Doprava ve městě Metro

Lepší mobilní signál je v dalších třech stanicích metra. Hotovo má být do konce roku

Pokrytí tunelu metra mobilním signálem. Foto: DPP - Daniel Šabík
Pokrytí tunelu metra mobilním signálem. Foto: DPP - Daniel Šabík
Do konce roku zbývá DPP a operátorům pokrýt 18 stanic metra.

Cestující v dalších třech stanicích metra a přilehlých tunelových úsecích mohou využívat bez omezení a výpadků signálu mobilní telefon.

Technici dokončili v těchto dnech lepší pokrytí stanic Flora na trase A a Luka a Nové Butovice na trase B. „Od 15. března obě sítě rozšíříme také do stanice Radlická a budeme tak mít pokryto 43 stanic,“ uvedl Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na sociálních sítích.

DPP pracuje na pokrytí stanic a přilehlých tunelů od roku 2018. Spolupracuje přitom s konsorciem operátorů (O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic) a společností CETIN.

Pokrytí tunelů spočívá v instalaci přibližně pět centimetrů tlustého kabelu, který se postupně rozvádí v celé síti metra s výjimkou nejnovějšího úseku trasy A –⁠ Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. V tomto úseku byla technologie umožňující telefonování a datové připojení instalována už během výstavby.

Práce probíhají po ukončení provozu. Na výstavbu sítě v jedné stanici je potřeba minimálně 50 hodin, pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech zabere přibližně dva měsíce.

19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
GPGP

Pánové redaktoři, článek postrádá jakékoliv parametry budované sítě, uvědomte si prosím, že váš web sledují zejména odborníci, pro které je podstatné, jedná-li se o GSM, 3G nebo 4 G sítě. Každá síť má jasně danné parametry, jak pro hlasovou tak datovou část (nemusíte to rozvádět na SLA nebo QoS)
Tzn. např. jaksi budovat např. GSM v metru v roce 2020, je jako vrátit se ke pluhu a koňskému povozu. 🙂
Zaměřte se prosím na kvalitu a ne na kvantitu. Děkuji.

Jarek

Podstatou zprávy je, že v metru bude fungovat telefon stejně jako na povrchu, ne? Standardem je dnes LTE, ale pár kanálů CS vrstvy (alias GSM) tam bude taky pro zpětnou kompatibilitu telefonů nepodporujících LTE.
O návrat ke koňskému povozu se rozhodně nejedná a vy byste udělal nejlíp, kdybyste na svoji hloupost neupozorňovat ještě nabubřelým projevem.

Kamui

Ne jen pro staré telefony. Většina telefonátů stále jede přes GSM, LTE je u nás akorát pro data.

Kalina

Nejméně dva roky už většina mobilů podporuje VoLTE.

Martin

Tohle me strasne zajima, mam telefon s LTE a na siti 4G je to rychle, ale pri 3G / H, se mi ani nenacte zadna stranka, takze v metru uplne nebyl pouzitelny, ale stary telefon bez LTE, pri 3G/H v metru funguje perfektne, je trochu pomalejsi, ale neni problem s internetem ani nacitanim….

Cim to, ze novy telefon je o tolim pri pomalejsi technologii tak spatny…?

Pražec

Redakce bedlivě sleduje skoro všechny informační kanály spojené s dopravou. Z informací, které takto získá, pak vaří články. Zasílání doplňujících dotazů příslušným institucím zřejmě provádí spíše v případech, které mohou zajímat většinu čtenářů. DPP patrně Vámi požadované detaily sám od sebe neposkytl. Kladu si však otázku, jestli má smysl je zjišťovat jen kvůli Pražákům. Tím nechci říci, že za to ty údaje nestojí. Představme si však, co všechno by redakce musela dodatečně zjišťovat, kdyby měla tímto způsobem řešit všechny události lokálního charakteru. Na to přece nemůže mít čas. Každopádně redakci za její práci moc děkuji a mýlím-li se, prosím o… Číst vice »

Cestovatelix

Chtěl bych upozornit, že konkrétní typ spojení je znám dlouho, a proto je logické to pořád navypisovat.

Libcha

To je asi spíš nějaký kašpar.

Mě nejvíc dostali ti „odborníci, kteří rozlišují GSM, 3G a 4G“.

glosátor

GPGP: Skutečnou podstatou toho sdělení je to, že v metru budou v dalších úsecích normální cestující zase o něco více obtěžováni nuceným poslechem hlučných nesmyslných žvanění sobeckých hulvátů – a i když je jistě zajímavé, jaké parametry přenosu signálu jim to (bohužel) umožní, ze zmíněného pohledu je to zcela jedno.

Jarek

No nevím. V metru vzhledem ke hluku a hlášení stanic a dveří se moc pohodlně telefonovat nedá. Ale určitě se hodí data.

glosátor

A o to víc právě ti hulváti do těch svých krámů řvou, protože se přes ten hluk špatně vzájemně slyší.

Juraj

Podle DPP je tam LTE a 5G. Dneska už by tam fakt nikdo nic jiného nedával.
A garantuji, že odborníci nerozlišují na 3G a 4G, protože to jsou vesměs obecná marketingová označení.

Jarek

Odborníci mezi 3G a 4G rozlišují a to rozlišení opravdu vychází z použitých technologií a ne z marketingu 3G je UMTS a 4G je LTE. 🙂

Na netu se dá najít, že se v metru spouští i 5G (což je dnes spíš image záležitost) a 3G tam možná najdete taky, i když perspektivní už moc není a např. Vodafone se ho chystá vypnout.

Kalina

Je tam pochopitelně i klasické GSM (2G).

bohyn

Jasne, narvi tam jen LTE a pak si zkus zatelefonovat. Stale je docela dost mobilu, co sice zvladnou LTE, ale neumi VoLTE a hovory jedou pres stare 2G 😉

Kalina

Proběhne fallback do 3G a v něm se uskuteční hovor.

bohyn

GSM je i pres svoje stari stale zaklad mobilni site. 3G je ciste datova vrstva a podpora hovoru pres 4G (VoLTE) zdaleka neni beznym standardem.

Kalina

Ve 3G běžně lze telefonovat.