Kraje přestanou objednávat vlaky na trati Slaný – Louny, provoz z Lužné do Žatce bude jen o víkendu
RegioSprinter Die Länderbahn a Regionova Českých drah v Lužné u Rakovníka. Foto: Petr Borecký
Místo vlaků budou jezdit autobusy. Obce ještě řeší, jak provoz zachránit.
Tak pěkně děkujeme, na trati 110 se dlouhodobě neprodávají jízdenky, ve vlaku vás pošlou sednout, že mají zpoždění, přitom cestující jezdí, protože narozdíl od busu mají ČD ještě docela normální časy jak odjezdů, tak délky jízdy. Z Klobuk do Slaného jede vlak něco málo přes 20 minut, autobus téměř 50 minut, s nesmyslnými přestupy, a ještě po Slaném supluje MHD. To je docela slušný, na to že je to jen cca 12 km, ne?
Hodně se zde diskutuje o frekvenci v nácestných zastávkách úseku Slaný – Louny. Vlak je v Lounech vzhledem k poloze nádraží silně v nevýhodě, ale čistě v relaci Slaný – Louny se vlak vůči busu poslední roky zlepšil. Tedy ne že by snad jel rychleji, furt je to těch nekonečných 50 minut, ale linka 389, v úseku Praha – Slaný rychlíková, je pak do Loun vymeták s jízdní dobou 46 minut z autobusáku na autobusák. Doby, kdy ve Slaném co chvíli stavěl pražský dálkař směr Klášterec, Chomutov nebo Most s Litvínovem, s jízdní dobou do Loun okolo 25 minut skončily… Číst vice »
Ano, to dává perfektní smysl (ironie).
Přihlížet jak velká část procent dotací z těch víc než 80 dotačních miliard pro železnici „proletí komínem“.
Neboť 27% železničních tratí (transevropských TEN-T) SŽDC zajišťuje 80% pasažérské a 90% nákladní dopravy, ale na tyto vytížené tratě putuje necelých 50% útrat SŽDC.
Třešničkou na dortu je fakt, že provozní dotace dopravcům na nízko-/málokapacitní vlaky jsou násobně vyšší než na autobusy.
Nejhorší na celé věci je fakt, že na železniční dotace si vesměs půjčujeme. A kvůli naší marnivosti/hlouposti zčásti zbytečně zadlužujeme naši generaci a generaci našich potomků
Trochu to rozepište ať si můžu rozhýbat kolečko u myši😉
A víte, že si tady pujcujeme na všechno? To bysme museli přestat posílat peníze do všeho (školství, zdravotnictví atd)
Obdivuju, ze te tohle troleni tak bavi. Psat pulroku to samé, porad v novem slovosled, nechceš si misto toho přivydělat radeji psaním teoretické části diplomek pro studenty? To je zhruba na stejne urovni zbytečného slohoveho cvičení a tvou potrebu napsat to samé 50x by to uspokojilo a ještě by jsi si vydělal na to se někdy vlakem svézt. A pokud netrolis a vazne si myslíš, že z tvých srdceryvnych řečí si tu nekdo sedne na zadek a přestane to pouzivat a podporovat, tak je mi tě líto. Asi s tím budeš muset vyrazit spis do ulic… petici za zavírání lokalek… Číst vice »
Až na to, že část cestujících přichazí z lokálek třeba jen na části Ostrava Svinov-Suchdol nad Odrou tak jsou na ně navazující lokálky Opava Východ-Ostrava Svinov, Bílovec-Studénka, Veřovice-Studénka, Budišov nad Budišovkou-Suchdol, Fulnek-Suchdol nad Odrou a Nový Jičín-Suchdol nad Odrou ve špičce to klidně může být kolem stovky každou hodinu.
Takže jak se píše v článku, k diskusi s obcemi nedošlo, rovnou se oznámilo, že provoz končí. Jestli ani neproběhla diskuse na téma finanční podíl obcí a rovnou se stanovila částka, je to od p. Boreckého trochu nefér…
To jo, ten podíl obcí by byl určitě zásadní. Stejně by to zůstalo hlavně na kraji.
Tak nějaká diskuze proběhnout mohla, když to p. Borecký sliboval.
Tak ale kraj přece řekl, že zajistí základní obslužnost. Pokud chce někdo nadstandard, musí si doplatit. Standardem zde bude autobus. Vlak je nadstandard. Rozdíl mezi standardem a nadstandardem se dá snadno spočítat. To není zrovna téma k diskusi.
Tady ale nejde o standart nebo nadstardant, ale o to, že kraj někdy na podzim uvedl, že bude sv příslušnými obcemi jednat, a pak nakonec zjistíme, že nejednal.
No pokud to náměstek hejtmanky oznámil po jednání se starosty obcí, tak s nimi asi jednal, ne? Jenom o tom jednání měl asi každý jinou představu. Obce si myslely, že to bude smlouvání jak na arabském trhu. Kraj proti tomu přišel s konkrétním požadavkem. Je to podobné jako v Kladně. Kraj řekl, kolik stojí krajské linky, které suplují MHD. Kladno nezaplatilo, kraj linky přeskupil a omezil. Pokud mají být nastavené standardy VHD v kraji, musí platit pro všechny stejně.
Konečně aspoň něco.
Má-li se železniční doprava rozvíjet, musí se soustředit na náklady (tady je obří, dosud jen spoře využitá konkurenční výhoda železnice, chválím Metrans), hlavní tratě (očekávaná kapacita vlaků 1x 60-120min 300+) a příměsto (1x 15-60min 200+).
Tomuto dát absolutní prioritu.
Ze zbytku ořezat úplné nesmysly; linka, kde špičková kapacita nepřesáhne 50 cestujících, je pro autobus, ne pro vlak. Turistika a šotoušismus (muzea, …) – prodat obcím, krajům, neziskovkám. Ono to stejně zanikne.
Ale kde najít řezníka?
Řezníků najdeš určitě dost, jen ti ho lidé
ještě musí zvolit. Pokud ti to totiz ještě nikdo neřekl, tak u nás jsou tratě státní, ne soukromé jako v Americe a verejna doprava je dotovana služba, kde jediným parametrem neni cena. Stejne jako u školství, zdravotnictví a dalších a dalších služeb. Takže dokud pro svou originalni myšlenku neseženeš dostatečnou podporu, budeš se muset smířit s rusenim tak akorát v malování na počítači. Tam si můžeš vygumovat kolik trati se ti jen zachce. Užij si to. 🙂
Nemyslím, že existuje volba jak ignorovat, že čtvrtina tratí zajišťuje naprostou většinu provozu, ale na tuto čtvrtinu jde pouze necelá polovina útrat SŽDC.
Neboť peníze na železniční dotace si naše vlast vesměs půjčuje.
Tj. daňoví poplatníci nemají o čem hlasovat, neboť z provozu železnice jsou pouze nevelké přímé daňové příjmy.
Na vsechno si tady pujčujeme, vy matematiku 😀
Vanilková je fajn, ale čokoládová je lepší, zkus.
Není ani tak strašné, že se zastaví provoz, ajko to, co má vlak nahradit – autobus 592, který má nově z Klobuk jet přes Peruc a Slavětín do Loun. Jízdní doba z konečné na konečnou cca 2 hodiny…..
Tak autobus 592 nejdřív projíždí 25 minut Slaný jako MHD. Čas z centra do Klobuk je 44 minut, čas z Telců do Loun 38 minut. Takže 85 minut z centra do centra. Ale narozdíl od vlaku, který má 9 zastávek jich má autobus 35, takže o co déle cestující pojedou, o to méně půjdou na zastávku a ze zastávky.
Pokud někdo jede do Slanýho, budiž. Pokud ovšem někdo nedejbože využíval vlak pro cestu někam za Slaný (třeba z Peruce do Prahy), tam mu fakt doba ušetřená „cestou na nádraží“ bude k ničemu.
Když ušetřím 10 minut cesty na vlak, potom mi může být jedno, že autobusem nepojedu 38 minut jako vlakem ale 45, protože z domu vyjdu ve stejný čas a ve Slaném přesednu na stejný autobus do Prahy jako dosud. Pokud ovšem někdo jezdil z Peruce až do Prahy jenom vlakem, potom je to mimořádný masochista, protože místo 1:10 hod. jel o 40 minut déle. To není zrovna na denní dojíždění trávit denně 2×2 hodiny na cestě.
Tak si to shrňme.
27% tratí SŽDC (tranevropské TEN-T) zajišťovalo cca 80% pasažérské a 90% nákladní železniční dopravy.
Ale z výdajů SŽDC v letech 2017-2020 na tyto tratě šlo něco míň než 50%.
Připadá Vám to normální ?
Data o některých výdajích SŽDC 2017-2020 dle jednotlivých tratí
https://zdopravy.cz/prulom-sprava-zeleznic-poprve-zverejnila-kolik-ji-stoji-jednotlive-trate-92753/
A na kterých tratích byste tedy zastavil provoz? Mluvil jste o 75%. Tak buďte konkrétní ne?
Vážený pane, bláznům, kteří ignorují kalkulačku jako Vy a jásají nad zbytečným zadlužováním nás a našich potomků, se nemá odporovat.
Já nad ničím nejásám. Zeptal jsem se na konkrétní příklady, vy nemáte argumenty, tak kopete kolem sebe, jak je vaším zvykem 🙂
O investicích SŽ by bylo lépe radši ani nemluvit. To je ostuda světového kalibru. To že někdo zbourá na trati x budov, zruší x nákladišť apod a pak to prezentuje jako investice do trati …
To mi nechcete říct že na D7 dělají dva mosty u Chlumčan přes tuto trať zbytečně….
Ano zbytečně + plno proputstků a přejezdů
Krajský byznys jede
Fakt myslíte, že z mostů na D7 má vejvar kraj?
Ze stavby železničního přejezdu má Kraj fakt vývar. Jo kdyby lidi pracovali zadarmo, ale jim se nechce.
Trať se přeci neruší, koleje se netrhají……
Nákladní vlaky … tu dálnici přeskočí?
Jaké nákladní vlaky ?
Ty co tu uz 25.let nejezdí?
Lužná-Žatec, to je romantika. Kilometricky jde o nejkratší spojnici Prahy s K. Vary, ale člověk musí být opravdu velký fanda železnice, aby tuto trasu dobrovolně absolvoval. Časově neobstojí srovnání ani se silnicí, ani s vlakem přes Ústí nad Labem. V 90. letech ještě přežívaly 2-3 páry rychlíků Praha-Chomutov přes pražský Semmering a Lužnou, ale terén mezi Kladnem a K. Vary asi zásadnější zrychlení neumožňuje…
Přes Blatno je to ještě o 5 km kratší.
Ještě více romantiky?
to je přímo zážitková jízda!
jednou jsem jel Praha-Bečov. vlak: 810, to byla romantika…. dnes už bych na to neměl…
Ale že je to jen o 5 km méně (doopravdy o 8, ale to je jedno) než přes Žatec mě docela překvapilo. Při letmém pohledu na mapu bych čekal větší rozdíl.
Je to opravdu o 5, přímo do Málkova jen o 1…
Teď jsem to přepočítal, když to vezmete mimo Chomutov spojkou přímo do Málkova, tak se ten rozdíl sníží na 1 km 🙂
Na trati je traťová rychlost 100-110 km/h, to je podle Stč kraje lokálka? Žatec nemá již léta přímé spojení s Prahou, Louny jeden přímý vlak, který je z Kralup zastávkový, nejprve tyto tratě poškodil Ústecký kraj již za Śulce (ODS), teď to dorazí pí.Pecková, hejtmanka Stč kraje a její skvělý radní p.B.(STAN-Pir). Kolem Prahy vznikají nové středočeské Sudety, již po omezení provozu v roce 2006-2014 kolem těchto tratí sídla pustnou a obývají je stále více nezaměstnatelní občané. Navíc je většina obou tratí v Ústeckém kraji. Takže kde je ta nová vstřícnost Ústeckého kraje k železnici? Ta se omezila na Kozí… Číst vice »
To, že obce nejsou obsluhovány vlakem, ale nepoměrně levnějším a přitom dostatečně kapacitním autobusem přece neznamená, že je to konec světa. Žatec má denně asi 15 přímých spojů do Prahy s jízdní dobou kolem 1,5 hodiny.
