Lepší mobilní signál je v dalších třech stanicích metra. Hotovo má být do konce roku
Pokrytí tunelu metra mobilním signálem. Foto: DPP - Daniel Šabík
Do konce roku zbývá DPP a operátorům pokrýt 18 stanic metra.
Do konce roku zbývá DPP a operátorům pokrýt 18 stanic metra.
Pánové redaktoři, článek postrádá jakékoliv parametry budované sítě, uvědomte si prosím, že váš web sledují zejména odborníci, pro které je podstatné, jedná-li se o GSM, 3G nebo 4 G sítě. Každá síť má jasně danné parametry, jak pro hlasovou tak datovou část (nemusíte to rozvádět na SLA nebo QoS)
Tzn. např. jaksi budovat např. GSM v metru v roce 2020, je jako vrátit se ke pluhu a koňskému povozu. 🙂
Zaměřte se prosím na kvalitu a ne na kvantitu. Děkuji.
Podstatou zprávy je, že v metru bude fungovat telefon stejně jako na povrchu, ne? Standardem je dnes LTE, ale pár kanálů CS vrstvy (alias GSM) tam bude taky pro zpětnou kompatibilitu telefonů nepodporujících LTE.
O návrat ke koňskému povozu se rozhodně nejedná a vy byste udělal nejlíp, kdybyste na svoji hloupost neupozorňovat ještě nabubřelým projevem.
Ne jen pro staré telefony. Většina telefonátů stále jede přes GSM, LTE je u nás akorát pro data.
Nejméně dva roky už většina mobilů podporuje VoLTE.
Tohle me strasne zajima, mam telefon s LTE a na siti 4G je to rychle, ale pri 3G / H, se mi ani nenacte zadna stranka, takze v metru uplne nebyl pouzitelny, ale stary telefon bez LTE, pri 3G/H v metru funguje perfektne, je trochu pomalejsi, ale neni problem s internetem ani nacitanim….
Cim to, ze novy telefon je o tolim pri pomalejsi technologii tak spatny…?
Redakce bedlivě sleduje skoro všechny informační kanály spojené s dopravou. Z informací, které takto získá, pak vaří články. Zasílání doplňujících dotazů příslušným institucím zřejmě provádí spíše v případech, které mohou zajímat většinu čtenářů. DPP patrně Vámi požadované detaily sám od sebe neposkytl. Kladu si však otázku, jestli má smysl je zjišťovat jen kvůli Pražákům. Tím nechci říci, že za to ty údaje nestojí. Představme si však, co všechno by redakce musela dodatečně zjišťovat, kdyby měla tímto způsobem řešit všechny události lokálního charakteru. Na to přece nemůže mít čas. Každopádně redakci za její práci moc děkuji a mýlím-li se, prosím o… Číst vice »
Chtěl bych upozornit, že konkrétní typ spojení je znám dlouho, a proto je logické to pořád navypisovat.
Nejsme web o telekomunikacích .
To je asi spíš nějaký kašpar.
Mě nejvíc dostali ti „odborníci, kteří rozlišují GSM, 3G a 4G“.
GPGP: Skutečnou podstatou toho sdělení je to, že v metru budou v dalších úsecích normální cestující zase o něco více obtěžováni nuceným poslechem hlučných nesmyslných žvanění sobeckých hulvátů – a i když je jistě zajímavé, jaké parametry přenosu signálu jim to (bohužel) umožní, ze zmíněného pohledu je to zcela jedno.
No nevím. V metru vzhledem ke hluku a hlášení stanic a dveří se moc pohodlně telefonovat nedá. Ale určitě se hodí data.
A o to víc právě ti hulváti do těch svých krámů řvou, protože se přes ten hluk špatně vzájemně slyší.
Podle DPP je tam LTE a 5G. Dneska už by tam fakt nikdo nic jiného nedával.
A garantuji, že odborníci nerozlišují na 3G a 4G, protože to jsou vesměs obecná marketingová označení.
Odborníci mezi 3G a 4G rozlišují a to rozlišení opravdu vychází z použitých technologií a ne z marketingu 3G je UMTS a 4G je LTE. 🙂
Na netu se dá najít, že se v metru spouští i 5G (což je dnes spíš image záležitost) a 3G tam možná najdete taky, i když perspektivní už moc není a např. Vodafone se ho chystá vypnout.
Je tam pochopitelně i klasické GSM (2G).
Jasne, narvi tam jen LTE a pak si zkus zatelefonovat. Stale je docela dost mobilu, co sice zvladnou LTE, ale neumi VoLTE a hovory jedou pres stare 2G 😉
Proběhne fallback do 3G a v něm se uskuteční hovor.
GSM je i pres svoje stari stale zaklad mobilni site. 3G je ciste datova vrstva a podpora hovoru pres 4G (VoLTE) zdaleka neni beznym standardem.
Ve 3G běžně lze telefonovat.