Letecké společnosti Letectví

Luftwaffe bude létat s Airbusy A350, poruchové starší A340 skončí

A350-900ULR po opuštění montážní linky. Foto: Airbus
A350-900ULR po opuštění montážní linky. Foto: Airbus

Německá vláda koupí do své vládní letky tři nové Airbusy ACJ 350-900 XWB a výrazně tak modernizuje flotilu letadel, která dopravuje na zahraniční cesty německé vládní a ústavní činitele nebo vojáky. Kontrakt podepsala vláda s Airbusem na zahájeném aerosalonu pro privátní letadla v Ženevě.

Jde o mírně odlišnou verzi od běžného osobního letadla A350-900, především pak v interiéru. Německá vláda je první na světě, která si tento typ letadla jako státní zákazník od Airbus koupil. Airbus už má na model ACJ (Airbus Corporate Jet) A350 několik objednávek od soukromých zákazníků, kteří ho používají jako luxusní privátní tryskáč.

V případě airbusů pro Luftwaffe má jít o model, který se bude používat nejen pro přepravu politiků, ale například i pro armádu na různé mise nebo pro lékařskou evakuaci. První letadlo má Airbus dodat v roce 2020, další dvě v roce 2022. Ve verzi pro 25 cestujících má dolet až 20 550 kilometrů, ve vzduchu může být přes 22 hodin bez mezipřistání. Německo za tři letadla zaplatí celkem 1,5 miliardy eur. Část peněz jde za společností Lufthansa Technik, která bude provádět v letadle úpravy interiéru. Provozovatelem vládní letky je Luftwaffe.

O nákupu letadel rozhodla německá vláda loni v závěru roku, k finalizaci kontraktu došlo teprve teď. Přichází v době, kdy se množí případy poruch vládních letadel. Nejznámějším je případ z loňského listopadu, kdy letěla kancléřka Angela Merkelová s Airbusem A340-300 na summit G20 v Buenos Aires. Letadlo krátce po startu muselo divertovat do Kolína nad Rýnem, Merkelová pokračovala nakonec do Argentiny pravidelnou linkou společnosti Iberia přes Madrid. Airbusy A340 mají ve vládní letce skončit.

12 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Capitann

tak ty a340 by mohl koupit Vašek Fischer a byla by kapacita na stččedně dlouhé trasy. Třeba na jeho oblíbené KAPEVERDE INSEL :xd

železničář v důchodu

Ale asi by bylo třeba podstatně přebudovat interiéry …

Jan Sova

A proč by ty A340 měly končit. V Africe to bude ještě dlouho sloužit, ne ?

Jen tak

jak sis urcite vsiml, tak mezi druhoradymi spolecnostmi v africe se prakticky airbusy nevyskytuji. tezce prevazuje Boeing.

hedonism.bot

Flugbereitschaft des Bundesministeriums der Verteidigung zkráceně FlBschftBMVg je obecně katastrofa sama pro sebe – po letech investic do všeho možného mimo infrastrukturu a právě například armádu Německo s hrůzou zjišťuje, jak je to všechno podfinancované a porozpadané…. poslední kauza bylo nouzové přistání bezprostředně po inspekci globalu 5000 v půlce dubna a před týdnem kdy ve Wuppertalu narazilo letadlo stejného typu do stojícího auta (nebo obráceně?)…efekt stejný

Tom

To nebylo ve Wuppertalu, ale v Dortmundu, kde do letadla narazilo auto, které řídila ženská z pozemního personálu letiště, která byla tak fascinovaná při pohledu na vládni letku. Zastavila, aby si letadlo vyfotila, ale zapoměla zatáhnout ruční brzdu. V podstatě jen takové políbení letadlu:)))

Tomáš Fuk

Pokud je mi známo si Luftwaffe svoji činnost ukončila v roce 1945,ale mohu se mýlit.A čemu by jí byly Airbusy? Že by místo Mu 52?

Tomáš Fuk

Pardon mělo to být Ju 52

Martin V.

Jo, tohle teď mají místo Ju 52. 🙂 http://www.planes.cz/cs/photo/1227657/a319-133x-15-01-luftwaffe-gaf-ostrava-osr-lkmt

Jestli vy si to nepletete s Wehrmachtem, místo něj mají Bundeswehr.

AAA

Goebbels by měl radost 🙂

náhodný kolemjdoucí