Léto se zakrytým obličejem: Respirátor zůstane v dopravě povinný i o prázdninách

Prodej respirátorů na přepážkách DPP. Foto: DPPProdej respirátorů na přepážkách DPP. Foto: DPP

Rozhodnutí souvisí s postojem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, který se obává šíření indické mutace viru.

Zpět na článek
306 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jan

Vojtěch se začíná jevit horším Arenbergera, jako právník má úctu k právu prachmizernou. Nejvyšší čas, aby se o takovéto lidi zajímaly orgány v trestním řízení, úřed mu nedává právo pohrdat zákony.

Jiří Mazal

Především je dobré se zamyslet, jestli ten náhubek vůbec k něčemu je. Podíváme-li se na věc vědeckými studiemi, tak není. Je to doslova davová psychóza na úrovni vlád, které to zkopírovaly jedna od druhé. Sám náhubky bojkotuji a doporučuji všem, aby se proti tomuto nesmyslu vzbouřili, neboť jen tak se prosadí jejich zrušení. Jinak to budete nosit napořád.
Ve Švédsku, kde nebyly povinné nikdy, se mimochodem ruší doporučení, aby si je lidé nasazovali v dopravní špičce.

Van Houten

Na léto by stačily roušky. Tu by pod nosem v rozpálené 810 nebo bymce nemělo pod nosem 75% lidí ale jen 50 %

Jaaa

Roušky mají stejnou prodyšnost jako respirátory. Možná horší.

Mně se teda v respirátoru dýchá mnohem líp, než v chirurgické roušce.

Petr Novák

Mě se zase v respirátorech nezamlžují brýle, protože prostě rouška nikdy nebude těsnit tak dobře, jako respirátor, ať dělám, co dělám.

kosmik

1 vůz je s respirátorem a pro nakažené a neočkované, ostatní pro očkované, v čem je problém?

vašek

Něco podobného už kdysi existovalo a jmenovalo se to apartheid
Jeden vůz pro bílé jeden vůz pro černé.

Miky

Nebo tak taky zacala šoa.

Van Houten

Problém je v tom že očkovaný se může nakazit a také může přenášet virus. Tj. očkování je na 2 věci i když se to nesmí říkat veřejně.

Y.K.

Jo, tyhle „nesmí říkat veřejně“ informace na síti sítí propojující celý svět, ty jsou fascinující.

Nějaký důkaz, že očkování je k ničemu a očkovaní přenáší virus jako ti bez by byl? Máte šanci to obhájit veřejně.

Van Houten

While a COVID-19 vaccine will prevent serious illness and death, we still don’t know the extent to which it keeps you from being infected and passing the virus on to others. Zdroj: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/covid-19-vaccines/advice

Přeloženo: vakcína vás ochrání před vážným průběhem a smrtí, nevíme jak moc to chrání před přenosem. Říká to WHO. Dále doporučují nosit roušky.

Jaaa

Ale to neznamená, že je to na prd.

To znamená, že to není vyzkoumáno.

Když už to čtete, měl byste pořádně…

Van Houten

Ano, není to vyzkoumáno. Podívejme se tedy na Izrael (k 28.6. vyočkováno 118,5 dávek na 100 obyvatel. Po 10 dnech od zrušení roušek ve vnitřních prostorách se k nim vrací.https://www.bbc.com/news/world-middle-east-57594155

To podle mě znamená, vašimi slovy, je to na prd.

Y.K.

To není na prd, to je neočkovaná část populace, stejně jako v Británii vs nová mutace. Aby se virus neměl kam šířit musí být možná až 90 % proočkováno, dokud není, má virus prostor k šíření.

Což neznamená, že vakcinace je na prd, znamená to, že to bude na prd, dokud tady bude pobíhat významnější masa odmítačů, ideální cíl pro nové mutace covida. U nás aktuálně delta, v budoucnu kdo ví.

Y.K.

To je velmi mizerně přeloženo a vůbec tam není nic o tom, že je na prd. Naopak!

Očkování proti COVID-19 vás ochrání proti vážnému onemocnění a smrti, nicméně stále neznáme rozsah toho, do jaké míry chrání před možností být infikován a stát se jeho přenašečem na ostatní.

To že míra není vědecky a ověřeně sumarizovaná, neznamená, že je vysoká nebo nízká.

Ono tam totiž hraje mnoho okolností, třeba čas po vakcinaci.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ockovani-koronavirus-pfizer-moderna-astra-zeneca_2106190500_sto

Tomas

nesmí se to říkat veřejně? zvláštní, že to píšou všude a ví to všichni… 🙂

Van Houten

Myslel jsem tím spíše „nesluší se to říkat“.

Y.K.

Proč by se to neslušelo říkat? Nicméně zrovna tento konkrétní postulát je mimo. Převrací to fakt, že vakcíny nejsou 100% účinné (což opravdu nejsou) na to že jsou k ničemu, tedy že jsou neúčinné, což je hrubé zkreslení, přesněji kravina, neodpovídající datům. V ČR se účinnost jeví být min 99,8 %., 14 dní po druhé dávce 99,99 %. Viz data z ČR: Vyšší jistotu, že se člověk covidem nenakazí, přináší druhá dávka vakcíny. Z více než dvou milionů plně naočkovaných lidí se onemocnění potvrdilo pouze u 3 792 občanů, což je 0,18 %. Imunita navíc podle dat dosahuje maximální obranyschopnosti… Číst vice »

Jakub P

Jasně, očkování prokazatelně velmi silně snižující riziko těžkýho průběhu a smrti je na 2 věci… Že se zatím neví jistě, do jaké míry snižuje i pravděpodobnost nakažení a přenosu je druhá věc, ale i kdyby vůbec (což je dost nepravděpodobné), furt by dávalo smysl jako silné snížení rizika těžkého průběhu.

Van Houten

Ale ano, pro některé to smysl jistě má, ale jako univerzální tečku za covidem to IMHO prostě není možné prezentovat. Já jsem původně reagoval na příspěvek kosmika. Nesouhlasím s dělením občanů na očkované – s výhodami a neočkované -párije. Pokud je pro fungování státu očkování nutné, mělo by být povinné a ne tlačené reklamami a různými výhodami.

Jakub P

Univerzální tečka za covidem to samo o sobě není, ale to je něco úplně jinýho, než jste předtím psal. Může to ke konci Covidu silně přispět. Nebo aspoň ke konci rizika toho, že další vlna zahltí a přetíží nemocnice tak, že nebudou schopné poskytovat potřebnou péči na dostatečné úrovni ani covidovým, ani ostatním pacientům…. A ti, kdo se dají dobrovolně očkovat, k tomuto přispívají, ti, kdo to odmítají, jsou v podstatě černí pasažéři, kteří navíc ohrožují ty, kdo se nechat očkovat nemůžou. To možná za nějakou drobnou výhodu pro ty očkované stojí, ne? Dal bych ji teda až poté, co… Číst vice »

Y.K.

Ale nic jiného tu tečku neudělá, opravdu nic. Musí zmizet vnímavá populace a vzhledem k zatím velmi „kvalitním mutacím“, co překonávají imunitu z předchozích nákaz covidem ke stádní imunitě nikdy nedojde a epidemie může trvat „věčně“. Díky masovému šíření a příležitosti ke „klonování“ covid stále mutuje a může zmutovat jak do neškodné rýmičky (což by bylo štěstí) nebo také do něčeho co fakt nechceme (což by byl pech) – pořád není konec a možností jsou neomezené.

Čekat že to nějak samo přejde je naivní.

Lumiere

Dneska mě čeká pracovní oběd, odpoledne schůzka u kafe, pak pracovní večeře a po ní s kolegou zajdeme na pivo. Suma sumárum tak 6 hodin v restauraci nebo kavárně, kde budu bez náhubku. No a pak nastoupím do poloprázdného večerního vlaku, kde si budu muset vzít náhubek. Čo si predstavujetě pod takým slovom „absurdný“, Kefalín?

Frantík

Přineste si občerstvení a náhubek nebudete muset.

navratp

To budete těch 6 hodin stále jíst? Respirátor si můžete sundat pouze při jídle. Ale volbu máte. Být venku a držet odstup.

rtep

🙂
Pokud jsem si všiml, tak do restaurací se chodilo s respirátorem tak první dva nebo tři dny po otevření. Nyní už je zcela běžné, že se náhubkem nikdo vůbec nezabývá, ve většině případů ho samozřejmě nenosí ani personál.

Brendis

Asi to k přepravě nepatří ale chtělo by to trochu přeupravit mentalitu lidí. Zakazování z počtu nakažených + x bez příznaků by se mělo přejít na to kolik lidí je ve vážném stavu v nemocnici. Hezký Den

xyz

„Podle počtu nakažených“ na 100 tis. obyvatel mělo být dávno plně rozvolněno dle 6. „balíčku“. Tzn. ani toto není dodržováno.

mirek

V celé republice je v nemocnicích s covidem 59 lidí, z toho 7 ve vážném stavu… Tolik asi k závažnosti situace.

Jaaa

A to 14denní zpoždění mezi nákazou a vážným stavem podle vás neexistuje.

Proč? Proč? Proč?…

Nikola

Bude zajímavé číst na konci léta statistiky dopravců o počtu přepravených cestujících. Tam bude krásně vidět jaký vliv měly roušky na cestování VHD. Minulý rok se cestující do bezrouškové VHD vrátili skoro všichni. Letos….?

