Komentář: Tragický kolaps koridoru a arogance české železnice v deseti otázkách

Slavnostní zahájení stavby Ústí nad Orlicí - Brandýs nad Orlicí. Pramen: FB EuroviaSlavnostní zahájení stavby Ústí nad Orlicí - Brandýs nad Orlicí. Pramen: FB Eurovia

Základní otázka: Pokud jste tam byli, pojedete ještě někdy vlakem?

Zpět na článek
373 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Nevím, jak mohou tento server vytvářet novináři, kteří zřejmě jen tuší, že vlak jezdí po kolejích a to je vše. Také jsou tak strašlivě nestranní…. Celou tuto záležitost způsobil především strojvedoucí jejich miláčka, dopravce RegioJet, který svým hrubým zanedbáním povinností sledovat návěsti poškodil na hnacím vozidle sběrač a tím byla znemožněna jízda vlaků po jedné ze dvou traťovým kolejí. Dále bych pisatele těchto otázek chtěl jen upozornit, že od rozdělení železnice již SŽDC, dnes SŽ již musí respektovat dispozice dopravce, co se má s vlakem i potažmo cestujícími provést.

Jan Sůra

Událost způsobil dopravce Leo Express. Dál bych doporučil silnější prášky.

ksz

V Radotíně se cca půl roku stahovalo (do března, při jízdě od Dobřichovic na Prahu, z 1.TK do sudých, před tou vysunutou kolejovou spojkou), protože než by do liché koleje za tu spojku dali dráteníci 2 izolátory, bylo jednodušší před spojkou vypnout vypínač.

Jarda

Kdo nic nedělá, nic nepokazí. Faktem je, že s informacemi v mimořádných situacích je to stále tristní. Rozdělení železnice na různé nespolupracující celky byl velký omyl. Dnes tím trpíme všichni.

Debil9@email.cz

Fíra udělal chybu. Stává se.I v SRN. V SRN ale mají už spoustu let automatizaci! My jsme ji odmítli od nich koupit.Vytvořili jsme ji sami za mnohonásobně. Výsledek vidíte!

Mirek Zv.

Byl jsem tam a například přišel o termín očkování v Praze. Ale vlakem samozřejmě pojedu znova – i přes dost frustrující odpovědi na předchozí otázky je to pořád nejpohodlnější způsob dopravy.

mikemp477

S třetí otázkou ať jde autor článku někam. Tvrdí že ví jak to funguje tak to tomu dítěti vysvětlí. Bez kategorizací vlaků by byl na železnici ještě větší bordel než tam je dnes. Cestující by měl počítat když si sedne do osobáku že ho nějaký rychlík čí expres přejede. U tohoto jde nějaká rovnost někam.

medvěd

Fíra udělal chybu. Stává se. Za to chcete hlavu šéfa Správy železnic ? Místo toho, že konečně někdo dal impuls k opravě dobité železnice do pořádný stavu, lovíte zajíce
Svobodu ! Cestující málokdy ví, že unitární dráha se rozkouskovala a neví , že výpravčí už nedává potvrzení za zpoždění vlaku ! Vše se sesypalo na vlakový personál.

Ignác Pospíšil

„5. Jak je možné, že postižení cestující 18 let po vzniku Správy železnic (donedávna SŽDC) stále nadávají na nevinné České dráhy?“

Pokud ČD trvalo pět hodin zajistit NAD (to je jejich práce, ne SŽ), pak nejsou nevinné…

Lada

Jediný, kdo se dostal (a dokonce překonal) na 5 hodin, byl ovšem Regiojet

Mirek Zv.

Absolutně nechápu, proč v případě havárie trati s více dopravci by si tito měli zajišťovat NAD a proč tato povinnost(?) neleží v takovém případě na SŽ.

B.W.B.

Ono také záleží, kam si SŽ ty návěstidla dala. Většinou to bývá, kam se jim to zrovna dobře přidrátuje. Až to někdo strhne na zastávce v Černošicích, bude to jistě vina strojvedoucího. Nikomu nevadí, že z jedné strany je „Připravte se ke stažení“ na zkrácenou vzd. a to asi jen 260m (traťová 90km/h – v místě stažení PJ=50km/h), samotná návěst SS opodál a nízko pod nástupištěm, přesně tam, co postávají cestující. A od Prahy je sice SS vidět dobře, ale „Příprava“ je prozměnu 980m(!!!), a to na oddíle Kosoř, tedy docela daleko, a v případě RPN schována přesně za „lízátkem“.… Číst vice »

Michal Štěpán

1) Pravděpodobnost, že se taková věc stane na tak zatíženém a svým způsobem zchátralém místě, je větší než jinde. To není možné ovlivnit, ale je možné výrazně lépe řešit následné krizové řešení. Tzn. je potřeba dopředu počítat, že se tato porucha stane a mít připraveno řešení, které v co nejkratší možné době znovu zprovozní tuto tepnu. 2) V době různých informačních systémů na dráze (ať už oficiálních nebo neoficiálních, které stejně pracují s oficiálními daty) a téměř všudypřítomného internetu je toto na pováženou. Mnozí cestující bývají kolikrát lépe informování než vlakový personál. 3) Já podporuji strategii, že zasekaný vlak je… Číst vice »

Matyáš Pilz

Nemohu s Vámi nesouhlasit…

soumar

Tady nevím, asi se o moc líp udělat nedalo (a právě proto byla média v klidu, nelze nic moc kritizovat, upozorňovat na chyby, prostě „vis maior“), řešení s hákovnicí je rozumné. Ale obecně, problém české dopravy (silniční PČR stejně jako železniční DI) je v tom, že se příliš vyšetřuje a trestá a málo pracuje na prevenci a počítání s lidskými chybami. Mám na mysli jednak ztracený čas čekáním, místo aby se vše ihned odklidilo, jen proto, aby bylo možno do toho někoho „uvrtat“. Ale zejména – návěští stejně jako dopravní značky jsou abundantní a při obrovském počtu různých věcí, které… Číst vice »

Dominik

Jak kdy, u dlouhodobých výluk určitě, u krátkých (v řádu hodin) ne, ty by to zbytečně prodloužilo.

Lukáš

A ona výluka v Brandýse je na pár hodin, že…

Lada

Z hlediska cestujících byl problém hlavně s jedním Regiojetem, který tam nějakým způsobem nabral šest hodin, ale – a to je škoda, že se to nezmiňuje – jinak byla zpoždění v úseku po NAD cca v rozmezí půl až dvě a půl hodiny, většinou okolo hodiny, což je, myslím, ze strany dopravců (hlavně ČD) v dané situaci bravůrní práce.

Leinad

A cestující dojeli do svého cíle se zpožděním okolo dvou hodin? 😀
Co vím, tak ČD obraceli soupravy, ale čísla vlaků dávali tak že je cestující nestihli (sedím v NAD a vlak s „mým číslem“ už je podle grappu za průšvihem)

A ten zaseklý vlak RJ byl zaseklý vinou RJ, nebyl náhodou najetý mezi stanicemi s obsazenými kolejemi, mezi jinými vlaky, že ne.

Miroslav Zikmund

Včerejší pozdní večer jsem strávil mimo jiné četbou celého balíku příspěvků. Přitom jsem si vybavil podobnou situaci v Německu, v Münsteru. Strýček Google mi pomohl, stalo se TO v sobotu 7.7.2012. Týden projíždění německých tratí „stál“ díky dvěma státním svátkům jen 3 dny dovolené. Kolem poledne náš vlak (pouze se strojvedoucím) zastavil – zpětně jsem TO dohledal na nádraží Telgte s tím, že dál se z provozních důvodů nejede a přijede SEV. Takže jsme vystoupili, „stádně“ odešli k označníku zastávky veřejné dopravy a čekali …. Tabulka o SEV žádná, informátor žádný. Časem přijel neoznačený BUS, vysypal cestující – „stádo“ pochopilo,… Číst vice »

Jaaa

Je dost velký rozdíl v neplánovaném nálezu nevynuchlé letecké bomby a v plánované výluce, která implikuje problém.

Mirek Zv.

Německo jsem si přečetl, Choceň zažil. Pořád to lze považovat za chloubu evropské civilizace. Výluku Hellasu u Skopje na vás….

Tom

Opatření Správy železnic po MU: ve stanici Brandýs nad Orlicí byla instalována hákovnice, která urazí sběrač, pokud ho strojvedoucí nestáhne. Nedojde tak ke stržení troleje a provoz bude zachován alespoň po jedné koleji, než by došlo k vyšetření a stažení vlaku s uraženým sběračem… Odpadá tak následná několikahodinová oprava. Dále jsou v pohotovosti dieselové lokomotivy v Ústí a v Chocni a údržba trakčního vedení v České Třebové a v Chocni.

Jaaa

No hurá.

Dominik

A když jsem psal, že by to chtělo dosadit hákovnice, tak jsem byl za kacíře, že chci rvát smetáky. Tak v Třebové je běžně jedna parta v práci, takže vždy tam někdo je, nebo to bude druhá parta extra, která celou pracovní dobu, bude celou dobu v Třebové, co kdyby náhodou? A Choceň, tam mají pouze jedno MVTV, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit tam, jestli tamější pracovníci budou chodit tak maximálně pochůzky (co mají normální službu, pokud bude extra parta), nebo se tam přesune MVTV z Pce, nebo to bude v rámci domácí pohotovosti, která se… Číst vice »

Vašek

Když se přestavoval uzel Lipsko, staveništěm se vinulo několik pojížděných kolejí, všechny sjízdné se zdviženým sběračem. O 14 dní později se jezdilo jinudy, opět všechny pojížděné koleje s trolejí pod napětím. Nikde žádné stahovačky, natož hákovnice. Jde to, ne, že né. To jen u nás se týdny a měsíce stahuje přes el neslízdná místa. Dnes např Roztoky u Prahy.

Dominik

Dobře, tak mi řekněte, jak to chcete udělat v Brandýse, aby to bylo elektricky sjízdné, když je takový problém stahovat, je to Brandýs nad Orlicí, ne Lipsko
Ale to je Německo, ne ČR, ale to se těžko vysvětluje někomu, kdo tu práci nikdy nedělal.

Vašek

V Brandýse nevím. V těch Roztokách vsadit 4 pavouky a zhlaví může být pod napětím.
Právě. Problém je v ČR. Radši bude 100 vlaků denně stahovat, než vsadit pár děličů. Jaká je pravděpodobnost, že jeden z těch 100 vlaků za den a půl rok nestáhne? Podle mne veliká. Nebo stačí zásah VZ a vše stojí, než se najde něco na vysunutí.
Ne, MY jsme prostě MY.

