Liberecký kraj odkládá plány na autobusovou linku k vrcholu Ještědu. Kvůli kolonám

Parkování na Ještědu. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czParkování na Ještědu. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Kraj připravuje linku na příští rok.

Liberecký kraj nezavede komerční autobusovou linku z Horního Hanychova na parkoviště Ještědka v blízkosti vrcholu Ještědu. Autobus měl sloužit jako náhradní autobusová doprava za kabinkovou lanovku, která je od října mimo provoz kvůli havárii.

Na dnešní tiskové konferenci po jednání rady to uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták. Podle něj je důvodem rekonstrukce silnice ze sedla Výpřež do Světlé pod Ještědem. Na Výpřeži je semafor, kde se čeká až patnáct minut na volnou cestu. Autobus by tak mohl uvíznout v koloně. „V klidu projekt připravíme na příští sezónu,“ uvedl Sviták. Podle něj se podařilo vyřešit i otáčení na Ještědce.

Kraj už dříve uvedl, že linka na parkoviště v nadmořské výšce 915 metrů má být komerční a kraj by ji nedotoval. Aktuálně neexistuje možnost, jak se veřejnou dopravou na vrchol Ještědu dostat: nejbližší možností je lanovka na Skalku či Černý Vrch nebo autobus na Výpřež. Možností je samozřejmě výstup pěšky po mnoha značených trasách.

Od pádu lanovky nedošlo k reálnému posunu k její obnově, zatím se hlavně jedná. Zatím posledním plánem v této oblasti je stanovisko primátora Liberce Jaroslava Zámečníka, že by lanovku rád zařadil do sítě MHD. Není ale jasné, kde na to město vezme. Stav městského rozpočtu je takový, že nechává lidi hlasovat, zda má postavit několik metrů chodníku.

Tagy Ještěd lanová dráha Horní Hanychov - Ještěd Liberecký kraj
23 komentářů