Ale třeba u Louny-Slaný neskutečně pomalým autobusem – nyní jede z Klobuk autobus 40 minut – pro ty, co jedou třeba do Prahy to bude nepoužitelné spojení. Nejsem pro vlak za každou cenu, ale navržená náhrada je fakt něco šíleného. Třeba jsem čekal, že se prodlouží linka DÚK 705 přímou cestou přes Peruc, Klobuky do Slanýho.
Velká část obyvatel Klobuk ušetří 10 minut cesty na vlak a autobusem pojede o 10 minut déle. Doba cesty z domu někam do Prahy (školy, práce, nemocnice, na úřad) bude dál kolem 2 hodin. Jen málo lidí bydlí přímo u zastávky vlaku a cíl jejich cesty je také bezprostředně u zastávky vlaku.
Takže ono to moc použitelné není už dnes.
Asi se shodneme v tom, že vlak je ve své podstatně málo použitelný. No, ale to je právě ono – proč to má být dále nepoužitelné? Proč se to nemůže udělat použitelné? Třeba v tomto případě jsou v okolí 3 poměrně velké obce – Peruc, Vraný, Klobuky, v součtu i s Telcemi a Vrbičany nějakých 5000 obyvatel. Proč třeba kraj některou z 389, co nyní končí v Hořešovicích, nepošle do této oblasti? Nebo tam není nějaký inteligentní přípoj? Obecně PID staví na tom, že vše musí jezdit do velkého města, ale to přeci není pravda. Tarif je přestupní, akorát se… Číst vice »
No vidíte, nějakých 5.000 lidí. Kdyby jim o dráhu opravdu šlo, 10 % se jich sebere a ve svém volném čase se vypraví na Smíchov. Stejně tak by to udělali ve Francii, Německu. Představa, že „on to přeceda z vejboru zařídí“ je mylná. Jo aha, když ona je ta možnost vyjádřit svůj názor teprve 32 let.
Bohužel, je to konec světa, ze všech poznatků z ČR i zemí EU po zrušení vlaků vyplývá to samé, devastace okolí tratě, služeb (rušení hostinců proti nádraží, obchodů atp., ale i kin i škol). Autobus nikdy nenahradí plnohodnotně vlak, je nemalé procento lidí co v autobuse ze zdravotních důvodů nemohou cestovat, ale to kraj nezajímá. Navíc žádný politik z vedení kraje u těchto tratí nežije- pí Pecková žije v Mnichovicích (velká četnost příměstských vlaků) a pan B. žije v Úvalech (to samé). Zachování železnice v ČR by se mělo odejmout krajům z podstaty, kraje se řídí jako za komunistů, které… Číst vice »
Také nechci, aby na těchto tratích skončil provoz, ale argumentovat zdravotními důvody je spíše medvedi služba. Do spousty míst koleje vůbec nevedou a jine řešení verejne dopravy než autobus tak neni. Chce to jine argumenty.
pěkná blbost, dle této logiky by tedy měly být koleje do každé obce? Jak to udělat? Sídla, kam nevedou koleje zrušíme bez náhrady a lidi z těchto míst přestěhujeme do sídel, kam koleje vedou? Nebo…?
Po zrušení lokálky, která převáží 7x denně jednotky lidí se zruší hospoda, konzum, kino a škola? Vážně?
Vůbec nechápu, jak můžou existovat obce, kam nevedou koleje?
Třebas 50 tisíc obyvatel Orlova/Petřvald/Rychvald, kteří už dlouho jsou bez kolejové dopravy.
Jak je možný že většina obcí v ČR dávno nevymřela a nezměnila se v ruiny ? Když jim tam nejezdí jediná svatá doprava a to kolejová ?
jel jste tudy někdy? Tady už nic není, zastávky běžně v polích nebo někde za vesnicí (vyjma Telců, Vrbičan, Pálečku). Nasazením taktu se to domrvilo úplně, protože vlak nejede v době, kdy to lidi potřebují.
Je hrozně vtipné, jak si někteří šotouši vsugerovali, že vlak je dražší než autobus, protože platí za dopravní cestu. A nedochází jim, že důvody jsou úplně jinde. Tak jen taková orientační čísla: a) Pořizovací cena: autobus cca 5 mil. Kč, nejmenší dostupný nový vlak cca 80 mil. Kč b) Financování – budu-li optimisticky počítat peníze za 5 %, máte to na začátku za bus 250 tisíc ročně, za vlak 4 miliony Kč ročně jen na úrocích. c) Údržba. Jen pro představu: po cca 5 letech musíte udělat generálku motorů. Počítejte cca 2 miliony Kč na motor (má-li vozidlo motorů víc,… Číst vice »
A ještě vtipnější, jak z tvé strany zazní věcné argumenty, a pak 13 palců dolů 😀 …
ten autobus jezdi cca 10 let, nepocita opravy ani generalky autobusu, ale v zel. vizidla si dal zalezet, kdyz gen. je ale tak po 15 letech a jezdit muze 30-40 tel… a svete div se, opravp at musite i ty silnice, jen se to nepocita, protoze tam uz je a byt musi… a ze to ke tak pohodlne jet 2hod autobusem…
Tuto trat nechci soudit, ale argumentovat timto je z logiky veci spatne… spis by me zajimalo hospodareni RSD a SZ…
Autobus za 10 let nemá moc GO. Většinou tak žádnou. A ty silnice musí kraj udržovat i kdyby tam žádný autobus nejezdil .
Kraj musí udržovat silnice? Tak se na sever od Slanýho přijdťe někdy podívat. Jediná slušná silnice je bývalá I/30, dnes II/118. Ostatní děs běs, a dle pamětníků to tomu tady bylo tak vždy.
dobrej blabol…
Nejhorší je, že na málovyužitých tratí do ekonomiky přepravy jsou maskovány náklady na tratě, které jsou prostě neudržitelné. Neboť pasažérské vlaky loni platily do SŽDC 7 haléřů/místo/km, tj. pouze 4% z dotací do SŽDC.
Připomínám, že kolejový provoz ve městech (metro/tram) za 20 miliard dotací má vyšší pasažérský přepravní výkon než síť SŽDC, která vyžaduje cca 20 miliard dotací pro dopravce a víc než 60 miliard dotací na tratě SŽDC.
Nejdůraznější argument pro bus je, že má zastávku na návsi, kdežto na šukafon musíte 2 až 3 kiláky do polí.
Proč se tedy vlaková doprava nezruší úplně na celém území, když je to nevýhodné?
Protože na celém území to nevýhodné není. Pokud se někde ve špičce naplní jednotka pro 300 nebo 400 cestujících každou půlhodinu, pak by tam muselo jezdit 14 autobusů za hodinu. A potom se logicky vyplatí ten vlak, protože mi třeba na celodenní provoz stačí 4 jednotky a 8 strojvedoucích proti třeba 26 autobusům a 35 řidičům.
Ale pokud porovnáváme tratě, které obsluhuje 1 šukafon, potom je to srovnání s autobusem na místě.
To bylo opravdu ,,jednání,, stylu podání ultimáta a naprostá povýšenecká arogance představitelů SČK a IDSK. Jsem v kontaktu s jedním zdejším přispěvatelem, který má informace o průběhu takovéhoto ,, jednání,, obcí s představiteli arcirušitelů . Borecký tvrdě a nemilosrdně protlačil jeho milované autobusy, nebral ohledy na žádné argumenty starostů ohledně podpory turistického ruchu v této mezikrajské zóně nikoho, návrhy na zkušební provoz turistické linky na 110+121 smetl ze stolu. Toto je výsledek jeho bezohledné politiky optimalizace. Nezbývá než popřát dotčeným obcím, aby v nové autobusové situaci přežívali co nejlépe. Mnoho těch lidí, co rádi jezdily vlaky na výlety z Prahy… Číst vice »
K těm tratím 110 a 124. e nezvratným faktem, že obsazenost tam opravdu velmi kolísá, zažil jsem několikrát totální přecpanost ve staré 810 mezi Slaným a Louny, nyní ve větších a pohodlnějších Stadlerech to bylo občas také plné (spíše víkendy), důvodem jsou hlavně nárazové turistické výpravy partiček důchodců, skupin vandráků a trampů středního věku i dětských oddílů do oblasti západní části Českého Středohoří, občas i na výšlapy v okolí Peruce, Klobuk i Zlonic. Trochu podobné to je i na 124 hlavně v oblasti Džbánu, kam jezdí občas skupinky turistů z Prahy do Mutějovic nebo z Chomutova a Žatce do železničního… Číst vice »
Takové skupiny jsou na 110 za Slaným velká vzácnost, mnohem častěji jede člověk sám.
No sám určitě ne pravidelně. Jak se zde již psalo, vytíženost je kolísavá, když se sejde skupina lidí, dětský oddíl na výlet, tak je plno k prasknutí. V kladiva pravidelní dojíždějící mezi Louny-Slaným tak mezi 5-12 osobami + k tomu nepravidelní cca dalších 5-8 lidí. V reportáži ČT1 Zprávy z regionů byla ukázka pěkně naaranžované reportáže ve prospěch pana Boreckého. Natočil se polední spoj Slaný-Louny v němž jelo pět osob a schválně byla vyzpovídána pouze 1 důchodkyně, která sdělila, že jezdí jen 2x do roka za příbuznými. Následně byl záběr ze Zlonic, jak jede boreckého autobus, ale schválně nebylo vidět,… Číst vice »
Kdo zaplatí náklady na trať?
Za 2011-2020 šlo na železniční tratě cca 430 miliard Kč. Když člověk jede po vytížených tratí (transevropské), tak ty peníze nejsou vidět. Kam se poděly?
Připomínám, že z loňských cca 63 miliard dotací pro SŽDC zhruba 52 miliard (nebo víc když započtem peníze co posíláme do EU) bylo na dluh nás daňových poplatníků a našich dětí.
Pravidelně ne, ale opravdu natriskany vlak tam těžko někdy uvidíte. Rozhodně nejde o kolisavou obsazenost.
Na druhé straně, Ústecký kraj financuje vic jak polovinu délky tech trati a kdyby chtěl, mohl tam pozměnit výkony tak, aby za stejne peníze fungoval aspon omezeny počet spojů denně. Nebo třeba ty víkendy na 110. Misto toho to cele škrtne a veze se na úspoře peněz. Takže vinit jen Boreckeho, ač je to bezesporu zlomyslny člověk, který nenávidí zeleznici na venkově, je v tomhle případě nefér a hlavne nesmysl. Borecky nepotopil nemalou cast tech trati v Ústecký kraji, tam někoho rozhodovat o ničem,tady je skodnou někdo jiný..
A to fýra nevybírá jízdné
To píšete dobře – „Doba se zásadně změnila včetně priorit a hodnot společnosti. Dnes hraje největší roli rychlost a přesnost, vše se neustále zrychluje. Lidé si zvykají vždycky snáze na nejnovější a nejrychlejší možnosti. “ Mně ale přijde, že tohle není nic, za co by se lidi měli stydět. Neexistuje rozumný důvod, proč dobrovolně zabíjet delší čas méně pohodlným dojížděním. Nadto ještě když si vezmu, že v případě řešených tratí se nedá mluvit o žádných velkých ekologických přínosech těch tratí, pokud na nich jezdí starší motorové vlaky s vyšší spotřebou nafty, než moderní autobusy… Tady je problém, že ty tratě… Číst vice »
oprava – nerušil bych Lužná – Rakovník, ale Lužná – Žatec samozřejmě… 😀
Lužná – Žatec jezdí nějaké náklady, takže nerušit, trať, ale omezit osobní dopravu na víkendy, jak plánují.
