Letiště v Kábulu se uzavřelo komerčním letům, aerolinky začínají oblétat Afghánistán

Odlet letadla Atlas Air z letiště Kábul. By Eliezer Gabriel (via ISAF Headquarters Public Affairs Office) https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14716673Odlet letadla Atlas Air z letiště Kábul. By Eliezer Gabriel (via ISAF Headquarters Public Affairs Office) https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14716673

Letecké společnosti a vlády věnují v posledních letech větší pozornost rizikům přeletů nad konfliktními zónami.

Zpět na článek
133 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gwann

toto vše je ukázka dekadence západních vlád. a celých politických systémů. naše demokracie nevybírá správně lídry, společnost je u nás rozdelena. to znemožňuje účinné vládnutí v jakémkoliv smyslu, protože PR logika krátkodobého efektu brání v přijímání dlouhodobé správných rozhodnutí. jasně se ukázalo, že se zde hrála hra na cisarovy nové šaty v obřím rozsahu. neřešílo se vůbec nic podstatného. ale blbiny. nějaká lidská práva jsou na nic. pro zacatek. nejprve musím vyhrát na bojišti a zaroven dosáhnout ucinne samosprávy na lokální úrovni. pak teprve můžu vytvářet centrální vládu. pokud někdo chtěl někdy stabilizovat Afghánistán, tak by musel nejprve ukaznit pákistánskou… Číst vice »

Jaaa

No, ono se to tak nějak vědělo. Ale prostě se všichni tvářili, že to nenastane.

Pákistán spolupracuje s Čínou čím dál těsněji. Společný zájem: Indie.

Chudáci lidi tam. 🙁

Gwann

vědělo ale nic nedělalo. a myslelo se, že pštrosí taktika pomůže. ale jak to dopadá…nepomohlo.

jak si západ nechal vnutit likvidaci protivahy íránu, svého problémoveho soupeře, tak tady neřeší pakose, kteří šíří jaderné zbraně a poskytují prostor islamistickym posukum a paktuji se s číňany…

zavarit jim…a domluvit se s indy. indie je přirozený západní spojenec.

Jaaaa

Indové jsou bohužel taky hodně východní, nedá se na ně úplně spoléhat. Ale jde jim o kejhák.

Gwann

společný zájem sblizuje. aneb…je to sice parchant ale je to náš parchant.

nebo staré řecké či římské…nepřítel mého nepřítele je můj přítel.

off

Letecký úřad v Kábulu zdá se funguje: KABUL AIRSPACE HAS BEEN RELEASED TO THE MILITARY. ADVISE TRANSIT AIRCRAFT TO REROUTE. ANY TRANSIT THROUGH KABUL AIRSPACE WILL BE UNCONTROLLED. SURROUNDING FIRS HAVE BEEN ADVISED.)
Viz https://www.afgais.com/oakx-oakb-kabul-kabul-fir

off

… ale ŘLP zjevně ne…

Tomas

jako jo.. je hezký něco zkopírovat a něco z toho dedukovat.

ale je vhodný, před tím, než to nějak okomentuješ, si to zkusit přeložit a pak pochopit ten text.

on ten text říká, že vzdušný prostor afghanistanu je nyní neřízený (= řídící nejsou). a doporučuje letadlům se mu vyhnout.

(letecký úřad tam nefunguje – to jenom poslední američan, co odcházel, vypublikoval informaci, že je vhodné se tomu vyhnout)

Lol Phirae

A čo si predstavujete pod takým pojmom „letecký úrad“, Kefalín?

Spravedlivě

Koukám, že zdejší odborníci na lokálky byli v Afghánistánu nejméně 3x a proto přesně ví, jak to tam chodí, viďte Pájo, nebo znají plány NATO na 20 měsíců dopředu. Znám 2 lidi, kteří tam opravdu byli v posledních 20 letech, jeden je vysokoškolský učitel kulturní antropologie, který se nebál tam vyrazit a shánět bumážky místních velitelů Talibanu, což vyžaduje o dost více odvahy než přečíst pár článků na netu a druhý je voják, který tam sloužil a riskoval život. Ani jeden z nich nemá potřebu psát tuny blábolů a spekulací na net. Ale odborníci na lokálky a Afghánistán to naštěstí… Číst vice »

K.S.

