cargo

Levnější jízdenky pro všechny? Rozpočtový výbor schválil nižší DPH pro veřejnou dopravu

Cestující na nádraží ve švýcarském Lucernu. Švýcarsko bývá považované za vzor pro veřejnou dopravu. DPH z jízdenek tu letos kleslo na 7,7 %. Foto: Jan SůraCestující na nádraží ve švýcarském Lucernu. Švýcarsko bývá považované za vzor pro veřejnou dopravu. DPH z jízdenek tu letos kleslo na 7,7 %. Foto: Jan Sůra

Po zavedení slev ve výši 75 % pro děti, studenty do 26 let a občany nad 65 let by mohlo

Po zavedení slev ve výši 75 % pro děti, studenty do 26 let a občany nad 65 let by mohlo nastat zlevnění jízdného i u dalších cestujících.

Sněmovní rozpočtový výbor schválil návrh opozičního hnutí  Starostové a nezávislí (STAN), který počítá s přesunem DPH u jízdenek do nižší sazby z 15 na 10 %.

Pětice poslanců a poslankyň STAN v návrhu argumentuje například tím, že tuzemská sazba na jízdné je osmá nejvyšší v Evropě. „Podle názoru předkladatelů nejde s ohledem na existenci veřejného zájmu na využívání a rozvoji veřejné dopravy o vhodné řešení. Zdanění totiž v obecné rovině navyšuje cenu jízdného a vůči potenciálním zákazníkům působí demotivačně,“ uvedli poslanci v návrhu.

Podle navrhovatelů by nižší sazba znamenala zlevnění jízdného, případně – při zachování jeho cen – mohou být prostředky neodvedené na dani moci využity ve prospěch rozvoje veřejné dopravy.

Materiál prošel rozpočtovým výborem i přes odpor ministryně financí Aleny Schillerové z hnutí ANO 2011. Stejné hnutí ještě v době vlády bez důvěry přitom bez jakékoliv analýzy rozhodlo o zavedení slev 75 % pro část populace.

Jakékoliv snížení daně na jízdné při zachování stávajících cen jízdného umožní dopravcům zvýšit mzdy řidičů autobusů a investovat do kvality služeb,“ řekla poslankyně Věra Kovářová (STAN). Odhady STAN mluví o necelé miliardě korun, které by cestující či dopravci ušetřili.

Podle serveru Aktuálně.cz si ministryně financí myslí, že to není málo (slevy pro seniory a studenty a děti budou stát odhadem 6 miliard korun). Zároveň jí vadí, že by novela diskriminovala některé další druhy veřejné dopravy. „Do snížené sazby dává novela jen železniční a autobusovou dopravu, což je nerovnost. Například lanovka na Petřín by tam nepatřila, s tím nemůžeme souhlasit,“ citoval Schillerovou server Aktuálně.cz.

Doporučení rozpočtového výboru je zatím prvním krokem k případnému schválení. O novele budou poslanci ještě jednat.

Tagy DPH u jízdenek sníženy sazby DPH u jízdenek ve veřejné dopravě
27 komentářů