MLB

Možná je to záměr, objednavatelé vytáhnou argument že lidi nejezdí a můžou si poškrtat spoje a linky dle libosti…

David

Před více než rokem měl tady pan Kubala takový článek o dopadu coronaviru na veřejnou dopravu. Tehdy to vypadalo jako strašení, dnešním pohledem s poviností mít na sobě prasečí čumák to bylo hodně optimistické čtení. Ty statistiky budou hodně zajímavé.

Šejdr

Ministr evidentně nemá tušení, jak to vypadá v praxi. V dálkových vlacích má půlka lidí respirátor pod nosem, pokud ho má vůbec. A z té druhé půlky ne zrovna malá část stráví dvě hodiny v kuse konzumací, třeba pytlíku chipsů nebo plechovky piva. Holt je vidět, jak moc národ současné vládě důvěřuje a jakou má ministroumělec u lidí autoritu.

Koloušek

To opozice a její voliči si vybrali covid jako nástroj boje proti Babišovi. Pak už to jenom dokonal Babišův populismus.

Lumiere

Jasně, je to kchampáň. Anebo že by to spíš byla nechuť cestujících sedět s propoceným respirátorem ve vlaku nebo autobusu bez klimy?

Surio Mario

Jasně, za všechno může Kalousek a piráti. Jen si nevzpomínám, že bych je někdy slyšel nabádat lidi, aby nedodržovali opatření nebo nechodili na očkování.

Jaaa

Bohužel je to přesně tak. Vládě nemehel, která vůbec nedokáže obhájit ani jeden krok (přestože jsou na to dnes už tisíce stran vědeckých důkazů) holt nikdo důvěřovat nebude.

A ne každý má holt dost v hlavě na to, aby věděl kde relevantní informace hledat.

mauricio

To vubec neukazuje na duveru vlady nebo na autoritu ministra, ale na laxnost pristupu daneho jedince, na jeho davku inteligence a pristup k samotne problematice. Vzdycky jsem rikal a rikam porad, ze kdo zamerne porusi vladni “covidova” narizeni, mel by okamzite obdrzet trest vicemene likvidacni. Ono by to pak kahdeho preslo delat si z toho dobry den. Ale cele to pochopite, az budete lezet ve spitale na smrtelne posteli a budete rad, ze pak vylezete alespon v nejakem “prezivajicim” stavu. Ja “to” mel v breznu lonskeho roku a doted se tahne rada zdravotnich problemu, nemluve o tom, ze nejsem schopen… Číst vice »

David

Nikdo neříká, že kdo se chce chránit respirátorem, ať ho nosí. Kdo se prokazatelně nemůže nechat neočkovat (prokazatelně myslím člověka, u kterého to potvrdí nějaké lékařské konzilium z více odborníků), tak ať kidně dostane od státu 31 (30) respirátorů na měsíc třeba i kategorie FFP3. Ale neobtěžujte zbytek lidí.
Stát potřebuje, aby se šel národ očkovat – ale motivace 500 Kč je směšná – motivace nemuset nosit respirátor s tím, že Vám to nikdo nesmí nařídit by už byla zajímavá.

ondra

Tenhle příslib-očkování za sundání náhubku byl našimi vrcholnými představiteli prokazatelně na podzim dán,jaká je skutečnost,sám vidíte.Jsem v půlce očkování a už vůbec nevěřím,že na podzim budu existovat bez náhubku.

mirek

Takže vy všechno dodržujete a stejně jste se nakazil, jasné 🙂

Jaaa

Co vás na tom překvapuje? Pravděpodobnost, že uděláte chybu, je poměrně vysoká.

Jakub P

Žádné z těch opatření, která má člověk k dispozici, není stoprocentní. Takže jo, kdo se choval zodpovědně a všechno dodržoval, si nejspíš dost snížil pravděpodobnost, že to chytne, ale i takový člověk to mohl chytit.

Lumiere

Právě teď ve vlaku: většina cestujících respík pod nosem, pár ho nemá vůbec a průvodčí ho má sjetý na bradě, takže má plus mínus zakrytá aspoň ústa. V tomto kontextu jsou představy ministra, jak lidé dodržují opatření, dost úsměvné.

V.K.

Ale tady máte jisně vidět, jak Babiš lže. Nejdřív slibuje, jak bude léto 2021 v normálu a zde ten jeho „normál“ vidíte. Nevím jak vy, ale nevím, že by se v minulosti nosili v uzavřených prostorech respirátory. Babišovi nevěřím ani „dobrý den“.

Zdeněk

Po roce a čtvrt jsem jel zase jednou vlakem, a to cca 140 km. Bylo vedro, v klimatizovaném velkoprostoráku klimatizace nic moc, okna pochopitelně otevřít nešla, a v náhubku vydržet prostě nešlo. Spousta cestujících to řešila tak, že neustále něco pojídala, tudíž tu hadrovou dusivou odpornost mohla odložit. S chutí jsem se k nim přidal. Příště ale raději pojedu autem, a budu tak jezdit do té doby, než povinnost nosit náhubky nezruší.

Miky

Zrusi to, az lidi ten nesmysl prestanou nosit, obracene to nefunguje, jsou opili moci, Babis a vsichni ti Vojtechove, Arenbergrove, Jureckove, Smejkalove, Kubkove, Kulvajti.. Dvere jsou zavrene, ale ne zamcene, i kdyz to tak vypada. Je treba je otevrit. Svedkove kovida budou mozna propadat existencialni hruze z nicoty a hynout strachem, ale je treba je obetovat za navrat do zivota 😁

Tomāš

Jurečkové, Kulveiti, opravdu?

ondra

nyní je koronový džihádista především Vojtěch se Smejkalem.

Pepa

28. června 2021:
Venku už nebudou potřeba respirátory
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/venku-uz-nebudou-potreba-respiratory-40364721

rtep

Tato informace mne pobavila. Marně jsem přemýšlel, koho jsem venku zahlédl v posledních měsících s respirátorem.

V.K.

Jsem psala Vojtěchovi, Babišovi, Hřibovi a tehdy ještě Arenbergerovi mail, kdy jsem jim psala, že v neklimatizovaných vozech při venkovní teplotě jsou teploty nad 40°C, jesti by nebylo dobré, aby to bylo dobrovolně jako vloni. Kromě Hřiba mi nikdo neodpověděl. Oni sami ví, že se v respirátorech blbě dýchá, ale stejně je dají povinně. V klimatizovaných prostorech budiž, ale bez klimatizace je jako vlézt s respirátorem do sauny a vydržet to. Už vloni v létě nějaká důchodkyně měla roušku. Po vyjetí ze zastávky začala obracet oči v sloup, rychle si sundala roušku z jednoho ucha, párkrát se nadýchla, vydýchla a… Číst vice »

Šejdr

Hřib jako jediný odpověděl, protože jako jediný používá VHD. Dva papaláši a jeden protekční ministerský chlapeček nejspíš naposledy seděli ve vlaku, když ještě chodili do školy. A jak má PR odpovídat na otázku, o které šéf vůbec netuší, co znamená.

DJS

Už jsem se rozhodl bojkotovat veškerou veřejnou dopravu, zatímco se nosí závoje. Plánoval jsem strávit 2 měsíce letní dovolené cestování po zemi vlakem. Nyní použiji své auto, které není šetrné k životnímu prostředí, ale alespoň nebudu muset nosit masku. Železniční společnosti přijdou o příjmy, což je smutné, ale vláda přijde o daň z jízdného.

PetrN

Jo, to je škoda chlape, bez vašich peněz železniční společnosti bezpochyby zkrachují.. Nechcete si to rozmyslet? 😅

Samo

Bez jeho peňazí možno nie, ale bez peňazí všetkých ľudí ako on to budú mať ťažké. Už v minulosti bolo potvrdené že ČD sa v lete 2020 dostali na takmer bežnú úroveň a potom v 9/2020 to prudko spadlo práve kvôli zavedeniu povinných rúšok. A respirátory odrádzajú od cestovania ešte viac.

Jaaa

Raději, ať veškerá VHD zkrachuje, než zase další mrtví.

DJS

Rád cestuji vlakem a nedělá mi to kazí dovolenou. Plánoval jsem cestovat po všech tratích, které jsou vyčleněny na uzavření ve středočeském kraji. Na druhou stranu nejsem ochoten trpět v horkých vlacích s maskou jen proto, že mi ministr zdravotnictví číslo 5 říká, že musím. Jediná věc, které vláda pochopí, je zasáhnout jejich příjmy. Je pravda, že pár lidí nezmění, ale kdyby necestovaly tisíce, začalo by jim to ublížit.

Jaaa

A to já klidně budu cestovat vlakem s respirátorem x hodin. Protože už cestuju.

Mám takový respirátor, který mi dýchací problémy nedělá.

Asi jsem jediný na světě, nebo co.

ondra

Ale vždyt ho noste i doma,nikdo se vám smát nebude,ale zde už nastupuje diskuze,nakolik mají očkovaní zodpovědní být solidární s neočkovanými,kterým zdravotní stav očkování umožnuje.

Tomāš

Čeští dopravní experti opět přepnuli do módu epidemiologie… za chvíli budeme svědky proměny na specializaci fotbalový/hokejový trénink, migrace, kriminologie… 😀 😀

xyz

Položím protiotázku – jaktože ve většině ostatních evropských zemí postačí jako opatření ve vnitřních prostorách jen běžné roušky?

