Letecké muzeum Točná získalo do sbírek vzácný Hawker Hurricane

Hawker Hurricane. Foto: Letecké muzeum TočnáHawker Hurricane. Foto: Letecké muzeum Točná

Přelet do Prahy se chystá na konec května.

Letecké muzeum Točná rozšíří na konci května své sbírky o nový vzácný exponát. V Belgii se muzeu podařilo odkoupit stíhací letoun Hawker Hurricane. Na stejném stroji za 2. světové války létali českoslovenští piloti.

Pořízení letadla oznámilo muzeum v tiskové zprávě. Po rekonstrukci v Belgii by měl letoun přelétnout na konci května do Česka. Bude létat ve zbarvení československého leteckého esa generála Karla Kuttelwaschera. Má připomenout odkaz českých pilotů v bitvě o Británii. S letounem budou létat čeští piloti Jiří Horák, Petr Pačes a Radim Vojta.

„Letoun bude k vidění na Točné ve dnech otevřených dveří,“ říká Jiří Horák, který za Letecké Muzeum Točná projekt Hurricane uskutečnil. „Budeme se účastnit i leteckých dnů a veřejných vystoupení, abychom připomínali odkaz československých letců RAF za druhé světové války. Těch, co válku přežili, i těch, co nedoletěli,“ dodal Horák.

Letoun byl zařazen do služby RAF v roce 1937 a účastnil se prakticky každé bitvy během druhé světové války. Hurricane s označením IV začal sloužit v roce 1943. V současné době je z původně vyrobených 14 583 kusů letuschopných méně než 15 letounů a jeden poslední ve verzi Mk.IV.

Tagy Hawker Hurricane Letecké muzeum Točná Letiště Točná
33 komentářů