůj nick teda rozhodně neodpovídá tomu, co píšeš. Pankáči, tedy anarchisti by něco takového nikdy v životě neschválili.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Co že by přesně kdo neschválil?

Jan Soukup
Host
Jan Soukup

No, něco na tom bude.. Punks a sharps jsou přece především fetky a levoty.

Chánov
Host
Chánov

Tak to úplně paušalizovat nelze, ale tenhle „dobrák“ s nima nemá nic společného. A to pomíjím, že skini a pankáči mají poněkud jiné „vyznání“.
Jenže on je nejspíš jen (modrá) smažka, podle toho co často píše.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Hádám, že od silných slov za klávesnicí to ke konfrontaci dotáhnout schopen nejsi.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Punks not red.

X 1
Host
X 1

No El Gumo, pozorně si prostuduj ten jídelní lístek. Uvidíš kolik Skopčáci platí. Tam se určitě nic nedotuje.
Naopak dost výrazně dotujeme stravu a chlast poslanecké sněmovně!!!
Tam bych to se.e výrazně víc. Jelikož výkonnost té bandy je prakticky nulová a nezaslouží si to! 😉

LKB
Host
LKB

Modraguma: Onehda jsem se u JLV najedl asi za 80 (i kdyz mensi porce), to mi neprijde drahe.

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Vždyť pro českého občana je HappyHours… Němci a nejen oni mají cca dvojnásobné ceny. Když jsem jel EC Cracovia tak pivo na území ČR za 35 CZK. No a když jsem psychicky nevydržel pomalou jízdu v Polsku na trati do Krakowa tak jsem za pivo vysolil…kurde, kolik to bylo? 75 CZK? Když tak mě opravte.

Jan Soukup
Host
Jan Soukup

Ne, přeháníte.. Konkrétně do Polska jsou ceny mimo happy hours o 15 – 50% dražší. A jste si jistý, že jste si koupil na polském území pivo?

Ilona Zelenáková
Host
Ilona Zelenáková

„že jste si koupil na polském území pivo?“

co je na tom prosím zarážející

Jan Soukup
Host
Jan Soukup

Ilono, hned dva aspekty..

Jednak je konzumace ve vlacích na územích PL zakázána, ale v tomto bodě se nepřu, sám nevím a třeba je pro jídelní vozy vyjímka.

A jednak, pan Svačina se nás tady snaží seznámit si tím, že jsou ceny u JLV na polském území dvojnásobné, oproti tuzemským happy hours. Z toho usuzuji, že se neoddal až tak pivu, jako spíš kořalce, když má ty ceny na polském území v takové vlčí mlze. Jak jsem psal, až na vyjímky jsou ty ceny na území našich severních sousedů vyšší o 15 – 50%.

Jan Soukup
Host
Jan Soukup

*konzumace alkoholu ve vlacích na území PL..

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Konzumace alkoholu je ve vlacích v PL zakázána s výjimkou jídelních vozů a to že si nevzpomenu na přesnou částku za 10tku Gambáče po cca 15 měsících ještě neznamená mlhu. Ale jak se to říká? Podle sebe, soudím tebe. Pane Soukupe, pokud máte rodinu tak ji vemte do Krakowa, nejenže potěšíte manželku, ale možná vám to pomůže s tím alkoholem. Bych byl taky nešťastný kdybych byl žlutý z chlastu.

Ilona Zelenáková
Host
Ilona Zelenáková

děkuji za vysvětlení, podle Vašeho příspěvku jsem sice tušila, že se to bude týkat zákazu konzumace alkoholu, ale neznám polsko tak jsem se radši zeptala

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Pokud pojedete např. EC Sobieski tak kdekoliv na trase v úseku Zebrzydowice-Gdynia Vám v jídelním voze samozřejmě pivo i cokoliv jiného co obsahuje alkohol prodají. V EC Cracovia jsem sice viděl nápis že alkohol na území Polska neprodávají, ale týká se to situace, kdy by jdte si pivo odnesla na své misto. Pan Soukup evidentně tráví čas u klávesnice a v Polsku jídelní vůz podle všeho nikdy nevyužil.

