Komplikace nejen pro dopravní stavby. Soud zahájil insolvenční řízení s firmou Raeder & Falge

Modernizace stanice Roztoky u Prahy. Foto: Správa železnicModernizace stanice Roztoky u Prahy. Foto: Správa železnic

Stavební firma modernizuje například nádraží v Roztokách nebo staví lávku v Chebu. Firma má od června majitele v Oceánii.

Zpět na článek
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Husky

Tady je směšné se bavit o smlouvách potažmo o sankcích za jejich nedodržení.
Realita je jiná a horší.
Tohle je cílený, dlouho připravovaný tunel ( rozuměj: odklonění prostředků z firmy a její totální zruinování), jak vystřižený z devadesátek, kde je 200 lidí dva měsíce bez výplat a tím i bez sociálního a zdravotního pojištění
Bílý kůň řechtá na Marshalových ostovech.
Jeho jméno je redakci známé

Jan

Proč nejsou ve smlouvě sankce za nedodržení termínu? A platba významné části až po převzetí díla nebo kolaudaci. To by byla velká motivace to dokončit řádně a včas. Anebo při úpadku firmy by nepřišel objednavatel zkrátka.

jan H

Ve smlouvách to standardně podchyceno bývá + sankce za neplnění dalších povinností zhotovitele. Platby probíhají většinou měsíčně za v ten měsíc provedené práce, má to také svůj důvod. Další věcí je samozřejmě samotné uplatňování a vymáhání uložených sankcí.

P_V

Jak chcete odebráním peněz motivovat firmu, která ty peníze nemá ani pro subdodavatele…

V. K.

Ve stavebnictví to většinou bývá tak, že se platí část ceny vždy po dosažení určitého milníku ve stavbě. Platit celé až po dokončení by bylo náročné na cash flow stavební firmy, ale tohle poskytuje zhotoviteli kontrolu. Navíc je možnost se proti neplnění ze strany zhotovitele zajistit bankovní zárukou, což myslím ŘSD dělá.

Gwann

Reálný problém je jen, že ty záruky nebývají na zrovna fantastické částky…ale furt lepší než drátem do oka

Gwann

Představujete si to, jak Hurvínek válku.

Sankce – a to mnohdy dost drsné tam jsou. Taky se dost často stane, že se vysmahnou místo platby konečně faktury.

Problém je, zeninvestor rozestavěné dodávané stavby má obvykle větší problém než ten, co jí dodrbal.

Odložení platby větší části peněz po kolaudaci znamená, že se na vás každý vykasle. Platí se po milnicicch nebo dle zjišťovacího protokolu průběžně, samozřejmě s 5-10% zadrženým. To ještě firma zvládne. Víc by nezafinancovala a navíc by riskoval, že pro změnu investor ji vypece a nedoplati.

Obor je to každopádně složitý a zjevně nemáte úplně představu….

patology_chef

Kdyz už je firma v insolvenci, můžete jí vyměřovat sankce jaké chcete. Dočkáte se pár drobných tak jako tak. A když vyměříte sankci vyšší než smluvní nebo zákonnou, soud Vám ji zamítne celou. Vím i o podvodníkovi, který na tom vydělával. Sliboval, že zajistí vymožení celého dluhu tím, že připraví za úplatu účinné podklady pro insolvenčního správce. Takže sepsal přihlásku pohledávky s výrazně vyšším dluhem. Jenže na přihlášce je věřitelův podpis a podvodník už dávno zmizel s „přiměřenou“ úplatou. Věřitel samozřejmě podezřelý z podvodu a pokud mu vůbec nějaké peníze zbyly, určitě je použil na vlastní záchranu a ne na… Číst vice »

Leinad

Byly i kauzy, kdy něco takového u soudu prošlo. Pokud někdo v minulosti chtěl do insolvence prihlásit třínásobek pohledávky, stačilo prokázat že dvounásobek byly náklady účelově vynaložené na vymáhání.