Tam to neřídí epidemiologové? Nebo jak?

Tomāš

Já mám dojem, že nevole není z 95 % kvůli tomu, že je to respirátor a ne rouška, ale proto, že se vůbec „náhubek“ musí nosit.

Tomas

Je to uplone jedno. Pindali by i kdyby tam měli mít roušku s dírou.

Tomáš Záruba

Samozřejmě, a naprosto právem. Rizikovky jsou (nebo mohou být) dávno naočkované, ostatní Covid až tak neohrožuje, takže jakákoli buzerace lidí už někdy od konce května prostě nedává smysl.
Pokud by skutečně byl nějaký vážný problém, úřaduje vláda (a spol) z nějakého dobře zabezpečeného bunkru…

Jaaaa

Další jouda zblblej americkejma filmama.

Ne každej se může ze zdravotních důvodů očkovat, víme?

Některé vakcíny jsou proti novým mutacím méně účinné, než jiné. A nezjistíte to dopředu.

Umírají nebo trvalé následky mají i lidé 30+. Pro vás evidentně staří dědci, co?

Tomáš Záruba

Hm, a ty počty takových lidí a srovnání s počty podobně ohrožených lidí jinými nemocemi a opatřeními, kvůli nim celospolečensky konaným…?

Jaaa

Desetkrát vyšší, než je přípustné.

Tomas

rizikový skupiny sice víceméně naočkovaný jsou .. ale méně rizikový skupiny nejsou naočkovaný skoro vůbec.

a pokud se pojede bez jakýchkoli omezení, tak při R0 = 8 (kterou má delta varianta) vám ty nemocnice za pár týdnů zaplní i ti méně rizikoví.

Samo

A dokonca sú štáty kde netreba ani tie rúška. Najnovšie pribudlo pred pár týždňami Dánsko kde sa to vyžaduje len pri presune po vozidle, ale keď si sadnete, môže to ísť dole.

Minimálne v diaľkovej doprave by sa nemalo vyžadovať nič, ak už teda trvajú na tej MHD.

Samo

No a dnes sa k Dánsku pridalo Švédsko, ktoré od štvrtka úplne ruší odporúčanie nosiť rúška v MHD (doteraz platilo na spojoch bez miestenky medzi 7-9 a 16-18). Niežeby na tom veľmi záležalo keďže to v SE aj tak skoro nikto nenosil, ale potvrdzuje to trend.

Jaaaa

Jj, pan epidemiolog rozhodl. Co budete zítra? Fotbalový trenér nebo dopravní expert?

rozinka

Řídí, ale u nás přišli na to, že z respirátoru jsou provize, na rozdíl od toho, když si to člověk ušije doma sám.

medical examiner

Dejte pokoj. Ještě mi začnou fušovat do řemesla a vědy organologické… 😀

Gwann

na jednu stranu chápu

na druhou mne to:
a) osobně točí, že se budu furt dusit
b) přijde non sens, když jsou v klídku otevřené hospody a zahrádky a lidi si užívají léto….

Tomáš

A co má dělat muž (průvodčí), manželka (prodavačka).?
Celý rok to máte na hubě.
Ale všude vidíte, jak se s tím dá vyjebat.
Akorát nejste ta správná skupina.

basteilubbe

To není nonsens. Vzhledem k tomu, že pandemie ještě není u konce (viz např. šířící se mutace delta), tak, zjednodušeně řečeno, abyste si někde mohl dovolit restrikce uvolnit (hospody), tak je jinde (MHD) musíte podržet. Prostě ještě nejsme v situaci, abychom mohli uvolnit všechno. Pokud bychom to udělali, riskujeme, že dojde k další „vlně“ a nutnosti opět restrikce zpřísňovat. Což by bylo ve všech ohledech horší, než některé již existující restrikce, jakkoliv otravné, ještě nějakou dobu ponechat v platnosti.

Karek

Pan ,,ministr“ Vojtěch si vozí prdel v limuzíně, takže jsou mu zapařené tlamy v respirátoru a nesouhlas 99ti procent obyvatel u řiti. A to jedno procento bude těch zbylých 99 buzerovat, takže ty roušky stejně nosit budou.

Jaaa

By mne zajímalo, kde si těch 99 % taháte. 😀

Náhubky nerespektuje tak 20 % lidí. Ostatní mají rozum.

Tomáš Záruba

Z těch ostatních se drtivá většina leda tak bojí, že by měla průšvih.

Jaaaa

No jasně, vy těm lidem vidíte do hlav, génie. Ptal jste se jich?

Komunisti hadr, fakt.

rsp

Ve východní Asii lidé v době chřipkové epidemie nosí dobrovolně respirátory na veřejnosti. To jen drobnost ke kulturním a hodnotovým rozdílům mezi různými částmi světa.

soumar

Ano. A protože se nechceme stát kolektivistickými mravencoidními asiaty, ale podržet si individuální svobody (což je zase naše kultura), přijímáme i vyšší riziko infekcí.

Quid pro quo.

Tomas

Ehm… rouška nějak podrývá individuální svobodu? 😀

soumar

Povinná ano a velmi. Mít „náhubek“ je pro mě něco extrémně nepříjemného a na hranici snesitelnosti.

Tomas

aha… takze snesitelnost a nesnesitelnost je individuální svoboda? 😀

bože.. to je materiál 😀

Jim

Ano. Svobodu volně dýchat 🙂

Tomas

vám snad hadr na hubě brání volně dýchat? 😀 😀

Jaaa

Výborně. Dnešním dnem zakazujeme veškeré spalovací motory, lokální topeniště a hlavně KUŘÁKY.

medical examiner

No…a právě proto nelze použít jako argument to, že to mají tam či onde (i kdyby to bylo Slovensko nebo Německo).

Co se týká té východní Asie, slyšel jsem, že tam si můžete v restauraci odložit peněženku – a po návratu jí tam najít…

PetrN

Ano, a v té stejně části světa žijí prasata, která žerou netopýry a mají absolutně nulovou hygienu (plivani po zemi na denním pořádku a pod), díky čemuž nějaký covid vůbec existuje… Děkujeme za názor a posíláme klicenku 🤦‍♀️.. Sice nosí roušky, ale kdyby si místo toho mýlí ruce a dodržovali zásady hygieny jinde, nic takového by nosit nemuseli

Petr Novák

Víte, že třeba v Singapuru hrozí za plivání na ulici vězení a trest bičování? Asi ne, co? Ale plivat na cizí národy, o kterých nic nevíte, to umíte, co?

PetrN

Singapur jako kapka v moři, ok, byl jste někdy v Číně, mezi běžnými lidmi a pokochal se tamní úrovni hygieny? Znovu opakuji, nebýt Cinani donebevolajici prasata, žádný covid by se nikdy nerozsiril a žádné roušky ani respirator bychom nikdy neřešili 🙂

Petr Novák

A vy jste v té Číně někdy byl, že tu na ně tak plivete? Já jsem tedy v Číně nebyl, ale byl jsem v Jižní Koreji, na Taiwanu a v Japonsku a věřte mi, že ani v jedné z těchto zemí by si normální člověk (antisociální exoti se najdou všude) plivnout na zem nedovolil, ba kolikrát by si nedovolili ani odhodit nedopalek na zem, což je u nás stále považováno za zcela normální chování a to tam na to, na rozdíl od Singapuru, ani neexistují žádné drakonické zákony. Úroveň hygieny je zrovna v těchto zemích na vysoké úrovni. A připomínám… Číst vice »

Petr Novák

Oprava: v předchozím *příspěvku* nemluvil

Mirek

No ano, když je epidemie! Kolik že tady teď máme nakažených? Hmm? A to že Asiati se na jednu stranu bojí, že něco chytnou a na druhou stranu jezdí jako šílenci na motorkách ve městech to vám nevadí? Takže oni sice neumřou možná na virus ale na autonehodu. No výborně. A ta jejich ohleduplnost e vidět co chvíli, když se tam člověk vyvrátí na ulici, tak si ho raději ani nevšímají…. A co sociální kredit jako v Číně? Nebyla by chuť? Kdo byl v Číně, tak ví že policie je všudypřítomná a potlačuje jakýkoliv odpor proti režimu a někteří naši… Číst vice »

Jaaa

A v Americe bijou černochy!

soumar

Nebudu VHD téměř využívat, dokud tahle nesmyslná podmínka nezmizí, protože je mi hloupé podvádět a event. se dotýkat lidí, kteří neoddůvodněná opatření přesto neporušují. Stejně jako preferuji malé obchody, kde se chová normálně i personál.

Všem doporučuji se připojit k hromadným žalobám na materiální i nemateriální (ponižování) újmu, plánuje je řada advokátních kanceláří v ČR i mimo ČR. Například hledejte Stav bez nouze.

Podle mého názoru vlády podlehnuvší hysterii před soudem nemohou důkazní břemeno unést. Mrzí mě, že jsme kolektivně zapomněli na náklady promarněných příležitostí, uměřenost opatření proti riziku (jistě závažné) infekční nemoci a vůbec na zdravý rozum.

Jaaa

Myslím, že na zdravý rozum tady zapomíná někdo jiný. Nebýt chytráčků jako vy, máme o 10 000 mrtvých míň.

