Liberecký kraj bude platit na tramvaj do Jablonce i příští rok

Tramvaj z Liberce do Jablonce v zastávce Nová Ruda. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czTramvaj z Liberce do Jablonce v zastávce Nová Ruda. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

K obnovení provozu dojde v polovině příštího roku.

Liberecký kraj bude i v dalších letech doplácet na provoz tramvaje mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Stejně jako letos by mělo jít o 25 milionů korun. Rozhodli o tom minulý týden krajští radní. Smlouva o spolupráci na financování tramvaje letos končí.

Budeme dále finančně podporovat provoz tramvajové linky. Náš podíl jsme postupně navyšovali. V předchozích letech to bylo 17,3 milionu, v roce 2019 pak 18 milionů, od roku 2020 pak přispíváme pravidelně 25 miliony korun. Rozumím důležitosti tramvajového spojení mezi městy a jsme připraveni o budoucí podpoře od roku 2024 s oběma statutárními městy jednat. Podle nákladů na přepravu jednoho cestujícího je tramvaj bezkonkurenčně nejdražší způsob dopravy, který má ale své ekologické přednosti,“ uvedl hejtman Martin Půta. O náklady na provoz tramvaje se dělí ještě Liberec a Jablonec nad Nisou.

Pětadvacetimilionový příspěvek kraje vyplývá také z textu memoranda, které podepsala statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou společně s Libereckým krajem v roce 2019.

„Letos smlouva o finanční spolupráci končí, ale všechny strany mají zájem na zajištění dopravní obslužnosti mezi oběma městy i v roce 2023,“ dodal Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

Provoz je aktuálně omezen jen z Liberce do Vratislavic nad Nisou, trať do Jablonce je zavřená kvůli rozsáhlé rekonstrukci čtyř úseků. Tramvaje se mají vráti v polovině příštího roku.

Tagy Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou DPMLJ Liberecký kraj tramvaj Liberec - Jablonec nad Nisou
21 komentářů