Letem Českem: Retro Auto Muzeum Strnadice láká na unikátní i klasické exponáty z doby nedávné

Retro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil Kučera

Řada exponátů má za sebou účinkování ve známých českých filmech.

V dnešním dílu našeho putovního seriálu vás Vlastimil Kučera zavede do Středočeského kraje, do malé vísky Strnadice nedaleko Benešova. Nemusíte se bát, že se tu ztratíte. Cesta k muzeu je opravdu dobře značena jak ze směru od Prahy, tak i Tábora. A kdybyste náhodou zabloudili, tak nezapomeňte, že jste v kraji Blanických rytířů. Třeba je tu za současné doby a stavu potkáte a cestu do muzea vám poradí právě oni.

I když si s označením „retro“ řada z nás spojuje třeba mávátka, agitační hesla a další politické symboly socialismu, žádnou politiku tu nenajdete. Zato unikátní retrospektivní sbírku aut od konce 40. let minulého století až po 90. léta. Můžete tu jen zavzpomínat nebo lépe poznat automobilovou dobu minulou. Procházejte mezi vozy a svým dětem třeba ukazujte: Tuhle Škodovku měl strýček z Ostravy, a tohoto Spartaka děda z Libně. A vzpomínky mohou jít hodně do minulosti. Nejstarší vůz v muzeu je Aero Minor II, který se vyráběl v letech 1946 až 1951 v Leteckých závodech LET.

Expozice je rozdělena do několika částí. V první se seznámíte třeba s klasickou vývojovou linií vozidel Škody a VAZ – Žiguli. Naprostým unikátem tu je dvoudveřová Škoda 1000 MBX, která měla svou premiéru v druhé polovině 60. let. Jsou tu také dnes už zapomenuté značky a vozidla. Například sovětský Záporožec ZAZ – 968, který může připomenout západoněmecký NSU Prinz. Nebo Moskvič 2141 Aleko a hned vedle stojící francouzská Simca 1307. I tady uvidíte podobné rysy. A hlavně se nezapomeňte podívat na dnes již exotické značky – jugoslávské Yugo nebo polský Polonez.

Expozice věnovaná fenoménu značky Tuzex

Další sál je věnován fenoménu značky Tuzex. Kdo si nepamatuje, ten si musí přečíst doprovodné nástěnné panely o důvodech založení podniku a jeho historii. Hned vedle nich stojí nenápadný automobil šedomodré barvy – anglický Hilman Minx III. V tomto případě jde ale o víc než jen o vůz, který bylo možné koupit v Tuzexu. Automobil si totiž zahrál ve filmu ze 60. let Dáma na kolejích, v němž Jiřina Bohdalová hrála řidičku tramvaje.

Důležitá poznámka! Majitel muzea Libor Kucharski si dál práci a všechny exponáty, které se kdy objevily ve filmech či seriálech, vyhledal. Výsledkem jsou nástěnné tabule se jménem filmového díla a popisem role vozidla. A takových tabulí je opravdu hodně.

A když jsem zmínil díky filmu MHD, tak jedna tramvaj, tramvajový vůz T3,  je i v tomto muzeu. Ve venkovní expozici. Tady můžete pod střechou opět srovnávat automobily ze stejného období, ale naprosto odlišných zeměpisných poloh – ruskou Volhu a německý Mercedes Benz.

Zcela neobvyklým exponátem tu je i Škoda se Škodou. Vysvětlení: tahač značky Škoda se stejnojmennými osobními automobily na návěsu. Novodobé hity mladoboleslavské Škody: Felicia, Fabia, Octavia.

A pokud nevíte, pro koho byla určena a kde se vyráběla Škoda Trekka, tak musíte vidět i další pavilon.

Také vás zaujme nástěnná fotografie chlapce s brýlemi. „To jsem já ve čtrnácti letech se svým prvním autem,“ pronáší hrdě majitel muzea Kucharski. A schválně si tipněte, co to mohlo být za vozidlo. Napovím. Nejedná se o osobní automobil. Málokdo by přitom nápad čtrnáctiletého kluka považoval za celoživotní lásku.

Na své si přijdou i příznivci značky Tatra. Kopřivnice tu má zástupce hned v několika různých verzích. Je tu třeba unikátní kabriolet Tatra 613 K Kabriolet, který svého času vlastnil i novodobý majitel středočeského podniku – Poldi Kladno.

A kdo neví, jak vypadala „fotokomora“ v 80. letech , má možnost si ji tu důkladně prohlédnout. Stejně jako služebnu Veřejné bezpečnosti, nebo retropokojíčky pro holky a kluky.

Info pro návštěvníky

Retro Auto muzeum
Strnadice 27
257 53 Vrchotovy Janovice

Leden, únor, březen a první polovina dubna pouze po telefonické dohodě
Poslední dva týdny v dubnu, květen pouze o víkendech 10.00 – 17.00
Červen, červenec, srpen a září od úterý do neděle 10.00 – 17.00
Říjen o víkendech 10.00 – 17.00
Listopad, prosinec pouze po telefonické dohodě
Některé státní svátky 10.00 – 17.00 (aktuální info na webu)

Vlastimil Kučera

Retro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil KučeraRetro Auto muzeum Strnadice. Foto: Vlastimil Kučera
Tagy Letem Českem Retro Auto muzeum Strnadice seznam
5 komentářů