Jan K.
Host
Jan K.

České jídelní vozy jsou opravdu skvělé, ale je škoda že jezdí na tak málo vlacích. Bylo by dobré kdyby jídelní vozy řadili na všechny expresy a i na některé rychlíky.

Jméno
Host
Jméno

Kdyby si to na sebe aspoň vydělalo… nebo kdyby to aspoň v noci ve sklepě při pohledu na účetnictví ve studni o ulici vedle mohlo vypadat, že by si to na sebe vydělalo… pak by to třeba mohlo jezdit na více vlacích.

Kylchap
Host
Kylchap

Když začaly jezdit podkrušnohorské rychlíky Cheb – UnL – Praha tak měly špajzáky (firma Urblík) , ale pro velkou ztrátovost to dlouho nevydrželo.

MichalM
Host
MichalM

A teď máme ještě navrch EET…

petr.r
Host
petr.r

už jsem se ptal, ale nikdo neodpověděl, čdáci mají stravenky v jaké hodnotě a kolik doplácí, berou jídelní vozy a bistro stravenky?

Petr
Host
Petr

???jak souvisí stravenky zaměstnanců s tématem???

petr.r
Host
petr.r

asi kde vlaková četa obědvá? Nebo vy si myslíte, že u nich se nedodržuje po 4,30hod přestávka, že jsou to roboti? Vy jste neviděl video, jak stevardka nese fírovi občerstvení a kávu?

Chánov
Host
Chánov

Často nedodržuje a většina si nosí rendlíky z domova, které si pak ohřívá kde se dá.

X 1
Host
X 1

Ohřívají si to na kotlu parní mašiny. 😉 Když fíra dovolí.

Jan Soukup
Host
Jan Soukup

petr.r: JLV stravenky přijímají.

Petr: Jen ho nechte, vždy se nad jeho vzkazy královsky pobavím, on je neuvěřitelný blbec 😀

Stanislav Fanta
Host
Stanislav Fanta

Problém je, že jídelák je z pohledu jízdy vlaku 27m problémů a 54t železa, kdy není ani započten do obsaditelnosti (kapacity) vlaku. Byť ho mám rád, tak se dá chápat, že je dnes trend bistrovozů, kde je část „stálé sedačky“ která zvyšuje kapacitu soupravy. Samozřejmě při těch cenách, co tam jsou, si bez „podpory“ na sebe ani personál vydělat nemůže. I když tam jsou „frančízanti“, co dělají na sebe, tak stejně provoz a údržba něco stojí a není to málo. Pokud by měly dál jezdit klasické velké jídeláky, musí to dopravci dotovat, jinak na to nejde. Pokud by to mělo… Číst vice »

Jan Soukup
Host
Jan Soukup

Přesně tak, udivuje mě, že to někteří nedokáží pochopit. Jen s tou ekonomikou provozu si Vás dovolím poupravit, ani řízek za 500 Kč by provoz celých jídelních vozů nedostal do černých čísel. Aby si na sebe zařazený jídelní vůz do soupravy sám vydělal (pro představu uvádím jídelní vůz na trase Praha – Žilina), muselo by jej během cesty navštívit obvyklých asi padesát lidí, udělat svou běžnou a obvyklou útratu /z toho se zaplatí personál a provoz kuchyně/ a při placení by ještě každý host musel zaplatit navíc k útratě 1000 Kč /z toho se zaplatí náklady na vypravení a zařazení… Číst vice »

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Jenže čeští cestující jsou oproti těm německým docela chudí, tady trochu nemyslitelné, aby byly přecpané dvě jedničky, navíc i ta všední Žilina jezdí docela prázdná, oproti těm zaplněným deseti vozům do Berlína..

Radek
Host
Radek

Tak tak. Lepší prodat pět baget než jednu svíčkovou.

