Křeček, koroptev a obec Pustiměř. SŽ musí doplnit dokumentaci k trati Vyškov – Nezamyslice

Vizualizace stanice Nezamyslice po modernizaci. Pramen: SŽVizualizace stanice Nezamyslice po modernizaci. Pramen: SŽ

Mezi Vyškovem a Ivanovicemi na Hané se nová trať zcela odchýlí od současné tratě.

101 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
parmezano

Ten starosta v Pustiměřu je idiot , armáda nepovolí jinou trasu , neb tam je dálnice D46 postavená jako „záložní letiště“

Petr

Za ohromné peníze se tady jednokolejka zrekonstruuje na dvě koleje. Do budoucna bude stejně potřeba postavit v další trase VRT. Jestli by bývalo nebylo lepší jednokolejku nechat a rovnou postavit VRT. Nyní bude mnoho let nickolejný provoz.

Granja

Nebude. Výluky budou zejména pro připojení hotových úseků.

Vrták

Jestli se již podle nového stavebního zákona nemůže vesele stavět a obstrukce s potížisty se řešit průběžně?

Ferda Vomáčka

Tož sa strécové ožrali vínkem a teď do těm Pražákům ukážijou

Pedro72

OMG, tak zaprvé, Pustiměř je hodně mimo vinařskou oblast, zadruhé, tohle řeší Oblastní ředitelství Olomouc.

a8n

Tohle snad řeší SSV a ne OŘ.

David

Přijde mi ten argument of fragmentaci čistě účelový. Ta trať sice prochází katastrálním územím Pustiměře, ale v podstatě z ní nebude ani vidět ani slyšet. Navíc právě fragmentace je to co tato krajina plná obřích obilných lánů potřebuje.

Jiří Kocurek

Co je na tom obřího? Jako ne, vážně nikdo nepotřebuje rozkouskovat pole na velikost fotbalového hřiště a menší.

hank

Především to nepotřebují/nechtějí v zájmu svého klidu na práci, nerušeného čerpání dotací a neomezeného zvyšování cen pohrobci bývalých reálně socialistických velkoJZD. Jenže jejich dnešní majitelé a šéfíci jsou takoví dobytci, že si nezaslouží vůbec žádné ohledy.

Jiří Kocurek

Takže byste… jim to podle vzoru zakladatelů velkoJZD sebral, zopakoval 48. rok a doufal, že tektokrát už to posílá kulaků do uranových dolů dopadne … správně? Teda až na rozkulačení Babiše, protože ten je ve straně, jak bylo i tehdy zvykem.

hank

Nový rekord: Hned tři argumentační fauly v jediné větě. Blahopřejeme, posíláme klíčenku…

Karl vB.

Dobrý příklad primitivní manipulace!
Pan Hank se o ničem takovém, co jste napsal vy, ve svém příspěvku nezmiňuje.

JiriP

Ze čtení diskusi, což je má častá kratochvíle, už celkem tuším, jaké názory od různých diskutujících očekávat. Ve Vašem případě jsem ovšem netušil, ze jste na tom tak spatne…

Kování

Takhle velké pole jako u nás v ČR nejsou nikde v Evropě. Dokonce EU musela zavést kvůli nám samostatnou kategorii.

Jiří Kocurek

Maďarsko je v Evropě, žeáno? https://mapy.cz/s/gocetefufo

Vyznačena je tam délka 2,1 km protože to odpovídá délce ranveje u Vyškova, tak si to porovnejte sám.

Jiří Kocurek

Tož tak, EIA mají, ale na úplně jinou stavbu v úplně jiném katastru. To je pak jasné, že posouzení vlivů na ŽP neodpovídá a musí se dodělat.

Jako jo, co kdyby si Jančura umanul změnu projektu a chtěl to depo stavět v Dlážděné místo Malešic? 😀

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Ale můžou za to ekoteroristi!