Ale pro vás to zřejmě není hodnota.

soumar

Vím, že mi neuvěříte (letos ne, ale za 5 let ano), ale je to právě naopak. Brutální přiškrcení přirozeného promořování na jaře a v létě 2020 je přímou příčinou významné vlny nákaz na podzim 2020 (běžná) a předjaří 2021 (britská).

Pokud chcete srovnání srovnatelných států, podívejte se na USA, kde státy nejméně rouškařské mají zhruba stejně úmrtí jako státy nejrouškařštější.

A ano, ani 10k mrtvých především nemocných lidí nestojí za ztracený rok deseti milionů lidí.
Vážně ne.

medical examiner

Nebo taky ne…
Taky mohly být zavřené hranice s tím, že by nebylo jisté, jestli se do nějakého zahraničí ještě někdy pojede.

Jaaa

Aha, lidová epidemiologie už jede. 😀

Vy chytráku, původem dalších mutací je právě to vaše „promořování“, tedy neřízené šíření viru. Čím víc nakažených jedinců, tím víc mutací, a tím větší riziko vzniku nějaké škodlivější, vy Einsteine.

Vy máte to sebevědomí poučovat a ani nevíte, jak vlastně viry mutují.

O tom, že proti mutaci delta je vaše promoření alfou či betou naprosto k prdu, raději nevíte vůbec nic, že.

Prostě si tady vymýšlíte jakési teorie a chcete to konfrontovat s podloženými výzkumy v The Lancet, Nature a Science. Jste směšný.

none

Nove mutace vznikaji tim, ze se vir muze temer neomezene sirit. Pri kazdem preskoku hrozi, ze zmutuje. Pokud je tech prenosu par tisic, nic se nedeje. Pokud to jsou desitky milionu, je to presne to, co se deje. Proc asi je nejaka indicka mutace…
Promoreni je samozrejme idelani zpusob. To ano. Ale chces snad, aby se tady na namesti palili lidi, protoze je nebude kam je odvazet? Viz napriklad zase ta Indie..

Kalanis

Statistika je hnusná věc, že? Je nás 10,7 milionu. Pokud z toho umře 200 tisíc (0,2 milionu), tak se stane co? A stojí to za to buzerovat zbylých 10,5 milionu?

Jaaa

Tohle už nemá cenu vůbec komentovat.

Pochlubte se touto skvělou myšlenkou vaší mamince. Bude opravdu moc nadšená.

Tomáš Záruba

Nebo naočkovaná.

Jaaaa

Jj, holt se někdo narodil jako Žid, jeho chyba.

Tahle civilizace si zaslouží záhubu.

Jaaa

Jinak, abyste se nedivil, na toto pamatuje i náš trestní zákoník.

Y.K.

Hmm, problém je že lidi nejsou čísla. Poznáte až zubatá zasekne u vás, jestli ten jeden nestál za řeč.

Tomáš Záruba

Kolik že jich umřelo od (konce) května…?

Jaaa

Povodeň ustoupila, už nemusíme dělat protipovodňová opatření. Až do příští povodně, ne? 😀

Tomáš Záruba

Už jsme udělali protipovodňová opatření, nemusíme tak zakazovat vstup do záplavových oblastí.

medical examiner

To nevadí – aspoň tam bude víc místa k sezení 😀 (v té dopravě)
A až se budete nudit, tak si najděte, co to bylo stanné právo.

Petr

Já už to nenosím dávno.. Ani venku, ani v dopravě. Byť se přiznám, že v obchodech ano. Tam to ale taky už mám v půlce sundáno a nikdo to neřeší.. A naštěstí to dělá čím dál víc lidí úplně stejně.

adam.voj

Smutný obrázek naší společnosti.

vašek

At už jdou s náhubkama do hajzlu.
Nic nosit nebudu!
Ani do teď jsem nic nenosil. Už jsem kvůli tomu měl pár konfliktů a jednou mě kvůli tomu vyhodil průvodčí z vlaku. Raději budu předstírat slabomyslného nebo se schovávat na záchodě jako když jedu načerno.

-TR-

Fanklub Jany Peterkové dorazil i sem. Prosím admina o smazání těchto výlevů.

Petr

Když má někdo jiný názor než Vy, tak ho hned smažeme? Mimochodem spousta opatření byla nezákonná, což potvrdil i soud. Já k nim tedy i tak přistupoval..

-TR-

Váš guru Lubomír Volný je prachsprostý prospěchář. Inkasoval peníze z příspěvků na bydlení za pronájem bytů nepřizpůsobivým, a dnes se šířením hoaxů (jako např. letadlo DHL nad Brnem rozprašující covid) snaží dosáhnout příspěvku od státu za 1,5 % hlasů ve volbách.

Petr

Pan Volný není můj guru a dle mého názoru je to exot.. Já mluvím o tom, že spousta těch opatření byla nezákonných, což je potvrzený soudem. A já se podle toho tak i choval.. nicméně mi bylo líto těch členů bezpečnostních složek ( mám mezi nima rodinu i kamarády), že kvůli politikům strkali krk do právní oprátky.. Naštěstí i většina z nich k tomu přistoupila dobře.

-TR-

Ale máte úplně stejné názory jako Volný. To neokecáte 😀

Petr

Já nic okecávat nepotřebuji.. Naučte se zákony naší vlasti a budete mít jasněji. Proto i soud tak rozhodl. Kdyby to proti zákonné nebylo, tak soud rozhodl opačně. Přeji hezký den.

Jaaaa

Ne, soud rozhodl zcela formalisticky: V pandemickém zákoně k tomu není pravomoc.

Pandemický zákon totiž vůbec není způsobilý proti pandemii nějak zasahovat. Je to nepoužitelný legislativní zmetek a je naprosto k ničemu.

Ale vy budete vykřikovat, jak je celá pandemie podvod.

Y.K.

Soud rozhodl, že opatření nebyla stanovena v v souladu se zákonem a sám uvedl že nijak nerozporoval účinnost opatření. Špatná byla formální stránka nařízení, ne nařízení (dle soudu).

Petr

A mimochodem.. S Vámi se určitě taky v něčem shodnu, ale to neznamená, že jsem Váš fanda.

medical examiner

Volný je takový ten humanoid, který se neumí chovat, a nestojí před soudem jen pro poslaneckou imunitu?

Jaaa

Jj, typický švejkovský přístup.

Je mi úplně jedno, proč to je, mně se to nelíbí a tak budu podvádět a dělat blbýho.

Gratuluju. Jestli chcete žít v ČR jak na balkáně, jste na nejlepší cestě. Hlavně se pak nezapomeňte pochlubit vlastním dětem.

vašek

Co znamená žít v ČR jak na balkáně?
Já chci žít ve svobodném státě bez nesmyslných nařízení.
Všechny nesmyslné nařízení budu porušovat.

Petr Novák

Takhle ovšem demokratická společnost nefunguje. Takhle funguje anarchie. To je to co u nás chcete? Já tedy ne.

vašek

Raději anarchie než fašismus.
Masová občanská neposlušnost je v současné době jediný způsob jak zabránit fašizaci státu

Jaaa

Jestli povinné nošení respirátorů v době pandemie na základě jasných vědecky ověřených faktů je fašismus, tak pán asi neví, co je to fašismus a asi by si měl vyzkoušet nějaký ten koncentráček, aby ráčil pochopit.

Ale ano, po anarchii nějaký ten fašismus zákonitě přijde, to se pane nemusíte obávat, to věděl už Platón.

Jaaa

Pán asi nikdy nevystrčil nos z české kotlinky, co?

medical examiner

Tak to máte dobré, že vás vyhodili jen z vlaku na nástupiště 😀

vašek

Naštěstí z ešusu se cestující za jízdy vyhazovat nedají

basteilubbe

Vy nemusíte nic předstírat.

Narre

A kdo to jako bude dodržovat? Už teď to alespoň 20% lidí nenosí a i já, jakožto člověk, který se nařízení bojí nedodržovat i když mi přijdou praštěná, to prostě fyzicky nevydržím, takže si to alespoň chvílemi sundavat musím.

Jaaa

Vy máte diagnostikovánu nějakou dýchací chorobu?

Narre

Žádnou chorobu nemám, ale obecně velmi špatně snáším teploty nad 20°C, k čemuž mi ani klimatizace ve vlaku/autobusu nepomůže. Na druhou stranu jsem schopný v pěti nad nulou být celý den venku v tričku s krátkým rukávem a zima mi není.

Narre

A navíc ve třiceti stupních to snad nemůže vydržet ani korunovaný vedromil.

Jaaa

To je divný, vidím denně stovky starších lidí, jak to dávají, ale mladí chudínkové nemohou, protože co? Mají mokrou hubu? Katastrofa na světě největší.

Lukáš

Já jsem zdravý člověk, ale při přejezdu z Břeclavi do Berouna si ji taky musím sundat, nebo ji mít nasazenou jen na okrasu, protože po víc jak 3 hodinách mě začne bolet od gumiček za ušima.

Už jsem viděl ale různé vychytávky s tkaničkami, tak to musím vyzkoušet.

Jakub P

Prodávaj se na to i spešl držáky, prodávaj se i respirátory s páskama za hlavu namísto kolem uší a asi nejjednodušší varianta, jak vyřešit tlak na uši, kterou jsem viděl, byl pán, kterej měl gumičky místo za ušima zaháknutý na takovým tom plastovým uchu, co bejvá na papírových krabicích na deset lahváčů.

