Lokálky na prodej přehledně: Pětikilometrová slezská trať za milion

Některé tratě už konzervuje příroda, aneb lokálka Mladotice - Kralovice. Autor: Ivannah, Wikimedia CommonsNěkteré tratě už konzervuje příroda, aneb lokálka Mladotice - Kralovice. Autor: Ivannah, Wikimedia Commons

Už více než sedm let se snaží Správa železniční dopravní cesty zbavit v souladu s vládním usnesením některých nevyužívaných regionálních

Už více než sedm let se snaží Správa železniční dopravní cesty zbavit v souladu s vládním usnesením některých nevyužívaných regionálních tratí. Zájemci se přitom nehrnou. Ze seznamu o deseti položkách zatím zmizely pouze dvě tratě v celkové délce 59 kilometrů, které loni za 11 milionů koupila společnost AŽD Praha.

SŽDC může v procesu prodeje využít tři kola, kdy postupně snižuje cenu. Například cena 4,6 kilometru dlouhé slezské lokálky z Velké Kraše do Vidnavy klesla ve druhém kole na něco málo přes milion korun. Pokud se nenajde nikdo, kdo je za tratě ochoten zaplatit, následuje nabídka bezplatného převodu armádě a posléze samosprávě.

Teprve po jejím odmítnutí míří trať ke zrušení. Od schválení vládního usnesení v roce  2010 ke zrušení trati sice nedošlo, první se k tomu ale blíží. Jde o zarostlou a napůl rozebranou lokálku z Mladotic do Kralovic. Pokud o ní do konce roku neprojeví zájem město Kralovice, bude oficiálně zrušena.

Jiné tratě ale mají štěstí, neboť kraje zvažují obnovení provozu. Tím se proces prodeje přerušuje. Jde například o dráhu Dobronín – Polná na Vysočině. Více informací přinese deník Zdopravy.cz v rozhovoru s ředitelem odboru prodeje a pronájmu SŽDC Jakubem Červenkou dnes v 17:00.

Přehled drah připravených k prodeji – stav k 6. 10. 2017
Poř. číslo 1 2 3
     
dráha délka dráhy v km stav přípravy
1 Kralovice – Mladotice 11,345 Po neúspěšných veřejných soutěžích byla v souladu s usnesením vlády č. 416/2012 předložena nabídka na bezúplatný převod městu Kralovice a obci Mladotice, Plzeňskému kraji a ministerstvu obrany. Ministerstvo obrany, Plzeňský kraj a obec Mladotice nabídku odmítly, město Kralovice má čas na rozhodnutí do konce roku 2017. V případě odmítnutí SŽDC v souladu usnesením vlády č. 416/2012 požádá o zrušení regionální dráhy.
2 Velká Kraš – Vidnava 4,579 II. kolo veřejné soutěž bylo vyhlášeno s konečným termínem pro předložení nabídek do 30. 10. 2017.
3 Dobronín – Polná 5,607 Příprava prodeje zastavena. Kraj Vysočina projevil zájem o obnovení provozu.
4 Hevlín – Hrušovany nad Jevišovkou 6,741 Zahájena příprava prodeje. Dokončuje se geometrický plán. Po jeho vyhotovení bude objednán znalecký posudek.
5 Královec – Žacléř 5,092 Provedena aktualizace podkladů. Bude objednán znalecký posudek.
6 Broumov – Otovice 4,205 Provedena aktualizace podkladů. Bude objednán znalecký posudek.
7 Moravské Budějovice – Jemnice 20,628 II. kolo veřejné soutěže bude vyhlášeno do konce 11/2017.
8 Čejč – Uhřice 15,470 Vyhlášení I. kola veřejné soutěže bude předloženo k podpisu do 13.10.2017.
 
Tagy lokálky SŽDC
8 komentářů