Z pohledu cyklisty, který není místní a dk te oblasti musi dojet, ten zanik provozu na 110 zase tolik nebolí, přeci jen cyklovylety se obvykle nedělají na 10-20km a tak se do te oblasti porad dostat půjde od trati 114, 120 nebo od Slaneho. Ale z pohledu pěšího turisty je to zabite, bez vlaku tam jezdit krkolomně s přestupy na bus, to fakt může ten turista jet jinam. No a i z pohledu místního cyklisty to bude zabite, protože ten náhradní bus asi kola nevezme, takže s výlety jinak než okružní kolem baráku skoncil. Protoze jinak bude ke každému vyletu… Číst vice »
To nejsou jen lidé z Prahy. Pokud vysloveně nemrzne, tak některé vlaky v sobotu a neděli jsou narvané slanskými skauty, důchodci s holema atd. Zrovna teď v neděli 4.12. to byl vlak 9713. A nedělní 9715, která sebrala po zrušení nedělního, o ½ hodiny pozdějc jezdícího Sp Most – Praha jeho frekvenci, je obsazená pravidelně, když je hezky, ale zároveň je ještě výuka, nesednete si. Obecně jsou ty vlaky přes víkend prostě plnější, i výstup/nástup Zlonice. Přes týden to sebere ve stejném čase jedoucí bus. V jednu chvíli totiž v relaci Zlonice – Slaný jedou 4 linky (650, 590, 592… Číst vice »
Trochu mimo téma. Podpořil bych myšlenku zakrývání vybraných příspěvku a celých vláken které zahájil vybraný „diskutér“.
Nějakou dobu v nedávné minulosti jsem trávil v Peruci… Cestoval jsem každý den do Prahy a zpět. Vlakem. Málokdy autobusem a když autobusem tak přes Louny. Nicméně, brzo ráno jezdil spěšný vlak z Loun do Prahy, který se k večeru vracel do Loun. Poslední vlak dojel do Peruce kolem osmé večer a kdo jel z Prahy později, tak musel 14 km od autobusu z Třebíze pěšky nebo stopem. Mezi ránem a večerem pendlovalo mezi Slaným a Louny několik spojů na které navazovali spoje ze Slného do Kralup. Netroufám si říci, že by se vozil z a do Slaného od Loun… Číst vice »
Slany Louny by chtělo trošku narovnat, ale nikdy do toho nebude investovat, takže to je začarovaný kruh
Co to je „trošku narovnat“ , tak aby trať byla mnohem lépe použitelná pro tzv. ZDO?
Srovnejte to s tím, jak se 30 roků narovnávají silnice. U železnice jde o poloměry oblouků, které přímo souvisí s rychlostí.
Někde se silnice narovnávají, někde ne.
Mne by zajímal přímo úsek železnice Slaný – Louny.
Děkuji,
Tak tu trať neznám, vyjadřoval jsem se obecně.
U plánování (zajišťování) veřejné dopravy je třeba bavit se konkrétně.
Článek je zejména o Louny – Slaný a 124
O tom není pochyb
o narovnání se uvažovalo, ale nikdo nechtěl nic podobneho slyšet, raději všem tvrdí, že nejde, neexistuje. Možná by se to podařilo ještě někde vygooglit to narovnání. Už to tu i někdo psal.
Narovnat by to chtělo ne trochu, ale hodně. Ovšem když se podíváte na sklony, tak zjistíte, že to nejde narovnat skoro vůbec. A v ČR je řada tratí, které by narovnat šly a jezdí po nich řádově více lidí než mezi Slaným a Louny.
To je ale spousta názorů, jako kdyby šlo o teoreticky důležité železniční spojení třeba Brno-Trenčín…
V 2017 pan Pohl udával, že 41% železničních tratí zabezpečuje 4% procenta pasažerské dopravy
Jenom 41%?
Kéž by jen tak málo..
Borecký by měl jít pryč ze své funkce, než zničí ještě další lokálky, které sice nemají tolik cestujících, ale třeba provoz ve špičkách pracovních dnů pár spoji by to zachránil, když už Správa železnic do nich investovala. Následně už se to bude těžko napravovat, když se omezí či zastaví provoz úplně. Možná by stálo i přemístit některé ze zastávek blíže obcím, aby byly dostupnější pro cestující. To nemůže Rada Středočeského kraje Boreckého konečně odvolat, to jim to není zvláštní, jak poškozuje tímto jednáním Středočeský kraj těmi svými opatřeními, nejenom na lokálce Louny- Slaný, ale celkově zdražováním veřejné dopravy v příštím… Číst vice »
Opravdu inteligentní příspěvek, ze kterého moudrost úplně tryská. Borecký by se měl naklonovat po všech 13-ti krajů, nikoliv odcházet. Jednoduše je potřeba si připustit, že nějaká část sítě (a to nejenom lokálky) je přežitá a cestující hlasují nohama, jednoduše je jim na ten vlak chodit nechce – jako například v Klobukách do kopce (a z určitých částí obce nejdříve z kopce a pak do kopce na nádraží, v Peruci na konec městyse, ve Zlonicích na konec města. A to jsou v zásadě 3 nejdůležitější zdroje frekvence na této trati. Když už Vám a podobným dojde, že trať stavěná v 19-tém… Číst vice »
Je jedno jestli Borecký bude pokračovat nebo ne.
Stát už nemá těch víc než 60 miliard dotací ročně pro SŽDC, aby provozovala a látala nynější železniční síť. Na ty dotace si z cca 90% půjčujeme za úrok který už dnes je dost vysoký.
Budu rád, když to dopadne podobně jako v Německu, že hustota české dotované železniční sítě bude na úrovni německé tj. poloviční.
Kdybych byl ale realista, tak spíše se přiblížíme belgickému modelu = veřejné peníze poplynou do cca 25% současné české kolejové sítě.
Zbytek tratí bude převeden např. na kraje, např. pro transport štěpky https://www.e15.cz/nazory/petr-paukner-vazme-si-vic-biomasy-muze-pomoci-s-energetickou-krizi-1395248
Ale přitom ten stejný stát má x miliard na pražské metro D, a mnoho dálnic které moc ani dálnicemi nejsou….takže to není o tom, že by ty peníze nebyly. A ten stejný stát má x miliard na nesmyslné přesuny nádraží v Brně a podobné nesmysly. A jestli si někdo myslí , že tím, že se zastaví tu a tam provoz osobních vlaků, že se to projeví na velikosti aparátu na SŽ a GŘ, to asi faaakt nee.
Stát na pražské metro D nedal dotaci, pokud vím.
Praha dle poslední účetní závěrky měla v bance přes 100 miliard, čili nové kolejové tratě metra a tramvají si platí Praha sama nebo na úvěr, zatím.
Předpokládám, že Praha bude žádát o peníze z EU „Oper.program Doprava 3“ na další kolejové tratě (tramvají), což asi dává smysl vzhledem k tomu že je splněn předpoklad pro optimální využití kolejové dopravy = vysoká poptávka.
https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/tramvaje-trolejbusy-metro-mhd-opd-iii.A220819_141055_eko-doprava_cfr
Na přesun nádraží v Brně nejsou a asi nikdy nebudou peníze.
Vážně srovnáváte pražské metro s 461 milionů / rok cestujících s lokálními tratěmi? Dost to o vás vypovídá.
To je zjednodušené vysvětlení. Jako kdybych napsal, že vedení vn se do té a té obce nepostaví, že tam je předpokládaný malý odeběr. Regiony se vylidňují, zmiňovaná Praha praská ve švech, kvalitní doprava je pro regiony základ a pokud předem neřekneme, že ta místa odepíšeme, musíme investovat. Já bych začal šetřit peníze na straně hospodárnosti, nikoli na službách.
Praha má docela nízkou hustotu zalidnění takže ve švech rozhodně nepraská. A o odepsání regionů už jsem psal níže, má vůbec smysl snažit se je zachránit nebo je urbanizace přirozený vývoj? Vesnice vznikly aby to obyvatelé neměli daleko na své políčko ale dnes to své políčko málokdo má a ještě míň lidí obhospodařuje.
Správně! Občanstvo je třeba soustředit tak do 200 měst a zbytek území státu nechat loupežníkům.
Já bych hlasoval, aby si peníze utopené ve vedlejších tratí, šly přímo do regionů, kde si rozhodnou svobodně za co ty peníze utratí.
Bohužel to je utopie, neboť takovou šanci si svobodně zvolit jsme měli tak před 20, možná 30 lety.
Dnes už si zvolit nemůžem, neboť peníze které jdou do železnice jsou z větší části od věřitelů. Čili brzy ty peníze do železnice zčásti vyschnou, neboť věřitelé nám už nepůjčí na slušný úrok… už dnes je ten úrok velmi vysoký
“ A ten stejný stát má x miliard na nesmyslné přesuny nádraží v Brně…“
Nemá, jenom to ještě nechce veřejně přiznat.
Ostatně soudím, že rola se stěhovat nebude.
107 je polovina ze 121 :DDD
Nerozumím ???
Zajímavý názor. Mohl by jste ho trochu více rozepsat?
Máme tady zhruba 200 osobních tratí. Podle Vás jich zbyde 50. To máme přibližně příměstské linky do Prahy, Brna, Ostravy, možná Plzně, a koridory. A zbytek máte kde 😀 Je vidět že o osobní železniční síti v ČR napříč kraji nevíte vůbec nic.
WTF osobní trať ???
Kolejová trať výlučně pro pasažerské vlaky je berlínský S-Bahn/metro i když čistě teoreticky asi dieslový vlak tuto síť může použít
Nedělejte hloupého a nevykrucujte se. Stačí si otevřít jízdní řád, jestli to umíte, a tam zjistíte, že tratí, které SŽ provozuje a různí dopravci je využívají k osobní dopravě, je cca 200.
Podle mého jsou všechny tratě SŽDC určeny pro smíšený provoz nákladní/pasažérská doprava.
V jízdních řádech jsou uvedeni nákladní dopravci? 😀
?
„To nemůže Rada Středočeského kraje Boreckého konečně odvolat…“
Nastuduj si, co je to zastupitelská demokracie.
Já se nikoho nezastávám, ale vidím, že mínusáři to potřebují dovysvětlit. To s tou demokracií jsem myslel takhle: Jestli je jednání radního v souladu s politikou jeho strany/koalice, tak proč by ho odvolávali? Vždyť je tam někdo zvolil a protože ta většina, která ho zvolila, nijak neprotestuje, tak se dá předpokládat, že jí jeho postup nevadí nebo že je jí lhostejný. Ono to navíc vypadá, že neprotestuje ani ta menšina, které to vadí (nebo jsem si aspoň ničeho nevšiml), takže se dá těžko čekat, že radního bude někdo odvolávat… Porušuje svým jednáním nějaké zákony nebo program, se kterým šel do… Číst vice »
a jak s tím souvisí zastupitelská demokracie?
No tak, že si někdo představuje, že někdo někoho odvolá na základě nějakých výkřiků na internetu…
Fraňek a Borecký jdou hrobari regionální dopravy !
Na co se tedy opravoval trať za X milionů?
Kde sezženou řidiče autobusů ?
Jo plivat na lidi z tepla kanclu velmi dobře placené pozice na kraji to jim jde
Holt se smiřte s tím, že dotace do železniční dopravy nejsou kvůli nostalogii po lokálkách a Albatrosech. Priority jsou na páteřních kolejových tratích.
V Pardubickém kraji lidé lokálky využívají a jsou rychlejší než busy. Ty byste taky zrušil? Ptám se Vás asi už podvacáté a, doteď jste mi neodpověděl. Takže umíte argumentovat jen když se Vám to hodí?
Všechny také ne. Není lokálka, jako lokálka.
Jestli bych označil nějaký lokálky v ČR za dobře využité, tak např. Vsetín – VK, Studénka – Veřovice, nebo Valmez – Rožnov.
V Pardubickém třeba Svitavy – Polička, zatímco takový Chornice tak min. před 30 lety a to se zavřenýma očima.
Chornice možná ano, ale šlo o toto, že ty lokalky jsou v Pb. Kraji povětšinou rychlejsi než busy. Tím tu Axel často argumentuje. Zajímala by mě treba reakce cestujících z Lanškrouna do České Třebové, když by jim Axel řekl: tak vlak je je drahý, vystupte si a místo 20ti minut pojedete hodinu busem 😀
Pouze říkám, že těch víc než 60 miliard dotací pro SŽDC není ve státní kase. Už dlouho.
Takže cestování vlakem je na sekeru.
Až pasažéři ve vlaku zaplatí třebas 10x víc, tak zbyde i na železniční tratě, aby snad vyžily.
