LOT 3a leaderboard

Letem Českem: Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech

Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil Kučera

Na půdě domu po prarodičích se ukrývá sbírka pohádkových kočárů či zemědělských strojů.

V dnešním dílu našeho putovního seriálu vás Vlastimil Kučera zavede do Jihočeského kraje. Nedaleko Týna nad Vltavou, do Pořežan. Ponechme stranou otázku, co rezonuje v české společnosti víc, jestli světová pandemie, či shánění dárků. Proto je lepší si od současného shonu odpočinout, a přijít na jiné myšlenky. V tamním muzeu se totiž dozvíte o minulosti dopravy, která ovlivňuje přítomnost a možná je předzvěstí budoucnosti. Teď jen počkat na zlepšení covidové situace a opětovné otevření.

Pořežany – to je především sbírka kočárů. Až budete opět koukat na pohádky, nebo historické filmy, zaměřte se i na „herce s dřevěnými koly“ – staré kočáry. Při návštěvě muzea pak můžete porovnávat filmovou realitu s tou skutečnou. A třeba hádat, který kočár se objevil v jakém filmu. Unikátem je tu kočár z 18. století vyrobený ve Vídni. Uvidíte rozdíly mezi zámeckými a panskými kočáry a bryčkami. Selskými i řeznickými.

Návštěvníky hodně zaujme i cestovní dostavník, který vešel později ve známost jako na poštovní kočár. Alespoň podle jeho popisky. A pokud budeme lehce morbidní, tak je tu i kočár pohřební s oděvem pro kočího.

Rohačky i motocykly

K české zimě patří bezesporu malované obrázky Josefa Lady. Právě z nich si každý pamatuje saně, zvané „rohačky“. Jezdily by dnes na nich naše děti? Možná ano a možná by vyzkoušely i starobylé boby. A pokud to se zimními sporty přeženete, tak se můžete seznámit s invalidní tříkolkou na ruční pohon starou 75 let.

A pak už stačí jen přejít od bicyklů k motocyklům. Jsou tu německé předválečné Zündappy, ale i řada českých motocyklů Jawa, ČZ, Manet. Určitě se vám bude líbit motocyklová rikša ČZ 175 z roku 1964. Pro mladší ročníky motocykl s korbou. A některé motocykly mají i postranní vozík – sajdkáru.

Škoda na dřevoplyn

Budoucnost v historii je tu ukrytá ve vyvíjení a hledání alternativních pohonů. Naleznete zde nákladní automobil Škoda typ 256 G, který byl za druhé světové války předělán na dřevoplyn. A když jsme u válčení, další perla pořežanské expozice sice pochází přímo z USA, ale má vazbu na Česko.  „Prvním majitelem tohoto Chevroletu Capitol byl československý generál a legionář z první světové války, Lev Prchala,“ říká zakladatel muzea Ervín Jiříček. Exponát z roku 1926 se objevil v šesti filmech. Auta ale najdete i v přilehlých budovách. Stejně tak i zemědělskou techniku – mlátičky z minulého století nebo traktory.

Ale zpět k hlavní budově muzea. Vystavené exponáty jsou i na půdě. Ano, přesně tak. Jde o starodávnou půdu po babičce a dědovi se spoustou zajímavostí. Menší upozornění na množství schodů, které vás čekají při prohlídce. Ale prohlídka bude stát za to. Můžete tu vidět třeba šatní skříň kapitána lodi, vojenské polní nářadí se skládací kovářskou výhní, ale i historickou zámeckou valchu na prádlo z 18. století. Je zde ale i vybavení selské jizby. A víte, že corona byla na světě už v minulosti? Je to tak. Aspoň se tak jmenuje jeden z psacích strojů.

Partnerem rubriky Letem Českem jsou Moravské naftové doly.

Soukromé muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky

Pořežany 24
375 01 Týn nad Vltavou
České Budějovice

Celoročně je otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin (včetně svátků), po domluvě je možno i mimo uvedenou dobu.

Ervín Jiříček, tel.: 604 675 031

Vlastimil Kučera

Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil KučeraMuzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech. Foto: Vlastimil Kučera
Tagy Letem Českem Muzeum historických vozidel a staré zemědělské techniky v Pořežanech seznam
Žádné komentáře