Gwann

a až si tam někdo ten smeták v jednokolejnem úseku urazi…tak to bude vypadat jak?

z chocne či ústí se prisine nějaký kocour a vlak stáhne do stanice odkud vyjel. i kdyby měl volno hned a vyjel okamžitě, tak trať budou uvolňovat minimálně hodinu. nebo jsem snad bezbrehym pesimistou?

Gwann

PS: přičemž leosova pohřební tramvaj ale ani panteri nemají klasické sroubovky, co by tu srandu asi ještě mirne protáhlo…

Mirek

Tento komentář je opravdu ukázkou úrovně tohoto serveru, který se vydává za to, že něco ví a zná o dopravě. Kdyby to tak totiž bylo, tento komentář by zde nezazněl. 1) chyba se stane, ale často na místech, kde sá pořád někudy projet, tady k tomu došlo zrovna v tom nejnevhodnějším místě 2) je to možné právě proto, kam směřuje i tato redakce, všem jde o ekonomiku a péči řádného hospodáře, proto se dnes téměř nikde nevyskytují záložní lokomotivy a strojvedoucí, které by operativně zajistili výpomoc. Stěžujte si, když to sami tak chcete… 3) důvodů může být několik a jistě… Číst vice »

Růža

Ano, chce to větší investice. Ale tím pádem i zdražení jízdného. Peněz se prostě nedostává. Zdejší redakce si myslí, že zde musí být vše skvělé ,jako na západě, ale za naše ceny. Je to nemožné.

Jaaa

„Single point of failure“.

Buď ten pojem znáte nebo ne.

pohledem realisty

Kardinální otázky:
– budou dopravci požadovat náhradu vzniklých škod po SŽ?,
a
– bude SŽ požadovat náhradu vzniklé škody po viníkovi = dopravci, jehož zaměstnanec problém zavinil?
Předpokládám, že strojvedoucí je pro takové případy pojištěn, takže jeho postih bude ve výši malých jednotek statisíců Kč (= 3 až 4 měsíční příjmy), ale celkové škody všech postižených jsou fakticky mnohamilionové = uhradí je viník (= zaměstnavatel původce závady)?
To jsou otázky, které měl položit autor toho RÁDOBY komentáře (který ve skutečnosti nic nekomentuje) – všechno ostatní, co předvedl, jsou jen cholerické výlevy a bláboly.

Miroslav Zikmund

Pohledem ortodoxního vykladače práva by se mohlo jednat o trestný čin podle § 277 trestního zákoníku – sporný je pojem „hrubá nedbalost“ (záleží na náhledu státního zástupce /soudu) – protože vznikla škoda vyšší než 10 000 Kč. Jaká bude realita – těžko odhadovat, náhrada škody způsobené zaměstnancem dopravce by měla být kryta pojistkou dopravce a to nejen k SŽ, ale též ostatním dopravcům – minimálně ve výši nárokovaného a zaplaceného odškodnění cestujícím … Pak náklady na NAD, u „žlutého“ kilometrovné za přístavbu autobusů a jejich návrat na základnu …., v konečném důsledku i přesčasy zaměstnanců vzniklé zpožděním … Pojišťovna by… Číst vice »

zirecek

Samozřejmě to půjde na vrub strojvedoucího, který je snad pojištěn, takže mu může zaměstnavatel předepsat úhradu max. 5 násobku průměrné mzdy.
Strojvedoucí Leoexpress a RegioJet jsou známí trhači TV.
Snad měl poznání, snad dostal telegram…

Martin1

Skvěle napsaný komentář! Dlouhodobě říkám, že zoufalost SŽ se pod Svobodou jen prohloubila.

Tomáš

Taky jsem měl tu smůlu, že jsem jel ono odpoledne zrovna z Kolína do Šumperka. Jel jsem EC 145. Dojeli jsme do Moravan. Tam už stál Regiojet. Čekali jsme půl hodiny. Průvodčí informovala lidi, co se stalo a řekla, že neví, jak dlouho budeme v Moravanech čekat. Lidi vylezli z velké části ven. Za půl hodiny přijel osobák od Kolína. Část lidí včetně mě do něj rychle přestoupila. Nečekal a hned jel. V Chocni hned navazoval autobus přes Brandýs, Ústí, Dlouhou Třebovou až do České Třebové. Nebyl nacpaný. A úsek z Chocně do Ústí je, jak jsem zjistil, hezký nejen… Číst vice »

Tomáš

Teď jak to po sobě ráno čtu, tak zpoždění nebylo cca 225 minut, ale 2 hodiny a 25 minut.

Petr Nick

To jste musel v Šumperku “ kleknout a políbit zem“ po takové adventuře. Základ je nečekat na zázrak a hledat náhradní řešení ( na netu i ve stanici ) .. to málo lidí zvládá a pak uváznou v nehostinných kulisách nádraží jako na ostrově

Tomáš

Jo no. Chytrý telefon je v tomhle dobrý pomocník, že člověk má o aktuálním dění mnohdy lepší přehled než vlaková četa. I když i zde Vám nepomůže na 100%. V Ústí jsem váhal, zda nevystoupit, ale z online odjezdové tabule v aplikaci nešlo z mnoha zpožděných vlaků poznat, jestli odtamtud něco pojede. Nakonec tam nějaký rychlík na Třebovou ještě než jsme vyjeli odjel, ale nevím, co to byl zač. A uvíznutí v Ústí jsem nechtěl riskovat, protože z České Třebové už se na tu Moravu dá vždycky nějak dostat, pokud tam nepřijede člověk moc pozdě. Přinejhorším tím osobákem do Zábřeha.… Číst vice »

Milan

No vidíte, třeba pro Šumperk by už mohla být i zajímavá varianta v trase Šumperk-Hanušovice-Letohrad-HK. Několik propojení s koridorem taky existuje… Bohužel technický stav, směrové a výškové vedení …. 🙁

jirka podolský

Na stránkách Dobré správy je vyjádření náměstka Jasenčáka,že řízení provozu je lepší než v západních zemích. Chudáci Západoevropané – jak by to vypadalo tam?

Martin R.

Co o tom víte? Západní země raději v případě problémů zruší trasy a hotovo. Zato u nás se řeší kudy jet, jak udělat operativní změny. Dle mého jsem v tom dobří, mohu porovnat. Naši výpravčí a dispečeři jsou ve své profesi top.

MJS

Ano, takto , že přijíždíme ve zppžděném rychlíku do stanice a návazný spoj se skoro rozjíždí, ač o stanici dál bude čekat 15 minut na křižování…

Miroslav Zikmund

PROMIŇTE – ale tyhle otázky ( myšlenka mohla být dobrá) – jsou na úrovni bulvárního deníku BLESK … v jádru demagogie …. 1. prosince 2014 zasáhla Česko „ledovka“ postihující všechnu „elektrickou“ trakci, nevyjímaje MHD. Pokládal někdo tehdy podobné otázky – tipnu, že ani ten Blesk …. Analogicky, jak je možné, že jediná chyba řidiče – mikrospánek – může zastavit provoz na jakékoli pozemní komunikaci – dálnici nevyjímaje – pokud řidič nezvládne jízdu, prorazí svodidla, položí se na bok a z cisternového návěsu vyteče nějaká komodita spadající pod „přepravu nebezpečných věcí“ tak, že tam musí zasahovat hasiči i ochranných oblecích ….… Číst vice »

Tomáš

Já jen k bodu 6.

Opravdu jsem tu situaci sledoval.
A kromě vašeho webu a k. reportu o tom opravdu nikdo nepsal.
V cca 22h vyjel článek na i.dnes, který se už nedá dohledat.
Vzhledem k tomu, že se to stalo po 14h se nedivím.
Možná se zalekli zprávy, po 23 provoz obnoven.

zirecek

Ke cti webu je tento příspěvek označen jako Komentář. Je to citově zabarvené, přehnané. Nechápu, proč je zde tento komentář zveřejněn, sráží to profesionalitu webu. Každý naštvaný cestující na letišti, za volantem, v autobuse, ve vlaku dokáže napsat v amoku podobný komentář. Ale reálná, skutečná fakta se dozvíme až z diskuze, kde jeden cestují popíše situaci celkem rozumně s konkrétními fakty, čísly, údaji. Uvedené otázky jen podporují pocit, že média jsou nejlepší a nejdůležitější a že mají patent na rozum. A kopat do státního, či kohokoliv jiného, je naším národním sportem, kdy si můžeme míru naštvání jakoby zmenšit. Jediné relevantní… Číst vice »

Standa

Kvůli takovejm, jako ses ty, se tady nic nezlepsi. Páč takový jako ty, toho co chce něco změnit a řešit vyštípou.

Původní Pražák

Co SŽ za rok od nehody u Mariánek udělala, aby minimalizovala riziko, že strojvedoucí přehledne důležitou výstrahu na trati?

Jan Sůra

Poslala dopis dopravcům, aby si dávali strojvedoucí pozor:-)

zirecek

A co by měla SŽ udělal dle vašeho názoru?

Martin

Naneštěstí jsem tímto úsekem „projížděl“ v kritický den, pouze asi 3 h po události. Spoustu bylo již napsáno ostatními diskutujícími, ale mě při přejíždění budem napadlo, následující. Když je to tak kritický úsek, zda by v Ústí a Chocni neměli stát, „s nohou ve třmenu“ dráteníci + traktor a na pokyny „teraz“ vyrazit jak Blaničtí rytíři. Obdobně jako na to přišli při modernizaci dálnice a odtahovkami přes, resp. za kritickým úsekem. Dráteníci ať to opravují přes noc a traktory ať jezdí jak převozníci. Chápu, že to něco stojí, držet tam stroje a lidí. Na druhou stranu, zlepšilo by to reputaci,… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Jeden „traktor“ Hektor by při jízdní době mezi Ústím a Chocní po jedné koleji – odhadem 25 minut – nedokázal protáhnout ani dva vlaky za hodinu … v Chocni odvěšení, objetí, najetí na další vlak – jednoduchá zkouška brzdy … v lepším případě 10 minut … pak 25 minut opačným směrem, v Ústí totéž a jede se za 70 po odjezdu „prvního vlaku“ … více traktorů Hektorů by umožnilo jízdu ve svazku …. A stejně by se muselo čekat, až „dráteníci“ odstraní poškozené TV nad kolejí číslo 1 v Brandýse …. „Dráteníků“ je také omezený počet = turnusová potřeba +… Číst vice »