Jaaa

Respirátory za ušima jsou bída. Ty jsou fakt jen do té hodiny. Za hlavou je to řádově lepší.

vašek

At už jdou s náhubkama do hajzlu.
Nic nosit nebudu!
Ani do teď jsem nic nenosil. Už jsem kvůli tomu měl pár konfliktů a jed

Lektor

Abych řekl pravdu pro mne veřejná doprava skončila, naposledy jsem v ní byl loni v srpnu. Naštěstí mám auto a vlak byl pro mne vždy jen volba. Teď je jasné že ten nesmysl tam bude povinný minimálně do příštího léta, protože v zimě to určitě nikdo nezruší. Takže auto a internetové obchody, ještě s tím nikdo nepotřebuje v hospodě. Škoda že jsme si nevzali příklad ve Švédsku, které jasně ukázalo účinnost těch opatření, nechápu jak jim to prošlo.

Pardubák

Chtěl jsem jet někam vlakem na delší cesty, ale díky tomuhle se snažím vyhýbat. Nechápu, proč nestačí rouška, jako dříve, pro naočkované. K čemu je pak očkování ? Respirátor by měl hlavně chránit nositele. Kdo se bojí, ať sedí doma. Tohle je fakt podpora veřejné dopravy 🙁

Jaaa

Jenže respirátor nositele 100% neochrání. A to je celej problém.

Jj, takže moje maminka nesmí k doktorovi ani nakoupit, protože zas nějakej sebestřednej jájínek má dojem, že omezovat by se měli ti slabí a ti silní nemusí.

Shame on you!

Pardubák

Nejsem sebestřednej, ale celý život je riziko. Spousta lidí zápasí na jiných frontách než je Covid a umírá na to, jen se o tom nemluví. Proč se vaše maminka nenechá očkovat ? Může se stát že někde chytí chřipku od vás, či cokoli jiného, na co nebude očkovaná. Dřív to riziko bylo taky, i když se o něm nemluvilo a nebylo takové.

Jaaa

Tyvole „celej život je riziko“, cool. Takže jste sebestřednej, žádnej další argument netřeba. Vy neriskujete, takže vám to nevadí. Ale běda, kdyby vám na přechodu srazili příbuznýho.

Evidentně netušíte, co je to riziko, jak se počítá a proč vůbec existuje něco jako epidemiologie.

Ale rozhodovat o životě druhejch si osobujete. Hloupost českého člověka evidentně nezná mezí.

V.K.

Si díky tomu říkám, jestli to očkování k něčemu bude nebo i když budeme naočkovaný, jestli bude dodržené slovo a život se vrátí do normálu nebo jestli i potom bude povinnost nosit respirátory nafurt.

Jaaa

Bude, až virus nebude mít možnost široce mutovat.

Zjevně nikomu ze zdejších myslitelů to ještě nedocvaklo.

medical examiner

Jéé, tam teď bude placu… 😀

Lektor

Je podle statistik ČD jezdí sotva polovina, toho co v roce 2019. A když se podíváte dovnitř tak vidíte že jezdí maximálně děti a důchodci. A můžete si to popírat jak chcete.

Jaaa

To nevím kam.

Samo

Absolútne šialenstvo, ale keď sa ľudia ochotne nechajú buzerovať, tak holt buzerovaní budú.

robert

A co bys poradil? Demonstrace nezabírají.

medical examiner

Stanné soudní řízení.
Kdo spáchá trestný čin, bude odsouzen k trestu odnětí svobody mezi 3,5 – 25 lety.
A kdo bude shledán vinným z vraždy, bude zastřelen. 😀

Samo

Jednou možnosťou je koordinovaný odpor verejnosti (teda všetci to naraz prestaneme nosiť – lebo proti jednému sa zasiahnúť dá, proti stovkám nie), druhým potom politický tlak, napokon idú voľby.

Jaaa

80 % lidí není tak hloupých, jako vy.

robert

Tak koordinace se nekoná, protože ji Češi prostě nezvládají.

Miky

Lidi, vzpamatujte se, jen mocní zkouší, co si ještě necháte líbit. Sundejte to taky, ukončete tu šaškárnu, vždyť to nemá žádný praktický význam, kromě toho, že se dusíte v letních vedrech. Zkuste zas volně dýchat. Obrazně i doslova. Protože nejhorší je kovid na mozku, ne na plicích.

jadris

Všichni normální lidé + ti mocní na to prdí. Jen se to dělá jinak. Kde se to musí, dává se to pod nos. Kde se to nemusí, tak nic. Už asi rok se pije po garážích a stodolách. Lidé se normálně setkávají, jen to není po hospodách. Život jde dál. V práci máme už od vánoc zákaz tohoto hnusu na puse. Do restaurace se chodilo zadním vchodem a „do kouta za zavřené dveře“ také už rok. Ti co se bojí, ať zůstanou ve sklepě. Ti, co se nebojí, tak na to už rok dlabeme.

Lukáš

Jasný, svět je teď plný drsňáků a taková prkotina jako respirátor jim vadí. Čekal bych, že rozumným lidem bude vadit, když musej bejt děti doma místo ve škole, že se nemůžou učit plavat a lyžovat, …
Bohužel, většina lidí má na mozku jen vlastní potěšení a ne covid.

xyz

Směšujete různá období. Nyní již po několik týdnů platí období, kdy školy, jakož i sportovní prostory, jsou otevřené.

Na rozdíl od těch respirátorů (či nanoroušek) ve veřejných prostorách, kteréžto omezení pokračuje nadále.

Jaaa

A má to svůj důvod.

Tomáš Záruba

Tak určitě. 🙂

Jaaa

No ano. Že vy ho nechápete, není problém reality, ale váš. Holt nejste měřítkem světa.

Jaaa

Jj, ono je strašně moc baví místo koblížků zvyšujících preference dělat opatření, která preference snižují.

Zas jeden myslitel.

O tom, jestli je horší Covid na plicích nebo ne, si povíme, až nebudete moct dýchat, jo?

Miky

Preference budou potreba az v rijnu, ale moc a penize jsou aktualni ted.
PS
Kovidem si strašte nekoho jineho, sebe asi nemusite, sam jste evidentne vystrašen dost. Jiste je jen to, ze pozemsky zivot vezdejsi konci ve 100% pripadu smrti. Jenze na zivote zalezi, ne na smrti. Clovece seberte se, zacnete zit, neumirejte vestoje!

Jaaa

Tak se laskavě řiďte svojí filosofií první, vezměte si život a bude to cajk.

V.K.

Však se „mocipánům“ líbí, jak se lidi dusí, proč jinak by nechali povinně respirátory. Se divim, že je nevrátili povinně i venku. Tudíž díky tomuto je zmrvené léto. To i u bazénů na lehátkách musíte mít respirátor, jinak bububu.

Jarda

Nemám s tím žádný problém, je to naprosto správné rozhodnutí. Loni přes léto se nic nezakrývalo a podzim nám to pak dal sežrat. Beru to jako poučení. (y)

Pavel12

Letos to bude ještě horší. Nejde vůbec o to, jestli budete mít hadr na puse, ale o to, jak se jim to nahoře hodí a jak to mají již dávno naplánované.

Jarda

Nějaké konspirační teorie mě nezajímají, to si vykládejte někde jinde.

Pavel12

Myslete si, co chcete, ale celá tato šaškárna funguje jako ten seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka. Na výběr máte ze 2 variant, ale ve skutečnosti je připravená (natočená) jen 1 verze.

Jaaa

Zase další, co si myslí, že všechno někdo řídí. 😀

jadris

Já s tím tedy problém mám. Loni přes léto byla situace stejná jako teď. To, že došlo na podzim k vlně totiž nebylo vůbec tím, jestli se nosil respirátor nebo ne.
Covid je sezónní záležitost (aspoň tady v ČR). Takže na podzim uvidíme, jak moc bylo účinné očkování (třeba v UK moc ne)..
Stejně na to všichni prdí, dnes jsem jel vlakem jen „na půl žerdi“ v čele s průvodčí. Pak jsem ho sundal úplně a skoro všichni následovali. Nikdo neřešil..

Knížecí rada

V UK se očkuje Astrou, která má proti Deltě nižší účinnost než Covid. Problém je také vysoký podíl odmítačů. Při naočkování kolem 50 % populace tempo očkování dost zpomaluje. Roušku bych nosil, dokonce i tu chirurgickou (jen ji nosím obráceně, ta lamela mi vadí na brejle), ale toustovač na hubě už prosím ne.

Knížecí rada

Proti Deltě má nižší ucinnost Astra nez Pfizer (pardon).

medical examiner

Tak to jsem v klidu, když mám půlku Pfizera (druhá bude 30.7.)

Slosor

Na Slovensku, nebo v Polsku loni v létě zakrývali a evidentně jim to moc nepomohlo.

Jarda

Slovensko ani Polsko nejsou Česko.

medical examiner

To rozhodně. V Polsku to není taková svoloč jako u nás.

Zdenek

Koronapanikar a svědek Coviduv se ozval:-(((

Jaaa

A čecháček, co si myslí, ze rozumí všemu, přitom ani neví, co je to virus, hnedka běží komentovat.

