Létání bez dozoru končí. Desítky tisíc létajících strojků je třeba zaregistrovat
Dron, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Registrace se dotkne téměř všech dronů, i těch dříve zakoupených
Registrace se dotkne téměř všech dronů, i těch dříve zakoupených
Podobné podmínky budou od nového roku i pro klasické RC modely letadel i větroňů. Pokud jste v nějakém RC klubu, který je oficielně přihlášený, tak jako registrovaný člen dostanete značku nebo imatrikulaci která musí být na modelu nalepena. Pokud v klubu nejste a jste jen jako běžný uživatel, nesmíte létat od svého domova dál než 120 metrů !!! Přesné a detailní znění si každý určitě najde na internetu. Všeobecně můžeme poděkovat právě těmto pitomcům z dronama, kteří co mohli, to posrali a teď se povezou všichni !!!
Asi bych to trochu poopravil, registruje se provozovatel dronu, nikoli dron samotný (pokud zůstanete v „otevřené“ kategorii, můžete drony libovolně měnit a označovat přidělenou značkou) a test plní dálkový pilot dronu což nemusí být vždy provozovatel. Pokud je to jedna a tatáž osoba, dostane „poznávací značku “ dronu při registraci a po splnění testu Osvědčení pilota dronu. Pokud si projdete často kladené dotazy na uvedených stránkách ÚCL, neměl by být problém test splnit.
Mohu se jako laik zeptat: Kdo a jak dohlíží na to, že jsem se někde registroval? Kdo a jak případně pozná, komu dron patří? Jak fungují kontroly a už je někdo osobně zažil?
Předpokládám, že nejpozději v případě, když tvůj dron někomu spadne na hlavu nebo na auto, tak se o to někdo začne zajímat. Nebo samozřejmě na udání.
Nejsem vlastníkem dronu, jen mě zajímá zpusob kontroly a vymahatelnosti, pokud nekdo tlačí uživatele k registraci. Zatím to tefy vypadá, že obojí je nulové. Ještě bych se rád zeptal na Vámi zmíněný případ. Když drin na nekoho spadne, dá se fohlrdat, komu patřil? Předpokládám že ne.
Záleží i na tom, jestli se majitel o ten spadlý dron bude hlásit.
Zase bič na legální držitele. Myslíte si, že terorista svůj dron zaregistruje? A dětská letadélka s kamerou také podlehají registraci, velky bratr musí vědět, kdo může jeho bezpečnost narušit. A kdo to bude kontrolovat? Copak to má jiné opodostatnění než vytvoření databáze, která označí pro bezpečnostní složky rizikové občany?
Létající strojky 😀 to se bude muset registrovat pro jistotu i M63.003 😀 https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/5995-M63-MAV-pribeh-pokoreneho-Goliasa/
Známe termín spuštění? Když pan Havlíček říká pátek, znamená to, že v pátek se nespustí aby ho nepřetížil zájem lidí, a spustí se až v sobotu/pondělí?
Systém byl spuštěn dnes ve 12:00 a běží. Osobně mám test i registraci hotovou
Já taky, zkusil jsem ti test hned a měl jsem 6 chyb ze 40 otázek. Na splnění testu stačí 75%, tedy alespoň 30 odpovědí správných. Asi jsou ty vyhodnocení striktní. Protože když si nejsem jistý a vyberu si přísnější variantu, tak je to formálně špatně, ale prakticky budu vše potřebné dodržovat.
Takže už jenom bicykly budou moct jezdit bez registrace a bez jakéhokoliv přezkoušení znalostí a schopností řidiče? Vlastně ještě dětské kočárky…
Prozatím… 🙂 , aneb vítejme ve světě mého oblíbeného Jirky Orwellovic. Dokonalý je ten systém, kdy lid bude žebrat o to, aby přituhlo, případně další skvělé motto: „My to nechceme, ale lid si to žádá“.
Kdyz on ten Orwell nejde aplikovat na vsechno dnesni. Orwellovi teorie vznikaly v uplne jinde dobe ale hlavne za uplne jinych technologickych moznosti. Muzeme se bavit o tom ze kazdy si bude letat s dronem uplne svobodne kde chce, ale v tom pripade kazdy jednotlivec musi mit svobodny vyber prostredku jak s takovy dronem nad svym pozemkem nalozit (sestrelit, radiove zarusit….) navic je tu problem, ze dron sice muze viset nekde nad polem , ale kamerou muze snimat muj pozemek. Do jake vzdalenosti tedy budu mit moznost usoudit ze dron sleduje me? To co vy tu naznacujete jsou spise sklony… Číst vice »
A pokud je váš pozemek vidět z nedalekého kopce, tak to vám dává právo odstřelit každého, kdo na ten kopec poleze, nebo rovnou i odtěžit ten kopec?
