Komplikace pro lety do jižní Afriky, Niger uzavřel svůj vzdušný prostor
Ilustrační foto ze cvičení Flintlock 2018 na letišti Diori Hamani v Nigeru. Zdroj: Flickr.com - US Africa Command
Uzavírka značně zasáhne lety do jižní Afriky, dopravci musí počítat i s více jak tisícovkou kilometrů navíc.
Nevím proč se říká demokratická země když volby účastní jen 25% lidí protože je politika tak zkorumpovaná že na to všichni kašlou. Politické systém byl nastaven Francouzema aby mohli mýt loutkovou vládu. Jestli si někdo myslí že Francouzi jen tak pustili tyhle země na svobodu tak to se hodně mýlí, tam nebylo nic altruistické, je změna vládnutí. Ale tak 25% pochybných hlasu je aspoň lepší než třeba Tunisko kde ani nedosáhly 10%, tam mají také loutkovou diktaturu.. Niger není demokratická země. Mají demokracii jen tu přirozenou na lokální vesnické úrovni. A to pomalu všechny země v tom regionu jsou v… Číst vice »
V posledních volbách (2020) měli účast 70 % (parlament, první kolo prezident) a 63 % v druhém kole.
nepletete si zeme?
Asi si to plete s Ruskem
Zase je fajn, že se staraji o hygienu vlády.
a ta demokratická armádní junta je rozhodně lepší než jakkoliv nedokonalé volby, že?
posíláme klíčenku do Petrohradu
A kam vám by ji měli poslat. Do Kyjeva?
Zkuste Prahu.
Rozhodně tu nic o Ukrajině nepíšu, ale vy máte hned jasno, i vy filuto…
Problém pro všechny, kteří letí do JARu nebo Namibie.
premyslim nad smyslem tohoto sdeleni, kdyz uz je v nadpisu 🙂
Zajímavá by byla informace, kolik mohly zmiňované africké státy inkasovat za přelety přes jejich území. Ve srovnání s (v médiích uváděným) vývozem uranu to ale nejspíš budou zanedbatelné částky.
Nejenom tyto státy, ale i státy sousedící jižně a severně od nich přijdou o významnou část poplatků. A naopak jiné na tom vydělají.
Ohledně toho inkasování Nigeru za ten uran.
Francouzská těžební společnost Orano, prodávala 1 tunu vytěženého uranového smolince na mezinárodních trzích za 218 dolarů, zatímco nigerské vládě ze zisků nechávala jen 11 dolarů, tedy zhruba 5% z tržby.
Ve Francii je každá třetí žárovka napájena nigerijským uranem.
A přitom 74% lidí v Nigeru nemá přístup k elektřině
Zdroj?
Bohužel ho nemá. Jen si to vycucal z prstu a dělá ze sebe ještě většího kre***a než je
A kolik byly náklady na těžbu a kolik zisk?
Tomu kontinentu není pomocí. Nejde to zvenčí. Oni si musí projít obdobím temná, jako Evropa, nebo USA. Pak se může něco změnit. A to je na desítky let. Jenže jim do toho teď vstoupil zvracený ruský režim, kteréj to domrskává úplně.
Tak ten kontinent svými koloniálními choutkami bohužel totálně roz… Evropa (Nigeru se konkrétně zmocnili Francouzi). Těžba, vývoz zemědělských produktů, podhoubí pro vykořisťování, klany, úplatky…
A samozřejmě boj o vliv neustává, ani nechce vědět, kdo všechno tahá v pozadí za drátky.
Evropa sice kdysi vykořisťovala, ale zároveň tam udržovala jakž takž pořádek. Pokud jde o aktuální stav, většina Afriky je už více než půl století samostatná a vedou to až na výjimky od desíti k pěti. Ti, kteří se od Evropy odstřihli nejdůsledněji, jsou na tom nejhůř (viz Zimbabwe). Navíc to tam důsledně obsazuje Čína a Rusko, což jsou sice kolonisté neoficiální, ale o to tvrdší. Ještě budou v Africe brzy s láskou vzpomínat na Brity, Francouze, Portugalce… pokud už to nedělají teď.
„jakž takž pořádek“ jako například usekávání rukou za nesplnění kvót v belgickém kongu?
Belgické Kongo je záležitost konce 19.století a byla to neskutečná prasárna. Taky se kvůli veřejnému nátlaku král Leopold musel své kolonie vzdát.
Je hezké vytáhnout ten neodpornější případ, starý cca 120-140 let a užít ho na dnešek.