Samo

V 2020 sa v lete nič nestalo, buchlo to paradoxne až po sprísnení opatrení. Apropo, pozrite sa do štátov kde sa celé to leto náhubky nosili, neboli na tom oveľa lepšie.

xyz

Přičemž je zvláštní, že ten „podzim to dal sežrat“ dlouho poté, co se bez těch roušek jezdilo.

Dalším rozdílem je, že mezitím se již „dělá tečka za koronavirem“ v podobě očkování, že.

Jakub P

Tak ona exponenciela vždycky potřebuje nějakej čas, aby se rozjela a předvedla, co umí, to je její v podstatě hlavní charakteristika. Na začátku často roste míň, než řada lineárních průběhů. Osobně tipuju, že na tom tragickým podzimu a zimě mělo větší podíl než nenošení v létě nesmyslný otálení s opětovným zavedením kvůli šancím vládních stran v krajských volbách, ale i tak platí, že kdyby z léta do podzimu přežilo ještě míň „vláken“ šíření, rozhodně by to nebylo na škodu. Očkování je super, určitě hodně pomůže, ale furt jsme na zlomku potřebnýho počtu plně očkovaných. A ani první dávku ještě nemá… Číst vice »

Samo

Argument s exponenciálou platí pokiaľ sa bavíme o absolútnych číslach. Lenže ak sa pozrieme na reprodukčné číslo, ani to po sprísnení opatrení neklesalo, skôr naopak. Pritom na reprodukčnom čísle by opatrenia malo byť vidno veľmi rýchlo (v podstate po ubehnutí inkubačnej doby). Dáta z jesene a zimy v ČR indikujú že reprodukčné číslo na opatrenia v princípe nereagovalo, aspoň nie pozitívne. Problém je že veľa opatrení môže mať nežiadúce sekundárne dôsledky, ktoré pozitívny prínos opatrenia (ak vôbec nejaký bol) buď zmažú alebo dokonca prekročia a vedú k zrýchleniu šírenia. Ako príklad uvediem opatrenie zo štátu kde teraz žijem: Zhruba pol… Číst vice »

Samo

Posledné slovo malo byť spolahnú, nie vykašlú 🙂

Jakub P

Otázkou ovšem je přesnost těch dat. Zejména pokud by platilo, že v létě je vyšší podíl bezpříznakových a mírných průběhů. Trasování v té době v ČR nefungovalo prakticky vůbec a testování zdaleka nebylo tak samozřejmé jako dnes. Takže ten růst R při zpřísňování opatření mohl být klidně jen zdánlivý A nebo platí to, že přirozené reprodukční číslo bez opatření je v létě nižší, než na podzim a v zimě – pak může při zpřísnění opatření R stoupnout i ve chvíli, kdy opatření zabírají (bez nich by stouplo ještě víc). Je taky otázka, zda je zrovna R dobrý parametr pro sledování… Číst vice »

Jaaa

Prosím, nefušujte do něčeho, o čem nevíte vůbec nic.

Tomáš Záruba

Z pohledu přenosu viru můžete mít pravdu. Jenže ačkoli podíl očkovaných není nic moc celkově, u rizikových skupin je to cca 75% (přes 70 let má aspoň jednu dávku cca 80% a ještě to pár týdnů trochu poroste). Opravdu lze během podzimu zase čekat velkou vlnu úmrtí a vážných následků, i kdyby „to koncem léta chytil úplně každej“…? Já myslím, že v době loňského podzimu nebo letošního brzkého jara proti rouškám brojilo jen úplné minimum lidí (a to obvykle ještě jen proti těm „venku na ulici“), většina chápala že jinak může někomu ublížit. Ale cca od května-června už je to… Číst vice »

Jaaaa

Jj, protože Lojza Tomáš to pohledem z okna odhadl líp než MESES, takže je to pravda.

A Země je placatá.

Tomáš Záruba

Meses jako argument, no tak to pak jo… A země placatá není, to bych se zase hádal. 🙂

Jaaa

A jaký máte důkaz, lidový filosofe?

Jakub P

Od toho kvetna-cervna se rozvolnila rada veci, je klidne mozne, ze jeste k tomu uplne odlozeni respiratoru by bylo moc. A uprimne, kdyz si mam vybrat, radsi snesu nepohodli respiratoru v divadle, MHD a obchode, nez abych do tech divadel nebo hospod dal nemohl. Jo, ockovani urcite pomuze, na druhou stranu tu mame nakazlivejsi varianty. A ta pripadna podzimni vlna by ani zdaleka nemusela byt tak silna jako ta nase lonska, aby to byl furt velky prusvih. A polozit ji zaklad predcasnym odlozenim opatrnosti, kdyz ockovani konecne nejakym rozumnym tempem jede… Asi jako prestat se v aute soustredit na jizdu,… Číst vice »

Tomáš Záruba

A jsou právě ty roušky/respirátory to, co má být ten základ, zvlášť když se na mnoha místech nosit stejně nemusí? Proč ne třeba plošné testy a trasování, které by při aktuálních číslech nebyl nejspíš problém? Proč ne roušku jen v plných vlacích / busech (= „za nedodržení dvou metrů“)? Do obchodu „se musí“, takže je ty roušky až tak nepoškozujou. VHD má alternativu, a pro ty lidi je prostě jednodušší do toho auta sednout, čímž se jednak prohlubuje průšvih na straně tržeb a zadruhé „se na to naučí“, když už to trvá dost dlouho. Takže přesně opačný vývoj, než o… Číst vice »

Jakub P

Jo, plošné testy a trasování by měly být základ a selhání české státní správy v tomto ohledu je neodpustitelné. Nicméně je otázka, jestli kdyby ho teď chtěli konečně zavádět, byl by dostatek lidí ochoten při trasování spolupracovat. Jsou lidi, kteří se chlubí tím, že se ještě nikdy za celou dobu pandemie nenechali otestovat. Navíc testováním a trasováním nechytíte všechny, zejména teď v létě, pokud platí, že je v létě víc bezpříznakových a mírnějších průběhů. Roušky uvnitř jsou taky dobré v tom, že je to nařízení, jehož zátěž je (oproti třeba pokračujícímu zákazu určitých odvětví) celkem rozložena na velkou část populace.… Číst vice »

Jaaa

Bohužel.

Je to jako parkování na chodníku.

David

Ta mutace dostala označení delta právě proto aby nebyly země stigmatizovány za to, že objeví novou mutaci. Bylo by dobré to respektovat.

Tomāš

To je těžké, když se to x měsíců jmenuje nějak a pak najednou se tomu musí začít říkat jinak. Kolik lidí ještě dnes chodí na Národní výbor.

Honza

Ale reportér/novinář není babička, které je 80.

xyz

To už mimochodem je ten šestý balíček, který měl přijít (dle „koncepce“, kterou sama vláda přijala koncem dubna) už před pár týdny, kdy týdenní incidence poklesla (poté i výrazněji) pod 25 případů/100 tis. obyv.? 🙂

Mychal

Asi další snaha, nahnat co nejvíce lidí do aut, aby se mohly vlaky zrušit.

medical examiner

Nebojte se, opačný postup bude ještě drastičtější 😀

Knížecí rada

Připosrali se z dat jednoho dne v minulém týdnu, kdy počet nakažených vzrostl, a pak se ukázalo, že to byla chyba. Ale bude to kontraproduktivní, roušku bych ze zdvořilosti ještě snesl, ale respirátor už ne. Po masivním rozvolnění je jasné, že tempo zpomalování poklesne, ale odsrat to musí veřejná doprava. Kdo se chce nechat očkovat, může. Tak budeme toustovače na hubách nosit kvůli odmítačům?

Tomas

duvodem je uplne neco jineho nez cisla (stale klesajici) minuly tyden

Knížecí rada

U nás je vysoká promořenost, která nám dává dobrou šanci na léto. Pfizer má účinnost proti Deltě kolem 90 %. Problém je vysoký podíl odmítačů, kvůli nimž se počet očkovaných saturuje kolem 55 %. Mezi neočkovanými to pak bude lítat a mutovat, čímž se ohrozí děti do 12 let, a my se toustovačů nezbavíme.

jadris

Jak víte, že mezi neočkovanými to bude lítat a mutovat? OMG.. Podívejte se na data do UK, kde tu novou deltu dostali očkovaní úplně stejně jako neočko. A co imunita po prodělání? na tu kašlete? Pokud 55% očkovaných a dalších 35ˇs imunutou, není se čeho bát.. Já jsem odmítač, ale za stavu jaký je teď. Jsem klidně pro povinné očkování každý rok, ale s měřením protilátek – máš: nemusíš se očkovat. Tak jako u jiných nemocí. To co se tady předvádí je největší kšeft s nakoupenýma vakcínama za poslední roky..

Tomas

imunita po prodelanem covidu proti delta variante chrani podstatne (ale jako fakt podstatne) mene

jadris

no, tak si týden poležím doma…

Tomas

ty mozna jo. ja mozna taky. ale kdyz budou desetitisíce / statisíce nakazenych, tak stejne spousta jich skonci v nemocnici.

Petr Novák

A někteří i v márnici 🙁 Ale to takovýmto lidem nevysvětlíte.