Martin

Rozumím Vašim poznámkám. Dovolím si stručně reagovat. Když domluvím postrky přes HB, tak jsem schopen vysoutezit motorovou „pohotovost“. Že je „dráteníků“ málo, je věcí zaměstnavatele, nikoliv jejich. A když je nemám, tak zkusím alespoň soutěžit. A na závěr, mě jako cestujícího, bude zajímat, za mě postiženým úsekem protáhne hektor a můj vlak dostane +50, ale n budu muset vystoupit. Dát si „boj o trůny“ v buse a pak znovu v náhradní soupravě. Ostatně přestup na bus bude +/- stejné zpoždění (v ideálním případě) jako protažení vlaku s traktorem. A v případě, ke kterému se vztahuje tato diskuze, by byl rozdíl… Číst vice »

dopravní technolog

Máte sice v lecčem pravdu, ale zapomínáte na to nejdůležitější: je-li provoz jen jednokolejný a závada je na té jediné provozované koleji (resp. nad ní), nelze odstranit jinak než přímo z té jediné koleje, takže ji musíte tak jako tak vyloučit, a je-li trolej stržená někde ve stanici, tak často stejně nelze projet ani po jiných kolejích ani nezávislou trakcí, dokud to „dráteníci“ nějak neupraví – takže ano, aspoň dva výkonné lokotraktory (= žádné „chrchly“) by tam být při ruce rozhodně průběžně měly, ale všechno tím stejně nevyřešíte. A možná by stálo za úvahu vytvořit tam nepřetržitě komandovaný pohotovostní post… Číst vice »

Dominik

Za kritický můžeme označit jakýkoliv úsek na koridoru, to byste pak mohl požadovat drátenickou pohotovost na každé takové výluce, kde se jezdí jen po jedné koleji. Jenže to byste pak neudělal žádnou běžnou údržbu. Navíc stalo se to u půl třetí odpoledne, v Třebové je klasický turnus, záleží jakou ten den měli práci, ale pokud neměli nějakou svou výluku, na které by byli „zavřeni“, tak na místě poruchy mohli být cca do půl až tříčtvrtě hodiny (navíc se stejně čeká na vyšetřovatele až povolí začít s opravami, takže i kdyby tam byli za 10 minut, tak by to ničemu nepomohlo),… Číst vice »

Martin

Ne tak úplně. Kritický úsek je v mém pojetí ten, který:

– umožňuje jízdu pouze po jedné koleji tam, kde by kolejí, s ohledem na intenzitu dopravy měly být 3, ideálně 4. Koridor k nim dle mého soudu bezpochyby patří.

– úsek nelze řešit odklonem,

– trasa pro bus se prodlužuje kvůli stavebním pracem na silnici (v tomto případě tedy bus jel po komunikaci, kde mu bylo umožněno vjet, ale někde jsou výluky plánovany v čase, kdy probíhají práce i na silnici, ale tohle by byl asi extra level mezi SŽ a správcem silniční komunikace, aby se domluvili).

Dominik

Zde by to teoreticky odklonem řešit šlo, ale byly by to tak 3 vlaky za hodinu (objíždět to přes Týniště – Letohrad – Ústí), takže žádná sláva. No, ale to je jedno, držet pohotovost 24 hodin na místě,co kdyby se náhodou něco stalo, je blbost, o kolik se zkrátí doba poruchy, když drátenicí budou na místě? 30 minut? V tomto případě ani to ne, když se ještě volaly na pomoc EŽ z Pce. Když přičtu, že se stejně musí čekat na vyšetřovatele, až povolí začít s odklízením. Nehledě na to, že v celém OŘ HK, je asi 7 MVTV (2… Číst vice »

Milan

šlo by to i dál Hanušovice-Zábřeh. Ostatně z Olomouce až do Prahy existuje i severní souběžná trasa s koridorem. Olomouc-Uničov-Šumperk-Bludov bude brzo celý pod dráty, do Hanušovic je trať po rekonstrukci, Hanušovice-Lichkov je nejhorší část…. špatný technický stav, směrové a výškové vedení. Z Lichkova do Týniště už v pohodě a dále přes Hradec do Prahy už je trasa na úrovni koridoru. Stačí elektrifikovat krátké úseky a možná by se při modernizaci mohly aspoň trochu směrově upravit oblouky, případně udělat třeba i větší přeložka, pokud by nebyla příliš náročná. Když se řeší D35 jako severní varianta k D1, možná by někdo… Číst vice »

Růža

Souhlasím, za předpokladu, že to někdo, tedy cestující zaplatí.

Nyvlt

Cestující je vlastně jen obtížný element v dopravě.

Filip Jirsák

Je hezké, jak některé otázky odpovídají na jiné. Pokud cestující zůstanou bez pomoci pět hodin ve vlaku ČD, pokud jsou cestující ČD bez informací, je logické a oprávněné, že nadávají na ČD. Že se stane nehoda, to většina cestujících chápe. (I když je otázka, zda se zrovna tahle musela stát.) Ale je pak chyba jen a jen dopravce, že cestující nedokáže dobře informovat. Přitom právě informování má největší podíl na tom, jak budou cestující situaci vnímat. Ale ČD v tom rozhodně nejsou samy, je to v ČR v dopravě taková tradice. Třeba DPP funguje docela dobře, organizačně zvládá mimořádnosti také… Číst vice »

Haha

ČD, narozdil od RGJ, informují hned, jak informace mají. Problém je, že SŽ neinformuje ani dopravce….

Filip Jirsák

Ne, neinformují. Na lokomotivě je strojvedoucí, to je zaměstnanec Českých drah. Ten vlak zastavil a ví proč. Takže hned po pěti minutách ČD mají informaci, že vlak stojí před návěstidlem na stůj, pětiminutové čekání není běžné, takže se asi něco děje. Tohle je první informace, ČD ji mají – a je to informace, která se má poskytnout cestujícím. Vůbec nevadí, že v té informaci nezazní přesný odhad, kdy se to vyřeší. Informace „vlak je v pořádku, ale nesmíme jet dál, protože máme na semaforu červenou, nejspíš tu budeme stát pár minut, ale je možné, že se to protáhne, zjišťujeme podrobnosti“… Číst vice »

Lada

Jasně, v autobuse cestující vidí z okna, že se stojí… A ve vlaku z okna asi nevidí :d Trochu jste se do té svojí konstrukce zamotal…

Otázka je, co si představujete pod tím „informováním“, protože když dopravce informace od správce infrastruktury nemá, těžko je může předat. A že by při mimořádnosti nikdo neřekl ani slovo, ani to nicneříkající minimum (resp. v danou chvíli maximum možného) typu „něco se děje, ale zatím nevíme, jak dlouho potrvá“, to se mi fakt nikdy nestalo. Dokonce i ve vozech bez rozhlasu vždycky toto info bylo.

Filip Jirsák

Rozdíl mezi špatným informováním a dobrým informováním je právě rozdíl mezi „stojí se“ a „stojí se v zácpě“. Chápu, že řadového zaměstnance dopravce nemusí napadnou, že v tomhle je rozdíl. Ale ČD není one-man-show – to, jak se má informovat při mimořádnostech, má být vymyšlené předem, a zaměstnanci k tomu mají mít jen návod, který použijí. V komentáři jsem napsal, jaké informace má dopravce, i když mu je provozovatel dopravní cesty neposkytne. Že dopravce neřekne ani to minimum jsem zažil mnohokrát. Stejně jako to, že dopravce ještě za půl hodiny tvrdí, že neví, co se děje. To, že neinformuje provozovatel… Číst vice »

robert

Pokud bych tam byl, vlakem stejně pojedu znovu, protože podobný průšvih se může stát i na dálnici kvůli nějaké brutální nehodě. To, že nebyla zajištěna opatření že strany SŽ, je věc jiná a doufám, že ponesou následky.

VB_WR

Nejde on to, ze je vyluka a ze protahnout po jedne koleji stejny pocet vlaku neni snadne a kazdy to pochopi. I nehodova udalost (strzena trolej) ano fira to mozna zavinil a mozna ne, ale problem je, jak to vsichni maji na salamu. Situace z lonskeho podzimka. Vezeme s kolegou 1 vuz z Plzne do Prahy. Vypravci v Beroune, ackoli dobre vedel ze dal nez do Karlstejna nedojedeme a presto nas bez varovani poslal dal. Opet problem strzena trolej v Cernosicich. Tak.jsme si ppckali hodinu v Karlstejne, abychom se dozvedeli ze dratenici jeste ani nevyjeli. Takze objet a zpatky do… Číst vice »

Pepík

Výpravčí vás sám o sobě nemůže poslat přes Rudnou. O tom musí rozhodnout dopravce, jestli to tak chce, nebo ne. …. Musíte si uvědomit, že nějakou dobu po vzniku nějaké mimořádnosti vlastně nikdo neví co se vlastně stalo. Jak moc je třeba ta trolej poškozena a jak dlouho bude trvat oprava, Jestli hodinu, nebo pět. …… To vše se musí nejdříve zjistit, nekdo tam musí dojet a obhlédnout to. Pak dohodnout nejaké opatření, A to vše nějakou dobu trvá. …….

VB_WR

Ano, samozrejme jsme museli pozadat nas dispecing o zavedeni nahradni trasy. Nicmene v Beroune mohl kvaknout kdyz nas tam jeste nechal u peronu par minut stat.usetrili bychom urcite min hodinu a pul. Ale o to neslo. Otaceli jsme se v Karlstejne po oznameninze dratenici ani nevyjeli a to uz bylo bratru 2 hodiny po udalosti….

joska

Čím více dopravců na tak malou zemičku ,tak bude hůře .Přetahování a přeplácením obsluhy to začíná a končí to lidma ,kteří mají tak na MHD. Ta samá úroveň je i na MD.

Sam - Moravský kreativní komentátor.

Mluvka Havlíček se to nedověděl? No většinou ví hovno, ale umí o něm zasvěceně mluvit, ale v tomto případě nevěděl ani tohovno.

Veterán

jak to tady sleduji, všichni jsou odborníci a vědí, že se to na Správě železnic dělá blbě. Haló lidi, pojďte pracovat k SŽ a ukažte co ve vás je! Konkrétně v řízení provozu je podstav a je potřeba doplnit mladou krev, která nám starým ukáže, jak se to má dělat 🙂 Otázka do placu – jak jinak chcete opravit dvoukolejnou trať, než že jednu kolej opravujete a druhou provozujete? Někdo možná navrhne noční výluky, ale ty se hodí jen na drobné opravy. Jak byste chtěli za jednu noc rozmontovat koleje, vybagrovat spodek, položit nový, položit a smontovat koleje? Jestli máte… Číst vice »

Vašek

Vy jste to ale s prominutím vůbec nepochopil, tady nejde o opravu tratě, ta se udělat musí, o tom nikdo nepochybuje. Ale o neschopnosti SŽ změnit své staré a v této době již nepoplatné způsoby chování k dopravcům. Tzn. vt tomto případě časté a zbytečné stahovačky, neochota cokoliv měnit a zlepšovat postupy pro mimořádnosti, či dokonce proaktivně těmto mimořádnostem předcházet… Když se k tomu přidá jistá dávka arogance, tak pak vznikají takové články…

Jmfjv

Kromě nepodloženého obvinění ze zbytečnosti stahovaček a obecných frází, mohl byste poradit něco jednoznačného a zaručeně účinného, jak se chovat k dopravcům, když jsou nesjízdné koleje? Doplňující otázka: zažil jste někdy nějakou mimořádnost, jako její „provozovatel“ a nikoliv její oběť?