Pokud nemáte jak tam a z dostat poměrně dost objemu materiálu, tak tam nerealizujete ekonomický rozvoj. Bez ekonomického rozvoje nepřesvědčíte lidi že je nový režim lepší než minulý. Bez toho celých dvacet roků šlo vniveč asi za týden…

Spravedlivě

Nic nepochopil.

Lol Phirae

Nojo, kulturní antropologie. To se tam šikne. 😀

Spravedlivě

Určitě to je více k věci než názor nějakého posunovače u dráhy.

axon

těch 20 let pobytu vojsk USA nemohlo mít ani jiný výsledek, mohli si to celé odpustit :-)))

Jaaaa

Super invazi naplánova Bush mladší, který se shlédl v Reaganovi. Ostatní už jen nevěděli co s tím.

Gwann

chyběl ten moment vítězství.

kdyby bin Ladena našli 2002, tak mohli následně uspořádat volby a odejít. ať se to porve jak chce.

když ho chytili…tak už to nebylo dávno o něm. a investice do chyby se prohlubovaly

Lol Phirae

Tak oni ho hlavně ani nechytli tam, ale u „spojenců“, a to ještě jen díky tomu, že se nalezení „spojencům“ podařilo utajit.

Gwann

tak o úloze pakosu…viz výše. to byl ten nejzakopanejsi pes. islámisti se jim hodí jako klacek na indii a další.

Ondřej

Pakošů? Trošku hanlivé označení, Čížku.

K.S.

Geopolitická odbočka, tohle nevypadá dobře. Podle všeho s Talibanem navazují diplomatické styky Rusko a Čína. Buď se to změní v proxy válku, nebo potěš pandu. To poslední co je třeba je aby Čína měla přístup k levným surovinám a území.

Jaaaa

Samozřejmě že Čína rozšiřuje vliv.

Už teď je to ona, kdo těží většinu těženého nerostného bohatství v Afghánistánu.

Jiří Kocurek

Čína těží v Africe, v Mongolsku… V Austrálii těží evropské a americké firmy, prodávají do Číny.
Čína by ráda těžila i v Rusku. Už se o to nejmíň jednou pokusili, byla z toho „roztržka“ a vtipy o poklidně orajících traktorech, co po zlikvidování nepřítele odlétly na základnu.
Nicméně tohle bych si nepřál, rusko-čínskou válku fakt ne.

None

Už takhle je Čína dost velká.

K.S.

Nemyslel jsem válku Rusko-Čína, ale válku Západ-Východ přes proxy.

Jiří Kocurek

Jo takhle. Že by se Čína a Rusko dohodly proti zbytku světa? Rusko si nemůže dovolit, aby Čína smetla USA nebo Evropu, byli by na řadě.

K.S.

Proto ta válka přes proxy, chtě nechtě je Čína pořád poměrně slabá kolik má jaderných bomb? 350? Kolik jich má Rusko a Západ? 3500 připravených a tisíce v naftalínu? Soudruzi si musí být vědomi toho že v momentě kdy to přeženou tak je to konec. USA se SSSR se nevymazali protože vzájemně by to nedávalo smysl, bloky byly zhruba stejně velké a škody proti konvenčnímu konfliktu nedozírné. Ale Čína je asi 3x taková co EU, 4x taková co USA a asi 10x taková co Rusko (prosím přibližným odhadem), i vzhledem k výrobním základnám je celkem slušná šance že v otevřeném… Číst vice »

Kalanis

> Rusku musí Čína lézt krkem.
Už leze. Ukázalo se při hovorech o jihočínském moři, kde číňan vynadal všem okolo a jen kvůli dalším následkům nebyl odveden.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/cina-zurila-na-jednani-osn-o-namorni-bezpecnosti-40368771

