Konec nadějí. Předseda ÚOHS potvrdil zrušení dvoumiliardové zakázky na brněnský okruh

Vizualizace další etapy městského okruhu v Brně v Žabovřeské ulici. Foto: BrnoVizualizace další etapy městského okruhu v Brně v Žabovřeské ulici. Foto: Brno

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zřejmě definitivně zhatil naděje Ředitelství silnic a dálnic, že by letos mohla

56 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub

Co tak ctu skoro vsechny zde pritomne komentare, stale me fascinuje, ze lide, kteri se v CR narodili, ci ziji nekolik let, jsou stale prekvapeni nasim „bordelem“. Mozna zapomenuto, ale vzpomente si nejdelsi tunel Dobrovský, byl pozastaven snad 2x a to kvuli zabam co si tak matne pomatuji a pak dalsi uz mnou zapomenutou „blbosti“ troufnu si rict i „smesnym“ dalsim pozastavenim stavby tohoto tunelu. A techto veci je mnoha a mnoha. Me to uz proste neprekvapuje a bohuzel uz se nad timto smutne smeji.
Preji hezky den vsem

Démon

VŘ mělo začít už v únoru. Další 3 měsíce čekání. Se nedivím, že připravujeme stavby 10 let 🙁

Jedine vlaky

Přidejte. 10 let by byla výhra..

Laik

I když ten případ vypadá absurdně, tak zodpovědnost za výsledek padá jednoznačně na ŘSD. A není to první případ skrytého omezování soutěže z jejich strany. Není to neschopnost, byl to účel.

Jiří Kocurek

Jakože na tramvajové toleje není potřeba kvalifikace elektro, takový požadavek je záměrně zbytečný?

Jaaa

Tak holt nic nebude. Shnijem tady ve špíně a smradu, protože mocenské kliky si potřebují vyřizovat účty.

Může za to ten, kdo volil lidi, kteří tohle dopouštějí.

Zlámalík

Já myslím, že jak Voda z Tetčic, tak Děti Země se mohou jít nechat úředně zrušit pro nadbytečnost.

Jirka Podolsky

A s nimi i celý UOHS.

rsp

Bůh stvořil krajinu, aby ji člověk využil pro své potřeby. Pokud snad v krajině žijí i jiní živí tvorové, kteří ji také potřebují ke svému životu, je to jejich problém. Přírodu si jimi okupovat nedáme!

Andrej

Toto je úplná implózia štátnej správy, ktorá sama seba kompletne paralyzovala, možno úradníckou hlúposťou, možno korupciou.

Stavba najskôr úspešne zdržovaná jednym Dvořákom z Tetčic a teraz rovnako úspešne jednym Deštruktprojektom z Rožňavy (respr. ÚOHS – to že niekto podá námietku neznamená, že jej ÚOHS musí vyhovieť). To je proste neuveriteľné. Kecáme, nemakáme. A není líp.

Petr Novák

Námitku slovenské firmy, která prakticky neexistuje, nebyla účastníkem VŘ a ve své podstatě se k rozhodnutí o výběru zhotovitele nemá důvod vyjadřovat, by dokázal zamítnut jako neopodstatněnou průměrný student práv prvního ročníku možná během dvou dnů. Nevěřím v nezávislost UOHS a pokud jsou politické špičky nezávislé, neměli by současný stav trpět. Logiku, právo a selský rozum v rozhodnutí nemá cenu hledat. Ani jedno tam není.

Nekdo

Dva dny by to snad trvalo pouze pokud by byl zrovna ozraly ve skarpe na nejakem festivalu ve spolecnosti nadrzenych dvojcat. Jinak by to samozrejme zvladl za dve minuty…

Lubomír

tak ono asi není náhoda, že se daný úřad prošetuje kvůli korupci. Tady vidíme jasný důkaz. Hold očividně úředníkům do kapsy přišlo málo peněz

súdružka Kolesárová

rafajovi uz je v podstate jedno, co ted napacha. Uz se moralne zdisktreditoval v te akci s Kapschem a Faltynkem a za to mel uz sedet, nebo minimalne byt vykopnut z UOHS. Ted se uz chce jen zajistit na dobu budouci… Nase chyba, ze mu to umoznujeme

Alibaba

To jsem zvědavej na to podrobné rozhodnutí – zdůvodnění.
Furt nechápu, že na práci na elektrickým zařízení není potřeba mít na to kvalifikaci nebo není nutné ji požadovat?

Nekdo

Tak ono v zemi kde pro rizeni min. financi neni potreba znalost ekonomie ani anglictiny se snad ani cemu divit…

Petr

To ano, jeden takový si myslel, že mu bude stačit znalost chemie.

kubisek

Nutná podmínka je oprávnění od orgánu státního odborného dozoru. To ale nikdo nechtěl, požadováno bylo živnostenské oprávnění, které samo o sobě ale neznamená, že můžete pracovat na elektrickém zařízení. Kocourkov hadr.

