Dopravci Železnice

Konec tajností? České dráhy mají podle poslanců začít zveřejňovat své smlouvy

Pendolino na Slovensku. Foto: České dráhy
Pendolino na Slovensku. Foto: České dráhy

České dráhy mají podle představ většiny poslanců začít zveřejňovat své smlouvy v registru smluv. Zákonodárci o tom rozhodli při včerejším hlasování o novele zákona o registru smluv. Materiál musí ještě schválit senátoři a podepsat prezident.

Pokud novela projde celým legislativním procesem, skončí výjimka, kterou měly České dráhy díky tomu, že vydaly veřejně obchodovatelné cenné papíry. Kvůli tomu například nejsou v registru smluv ani kontrakty, které mají České dráhy s objednateli, tedy kraji nebo ministerstvem dopravy.

Novelu prosadili v Poslanecké sněmovně Piráti. Podle ní státní firmy, jako jsou například ČEZ či České dráhy, budou zveřejňovat smlouvy ve stejném režimu, jako dnes Budějovický Budvar. „To znamená, že nebudou zveřejňovat pouze smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku a základní povinnost naplňovat budou,“ řekl poslanec Jakub Michálek (Piráti). „Jak se ukazuje u Budvaru, je tento režim přijatelný jak pro společnost, která musí fungovat v plně konkurenčním prostředí, a není tady důvod k obavám, že by to neměl být režim akceptovatelný i pro další podniky,“ dodal poslanec Adam Kalous (ANO 2011)

V případě Budějovického Budvaru je dnes většina smluv v registru anonymizovaná, ale je veřejné, s kým je firma uzavírá. Zcela veřejné by naopak měly být smlouvy s jinými organizacemi, které v registru smluv už musí být. Ne všichni politici jsou s takovou transparentností smířeni, jak ukazuje například vyjádření bývalého premiéra Mirka Topolánka.

Novela získala včera 113 hlasů z přítomných 177 poslanců. Proti byli hlavně poslanci ODS, KSČM a SPD. Z opozice kromě Pirátů hlasovali pro novelu poslanci STAN a KDU-ČSL.

České dráhy samozřejmě průběžně sledují legislativní proces a nabude-li nová právní úprava účinnosti, jsme připraveni se jí řídit stejně tak, jako u právní úpravy stávající,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Pravidla by se měla týkat i ČD Cargo a dalších dceřiných firem Českých drah.

Smlouvy musí zveřejňovat už delší dobu na Slovensku v registru smluv Železničná spoločnost Slovensko (ZSSK). V registru najdete například i její kontrakt s Českými drahami na provoz pendolin na Slovensku.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
JarynJarin
Host
JarynJarin

Myslím si o tom své, ale co zase vyplodil mafián Topolánek… neměl by po prezidentských volbách radši lézt kanálama a nevyjadřovat se ke všemu co se děje?

Lektor
Host
Lektor

Tohle jsou přesně jenom takový populistický změny, které projdou ale v zásadě nic nepřinesou, teda krom zvýšeného počtu úředníků a zbytečnýho papírování. nebo mně někdo vysvětlete co se zlepšilo tím, že města a stát musí zveřejňovat smlouvy. Koho zajímá, že obec Skotačivá Lhota podepsala s Frantou Vomáčkou smlouvu na skácení stromu? Jako co si člověk myslí, že se ze smlovy dozví? Jméno firmy, cenu a spoustu právnicých keců. Ale to důležitý třeba plnění té smlouvy už těžko. Nebo si snad někdo myslí, že pokud se někde děje nějaká černota, že se na to podepisovala smlouva a teď to přestane ,… Číst vice »

xyz
Host
xyz

„Koho zajímá, že obec Skotačivá Lhota podepsala s Frantou Vomáčkou smlouvu na skácení stromu?“
Pokládáte sugestivní otázku, ve které předjímáte, že to nikoho dalšího nezajímá; a předjímáte tak jen proto, že to dle vašeho názoru nebude zajímat právě vás.

Pozn. Ono skácení stromu by muselo stát přinejmenším 50 000 Kč bez DPH, aby bylo předmětem zveřejnění v Registru smluv. Tzn. u pokácení jednoho stromu by tento finanční limit zřejmě nebyl překročen.

„Jako co si člověk myslí, že se ze smlovy dozví? Jméno firmy, cenu a spoustu právnicých keců.“
Součástí zveřejněného materiálu bývá (přinejmenším v některých případech) i příloha smlouvy, která již je poněkud detailnější.

Aslanex
Host
Aslanex

Zveřejnění smlouvy není nic administrativně složitého a nejdůležitější přínos to bude mít právě u největších firem (které jsou stejně zapapírované, že už to nic nezmění). Chápu argument u malých obecních zakázek, kde to může komplikovat život a podvody se tam víceméně nedějí, ale u velkých státních firem mi přijde tento zákon jako zásadní zlepšení kontroly občanů.