Lol Phirae

Nojo, to je takový folklór. Viz vtipná konverzace čínského vojska s USAF.

https://www.youtube.com/watch?v=Uh0CzIyg2Lc&t=2s

Gwann

rusko je přirozený spojenec evropy. suroviny a obilí a dřevo výměnou za průmyslové produkty.

jenže to by tam nesměl vládnout stalinuv umírněný „vnuk“ , který neschopnost vládnout rozumně maticce Rusy maskuje kecy o napratelich, kteří zabraňují, aby se třetí Řím zaskvěl v plné slávě…

Rusa ohrožuje Číňan. proto se tuli k Cinanovi a kope do Evropana, který má za nepřítele hlavně Cinana. typické chování psychicky zdeptaneho zakomplexovaneho ubozaka.

Gwann

čínu jde zničit. devalvovat dolar. znemožnit jim za něj nakupovat na západě aktiva. uvalit ekologické daně na jejich vývoz a omezit dovoz surovin do číny. v kombinaci s znovuvybudovanim některých klíčových odvětví na západě a reorientace pracnych vyrob na země jako filipíny, indonésie aj. a drastickým zbrojenim, hlavně z vody vypoustenych raket dalekého dosahu, námořního letectva a prostředků REB. plus kybervalka.

strategické jde o to, aby se čína uzavřela do sebe. to co udělala v 14. či 15.století. pak se zničí sama. a je třeba ji důkladně „motivovat“, aby to udělali. pomocí drasticky hostilniho přístup, který oni aplikují na nás.

Jaaaa

To se nestane. Západní pracháči mají příliš mnoho investic v Číně, které jim zajišťují bezpracný blahobyt. I kdyby měla být invaze na spadnutí, tihle budou držet.

Doby Roosevelta už jsou dávno pryč.

Gwann

ano, ty investice VW a dalších…jsou prostě průšvih. z čehož je ale jediná cesta…proste těm bohatým…tak zprijemnit život, aby prestali bránit sebezachovnym snahám západu. možnosti je spousta. od stávek přes drastické environmental dane na komponenty z Ciny po administrativní opatření zakazující používání technických řešení z evropy / USA v Číně.

ano, je to dost konfliktní a bez odporu to nepůjde, ale čínské kobylky je nutno zastavit

Jaaaa

Jaderný arzenál Číny není pod ničí kontrolou. Dohodu o omezení jaderného zbrojení samozřejmě nepodepsala.

Už dávno to není, co se jaderných zbraní týče, otloukánek. Mají technologie, mají prachy, jsou to militantní pragmatici…

Dnešní odhady určitě nejsou 350 hlavic a bomb, spíš tak 3500.

Jenda

Mě docela fascinuje, že příslušníci teroristické organizace si podle všeho včera objednali do Kábulu charterový let z Dauhá (QR3268).

Pan Moudrý

“Podle všeho” nebo podle Vás? Ten let letěl do Kábulu naprosto prázdný a naopak tam odtud přivezl lidi. Nešiřte prosím nepravdy, na základě vlastního chybného úsudku.

Jenda

„Podle všeho“ píšu proto, že média psala, že příslušníci Talibanu letěli do Kábulu z Dauhá a že tam přistáli krátce před polednem. Přesně jako tento let.

Lol Phirae

Tak aerolinky jsou komerčně flexibilní, viz Lukašenkova migrantská linka s Iraqi Airways.

Ale myslím, že na tohle už nikdo nesežene příčetné piloty, viz video „Dny NATO v Kábulu“: https://www.vg.no/nyheter/utenriks/i/y4zyVE/klamrer-seg-fast-til-flyet-som-er-i-fart

jkjk
Lol Phirae

„Překvapivý“ konec. No, tak snad z toho mají místní instruktážní video, že na krytu podvozku C-17 není dobré sedět.