Jakub P

Mít lidi s potřebnou kvalifikací určitě potřeba je, ale není nejspíš potřeba to mít jako předmět podnikání – afaik společnost, která má jako oblast podnikání stavby a nemá jako oblast podnikání práce na elektrice může klidně zaměstnávat kvalifikované elektrikáře a revizáky a ti mohou na jejích stavbách elektro bez problémů dělat. Ale už by neměla nabízet, že udělá čistě jen elektro, bez dalších prací kolem, nebo aspoň ne soustavně a ve velkým (pokud si nerozšíří obor podnikání i o elektro).

Alibaba

Chápu, že může zaměstnávat lidi s odborným vzděláním. Ale nechápu, že by to u soutěže nemusela dokládat.
Koukám, že tady se asi rozlišuje „živnostenské oprávnění v elektro oboru“ a „zaměstnávám odborně způsobilé osoby (v daném oboru)“? Pro mě to splývá do jednoho, musím prokázat, že na danou stavbu mám osvědčení.

marty-t2

Nutno k tomu poznamenat, že za popisovanou situaci mohou nepřímo i ti kdo Petra Rafaje jmenovali předsedou ÚHOS. Předsedu jmenuje prezident republiky na návrh vlády. Petr Rafaj byl jmenován 9. července 2009 na šestileté období prezidentem Václavem Klausem, v červnu 2015 mu prezident Miloš Zeman na návrh vlády Bohuslava Sobotky (tehdy byla jen těsná většina jednoho hlasu) prodloužil výkon funkce o dalších šest let.

Zdendik

Cajti to všechno zahrají do ztracena, vždycky, když se tam najde pár lepších a odvážnějších, přijde náhle reorganizace, dotyční nedostanou přes prsty, ale přímo vyhazov a korupce kvete dál.Šlachta to řekl jasně, po poslední reorganizaci policie už se sotva najde někdo, kdo sáhne na vedení. Doufám, že se po čase někdo najde. Celý ÚOHS smrdí a pěkně dlouho.

kom

proč se všechny důležité stavby v téhle zemi bojkotují?

Martin

Já bych uzákonil, že u strategických staveb je takový bojkot ilegální. Nejen že se stavba prodlužuje, ale především prodražuje.

Nekdo

Super, tak co muze byt na Vasi zahrade, spalovna, vyroba pesticidu, dalnicni križovatka nébo mate jiny napad?

Jaaa

On nemá zahradu, to asi bude ten problém, proč to nechápe.

marf

jak to prosim souvisi s namintkou nejakeho pana ze slovenska? tomu asi ten okruh na zahrade nestavi! takovato namitka by mela byt dle meho nazoru zamitnuta jako bez duvodna! pan nema kvalifikaci aby se o projekt uchazel, ale napadat muze ….

Luděk

Do jisté míry bude aspoň výhra že se nahradí dva přechody jednou lávkou až dokončí první etapu.

M H

Já nevím…ale můžete mi někdo říct, jestli můžete bez „platného dokladu o oprávnění k podnikání v předmětu činnosti montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení“ vůbec osadit například lampu, zapojit osvětlení tunelu a vzduchotechniku nebo zapojit dráty pro tramvaj? Já se obávám, že požadavek na revize a zkoušky elektrických zařízení je oprávněný v případě, že je na stavbě cokoli, co funguje na elektřinu…nebo jako elektrické věci teď nesmí být součástí stavby a musí se soutěžit zvlášť?

K.S.

Ono snad i teoreticky je možné aby celou elektroinstalaci dělal někdo kdo potřebný paragraf nemá, ale musíte pak najít pološíleného revizáka, který se pod to podepíše, ale nemyslím si že by to bylo aplikovatelné pro takovouto stavbu. Nicméně háček může být v této větě: „Požadavek na předložení platného dokladu o oprávnění k podnikání v předmětu činnosti montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení“ Jako stavební firma to asi nepotřebujete, pokud si to zajistíte jinak, čistě teoreticky asi můžete mít smlouvu s nějakou jinou firmu, nebo živnostníkem, který to pro vás bude zajišťovat.

M H

Ovšem stejně tak může jakákaoliv čistě stavební firma vytvořit s elektrikáři sdružení a o zakázku se ucházet společně…třeba na železnici jsou sdružení firem běžná a sdružení několika firem také zrušené výběrko vyhrálo. No a vzhledem k tomu, že přišly 2 nabídky, byla to i regulérní soutěž.

123

Jenže to je zbytečná průda a buzerace navíc. Je samozřejmé, že jako dodavatel jsem povinen zajistit, aby vše bylo košer … jinak mi to zadavatel při pokusu o převzetí:-) hodí na hlavu. Ale proč bych to musel dělat já a tedy splňovat uvedenou podmínku fakt netuším.
To už tam příště mohou dát do podmínek mít v inventáři dostatečná počet mobilních hajzlíků a oprávnění s nakládání těch … obsahu:-).
Ne že by Rafajovi teplákovka neslušela, ale tohle promořování VZ mraky podobných jeblých podmínek je mor.