Vašek

Stačí si pročíst zdejší diskuzi a komentáře znalých, jak to jde na západ o našich hranic. Ano, je vidět, že nic jiného než stahovačky neznáte… Viz třeba toto: „1) DB Netz umí udělat elektrickou výluku bez stahovačky. Kdo uvázne, nechá se odtlačit dieselem.“ Ne, nezažil, ale kdyby Správa železnic aspoň trochu měla snahu, tak by tu nevznikaly takové články. Uvědomte si, že se nekrititizuje přímo ta mimořádnost ani nasazení zaměstnanců Správy železnic při snaze opravit tuto mimořádnost, ale spíše to, co této mimořádnosti předcházelo a to, že tato mimořádnost prostě „musela nastat“ a Správě železnic je to prostě jedno… Akorát… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Elektrická výluka je jedna věc, stržené TV – s vlakem IC 2021 takhle v nedělím ránu stojíme v liduprázdné stanici před Mainzem. Info = 0 neboť spící cestující nebudou buzeni … na peroně u lok personál – Traktionunfall (porucha TV) – jak dlouho – nevíme …. Můj plánovaný přípoj ve FFM je fuč, do odpoledne jedou další … Horší pro cestující jedoucí na Flughafen FFM, letadla poletí bez nich …. Občerstvení – DB nemají nic, tak z vlastních zásob … , včetně horké ranní kávy připravené na liháku na lavičce …. personál se jen směje …. Ve FFM dlouhá fronta… Číst vice »

Jmfjv

Jsem poslední, kdo by tvrdil, že Správa železnic dělá, jako celek, svojí práci dobře. To ovšem nečiní méně problematickým Váš postoj, že víte, proč do dělá, jak to dělá. My, uživatelé výsledků její prací, známe ty výsledky. Ale neznáme příčiny, a je pošetilé, domnívat se, že je známe.
Obdobně – jak poznáte, který zdejší diskutér je „znalý“?

Jaaa

U SŽ pracuji už několik let a skutečně nemám iluze o úrovni vysokého managementu tohoto podniku. Málokdo z nich je odborník na svém místě. Zachraňují to pouze srdcaři na nizších stupních a u řadových zaměstnanců. I tam je ale šlendrián. Tohle ale prostě není nic jiného než naprosto zpackané plánování. Každej soudnej člověk s aspoň elementární znalostí risk-managementu by zavedl dostatečná opatření na možné rychlé odklizení a opravu, protože už prostě s tímhle má zkušenosti. A pokud nemá lidi, tak je nabere a dá jim slušný prachy. V celkových nákladech na investici a odvrácené škody je to jen plivnutí. Za… Číst vice »

Jmfjv

Ani já nemám iluze o úrovni nejvyššího managmentu Správy železnic. A nejen o nejvyšším managmentu a nejen Správy železnic. Ale i Správa železnic a hlavně problémy, která má v kompetenci a které dopravci a cestující musí čelit, si zaslouží spravedlivý soud. A k tomu nepřispějí kategorické leč zoufale neurčité, v lepším případě povrchní, výroky. A pocit, že znáte skrytou motivaci „těch druhých“ nebudí pocit důvěry a setkání s kompetentností. Těžko se dočkáme zlepšení stavu věcí, pokud je kritika (minimálně) stejně stupidní, jako to, co kritizují.

Pepík

Musíte rozlišovat „stahovačku“ a „stahovačku“. Nevím o žádné zbytečné stahovačce, jako byla ta v tom Brandýse nad Orlicí.

zirecek

Prosím, rád bych znal vaší konkrétní odbornost v nějakém elektro oboru – družstvo název oboru.
Dále budu rád, když mi vysvětlíte tento konkrétní případ stahovačky – proč tam byla a proč by tam být nemusela, neměla tam být. Tedy jaké jiné řešení tam mělo být.

Příště až fíra pojede odbočkou 100 místo 40, budeme říkat, proč tam má hloupá SŽ výhybky na 40? Nebo proč fíra nečte rozkazy a nedívá se na trať a nedodržuje maximální rychlost, až to někde vyklopí?

Miroslav Zikmund

No podle fotky na „K-áčku“ je vidět, že pro jízdu po spojce mezi výhybkami 13 a 14 je návěst „Kolej vpravo bez TV“ s oranžovým okrajem. Čili z bezpečnostního důvodu jako ochrana zaměstnanců / odstavených vozidel na staniční koleji číslo 2: Strojvedoucí „tramvaje“ tuhle návěst patrně nečekal – jak TO bylo popsáno v rozkaze neznám(-e) – možná „kolejová spojka mezi výhybkami 13-14 elektricky nesjízdná“ … možná stačilo doplnit „na choceňském“ zhlaví …. Číslování výhybek – přes znalost traťových poměrů – v konkrétní stanice reálně nezná, i při návěstěné rychlosti 40 číslo výhybky napsané na závaži nepřečte – a ejhle je… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Co kdybyste navrhl SŽ s podrobným a věcným odůvodněním zrušení častých a zbytečných stahovaček …
Já pamatuji doby, kdy na zhlaví nebyly zatrolejované kolejové spojky, na TV byla návěst „kolej bez TV“, každý strojvedoucí E trakce v rámci seznání věděl, kde to je a mnozí „fotři“, původem z parní trakce, stahovali smeták při jízdě z liché do sudé skupiny vždycky, i když tam trolejové vedení bylo …. a vězte, že rychlíkový slalom po jedné staniční koleji mezi náklady byl denní / noční realita > v Přerově / Praze + 60 ….

Jaaaa

Jojo, bylo to tak v dřevních dobách, tak to tak bude vždycky.

Díky, ale fakt ne. :-/

noerf

Oprava tratě je nutná. Ale bohužel chybí připravená alternativa k tomu, když se stane mimořádnost, kudy lze danou situaci objet.

joska

Skutečně to stojí za to ,abych přijel z bodu A do bodu B o 20 minut dříve ?

Luboš Beneš

No tak dle plánu-snů tam už měl být dávno tunel, takže by oprava probíhala za úplně jiné situace. A za druhé je to tristní stav údržby(viz Praha-Beroun a padající sloupy)

jmhad

Kdysi jsme něco o kousek dál řešili jinak. Dráty se daly stranou, nezávislou trakcí se odtahaly ty co dlouho stály, pak se dala pauza dráteníkům, kteří si vše připravili, pak se zase chvíli jezdilo a pak to chlapi provizorně dodělali alespoň na jízdu setrvačností se staženým sběračem. Jenže – ve stanicích sousedících s událostí nikdo není, není po ruce nezávislá trakce a chybí odvaha něco takového rozhodnout. Takže nezbývá nic jiného než čekat. Kdysi ještě dávněji na kozí dráze u nočního osobního vlaku se vylomil kus koleje. Nepřístupný terén, cesta daleko. Četa měla železničářskou čest a onen chybějící kus nahradila… Číst vice »

Jmfjv

Řekl bych, že na kriminál to bylo už tenkrát.

Miroslav Zikmund

V zásadě ano, ale při hlemýždí jízdě si s tím dvounápravový podvozek dokáže poradit ….

Pepík

A kdo za to může ? ČD, nebo Správa železnic ? Podle mne politici, kteří „rozparcelovali“ železnici na více jak 150 dopravců, kteří si hrají každý na vlastním písečku.

Luboš Beneš

Taky jsem zažil JHMD po Kyrilu.Cestou do Kunžaku 3x zastavili, nastartovali motorovou pilu, strom odhodili z kolejí a jelo se dál.

idk123

Zažil jsem u nejmenovaného soukromého dopravce po kalamitě v zimě 2020. Zastavilo se před stromem, vzala se pila a za 10 minut se jelo.

Martin

Nebylo by lepsi sverit spravu zeleznic japoncum?

Luboš Beneš

Jeden se už hlásí, ale nevím zda bude ten pravý, přeci jen je napůl čech

aaabbb

Pane Šindeláři, naprostý souhlas.
Správa železnic by se měla nad sebou zamyslet. Každou takovouhle mimořádnost uzavřou s tím, že se stala chyba strojvedoucího a my za nic nemůžeme.
Ale co nějaká prevence? U Berouna se to při rekonstrukci a jednokolejném provozu u Králova Dvora stalo taky několikrát, vždy několikahodinové kolapsy.
Opravdu není na čase dělat to jinak? Strojvedoucí je jen člověk, a vhodnými bezpečnostními a preventivními opatření by se mělo jít naproti tomu, aby se mu to nemohlo stát.

Iveta

No je to pravda ,ale i trochu jinak.Nikoho se nezastávám ,možná to byla chyba fíry ,ale pokud je výluka a máte V rozkaz jak Kosmova kronika ? Dále ,že vlak R předjede Os jsem naučil svojí dceru v 10 ti letech.Já jinak chápu ,že normální člověk se tam nedostane ,ale zkuste si sednout na jednu směnu na řídící sál CDP Balabenka a když k tomu bude MU tak za 20 min.nebudete chápat co ti lidé zvládají.Ale pak je tam spousta lidí v kanclech na hnědku.A k té informovanosti ,tratovej to dá provoznímu a ten na dispa dopravců a ti si… Číst vice »

VýpravčíXY

Přesně. Pan Šindelář a ostatní redaktoři, by si měli vyjednat „stáž“ na CDP . Ale ne jen jako hodinovou návštěvu. Ale třeba na několik směn po boku konkrétního dispečera. Aby poznali skutečný provoz a zažili ten „šrumec“ kdynastane nějaká mimořádnost.

Aerox

Nestežujte si, jste tam od toho a dobře vas za to platí. Na řešení běžných situací tam stačí cvičená opice, která umi zapnout autoblok. A že jednou byla situace opravdu vážná, no tak jste vykonali to, co po vas dopravci žádali. Ale nikdo ze Správy železnic do toho vlastní myšlenku nevznesl. Obraty čet, souprav, lokomotiv, autobusy…nic z toho nemusíte řešit ani hlidat.

Jan Sůra

Kolik z těch otázek se týká CDP? U tohoto textu bych že SŽ čekal reakci někoho úplně jiného, ale ten asi zrovna osazuje logo SŽ na barák na Balabence.

Pepík

Navrhněte konkrétní řešení pro tuto situaci. Takzvané stahovačky jsou při výlukách nezbytné. To, že si strojvedoucí nedává pozor, to je bohužel jiná.

Jan Sůra

Pardon, ale já opravdu nehodlám suplovat práci managementu SŽ. A stahovačka je ten nejmenší problém. SŽ se ve středu dozvěděla, co může způsobit jediná lidská chyba. A měla by hledat cesty, jak škody z takové jediné chyby dokáže eliminovat.

