Letectví

Letiště zvažuje přesun kontrol na Terminálu 1 na jedno místo, čeká na studii

 https://www.hlidacstatu.cz/Detail/4704864
 https://www.hlidacstatu.cz/Detail/4704864

Bezpečnostní kontrola před lety z Terminálu 1 Letiště Václava Havla by se mohla v budoucnu přesunout na jedno místo, podobně jako tomu je na Terminálu 2. Takovou možnost prověřuje studie proveditelnosti, kterou za 3 miliony zpracovává společnost ra15.

Podle mluvčí Letiště Praha Mariky Janouškové jde o jednu z úvah, jak řešit bezpečnostní kontroly na Terminálu 1; nejde zatím o projektování.  „Cílem je podívat se v rámci studie komplexně na možnosti řešení stanoviště bezpečnostní kontroly, a to i v souvislosti s plánovaným rozvojem, abychom v případě potřeby byly připraveni,“ řekla Janoušková.

Na Terminálu 1 dosud cestující procházejí nejprve pasovou kontrolou, bezpečnostní prohlídka je čeká teprve před nástupem do letadla a vstupu do gate. Rozdílné způsoby kontroly oproti Terminálu 2, kde je centrální bezpečnostní kontrola, jsou podle Janouškové způsobeny historickým vývojem. „Současné řešení bezpečnostní kontroly na Terminálu 1 neznamená, že je úroveň bezpečnosti nyní nižší. Rozdíl je pouze v tom, že na Terminálu 1 je vzhledem k umístění bezpečnostních kontrol přímo v odletových čekárnách nastaven jiný proces doplněný o řadu bezpečnostních opatření, která bezpečnost v prostoru terminálu zajišťují,“ dodala Janoušková.

Pokud by se letiště rozhodlo pro změnu, přestavbu čekají i prsty A a B, které jsou součástí Terminálu 1. Uvolnil by se totiž prostor, který je dosud u jednotlivých nástupních míst do letadla.

Studie má Letišti Praha dát odpověď i na to, zda se vyplatí takovou změnu provést už teď nebo naopak počkat až na pozdější přestavbu letiště související s očekávaným růstem provozu.

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Darth Vader

Zajímavý nápad. Pro cestující jistě plus, protože by vše proběhlo u vstupu do terminálu z odletové haly a po absolvování kontroly by měli klid a mohli by se věnovat nákupům, kavárnám atd… Jen si pohlídat čas boardingu. Pro letiště také plus v tom, že pracovníci BEK by nemuseli přecházet mezi gate a na centrální kontrole by se provoz vyhladil do menších výkyvů průchodu pasažérů. Také by mohli pronajímat i prostory, které v prstech terminálu 1 zabírá bezpečnostní kontrola. Centrál ovšem eliminuje jednu velkou výhodu současného stavu a to sice, že jednotlivé lety lze rozlišit a uplatňovat na ně některá přísnější… Číst vice »

JOHNNY

„…před nástupem do letadla a vstupu do gate. “ – gramatika autorovi zrejme nic nerika… a to ve vice clancich ….
– tohleto dnesni je vazne tragedie!
Spravne je samozrejme do „gejtu“ když uz ma autor potrebu cpát tam anglicismy – nebo spravne cesky do „nastupnich mostu“

DP

v hovorové mluvě se tomuto na letišti říká „chobot“ – to je ten „tunel“ co vede k letadlu 😉

ale jinak díky všem autorům, co zde publikují, se zájmem čtu hlavně o letištích a letadlech a gramatiku fakt není třeba řešit, obsahově to je zde na velmi vysoké úrovni….

petr.r

správně jane, nenech se, protože Gate je i na letištích, kde není chobot a už vůbec se to nemá sklonovat.

Vít Jůza

Tak jsem si to našel na wikipedii: Gate nebo GATE v českém kontextu znamená:

režim expanderu, zařízení pro zpracování signálu
GATE Galerie a informační centrum, kulturní zařízení Středočeského kraje v Praze
řídící elektrodu unipolárního tranzistoru

Marek Turnovec

No to že jste to nenašel na české Wikipedii znamená tak maximálně to, že to tam ještě nikdo nedopsal. Zkuste se podívat teď.