Kování

Řekl bych že jediný kdo to nechápe, jsou kritici SŽ…

MichalCZ

Přesně, jako u nás plánovaná R43, tedy I/73. EIA řešená před x lety na zcela jinou stavbu než je v plánu. Arogantní konstatování investora, že EIA přece mají. V aktuálním stupni přípravy i laikem patrná změna trasování, nivelety, odpočívky na kopci, protihluková opatření žádná, zasypávání rybníku,…. No děs. Totální odpor všech obcí po trase a konstatování ŘSD, že „první setkání se zástupci obcí konané 12/2022 dopadlo k obecné spokojenosti a obce jsou záměru nakloněny.“ Arogance moci a představa, že v r. 2023 se staví stejně jak v r. 1970. Nu, tož jim po vzoru Pustiměře ukážeme, že „Takhle ne, přátelé.“… Číst vice »

Dušan

Velice mne zajímá, jak se bude řešit ta „fragmentace krajiny“ (?!). To totiž vede buď na a) dlouhý tunel nebo b) hluboký zářez a je otázka v jaké délce ? V délce kam dohlédne „oko starosty z úřadovny obecního úřadu Pustiměř“ ? Nebo ještě nějak dál ?:-)))

Georg

podivejte se, co to realne fragmentuje.
https://en.mapy.cz/s/cubanaheje

Jiří Kocurek

Přesně v tom místě bude tunel. Jde spíš o pole na východ od dálnice.

nekdo

zelená poušť s naprosto minimální biodiverzitou.

Vojta

Zhruba osm let se ví, že trasa mezi Vyškovem a Ivanovicema nepovede zhruba v původní trase kolem Hoštic-Heroltic, ale obloukem kolem Pustiměře (aby tam nebyl rychlostní propad) a teď se začíná řešit EIA. Nebo se předpokládalo, že se použije ta z roku 2009 nebo ze kdy pro úplně jinou trasu a nikomu to nebude připadat divné?

Georg

tak clanek informuje o prubehu eia, co je na tom divneho? 🙂

mgr.pavel

Divných je těch 8 let nic nedělání ze strany SŽ.

Tedy, divných. Bohužel běžných, #mynic je tak impotentní běžně.

Kování

Nejdříve se musí dodělat dokumentace (ta byla dle smlouvy odevzdána 30.6.2022), a až pak můžete dokumentaci nechat posoudit MŽP, zda na ni bude potřeba nová EIA. Žádná jiný postup prostě nejde použít.

Vladki

A byl by nějaký plánek jak měla vypadat trasa původní a jak má vypadat trasa nová? Abychom si sami udělali názor jak moc ta trasa obec zasahuje atd…?

Projektant

Nová trasa je čárkovaně zakreslená na openrailwaymap.org
Původní plán byl myslím cca z Vyškova první dva oblouky ve stávající stopě a přeložka až od mostu přes dálnici dál k Ivanovicím

Marie Knoflíčková

Situačku najdete na webu Správy železnic. „MODERNIZACE TRATI BRNO – PŘEROV, 3. STAVBA VYŠKOV – NEZAMYSLICE“. Je tam i vizualizace

Hubert

Celá Pustiměř ať táhne k čertu 👹👹
Proti dráze jsou všichni zaujatí ale dalnice plná kamionů nikomu nevadí 😡😡👹

Jiří Kocurek

že chtějí dodělat do projetku posudek, který tam chybí, protože se na ně Správa zvysoka vy-tento, protože se tam nedá dojet vlakem na jednání?

Otto

Tak jim asi vadi mozna i ta dalnice, jenze s tou uz nic nenadelaji, kdyz byla postavena v dobe, kdy nejaka EIA byla v plenkach i na zapade, natoz v cssr…

Frantisek

Takže přeložka přece jen mine více obcí? To pak ale přestane mít smysl vracet na trať zastávkové vlaky a mohou zůstat autobusy. A stále plánují vedle VRT na 350 km/h? Budou dvě tratě pro dálkovou dopravu, obě rychlostně nekomfortní pro nákladní tranzit, zatímco vše bližší to bude mít lepší po silnici. Přitom, kdyby postavili hned novou rychlou dvoukolejku s napojením Nezamyslic, Vyškova, Rousínova a Kojetína, ty „osobáky“ by se na původní trať rázem vešly. Akorát pár zastávek by mohli také ještě přisunout k obcím, za ušetřené miliardy.