Knížecí rada

Očkovaní a promoření se nedají sečíst, je tam průnik. Sám jsem kovid měl, po pul roce jsem si nechal laboratorně změřit protilatky: vysoká hladina. Ale je mi k ničemu. Očkovat jsem se nechal kvůli papíru. Protilátky ani očkování nemají účinnost 100 %. Dejme tomu mají 80-90 %. Takže s relativně velkým podílem odmítačů se kolektivní imunity bude dosahovat těžce. Do karet nám hraje vysoké promoření. Nechal bych pouze roušky.

Y.K.

Vysoké promoření je bohužel k ničemu vůči deltě (my máme promoření Alfou a pra-covidem). Británie je také pěkně promořená a deltě se tam přesto začalo dařit a jedou další vlnu, snad ne už tak velkou. První dávka vakcíny poskytuje omezenou ochranu proti deltě, druhá velmi dobrou.

Jan Sova

a co takhle že to sem bude z Británie někdo beztrestně zavážet…. Stejně jako na vánoce…

Knížecí rada

Jojo nejlepší jsou odmítači, co se bojí nákazy. 😂

xyz

Dosud ale jsou přípustné i respirárory KN95 (tedy nižší stupeň ochrany než FFP2), jakož i nanoroušky (obojí zavedeno od začátku března). Nikoliv „FFP či vyšší“.

FrantaM

Nejlepší na tom je, že KN95 neodpovídá normám EU, takže se tu vlastně nesmí prodávat.

jadris

Nejlepší na tom je, že respirátor je pomůcka do prašného prostředí, nikoli ochrana proti virům v aerosolu.

dejf

a že ffp2 má proti kn95 jenom navíc zkoušku proti olejům ve formě aerosolu, což se zkouší parafínovym olejem. a pokud někdo z nenošení respirátoru v socce dělá vědu, tak ho odkážu na projížďku noční tramvají po praze, poctivě nasazeno to má tak 20% lidí, zbytek buď bez a nebo pod nosem. a žádná katastrofa se nekoná.

Jaaa

Jo jasně, nekoná, až na to, že díky těmhle free párty lidem je Praha region, kde zase nákaza stoupá, léto neléto.

V.K.

U mámy v práci (je vedoucí hospodářka v praktické škole) jich mají hromady.

Kamui

Respirátor nenosím a nikdy jsem nenosil. Stále nosím hadr, který v případě potřeby prohlásím za nanohadr. Nicméně nikdo se o to od března nezajímal.

Jaaaa

Jo, to jste hrdina. Po další vlně budeme muset všichni nosit certifikáty.

Fakt dík, blbe.

jadris

Proč by se měl zdravý člověk omezovat? Očkovaní se nemusí testovat. Já mám už rok protilátky po prodělání a musím. Proto je tady ta vlna nevole. Protože stát kašle na zdraví, jde o kšeft..

Jakub P

A ty protilátky po prodělání máte potvrzený pravidelnými testy na protilátky? U řady lidí časem mizej (a o dost rychleji než po očkování), u některých i velmi rychle (v řádu týdnů nebo jednotek měsíců). Proto je to období, po které se po prodělání nemusíte testovat nastavené jako kratší, než po očkování.

Jaaa

U protilátek je problém, že se vůbec nedá zjistit, jestli jsou použitelný proti jinejm mutacím.

Proto se neuznávají.

Samo

Imunita nepozostáva len z protilátok ale aj bunkovej pamäte. Aj keď človeku s predchádzajúcou infekciou hladina protilátok klesne (telo nemá dôvod ich ďalej generovať), bunková pamäť zostáva dlhodobo, potenciálne doživotne a telo vďaka nej dokáže okamžite začať tvoriť protilátky ak sa znova s vírusom stretne.

Jakub P

Jo, ale i tak těch případů opětovného nakažení (a někdy i o dost těžšího průběhu, bohužel v některých případech i s tragickým koncem, nebylo zrovna málo). Podle toho, co jsem o tom četl, bych na prodělanou nemoc jako na dostatečnou dlouhodobou ochranu nespoléhal. Může pomoct, ale nemusí.

Jaaa

Vy sice máte protilátky, ale před rokem tu žádná mutace delta nebyla.

Takže sice nějaké protilátky proti alfě nebo betě máte, ale proti deltě vám budou pravděpodobně na prd.

Ale to byste se o to musel zajímat.

Zdenek

Děláte spravne. A to že vás někdo dole z koronapanikaru uráží, nad to se povzneste:-)

Jaaa

Výborně. Takže odteď budu taky neohleduplnej.

medical examiner

Já taky ne. Jenom mezi domovem a školou.
V kostele jen když jsem dole, na kruchtě ne.
A jinam dohromady nechodím…

Michal

Ve vlacích s klimatizací ji klidně nosit budu. Ale ve šrotech bez ní, ani náhodou.

medical examiner

Protože případný bacil odfoukne průvan?

Michal

Ne, protože ve vlaku s klimatizací se dá dobře dýchat i s respirátorem. Kdežto, absence klimatizace má za následek, že je ve vlaku na zdechnutí. A jezdit s respirátorem, je tak ideální na to, aby člověk zkolaboval.

axontest

A proto i nadále budu používat na cesty jen vlastní osobní auto 🙂

fabec

Hlavně to tady nezapomeňte všichni hodit na podzim PSD a KSČM, ti vás určitě respirátoru zbaví 🙂

axontest

máte pravdu, no už aby byl podzim a po volbách

David

Tak tak, v uranovejch a jinejch dolech žádný respirátory nedostanete, ale ještě o ně budete prosit.

medical examiner

Třeba na Cínovci…

FrantaM

Ne fakt sorry jako, ale já na to kašlu. Nemá to logiku a oni ani nejsou schopní to logicky zdůvodnit.

Tomas

jo, ve zduvodnovani celkem tapou.

logiku to ale bohuzel ma.

FrantaM

A jakou? Virologové i epidemiologové tvrdí, že v našem létě se respirační viry šíří kapénkami, takže by roušky měly stačit. Navíc díky teplotám je možnost nakažení velmi malá. A i když se někdo nakazí, tak riziko těžšího průběhu je létě nižší.
V zimě, kdy se šíří aerosoly, tak je nutný respirátor, tam je to v pořádku.

Jaaaa

V Británii, Německu, Izraeli a Indii je teda evidentně zima, nebo co…

Tomas

a proto jich vetsina ten hadr doporucuje …

to nevymyslis 🙂

Josef Trögl

To samozřejmě jsou. Propustnosti různých typů roušek a respirátorů jsou dobře popsané, v případě respirátorů a nanoroušek i normované. Obyčejná bavlněná rouška má účinnost někde kolem 50%, dvojvrstvá 1-0,5×0,5 = cca 0,75. Respirátory FFP jdou na 95%, FFP3 a nanoroušky obvykle přes 99% záchytu. Počtěte si zde:
https://doi.org/10.1016/S0140-6736(20)31142-9
https://doi.org/10.1073/pnas.2014564118

Slosor

Jediná cesta je hromadně to ignorovat. Stejně jako při jarní zkoušce poslušnosti s rouškami v ulicích, které naštěstí skoro nikdo nenosil a vláda tu šílenost musela raději zrušit sama.

fabec

Ne že bych chtěl někomu přát něco špatného, ale kdybych si měl vybrat, kdo bude mít těžký průběh covidu, a jestli to bude někdo s takovými názory, jako Slosor, nebo člověk, co se snaží rozumně dodržovat opatření, tak mám jasno…

Slosor

U roušek se plošné nošení vysvětlovalo heslem „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“. Ale respirátor chrání nositele, tak proč by někomu vadil člověk bez respirátoru?

Umělec

Souhlas. Kdo se opravdu o sebe bojí, ten se může chránit respirátorem nebo maskou FFP3.

Já jsem očkovaný oběmi dávkami, takže se o sebe zase tolik bát nemusím.

Jaaa

Zapomeňte na to, že FFP3 vás ochrání proti aerosolu rozvířenému v místnosti.

Zvlášť pokud netěsní – což netěsní skoro žádný.

Opravdu nemá každý 1500 na těsnící polomasku.

Tady ty lidové teorie „jak to je“ mne opravdu dojímají.

Tomas

respirator ffp2 je “jen” lepsi rouska, cili i peo ten plati, ze muj respik chrani tebe

Jan Sova

řada výrobců kvůli drahému atestu na FFP3 raději ty samé roušky prodává jako FFP2, páč to stačí…

Jaaa

Pěkný nesmysl. Za FFP 3 si mohou účtovat mnohem víc, takže se to vždycky vyplatí.

Vyrobit FFP3 není až taková sranda a to je celej problém, víme? Ony by ten atest prostě nedostaly.

Jakub P

No docela dlouhou dobu nesměli výrobci FFP3 podle nařízení vlády prodávat lidem (firmám, v podstatě komukoli), ale jen státu, kterej se na výrobce z ČR zvysoka vykašlal a radši objednával s poklonama z Číny šunty, u kterých byly o tom, že reálně prošly jakýmkoli testováním dost pochybnosti.

Takže v tý době rozhodně dávalo smysl nechat si respirátor, kterej by FFP3 splnil, nechat certifikovat jen jako FFP2, aby se dal prodávat i lidem, kteří je chtěli. FFP3 by v tý době jen plnily sklady…

Jakub P

Je fakt, že tohle už je naštěstí pasé, takže dneska už FFP3 vyvíjet a dodávat můžou, ale je otázka, jestli se jim vyplatí nechávat to přetestovat.