Martin
Host
Martin

Budu malinko oponovat, ale to by si na sebe nevydelala ani cast urcena pro jizdni kola, jidelni vuz neco stoji a naklady musi jit i na cestujici, byt jej nevyuziji,… Na dalkovych trasach, predevsim mezinarodnich bych jej uvital, na kratke vzdalenosti, to nema smysl… Dokonce by se dalo uvazovat i o beznych automatech na jidlo ve stanicich nebo primo ve vlaku…

Tronda
Host
Tronda

A to ještě nepočítáte s jistou skupinou mimotarifních cestujících, kteří si do Ex ze Žiliny sednou v neděli večer Hranicích/Olomouci a do Prahy cucají jedno pivo, protože přece ve vlaku nenechají zbytečnou korunu a tak je jídelák pro večeře chtivé zákazníky obsazen. Bohužel personál to tak trpí, v normální hospodě by vás po čase vyrazili…

Kirschner
Host
Kirschner

Trondo s tou hospodou to jsou vlastní zkušenosti?

Gwann
Host
Gwann

Určitě je, z hospody ho vyrazili. Ale pro prudící kecy, ne kvůli pomalému upíjení piva.

Ilona Zelenáková
Host
Ilona Zelenáková

když jsem ještě využívala jídeláky já, byla na každém jídelním lístku napsaná maximální doba pobytu v jídelním voze (cca to bylo 1-2 hodiny, přesně si nepamatuji)

PS: už nevyužívám proto, že méně cestuji a na mnoha vlacích již nejsou… není to nespokojeností

Neonym
Host
Neonym

A přesně z toho důvodu volím při cestách na Slovensko vždy ČD a Pendolino. Pro klid v duši by to akorát chtělo nějaké dvě zastávky dál od sebe, vždy mám strach, že mi při obědu v jídeláku někdo vystoupí s kufrem, který tam s sebou táhnout fakt nemohu.

jal
Host
jal

Další důvod, proč by tam měl jezdit někdo jiný. Nikdy nemůže být „státní“ lepší než soukromý.
🙂

Tomáš Záruba
Host
Tomáš Záruba

Gratulace! Tak a teď ještě pochopit, že WR (žádné bistro!) je způsob, jak zkrátit jízdní dobu o cca 30-60 min. (podle toho, jak by komu dlouho trvala zastávka v restauraci před/po/během cesty autem). Takže je to vlastně způsob, jak eliminovat nevýhodu VHD v nutnosti dosažení nádraží.

Romanero
Host
Romanero

Na možnosti najíst se ve vlaku se asi shodneme všichni. Otázka je, jestli WR je to pravé ořechové. RegioJet roznáší léta 4 stejná jídla k sedačce a podle toho, co vím, tak to jeho cestujícím taky vyhovuje. Samozřejmě nižší kvalita je vykoupená nízkou cenou, nicméně to je o preferencích. Někdo tu psal, že v jídeláku ho znervózňují zavazadla bez dozoru. Další názor.
Za sebe bych viděl kombinaci obojího, tedy jídelní vůz/oddíl s možností posezení i roznáškou. Ať si každý vybere.

Pavel
Host
Pavel

A proto se předělávají na „bistro vozy“? Chytré…. 🙁 . Jednoznačně bych uvítal jejich (jídelní ne bistro) nasazení na „dlouhojedoucí“ Slovácké expresy.

Jméno
Host
Jméno

„Chytré. . ..“
Spíš ekonomické. Pravděpodobně vůbec nemáte tušení, kolik (vás) celá ta sranda stojí (i když si ani nečuchnete).

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Vůbec bych neporovnával klientelu německých turistů a managerů s českými důchodci do lázní, nebo lidmi z chudšího východu republiky, na rozdíl od toho Berlín a Hamburku nevěřím v celodenní a celotýdenní vytížení vozu.

Pavel
Host
Pavel

jak se měří chudoba východu? to je tedy blábol. Oceňuji servis Leoexpresu v prémiové třídě, která je bohužel pouze pro 6 lidí a je permanentně vyprodaná na cestě ze/do Zlína. Proto bych To samé ocenil i u ČD, protože po konci RJ na Slovácko už bohužel příliš variant kulturního cestování není. Pokud tím tedy nemyslím vozík z jehož instantní kávy a baget se mi dělá mdlo.