Všimněte si, že kolejová doprava ve městech (metro/tram) stojí cca 4x míň na dotacích než železniční, při větší pasažerském přepravním výkonu.
Slovo pasažéř není v železniční osobní dopravě definováno. Když už, tak cestující.
?
Takze lide na dráze pracuji zdarma? A kdo jim plati toaletak, jidlo, oblečení? Maji vedlejsak a dráhu vnimaji jako poslání? 😀
Toaleťák si kupujete za svý. Byly doby, kdy se fasovala celá jedna role na rok.
Kdyby se od Moravské Trebove až po Chornici dodělaly zastávky a některé posunuly, tak tam vlak v pohodě muze nahradit autobus. V Mor. Třebové lze přidat zastávku cca 300m od autobusaku, roztahane Linhartice 3 nove zastavky, Radkov, nová zastavka pro Městečko Trnávka, Lázy v polích, ale porad cca 500m k obci, soucasne Chornice projet a nova zastavka u prejezdu. Následně se bus z Chornic do MT může zrusit. V minimalistické verzi by tak jako tak stalo za to udělat novou zastvaku blíže centru a autobusaku v MT. Další dodelavani zastávek by v minimalistické verzi smysl nemělo (nebo jen omezene), ale… Číst vice »
Jak dlouho tady jste, že jste ještě nepochopil, že v tomto případě vůbec nejde o klasickou diskusi (argument x protiargument), ale pouze o výběr toho, kam dotyčný specialista umístí svoje 100x recyklované moudro.
Tak to Vám gratuluji, že jste zaznamenal diskuzi na bázi argumentů.
Já nic takového nezaznamenal, když disktuji včetně zdrojů informací, že financování české železnice v současném rozsahu je neudržitelné (tak jako to tvrdí finanční ředitel ČD)… Jediná konkrétní odpověď byla před časem, že aby byly peníze na železnici, tak budeme zabíjet (vraždit) eutanazií ty, kdo berou peníze od státu jako např. penzisty…. naprostý úlet.
Mě ale nejde primárně o ž.dopravu .
Co je platné že se ušetří peníze ale že st.Telce až do loun se nedostanou do Slaného a třeba její nemocnice protože bus tam odtud jezdit nebude
Což o to, bus jezdit bude, dokonce i k nemocnici, ale těch cca 15 km vzdušnou čarou pojede hodinu.
Zato teď sice jede vlak do Slaného 25 minut, ale k nemocnici to trvá dalších 25 minut pěšky nebo s přestupem na bus 80 dohromady minut.
Neuveritelne, kolik toho ten troll napíše, i když většiny jeho prispevku si už nikdo nevšímá. 🙂
Jsem zvědav jak to dopadne s „Lunou“ (Sp 1494/95), zda pojede alespoň v úseku Praha-Slaný a zpět. Protože zejména v úseku Kralupy-Praha je vytížen prakticky na 100% a nacpat ještě tyto lidi do už tak přeplněných Os 9613/6922 by byl asi docela problém. V ranním směru snad jedině místo něj zastavit v Kralupech R 603, v opačném EC 170 těžko 🙂
Kvůli vysoké poptávce Kralupy Praha netřeba jezdit z Loun/Slaného. Ta hydří souprava by dokonce místo camrání do Loun a zpět mohla otočit Kralupy-TGM dvakrát v raní a dvakrát v odpolední špičce, ale to by zas spoustu skalních klepla pepka z dieselu pod dráty.
V ranní Luně Vám těch 100 % věřím, to mi potvrzuje i kolega. Ale odpolední Luna a 100 % – to by snad musela jet v řazení 854+Bifx, aby to dalo 100 %. Nepřehánějte.
Ranní z Libčic 102, odpolední 30.
V plánu je naopak víc přímých vlaků Slaný – Praha (Slaný-Kralupy jako zastavkove).
Mě by spíš zajímal důvod, proč nově bude většina vlaků na lince S45, projíždět stanicí Kladno-Dubí.
O víkendu nově budou zastavovat jen dva až tři spoje.
Nový provozní koncept, který ruší dnešní pobyt v Brandýsku a zlepšuje přípoje v Kralupech. Nedá se ale sjet s všemi zastaveními, proto se v méně exponovaných časech projíždí dvě z trojice Dubí, Vrapice, Dřetovice (podle poptávky).
A může za to Borecký!
Nemůže, tento nový provozní koncept se už připravoval asi před 2-mi lety, ještě se jezdilo na Vltavskou.
Nepochopil…
Tak zase příště:-)
A trať S23 Neratovice-brandýs-celakovice také zrušíte jen proto že jezdí 809/810kc? Jak by fungovalo přímé spojení Čelákovice – Neratovice bez vlaků? Místo 809/810 bych nasazoval Regionovy ať už jde o S33 či S23… Regionova existuje i v trioverzi
Nezruší ta trať je co se týče na cestující na tom dobře…
No, zde je to otázkou. Trať Neratovice – Čelakovice není využita úplně špatně. Nicméně není to více než na autobus a silnice vede v celém souběhu s tratí s mírně lepší obsluhou.
A teď otázka…
Je lepší vlak v hodinovém taktu nebo autobus v půlhodinovém s mírně lepší územní obsluhou a jako bonus přestanou stížnosti na kravál od vlaků, přejezdů a tlaky na zabezpečení zbylých přejezdů?
Ta trať je pohodlnější (ta 810 to teda celkem kazí) a taky rychlejší než autobus, který projíždí dost zastavěnou oblastí. To i přes to, že se při poslední rekonstrukci nezrušili „nezabezpečené“ přejezdy a vlak tak neustále brzdí.
Kdyby se rekonstrukce dělala pořádně, mohly se jízdní doby zkrátit o vyšší jednotky minut v obou směrech z Brandýsa, pak už by autobus vůbec nestíhal.
Lidí je v obcích kolem opravdu dostatek na zachování a do budoucna doufám i rozšíření provozu.
A kde je odpověď na to, že by autobus mohl jezdit ve třicetiminutě a ještě by se ušetřilo???
A kdyby se jezdilo vždy když chci (autem) tak by se ušetřilo ještě víc a koleje by se mohly vytrhat a ještě by byl zisk z prodeje železa.
Takže případné výhody dop. prostředku kterému nefandíme, po burešovsku odignorujeme .(
Autobus není výhoda oproti autu a burešovci s tím opravdu, ale opravdu nemají nic společného.
rozdíl mezi autobus vs. bus … parking, třeba
Neušetřili, autobus místo trasy 16 Km jede 22 Km a navíc kvůli chystaným emisním opatřením cena gumokolu vzroste o cca 50 %
Drobný detail = kdo zaplatí provoz a údržbu železničních tratí? Na současný rozsah sítě SŽDC prostě ve státní kase ani zdaleka není.
Zaplatí to ten, kdo totéž vkládá do silnic. SŽDC neexistuje!!!!!!!!!!!!!!
Do silnic dávají peníze daňoví poplatníci (DPH, silniční, spotřební daň, mýto, rozpočtové určení daní).
Do železnice dávají peníze vesměs věřitelé, něco málo posílá EU a maličko dopravci z dotací od dotačních úřadů.
Ony se silnice neudržují??
Pane Šimrale, na trati, kde se do jedné 810 dokáže narvat 100 lidí je spíš nedostatečná nabídka, než poptávka. Ti lidé očividně hlasují nohama, a chtějí radši rychlejší vlak, než pomalejší autobus.
A opět otázka…
Má smysl řešit nabídku železniční nebo za podobné peníze řešit nabídku autobusovou, ale násobně častější? Nebo snad nasazením většího železničního vozidla snížíte náklady? Pokud se Vám nezvýší tržby?
Já uznávám, že přímá autobusová obsluha je pomalejší než vlak. Ale stojí nám ty tři minuty (málokdo jede kompletně celou trať) za to???
Počkejte, ale on tam autobus už ve špičce v 30 min. intervalu je. A lidi s ním přesto jezdí výrazně méně. Takže pravděpodobně nabízí horší službu, než vlak, i přesto, že má lepší intervaly. Naopak tahle trať je přimárním kandidátem na zavedení půlhodinového taktu na ní, a především na nasazení větších vozidel, což se, pokud vím, už řeší. Navíc tam poptávka trvale roste.
A co se jízdních dob týče, tak snad už konečně dojde k napíchání správných rychlostníků a do budoucna by zde mělo být zkrácení JD poměrně významné, a pak už nebudou door to door časy opravdu argument nikde.
Rozdílů mezi vlakem a busem je víc.
Tržby se budou zvyšovat, neb Brandýs má mít za 6 let 30 tisíc obyvatel, rozrůstat se mají i další obce v okolí trati, již teď je dost vidět že se počet obyvatel zvýšil..
To jako že vazne chcete zavírat trat, kde jezdi dostatek cestujících a kde pri nasazení RS1 a dobudovani semaforu na přejezdech je možnost vyrazne zlepšit pohodlí cestujících a jízdní dobu? Nebo je možné dodělat další 2 zastavky na vhodnych místech, aniz by se jízdní doba natahla. Nenapadá mě lokalka s větším potenciálem ve Středočeském kraji, než prave tato. Prave jste nám zde dokázal, že akorat provokujete a jinak neumíte vic, než vymýšlet jak verejne doprave v kraji uškodit. A to jak jsem pochopil, jste v kraji jen naplavka z úplne jiného kraje. Ale může se vám vas sen splnit. Pokud… Číst vice »
Ano, já mou otázku myslel vážně. Opravdu nevidím důvod provozovat železniční veřejnou dopravu sólo motorovým vozem, pokud okolo vede souběžná silnice.
Ok, pak diskuze s vámi nema smysl. Je to v prvni rade veci místních lidí, kteří tam žijí a cestují, místních obecnich politiků a jejich jednání se středočeským krajem. Vas nazor beru na vědomí, ale povazuji za zbytecne vas přesvědčovat o opaku, když ani nebydlite v okolí te tratě. Ja tu trat obcas vyuziji jako turista, vy nejspíše vubec, tak chapu, ze vám jeji osud lhostejný. Muj bratr by třeba bez mrknutí oka, kdyby mohl, ukončil veškeré dotovani verejne dopravy, protože na to nechce platit daně (a to pracuje v Siemensu na vývoji různé elektroniky prave do vlaků, což je… Číst vice »
Aby bylo možné říct, že o místní vlakové dopravě rozhodují místní, tak nejdříve by místní museli zajišťovat (a platit) infrastrukturu.
Proč dosud nedošlo k převedení vedlejších železničních tratí na kraje, po vzoru vedleších silnic = krajské silnice tj. silnice 2. a 3. třídy?
A oni místní dane neplatí? Seženu v Brandejse pečivo bez DPH? Jestli se něco plati skrze SFDI nebo kraje, to je z pohledu daň. poplatníků uplne jedno. Vylozene
místních dani nebo krajských dani, je minimum. Ve skutečnosti tato decentralizace stoji peníze navíc, ale pokud neobejdeme z EU, tak je to jedna z podmínek členství a není co řešit.
Nevím jestli 90 cestujících v jednom vlaku (nejvytíženější) je na autobus?? Měly by ve velmi brzké době vylézt letošní výsledky..
90 cestujících v jednom motorovém voze? Řady 810? Ne, že bych to v životě neviděl, ale toto pravidelně denně?
Jel jsem tam naposledy v lete a docela mě zaujal obrat kolem 30 lidi od Celakovic po Neratovice. Coz je na tuctove odpoledne ve všední den v červenci dle mě hodně dobré. Nekde v okolí Orlické přehrady je tohle v lete počet cestujicich, co tam jednotlivé bus linky odvozi za celý den. Tady to bylo v jednom spoji. Od začátku do konce nejel krome strojvedouciho nikdo, proto píšu obrat. A k tomu ještě nutno dodat, že pripoje od Prahy jsou umyslne protazene krajem na 20 min čekání v Čelákovicích. V podstatě mam pocit, ze z lidi co přijeli elefantem od… Číst vice »
Tim chci rict, ze kdyby nebyl pripoj od/do Prahy umyslne zazděný dlouhým čekáním, mohlo by tech cestujícího byt vice. Protoze si pamatuji, ze před pár lety, kdy se takhle necekalo, lide od Brandýsa bezne prestupovali na elefant do Prahy a obráceně. Asi jim nevadilo, že je to delší cesta, protože cena byla diky PIDu stejná a mohli tak jet až na Masnu.