Miroslav Zikmund

Dispečer dopravce se musí – alespoň v podmínkách ČD – dohodnout se strojmistry, jak otočit nebo provést personál … doba, kdy osobní doprava byla zajišťována depem na středu a v ČT – na bobinách, tudíž nebyl problém jet na „cizí“ …. je dávnou minulostí. Dnes jezdí mix ČD, ne všichni umí 380, kdo umí 362/363 nemusí umět slovenskou 361, v ČT už nemusí umět 15x, černou tramvaj umí jen „černý“ strojvedoucí, totéž Pendolino ….

pave69

Já tedy úplně nejsem odborník, tak bych pár dotazů přidal…
1. Železnice – ten relikt 19. století ještě funguje? To s tím někdo jako vážně jezdí jinak, než vzpomínkové víkendové výlety?
2. Není tedy trochu škoda dávat železnici pořád z rozpočtu peníze, když by za ty sumy co každoročně dostávají, už dávno mohla být šestiproudá dálnice do každého krajského města?

rychlodráha

Ona když je ta železnice z 21. století, tak to celkem i funguje.
Bohužel mít skanzen a divit se, pak se vlastně ani nedivím požadavku na dálnici do každého města.

VýpravčíXY

A po té šestiproudé dálnici by do toho každého města proudili tisíce auta za hodinu a kde by podle vás parkovala ? Nebo by jste dokázal ty města nafouknout ???

Solorger z Hradce Králové

Když nemáte auto tak z Hradecka do např. Přerova jiná možnost není, a autobusy mezi žádným Hradeckým městem a Přerovem nejezdí, takže ano, vlak se používá (pro vás překvapivě) i jako normální prostředek pro přepravu bez úmyslu jet s tím na výlet.

luděk

A tihle žabaři touží po vysokorychlostních tratích ,no Pánbuh s náma

rychlodráha

Snad dojde po volbách k větrání. Otázka je, jestli je kde brát.

rejpal

Děkuji redakci za trefné otázky. Co se po této MU změní? Podle mě bohužel nic. Myslíte si, že vedení SŽ zajímají nářky dopravců? Nezajímají, natož nějací cestující, kteří díky nim dojeli do cíle o několik hodin později. SŽ je stát ve státě a nikdo s nimi nehne.

David

Naprosto trefný komentář – ano, s panem manekýnem nic nehne.

aaabbb

Je to hodně smutné, ale máte pravdu. A to je prosím rok 2021.
Cestující, to je to poslední, do Dobrou správu zajímá.

Pepík

V tomto konkrétním případě se jednalo o vlaky tří dopravců. A každý si to řešil samostatně. V dávných dobách se to řešilo tak že ČSD nějak zařídilo autobusy a ty jezdili kyvadlově a soupravy vlaků se otáčely tak jak byly po ruce. V tomto případě to znamenalo, že v Chocni a Ústí nad Orlicí se v každé stanic motaly nejméně tři vlaky tří dopravců. O to více je to sloužitější.

Mat

Naprostý souhlas. A hele nejde jen o to. Už od zimy mě ta arogantní SŽ vytáčí. V zimě nástupiště věčně neudržovaná, haly a čekárny v příšerném stavu. Včera (pá 14.5.) se v Lovosicích stala MÚ (snad někdo říznul vyhybku) a s tím v Teplicích někdo strhnul trolej (fakt se to tak sesypalo). No ne jenom, že plno lidem poujížděli přípoje, protože regionální linky měli třeba i hodinu a museli se točit pak už na půl cesty zpátky, ale taky dálková doprava dostávala docela dost minut. Jako když mě volalo komando ve 12 odpoledne, jestli jim neodjedu v 17 hod rychlík… Číst vice »

VýpravčíXY

Máte pravdu. my se na tom CDP vyžíváme v tom, že schválně posíláme osobák před EC a pak se tomu smějeme, jak jsme to krásně zpozdili. … Přijďte posílit naše řady a ukázat jak se to má dělat.

Jaaa

Máte na to mít postupy a být na to cvičeni. A ne to řešit improvizací.

Ale to není vaše věc, ale věc vašich metodiků a nadřízených. Ti tam kvůli tomu sedí a berou za to prachy.

Martin1

Nikdo neříká, že máte lehkou práci na malíček levý ruky, ale trocha sebereflexe by taky neuškodila!

Ondra

Mimochodem, já jsem v oboru opravdu nevzdělanec, ale jaký je mechanismus stržení troleje? Co musí kdo udělat blbě aby se to stalo? Vždyť tam, lidově řečeno, jen kloužou po sobě dva kovy, ne? Děkuji za případné vysvětlení a neděkuji za případné narážky 🙂

Novomír

Tak třeba při výluce v Králově Dvoře vložili do kolejiště výhybku, ale trolej nad ní vůbec neudělali.
Takhle to nechali několik měsíců.
Při dejme tomu 50 vlacích za den musí být jaká spolehlivost lidského činitele, aby nikdo nezapomněl stáhnout sběrač?

Miroslav Zikmund

Pak tam máte návěst „Kolej vpravo/vlevo bez TV“ …. pamatuji Hoštejn – na olomouckém zhlaví dlouhá léta spojka bez TV ….

adamgolias

pokud se nepletu , tak jeden z duvodu je ochrana pracovniku na trolejovem vedeni . kdyby lokomotiva nestahla sberace v miste k tomu urcenem , premostila by mista s napětím a bez napeti a tim by do odpojene casti troleje byl priveden proud . proto jsou ,,haky,, v troleji majici funkci zachranne brzdy- zvednuty sberac utrhnou a preklenuti izolacni mezery tim znemozni . nekdy ale asi misto sberace povoli trolej. ( domnenky laika , ktereho bavi železnice , je- li to jinak , rad se priucim)

David

Nevyřešil by to nějaký třeba pár metrů dlouhý úsek nevodivého vedení?

Leinad

Ne, to se dělá v Německu, ale Sprželi brání paragraf 1.

Jaaa

Jo, prostě tady je v tomhle pořád 19. století.

adamgolias

no pár metrů ,… jak jsou dlouhé dvě spřažené soupravy řady 471? například . to není pár metrů , to je skoro půl kilometru

Leinad

A Sloni jsou galvanicky propojení, potenciál na sběračích všech motoraků v soupravě je stejný?

Miroslav Zikmund

V okamžiku, kdy najedete na pár metrů dlouhý úsek nevodivého vedení dojde ke ztrátě napětí a zaúčinkuje podpěťová ochrana. Bývala doba, kdy se kolejové spojky „sudá – lichá“ nedrátovaly vůbec a stahovalo se vždycky, pak se spojky dodělaly, ale někde ne ….

Jan

Důvod je prostý – v ČR není prostě a jednoduše dostatek chytrých a kompetentních lidí. To říkám jako holý fakt bez emocí. Efekt nedostatku schopných lidí vidíme všude. Z Českých zemí chytří lidé odcházejí nonstop už od roku 1620 (za posledních 75 let cca 500 000). Pokud tohle nevyřešíme, tak můžeme fňukat chceme, ale nic se nezmění.

Jan

Ještě dodám, že způsobem, jak tady držet, a nejlépe ještě lákat, chytré lidi, kteří jsou schopni organizovat a řešit složité věci, je kvalitní dopravní spojení s celou Evropou. VRT má pro ČR naprosto strategický význam.

Jarek

K těm 500 000 bych ještě nějaký ten milion přidal.

Tom

Ne, problém je, že nahoru se dostávají nevhodní lidé. Ti chytří jsou nahoru mnohem méně.

Martin

To je bohuzel jeste horsi, pac ty nahore pak ty chytre vystipaji..

Jan

Si myslíte, že někde čeká stovky nebo tisíce špičkových odborníků, kteří jen zlovůli mocných nemohou pracovat na železnici? 🙂 Pokud se budeme bavit o desítkách lidí, tak to je moc – mluvím o lidech s elitním vzděláním, nadstandardními sociálními dovednostmi, extrémní mírou energie a cílevědomosti.
Samozřejmě, že jsou ve vedení nedostatečně schopní, ale proto, že nikdo lepší není.

Jaaa

To se dost pletete. Já v té organizaci potkal schopných lidí dost.

A ještě mnohem řádově víc třeba na univerzitě. Do zahraničí odešla tak 1/3, zbytek tu zůstal nebo se vrátil.

Ale ti lidi prostě nechtějí dělat za tak málo v takovém prostředí.

Jan

Stačí se projít po ulici a podívat se, kolik lidí asi bude schopno řešit problémy za miliardy nebo organizovat práce stovek či tisíců lidí. To už zní hodně hajzlovsky, ale pokud se nebudeme bavit i takovým způsobem, tak se nikde nedostaneme.
Nejdůležitějším cílem pro ČR je najít strategii, jak zde vytvořit místo pro život pro elitně vzdělané odborníky – dobrou strategií je vytvářet pozice, projekty a výzvy, kde se tito lidé mohou realizovat. Zásadní je budovat kvalitní komunikační linie – fyzické i digitální. Schopnost přesunovat lidí a zboží je naprosto klíčová.

Jaaa

Orientovat se jen na elity je typická chyba. Většinu práce odpracuje těch 20 – 30 % pod tím 1 %.

To jedno procento – elita – je nesmírně důležité, protože má tu vizi, určuje, vede, ale bez těch pracantů, týmů odborníků, to prostě to 1 % nezvládne uvést v život.

Jaaa

Ale je. Potíž je jen v tom, že nechtějí dělat mezi politickymi tlačenkami a budižkničemy za pár šestáků. Nemůžete tvořit funkční strategii něčeho, co se dotýká podstaty organizace práce nebo strategie celé společnosti, z pozice nižšiho managementu. A na vyšší management opravdu kvůli těmto lidem nemáte žaludek. Stát v předklonu k Babišovi se třeba mně opravdu zajídá.

Kecal

To je dusledek zruseni unitarnosti zeleznice jako systemu jednotnosti a provedeni na Cesky zpusob. Ostatni zeleznice takovou kravinu nemaji zavedenu a presto tam funguji i dalsi dopravci.
A, D, Ch, F a dalsi.
A cesky zpusob autonomnich informacnich systemu, ktere funguji bez kompatibility na urovni dat a hlidani firemniho Know-How.

Jaaa

IT v resortu MD je katastrofa sama o sobě.

Původní Pražák

Ted je novinkách článek o té nehodě u Mariánek. Neuvěřitelné čtení, reflexe u SŽ dodnes nula. Můžeme tu diskutovat, můžeme se vztekat, ale to je asi tak všechno. Tohle není problem jednoho člověka, kterého by stačilo vyměnit. To je problém milionu lemplů v české státní správě. A proto to nemá žádné řešení a naději.