Nicméně s vidinou povinnosti nosit je aspoň někde i přes léto, možná soustředěj síly spíš na to, jak FFP2 co nejvíc odlehčit a zprodyšnit (mezi jednotlivýma modelama, i kvalitních značek, je v prodyšnosti docela slušnej rozdíl).

Jaaa

Paradoxně se mi nejlíp dýchá v FFP3 respirátoru.

Ono to totiž opravdu nemá přímou úměru.

Jakub P

Myslím, že udělat prodyšnej FFP2 bude jednodušší. Ale určitě se najdou dobrý FFP3 prodyšnější než mizerný FFP2…

Chce to zkusit a najít typ, kterej člověku vyhovuje, i tvarem.

Dost možná by se ti, co v tom teatrálně umíraj, divili, kdyby zkusili pár jinejch typů…

Tomas

jasne. vtip dne 😀

Josef Trögl

Funguje to oboustranně.

medical examiner

Já taky…ti medici se taky musí na něčem učit…

Petr Novák

V USA zase spousta států ignoruje rozhodnutí federální vlády, že lidé s očkováním nemusejí roušky a respirátory nosit a jejich nošení dál nařizují i očkovaným. A za mě jedině dobře, protože toto rozhodnutí, kterým chce Bidenova vláda podpořit očkování, je krajně nezodpovědné, už proto, že je dokázáno, že i očkovaní mohou být přenašeči, byť se sami nenakazí. Nejsem odpůrcem očkování, naopak, první dávku už mám za sebou, ale očkování se musí podporovat zodpovědně, ne takto nezodpovědně, protože to jen nahrává konspirátorům 🙁

axontest

kdo chce nechť si to píchne, nechal bych to na uvážení každého jedince, Tak smrtelný covid neni jako neštovice, černý kašel, tubera a jiné.

Josef Trögl

Je. Jen máme pokročilejší zdravotnictví, které dokáže zachránit daleko více lidí.
Před 50 lety by většina lidí, co potřebovala ECMO nebo plicní ventilátor, pravděpodobně zemřela, celkový počet obětí by tak byl minimálně 3-5tinásobný.
Další významné snížení šíření a smrtnosti dělají testy a snadnější izolace nakažených.

Slosor

Proč nenapíšete i B? Pak jsou tu státy jako Texas, které už dávno zrušily všechna opatření včetně roušek. Na NHL jsou tam plné stadiony lidí bez roušek a neděje se vůbec NIC oproti zarouškovaným státům.

Petr Novák

Ano, máte pravdu, jsou i nezodpovědné, zejména jižanské, státy, které kompletně ignorují doporučení odborníků, tak jako to celý loňský rok dělala Trumpova vláda. A kam to USA přivedlo? Do pozice země s jednou z nejhorších epidemiologických situací na světě. Stejně to pro tyto státy dopadne i tentokrát, možná na podzim, možná už během léta, byť to bude více lokální, než loni. Ale přijde to, o tom není pochyb.

Josef Trögl

Ale jsou také hodně pročkovaní, podstatně více než v ČR.

Slosor

To ano, jenže Texas zrušil opatření už v březnu a tehdy měli proočkovanost menší než ČR dnes. A jsou v počtu úmrtí na milion obyvatel na 24. místě v rámci USA.

Tomas

Na to ti reknu asi jen jednu věc, chlapče.

vypadá to, že budeme rozlišovat dobu „před deltou“ a „po deltě“.

Slosor

Tos mi to nandal s tím chlapcem.

A máme už vůbec dobu „po jihoafrickou“ a „po brazilskou“? Já jen, abych věděl, jestli se těchto mutací, kterými strašili stejně jako deltou mám ještě bát, nebo ne.

Kamui

Tak já hlavně doufám, že neříkáte jen plané řeči na internetu, ale reálně se aktivně do toho bojkotu zapojíte.

Slosor

Nemám jak. Veřejnou dopravou nejezdím.

Petr Novák

Ale do obchodu chodíte, ne? Nebo ani tam ne, protože vás odtamtud vyhazují? Už jsem zažil, jak člověku, který si odmítl nasadit respirátor, v Kauflandu řekli, aby nechal plný nákupní vozík na prodejně a doprovodili ho až ven před prodejnu 😉

Pavel12

V sobotu jsem jel na jedné nejmenované lokálce. Roušku tam neměl ani průvodčí – běhal po vlaku bez ničeho. Cestující spokojení a taky bez roušky.

Od května nosím roušku pod nosem a nikdo mi nic neřekl.

Jaaaa

Jj, podnosáči jsou speciální kategorie, policie v metru je pokutuje stejně jako bezrouškaře.

Ne, fakt nemáme sílu každému debilovi vysvětlovat, že je debil. Evidentně to víte sám.

Zdenek

Vas nick svědčí o koncentraci sebestrednosti a arogance:-(

Jaaa

Můj nick je jenom výsměch vám – opravdovým jájínkům. 😛

Samo

Presne tak. Opatrenia budú také aké bude verejnosť podporovať. Keby sa tomu ľudia postavili, nemuseli by už dávno nosiť nič.

Jaaa

Jenomže lidi to chápou, víte? To jenom 20 % trubek si myslí, že je chytřejší než univerzitní profesoři, protože v hospodě sedí se sobě rovnejma a vzájemně si podporuje svoje lidový teorie čehokoli, tady má nějakej pocit obřího útoku na vlastní výjimečnost.

Tomáš Gottschalk

Slušná slova pro tohle počínají se najít nedají. Desítky nových případů denně a kvůli tomu nás ti hňupi nahoře nutí hodiny se dusit ve vozech bez klimy? Stejná blbost, jako zákaz tance, který taky nikdo nedodržuje.

Tomas

Tomášku … je sice hezký, že „teď“ máme pár desítek nakažených. to je sice úžasný.

ale důležitý není to „teď“. důležitý je to, co tady bude za týden, měsíc, půlrok.

setapouch

Jako milovníka vlaků mě to velmi mrzí, ale dokud bude tato povinnost platit, vlaky jezdit nebudu.

Dachs

Nápodobně 🙂 Každým dnem čekám přátelskou informaci ve smyslu, že na INkartu mi už brzy ani nepůjde nic nahrát a po půl roce od doběhnutí předchozí aplikace dojde k samovolné expiraci. Diskomfort dle nových pořádků také není pro mě. Volné (normální) dýchání, a hned mě máte zpátky 😉

Jaaa

To je v pořádku. Já taky nelítám letadlama (mimo jiné) z důvodu bezpečnostní buzerace. Chápu ji, uznávám její nutnost, ale holt to řeším jinak.

Glum218

To je hezký, ale už hodně dlouho stejně vidím, jak si 90% lidí bere respirátor jen když jde kolem náhodou průvodčí.

Kernteriér

Ani to ne, aspoň mně nikdo za poslední dobu neřekl ani půl slova. Ani ve vlaku, ani v autobusu.

Petr Novák

Asi jak kde a jak kdo. Tady u nás jsou v autobusech řidiči, co to hlídají víc, než důsledně. Dokonce mého otce jeden řidič za respirátor pod nosem vyhodil z autobusu. Ale většina to asi moc neřeší, to je fakt, no.

Jakub P

Tak ne každý se chce hádat s někým od pohledu bezohledným. Taky to primárně řeším odchodem do jiné části tramvaje nebo metra.

xyz

Totéž mimochodem vidím i u těch průvodčích (a nedivím se jim).

Kernteriér

Samozřejmě, i personál chce dýchat.

Zdenek

Já to dělám taky:-)

Slosor

Další důvod proč nejezdit veřejnou dopravou.

Frantisek

Dusit se ve smogu je lepší…

Dachs

Jestli se nechceme dusit ve smogu, lobujte za veřejnou dopravu bez restriktivních a omezujících opatření. Do veřejné dopravy se zatím nevrátilo 20-40 % cestujících, kteří dříve MHD či dálkovou dopravou jezdili pravidelně. Z toho polovina jako důvod uvádí roušky / respirátory / prostě se jim v té okrase blbě dýchá, mají náběhy na omdlení. Polovinu lidí z toho počtu veřejná doprava ztratila možná už nadobro. To je druhá strana mince. Nikdo se neodváží vznést námitku, dokonce už ani lobovat, aby si proti sobě nepoštval hněv té části veřejnosti, která nové standardy přijala, aniž by si nějak kriticky zhodnotila smysl zaroušení.… Číst vice »

Twix

On někdo potřebuje nějak shromažďovat důvody, proč nejezdit veřejnou dopravou? Naopak bych to chápal a samozřejmě respirátorová povinnost tomu moc nepomáhá.

MP12

Respík jsem nosit nezačal a nehodlám na tom nic měnit.

Maršál

Tak to jste to fakt natřel… komu že?

xyz

Nemusí jej nosit. Alternativou jsou nanoroušky.

axontest

Tak máme přes 500 dní s covidem. Za tu dobu jsem to ani nechytnul, nebyl jsem ani jednou otestován a ani očkován a stále žiju.

Y.K.

A co? Minulost nepředpovídá budoucnost.

Jaaaa

Jj, jezdím 250 km/h po dálnici. Ještě jsem se nezabil. Takže cajk.

Že se za mnou vykotil kamion, to už mne nezajímá.

Kajman

A mě 44 let nepřejelo auto. Plyne z toho, že jsem nesmrtelný?