Letectví

Krušné časy Norwegian. Majitel British Airways o ně ztratil zájem, firma škrtá linky

Boeing 737-800 v barvách Norwegian Air Shuttle. Foto: Norwegian
Boeing 737-800 v barvách Norwegian Air Shuttle. Foto: Norwegian

Tak dlouho odmítala letecká společnost Norwegian Air Shuttle vytrvalého nápadníka, až o ni ztratil zájem úplně.

Společnost International Airlines Group oznámila, že už nemá zájem o převzetí Norwegian, v kterých drží necelá čtyři procenta akcií. „Podíl v Norwegian prodáme,“ uvedla firma v prohlášení. Loni IAG, pod kterou patří například British Airways či Iberia, opakovaně nabídla koupi většinového podílu ve firmě. Představenstvo rostoucích a také ztrátových aerolinek ale nabídky opakovaně odmítlo.

Zpráva přišla v době, kdy Norwegian řeší menší i větší problémy, především pak svoji ztrátovost. Investoři na zprávu reagovali výprodejem: za jediný den spadly akcie o více než pětinu, dnes se kurz jen mírně zvedl.

Relativně malým problémem je déle než měsíc odstavené letadlo v Íránu. Loni v prosinci musel pár měsíců starý Boeing 737 MAX 8 nouzově přistát v Šírázu kvůli závadě na motoru. Od té doby je letadlo na zemi, technici se k němu nemohou dostat s náhradními díly kvůli sankcím uvalenými na Írán. Firma ale musí výrazně šetřit, minulý týden oznámila uzavření základen na Mallorce, Kanárských ostrovech a v Římě, skončí také základna na amerických letištích Stewart a Providence. Úspory se týkají i Prahy: zmizí celkem tři linky.  Škrty mají firmě ušetřit ročně 234 milionů dolarů.

Šéf Norwegian Bjørn Kjos ve zprávě pro investory uvedl, že plány aerolinek zůstávají nezměněné a stále firmě chce vybudovat udržitelný byznys, z kterého budou profitovat zaměstnanci, zákazníci a investoři.