Letem Českem: Vítěz 24 h Le Mans roku 2003 nebo dakarský speciál v moravské metropoli

Brněnské muzeum se zaměřuje na modely v měřítku 1:18

V dnešním díle seriálu vás Vlastimil Kučera zavede do druhého největšího města České republiky. Do Brna, přesněji do tamního muzea modelů aut.

Devítinásobný vítěz závodu 24 h Le Mans, Dán Tom Kristensen, by se divil, kdyby našel svůj vítězný vůz z roku 2003, Bentley Speed 8 , téměř uprostřed Evropy. Překvapený by byl i Francouz Luc Alphand. I ten se účastnil slavné čtyřiadvacetihodinovky. Ale v moravské metropoli by našel svůj vůz z jiného závodního dobrodružství. Z Rally Dakar – speciál BMW, s kterým v roce 2004 dojel na celkovém čtvrtém místě. Na bývalého sjezdového lyžaře obdivuhodný výsledek.

Stačí sejít jen pár schodů dolů z městské ulice do suterénu a ocitnete se v místech, která díky své poloze připomínají garáž. Jen místo běžných vozů tu jsou osvětlené vitríny. Muzeum MiniGarage je zaměřeno na modely ve velikosti 1:18.

Nápad založit muzeum vznikl v roce 1997. Odstartoval ho vůz značky Mercedes, který samozřejmě v expozici najdete. První modely ležely po kancelářích a garážích. „I odtud pramení název MiniGarage,“ říká manažer muzea Tomáš Hradský.

Již v roce 2016 sbírka dostala Certifikát o vytvoření českého rekordu. V tu dobu majitel modelů Antonín Malec měl ve sbírce 1009 modelů. A v současnosti je jich ještě víc. Najdete tu osobní vozy, dodávky i nákladní tahače. Civilní, služební i vojenské.

Brno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil KučeraBrno, muzeum modelů aut. Autor: Vlastimil Kučera

Vše má svůj řád a pořádek. Jsou tu černé anglické taxíky, žluté americké taxíky, vozy bývalé Veřejné bezpečnosti, dodávky a i obytné vozy. Některé modely mají otevřené jen dveře, některé i kapoty. To platí i o československé legendě silnic – Škoda 110 R kupé.

Těch značek, typů je daleko víc. Nelze vyjmenovat všechny.

I tady si na své přijdou milovníci filmu. V tomto muzeu najdete přesné modely takových automobilových, filmových hvězd, jako je kolekce vozů agenta 007 nebo kombíky z filmů Krotitelé duchů. Je tu i jedno „filmové“ Ferrari. Pro ty, kdo ho nemohou najít, malá nápověda. Vůz se ve filmu „Grand Prix“ mihne jako namalovaný obraz nad krbem. V současnosti jsou v muzeu vozy zvané „Shark nose“ dokonce ve dvou exemplářích.

Věřím, dospělí i děti budou nadšení. A těm úplně nejmenším můžete koupit omalovánky a nechat je v dětském koutku. Všechny tu pak mohou řešit i kvíz, který vymysleli provozovatelé muzea. A vy si expozici užít stejně jako při vernisáži. „Někteří lidé si dají víno či pivo a modely si přitom v klidu prohlíží,“ doplňuje Tomáš Hradský. A co se týká vína – nezapomeňte, že jste na jihu Moravy, takže víno je kvalitní.

MiniGarage Brno

ulice Tábor 943/14

Brno 616 00

V případě, že použijete brněnskou MHD malé upozornění – i když to asi tak na první pohled

nevypadá, tak v Brně nejezdí tramvaje, ale „šaliny.“

Otevírací doba

Út–Pá: 15:00-19:00

So–Ne, svátky: 10:00-18:00

Tagy Letem Českem MiniGarage Brno
3 komentáře