Georg

paterni trat na 200 km/h se opravdu nestavi pro obsluhu nejakych der okolo a ani si nemyslim, ze by nejake zasadni priblizeni koridoru k centru obce vitali.
zadna dalsi vrt tam nepovede, proc by mela?

Pavel P

To je taková zajímavost téhle tratě, ve stejném směru je i koridor pro VRT (přinejmenším v ZÚR JMK). Potíž je v tom, že ta dvoukolejka bude úzkým hrdlem vysokorychlostního spojení Praha – Brno – Ostrava, jelikož se bude jednat o jediný úsek spojení (kromě uzlů), kde bude smíšená nákladní, dálková i regionální doprava. Logicky tedy panují obavy, že se postaví fungl nová trať a za pár let nebude kapacitně vyhovovat. Můj názor na věc je, že by se měly stavět alespoň 3 koleje, aby měly osobáky svou vlastní kolej a nezavazely dálkové dopravě (přičemž ta 3. kolej může být v… Číst vice »

Dušan

3 koleje minimálně v úseku Blažovice – Vyškov by pomohly a) stabilitě GVD a za b) v případ zavedení taktu T=15/30 min. ( místo plánovaného T=30/60 min.) by osobní vrstva Brno – Vyškov (= minimálně vložené spoje zahušťující takt) nemusela být ani jednou předjížděna, což souvisí s bodem a).
Pro to předjíždění, ale bude zásadní fakt, zda v dlouhodobém časovém řezu (rok 2050)
zde budou/nebudou (= dálkovka v taktu cca. 15 minut ve špičce) trasovány spoje VRT – pokud budou tak na to „nepředjíždění“ ty 2 koleje pro regionálku bohužel opravdu nestačí.

Petr31

Takt T=15/30 min není třeba. Jen osobní vlaky využijí za Blažovicemi v Rousínově, Holubicích, a Lulči. Lidé z Vyškova budou moci využívat i rychlíky, které tam stejně zastaví. Proto stačí takt T=30/60 min.

Dušan

OK, pak by asi mohla stačit i stávající dvoukolejka, ale bude dost záležet právě na budoucí časové poloze dálkové vrstvy, což je právě dost ovlivněno realizací VRT-ky, a to v dlouhodobém časovém řezu (2050), ve střednědobém (2035) problém zřejmě žádný nevzniká .

Jiří Kocurek

Mine akorát tak Hoštice-Heroltice. Hodít kvůli tomu přes palubu spojení 4 krajských měst?

Kování

Přičemž Hoštice – Heroltice míjí již dneska, tedy krom jejich zastávky v polích.

Granja

Využití zastávky je slabé. Je vzdálena od okraje obou obcí, které mají dohromady 630 obyvatel.

Pavel

Cílem výstavby této obyčejné dvoukolejné trati je zrychlení rychlíkové dopravy, kapacita pro nákladní vlaky a obsluha území Vyškovska osobními vlaky, Ty tam dnes, skoro, vůbec nejezdí.
A následně v horizontu po roce 2050+ (i s ohledem na objem dopravy) se vedle této konvenční trati bude stavět VRT.

Jinými slovy, pokud bychom hned stavěl VRT, tak stejně musíme nějak vyřešit nákladní a regionální dopravu.

MHD

Mě štve, co vidím na té vizualizaci. Pokud budou dělat zgruntu nové uspořádání kolejiště, proč neudělají průběžné koleje bez nástupištních hran, aby bylo možné využít větší průjezdné rychlosti v budoucnu?
Tohle je práce pro práci.

Projektant

V nové trase už žádné budoucí zvyšování rychlosti nebude možné (a vlastně je dobře, že se tam 200 udělá hned :-)) nejen z důvodu nástupišť (kromě stanic jsou tam i zastávky), ale hlavně oblouků. Pro smíšený provoz by to stejně nemělo smysl.

Až (pokud) bude potřeba vyšší rychlost, postaví se paralelení VRT na 320 (350).

jan v

To je sice hezké, ale MHD naráží na to, že EC z Varšavy bude muset při průjezdu každou kotěhůlkou zpomalovat, protože asi není dobrý nápad, aby se vlak hnal 200km/h kolem peronu. A navrhuje, celkem rozumě, aby stanice byly vybaveny středovým párem kolejí, po němž expresy profičí. Ale jsem si jist, že inžnýři ze SUDOPU nám vysvětlí, že to je hloupý přístup, protože se už těší, až to za deset-dvacet let budou celé zase předělávat.

