LTE sítí je pokryto 25 stanic metra, nově Staroměstská, Florenc B a Palmovka
Stanice metra Staroměstská. Foto: Limojoe / Wikimedia Commons
Mobilní a datové služby ve standardu LTE mohou cestující od čtvrtka využívat ve 25 stanicích pražského metra. Nově signál pokryl
když si to operátoři zaplatí z vlastní kapsy, proč ne …. je mi úplně jedno, jestli se v metru dá nebo nedí telefonovat nebo surfovat po netu …. jsem asi jeden z mála, kdo se dokáže jít „vystolicovat“ bez telefonu, či jiného moderního výdobytku …. jo a v MHD radši koukám po hezkých holkách než do displeje telefonu … 🙂
Mapa pokrytí by opět nebyla?
To je skvělé načasování, chlubit se teď pokrytím 4G, když právě v těchto dnech tato technologie pomalu ale jistě nakračuje svoji cestu do historie.
No vidíte. A když voláte, tak ten hovor obvykle „jede“ na technologii z doby, kdy jsme měli v Ústavě vedoucí roli KSČ…
Poznáte to?
To zas úplně ne, ale je fakt, že VoLTE (volání přes 4G) u nás furt nějak ne a ne fungovat. Člověk musí mít podporovaný telefon, správný firmware… takže nakonec ho fallback vrátí na 3G (které skoro nikde není), anebo 2G. Je to ostuda.
No právě 😉
A jak to souvisí? 2G tady ještě nějakou dobu z různých důvodů bude, ale 3G už je v plánu vypnout a lze očekávat, že 4G bude následovat.
Tak vypnout v ČR 3G s jeho žalostným pokrytím a a počtem non-4G telefonů je jedině rozumné řešení.
Mluvit o vypínání 4G v zemi, která zatím ani neví, jak naložit s frekvencemi pro 5G, považuji za předčasné – i vzhledem k cenám 5G telefonů.
3G se vypne, ale 4G tu bude ještě dlouho. Nicméně zaváděné 5G je NSA (non-standalone), to znamená, že ke své činnosti potřebuje 4G.
Pochybuju, že O2 ještě někde provozuje reléovou ústřednu. A dálkové spoje jsou vesměs v optice, nikoliv v mědi. Jo, může se stát, že nějaký místní kabel někde pamatuje Hitlera. Ale daleko víc jich pamatuje první republiku. To se ale dá napsat i o vodovodním potrubí.
Já si troufám tvrdit, že sdělovací kabely se měnily šmahem snad ještě za TelSource, stejně jako ústředny. Bez toho by nešlo přečíslovat celý stát, zavést přenositelnost čísla, DSLamy a další věci. (Že se už rovnou měla pokládat optika a ne měď, to je pochopitelně pravda, ale zjevně tehdy rozhodovali „hlasaři“ a ne „dataři“.)
Jako že byste v metru potřeboval zapojovat IoT pračku, lednici, desítky kamer, vše to propojit s desítkami jiných služeb, a aby to ještě komunikovalo mezi sebou? Nebo k čemu by vám v metru bylo 4G?
A až se v metru dočkáme autonomních vlaků, zcela rozhodně nebudou řízeny (či vzájemně komunikovat) ve stejné síti, na které vy si stáhnete Candy Crush, to bude mít z podstaty věci zcela oddělenou infrastrukturu. Čili tenhle argument taky padá.
Takže kde je problém, tedy kromě toho, že to přišlo tak o 10 let později než mělo?
Problém je v tom, že ta technologie je za zenitem a časem přestane být podporována jak výrobci mobilních telefonů, tak operátory. Nebude to zítra ani za rok ani za dva, ale určitě to bude dost před fyzickým koncem životnosti nově instalovaných technologií.
Ty technologie se počítají tak na 5 až 8 let, takže než se masivně rozšíří 5G telefony mezi český lid, bude akorát čas to vyměnit.
Je ale otázka, jestli pokrytí 5G bude mít pro cestující v metru reálné využití – já to nevím.