V loňském průzkumu to bylo 90, letos už je to přes sto. A ano, je to denně.
Mohu se zeptat znalejších v čem spočívá celospolečenský přínos cestování novým RegioSharkem vs. cestování novým 12 metrovým busem, zastavujícím všude?
Podle mého ta proklamovaná výrazně vyšší energetická účinnost vlaku oproti busu v tomto případě neplatí.
Protože RegioShark je mimořádně těžký (a proto ČD udávají spotřebu přes 100 litrů/100 km). A kvůli častému zastavování/rozjíždění a bez smysluplné možnosti rekuperace je RegioShark možná energeticky náročnější než moderní bus v přepočtu na místokilometr.
Plus extrémní náklady na (leckdy téměř dožilou) kolejovou infrastrukturu.
Má někdo relevantní data? Díky.
Nekrmit. Díky.
Přidávám se.
Takže data nemáte. Pouze vulgarity
Ty seš taky dobrej magor. Tak ty jeho plky nečti, když ti vadí. Ale odpusť si tyhle projevy.
To vím, že já nejsem. Takže ses pokusil o odpověď na úrovni mateřský školky a ještě si jí pokazil? Z jinejch diskuzí tady sem pochopil, že si strojvedoucí – jak si sakra prošel psychotesty?
Chlapi, neblbněte. Axel nás všechny těmi svými kydy nasí., pardon, irituje schválně, protože je zaujatý proti regionálním tratím jako celku a snaží se za každou cenu zničit pohodové čtení a diskuse na tomto webu.
Takže Vy souhlasíte s tím, že na transevropské TEN-T železniční tratě jde pouze cca 50% výdajů SŽDC?
(Připomínám, že transevropské tratě zajišťují cca 80% pasažerské a 90% nákladní dopravy na síti SŽDC)
Mně to jeho zbytečné spamování taky vadí. Ale sem dost příčetný na to, abych mu kvůli tomu psal, ať „zdechne“.
Podle dat z podzimu 2019 na trati Slaný-Louny bylo průměrné vytížení kolem 10%. Trochu se to zlepšilo až v úseku Olovnice-Kralupy.
Jde o data před čínským virem. Data jsou od Krajského úřadu Středočeského kraje za vlády koalice ANO+KSČSSD.
Úsek Olovnice – Kralupy ale není v úseku Louny – Slaný,.
Přesně tak, a proto na tomto úseku zdá se zůstala dotovaná pasažérská kolejová doprava.
Prozatím.
Dle jakých dat!!!?
Žádná nejsou,lístky nikdo ve vlaku neprodával
viz https://www.kr-stredocesky.cz/web/doprava/dopravni-plan str. 154 – jde o data za říjen 2019, kdy Borecký starostoval a ve středočeském kraji pevně vládli jiní
Přepravní průzkumy na obsazenost se nedělají podle prodaných jízdenek, nýbrž vysláním sčítače na místo, popř. může sečíst personál dopravce.
Tim líp. Neprodaný lístky, není obsazenost. Není důvod tam držet tak kapacitní dopravu. Na stejný vykuky dojela i MHD ve Znojmě. A jak se místní divili, že po změně musí platit plnou.
Mohu se zeptat jestli někdo má fakta o aktuálním skutečném vytížení pasažéry?
Něco jako analýzu k trati Mělník-Mšeno-MB
https://www.idsk.cz/resources/Anal%C3%BDza%20vyt%C3%AD%C5%BEen%C3%AD%20trati%20064.pdf
Vypadněte spíše Vy, protože když budete obhajovat každou trať, která si svojí práci v historii odvedla, ale v dnešní době smysl moc nemá, tak to nakonec opravdu skončí na tom, že v ČR zůstanou koridory a příměsto – a zbytek objednatele neobjednají.
Doufám, že pokud se potkáme ve vlaku, tak nebudete vlak šoférovat.
Taky bych dal přednost, kdybyste vy dva plkali ve vlaku, než-li veřejně na síti.
Ono totiž to poněkud unavuje….
No, a i kdyby čtenář uznal úplně všechny argumenty pana Boreckého, tak je vtipné srovnání s hned následujícím článkem, že nové metro D bude (zatím) stát 52 miliard….. (Takže v reálu to bude kolik 100, 150?) Možná, že by pan Borecký nemusel stále něčím argumentovat. Možná, kdyby ve všech vesnicích řekl, kolik let by za tyto miliardy jezdily úplně všechny lokálky pro všechny zdarma, tak by všichni starostové uznali, že má pravdu, občané by zatleskali, a uznali, že to, že žijí na vesnici je jejich chyba, a ještě by poslali na účet hl.m. Prahy nějaký ten příspěvek na linku E… Číst vice »
Praha a Středočeský kraj, to jsou dva rozpočty. Dvakrát politika.
Aha, on je to jiný stát, já zapomněl.
Díky RUD (rozpočtové určení daní) ano.
Pochopitelně. Každý kohout v politice potřebuje vlastní hnojiště. Proto máme 14 krajů a ne dvě nebo tři země.
Ale tak to je… Praha a Středočeský kraj měl být jednotným správním územím stejně jako Brno a Kraj Jihomoravský nebo Ostrava a Kraj Moravskoslezský…
A to už vůbec nekomentuji rozdělení relativně malého Západočeského kraje do krajů Plzeňského a Karlovarského a současně tímto odsouzení Karlovarského kraje do naprosto nejhoršího prakticky ve všech ukazatelích…
Nejen to, odborné studie i sliby politiků hovořily o návratu k zemskému zřízení, jak se osvědčilo v sousedním Rakousku či Německu, namísto toho se nám však vrátily malé, umělé, bolševické kraje z roku 1949 se všemi jejich nevýhodami.
Hmm, snad až na to, že ty země v Rakousku mají podobné proporce, jako kraje v Česku.
Rakousko: 9 mil. obyvatel, 9 spolkových zemí,
Česko: 10,7 mil. obyvatel, 14 krajů.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko#/media/Soubor:Czech_kraje_and_historic_regions.svg
Srovnání s Německem podle mého názoru pokulhává, protože celé Česko má podobný počet obyvatel, jako třetí největší spolková země Bádensko – Württembersko.
Tohle rozdělení na pidikraje má tragický přesah nejen do železnice. Po staletí fungující 3(2) české země zrušili komunisté 1949 a roztrhali ji do krajů, jaké známe nyní. To se (kupodivu) neosvědčilo, a tak při další reformě v roce 1960 udělaly kraje velké, což sice taky žádná sláva, ale furt lepší než dnes. Samozřejmě, že on to hned někdo svede na Brusel, že jsme museli kvůli dotacím. No evidentně nemuseli, když pak Ústecký a Karlovarský kraj vystupuje ohledně dotací jako „Severozápad“. A to nejsou jen kraje, ale i počet samostatných obcí, v čemž jsme rekordmany Evropy. Chápu, že je snad ještě… Číst vice »
Pane Šimrale, jak mám před vámi respekt, tak ale teď jste to bohužel netrefil. Teď to říkáte podle toho vtipu když se blondýny ptají, jestli tu pizzu chce rozkrojit na 6 nebo 8 dílků. Na 8 ne, to bych nesnědla….
Ten balík je pořád jeden a je jedno, podle jakého kritéria jej rozdělíme. … Třeba podle počtu buků rostoucích v okolí. Nicméně pořád to jsou ty jedny peníze. A ty buď jsou , nebo nejsou ….
Já bych řekl, že trefil, máme mnoho malých písečků se svým středem, namísto komplexnějšího plánování širšího území podle přirozených vazeb
Děkuji za podporu.
To má jako Borecký vletět na Magistrát s tím,ž e Déčko bude stát 3x tolik, aby ty prachy na výstavbu poslali jemu, že objedná 1x za 2 hodiny vlak pro 20 lidí?
Tím metrem asi nebudeu jezdit 3-4 lidi na spoj, co myslíte? Ono totiž má smysl protozovat kapacitní dopravu tam, kde je poptávka. A nikoliv tam, kde poptávka není. Mohlo by se ušetřit za vlaky kolem Berounky a místo 2×471 po 15 minutách obnovit trať do Doupova?
I kdyby byla Praha a Středočeský kraj jeden územně-správní (nebo bohužel územně-samosprávný) celek, ale i v případě, že by ČR nebyla dělena na žádné kraje/okresy, ale byl to ekonomicky jeden celek, tak tohle je debilní logika ……..nevím, jak to napsat slušně.
Debilní logika je vznik krajů, už soudruzi model z roku 1949 upravili a od roku 1960 vznikly kraje větší, ale my se vrátili k tomu, co se neosvědčilo, vzniklo více regionálních trafik a kraje si stejně na samosprávu hrají, nepobírají z daní 1/3, ale jen asi 9%, s tím se zázraky dělat nedají.
No právě, ale bylo potřeba dokázat, že tentokrát se to už osvědčit prostě musí.
Až ty lokálny převezou stejný množství cewstujících jako to metro.. Ty za celou dobu jejich existence nepřevezly ani to co metro za jeden rok.
Můžu se zeptat, na jakých tratích končí provoz už od tohoto GVD?
Ano, můžete.
Měsrec – Křinec
Městec
Takže zrušení S25? To dává smysl, když paralelně jezdí autobus 538 a nejde o hodně frekventovanou relaci.
V aktuální JŘ moc víkendových autobusů Nymburk – Městec nevidím.
Ze stránek PID, prosincové změny: linka 538 – zavedení víkendového provozu (5 párů spojů v intervalu 180 minut) jako náhrada za vlaky.
No, tak se poptejte na oú v Křinci a Dymokurech….jak jsou spokojeni, a kolik stížnosti na necekani autobusu apod řeší…. Zn. lidi se na bus vykašlali a jezdí busem….
…a jezdí autem (překlep)
Ono do Nymburka mají k dispozici i přímější spojení než historickou trasou přes Křinec.
O co tady jde? Fajn, tak zrušíme vlaky Slaný – Louny, kde je to asi fakt zabité, ale za ušetřené peníze nechť jsou tedy zavedeny přímé Sp vlaky Slaný – Praha, kde potenciál existuje.
Neexistuje. Ten vlak by byl asi tak konkurenceschopný jako rychlík z Prahy do Dobříše.
Jak se to vezme. Dnes snad ještě ano, ale doby (vzhledem k neustále narůstajícímu provozu na Evropský), kdy bus Slaný, AN – Dejvická to dával za 30 minut jsou pryč. Dnes se jezdí jen na Veleslavín, pak přestup na metro. Kdo pracuje kolem Kulaťáku, tomu se cesta prodloužila a zkomplikovala. Až za nějakou dobu (tak 50 let) bude rychlodráha, bude bus končit někde na Dlouhý míli. A tak zatímco cestující z Kladna sedne do vlaku a dojede až do centra Prahy, obyvatel Slanýho, který míří někam na Malostranskou třeba, přestoupí na Míli do vlaku, aby pak na Veleslavíně nebo Hradčanský… Číst vice »
Za ušetřené peníze se objednaji autobusy + se začne umořovat dluh, který za posledních x let vznikl za zbytečně objednávanou dopravu, tedy za to, že jsme platili něco, co bylo k ničemu.
Za ušetřené peníze se objednaji autobusy + se začne umořovat dluh, který za posledních x let vznikl za zbytečně objednávanou dopravu, tedy za to, že jsme platili něco, co bylo k ničemu.
#potenciál
#Petr Jetelina
Proč ten chlap tak nesnáší lokálky? To už je snad posedlost. V druhé polovině 90. let nam bylo cpano jak se strašně ušetří když se zruší kde jaká trať, Harrachov, Desná… Nějakej Říman to byl. Kde jsou ty tratě dnes? Měl pravdu tehdy Říman? Neměl. Proč si tedy Borecký hraje na Římana? Často se mluví o tom jak se ušetří a bla bla. Tedy už mám pocit že normálně stačí zbourat lokálky a rázem tu budem jak v Dubaji. Není to pravda. Tam kde ke zrušení došlo, došlo k jen k tomu že nic nejede a trať chátrá. A to… Číst vice »
Naopak, dělá to dobře. ON tu trať nepotřebuje. ON po ní nejezdi. Tak na co…. Já bych zrušil i ty vesnice, kostely a hospody v nich. Přece to stojí jenom peníze. A pak bych zrušil třeba metro v Praze. Já ho nepotřebuju , takže je k ničemu ne ???
