Letem Českem: Od kočárů po cenu z Monte Carla. Muzeum českého karosářství Vysoké Mýto

Muzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil Kučera

Muzeum ukazuje zásah rodiny Sodomků do oborů mimo automobily.

Dnešní díl putovního seriálu vás Vlastimil Kučera zavede do Pardubického kraje, do města Vysoké Mýto. Uvědomujeme si aktuální situaci, ale nic netrvá věčně a vy si nyní můžete naplánovat výlet a těšit se návštěvu dalšího muzea.

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě zaujme nejen dospělé, ale svojí koncepcí i děti. A ještě něco. Vstupujete nejen do muzea, ale i do bývalého vězení. Ale nebojte se. Nebo se vlastně klidně bát můžete. V budově je totiž jedna zvláštní cela. Hned za pokladnou vás aktuálně uvítá starý kočár, který se může stát symbolem muzea. Původní karosáři totiž pocházeli z dílen, kde původně vyráběli nebo opravovali kočáry. Postupem času se přeorientovali na automobily.

„Takových karosářských dílen bylo v Československu okolo tří set, ale jednalo se i o autoopravny, kde se opravovaly poškozené karoserie. Ty, co vyráběly karoserie nové, těch bylo jen pár desítek,“ říká ředitel místního regionálního muzea Jiří Junek. „Badatelská činnost našeho muzea zmapovala tyto dílny v Pardubickém kraji a nyní přecházíme do Královéhradeckého kraje.“

Údaje z Pardubicka potvrzuje i kniha vydaná k tomuto tématu. Koupíte ji v pokladně.

V přízemí najdete expozici, která se každý rok mění. Letos je ve znamení historie značky Tatra. Na schodech do prvního patra budete míjet velkou nástěnnou mapu meziválečného Československa se jmény karosářů. Po jedné dílně byli dokonce v Užhorodu nebo Košicích.

První patro je věnováno místní karosářské legendě – rodině Sodomků – otec a syn. Můžete porovnat lehkou linii perly muzea – Aero 50 Dynamik s poválečnou Škodou VOS, kdy zkratka znamenala vládní osobní speciál.

Vaši pozornost určitě přitáhne i „odkrytý“ vůz. Auto, kde se můžete podívat nejen pod kapotu. Díky tomu lépe pochopíte výrobu a konstrukci tehdejších vozidel.

Stopy Sodomků vedou i do letectví

Druhá část expozice plynule přechází do budovy, která do roku 1960 sloužila jako věznice. V ní se seznámíte s historií rodiny Sodomků. Nečekejte žádnou nudnou výstavu. V každé cele interaktivní zážitek. I díky jim zjistíte, že Carrosserie Sodomka se nezabývala jen automobily. Najdete tu i stopu v letectví, obytné vozy a samozřejmě i autobusy. Pokud jste do Vysokého Mýta přijeli ze směru od Litomyšle, tak si všimněte na fotografii hangáru, který je funkční dodnes.

V poslední části muzea českého karosářství si můžete zahrát na velkostatkáře či továrníka, který si u vysokomýtské firmy objednává stavbu vozu. Stejně jako to kdysi udělal třeba Jan Werich. Začnete v přijímacím salonu a projdete procesem výroby vozu. Uvidíte veškeré používané nástroje a materiály. Se svým protějškem se pak můžete třeba pohádat kvůli odstínu vašeho fiktivního vozidla. A pokud se pohádáte moc, nebo vás budou zlobit děti, pak je tu jedna speciální cela, do které je můžete zavřít…. Ne nebojte. Žádná taková místnost tu není.

Za to v jedné z dalších cel najdete pohár z roku 1938 z Monte Carla, který Josef Sodomka mladší obdržel v „Soutěži elegance a komfortu.“

Info pro návštěvníky:

Adresa – Náměstí Přemysla Otakara II. 96, Vysoké Mýto, 566 01

Expozice Muzeum českého karosářství – v budově Regionálního muzea v rohu náměstí

Parkování – na náměstí

Otevírací doba – každý den od 9:00 do 17:00

Muzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum českého karosářství Vysoké Mýto. Foto: Vlastimil Kučera
Tagy Letem Českem Muzeum českého karosářství seznam Sodomka Vysoké Mýto
1 komentář