Ondra

Amen.

Šejdr

Z článku: „nyní působí jako strojvůdce zkušebního centra Výzkumného ústavu železničního ve Velíně“
😀 😀

Milan

Taky jsem koukal.
Škoda, že to po sobě nečtou.

Miroslav Zikmund

Je strojvedoucím na vlečce ….

Martin H.

Otázka v bodu 1) „Není možné místo lépe zabezpečit?“
Tu otázku mám taky, ale jako neodborník bych odpověď čekal od redakce tohoto webu prosím.

Luboš

Byl jsem přímým účastníkem této pro ČD ostudné akce. Jel jsem z Bohumína v 16.03 Ex140, tedy dvě hodiny po vzniku nehodové události. Klidně mí v Bohumíně prodali místenku do Prahy aniž by se jen tak zmínili, že tento vlak tam nedojde. V 18.30 v České Třebové nás vyhodili z vlaku….a? A nic, vážení. Žádné informace, žádný autobus….nic. Jen bezradná vlaková četa a nasr….. cestující. Situaci částečně řešil bus Leoexpresu, který v 19.30 zoufalce od ČD vzal na palubu. ČD na své zákazníky s…ou. Co dělají provozní dispečeři ČD? Nedokážou za pět hodin zajistit tři autobusy? To bych se styděl,… Číst vice »

asdf

Pane, ČD nemají provozní dispečery. Ty (nejen 3) busy tam jezdily už od půl čtvrté. Přihlaste se na VŘ a ukažte, jak se to má dělat

Hynek

Ne, že bych chtěl některého dopravce či SŽ omlouvat, že by to nešlo udělat lépe, ale zkuste si to někdy z druhé strany.

Pepík

Přesně. Všude stojí desítky volných autobusů různých společností s řidiči v pohotovosti a jen čekají na zavolání. (-:

Solorger z Hradce Králové

Chápu sice ironii, každopádně z Ústí jsem nastupoval do busu NAD, který řídila mladá slečna v civilu, která vypadala poněkud překvapeně kde, že to je, takže váš komentář mě opravdu pobavil. 😀

Miroslav Zikmund

Promiňte, ale tohle není ironie, ale HLOUPOST. I tu pohotovost musí dopravce řidiči zaplatit a pokud sledujete alespoň jedním okem, jaké má autobusová doprava problémy s platy řidičů, tak byste měl vědět, že na nějaké čekání na zavolání nejsou zavedeni.

Pepík

I nejlepší autobusový a železniční dopravce RegioJet, to nedokázal.

Solorger z Hradce Králové

Také jsem byl přímým účastníkem a také jsem jel Ex140, tentokráte ale z Olomouce, mohu potvrdit, že cestující v Třebové byly vyhozeni z vlaku a vlak byl otočen zpátky na Bohumín, četa nás poslala do budovy a čekalo se, nic nikdo nevěděl a průvodčí se snažili uklidnit cestující, což se moc ale nedařilo (pochopitelně, protože nikdo nic nevěděl). Já se nakonec od čety mého vlaku a spolucestujících oddělil asi po 20 minutách a vyplatilo se to. Díky tomu totiž musím konstatovat, že vaše svědectví a informace ohledně NAD a vlaků nejsou kompletní, ČD jeden autobus do Chocně stihli vypravit již… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Opravdu si myslíte, že pokladní v Bohumíně (kdekoli) je informována o mimořádné události v Brandýse nad Orlicí a o tom, že v době předpokládaného / plánovaného času průjezdu vlak Ex 140 nebudou následky nehodové události odstraněny ? Předpokladem zajištění autobusu je že buď SŽ nebo dopravce mají rámcovou smlouvu s místním dopravcem (místními dopravci) a tudíž je možné ty dopravce – jejich „provozní dispečery“ požádat a plnění ze smlouvy. A pak je na dopravci, jak je na tom s personálem vázaným mimo jiné pravidly týkajícími se doby řízení, doby odpočinku …. jednak s vozidly … Obtelefonovávat z Prahy / regionálního… Číst vice »

miloš kedris

jednoduché, od časů p. Pernera CK monarchie ztratil stát přímou kontrolu…ČSD se rozdrobila, na ČD, pak cargo a sždc….odpovědnost z prahe, jde do krajů a níže..nebo jednoduše autolobby ničí dráhu přes 25let a úspěšně.. kdo dřív dělal na dráze, byl pro dráhu srdcař! dnes jen byznys many..viz. údajná modernizace stanic, beton, ocel, sklo a modrá barva..nemluvě o barvách HV a vozů… nesmyslné ořezávání stanic, rušení výpravčích, vyhybkářů, pokladen…likvidace budov, prodej, ničení budov a hospodaření celkem.. nákladní přeprava skončila cca před 25lety pro lokální tratě..pak se nedivte že silnice nestačí opravovat..bo zničení narůstá, víc než tempo opravené..nárust dopravy po silnici od… Číst vice »

Vrabec na střeše

3. Jak je možné, že se vlaky předjíždějí a někteří cestující jsou tak rovnější mezi rovnými? (Pozn. Ano, víme o prioritizaci spojů, ale štve to. Vysvětlujte to dítěti.)

A to si představte, že některé vlaky dokonce předjíždějí auotbusy!

Prazak

Ad 5) pro cestující je smluvním partnerem jedině dopravce. Správa železnic je pouhý subdodavatel.
Ad 7) největší autobusový dopravce v republice? On s tím měl něco společného pražský dopravní podnik?

mija

A co chcete?
Všude v SŽ je tlak snížit počty lidí, teda vyjma v kancelářích.
Udržba přejezdů snížení hodin o 1/3 oproti lonskemu roku, předpis každé nové zařízení musí mít menší udržbové časy. Tím se tabulkově vyřeší nedostatek lidí, kteří nechtějí za ty peníze a odpovědnost pracovat. Lidi s praxi nahrazují manageři. Tabulky a tabulky vše aby bylo OK nahoře a ve statistikách.
Pak chybí při mimořádnostech ti lidé. Zabezpečovák jezdí jeden na zlomenou závoru (to nedá) ve stanicích s dálkovým řízením nejsou zaměstnanci. Vše funguje jen dokud je vše Ok pak jde do…..

rychlodráha

Koridory a VRT jsou blbost. Pojďme řešit potenciál lokálek!

noerf

Dobrý vtip. Jenže v ČR se to stalo bohužel pravidlem. Viz. počet komentářů k tématu omezení lokálek ve středočeském kraji.
Mimochodem v jednom rozhovoru pan Jančura prohlásil, že VRT by měla být navržena na rychlost 350 km/hod. Správa železnic počítá s maximální rychlostí 320 km/hod. A realita bude zřejmě ještě nižší.

Pepík

Jančura je největší odborník. (-: Vtip století ……

Jaaa

Klasický faul: Falešné dilema.

Tot nemá s lokálkami vůbec co do činění, ale úderka už jede.

Julius Přenosil

Byl jsem také přímým účastníkem této politováníhodné události … v roli cestujícího z vlaku Ex 142, který jel ve sledu za vlakem, který trolej strhnul. Popis situace z mého pohledu posílám redakci v samostatném souboru, pro diskusi je moc dlouhý. Musím souhlasit s názorem v diskusi, že zoufalá je doopravdy situace, že od roku 2003, kdy se dopravní cesta oddělila od dopravců, není „železnice“ schopna být připravena na to, že se může něco stát. A čím více se toho od dopravců dostává k SŽ (řízení provozu, stanice), tak je situace horší. Není to moje první zažitá mimořádná událost tohoto typu… Číst vice »

Prazak

Až se ten dopravce přejmenuje na České vlaky, tak to snad nebude svádět k dojmu, že provozuje české dráhy. Ovšem za zaopatření cestujících uvízlých ve vlaku na trati odpovídá asi opravdu spíš dopravce.

Pepík

Nejsou lidi ve stanicích, co by mohli poskytovat informace a něco organizovat ? A kdyby byli, tak co ? To by jako více jak 99 % své pracovní doby jen tak seděli a čekali až bude mimořádnost ? A kdo by je platil za to nic nedělání ? To by zase bylo kritiky, že SŽ zaměstnává plno lidí co nic nedělají a jen se chodí na peron dívat na mašinky ……

Karanzi

… 197. Proč se ještě neelektrifikovala a nemodernizovala (zvýšení propustnosti a rychlosti na 90-110km/h) trať Týniště – Letohrad? 198. Proč se současně s plánem na zdvoukolejnění tratě 031 nepočítá se Svítkovskou spojkou která by napojila rameno Hradec – Letohrad na 1.tranzitni koridor ve směru od Prahy? 199. Proč se nepracuje na třetí kolejí od České Třebové do Ústí nad Orlicí a následně Letohradu? 200. Proč ještě neexistuje severní alternativa ke koridoru? Problém je, že žijeme v Česku kde se koncepčně uvažuje pouze po dobu funkčního období managementu. Výsledek – 3 miliony rozpracovaných, nedokončených a nebo jen odflaknutych projektů (viz modernizace… Číst vice »

ušatá

Jenže problém je v tom, že ty odpovědné (nebo spíš ti, co by měli být odpovědní) nějaká železnice nezajímá a pokud by se zlikvidovala, byli by asi šťastní. Ale vážně. Kdo má opravdu o železnici a koncepčně dobrou dopravu v ČR zájem? Podle mého spíš jen pár fandů. Smutné.

Tonda Sehnal

Po obrovských nehodách na železnici zástupci téměř všech provozáků velmi hlasitě poukazovali na to, co je u dobré správy špatně. Když ani za enormního mediálního zájmu pan ředitel, s politickým krytím tvrdším než předpjatý železobeton, udělal opravdu pramálo – dnes zveřejněny 3. návrh elementárního předpisu D1 budiž toho (mimo jiné) hmatatelným důkazem – opravdu si myslíme, že (bez ironie) velmi úderný a trefný text článku změní myšlení této organizace? Opravdu?
Nezměnila to ani prolitá krev… 😔
Je třeba oslovit své politiky a/nebo počkat do podzimu na změnu…

ušatá

A nebude to lepší, dokud konečně na vedoucích místech nebudou lidé s příslušnou odborností a dlouholetou praxí v oboru. Těch manažerů, ekonomů či právníků atd. je víc než dost, ale těžko rozumí těm technickým věcem. A dále schází tvrdé vyvozování odpovědnosti a jasně úkolování. A jen poznámka k té NAD u ČD. S tím jsou, pokud vím dlouhodobé problémy, protože autobusy nejsou a ti, co je mají je nedají operativně a rychle. A chtít po nich trvalou pohotovost by asi bylo moc drahé. U RJ je to spíš smutné. Jenže když ty peníze jsou všude až na prvním místě a… Číst vice »

Travegoist

Jakože v době corony a utlumení turistického ruchu nejsou autobusy? :)) Vím o minimálně 3 firmách, jimž do 50 km od místa mimořádnosti stojí do 10 bojeschopných autobusů bez vytížení, které stačí jen obsadit a vyrazit. Ale to by někdo musel chtít a něco pro to dělat….