Jiří Kocurek

Wile E Coyote, Genius.

Svojsin

Ten odchod začal už bývalý prezident USA, který teď kritizuje toho současného…..

SaulGoodman

To ano, ale jedna věc je stažení, na kterém je shoda obou stran (samozřejmě ne zcela), druhá pak průběh. Neříkám, že by to Trump udělal lépe, i když troufnu si říct, že alespoň vlastní zaměstnance by evakuoval dřív. Ale v každém případě ten průběh padá zcela na bedra současného. Minulý týden ujišťoval, že Kábul brání dobře vyzbrojené síly a nebude se opakovat útěk jako z Vietnamu. Tajné služby mluvily o tom, že pád Kábulu je v horizontu týdnů. Realita je taková, že tam museli poslat o víkendu několik tisíc vojáků, aby vůbec ještě pár hodin udrželi to letiště. A dle… Číst vice »

Lol Phirae

Tak nemůžeš jen odvézt vojenský materiál, cos tam léta dodával jakože na vyzbrojení oficiální armády proti Talibanu. To bys musel rovnou přiznat, že ti bylo jasné, že vyzbrojuješ ten Taliban. Myslete politicky, Halík!

Lukáš F.

Zůstalo tam spousta zbraní, které nebyly určené afghánské armádě, ale patřily Spojeným státům.

Svojsin

Průběh je poněkud průšvih, o tom žádná.

Jura

Jenze jej zacal podle dohodnutych podminek s tim, ze Usa jsou garantem jejich dodrzovani a garantem bezpecnosti afghanistanu. Garantem asistence afghanske armade a vlade. Toto je ciste pru*er emerickych socialistu, pardon, demokratu

Jenda

To jo, ale Taliban je snad na sankčním seznamu USA, tudíž se divím, že aerolinky, které komerčně létají právě i do USA, si od něj nechají zaplatit. Jinak poslední tam snad letěly Turkish Airlines dnes po půlnoci, a ty letěly nadvakrát – v Istanbulu se nejdřív od dráhy vraceli zpátky na stojánku, nakonec s hodinovým zpožděním odletěli. Zpátky letí dokonce až teď s pětihodinovým zpožděním (TC-JJM).

Lol Phirae

USA (Trump) se oficiálně zavázaly ty sankce zrevidovat/zrušit. Viz https://www.state.gov/wp-content/uploads/2020/02/Agreement-For-Bringing-Peace-to-Afghanistan-02.29.20.pdf – Part One: D + E. Zábavné čtení, celkově.

Jaaaa

Nechápu, proč ty lidi prostě nenaloží a neodvezou pryč.

Stálo by to naprostý pakatel proti tomu, co tam doteď utopili.

Lol Phirae

Které lidi? Ty davy na letišti? Kam je chcete vozit? A jako chcete je vozit včetně těch infiltrovaných Talibanců? Bez dokladů, jen tak?

Jaaaa

No a?

Nebo doklad je důležitější než lidský život a jeden proklouznuvší darebák je důležitější než 10 zachráněných lidí?

Co je tohle za kulturu…

Tomas

ne … ale jeden infiktrovany talibanec znamena klidne stovku mrtvych v nemecku. vy doklade.

Jaaa

Opravdu si myslíte, že Taliban potřebuje k pašování teroristů uprchlíky?

Tahle izolacionistická propaganda téhle republice jednou zlomí vaz. Nestaráte te o ostatní, tak se ostatní nebudou starat o vás.

Ondřej

Ten Talibánec se mnohem snáz infiltruje tak, že přiletí pod falešnou identitou normálním komerčním letem. Nenechte se oblbovat tou nahnědlou propagandou, dívejte se a přemýšlejte sám.

ABC

a bez covid testu!

Kalanis

A s pásem (ne pasem)!

Ondřej

A co Vy? Chodíte v sandálech s ponožkami? S Igelitkou v ruce? A kradete na Západě?