Skinheads & Punks united
Host
Skinheads & Punks united

Ano, 6 míst ve vlaku o kapacitě menší, než tři velkoprostorové vozy firmy, která po letech není v zisku, to jsou ty mraky lidí, kteří by uživili jídelní vůz, píšu o jídelním voze, ne v mikrovlnce ohřívaném baleném jídlu. Podle rezervačního systému je následujících dnech prodaná tak polovina Premia z těch celkových šesti sedaček.

Paddy
Host
Paddy

Tak kdepak je ten petr.r. ? Určitě lepší než točené pivo a svíčková je Rajec a croasan u RJ. Že Péťo 🙂

Alex
Host
Alex

Petr.r a Tronda jsou teď zalezlý pod dekou. Petr.r a Tronda teď jen čumí, jak to ČD s JLV umí.
🐷🐖

petr.r
Host
petr.r

A kolik to dráhy dotují, já vím je to pozlátko čd a čdáci berou na to peníze chudým z moravy nebo 810 nemůže táhnout jídelnák, ale je dobře, že v německu se nají levně za naše peníze, ale nevím když čd se maže z mapy čr jak dlouho to tym němcům budete dotovat, Měli by čdákům snížit prémie a co uštří na tych lotrách, tak vrazit do slevnění jídel.

JiVe
Host
JiVe

v cizině neplatí happy hours přeci

Paddy
Host
Paddy

Teda větší blbost asi nikdo není schopen vymyslet. Pochopil vůbec někdo co ten petr.r napsal? Moravák a takovej chudák nemocnej…

X 1
Host
X 1

Paddy Tož to ne synku. Moraváky si do hobe neber. Náš Péťa je náhodou pozůstatek ze šlechtitelského programu JZD Slušovice. Doc. Čuba a jeho tým se snažili vyšlechtit z opice moudrého dělníka. Jenže přišla sametová revoluce a nějak to uvízlo v půlce. Nebo spíš na začátku. A pak od teho tady čteme výtvory, které půl věty diktuje pravá hemisféra a druhou část věty pak levé varle. Já vím, je velmi těžké ho pochopit ale dejte mu čas,prosím. Na evoluci. 😉 Prof. Mudr. Judr. Pudr. Kostival Poštěvský v.r. Emeritní profesor Antropologie a Biologie. Odborný asistent Mudr. Mengeleho bei Max Planck Institut… Číst vice »

asdf
Host
asdf

Ještě větší blbec,než jsme doufali.

navratp
Host
navratp

Vcera jsem jel Slovackzm expresem do Prahy. První třídou. Za 600. Měli Rajec a croissant.

VRT
Host
VRT

Těmhle to nevysvětlíte. Ti mají v hlavě modře vygumováno.

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

No a někdo zase zežloutne. Pokud to přežene s chlastem…

Petr766
Host
Petr766

Mám rezervacku na Berliner příští měsíc, tak uvidíme.

Chánov
Host
Chánov

Vzhledem k tomu, že dederáci nikdy neuměli vařit, tak uspět nemuselo dát moc práce.

Lektor
Host
Lektor

Typicky česká malost či spíš neomalenosti

Kubrt
Host
Kubrt

No, já nemám rád celonárodní (nebo celorasové) paušalizování, ale – byl jste někdy třeba v Drážďanech v restauraci? Oni fakt vařej „divně“.

Chánov
Host
Chánov

Ale taky to nemusím… i u nás kde kdo vaří „že by to pes nežral“, ale taky to tady řada lidí umí na výbornou. V tom bývalém DDR to je výrazně horší. Nemusím chodit daleko, sestra je tam narozená a její máti se do smrti vařit nenaučila, hnus za hnusem. Ségra však vyrostla tady, naučila se od známých a kamarádek, po škole (před 20ti lety) „odtáhla“ k příbuzným do Bavorska, tam se ještě něco přiučila a vaří dobře. Vždy když pak jela za matkou, tak se děsila, co zas bude za blaf. Já se jídlu u nich taky vyhýbal jak… Číst vice »

Rampa
Host
Rampa

😃