To je lichy argument, kopec tam je a pokud mi vadi ze je z nej (pokud vubec diky vzdalenosti je cokoliv videt i s beznou optickou technikou) muzu si postavit treba zitku nebo vysadit zeleny plot a problem tim trvale vyresit. Koneckoncu dela to tak vetsina majitelu pozemku napr. okolo chodniku a ulic. Oproti tomu dron muze prileted odkudkoliv, a provadet primo nad vasim pozemkem cokoliv a vy nemate zadnou moznost jak se tomu branit.
A komu vadí, že je jeho pozemek vidět z veřejného vzdušného prostoru a z vesmíru, ten si může zalézt do baráku nebo do bunkru.
ale houby .. orvella do toho netahej .. kdyby se lidi s dronama nechovali jako hromada divoké zvěře, tak by to takhle daleko nedošlo.
Bydlím „na konci světa“, nulový průmysl, k nejbližší větší silnici 2 km (shodou okolností D1, jinak místní komunikace), letadla sice už dělají konfiguraci na přistání, ale pořád jsou móc přes kilometr vysoko (reálné jsem ve výšce odhadem pod 2 km viděl jedno jediné za 50 let). Vysvětlit matce, co že ji to občas bliká večer nad dvorkem je úkol obtížný, ne-li nemožný. Když si představím, že někdo podobné bliká (tedy léta dronem) nad mým know-how, sleduje v bazénu velmi nezletilé děti, motá se ve výšce v blízkosti letiště… nedivím se, že jsou „utahovány šrouby“. Mezi níže zmíněný kopec s čumily… Číst vice »
Nebo takový vozka, stačí aby mu bylo 15let a může vozit i lidi!
Tak on ten problem s drony vypada ted marginalne, ale jejich dolet, doba provozu, rozliseni kamer se stale rapidne zlepsuji, ceny klesaji a muj nazor je, ze prave drony jsou do budoucna skutecne bezpecnostni problem. Je to jako vsechny moderni technologie, mohou na mnoha mistech velmi pomoci a zjednodusit radu cinnosti, ale uplne stejne toto vse se da zneuzit pro ruzne typy kriminalnich cinnosti, smirovani apod.
„doba provozu, rozliseni kamer se stale rapidne zlepsuji, ceny klesaji“ a můj názor je, že chytré telefony do budoucna představují bezpečnostní problém. Takže každému zpátky pevnou linku, chtělo by se dodat. Já jen že pro šmírování existují spousty způsobů, jen zákaz některých by poškodil 3/4 obyvatel ČR, zákaz jiných „jen“ profesionály, kteří se živí natáčením jinak zcela legálních věcí. Ona roste i citlivost mikrofonů a možnosti s tím digitálně dále něco dělat. Kriminální čin, mikrofon flétny odpslouchává bubeníka! Ano, byly doby, kdy muzikanti neměli mikrofóny. Ale zkuste bez mikrofónu telefonovat… Koneckonců zneužít se dá i obyčejná cihla plná, pálená. Zákazy… Číst vice »
Ale tohle přece není o zákazu, jen o regulaci (která doposud chyběla). Stejně jako už je regulovaný právo v oblasti ochrany soukromí u mobilních telefonů, telefony vám taky nikdo nezakazuje
Ale regulace v ČR nechyběla…
Srovnavate naprosto nesrovnatelne veci. Nebezpeci dronu spociva v tom, ze je muze velmi snadno pouzivat kdokoliv, diky vzdalenosti mezi dronem a pilotem jsou velmi anonymni, technicky mate minimalni moznosti jak jeji letu nad svym pozemkem nejak zabranit a i v pripade zavolani policie, mate prakticky jistotu ze z duvodu nedostatku dukazu nebude cokoliv dokazano, pravdepodobne pri prijezdu policie dron nebude davno pryc. S telefony je to nesrovnatelne, jednak muzete pouzivat hloupy telefon a nebo taky zadny telefon a smirovat vas muze leda operator, ne kdokoliv anonymni, minimalne je to nesrovnatelne slozitejsi, nez nabit baterku zapnout dron a letet.