Greta

Dobře že ty lety odklonili. Minimálně do doby navázání diplomatických kontaktů s talibanskou vládou je rozumné opatření. Je vidět že zkušenost je učitelka opatrností.

MartinR

Dá se vidět let českého A319 CJ do Kábulu na fligh radaru? Nepodařilo se mi dohledat.

Lol Phirae

Doletěli pro guláš do Debrecínu a už jsou zase zpátky.

V. K.

Zase to ukazuje, jak moc naší armádě chybí těžké nebo středně těžké vojenské letadlo. Aspoň jeden Hercules nebo Globemaster bychom určitě využili.

ABC

na přepravu bagáže evakuovaných?

Martin Š.

Česká armáda je má k dispozici v rámci NATO. Nedávno proběhla zpráva že tak bude mít k dispozici i A330.

Tomas

probhůk… k čemu?

Venca

Jednu A400 bych vzal. Jinak v teď je vidět jak je od NATO máme k dispozici… Mohli by jsme jedno mít a většinou ho pronajímat. V tomto okamžiku by se hodil.

Lukáš F.

Můžeme si jej pronajmout od Němců, kteří jich mají dost, ne?

Tomas

jo. rok by sedělo na letišti, a jednou za rok by se k něčemu použil ..? .)

skvělej byznys.

Jaaa

Naopak, dopravních kapacit v NATO je nedostatek, letadlo by se uživilo. Klidně dvě.

Pavel

Zatim samej expert na dopravu a geopolotik v jednom. Knoflik sparavneho cecha se prepina raz dva 😆

Yellowhammer

Budete se divit Pavle, ale tak prostě lidi fungují. Všude. Ne jen v CZ. 😊 Byl jste někdy dál, než za cedulí Vaší obce?

Vojta

Hádám, že se velmi brzy opět pokusí Afgoš zabrat Rusko, teď navíc i s podporou většiny světa, neb to všem přijde lepší než Taliban…

Kubrt

Asi jo, tak uvidíme, jak jim ten druhý pokus vyjde. Z prvního se dodnes nevzpamatovali.

dejf

je pravda že vzpomínky na to, jak se na ně střílelo z každýho křoví asi jen tak nevypuděj. číňani maj pajšl na to tam zahrát trochu na ostřejší strunu, tak uvidíme jestli nakonec neudělali tálibové blbost. údolí sou hluboká, signál nikde a k čemu je se schovat v jeskyni, když po návratu už vesnice nebude existovat… stejně po tam po cizácích budou střílet všichni, tak co se s tím mazat…

kakov

já myslím, že Rusko do toho nepůjde, však už tři velmoci si tam nabyli držku a vždy to skončilo u islámu…..

Svojsin

Ona ta spanilá jízda Talibanu (cca70 000 ) Afghánistánem a “ nasazení “ armády ( přes 310 000) mluví tak nějak sama za sebe……

Lol Phirae

Někdy před pár dny byl rozhovor s gen. Šedivým. Cca 30% Američany vycvičených „vojáků“ po skončení výcviku rovnou putovalo k Talibanu. No, a tak to se fakt vyplatí.

Ondřej

Rusko ne, ale Čína to dá…a nenásilně, uvidíte sám. Peníze nesmrdí.

Martin K.

Hrabě: Ptám se Vás kde je ten blahobyt!
Správce: Pane hrabě, k Vašemu úplnému blahobytu stačila jediná věc. 5000 dukátů na vojsko abychom vyhráli.
Hrabě: A proč jste tedy válčil, když jste těch 5000 neměl. Od toho Vás přece mám, abyste těm věcem rozuměl.
Správce: Naše nejasnější…
Hrabě: Mě nebaví vládnout, mě baví chodit na lov. Po té Vaší válce není v lese ani koroptvička.

Aneb, války vždy byly, jsou a budou…

Greta

To by museli Rusové spadnou z višně. Proč by dělali stejnou chybu po druhé?