Lektor
Host
Lektor

A co podle sepsané smlouvy zkontroluješ? Jestli se někde může podvádět, tak při výběru dodavatele nebo při plnění smlouvy, to ze smlouvy stejně nevyčteš. Obyčejný člověk stejně ze smlouvy nic nevyčte pokud se v dané problematice nevyzná. Ale ještě jednou říkám, že pokud někdo chtěl nebo chce nějak podvádět, tak si to nikdy nedá do smouvy a to ani teď ai předtím zveřejňováním. Tak reálně to proběhlo tak, že když se zákon schválil, tak na každou jednotku kde se u nás podepisovali smouvy (poměrně hodně), se přivedl nový člověk, který ty smlouvy zveřejňuje. Prostě šetření v praxi. Prostě to stojí… Číst vice »

Pražák
Host
Pražák

Věnoval jste tu poměrně dost energie, abyste nám vysvětlil, jak je to špatně, co tedy radši napsat, jak by to bylo správně?

Martin z Moravy
Host
Martin z Moravy

Opět zhulení piráti. Ze začátku jsem jim fandil, ale tohle co vymýšlí poslední dobou jsou jen zhovadilosti. Říkáte, ČD se má pohybovat v konkurenčním prostředí a soutěžit s jinými dopravci. Tím pádem by měly být ale podmínky rovné pro všechny. Tohle co vymýšlíte páni poslanci je pokřivování trhu.

Pražák
Host
Pražák

Minimalne o 20 let a spoustu miliard pozdeji, nez bylo potreba, ale lepsi nez nikdy.

svojsin
Host
svojsin

Že by ta ODS bla stejná jako před léty? 🙁

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

ODS doufám, že ne, ale „chlap s gulemi“ asi jiný nebude. Myslím, že je zbytečné na jeho názory poukazovat. Snaží se jen zviditelnit, protože ve své současné funkci se asi cítí nedoceněný 🙂

Tonick
Host
Tonick

Otázka je, jak se to uchopí. Ona jedna strana je zveřejňování „velkých“ smluvních vztahů ale je tu také mnoho maličkých a určitě ne bezvýznamných operací. Proč třeba ČD platí za stojí obyčejný pant (jeden kus) ke stolku pro cestující několik jednotek tisíců korun, když tentýž artikl stojí v běžném železářství 150,-Kč? A mnoho, opravdu mnoho dalších obdobně ceněných součástí (dveřní kliky, zámky, obyčejná tlačítka, ventily…) Kde je interní controlling? Proč jsou tyto běžné věci tak extrémně předražené? Kam se pak takové prostředky směřují?

Tronda
Host
Tronda

Konečně!

petr.r
Host
petr.r

jak nastoupí eet, tak to bude teprve sranda, sice Topol sebude vztekat, že ods jsou páni a můžou šidit, jestli by nebylo od věci provést zpětný audit, ty Topolánkovi keci musejí mít nějaký pozadí.

Aslanex
Host
Aslanex

EET je dost odlišné opatření od Registru smluv. EET se týká převážně soukromých subjektů, RS naopak jen veřejných subjektů. EET platí i pro miniaturní částky (viz pokuta za neevidované žvýkačky), RS platí až od 50000, tedy v situaci, kdy hrozí významné podvody. Navíc je zcela rozdílné trestní nastavení: Pokud špatně použijete EET, dostane prodejce obrovskou pokutu, ale zákazníka to nezajímá. Pokud špatně použijete RS, smlouva prostě neplatí, je tedy v zájmu obou stran, aby byla evidována, aby platila.

petr.r
Host
petr.r

no, já myslím, že je to propojené, třeba příklad čd si objedná a zaplatí za xxxkč a ten pracovník podá eet jenom za xxkč, kde se ztratilo to xkč? když čd to zaplatily?

Vbb
Host
Vbb

A ČD to platí hotově? Zjisti si, čeho se týká EET. Ale to je pro tebe asi moc složité, jednodušší je hloupě plkat, že?

Michal
Host
Michal

Kontrolní hlášení vám zjevně nic neříkají.

modrá guma
Host
modrá guma

A komu tím prospějete, co?
Smlouvy ČD jsou vždy v naprostém pořádku a za nejlepší cenu i podmínky!

Nosek Martin
Host
Nosek Martin

Pane, Vy nejste jen troll, Vy jste navíc i ducha mdlého :-/

Michal
Host
Michal

Bohužel tu má své stoupence.

František
Host
František

Řekl bych, že je to recese. Mě to tedy rozesmívá. 🙂

noerf
Host
noerf

Krásný vtip.

Tonda
Host
Tonda

Jde to pomalu, ale jde.

MildaIV
Host
MildaIV

Jak vidíte na mínuskách co jste dostal, tak je nejdřív potřeba, aby vymřeli komunistické generace. Pak už to pújde.