Peter

Vím minimálně o 5 firmách, jimž do 50 km od místa mimořádnosti stojí celkem asi 20 autobusů „na špalkách“, protože z důvodů nedostatku kšeftů (corona) mají SPZ v depozitu, aby ušetřili náklady a alespoň dokázali přežít…

bkv

A těch deset řidičů vezmeš kde?

Pepík

Dejte kontakt .

Miroslav Zikmund

A ty firmy mají rámcovou smlouvu se železničním dopravcem pro případy mimořádných událostí s dohodnutou cenou za KILOMETR ? Jako odpovědný pracovník železničního dopravce (myslící na svoji peněženku) byste asi nesjednával NAD bez toho, že byste měl garantovánu cenu za kilometr … Pokud takový „operativní“ pracovník ve službě má – z hlediska podpisového řádu – oprávnění takovou přepravní smlouvu uzavřít ústně uzavřít … ono by se mohlo stát, že ten dopravce, který se potřebuje zahojit finančně napálí přemrštěnou cenu – státní dráhy to zaplatí, těm na koruně nesejde – a státní dráhy to platit odmítnou … nebo to zaplatí a… Číst vice »

David

Musím souhlas s panem Sehnalem a nesouhlasím s Vámi, byť máte taky pravdu – problém české železnice začíná u Správy železnic. Jenomže aby se tahle Správa stala opravdu správcem a ne monopolem z 19.století, je potřeba najít chytré politiky, kteř budou mít parlamentní většinu a tuhle Správu zákony přinutí fungovat jinak – jiný způsob není. A bude to hodně těžké, protože ta Správa má postavení vyfutrované i evropskou legislativou a proti ní se hodně špatně pracuje.

Petr

Kdyby volby něco vyřešily, tak už je zakázali.

Martin Jarath

Jestli dostanu BAN, nebude mi to líto – odpověď je prostá: Peníze tečou a víc je zodpovědným U PRDELE.

Martin

Nejsou lidi na práci… jen na papíry

ušatá

Ještě na sport, kulturu, marketing, politiku……….

Kokrhel

Jednu otázku mám… K čemu byl napsaný tenhle rádoby článek?

Radek

Asi aby se uz konecne neco zmenilo. Nebo snad zmenu k lepsimu nechcete?

Kokrhel

Nechcete mi snad říct, že očekáváte po napsání jednoho článku na šotoušskym webu, že se něco na SŽ změní, že ne?….

Marty

Vám nemá cenu to vysvětlovat

Kokrhel

Ale má to cenu… Pojďte do toho. Těším se na Vaše vysvětlení.

Gwann

aha, generální inspektor transverzalni dráhy dorazil. no, měl by sis udělal na dráze pořádek a ne tu vykecavat panacku!

Marek Kováč

Když byla nějaká výluka na Beroun zkapacitnila se Hrbatá a zlepšily její parametry. Proč nemohla být podobným způsobem upravena jako odklonová trať Pardubice – Žďárec – Svitavy? Alespoň pro vlaky směr Brno.

Tuto trať využívají dopravci alespoň pro lokomotivní vlaky apod. Ale to by nebyla SŽ, takže od konce května jim i tenhle odklon znemožníme, protože to zavřeme mezi Rosicema a Chrudimí🤦🏻‍♂️ AD hoc trasy přes Bezpráví SŽ nepřiděluje, takže asi budeme jezdit přes Polsko 🤷🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

Jiří Kocurek

Odklonová trať na Brno je aktuálně přes Havlíčkův Brod. Příští rok to bude zavřené úplně, ze Svitav do Brna se nedostanete, v tunelech bude lešení.

Marek Kováč

Odklonová trať přes Havlíčkův Brod je výborný nápad, když třeba potřebuji přetáhnout 5 vozů z Pardubic do České Třebové.

fous55

Sklonově i kolejovou délkou ve stanicích e ta trať přes Poličku pro delší nebo těžší vlaky nepoužitelná. Ale odklony přes Letohrad a Týniště být připraveny mohly a měly. Hlavní problém ale je, že úsek z Chocně do Ústí nad Orlicí se měl kvůli Bezpráví dělat z celého 1. koridoru jako první, nikoliv jako poslední! A místo rekonstrukce „natřikrát“ se měl už dávno udělat Oucmanický tunel. Nevyšlo by to asi o moc dráž než ty opakované úpravy kolem Brandýsa a Bezpráví, které skoro ničemu nepomohou, a mohlo by se jezdit aspoň 160 místo 80. Jenže to by někteří lidé museli myslet… Číst vice »

Marek Kováč

Skloňově náročná je, to je pravda a ne málo. Délka stanic – Skuteč je krátká, ale jinak to celkem jde. A jako alternativa právě pro tyhle lokomotivní vlaky, přetahy kratších souprav apod. proč ne? Dopravci to využívají, nedávno tama jel i LE. Ono ani přes Potštejn to není úplně výhra, i když v současné podobě samozřejmě mnohem lepší.

Pepík

Kdyby proti této stavbě nebylo tolik protestů z řad ochránců životního prostředí, zelených a dalších, tak už možná ty tunely stojí nebo se staví. Proti jakékoli nové stavbě, nebo modernizaci ( nejen železnice ) je dnes mnoho protestů a odvolání.

Milan

Když už jste zmínil hrbatou, tak obchvatem Rudné by už i rychlík mohl konkurovat jízdní dobou stávající koridorové trati. Přes Nučice přímá a oblouk do Jinočan, s použitím mírného zářezu by bylo převýšení cca do 10 m na 2,5 km trati, případně by mohlo být téměř v rovině. S úpravou oblouku do Zbuzan by tak vyšlo cca 5 km trati přibližně na rychlost 90-100 km/h. 🙂

Oldřich Sládek

Zampomínáte na územní limity. Jinak se zrovna v současnosti projednává SP SRuB.

Miroslav Zikmund

Hrbatá by MUSELA být elektrifikovaná, stačí na Vmax 80, ale včetně štíhlých výhybek, aby se nemuselo při křižování zpomalovat, na trati 3AB a koleje ve stanicích příslušně dlouhé, aby se TAM vešel dlouhý nákladník ….

Petr

Ten průšvih s přípravou 173 pro odklony, bych snad ani nezmiňoval. Aktuálně se řeší jak to napravit.

Jmfjv

Jak se zkapacitnila Hrbatá a zlepšily její parametry při výlukách na Beroun?? Opravdu se ptám a klidně buďte i podrobnější. Trochu to tam znám. Děkuji.

ABC

1. Jak je možné, že toho času nejkritičtější místo české železnice vyřadí z provozu první chyba strojvedoucího, která se na české železnici děje relativně často? Není možné místo lépe zabezpečit? §1 Nikdy se to tak nedělalo §4 Není na to předpis §5 Bylo by to příliš složité 2. Jak je možné, že v republice o rozloze 78 tisíc km² uvíznou tisíce lidí na pět a více hodin bez pomoci ve vlacích jako někde na Sibiři či Aljašce? Jak je možné, že se bez pomoci dlouho do noci nechávají matky s malými dětmi a staří lidé (všichni dusící se rouškou)? Jak… Číst vice »

Leinad

1) DB Netz umí udělat elektrickou výluku bez stahovačky. Kdo uvázne, nechá se odtlačit dieselem.
2) Ještě by se ohlásilo pobyt 30 minut, vlak by mohl jet za 29,5 minuty a co teď, ujet lidem venku nebo mít zbytečně půl minuty navíc?
3) Co a jak starému dítěti vysvětlit? Jsou nějaká pravidla(prioritizace), a je nějaká dopravní situace.
Kdyby vlaky jely v pořadí FIFO, zase se dítě může zeptat proč nejede rychlejší vepředu.
4) Cestující jsou sprželi úplně jedno.
Ono i když staniční rozhlasy hlásí nesmysly, tak dopravci platí ošlapné.

Jiří Kocurek

Jenže to je DB Netz a tam mají jiné předpisy. V ČR se vždycky dávaly stahovačky a furt se nadávalo na to, že strojvedoucí dělají chyby. Protože „vždycky dávaly stahovačky“ přece nemůže být chyba.

mgr.pavel

10. Jak je možné, že k dané tak kritické trati neexistuje prakticky žádná použitelná alternativa? Single point of failure je sviňa.

Jiří Kocurek

Takových míst je hodně. Namátkou Břeclav, celý úsek Přerov – Hranice, Židenice v Brně, z Tábora až do Prahy, Z Plzně do Prahy, z Děčína do Drážďan… Nic z toho se nedá objet, aniž by se objížděla půlka ČR.

fous55

Jasně, tam to fakt nejde. Ale tady to šlo. Hradec Králové – Hanušovice – Zábřeh bývala odklonová trasa už za totáče.

PilsenTom

No a neměla by výluka na takhle důležitém koridoru který je jediným spojem Čech se Severní Moravou a Slezskem něco zásadního vyřešit? Mně přijde že tahle výluka který dost ochromí (a těhle „mimořádností“ bude jen přibývat) cestování mezi výše uvedenými oblastmi nic moc neřeší. Na určitých místech se zvýší kapacita? Opraví se stanice Pardubice a trochu zvýší kapacita? Ok, ale to rozhodně za ty nepříjemnosti nestojí. Tahle výluka skončí a za 5 let začne nová. To je prostě šílenost, cestujícím totálně ztrpčíte život prakticky kvůli ničemu. Celý koridor je šíleně přetížený a na některých úsecích i hrozně pomalý. Navíc neexistuje… Číst vice »

Pavel

Technická zařízení (nejen infrastruktura) vyžadují údržbu. Představa, že něco budu provozovat a oprava mi nestojí za komplikace s ní spojené vede neodvratně k brutálnímu nárůstu poruchovosti a poklesu dostupnosti.
Úkolem provozovatele tak není odkládat údržbu, rekonstrukce a náhradu vysloužilých zařízení, ale najít způsob jak provést tyto aktivity s přijatelnými vedlejšími náklady (např. ztráta kapacity nebo kvalita služby) a způsobem odolným k poruchám.

Za selhání tak rozhodně nelze označovat fakt údžby/opravy/rekonstrukce. Lze ji však rozhodně realizovat lepším způsobem

K.S.