Jaaaa

Ne. Zabírá ho Čína. Ekonomicky. Už teď.

Číně opravdu nevadí Tálibán.

Gwann

jen je otázka, jak dlouho bude to příměří a přátelství trvat. je pravda, že si tam asi dovezou vlastni dělníky…a taliban si bude pěstovat opium a omotavat se ručníky. přičemž jeho mocipani budou na zbožné účely inkasovat baksis na zbožné účely…

tohle by bohužel mohlo být dost trvanlivé uspořádání

timom25

DHL ešte doručuje? 😀

Lol Phirae

Pro zbytky armády na letišti možná, jestli to mají nasmlouvaný a někdo jim to pojistil. Jinak tam nelítá ani Andula, což při pohledu na letištní plochu zaplavenou davy lidí asi nikoho nepřekvapí, ATPL fakt nejsou cvičený na to, že jestli nacucnou pár lidí do motoru a pár desítek jich sfoukne z druhý strany jet blast, tak to jsou povolený ztráty.

Marek Janík

proč, máte tam objednané vyzvednutí balíku s mobilem z tamější továrny?

Lol Phirae

Přes TaliExpress.

Jiří Kocurek

S mobilem jo? Největší exportní artikl Afganistánu jsou opiáty. A nikoliv pro medicícnské užití.

kakov

tak ty můžou být schované v mobilu ne?? 😀

Joe

Nelze přeskočit z temného středověku rovnou do 21. století a tenhle národ či spíše komunita různých kmenů pastevců dlouho nezažije ani renesanci. Z našeho pohledu prohra, z jejich pohledu pouze návrat k normálu.

Bilbo.cz

Kábul byl ještě před necelými sto lety hlavní centrum pokroku a civilizace na blízkém východě. Bohužel proto byl trnem v oku islamistům a draze za to zaplatil.

Daniel

Vysvětlete mladým obyvatelkám Kábulu, že to, že přijdou v zásadě o všechny sny, je pouze návrat tam, kam patří.

Tomáš Gottschalk

Většina tamního obyvatelstva si návrat do středověku přála, svobodu si musí vybojovat sami.

jkjk

Podle průzkumu z ledna 2021 s Talibanem sympatizovalo 15 % obyvatel. Tolik k té „většině“.

Lol Phirae

Představa, jak se dělá takovýhle reprezentativní průzkum v Afghánistánu, mě ohromně pobavila. 😀

Jinak jsem viděl četná videa s davy jásajícími nad příjezdem osvoboditelů, no a pak ty zbohatlíky na letišti (mimochodem, všimněte si, že je tam přesně nula žen a dětí.)

Jaaaa

Sorry jako, Babiše tady chce taky max. 20 %, a stejně se tu roztahuje.

20 % lidí podporovalo komunisty v roce 1948. A stejně to tu zabrali.

20 % úplně stačí na státní rozvrat. Stačí mít správné zdroje.

Gwann

jo, jenže těch zbývajících 85% obyvatel…celkem předvídatelné se vykvaklo na slušný odpor. ono umírat za zcela nefunkční a zkurumpovany režim se chce jen málokomu…
u nás by to dopadlo stejně…

Joe

Vážně si myslíte, že kdyby bylo obyvatelstvo tak strašně proti talibanu, tak ovládnou celý Afghanistán za cca týden vč. hlavního města? Udává se, že oficiální armáda měla přes 200 tisíc mužů, kozojebové cca 80 tisíc. Spíš je jim buřt, kdo jim bude vládnout. Ano, ve velkých městech je ten přístup jiný, ale je to proti zbytku oblasti menšina. Lituju snad jen ženy, ty se za 20 let hodně nadechly svobody a teď skončí v kleci. Jo a to zlo se nejmenuje talibán, ale islám.