Alibaba

Podmínku musí splnit někdo kdo to bude stavět, takže když to budete stavět sám, tak vy, když to bude stavět nějaké sdružení tak alespoň jeden z tohoto sdružení. Co je na tom nechápajícího? Mě to připadá naprosto v pořádku to doložit (aby to bylo na konci košér) už při výběrovém řízení.

Zdendik

Už jsem to zažil, montáž klimatizačního systému pracovníky bez elektrotechnické kvalifikace, ovládání prostě debakl. Prosadil jsem, že musí dodat výchozí revizi a čučeli na mne jak na blba. Nakonec revize byla vlastním technikem a ten si na tom mákl a konstatoval, že měli kliku, že to nevyhořelo.

K.S.

Tady něco smrdí. Ne snad že by byl záměrně ten požadavek na zkoušky, to tam mohlo probublat z minulých staveb, mohli to tam dát automaticky kvůli troleji v dobré víře, myslím tím toho kdo to napadl.

Případ pro Janka Rubeše?

někdo

jenže jenom ta napadená část, dle úřadu nadbytečná, je za několik milionů korun. tuším 15 milionů, možná i víc

náhodný kolemjdoucí

Já si snad udělám OSVČ, že bych jim tam tu elektriku šel natahat. Mám vyhlášku 50 nejnižšího možného stupně (osoba poučená), tak sem s tím. A když mi ukážou dveře, budu si taky stěžovat.
A vůbec, v těch listnách lidských práv by mělo být zakotveno i právo na aspoň jednu státní zakázku za život. Nebo vlastně radši ne, protože tomuto ideálu se u nás asi nejvíc přiblížila akce Z… 😀

Luděk

Jsi z Brna? Předpokládám že ano tak to tam můžeš zajít/zajet osobně Třída Kapitána Jaroše

Luděk

To si dělaj prdel ne? Asi tam tím tunelem bude jezdit Carolinka (pro neznalé historická parní lokomotiva).
Ale psal jsem to i minule neexistuje úředník který uzná že udělal chybu

Jedine vlaky

Co na to říct. Je to prostě hloupé a nepovedené. Neslušné. Hrozné. Katastrofální..

V. K.

Tak aspoň ušetříme. Cena stavebních zakázek teď slušně spadla

Honsa

Jo cesi setri nonstop. 1mega MA exekuci. 5.mega cechu v bide podle ceske normy. Podle nemecke je v bide 79%

K.S.

Ten problém je složitější, ne jenom o šetření, ale třeba i o dost prapodivném nastavení celé záležitosti kolem exekucí půjček a podobně. Například je zcela na halvu postavené aby mohl jít dluh vůči úřadu do exekuce aniž by byl dlužník kontaktován (a to bez zneužití doručení fikcí) stejně jako není možné aby dluhy vůči státu na daních byly úročeny násobně více než je inflace. Případů kdy z nezaplacené pokuty za jízdu na černo dostal člověk k osmnáctinám statisícový dluh je to na pováženou. Jednak povinen platit byl zákonný zástupce, jednak matematika neumožní ani za dvacet let vyrobit z tisícovky sto… Číst vice »

Slosor

Za předpokladu, že rozdíl ceny bude vyšší, než ekonomické ztráty z důvodu absence díla.

Zdendik

Ušetříme p.d, stavba měla být urychlena kvůli dotacím z EU, a to i za cenu, že na dva roky bude odřízlá jedna větev tramvajového spojení na Bystrc. Brno s tím souhlasilo se zaťatými zuby. Teď dotace padne, já v tom vidím poměrně jasný rukopis Zelených, není to poprvé, co nás takhle okradli o peníze.

Jaaa

Nesmysl.

Slosor

Skandál.

Honsa

Boze to je Stat. Kam jsme to dospeli? Bolschewick byl kriminalnik
Ale tohle je lidska bida.

mgr.pavel

Ne lidská bída, ale úřednícká bída.

K.S.

A jedině důsledek 40 let totality.

Honsa

To musel byt uz 1918

K.S.

Samozřejmě můžu srovnávat tu dobu jenom na základě dokumentů, ale při vší úctě si nemyslím že by v roce 1918 byl národ v tak morálně bídném stavu jako je dnes.

Honsa

Dr. HORAKOVA sla s kamarady 1918 Proti kulturnim lidem. A ty jeji kamaradi ji 1948 povesili. To o necem vypovida

K.S.

Ano, asi ano, co dělala v 18. roce nevím, budu vám věřit. Každopádně bych řekl že definitivní morální rozklad zapříčinilo až období 48–89 spolu s pretextem v podobě odsunu Němců. Dívejme se na to jak chceme, ale matematika volebního systému je neúprosná a domnívám se že by 48. rok nebyl tak snadný pro ně pokud by tu bylo o pár milionů voličů víc.

Rosťa

ANO. Už je líp.