Ale proč? Co vím, tak existují už docela promyšlená pravidla na létání se vším možným a nevšiml jsem si, že by drony dělaly nějak zvlášť moc neplechy. Pravda, není to moc práce pro piloty, ale zbytečná byrokracie je zbytečná a neměla by se podporovat.
Pravidla existují, ale řada lidí je nedodržuje (ani rámcově) řada vůbec neví (resp. si nepřipouští) že ve vzduchu nějaká pravidla existují. Pak jsou troubové co si chtějí natočit letící dopravák u letiště a to je důvod, proč regulace přituhuje a hlavně se volá po registraci dronů.
Bohuzel musim souhlasit, dnes provozuji drony kdejaka individua, mnohokrat jsem jiz videl ze letali v mistech, kde to je zakazane. Kdyby to byla okrajova zalezitost a uzivaly se drony s rozumem tak neni problem, ale jako vse konci na lidske hlouposti.
Proč místo pokuty „troubovi“ a osvěty trestat všechny?
Asi prot, že se ten trouba dá blbě dohledat a troubů je stále více. Pokud to má mít nějaký efekt, tak by každý dron měl mít aktivní odpovídač, hlásil by si svoje číslo třeba jako má telefon IMEI. Ale možná už je to moc šmírovací nařízení (teda že nám nevadí ty mobily…). V této verzi se registruje pouze pilot a na svůj dron(y) si lepí svojí vlastní registrační značku. Což moc nepomůže, když ho nikdo nechytí při činu. Jak je třeba zábavou turistů lítat v širším centu Prahy (omezený prostor) nebo hůř u Pražského hradu, kde je zakázaný prostor. V… Číst vice »
Protože existují zelené mozky, kteří rádi vyhrožují, že pomocí bezpilotních zařízení budou blokovat a ohrožovat provoz civilních letadel, protože současná úprava je neúnosná a byla vyhodnocena jako provoz ohrožující (což je pravda, to že u nás nedochází k mnoha konfliktům neznamená, že v zahraničí to je stejně). Za mne byla určitá úprava pravidel provozu nutná (ačkoliv se mi jako vlastníkovi bezpilotního zařízení také nelíbí)😉. Obecně to co k nám dorazilo z Bruselu je ještě poměrně dost volné a je tam mnoho míst, která si pořád budou muset jednotlivé státy stanovit sami – uvidíme, jak si s tím poradí naše chytré… Číst vice »
Ale ja vubec nevim kde byli ti piloti s dronem co nam letal nad hlavou. To je ten zasadni problem, klidne mohli byt kilometry daleko.
To by bylo ideální, ale ono není úplně snadné dohledat pilota dronu, zvláště když s tím létá kdo ví kde na FPV. Lidí co zírají do mobilu je všude spousta.
Je to jako vzdy jen bic a poctivce, clovek, ktery ma pravidla na haku proste bude fungovat bez registrace. Dron na bumazku neleta.
A co se považuje za hračku, to už se ví?
To se ví moc dobře, je to vše co splní směrnici evropského parlamentu a rady 2009/48/ES, o bezpečnosti hraček.😉
A česky by to nešlo?
Ve stručnosti – cokoliv se vzletovou hmotností od 250g a cokoliv s kamerou s HD rozlišením a lepším.
Jedna každá z podmínek je postačující.
no, ještě lepší. a kritérium o HD rozlišení vychází z čeho?
Politické rozhodnutí. Více v oné směrnici.
A kde konkrétně? Číslo článku stačí 🙂
https://www.caa.cz/wp-content/uploads/2020/06/eRules_UAS_CS_09-08-2020.pdf
Ani tam nikde nepíše že by se rozlišovalo podle rozlišení kamery dronu. Opět je tam jen odkaz na směrnici o hračkách 🙁
Udělejte jednoduchou a levnou certifikaci pro létání třeba ve městě nebo přes FPV, online registraci letového plánu, a já si to rád pořídím. Momentálně můžu lítat buď někde na poli do pár set metrů nebo si platit certifikaci a pojištění násobně přesahující cenu dronu a to chci lítat nekomerčně jen pro svoji potřebu.