Letecké statistiky: Smartwings měly přes letní sezónu v Praze více než třetinu trhu, druhý je Ryanair

Boeing 737-800 společnosti Smartwings v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.comBoeing 737-800 společnosti Smartwings v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com

Počet cestujících na Ruzyni v letní sezoně stoupl dvojnásobně, narostl i provoz na českém nebi. Pro ŘLP byly největším zákazníkem Qatar Airways.

Letiště Praha a Řízení letového provozu (ŘLP) dnes zveřejnily detailnější statistiky o skončené letní sezóně. Proti loňskému roku došlo k výraznému nárůstu v počtu přeletů i odbavených cestujících, stále je však provoz výrazně pod úrovní před pandemií.

Jde o data za celý letní letový řád, tedy od 28. března do 30. října. Letiště Praha odbavilo v průběhu celé letní provozní sezóny 3,09 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o 213 procent. Z celkem 51 dopravců měly na trhu hlavní podíl Smartwings: více než třetina všech odbavených cestujících využila služeb právě této letecké společnosti. Ve stejném období pak v českém vzdušném prostoru poskytl státní podnik Řízení letového provozu České republiky své služby celkem 291 393 letům, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 51 procent.

Nejvíce cestujících směřovalo do Amsterdamu, z dovolenkových destinací do Hurghady. Mezi zeměmi zvítězilo Řecko, kam zamířilo přes 388 tisíc cestujících. „Při porovnání s letní provozní sezónou 2019, tedy před koronavirovou krizí, se ale stále jedná o propad o více než 70 procent. Ve stejném období před dvěma lety prošlo pražským letištěm téměř 12 milionů cestujících. Takové porovnání ale neplatí pro množství nabízených destinací. V letní sezóně měli cestující možnost podívat se do 123 destinací, což je více než 65 procent počtu destinací z roku 2019,“ říká k letní sezóně Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.

Průměrný denní počet odbavených cestujících dosáhl hodnoty 14 240 cestujících. Nejvíce cestujících bylo odbaveno 22. srpna, kdy byl zaznamenán více než dvojnásobek průměru, téměř 31 tisíc cestujících. Oproti tomu dnem s největším pohybem letadel, což zahrnuje přílety i odlety, byl 1. říjen. Měsícem s nejvyšším denním provozním průměrem v českém vzdušném prostoru byl srpen s 1 526 pohyby denně.

Provoz na českém nebi na polovině stavu před pandemií

Podle generálního ředitele ŘLP Jana Klase je pozitivní, že se na letní sezóně projevily známky oživení. „Pokud však srovnáváme výkony provozu v létě 2021 se stejným obdobím pro nás klíčového roku 2019, pohybujeme se na úrovni 50% stavu před pandemií,“ dodal Klas.

Největším zákazníkem Řízení letového provozu ve vzdušném prostoru České republiky byla společnost Qatar Airways, následují společnosti Turkish Airlines, Wiz Air, Ryanair a Emirates. S ohledem na vývoj letového provozu v Evropě se provoz v českém vzdušném prostoru i v průběhu letní sezóny pohyboval o přibližně 15 procent pod evropským průměrem. Důvodem je především úplná absence vnitrostátní letecké dopravy, využívání přímých letových tratí s ohledem na aktuální dostatek kapacity v Německu a Rakousku a změny a dostatek kapacit na tratích přes severní Atlantik do severoamerických destinací.

Přepravu cestujících zajistilo celkem 51 dopravců, z nichž pět využilo služeb pražského letiště poprvé. Jednalo se o letecké společnosti Blue Air, Blue Bird Airways, Israir, EgyptAir a Bees Airline. Z nových destinací se v nabídce objevily Oděsa, Hamburk, Varšava/Modlin a Nice. Přibylo i množství nových frekvencí do destinací, kam se již létalo, například do Hurghady, Tel Avivu, Splitu nebo Kyjeva.

ČSA spadly na páté místo

Nejvíce cestujících v průběhu letní provozní sezóny přepravila letecká společnost Smartwings, která dosáhla 36 procent podílu v počtu přepravených cestujících na pražském letišti. Společností s druhým nejvyšším podílem přepravených cestujících byl irský Ryanair s 18 procenty, za nímž následovaly letecké společnosti Lufthansa, KLM a České aerolinie.

Nejvíce využívanou tratí byla trasa Praha – Amsterdam, pro kterou se rozhodlo 164 tisíc cestujících, což je o 140 procent více než v loňském roce. Na druhém místě se umístila egyptská Hurghada, která zvítězila mezi dovolenkovými destinacemi. Na třetím místě v celkovém součtu skončil Frankfurt. Nejoblíbenější zemí, kam zamířilo zdaleka nejvíce cestovatelů, se stalo Řecko. Z Prahy do sedmnácti řeckých destinací odcestovalo 388 152 lidí.

Letiště Praha se v průběhu letní sezóny zaměřilo na podporu výjezdového cestovního ruchu, který s ohledem na omezení cestování v letošním roce na pražském letišti dominoval. Do typicky dovolenkových destinaci vycestovalo za sledované období více než 1,4 milionu.

Provozní statistiky Letiště Praha za letní sezónu

TOP destinace (všechna letiště)

Počet cestujících

Amsterdam

164,062

Hurghada

125,464

Paříž

110,669

Frankfurt

109,272

Marsa Alam

108,918

TOP dovolenkové destinace

Počet cestujících

Hurghada

125,464

Marsa Alam

108,918

Burgas

105,416

Rhodos

92,767

Heraklion

82,911

TOP země

Počet cestujících

Řecko

388,152

Španělsko

306,236

Itálie

279,165

Egypt

241,233

Holandsko

173,000

 

Tagy ČSA letiště praha prg Řízení letového provozu řlp Ryanair smartwings
3 komentáře