Není za zenitem. Je na maximu, zatímco 5G se pomalinku rozjíždí. Ke všemu LTE infrastruktura může sloužit i pro 5G (částečně, jen na shodných frekvencích), je často jen otázka software. Vzhledem k tomu, že se v metru používají vyzařovací kabely a ty mají limitovaný rozsah spektra a musí podporovat i 2G základ to asi dlouho ničemu vadit nebude a je možné že současná technologie (Non-Standalone – NSA) 5G zvládne. Holt jen bude omezený rozsah frekvencí pod zemí a nedostane se na ty specificky vyhrazené pro 5G. Vysoké frekvence jsou pod zemí k ničemu, za prvním rohem jsou nezachytitelné.
Úplně mě vyděsila myšlenka, že bych nemohl být při návštěvě města z Dejvické na Muzeum na telefonu. 15 minut absťáku. To nejde.
Tak někteří město navštěvují a jiní v něm žijí. Hádejte pro které z nich se tam to metro stavělo?
Můžete je zkusit lustrovat dle místa bydliště ty lidi u vstupu do díry.
Z Dejvický na Muzeum to je 7 minut 😉
No, povrch-povrch to těch 15 minut bude…
Tyhle argumenty mám rád.
Já to nepotřebuju = ostatní to nepotřebují. Já to nepotřebuju = ostatní jsou závislí.
Děkujeme za názor. Klíčenky došly. 🙁
Když vy pojedete do Prahy na výlet, tak s tím postnutím selfíčka od orloje na Instagram asi 15 minut opravdu vydržíte. Ale já třeba ráno cestou do kanceláře už kolikrát řeším pracovní věci a rozhodně je daleko pohodlnější být online, než co 2 minuty čekat na to, až na chviličku naskočí 2G. Tím spíš, když třeba něco řeším s kolegy ve skupinovém chatu.
mám pocit, že chytím signál LTE pomalu až do náměstí míru v tunelu.
Stejně tak v tunelu mezi KN a AN.
Chvála bohu za tu Palmovku. Tam to bylo jak bunkr, bez šance zjistit si aspoň v appce idosu odjezd tramvaje (aby člověk věděl, jestli nahoru sprintovat), což je pár kilobytů. V ostatních stanicích je ten EDGE jakž takž použitelný.
Dokážu i pochopit, že to trvá v tunelech. Ale že LTE není už roky ve všech stanicích jako samozřejmost je fakt ostuda DPP i operátorského oligopolu.
Pokrýt tunel není problém, to možná ty členěné stanice jsou horší (ale jistý si nejsem).
Zásadní potíž byla v tom, že (už od prvních pokusů s pokrytím metra, tedy od přelomu století) DPP chtělo po operátorech víc peněz za umístění technologií, než by se vygenerovalo na tržbách.
A protože na pokrytí metra se nemyslelo v licenčních podmínkách (ostatně, podobný problém byl až do LTE s železničními koridory), neměli operátoři jinou možnost, než to pokrytí řešit čistě obchodně (vyplatí se/nevyplatí se) a i když se od začátku spojili, tak návratnost investice byla delší, než co byli jejich majitelé ochotni skousnout.
„Pokrýt tunel není problém“
Zvláštní, že operátoři i DPP mají jiný názor. Jako když máte na práci k dispozici jen asi 2 hodiny na den někdy uprostřed noci, tak slova, že to není problém asi nejsou úplně vystihující.
Měl jsem na mysli naplánováni pokrytí, aby nebyla hluchá místa. Instalace se pochopitelně za provozu dělat nedá, to je jasné 😉
Pokrýt tunel je zatracený problém a proto se tam tahají průběžné vyzařovací kabely, což je komplikované (musí být ve výšce oken a vyhýbat se překážkám) a hodně drahé. Ve stanicích jsou jen antény (a samozřejmě celá technologie). To že tam dnes není LTE což je opravdu problém s operátory, jako sdružení si nekonkurují a neměli motivaci upgradovat GPRS/EDGE BTS, telefonovat tam šlo a to je pro ně hlavní příjem. Však to trvalo, než se dohodli na současném pokrývání LTE.
Díky.