SaulGoodman

To není úplně pravda. Na venkově asi ano, ale jinak moc ne. Afghánistán v 60. a 70. letech byl mnohem modernější než pak pod vládou Talibanu. Teď města byla spíše někde na úrovni Pákistánu apod, ne středověku. 60 % studentů na univerzitě v Kábulu byly ženy, teď jim bude umožněno maximálně zakládání vzdělání. Možnost nosit západní oblečení, tancovat atd také nebude. To vše bylo už pro mladší generaci z měst normální.

dejf

nj, ale říct jim že svoboda není zadarmo jsou v naší momentální středoevropské realitě spíš knížecí rady.

Vojta

Jo, stačí pročíst pár knih Khaleda Hosseiniho, aby člověk zjistil, že Afgoš byl ve svý době celkem moderní stát, přinejmenším na to, kde leží. Bohužel, od tý doby je to bojiště.

Gwann

chyba bylo svržení krále.

Pája

Včera jsem si četl články o trolejbusech Škoda, které kdysi v Kábulu jezdily a vzpomněl jsem si na tehdejší reportáž s tamní řidičkou natočenou přímo na lince. Pak jsem porovnal fotky postupné devastace a úpadku z dalších let. Trefně to popsal jeden nejmenovaný pán – přechod z velbloudů na trolejbusy na ně byl moc rychlý, tak ho prostě nezvládli.

Marcel

Tak a zpátky do středověku Afghánistáne 🙁

K.S.

🙁

K.S.

Tak to dopadá když není vůle válku dotáhnout a provést důslednou detalibanizaci. Navíc Afghánistán není Německo kde stačilo více méně odstranit partu fanoušků kolekce Hugo Boss a chvíli to držet. Je to země kde to se vzděláním není valné, stejně jako s průmyslem a dalšími věcmi. Takovou zemí je třeba držet minimálně 40 let, spíš padesát, ne dvacet, a cpát do ní neskutečné objemy peněz, zejména do školství a infrastruktury, nabídnout těm lidem růst a zlepšování životní úrovně aby byli loajální novému režimu a netoužili po návratu starých pořádků. Nebude to dvacet let, ale dvacet měsíců než se tam vrátí… Číst vice »

Lol Phirae

Nikdo se tam vracet nebude. Za nějakých 80+ mld. dolarů tam (opět) zainvestovali výzbroj a výcvik Talibanu, celkem tam vyletělo komínem asi tak bilion USD, no a to se vyplatí! Ať si to tam vyřeší sami, export demokracie do 15. století fakt nefunguje.

K.S.

Ale vrátí, dříve nebo později. Na to aby se tam nikdo nevracel je tam příliš mnoho surovin a hrozí že spadnou do klína víte komu, což by bylo asi ještě horší než to že tam pobíhají ručníkáři. (Neplést s fanoušky Stopařova průvodce po galaxii)

Jenom tentokrát je k tomu exportu demokracie potřeba ještě přibalit export průmyslu a školství.

Lol Phirae

Surovinou myslíte opium? To je totiž to jediné, co tihle „inženýři“ zvládnou zpracovat.

PetrD
Lol Phirae

To jistě, ale to velbloudi nežerou.

Jaaaa

Velbloudi ne, ale Čína si tam doveze všechno včetně dělníků.

Jiří Kocurek

Pardon, nemá náhodou Venezuela největší zásoby ropy na světě, diktátora a nedostatek paliv?

PetrD

a mění to snad něco na tom faktu, že v obou zemích je nerostné bohatství?

K.S.

Neprohlásila Venezuela náhodou za ropu i kerogen?

kakov

export průmyslu a školství už provedl SSSR a nebylo to k ničemu, spíš naopak……..

PetrD

„fanoušků kolekce Hugo Boss“ 😀 pobavilo. Holt měli nejkrásnější uniformy.

Daniel

Zástupci Talibanu pravidelně prohlašovali, že Západ má sice vojenskou superioritu, ale oni mají čas. Opravdu nejsmě stavěni na to, abychom finančně i doslova krváceli x desítek let, když výsledky jsou čím dál tím tristnější a naši protivníci to vědí.

