egoe-plus
Cestovní ruch Letectví Reportáže Zprávy

Letem Českem: Od kostky cukru po italského pilota, to je Letecké muzeum Viléma Götha v Dačicích

Letecké muzeum Dačice. Autor: Vlastimil Kučera
Letecké muzeum Dačice. Autor: Vlastimil Kučera
V leteckém muzeu v Dačicích lze obdivovat uniformy pilotů RAF i žlutého Čmeláka.

V dnešním díle našeho putovního seriálu vás Vlastimil Kučera zavede opět do leteckého muzea, tentokrát téměř až na jižní hranici České republiky.

Zdá se vám nadpis nadnesený? První kostka cukru se totiž opravdu objevila právě tady, ve městě Dačice. A zároveň tu má letectví svou tradici. Možná i proto je místní letecké muzeum tak populární. „K letectví mě to táhlo vždycky, a když mi lékaři řekli, že zkrátka létat nemůžu, tak jsem začal s muzeem,“ říká Vlastimil Kolomazník, majitel a zároveň průvodce muzea.

Muzeum, nebo spíš otevřenou sbírku s dílnou, najdete na konci průchodu domu 58 přímo na náměstí. Vlastimil Kolomazník tu teď pracuje na zatím posledním kousku své sbírky, vrtulníku Mi-2. „Dělám na něm už dva roky, teď se chystám na jeho nástřik. Příští rok by měl být hotový,“ říká. Právě možnost nakouknout lehce i do dílny, kde se něco opravuje, dodává muzeu neopakovatelné kouzlo.

Doslova na dosah monumentálně působícímu vrtulníku je „Baracuda“ – podvozek s motorem k paraglidovému křídlu. Zeptejte se na jeho převoz do muzea. Majitel vám bude humorný příběh rád vyprávět.

Teď ale mírně odbočím – víte, po kom se jmenuje dačické letecké muzeum? Jistě, po Vilému Göthovi, jež je spjat s Dačicemi a jako příslušník britské RAF zahynul v říjnu 1940 při plnění bojového úkolu. Bylo mu pětadvacet let. Jeho pamětní desku najdete na náměstí u č. p. 63.

A jaká byla uniforma RAF a v jakých letadlech naši letci létali? Je tu unikátní příležitost si uniformu prohlédnou z pár centimetrů. Bez skleněné vitríny.

Najdete tu i menší místnost, ve které jsou modely, které Kolomazníkovi dodává jeden z jeho příznivců. Nejen modely, ale i historické hračky letadel, letecké artefakty, jako třeba palivové nádrže do nadzvukových letadel, padáky a různé letecké přístroje. Některé exponáty patří k pozůstalosti skutečných pilotů.

I návštěvník muzea může darovat něco ze svého leteckého života, a tak se v Česku objevila třeba uniforma italského pilota generála Silvia Molliconeho.

Vy jste se ještě nevyfotili v kokpitu? Tady můžete – ve cvičném Zlinu 142. Hned nad ním je první exemplář – žlutý Zlín Z-37. Tento „Čmelák“ může mít s nadsázkou i přezdívku záchranář. Přímo z něj si totiž pilot ještě sloužícího letadla odvezl funkční součástku jako náhradní díl.

A málem bych zapomněl – víte, jak funguje letecký hvězdicový motor, respektive kliková hřídel? Takový stroj v pohybu je k vidění jen málokde.

To, že má tato sbírka nebývalé renomé, podtrhuje i fakt, že Vlastimil Kolomazník získal cenu města. Skleněnou kostku cukru.

Info pro návštěvníky:

Letecké muzeum Viléma Götha v Dačicích, Palackého náměstí 58.

Kvůli parkování je lepší zjistit si předem, co město pořádá na náměstí za akce.

Otevírací doba: Víceméně přes léto, ale po domluvě i v jiné měsíce.

Vstupné dobrovolné

Vlastimil Kučera

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Čumes

Tam určitě vyražte, kdo můžete. Je to super. Vřele doporučuji, ideální tip na výlet, pro kluky i holky.

Pavla Veselá

Ahoj, byli jsme tam minulý měsíc na výletě. Vytáhl nás tam manžel. Nejdříve jsem protestovala, že tohle pro ženskou moc není, ale pak se mi tam líbilo taky. A naši kluci byli úplně nadšení.