Projektant

Vlaky budou jezdit 200 km/h kolem peronů.

Kování

200km/h se kolem perónu může, tedy není co předělávat.

Holík

Ještě se zapomnělo na SYSLA,který žije kousek na letišti Vyškov, je to úsměvné, trať povede 3 km od Pustlu…

Pedro72

Není to tři kilometry, ale zhruba 600 m, území sysla míjí zhruba o 1 km, ale proč to všechno to všechno nesplácat dohromady, Holík nebo Kolík, všechno jedno.

zdendik

Když se něco takhle vleče, má to následky. Požadavky a názory se mění, dřív asi měli všichni vykulený oči z 200ky a propady rychlosti až tak nebolely. Teď už ano, takže jiná stopa a tím pádem si původní EIA můžete strčit, víte kam. Lidem se nedivím, jsou naštvaní, když se s nimi nikdo nebaví. Kvalita projekce se od dob Komančů nezměnila, tehdy kdo měl obě ruce levý, šel projektovat. Některé průšvihy byly ukázkové. A jak koukám, ono to funguje dál. Kdyby se mělo u všech staveb stále dokola něco v projekci vylepšovat, nepostaví se nakonec nic, jen budou stále dokonalejší… Číst vice »

Georg

a jak vite, ze se s lidma nikdo nebavi? to se pise v tomhle clanku, nebo v pustimeri bydlite a nikdo se s vama nebavi?
jinak vas prispevek vlastne nema hlavu ani patu – vsechno je na hovno, ale vylepsovat je to taky na hovno…

zdendik

V tom článku o Pustiměři byla informace, že se nebouří ani tak kvůli trase trati, ale že se nikdo nezajímal, jak se vyřeší doprava materiálu během stavby. Kdyby se místním dostala informace, jak bude probíhat přeprava materiálu, deponie vytěžené horniny, jak se bude následně řešit devastace místních komunikací a případné odškodnění, asi by nebylo úplné ticho, ale je to cesta na dohodu. A druhá věc, asi je rozumné v určitém okamžiku přestat nosit hlavu v oblacích, zastavit vylepšování projektu a ušetřený elán věnovat zahájení stavby.

mgr.pavel

Ti Pustiměřtí, to jsou ale NIMBYsti. Argument „Původní trasa záměru přes katastrální území Pustiměř neprochází, nová ano“ totiž nic jiného není. Pure NIMBY.

Ať táhnou do křeččí díry.

Facepalm

Takže když vám takhle soused předloží projekt rekonstrukce baráku, vy mu to osdouhlasíte a on pak postaví něco úplně jiného a ješě nejlíp přímo na hranici vašeho pozemku, tak s tim budete v poho, abyste nebyl nimby?

A jetě jedna otázka – chápete alespoň v hrubých rysech smysl a funkci místních samospráv? Napovím vám, nikde se nedočtete, že by obce byly organizačními složkami Správy…

Trafopájka

Tohle ale není NIMBYsmus, trať měla vést jinudy, povede přes Pustiměř, tak chtějí vědět, jak se jich to dotkne. Nikde se tam nepíše, že do toho chtějí hodit vidle. Na hlukovou studii snad mají právo.

Pedro72

Vytáhnou křečka do titulku je click-bait, sorry jako. Přitom první a druhá odrážka jsou zásadní. Obec, kterou měla trať minout a nakonec má na svém katastru stavbu tunelu, ze které se budou odvážet statisíce kubíků zeminy (zatím není určeno kam), má plné právo chtít plnotučnou informaci.

hank

Možná je to clickbait, ale lidstvo to dopracovalo až tak daleko, že 70 % hmotnosti všech obratlovců na světě představuje člověk, 24 % hospodářská zvířata a jenom ten 6% zbytek jsou tvorové volně žijící v divočině. Ergo: Jestliže nechceme úspěšně dotáhnout do konce tendenci lidstva udělat ze zeměkoule neobyvatelnou poušť, je nutno hájit a chránit aspoň ty žalostné zbytky biodiverzity – včetně těch křečků a koroptví; nota bene tím spíš, když nemají na podporu svých zájmů volební právo, bankovní konta ani zbraně hromadného ničení… Bez biodiverzity jsme jako živočišný druh odsouzeni k zániku i my.

