IAG ovládne zbytek Air Europa

Boeing 787-9 společnosti Air Europa. Foto: Air EuropaBoeing 787-9 společnosti Air Europa. Foto: Air Europa

Spojení má posílit pozici madridského letiště.

Koncentrace evropských leteckých společností do velkých uskupení pokračuje. Společnost International Airlines Group (IAG), pod kterou patří například British Airways nebo Iberia, ovládne sto procent akcií španělského dopravce Air Europa. K první dohodě o prodeji došlo už v roce 2019 před pandemií koronaviru. Kritická situace v oboru v posledních letech ale jednání přerušila.

IAG oznámila nákup zbývajících 80 % už loni, včera při prezentaci výsledků za loňský rok potvrdila finální dohodu. Společnosti Globalia za Air Europa zaplatí 400 milionů eur. Transakci musí schválit ještě Evropská komise. Když jednání začínala v roce 2019, kupní cena byla kolem miliardy eur.

IAG už dříve koupila pětinu akcií firmy kapitalizací úvěru. Značka Air Europa má zůstat, IAG provoz integruje do struktur Iberie. IAG tím chce posílit pozici letiště v Madridu jako jednoho z hlavních evropských letišť.

Transakci musí schválit ještě Evropská komise. Ta už v roce 2021 vyjádřila obavy z omezení konkurence na španělském trhu. Na některých trasách působí jen Air Europa a Iberia či Vueling ze skupiny IAG. Dopravce ještě splácí státní úvěry poskytnuté během pandemie.

Air Europa provozuje 50 letadel a dalších 15 má objednáno.

Tagy Air Europa IAG International Airlines Group
2 komentáře