(Pro ty co nechápou ironií a nadsázku, at se nevyjadřují)
Ironie? To je blbé až praští.
A víte proč? Kraj ty vlaky objednává. Jakožto objednatel má právo objednávku neprodloužit.
Jo, kdybyste Vy sám doma odhlásil pevnou linku a přišli vám nadávat odoboráři od „telecomu“, že ji platit musíte, jinak vám uřežou vodvod…
ON tu trať nepotřebuje nikdo, víte.
kdyby aspon nekdo trochu zainvestoval do té tratě aby se zmodernizovala.
Přesně. Jenže tady stát opět rozhodl, že dá přednost silniční dopravě. Namísto pořádných kolejí protne kraj další dálnicí.
další? ona tam už nějaká je?
Je to František… Podle něj prostě autous 1x za hodinu vyvolá potřebu dálnice.
A především ucpe i Jablunkov.
Kraj není stát.
Když na tratě majitel dlabe, tak tam kraj prostě neobjedná dopravu. Kraj tady není ten zlej.
A modernizace by vyřešila co prosím? Dva roky by jezdila ND a výsledek by nejspíš byl zkrácení jízdní doby o cca 2-5 minut, nemluvě o penězích, které by mohli být použity na tratě, kde někdo reálné jezdí.
Tady to nemá smysl modernizovat. Tady má smysl postavit odbočku z VRT na Louny a Most. To má lepší poměr cena/výkon.
Ale to není správně šoto.
Přesně!! V tom může být budoucnost železnice, pokud se to teda někdy podaří. Ale udržovat za každou cenu časově, finančně a nakonec i komfortem nekonkurenceschopnou trať, je hovadina. „Ušetřené“ peníze se můžou použít pro lokálky, které jsou vedeny „rozumněji“…
Já bych odbočoval z VRT, ale z VRT na letišti, kam VRT bohužel ovšem nepovede. To by pak získaly nejen Louny, ale i Slaný.
A kdo má být ten „někdo“, místní vesnice? A kolik bude to „trochu“?
A to do ní má investovat kraj ? Když ani není jejím vlastníkem ? Nemá to náhodou na starosti někdo jinej ?
To už měl ovšem udělat někdy onen někdo po válce, kdy by se to i ekonomicky vyplatilo. Tedy v době, kdy tam jezdila i silná nákladní doprava a na propadech rychlostí, ke všemu často mezi spádem a stoupáním, by se nejeden litr nafty (kilo uhlí) ušetřil. Jenže uhlí bylo „levné“, ruská ropa kromě ropných krizí ještě „levnější“. A nemusely by to být extra velké přeložky.
Slaný – Louny je hlavní trať, kde jezdily i rychlíky. Naposledy Emanuel Rádl. Navíc se zapomíná na to, že vlak má tzv. přidanou hodnotu. Je to vyšší kategorie, než autobus.
Jakou konkrétně má přidanou hodnotu 810 proti autobusu? A vyšší kategorie se pozná tak, že to staví v poli za obcí a ne na návsi?
Můžeš si odskočit na WC 😀
záchod!
Tak hlavně je ostudou, že tam už delší dobu nejezdí aspoň 814.
Plus taky je problém zejména neexistence posilových spojů v odpolední špičce v části tratě patřící Ústeckému kraji + ukončení spojů na okraji Loun bez pokračování dále přes dvě zastávky v blízkosti lounského centra (čímž v této věci naopak vlak ztrácí tu přidanou hodnotu ve prospěch autobusu).
Od jara jezdí v podstatě systematicky 841.
Pardon, netušil jsem že jezdí i na úseku Slaný – Louny.
Čímž pádem v tomto případě padá ale i předřečníkův argument o (ne)přidané hodnotě 810 oproti autobusu.
Už to posílají pomalu pryč, takže je xyz má zase skoro pravdu.
A jak byste to chtěl udělat s tím zajížděním, když na ta jednokolejku směr Postoloprty/resp. Rakovník by se toho víc už nevešlo, a zároveň kdysi pražsko-duchcovský úsek 110 ukradla nová koncepce trať na Rakovník s jiným dopravcem? Minimálně ten přestup v Lounech by musel být.
Je nesmyslné srovnávat konkrétní historické vozidlo s autobusem. Obecně jde z pohledu pohodlí o velký rozdíl.
Kategorie R vedená 810??? A ten R přece nebude zastavovat v poli za obcí, ale bude projíždět. Co takhle vymyslet něco přesvědčivějšího?
Tak to bych se na nižší kategorie vykašlal a objednal rovnou letadlo.
Kdyby raději starostové zkusili vyjednat něco za něco. Když je tedy bus výrazně levnější, tak ať zajišťované období provozu není stejné jako vlakama (za den, za týden), ale ať organizátor třeba jeden spoj přidá.
Aspoň tak 4 spoje, když to bude pomalejší, aspoň ať to jezdí častěji, ne?
Pomalejší to bude, ale obslouží i vesnice kolem trati, které vlakovou zastávku nemají nebo je zastávka naprosto nevhodné umístěna.
Jenže to vypadá že louny-slany žádný autobus jezdit nebude 🤮
Jezdí už teď, linka 389
Ale do těch obcí už autobusy jezdí, jde tedy, spíš o doplnění jízdního řadu o nějaké autobusové spoje, které doplní už existující autobusové spoje.
jasně, protože do autbusu se započítá údržba silnice, jako by tam nic jiného nejezdilo. A mouku ze mlýna budou tahat vrtulníkem, protože vlak do vesnice nejezdí.
A vlak jezdí autonomně?
Děkuji za skvělou argumentaci.
Podle Ročenky dopravy v 2019 meziměstské busy spotřebovaly zhruba poloviční výši dotaci na osobokilometr než kolik byla dotace na osobokilometr v pasažérském vlaku.
Lidově řečeno = vlak byl 2x víc dotačně náročný než bus při přepočtu na osobokm
Jde o odhady za celou ČR
Tak pro trať 110 si to snižte, když to jezdí až na 2 páry spojů sámoška, ve skutečnosti „legálně na černo“. Předpokládám, že do dotací je nějak zahrnuta i (zde odpadlá) mzda za vlakový personál.
Máte data prosím?
Když se podívám na agregované dotace na mimoměstskou autobusou dopravu a na dotace na pasažérskou železniční dopravu, tak je to jednoznačně ve prospěch busů dle přepravního výkonu
Ledaže by se statistika pletla.
zdroj: Ročenka dopravy
Tento rok někdy na jaře jsem jako fanoušek železnice se rozhodl jet do Prahy z Chomutova přes Lužnou. Musím potvrdit, že ze Žatce nás jelo možná deset lidí???? Možná kdyby se trať modernizovala a zvýšila rychlost, tak by to mělo smysl. Vždyť ještě v 90letech jezdil rychlík do Prahy přes Lužnou ☝️
A už v těch 90. letech byly tyhle rychlíky zoufalství pro režijkáře.
Ano. A proto místo pořádné tratě válcujeme tím směrem raději pás dálnice. ještě méně vlaků, ještě více aut.
Mě by se hrozně líbila moderní železniční trať Praha-Kladno-Rakovník-Chomutov s odbočkou Kladno-Slaný-Louny-Most. A klidně by mohla koexistovat s D6 a D7 (vě výzmaných dopravních směrech je běžné, že železnice a dálnice vedou vedle sebe a obě mají práce dost). Ale to je bohužel jen sen; ty dálnice jsou aspoň rozestavěné a měly by se dotáhnout, jsou pro rozvoj kraje významné.
Jenže fanatik nepochopí, že význam má obojí, neboť každé je výhodné k jinému účelu.
Silnice pro malé objemy, železnice pro velké objemy. Podobně jako je fajn sud limonády pro zásobování restaurace, tak na cesty je vhodnější lahev do batohu.
Ale ten sud by mohl přívézt vlak.
I tu láhev.
A číšníka už ne?
Jídelní 810..
Copak to mě taky b se takováto moderní trať líbila, ale …..! Jenže argument vždy bude „ale ona UŽ tam vede dálnice“.
To se u nás nedělá..
Nějaké 3 páry rychlíků z Prahy do Chomutova přes Lužnou jezdily ještě někdy v roce 2008, v Chomutově pak byl dobrý přípoj na rychlík co z Prahy vyjel ve stejný čas 🙂 Pak se to ale docela pochopitelně upravilo na dvouhodinový interval „rychlíků“ do Rakovníka, bohužel už ne s přípojem na Chomutov taky každé 2 hodiny.
V letech 2008 – 2011 v Lužné ten přípoj každé 2 hodiny byl.
Aha, tak pak je škoda že se to buď nezachovalo nebo nezrušilo (v pracovní dny) rovnou celé…
Ono to zrušení rychlíků po Buštěhradce souviselo i s úpravami tarifů ČD – přes Lužnou a Žatec to do Chomutova nebylo rychlejší než přes Ústí, ale v době jízdného přísně podle kilometrů aspoň levnější.
Pak zavedli lepší spojení severních Čech s Prahou podél Labe (taktové rychlíky, co staví od Prahy poprvé až v Ústí) a i nějaké akviziční slevy na trasu Praha-Chomutov, kterou ale myslím krátce poté v tichosti zase zrušili…
Relační slevy na trase Praha – Most/Chomutov jsou pořád. Akorát mění názvy. Dnes se jmenují „Vázaná jízdenka“.
Obce necht se zeptaji v Koutech nad Desnou.
Považujete vedení tratě a strukturu osídlení a krajiny za srovnatelné?
Jsou tam koleje? Jsou. Co potřebuješ víc?
Vlečku z každé zastávky do obce.
Nemám tušení. Ale to není vůbec podstatné. Důležité je, že pokud obce nesouhlasí, mohou trať převzít a provozovat na vlastní riziko.
To je naopak velmi podstatné, až klíčové, pro perspektivu osobní dopravy na té které trati.
Obce samozřejmě trať a provoz převzít můžou, ale mám tušení, že se tak nestane, s ohledem právě (a nejen) na ty výše zmíněné faktory.
A co se vám tedy konkrétně nelíbí? Ty vaše faktory rozhodly o tom, že se trať přestane využívat. Nevyplatí se. Můžete buď souhlasit, nebo trať převzít a provozovat na vlastní riziko. Nemůžete vyjadřovat nesouhlas a současně požadovat aby ten provoz na vlastní riziko platil někdo jiný.
Tak do článku se vyjádřili jen dva starostové, zrovna náhodou oba nesouhlasí… asi by bylo relevantní mít názor od většiny obcí, nemyslíte?
Zajímavé, že stav starší silnice je podnětem k jejím dílčím přeložkám a rozšířením, zatímco stav staré tratě naopak k jejímu útlumu a rušení. Memoranda o podpoře využívání kolejové dopravy zjevně snesou leccos…
Po té starší silnici vám veze pekař rohlíky, pošťák balíky, autobus cestující, zemědělec kejdu nebo obilí, cyklista se projíždí a kochá a i ta záchranka a hasiči přijedou po té silinici a pojedete po ní i vlastním autem. Po té železniční trati pojede 1x za 2 hodiny 810 (nebo 814 nebo 841). Nikdo jiný jí nevyužije. Já tam tedy vidím podstatný rozdíl ve využití, když si vezmu, že cena takové přeložky tratě nebo silnice by byla cenově srovnatelná.
Nebyla, přeložka železnice bude dražší a obtížněji vypapírovatelná.
V čem bude obtížněji vypapírovatelná? To by mě hodně zajímalo.
A kdyby chtěl jít někdo po kolejích pěšky, tak dostane 5.000 Kč pokuty.
„zatímco stav staré tratě naopak k jejímu útlumu“
Hele, proč nejsi v diskuzích u rekonstrukcí tratí? Ty tě nezajímají, nebo ti rovnou narušují dogma?
