Letectví Lidé

Letos enormně přibylo incidentů s cestujícími, řekla šéfka odborů amerických letušek

Letuška, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Letuška, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Na palubách amerických letadel roste napětí a přibývá případů otevřeného násilí vůči personálu.

Množství incidentů s neukázněnými pasažéry letos nabylo nevídaných rozměrů. Televizní stanici CNBC to řekla prezidentka Asociace leteckých stevardů Sara Nelsonová. Federální úřad pro letectví (FAA) registruje kolem 2500 případů neukázněného chování cestujících od začátku roku – to je podle Nelsonové dvacetkrát více, než je běžné za celý rok. Většina incidentů se týká nedodržení protikoronavirových opatření, zejména nošení roušek.

„Něco takového jsme předtím nezažili a nemůžeme se dočkat, až to skončí,“ řekla Nelsonová, jejíž odborová organizace zastupuje zhruba 50.000 letušek a stevardů. „Je to neustálý bojový postoj… To musí přestat,“ dodala. Tresty přitom nejsou nízké – úřady začaly uplatňovat nulovou toleranci vůči neposlušným pasažérům a některým už vyměřily pokutu 15.000 dolarů (313.000 Kč) za agresivní či jinak nevhodné chování vůči palubnímu personálu.

Přísný postup vůči agresivním lidem na palubách letadel v neděli potvrdil i ministr dopravy Pete Buttigieg. Cestující vyzval, aby respektovali palubní personál, když bude vyžadovat dodržování protipandemických nařízení stanovených vládou, jako je například povinnost mít v letadle nasazenou roušku.

„Posádky letadel a další zaměstnanci, s nimiž se potkáte, ti všichni dělají svou práci, dodržují nařízení a jsou tam proto, abyste se vy cítili bezpečně. Je naprosto nepřijatelné chovat se k zaměstnancům v dopravě nevhodně,“ řekl ministr. Federální nařízení, podle kterého je potřeba mít nasazenou roušku v letadlech, autobusech i ve vlacích, platí do 13. září. Důvodem je podle ministra ochrana veřejného zdraví.

Šéfka odborů vystoupila nedlouho poté, co média informovala o incidentu na palubě letounu společnosti Southwest Airlines, při kterém jedna z cestujících napadla letušku. Udeřila ji do tváře, přičemž stevardka přišla o dva zuby a utrpěla zranění v obličeji. Osmadvacetiletá pasažérka podle sdělení přepravce opakovaně ignorovala standardní pokyny během letu na trase mezi Sacramentem a San Diegem a po přistání začala být verbálně a fyzicky agresivní. Policie ji obvinila z trestného činu napadení. Video z incidentu zveřejnil mimo jiné server BBC News.

Federální úřad pro letectví uvádí, že od začátku roku zaznamenal už více než 2500 hlášení o neukázněném chování pasažérů, přičemž v 1900 případech si cestující odmítli nasadit roušku, kterou za letu vyžadují americké směrnice. Podle Nelsonové někdy pasažéři povinnou ochranu dýchacích cest na palubě vnímají jako „politický problém“.

CNBC podotýká, že i když se letadla v posledních měsících postupně vracejí na oblohu, letecká doprava stále ještě nedosahuje úrovně z roku 2019.

Letušky a stevardi jsou podle Nelsonové školeni na to, aby konflikty na palubě uklidnili. Spoléhají přitom i na podporu ostatních pasažérů. Jejich skladba se prý ale od vypuknutí pandemie covidu-19 změnila. „Je to opravdu těžké, když nemáte v letadle lidi, kteří létají pravidelně, kteří svým způsobem znají program,“ řekla šéfka odborů. Dodala, že právě na tento typ cestujících letušky spoléhají, aby jim pomohli incidenty zklidnit anebo alespoň vytvořit skupinový tlak v okolí.

ČTK

Odebírat
Upozornit na
guest
30 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Milan

Dnešní letecká doprava je v podstatě odnětím svobody. U kratších letů dobrovolným, u delších vám nic jiného nezbývá. Trvá od momentu průchodu bezpečnostní kontrolou před vzletem do opuštění celního prostoru po přistání. Je běžné, že v zadržovacích a vazebních celách funguje psychika jinak a mnohdy stoupá agresivita. Bylo by dobré, kdyby se odborníci zamysleli, zda by se tento problém nedal nějak humanizovat, aby se člověk v letadle, zvláště pak při řetězci před nástupních a nástupních procedur necítil natolik nekonformně.

Y.K.

Především by bylo dobré kdyby se každý zamyslel sám nad sebou, zejména ve chvíli kdy hodlá „vyrukovat“ či „dělat dusno“. Každý kdo malinko použije mozek, pochopí smysl procedur a vloží trochu vlastního nasazení do přijatelné atmosféry. Sama od sebe nevznikne.

Jirka B.

No tak ono se neni ani moc co divit, kdyz v USA vylucuji z prepravy rodiny proto, ze si 2 lete dite sundava nahubek. V zasade tim popudi i ty ostatni, kteri si o tom jen prectou a pak uz staci jen mala jiskra na uplne.jinem letu, kzwry nema s puvodnim incidentem nic spolecneho a ohen je na strese.

