Letectví

Letiště zvažuje přesun kontrol na Terminálu 1 na jedno místo, čeká na studii

 https://www.hlidacstatu.cz/Detail/4704864
 https://www.hlidacstatu.cz/Detail/4704864

Bezpečnostní kontrola před lety z Terminálu 1 Letiště Václava Havla by se mohla v budoucnu přesunout na jedno místo, podobně jako tomu je na Terminálu 2. Takovou možnost prověřuje studie proveditelnosti, kterou za 3 miliony zpracovává společnost ra15.

Podle mluvčí Letiště Praha Mariky Janouškové jde o jednu z úvah, jak řešit bezpečnostní kontroly na Terminálu 1; nejde zatím o projektování.  „Cílem je podívat se v rámci studie komplexně na možnosti řešení stanoviště bezpečnostní kontroly, a to i v souvislosti s plánovaným rozvojem, abychom v případě potřeby byly připraveni,“ řekla Janoušková.

Na Terminálu 1 dosud cestující procházejí nejprve pasovou kontrolou, bezpečnostní prohlídka je čeká teprve před nástupem do letadla a vstupu do gate. Rozdílné způsoby kontroly oproti Terminálu 2, kde je centrální bezpečnostní kontrola, jsou podle Janouškové způsobeny historickým vývojem. „Současné řešení bezpečnostní kontroly na Terminálu 1 neznamená, že je úroveň bezpečnosti nyní nižší. Rozdíl je pouze v tom, že na Terminálu 1 je vzhledem k umístění bezpečnostních kontrol přímo v odletových čekárnách nastaven jiný proces doplněný o řadu bezpečnostních opatření, která bezpečnost v prostoru terminálu zajišťují,“ dodala Janoušková.

Pokud by se letiště rozhodlo pro změnu, přestavbu čekají i prsty A a B, které jsou součástí Terminálu 1. Uvolnil by se totiž prostor, který je dosud u jednotlivých nástupních míst do letadla.

Studie má Letišti Praha dát odpověď i na to, zda se vyplatí takovou změnu provést už teď nebo naopak počkat až na pozdější přestavbu letiště související s očekávaným růstem provozu.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Darth Vader
Host
Darth Vader

Zajímavý nápad. Pro cestující jistě plus, protože by vše proběhlo u vstupu do terminálu z odletové haly a po absolvování kontroly by měli klid a mohli by se věnovat nákupům, kavárnám atd… Jen si pohlídat čas boardingu. Pro letiště také plus v tom, že pracovníci BEK by nemuseli přecházet mezi gate a na centrální kontrole by se provoz vyhladil do menších výkyvů průchodu pasažérů. Také by mohli pronajímat i prostory, které v prstech terminálu 1 zabírá bezpečnostní kontrola. Centrál ovšem eliminuje jednu velkou výhodu současného stavu a to sice, že jednotlivé lety lze rozlišit a uplatňovat na ně některá přísnější… Číst vice »

JOHNNY
Host
JOHNNY

„…před nástupem do letadla a vstupu do gate. “ – gramatika autorovi zrejme nic nerika… a to ve vice clancich ….
– tohleto dnesni je vazne tragedie!
Spravne je samozrejme do „gejtu“ když uz ma autor potrebu cpát tam anglicismy – nebo spravne cesky do „nastupnich mostu“

DP
Host
DP

v hovorové mluvě se tomuto na letišti říká „chobot“ – to je ten „tunel“ co vede k letadlu 😉

ale jinak díky všem autorům, co zde publikují, se zájmem čtu hlavně o letištích a letadlech a gramatiku fakt není třeba řešit, obsahově to je zde na velmi vysoké úrovni….

petr.r
Host
petr.r

správně jane, nenech se, protože Gate je i na letištích, kde není chobot a už vůbec se to nemá sklonovat.

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Tak jsem si to našel na wikipedii: Gate nebo GATE v českém kontextu znamená:

režim expanderu, zařízení pro zpracování signálu
GATE Galerie a informační centrum, kulturní zařízení Středočeského kraje v Praze
řídící elektrodu unipolárního tranzistoru

Marek Turnovec
Host
Marek Turnovec

No to že jste to nenašel na české Wikipedii znamená tak maximálně to, že to tam ještě nikdo nedopsal. Zkuste se podívat teď.

Partneři