Mimochodem, všimnul jste si, co Němci dělali Židům před cca 80 lety? A Sověti všem, kteří se jim nelíbili v podobné době? Dtto Japonci v Číně nebo Čínani jen o chvíli později vlastním lidem? Nebo Chomejního magoři reprezentantům šáhova režimu?
evropa to tam rozjebala a tim se na tom podepsala a dala tomu smer… a z toho se vyhrabat neda. a z toho marastu se jen tak nevzpamatujete – podivejte se na cr (a vlastne vsehny post-sovetske staty) – 35 let po revoluci ale ten kurz smer zapad porad ne a ne nabrat. porad je to takove placani doleva doprava – rumunsko v haji a bordel – madarsko na hrane diktatury, navic dost proruske, bordel – polsko na hrane diktatury, i kdyz navenek obcas prozapadni – slovensko si zase zvoli fica – my si zase zvolime babise dalo by se… Číst vice »
Tak Slovensko si i bez rozjebávání zvolilo dobrovolně fašisty už za první republiky – ti hlinkovci tam měli opravdu podporu. V Maďarsku nikdy dlouho reálně demokracie nebyla, mezi válkami admirál Horthy, pak komáři, pak cca 10-15 let něčeho přechodného, a teď se vrátili do své oblíbené pozice… Polsko je dost něco podobného, to mezi válkami byl většinu doby rovněž polofašismus / vypjatý nacionalismus, po 89 cca 10-15 let něčeho normální a teď zase ve svých tradicích, velká Rzeczpospolita, od moře k moři. Jakkoliv s tímhle zatím nezačali, díky bohu. My jsme si zvolili cca 40% dobrovolně bolševiky v roce 1946,… Číst vice »
A k té vině za Afriku – bez Evropy a jejího „dobroserství“ by problém Afriky byl celkem snadný. Ve velké části by nadále byl průměrný věk dožití cca 30-35 let a 80% dětská úmrtnost. Čímž pádem by nenastal vůbec žádný problém s přelidněním, natož nějakými státy či demokracií či nedemokracií…
Jen nevím, zda tohle je ono lepší, co si představujete pro Afriku…
Tak to je jen jednosměrný odhad trajektorie. Obávám se že minimálně by to tam charitativní organizace měly podstatně snazší, kdyby se tam a onde nebojovalo o moc kvalitními automatickými zbraněmi ze západu (či východu). Asi by tam taky nebyl hladomor, ale těžko říct, jak by to tam vedli králové a náčelníci, kdyby je onehdy nesesadil kolonizátor s puškou a tím zničil původní uspořádání. Boje byly a bohužel budou, ale nemusely by to tam být války gangů financované z těžby diamantů a jiných pokladů černého kontinentu. Je to gigantický kontinent, velmi různorodě osídlený, my ho vnímáme zkreslenou optikou.
Západní korporace už tam nemají žádné zájmy? Tomu bych se dost divil, vzhledem k naší neutuchající rozežranosti (čest výjimkám).
Čína je západ?
Tak… z hlediska konsumerismu vlastně jo. 🙂 Z hlediska filosofie a politiky ne.
A co čínské?
Tak jasné, zlá vyspělá Evropa může za vše. Sice ty oblasti posunula z nějakého evropského 7. století (a to ještě 7. století v té zaostalejší části Evropy), do úrovně cca 50 let za vlastními zeměmi, ale za vše může… Ano, koloniální mocnosti se dopustily všemožných zvěrstev, z nichž asi nejhorší byla ta belgická. Ale drtivá část Afriky je cca nezávislá od roku 1960, někde i déle. A většina zemí je na tom nadále bídně či dokonce bídněji než za bílého muže. Např. bývalá Rhodesie, ukázkový zemědělský vývozce, jedna z nejrozvinutějších zemí Afriky, nyní nevyrobí dost potravin ani pro vlastní populaci.… Číst vice »
Ne, Evropa nemůže za vše, ale byla ten kdo do sršního hnízda kopnul, tak se nemůže divit, že v zahrádce už není klid. Jak se jednou rozbije nějaký tradiční mocenský systém (v případě Afriky celá řada), nastává klidně na staletí maglajz. A to je to co ta vidíme dodnes mocenské boje, bohužel podporované penězi těch co chtějí přírodní zdroje.
Samozřejmě těžko očekávat, že by se za 100 let nic nestalo, kdyby nepřiplul ozbrojený Evropan, ale nevinně v tom, bohužel. nejsme.