Kamui

Násilí je blbost, ale jinak letadlo má tu výhodu, že pokud si náhubek sundáte až po startu tak už s vámi nic neudělají, protože letadlo na rozdíl od autobusu nebo vlaku nemůže jen tak zastavit na nejbližší zastávce, kde vás posádka vyloučí z přepravy.

Radek Janata

Neudělají? V krajním případě můžou kvůli vám předčasně přistát. A to rozhodně není levné.

Jenda

No…ono v případě konfliktu zastavit může a cestujícího to pak kromě zatčení stojí pár set tisíc až jednotky milionů.

Adam

Takové jako vy posádka reportuje a domu vám přijde pokuta okolo 1000 eur

Kamui

Za co? Za porušení smluvních přepravních podmínek je 1000 €?

Tomas

v závislosti na legislativě toho kterého státu to ani zdaleka není jen „porušení smluvních péřepravních podmínek“.

už jen proto, že v řadě států to není o smluvních podmínkách, ale o nařízení státu.

Jenda

Já u nás konflikty s personálem ve službách vídám za poslední půlrok všude, nejen v letadlech. Dobrá půlka případů bývá kvůli rouškám, ale plno lidí chytá amok kvůli úplně banálním věcem (třeba restart platebního terminálu nebo kilo nektarinek stojící 99 Kč). Dřív to bývala výsada všelijakých podivných existencí, ale teď jsou agresivní i od pohledu úplně normální lidi. Nevím, jestli jsou ve stresu z finanční situace, nebo co se to děje. Ale rozhodně souhlasím s posledním odstavcem v článku – pokud se jako zákazník přidáte na stranu personálu, tak danému hysterikovi ve většině případů ihned sklapne.

Oce

Zastat se personálu zas tak dobrý nápad není. Letos někdy v únoru tak chlap přišel o pár prstů na ruce, které mu drban ufiknul mačetou poté co se ten chlap zastal vlakvedoucí kdesi u Kralup…

Luke

Link or it didn’t happen!

On.

Děje se to že spousta lidí přestala vnímat rozdíl mezi „anonymním prostředím“ internetu a realitou. Současně je nesmírně populární na internetu nadávat, dehonestovat každého kdo si dovolí mít jiný názor a k tomu spousta lidí má pocit práva a omezení na které nikdo nemá právo.

Roman Soudný

Mě nejvíc fascinuje ta neskutečná hloupost pasažérů, kteří napadnou palubní personál. Jakoby si neuvědomovali, že rána pěstí letušce je zaručený způsob jak se dostat na no-fly list, který mezi sebou aerolinky sdílejí, nebo ještě lépe, na no-fly list federálních agentur, ze kterého Vás jen tak nevymažou. Takže pak ani nemůžou sednout na letadlo jiné společnosti a musí jet buď autem, nebo autobusem. Už navždy.

Butrusik

To si lidé, kteří jsou schopni prastit letušku, opravdu neuvědomují 🙂

Tomas

ano, ti pasazeri jsou hloupi. trash.

Y.K.

Myslím, že si neuvědomují v takové chvíli nic.

Vnější pozorovatel

Starejte se o sebe a nebudete mít problém. Je to snadný.

Karel

Přesně tak, takže když mě někdo ohrozuje ne nošením roušky, je plně na místě někoho upozornit, že porušuje svoji povinnost.

Jirka B.

Jasne, ono vas to 2lete dite zajista poslechne a omluvi se. Vite, ono rodice se snazi, ale dite ma proste svou hlavu. Ale kde vladne blbost a strach, tam je vse ostatni marne …

Tomas

proč s tím 2 letým dítětem proboha do letadla lezou?

Martin Csabo

Proč sem furt Jirko taháš dvouletý dítě? Osobně si nemyslím že letuška přijde ke dvouletýmu dítěti a začne ho poučovat o rouškách, právě naopak letušky většinou tyto situace (s dvouletými dětmi) nechávají bez povšimnutí

Petr

2 létě dítě třeba v ČR má výjimku z této povinnosti 😉

Miroslav Zikmund

Dnes v TV – vzbouřila se škola s nošením náhubků, protože dětem se špatně dýchá, dívenku už 2x kvůli náhubku odvezla „rychlá“ upadla do bezvědomí a škola odpovídá za „bezpečnost“ ….

Nenošením náhubku chráním svoje zdraví před následky jeho používání ….

Jaaa

Má používat funkční náhubek a ne čínskej šmejd.

Vnější pozorovatel

Na uzkostny stavy jsou prášky.

Martin Csabo

A u letušky i povinost

Miroslav Zikmund

Pokud máte respirátor, pod ním a na něm roušku, tak vás nikdo bez náhubku neohrožuje …

Honza Vrba

Argument z říše: „Když pojedete bezpečnou rychlostí, nikdy nebudete ohrožen střetem s ostatním provozem“🤦

Lukas

Kdyz mate pocit, ze vas ohrozuje nekoho nenoseni rousky, nemel byste opoustet byt 🙂
BTW… na vlastni ochranu se pouziva respirator…