Granja

Jednoznačný souhlas, ale proč tak zuřivě jen u železnice?

Jiří Kocurek

A co s tím jako chcete dělat? Obzvlášť když populační boom není v ČR a není ani v Evropě, ale v Africe.
Před Hitlerem bylo v ČR zhruba stejěn obyvatel jako dneska, přibyla pouhá 2 %.

Franta

No to ale jen diky tomu, ze se jich 2,5 milionu nucene odstehovalo a dalsich 300 tisic emigrovalo. Ceska republika je v Evrope anomalie. Normalni Evropske zeme od druhe svetove valky pocet obyvatel zvetsily o desitky procent.

Kování

V době druhé světové války žilo na území dnešní ČR přes 11 milionů obyvatel, tedy více než dneska. ( To jen pro upřesnění)

Facepalm

Počítám, že kdyby měli panáčci ze Správy jednat s obcí už při přípravě projektu, bylo by to pro ně tak donebevolající ponížení, že by z něj pukli.

Takže klasika. Postavíme samosprávu a lidi před hotovou věc a po tisící první se divíme, že se stalo to samý, co vždycky. Ale protože sme parta arogantních a jakékoli reflexe neschopnejch tesilovejch panáků, spustíme obligátní kolovrátek o ekoteroristech a i příště to zkusíme úplně stejně.

Stejně trapná a blbá písnička už přes 30 let, a stejně jí furt retardi tleskaj.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Jen opakují, co si někde přečetli. Víc nedají.
No a tohle je přesně to (mimo jiné), co začali na ŘSD dělat malinko jinak. Prostě pochopili, že oni už nejsou vrchnost a ti tam dole nevolníci.

Facepalm

Tak co byste chtěl po bolševické lůze nebo jejich potomcích, žejo, než aby prskala nenávistí.
Každopádně, i na Správě už se to trochu mění, pohříchu se to však týká zejména SS Západ. Na Moravě maj furt tuhou normalizaci.

Georg

ja bych rekl, ze tu komunikaci na prakticke urovni zastresuje moravia consult, ne szdc.

Facepalm

To je úplně irelevantní, koho si na to Správa najala. Meritum věci spočívá v tom, že Správa se obecně chová, jako by byl rok tak 1975.

Georg

a jak jste na to prisel? vy jste u toho byl, nebo zase do nejakych dilcich faktu promitate svoji dusevni poruchu?

Georg

a jak muzete vedet, co se tam delo? na zaklade tyhle prezvejkany tiskovy zpravy?

Facepalm

Na to abych z té zprávy odvodil, že obec byla postavena před hodou věc, její obsah stačí.

Opravdu po těch iks letech stále stejně tupého a arogantního chování Správy nevěřím na zlé obce bránící pokroku, ale předpokládám, že se dělo to samé co vždycky.

Georg

nicmene tohle jsou naprosto legitimni pozadavky obce, ktere se dokumentuji v procesu eia a zapracuji se do uzemniho rizeni (ano spravna otazka je proc to za 5 let neni dal).

Facepalm

No jasně. Požadavky obce jsou zcela legitimní. To se tu taky snažm naznačit.

Georg

vyborne, ale pokud se pribehy okolo (kreteni, dopravni fasisti, tesilovi strejci, naprosta ignorance..) nestaly, tak je zbytecne je tady fabulovat.

Kování

Myslim, že spíš nechápete co je závěr zjišťovacího řízení a následně EIA, to je právě ta přípravná práce, kdy má obec ( či ostatní) ten prostor dávat své požadavky či nesouhlasy a následně se rozhodne jestli jsou oprávněné nebo ne. Žádná hotová věc to v tuto chvíli právě není, je to jen návrh ke kterému se teď můžou vyjádřit.
Jinak předpokládám, že do územního plánu se jim železnice bez jejich vědomí dostat nemohla.

jan v

Akorát dobrá správa vzala EIA zpracovanou na treať která vedla jinudy a se slovy posouzení vlivů máme to zkusila protlačit. Nepřekvapivě narazila. Výsledek je, že rozumné spojení druhého a třetího největšího města v zemi se díky tomuto manažerskému rozhodnutí (pochybení) odsunulo o několik dalších let. Naše země tím přichází o miliony v růstu HDP jednotlivých regionů, kterýchs e to týká. SŽ mohla úplně stejně rozhodnout že nechá zpracovat novou EIU, a dnes ji mít v ruce.

