Železnice

Legendární malíř železnice Jiří Bouda se dočkal vlastní poštovní známky

Výtvarník Jiří Bouda se dočkal vlastní poštovní známky. Foto: Česká pošta
Výtvarník Jiří Bouda se dočkal vlastní poštovní známky. Foto: Česká pošta

Český grafik, malíř a ilustrátor Jiří Bouda (1934-2015) vytvořil sám desítky známek se železniční tématikou, od dnešního dne má i svoji vlastní poštovní známku.

Česká pošta ve spolupráci s Českými drahami představila v Brně příležitostnou poštovní známku z edice Tradice české známkové tvorby, tentokrát s portrétem Jiřího Boudy.

Motivem příležitostné poštovní známky je v popředí portrét Jiřího Boudy a v pozadí motiv lokomotivy. Známku vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha technikou plnobarevného ofsetu s liniovou kresbou, kterou vytvořili výtvarník Vladimír Suchánek a grafik a rytec Miloš Ondráček.

Známka je vydána v úpravě tiskového listu i známkového sešitku s 8 známkami a 4 kupóny. Nominální hodnota známky je zastoupena  písmenem „A“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění.  Zájemci ji mohou zakoupit na všech filatelistických přepážkách, na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.

Sběratelé měli unikátní možnost zakoupit si poštovní známku v railjetu Českých drah a orazítkovat si ji příležitostným poštovním razítkem.

Nová známka na počest Jiřího Boudu i s razítkem. Foto: Česká pošta
Nová známka na počest Jiřího Boudu i s razítkem. Foto: Česká pošta

Jiří Bouda se narodil 5. 5. 1934 v Praze do umělecké rodiny malíře a ilustrátora Cyrila Boudy. Vystudoval Státní grafickou školu a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (ateliér prof. Karla Svolinského). Po absolvování vojenské služby mu byla nabídnuta práce na restaurování papírového Langweilova modelu Prahy. Od roku 1968 se stal předsedou skupiny pro studium a dokumentaci železniční historie. Jiří Bouda byl také dlouholetým členem SČUG Hollar.

Jeho práci zná prakticky každý fanoušek železnice: doprava se stala hlavním tématem v jeho výtvarných dílech. Jeho první poštovní známky byla v roce 1982 věnována právě železnici, později vytvořil například série „České republiky s obrazy měst“, emise „Železnice roku 2000“ a „Železnice roku 1900“ nebo příležitostný poštovní aršík „Doprava“. Železniční fanoušci jistě znají i jeho ilustrace k trilogii železničních ohádek  Roberta Drozdy, v níž coby hlavní postava vystupuje přednosta Drahorád.

 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
redakce
Člen

Ten stručný životopis postrádá jednu důležitou podrobnost, totiž že Jiří Bouda také sám na železnici pracoval – jako signalista v žst. Praha-Bubeneč …

Partneři



CSCARGO
RSD
czechtoll