Jinak nevím, zda to zdejším rezijkarum dochází, ale vedle trati se staví nová dálnice. Takže ano, určitě je zde obrovský potenciál na nové cestující, zvláště když vlakem bude trvat cesta nově 5 x déle🤮
Dálnice není tak podstatná, protože pro přímou cestu ze Slaného (nebo Prahy) do Loun byla ta železnice mimo i ve srovnání se stávající I/7. Samozřejmě tomu napomohla ta dlouholetá vyháněcí akce, kdy je ve dvouhodinovém intervalu nabízena vysokopodlažní 810, v jeden čas dokonce ve Slaném bez přípojů na Kralupy. Kdyby se to proložilo nějakým dvouhodinovým intervalem Sp z Kralup do Loun (ideálně na Louny město, třeba až do Žatce), mohlo by to dopadnout lépe. A pokud ne, nemají smysl ani ty osobáky.
A jaká je poptávka pro relaci Kralupy-Louny?
Spojení Bus pred D7 anebo vlakem přes Kralupy, opravdu nejde srovnávat. Respektive jde, ale autobus díky D7 a budoucímu přestupu na Dlouhé Mili na vlak vyjde o 10 minut rychleji než vlak (závisí samozřejmě na místě kam v Praze chcete jet)
I tyhle Sp by samozřejmě byly hlavně pro úsekovou frekvenci, ne pro celou cestu z Kralup do Loun. Cílová skupina jsou lidi z obcí na trase do jedou do Loun nebo Kralup (Prahy), přímé busy po dálnici nemá cenu řešit, proti těm dráha nic nabídnout nemůže dokud nebude ta uvažovaná VRT…
Jestli myslíte tu nyní plánovanou VRT odbočku pod Řípem, která mine většinu měst na trase, aby se možná dotkla jen Loun a skončila v Mostě, ta vám od autobusů moc nepomůže. Možná tak cestám do Mostu či Chomutova, případně dále do Krušných hor. Karlovy Vary zabíjí zavržený průtah přes dolní nádraží a Sokolov je tak na hraně výhodnosti.
Pokud se bavíme o VRT v úseku mezi Louny a Prahou, což jsou města 50-60 km od sebe, co prosím znamená to „minutí většiny měst na trase“? Bavíme se pořád o VRT? A samozřejmě přesně tohle by od autobusů pomohlo nejvíce.
VRT na vzdálenost 50-60 km by všude mimo ČR vyvolalo smích a doporučení k urychlené návštěvě dr. Chocholouška. VRT je k dopravě mezi městy o (aspoň) několika stovkách tisíc obyvatel na vzdálenost několika stovek km. To je v ČR pouze Praha – Brno – Ostrava.
Spěšňák pro úsekovou frekvenci? Aby to byl spěšňák, tak by musel stavět tak v polovině zastávek. Jinak je to osobák a jsme na současném stavu.
Polovinu zastávek bych klidně projel. A nebo o něco méně, klidně ať si to říká osobák, jde hlavně o to aby tam ve výsledku byl interval hodina a ne dvě.
Poptávka je především po spojení obcí mezi Slaným a Louny se Slaným, případně Prahou. Z celé trati se dostanete s jediným přestupem v Kralupech až do centra Prahy, což žádný autobus nezajistí.
Ne všichni ještě (zatím, naštěstí) potřebují až do Prahy. Model „autem až na okraj“ a zbytek vlakem je spíše z nouze ctnost než ideál. Ale pravdou je, že onu trať zcela bez směrových úprav (zkrácení závleků, přiblížení zdrojům a cílům) ta ‚úžasná‘ dálnice (z níž lze sjet bez přestupu) poměrně dost přizabije. Bohužel to takto stále ‚chceme‘.
Ta trať je přizabitá mnoho desetiletí. A možná ne všichni jedou do Prahy, nicméně osudné té trati je právě to, že NEVEDE až do Prahy. Nebo teda původně vedla, ale bylo to tak klikaté a složité, že to radši zkrátili přes ty Kralupy. Když už se tu objevují „kdyby“, tak si dovolím tipnout, že kdyby tu trať ze Slaného někdy někdo postavil aspoň trochu použitelně až do Prahy (což by ale asi znamenalo náročné stavby kolem Knovíze a spol.), tak by se klikacení přes Zlonice a Peruc nějak sneslo… (třeba přes Neratovice to na Turnov taky není ideální směr ani… Číst vice »
Ještě mám v paměti soupravy 714+3xBifx a otázku: Tímhle hnusem někdo ze Slaného každý den fakt dojíždí?
Nedojíždí, protože nic takového už tam dávno nejezdí.
Možná někdo s režijkou.
Toto je již historie, jezdí tam 854+2×054. Ze Slaného pár lidí, celá souprava je třeba až z Kralup, kde i nestačí. Ptg navíc nejsou, jinak by to byl vlak jen z Kralup.
ne, Bifx už byly vyřazeny 🙂
Ve srovnání s linkou 389 není vlak o moc delší, rozdíl je pár minut. Navíc na této trati už jezdí převážně RS1, takže ani argument vysokopodlažními 810 není aktuální. Osobáky tam smysl mají, vytíženost většiny vlaků to dokazuje.
Kdo by tím jezdil??? Kolik lidí denně potřebuje jet z Loun (nebo až Žatce) do Kralup? Protože Ti co potřebují jet ze Žatce/Loun do Prahy třeba několikrát týdně do práce nebo školy pojedou raději rychlejším autobusem.
Viz moje odpověď výše.
Z Loun do Kralup? No asi téměř nikdo. Mezi tím totiž leží Slaný. To jsou prostě zcela odlišné frekvence, Slaný – Kralupy, Slaný – Louny.
Argumentovat dálnicí D7 je snad ten nejnesmyslnější argument, který se pro obhajobu rušení těchto vlaků dá použít. K čemu je nějaká dálnice obcím, jako Klobuky, Vrbičany, Telce, Peruc atd.? Autobusy beztak po ní jezdit nebudou, pokud mají obsluhovat obce, tak se jí ani nedotknou. Vlak slouží pro obsluhu obcí u trati a k tomu tato dálnice, která je trasována úplně jinudy, prostě neslouží a sloužit nebude, to je absolutní nesmysl.
Přesně tak!
Ti kecalové si myslí že doprava znamená jen města a v obcích nikdo nebydli
Pokud se podíváte na to jak trať vede, zjistíte, že trať ani zdaleka neobsluhuje obce po její trase, zastávky jsou daleko od alespoň pomyslného centra obcí (Chlumčany, Blšany, Peruc, Klobuky, Zlonice), umístění žst v Královicích považuji za špatný vtip. Autobus může jako bonus zastavit v obcích Dřínov, Lisovice(je tam žel. Muzeum a ani vlak tam nestaví), Stradonice, Čeradice, Hřivčice a pokaždé cca někde u bližšího centra obce.
No a vidíte, zrovna ty vtipné Kralovice mají u poměrně velkého počtu spojů aspoň jednoho cestujícího. Většinou se jedná ale o přískok do Slaného z dost dobrého restauračního zařízení právě v Kralovicích. Samozřejmě teplé víkendy silnější. Zastávku přiblížit obci by jistě šlo, ale bylo by to v oblouku a v dost velkým stoupání. Jedině snad zvednout most a náspy z obou stran, aby vám zůstala jen ten oblouk. A nebo zastávku přímo na mostě, ať jsou světoví. Že je takhle daleko má i své důvody v historii, kdy byla současně hláskou, (prodejem JD nejspíš) a odbočovala zde kusá kolej pro… Číst vice »
Sjezd z ní navíc bude (je) ve Slaném (křížení s Karlovarskou) a pak až u Hořešovic. Třebíz, Klobuky nějak přímo napojené nebudou.
A to je právě ta chyba. Kecy o opětovném zvýšení dnes dosti nízkého podílu železnice za současného rozmachu kapacitních dálkových silnic a ponechání železnic na dožití. Zdaleka nejde jen o režijkáře. Jde o celkový model dopravy, jeho dopad do krajiny a cílových míst. Asi nám pramálo záleží na kvalitě životů, když necháme bujet, co nám v důsledku vadí, a snesitelnější alternativy zaniknout.
Moderní železniční vozidla mají minimální kapacitu jako 3 autobusy. Takže železnice se vyplatí tam, kde se naplní aspoň 3 autobusy za 2 hodiny. Jinak ať to jezdí po silnici.
Co si přejí voliči? Dobudování dálniční sítě anebo rekonstrukce lokálek z 50 na 70 kilometrovou rychlost?
Podle mého si voliči v celé ČR přejí, aby se dálkovým vlakem mohli dopravit několik set kilometrů a po vystoupení aby mohli fungovat.
Několik set kilometrů busem není extra pohodlné.
Na dálkový vlak si klidně dojedu autem nebo regionálním busem několik desítek km.
Takže se shodneme, že lokálky, po kterých jezdí 810 s pěti cestujícími včetně posádky nemají smysl? To jsem rád.
Je lokálkou trať Všetaty – Neratovice -Kralupy?
Podle mého tato trať může sloužit jako objížďka Prahy pro nákladní vlaky = Praha-Libeň bude míň ucpaná vlakovou dopravou.
Naproti tomu u cca 90% tzv. regionálních tratí nechápu proč jsou dotovány z veřejných peněz.
Tak zrovna já bych určitě namísto autobusem jel těch několik desítek km, jak uvádí Axel, rozhodně/zásadně autem. To znamená nárok na další obří parkoviště kdy vlaky zastavují a další negativa s IAD spojená.
Když dojedu dálkovým vlakem z Prahy,, kde cestou dám 2 piva, tak jedu busem. Logicky.
To samé když vstávám na ranní vlak, je lepší bus, abych neměl nervy najít parkovací místo u vlakového nádraží.
Budete se divit, ale tak jednoznačné, jak to pokládáte to rozhodně není.
Voliči si ale zároveň přejí, aby se z městských ulic a náměstí nestávala den ode dne větší a větší parkoviště. Nebyly-li by radnice populistické a další parkoviště na úkor ostatních ploch nebudovaly, bude se muset člověk zamyslet i nad jiným druhem dopravy.
A už je postavená?
Argumentační faul. Pro zachování železnic tady argumentují jenom režijkáři?
A ten faul je za 2 minuty nebo na 5 a do konce?
No však proto je tam snad ten rok, aby se ukázalo, zda tím třeba nově nebude někdo jezdit, ne???
Protože jinak to je fakt na zavření.
Pokud současně nezlepšíte parametry, můžete sledovat, co chcete, ale změnu patrně nezpozorujete.
Ať hlasují nohama občané obcí v místě a ne teoretik, který nechce nechat dostavět základní dálniční síť ČR
Borecký je prostě kojot. Dost bylo pravicového řádění. Ať se vrátí Babišův tým.
Samozřejmě. Tým, který bez koncepce vyhazuje peníze, uzavírá nevypoveditelne smlouvy, jehož ministr svým řízením rozvrátil ministerstvo dopravy a z jehož neschopnosti se tady budeme ještě vzpamatovávat několik let?
Mám vám předepsat nové prášky nebo chcete rovnou doporučit nového doktora?
Řekl bych, že měl každý v SČK plné zuby Jermanky.
Babiše a jeho lidi bych jako vzor nedával, oproti nim je to s Boreckým z bláta do louže. Což mě ale zklamalo, protože jsem od regionálního politika a vcelku úspěšného starosty Úval čekal víc a je to opět amatérismus bez koncepce a rozvahy.
Tak nějak. Možná bych ale větší změnu čekal od Pirátů než od STAN (ačkoli i ti se třeba v Brandýse „vyjevili“ spíše pro auta než zlepšení vlaku), takže mě to zase tak nepřekvapuje.
„Což mě ale zklamalo, protože jsem od regionálního politika a vcelku úspěšného starosty Úval čekal víc a je to opět amatérismus bez koncepce a rozvahy.“ Další z mnoha příkladů, že kvůli zbytečně vysokému počtu samosprávných obcí na obecní úrovni schopné řídící kádry ani odborníci prostě vyrůst nemohou. Máme tu cca 6200 samosprávných obcí. Průměrná velikost české obce je cca 1600 obyvatel. V takovém Dánsku (5 000 000 obyvatel, 98 obcí) je průměrná velikost samosprávné obce 50 000 obyvatel a podle zákona nesmí být menší než 20 000. Ve Švédsku (10 000 000 obyvatel) je těch obcí 290, průměrná velikost cca… Číst vice »
Souhlasím, že je u nás zbytečně moc obcí (a chápu, že jejich nedobrovolné slučování by bylo mezi oidmi silně nepopulární), ale to přece neznamená, že z obecní úrovně nemůže vyrůst kvalitní politik.
Z Murphyho zákonů – Peterův princip:
Každý je povyšován až na úroveň své neschopnosti.
Jestli ono není lepší, když už se někdo osvědčí jako starosta, aby se radši držel svého kopyta.
S tím se dá v drtivé většině souhlasit, jenže co je to za sílu, která je žene stále za vyšší a vyšší mocí…
Moc je droga.
Myslíte? A znáte ho osobně? Já ano a myslím, že to má být v hlavě srovnané. Navíc se ŽESNAD.CZ spolupracuje a navzájem se podporujeme v elektrizaci středočeských tratí. Cílovým stavem Středočeského kraje jsou pod objednávkou všechny relevantní tratě a to v elektrické trakci.
Spíš je jedinej, kdo má odvahu do toho jít.
Rušit vlaky ze Slaného do Loun odporuje jakémukoli zdravému rozumu a není ani trochu pravdy na tom, že jsou slabě vytížené, jel jsem tam mnohokrát v různých denních i ročních dobách a vždy bylo slušně obsazeno. Dokonce jsem zažil i situaci, kdy vlak do Slaného přijel z Loun mnohem vytíženější, než pak odjel do Kralup. Trať prochází přes obce, kromě jedné se jim nevyhýbá a zastávky jsou využívané, kolikrát mají vlaky zpoždění právě kvůli tomu, že si na každé zastávce někdo kupuje jízdenku u strojvedoucího. Jestli to si Borecký naschvál projel ve všední den o prázdninách a ještě proti směru… Číst vice »
Co je to vytížený vlak? A co je to slušně obsazeno? Autobus se považuje za plný, když cestující stojí, protože jsou obsazena všechna místa k sezení, to je 45-55 cestujících podle velikosti busu. Kolik vlaků s 50 cestujícími na spoj tam denně jede?
Zpoždění moc nebývá, neboť prodej jízdenek se koná málokdy. Ne že by cestující nechtěli platit. Jenže ekonomicky je asi levnější vozit je zdarma, než na každém vlaku držet vlakvedoucího.
Je škoda nemít propojena dvě okresní města železnicí, ale tam by to chtělo trať v nové stopě a ze Slaného to napojit dál na Roudnici s přestupy na Prahu. A celou štreku Roudnice, Slaný, Louny zadrátovat. A nejenže lidí přesednout na vlak, ale pojedou i náklady…
V současné stopě a stavu se nedivím tomu, jak to dopadlo.
Podobně je navržena odbočka z VRT do Mostu.
Tak tahle větev je zrovna ve stádiu klinické smrti:-), za mě tedy je to ta poslední část, kterou je nutné v rámci VRT budovat, chybí tomu dimenze mezinárodní, nějaký větší potenciál cestujících, výrazná konkurence dálnice…pochybuju, že dělník z Mostu bude dojíždět vlakem do Prahy (drahé), radši busem nebo hromadně autem a kdo vydělává více v kanceláři, sedne do auta nebo busu 2 – 3 x týdně + kombinace s Homeoffice atd. a vlak bude pořád možnost přes Ústí.
No tak ta spojka Most-Roudnice-Praha je jediná možná náhrada tratí 110 a 124,které v minulosti spojovaly K.Vary,Klášterec,Kadaň,Chomutov,Jirkov,Most,Litvínov,Louny s Prahou. To je okolo čtvrt milionů lidí z této oblasti,kteří by měli konkurenceschopné spojení do Prahy.
Nějaké lokálky přes Kladno do Slaného a Loun můžou konkurovat jen linkovému autobusu.
Ano. Most – Louny (okraj?) – pole pod Řípem – Praha. Taková rychlejší spojka pod Krušné hory, ale nic víc. Spíše si dovedu představit protažení navrhované rychlé tratě Praha – Kladno přes Slaný a Louny do Mostu, s možností přímých vozů do Postoloprt a Žatce, pokud jde o variantu k autobusům po (žel nejdříve) budované dálnici.
Slaný není okresní město.
Je to pověřená obec III. stupně a do r. 1960 okresní město.
Narovnání určitě, ale s tím rozmachem bych to zase nepřeháněl. Zkrácení závleků, zrychlení, zachování blízkosti či přiblížení sídlům, dráty, možná druhá kolej – OK. Tahat trať ze Slaného do Roudnice je nesmysl, to už spíše modernizovat spojení Zlonice – Straškov (s přiblížením Černuci, případně i napojením od Velvar).
Ze Slaného táhnout trať Roudnice pro cesty do Prahy? Z Roudnice do Prahy je to o půl hodiny delší než z Kralup…
Zrušte vlak, hospodu, poštu, obchod, lékaře a následně autobusy a pak se divíme, že se venkov vylidňuje.
On se někdo vážně diví tomu, že dnešní generace nechce žít na zapadlych vesnicích, že tráví život jinak než den co den vysedavat v hospodě, že když cela vesnice nakupuje v kaufu ve městě, tak jejich místní obchůdek nemá šanci?
Jakožto člen dnešní generace musím říct, že i když opravdu nechceme vysedávat v hospodě a že si, stejně jako vaše generace, raději nakoupíme ve městě, tak to neznamená, že nechceme žít na venkově. Třeba na jižní Moravě se na venkově žít dá. Doprava do Brna je často na slušné úrovni v porovnání s jinými kraji a pořád se tam něco děje.
Kdybyste zachytil slovo „zapadlý“, tak jste mi nemusel vysvětlovat jižní Moravu 🙂 I když třeba Znojemsko taky není zdaleka to samé co Břeclavsko, že?
A že na JMK měli odvahu hodit některý tratě do háje a přesunout je na autobusy. A to i vedle vytížené trati, třebas směrem na Vyškov. Místní obsluha je v autobusech, na kolejích jen dálkovka a nosná do větších celků.
To snad taky trochu záleží na tom, jak je ten „obchůdek“ řízen… Na dosah (v docházkové vzdálenosti do 20 minut) mám dvě Coop-Jednoty (jednu v obci s 500 a druhá s 900 obyvateli) a je to nebe a dudy. Ale žijí obě, i když kdekdo jezdí i do těch marketů (nejbližší máme 15 km). Když sem maloobchodní řetězce před 30 lety vtrhly, využily samozřejmě své finanční i marketingové síly a byl by spíš div, kdyby neuspěly, nota bene když se zdejší maloobchod teprve učil, jak se v branži točí kolečka. „…tráví život jinak než den co den vysedavat v hospodě…“… Číst vice »
Copak hospoda a hypermarket je jediný model trávení volného času?
Kvalita života na vesnicích je silně rozdílná, někde to žije a někde chcíp pes.
Nenapadá mě, jak bych vám vysvětlil, že z vysedávání městské mládeže v nákupáku vesnická hospoda nic nemá, když se bavíme o tom, proč leckde zanikly nebo zaniknou.
Když píšete o vedení obchodu, rád se podělím o svou zkušenost z Perninku v Krušných horách. Tam jsem narazil na Krámek u Patrika. Pernink má 600 stálých obyvatel, ale takový obchůdek nepotkáte v lecjakém městě. Prostě úžasný, mohli by tam jiní obchodníci na exkurze, jak se to má dělat ! Je to o lidech. Před i za pultem.
A kolik z nich umře s majitelem ?
a z těch zapadlých vesnic udělat skanzeny nebo rezervace hm. Mělo by to být zájmem krajů aby se venkov rozvíjel, aby tam byly příležitosti, čemuž mimo jiné pomůže i dobrá dopravní obslužnost. Pokud někde jsou koleje a je tam potenciál ty lidi do vlaků dostat tak se zabývat čím tomu pomoci. Jenže to by nesměli páni radní mít rozhled tak max na konec krajského města.
Proč by mělo být zájmem krajů aby se venkov rozvíjel? Není ten venkov pro kraje spíše koulí na noze kterou velká města musí táhnout?
V oblasti dopravy se třeba malé obce obtížně a draze obsluhují veřejnou dopravou, v důsledku toho více dojíždí do města za prací auty kde způsobují kongesce, zabírají parkovací místa atd. Co za to venkov nabízí?
Není v době kdy se řeší jak stavět „města krátkých vzdáleností“ roztahání obyvatelstva do plochy kraje a rozdělení do malých vesnic trochu nesmysl?
na venkově žije cca 30 % obyvatel a jejich počet roste i když je to dost regionu od regionu různé, prosperující venkov přináší kraji peníze, zanedbaný náklady
Přesně. Pro dopravu do místního obchůdku nepotřebujete vlak. Potřebujete vlak, abyste např. dojel do nejbližší civilizace nakoupit v supermarketu, na úřad, za prací atd.
Vlak ne, ale rychlou a ve vhodné kapacitě jezdící dopravu. Což někde je minibus, někde autobus a někde vlak. Každá varianta má svoje pole působnosti.
U 110 naprosto v pořádku. Jsem zvědavý na propojení linek, nabízí se více možností.
124 měla být původně bez víkendů, takže pro fanoušky této tratě úspěch, nebo ne?
V článku jsou dva překlepy 🤔, ale způsob komunikace s p. Boreckým se zdá být velmi výstižný 😄
Pokud obce na trati dají dohromady 24 miliónů korun provoz zůstane zachován. Podobně jako Jihočeský kraj platil JHMD 32 miliónů Kč ročně a nyní platí autobusovému dopravci 12 miliónů Kč.
Kraje si budou rozmýšlet čím dál více, kde by se dali nějaké prostředky ušetřit a nahrazení slabě využívaných regionálních vlaků autobusy je jedna z možností. K tomu přispívá i fakt, že nové jednotky se pro 50 – 70 nevyrábí a osazení ETCS do těchto vozidel z toho udělá ekonomický nesmysl.
Další věcí je, že u většiny průmyslových podniků jsou zastávky autobusů, takže se k tomu dají autobusové linky přizpůsobit.
Proč platí Jihočeský kraj jen 12 milionů korun? Protože z osmi víkendových železničních spojů v úseku Kamenice n. L. – Jindřichův Hradec jsou spoje pouze čtyři. Viz. autobusová linka 338, která nahrazuje vlaky JHMD.
To bude asi cílová částka, nebo ji jen někdo placnul. Zatím KU v ČB využívá prakticky jen stávající spoje, které tu byly už za úzké. Bylo by zajímavé zjistit, jak k částce q2 mil a za co přišli.
12 mil.
Myslíte kolejovou verzi PAZ 3205 pro Kubu?
V H0 nebo TT?
Průmyslové podniky bývaly a nadále mohou a měly by být napojené na železnici. Pokud bude nabídnuto slušné spojení, nemusí být spoj veřejné dopravy dimenzován jen na pár desítek lidí, zvláště pokud souběžně jezdí další stovky po silnici. Chybou je, že se v uplynulých desetiletích upínalo všechno právě na silnice, po vzoru Západu, který už tehdy věděl, že to nebylo úplně nejlepší rozhodnutí. Podmínky jsou dodnes nastaveny tak, že se užití kolejí nevyplatí – hradí se stále větší díl nákladů za horší parametry cesty.
A strana a vláda jim ty vlečky prostě nařídí.
Vyrábí se Alstom Lint 27 a PESA Link I (zkrácený jednovagonový RegioShark). Akorát je nikdo nekupuje.
Přesněji řečeno, vyráběly by se, kdyby je někdo kupoval. Takže otázkou zůstává minimální objednací množství, aby jim stálo za to zadat to do výroby a aby cena za vyrobený kus zůstala rozumná.
Lint 41 se vyrábí neustále. To samé Linky II (dvouvagonové RegioSharky/RegioFoxy).