Kování

O tom zda EIA bude nebo nebude nerozhoduje žadatel ale MŽP, stejně tak rozhoduje o jejím rozsahu. SŽ se tedy pouze zeptala zda bude potřeba nová EIA nebo ne a MŽP. Stejně jako se zeptala na úsek Blažovice – Vyškov, kde MŽP rozhodlo opačně, tedy nová EIA není potřeba. Tedy SŽ postupovalo dle zákona a vaše rozčilení plyne jen z jeho neznalosti.

Marek Janík

aby se nám totiž nestalo, že železniční vlečka porazila křečka

flinta19

Takže klasické NIMBY.

Kování

Je zajímavé že každý kope do SŽ, ale že MŽP vydá závěr zjišťovacího řízení 4 měsíce po lhůtě nikoho nezajímá.

Facepalm

Nezajímá, protože v celém příběhu je to irelevantní.

Georg

irelevantni to rozhodne neni, eia je draha vec a neni treba plytvat casem a penezi.
u pustimere trat vede zemedelskou krajinou, zadne funkcni casti obce od sebe neoddeluje (oblouk otacejici vlak na ivanovice je cca. u pumpy https://en.mapy.cz/s/cubanaheje).
neumim si moc predstavit ze by nekdo z tech vesnicanu chodil do poli na spacir nebo kdokoliv nejak realne stavbou utrpel.
nejzasadnejsi vlivy k vyreseni jsou hlukove.

Joker

Za posledních 20 let opakují obce a spolky pořád stejné námitky. Proč to tedy není zanesené v dokumentaci už předem? Anebo je to snad tak, že vždycky každý něco najde a příprava stavby je tedy průzkum bojem?

Kování

A jak byste chtěl zpracovat připomínku, dnes tady žádná trať nevede a potom bude?

xyz

Vždyť je v článku psáno – došlo ke změně trasování.

Tzn. jestli původní varianta vedla jinudy, tak je logické, že zatímco ta původní varianta obci Pustiměř nevadila, tak proti nové variantě může mít námitky.

Granja

Rozhodující je, co je v ZURce. Pokud tam ta trasa je zanesená, pak je to o něčem úplně jiném. Pokud není, pak ta změna musí být řádně projednána.

Kování

Stavba je v ZÚR i v územním plánu obce Pustiměř. Vše je lehce dohledatelné.

Michal

Ještě se ozvou Děti Země a Voda z Tetčic.

Facepalm

Jojo, a taky se, krom vás, ozve i hromada dalších retardů v šotodiskusích a vyjeví nám své vlhké sny o dopravním fašismu.

Georg

nechci vam kazit vas dojem o sobe samem, ale vase vlhke sny a donkichotske boje vasi obci zatim prinesly jen konzervaci III. epochy s vlnitym plechem a prejezdem v pulce peronu. 😀

Joker

Hlídkujete v diskuzi? 😃

vankr

Také se mi vybavila okamžitě tetčická voda, nesmí chybět.

krteček

A co krtci, pomyslel někdo na krtky? Hrabu se nahoru vyvětrat a jebnu si jí o pražec…

Péťa

Tak přecházej kolíky a buldozer pojede oklikou.

Facepalm

To se ti asi děje opakovaně, viď?

Karlos

Tady než se něco postaví ..je to pomalu na 30 let už udělejte čistku na SZ.

Kování

A ty nový by zase mohli hezký začít od začátku.

xyz

Kdyby se to postavilo už před lety, byly by tam pro změnu rychlostní propady (viz článek).

Tzn. v tomto případě je to zdržení „něco za něco“.

mgr.pavel

Jenže i ty nové aktuální plány a dokumentace jsou jaksi děravé..