K.S.

Problém Západu je dvojí, jednak domácí opozice armádním akcím, jednak to že součástí žádného z válečných plánů, v této oblasti nebyla industrializace/kolonizace.

Ano, je to země s na pytel dostupností a buď by se muselo přes Pákistán do Gwadarského přístavu, který skoro neexistuje, nebo vrchem přes Turkmenistán, ale šlo by to.

Lol Phirae

NTV, tak to jo, na kolonializaci je teď v USA a spol. to správný společenský klima.

kakov

afganistán se dá ovládnout jen formou koncentračních táborů, tak jak lord Kitchener porazil Búry,

a s tou industrializací nemáte pravdu, viz níže

Jaaaa

To není pravda. Král tam vládl poměrně dlouho, ale palácové intriky nakonec vedly k pádu a do věci se zamíchal SSSR.

Nezapomeňte, že Tálibán není místní.

Kamui

Tam je problém že je ukrutný rozdíl mezi městem a venkovem – vždycky platilo že venkov byl konzervativnější a města pokrokovější. A na venkově kde žije stále většina Afghánců vnímali koalici jako okupanty a Talibán jako legitimní obránce.

K.S.

Jenže ten problém je že za celou dobu se nepodařilo je na venkově přesvědčit že Západ je pro ně lepší než ručníkáři. A to se myslím nedělo, nebo ne v míře potřebné.

Přijde mi fascinující že za dvacet roků jsem ani jednou nečetl o tom že by se začala stavět železnice, nebo pořádná silnice ven, nebo že by se tam rozjela výstavba byť primitivních MVE, fotovoltaiky, lomů na suroviny…

kakov

asi jste málo četl nebo to pro novináře nebylo dost senzační, vím že silnice a železnice tam stavěl SSSR docela ve velkém, i zaváděl průmysl a moc jim to nepomohlo

třeba české firmy tam za posledních 20 let zřizovali zdroje pitné vody……

Kamui

Já bych řekl, že těm venkovanům tam současný stav vyhovuje a nemají sebemenší motivaci to měnit a zavádět nové pořádky. Taková změna myšlení trvá mnoho generací a nejde to udělat za pár let.

Jaaaa

Problém byl pouze s přístupem Západu k místním.

My jsme vševědoucí, vy jste středověk, tak poslouchejte.

Zavádět v ČR švýcarské praktiky, tak se taky rozpadne.

SaulGoodman

Před pár měsíci proběhl historicky první let čistě ženské posádky Kam Air na lince z Kábulu do Herátu. Tehdy ještě neměly ani šátky, dnes by již nemohly ani vystudovat, ani dělat tuto práci. Zajímalo by mě, co s nima bude 🙁

https://www.businessinsider.com/onboard-afghanistan-first-flight-with-all-female-crew-kam-air-2021-2

Pája

Pokud se včas dostaly ze země, tak snad mají vyhráno. Pokud ne, tak se raději ani nesnažím si představit, co je čeká. Jakákoliv samostatnost žen je u nich něco, co se tam netrpí. Myslel jsem na to ve chvíli, kdy jsem manželce doléval ostřikovače a kontroloval náplně – tam autem jezdit sama podle vlastního uvážení a dokonce v kraťasech teď pro ženy asi taky bude neřešitelné.

ABC
Jiří Kocurek

No coby, mučení a pomalá smrt a to i s celou rodinou. Pár sadistů si užije, Mengele hadra.

Pan Moudrý

Můžeš být v klidu, sebrali jednu 737, se kterou přes Tbilisi pokračovali na Ukrajinu.

Pája

Šikovné holky. Nic dobrého by je nečekalo, takhle budou snad i moci létat dál. Co na tom, že pro jinou společnost…

SaulGoodman

Josh Cahill, YouTuber který natáčel ten první let, na Instagramu informoval, že tato konkrétní posádka je v bezpečí v zahraničí a je s nimi ve spojení. Tak aspoň někdo…