Železnice

Konec hlášení na poslední chvíli, cestující se nástupiště dozví půl hodiny předem

Ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Správa železniční dopravní cesty s příchodem září změnila kritizovanou praxi na pražském hlavním nádraží, kdy se cestující dozvídali číslo nástupiště často jen několik minut před odjezdem.

Nově bude informace na tabulích s odjezdy uvedena už půlhodiny před odjezdem příslušného vlaku. „Přínos tohoto opatření spatřujeme především ve skutečnosti, že cestující budou mít dostatek času se beze spěchu dostavit ke správnému nástupišti a pohodlně nastoupit do svého vlakového spoje,“ uvedl mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Z nádraží by tak měly zmizet obrázky zmatkujících turistů, jak nervozně klopýtají se svými kufry k nástupišti na poslední chvíli. Takový obrázek byl častý například u lineckých expresů, kde server Zdopravy.cz naměřil v polovině srpna pouhých sedm minut mezi zveřejněním čísla nástupiště a odjezdem. Už v pátek to byla zmíněná půlhodina.

Novinka ale není úplně bez háčků. Cestující se může dostat na své nástupiště v době, kdy zde ještě bude přistaven jiný vlak. „Cestující by se tedy před nástupem do vlaku měli ujistit, že skutečně nastupují do správného spoje. Informace o tom, kam který vlak jede, jsou standardně vyznačeny v informačních rámečcích přímo na dveřích nebo boku skříně železničního vozu,“ doplnil Illiaš.

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Co z toho že budou svítit na tabulích, když vlak tam stejně ještě nebude. To mám jako mrznout na nástupišti?

Martin

Titulek je nesprávný. Číslo nástupiště se sice může objevit s až třicetiminutovým předstihem, ale hlášen bude ten vlak vždy až v okamžiku kdy tam bude skutečně přijíždět.

Petr

V pátek RJ odjezd 16.44 směr Starý Město se nástupiště objevilo až v 16.41. Stevardky si myslely, že pojede vlak prázdný, nevěděly co se děje.

Petr

Omyl, bylo to ve čtvrtek 31.8 prominte

coudy

To bude zajímavé až na tabuli budou uvedeny dva vlaky na stejném nástupišti a na stejné koleji…

Marek Turnovec

No tak on je na té tabuli vždycky uveden i čas odjezdu, tak by to snad takový problém být nemusel…

K.S.

Musím se při nejbližší příležitosti podívat, ale myslím že na hlavním nádraží v Brně tomu tak je a je zajímavé že i na tak přetíženém nádraží se jim drží relativně stabilně přistavovat vlaky na stejná nástupiště a stejné koleje.

coudy

stačí se podívat v PC nebo na telefonu ted koukám na hl. v Praze

coudy

tak dodatek Ex 1545 odjezd ve 14.02 tak naskočil na tabuli ve 13.32

a8n

ad K.S. V Brně je právě kvůli přetížení potřeba co nejvíce dodržovat dopravní program.

Tomas

No a? snad mají cestující mozek …. v nemecku bezna zalezitost, ze na ceduli svítí 3 – 4 vlaky jedouci ze stejneho nastupiste a koleje.. a taky z toho nikdo nedela vedu.