Myslím že v normální zemi by i když se vymýšlí že bude paralelní tunel, ale bůh ví kdy, postupně jedna kolej. I když možná by nikoho nenapadlo to dělat jak se to dělá teď, ale přidala by se tam kapacita tak nějak celkově. Ale možná být ČR normální země, tak se udělá nová rychlá trať někde ze Zámrsku přes Litomyšl podél dálnice a napojí se rozpletem na Brno a Olomouc.

asdfsfgdhjfghng

Tento přístup je špatný. Přesně tato strategie se razí na trati 171 a podívejte se jak vypadá. Pět mimořádností (včetně kritických) v době výluky je mnohem lepší než 30 mimořádností ročně po dobu třeba deseti let. Údržba se prostě dělat musí a když s tím udělají i drobou modernizaci, tak je to jen dobře.

Honza

Měl jsem tu smůlu, že jsem se oné události účastnil jako cestující ve vlaku ČD z Prahy do Varšavy a celkem by mě zajímalo, odkud autor sebral některé informace, protože mi to zdaleka nepřišlo jako tak katastrofální situace, jak je to zde popsáno. Minimálně skutečnosti v otázce č. 2 jsou přehnané – k problematickému místu náš vlak dorazil asi hodinu po začátku problémů, do cíle cesty v Olomouci jsem dorazil se zpožděním cca 85 minut a pokud vím, krátce po našem odjezdu z Ústí nad Orlicí vyjeli vlaky ČD i na směr Luhačovice, v České Třebové byl pak zajištěn přestup… Číst vice »

Daniel Grančič

Smazáno pro vulgárnost

Marek Kováč

Proč Českých drah? Dle informací přímo z místa měli největší problém soukromí dopravci 🤔

David

Nechci se nikoho zastávat, ale pokud se na dálnici převrátí kamion, zablokuje všechny pruhy, kolona je třeba 20 km, tak za to automaticky může ŘSD?

ABC

ŘSD ale nemá ani nemůže organizovat a řídit provoz na dálnici, narozdíl od SŽ(DC). V případě dálnice je to věc Police ČR – aby na prvním předchozím exitu začala odklánět provoz pokud to vypadá na dlouho.

Luboš

Ano, přesně tak to je…. Blbeckove co dávají palec dolů, jsou dráhou korumpovani těžisti co si vozí zadek zadarmo. V momentě, co by zaplatili za jízdenku třeba 1600 za rodinu a pak by s dětmi čuměli před nádražím…. určitě by to viděli jinak.

Hynek

Blbeček jste sám, dal jsem také palec dolů, protože Daniel napsal takovou hloupost, že to ani jinak nešlo. Připomínám, že se necítím být dráhou korumpován ani nejsem těžista či režiséra. Povězte nám jak velkou rodinu máte a kam jezdíte, že platíte za jízdenky tolik. Obvykle občané s tak velkou rodinou tím vlakem jezdí zadarmo a tu a tam si ve vlaku i přilepší.

Gwann

ano, CD můžou za to, že jste s dětmi třeba trcel ve žlutém vlaku. BRAVO!!!!

Gwann

jak může CD za to jak SZ pořádá výluky a vlak konkurence strhne trolej…vy máte asi hodně snížené kognitivni funkce, že…

Pražec

„5. Jak je možné, že postižení cestující 18 let po vzniku Správy železnic (donedávna SŽDC) stále nadávají na nevinné České dráhy?“

Mohu potvrdit, dodnes často slýchám najmě od lidí denně dojíždějících do Prahy linkou S7.

Pražec

Inu, jak pravil klasik:

“ Aber bitte, bitte, behalten sie uns lieb.
Wir war’n halt einfach viel zu lang ein Staatsbetrieb.“

(Wise Guys: Deutsche Bahn
https://www.youtube.com/watch?v=wXjhszy2f9w)

Jan Pytela

Všechny zaměstnance SŽ zodpovědné za plánování této výluky bych nechal po následující 2 roky jezdit každý den z Břeclavi nebo Ostravy až do Prahy a večer zase zpět. Mezi Prahou a Brnem si člověk musí naplánovat už 3,5 hodiny, pokud chce mít rezervu na zpoždění, a jakože je ta rezerva třeba. Kromě 1. koridoru se SŽ včera taky pokazilo ZZ v Tišnově. A v době, kdy v appce Můj vlak zpoždení rj 257 skočilo z +30 na +50 vyhlásil na brněnském hl. n. rozhlas příjezd vlaku, aby pak nechal na nástupišti 25 minut čekat uklízečky i nervózní cestující. Zkrátka dobrá… Číst vice »

Petr

A to chtějí stavět VRT.

V. K.

Opravil bych na: Právě proto musí stavět VRT. Jinak totiž přetíženost koridorů nevyřešíme.

Původní Pražák

Aneb myslíme to dobře, ale s tím materiálem na MD po SŽ to dopadne jako vždycky…

Petr

Kvůli tomu už se postavila trať přes Vysočinu, aby se ulevilo hlavnímu tahu.

Radek

Ono zkratka VRT muze mit vice vyznamu, treba VRT=virtualni tunel na penize v podobe projektu, ktere se nikdy realizovat nebudou…

Honza

Byl jsem tam a stál od 15h v Ústí nad Orlicí. Jel jsem s RJ a už dlouho s nimi nepojedu. Pouze na webu ČD jsem si mohl číst informace o spadlém vedení a možné délce trvání. Pouze ČD zajistily brzké autobusy na převoz. Nás poslali z vlaku RJ čekat před nádraží až po 18h. Odjel jsem autobusem a logem ČD do Chocně a pak i s ČD vlakem do Prahy. O 4,5h delší cesta…

Marek Kováč

Což je poměrně vtipné na to, jakou flotilu autobusů má 🙄

*h8*

Ale odstavené v Brně/Praze mu jsou na zhola na nic, když by je v ten okamžik využil v Oušťi.

David

Na tomto příkladu je vidět legislativní mezeru v liberalizaci železnic. Nikdo z poslanců totiž nepředpokládal, že by soukromý dopravce zavinil vlastní vinou kolaps na železnici. SŽ(DC) nemá nezávislé lokomotivy, které by vyprostili uvíznutý vlak, ČD je sice mají, ale nezajímá je to, protože je to problém jiného dopravce, vyřeší si jen svoje cestující. Regiojet očekává automaticky pomoc státu (SŽ), protože je problém konkurenta nezajímá, po několika hodinách to vzdává a řeší problém vlastními silami. Tolik nezávislý pohled cestujícího, který není zaměstnancem SŽ, ČD, RJ ani LE.

Vlastík

Hlavně se to musí zaplatit, na to by musela být smlouva a tu nikdo neudělal, protože se takový problém nepředpokládal …

Miroslav Zikmund

ČD sice motorové lok „tu a tam“ mají – nejbližší „depo“ Česká Třebová bylo v moderní době elektrické. Turnusovaného mají jednoho brejlovce 754 u nehodového pomocného vlaku = s tím nikam nepojedou a pak jednu 799 pro posun „depo“ …. Někdejší „motorové“ depo v Hradci Králové je na tom stejně 794, 704.0, 799 Nejbližším depem je Trutnov (docela z ruky), jehož brejlovec 754 spinká od 20.00 v Letohradě, tudíž asi také ne to pravé ořechové, protože strojvedoucí tam spinká taky …. Nymburk = nic, kdysi zabrejlovcováno Něco v Šumperku, něco v Brně – ale to je drobátko z ruky ….… Číst vice »

jouda

A ještě si přidete další bod: v Chocni vyhnali všechny lidi z čekárny, protože ve 21:05 končila provozní doba čekárny. Fakt super přístup.

medical_examiner

A čekejte takhle pozdě venku…

PetrU

Večerní zavírání čekáren je všeobecně prasárna a to nejen v mimořádných situacích.
Bývala diba, kdy i na tech nejmenších nádražích byla čekárna otevřená nostop, tak aby tam cestující ci mu třeba ujel poskedni vlak mohl přečkat noc.

2084

V malých obcích to asi dává smysl, ale ve větších městech by se tam mohli stahovat pochybné existence, neboť tam neprší a je tam relativně teplo.

Marek

Pochybné existence je jedna věc a cestující mající platnou jízdenku druhá.
Bezdomovci jsou samozřejmě problém, ale i to se dá různě řešit, určitě jinak než zamčením čekárny.
Zavřená čekárna večer je další z mozaiky protizákaznického přístupu a další střípek co nahání lidi z vlaků do aut.

ABC

bezdomovec si to ovšem může vyřešit jízdenkou do nejbližší stanice za pár korun….

Marek

Pokud si bezdomovec koupí jízdenku, může logicky i nastoupit do vlaku.
Takže touto logikou zrušíme i všechny večerní vlaky?

Jirka

Proč by jel vlakem? Tam jde o to, že pokud má jízdenku tak se předpokládá, že chce jet vlakem a dovolí mu to tam v té čekárně pobývat. Nejde mu o samotnou cestu, on se chce jen vyspat v čekárně.

M19

Myslíte, že bezdomovci oplývají penězi na lístek?

Jirka

No dá, ale třeba u nás jsme zkoušeli více variant, než došlo na tu poslední a tou je zamykání té čekárny. Bohužel je to nejúčinnější metoda a od té doby co tak sleduji se pohyb bezdomovců v okolí čekárny snížil tak o 90%.

Petr

A tu čekárnu tedy zrušit na tedy zrušit na trvalo. K čemu je čekárna, která je půl dne zamčená ?

Jan Pytela

Klasika, byla by to dobrá služba, ale mohli by ji využívat i bezdomovci, takže radši nebudeme dělat nic.

Hynek

Jenže policie s tím nic nenadělá a pokud ano, tak dotyčná existence 5 minut po odjezdu policie je tam zas, a zas od vás jako zákazníka neplyne tolik peněz, aby bylo na nepřetržitý provoz dvoučlenné ochranky na nádraží v každé vsi.

Petr

To ale není vůbec problém platících cestujících…
Ti co jedou večer mají stejnou jízdenku jako ti co jedou v poledne….

PetrB

Já mám zkušenost z jižních Čech, že když mi ujel poslední vlak na Budějce, nechala mě paní výpravčí v čekárně do rána na první spoj. Obdobný přístup byl v jednom velkém městě ve východních Čechách, kde mi ujel noční přípoj a následující jel až v 03 hod., takže přes dvě hodiny jsem mohl počkat v čekárně. Ono je to spíše o lidech. Názvy stanic záměrně neuvádím, nechtěl bych někoho přivést do problémů, předpokládám, že sem chodí i management SŽ nebo ČD.

Šejdr

Podobnou zkušenost mám z HK hl.n. Poslední rychlík z Liberce do Pardubic uvázl někde u spadlého stromu – 80 minut zpoždění. Jenže královéhradecké nádraží se zavírá ve 23.00. Čekalo nás tam asi 10, v jedenáct hodin přišel pán v civilu a oznámil, že nádraží se zavírá, ale my samozřejmě můžeme počkat v hale, jelikož venku je pěkná zima. