Konec zkracování vlaků. České dráhy přidají další vozy na spojích Praha – Ostrava

Lokomotiva 151 v čele expresu z Prahy na Moravu. Foto: Jan SůraLokomotiva 151 v čele expresu z Prahy na Moravu. Foto: Jan Sůra

České dráhy posílí od pátku expresní spojení mezi Prahou a Ostravou o další vozy. Důvodem je velká poptávka cestujících. Od

České dráhy posílí od pátku expresní spojení mezi Prahou a Ostravou o další vozy. Důvodem je velká poptávka cestujících.

Od pátku posílí o dva vozy například spoje InterCity Opava z Prahy na severní Moravu a přímé nedělní spojení Ostravska Opavy s Prahou expresy Vladislav Vančura a Roháče.  Kapacita vlaků tak stoupne z 350 na 470 míst.

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského  se posílení týká hlavně cest ve špičce, tedy zejména v pátek nebo v neděli. Už před několika dny posílily České dráhy počty vozů na vlaku EuroCity Csárdás a ve vlaku  Hradišťan pro cesty mezi Prahou, střední Moravou a Slováckem.

S nástupem konkurence před lety na trasu Praha – Ostrava České dráhy zkracovaly vlaky, někdy i jen na čtyři vozy. Data z přepravních statistik ale ukazují, že poptávka po cestách vlakem roste v tomto úseku natolik, že se na trase může uživit více dopravců.

Podle Českých drah  letos pokračuje další růst přepravených cestujících. Za 8 měsíců letošního roku stoupl v porovnáním se stejným obdobím loňského roku počet přepravených cestujících o 1,9 milionu. „Zaznamenáváme kontinuální růst počtu cestujících hlavně v dálkové a příměstské dopravě, proto jsme přistoupili k mimořádnému posilování dalších vlaků během platného jízdního řádu,“ říká v souvislosti s aktuálním posílením linky Praha – Ostrava Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu.

České dráhy vypravují z Prahy na střední a severní Moravu, zahrnující Ostravsko, Valašsko nebo Slovácko dva až tři vlaky za hodinu. Všechny klasické spoje, mimo ucelených jednotek pendolino, jsou v pátek a v neděli posíleny. Některé vlaky mají až 12 vozů s kapacitou až 700 míst k sezení, což je na hranici možné délky vlaku. Celkově nabízejí České dráhy ve svých 14 spojích v pátek odpoledne mezi 13. a 19. hodinou ve směru z Prahy na Olomouc a dále do různých oblastí střední a severní Moravy téměř 6 a půl tisíce míst k sezení.

České dráhy doporučují, aby si lidé rezervovali raději místo dopředu. „Proto doporučujeme včasnou rezervaci místa. Je to dobré jak pro cestujícího, tak pro náš dispečink. Pokud vidíme alespoň dva dny dopředu vysoký stupeň obsazení příslušného vlaku, máme další prostor pro operativní posílení soupravy a můžeme tak nabídnout ještě další dodatečná místa k sezení. Proto bych chtěl všechny zákazníky požádat o spolupráci a včasnou rezervaci míst,“ doplnil Michal Štěpán.

Tagy České dráhy praha - ostrava
9 komentářů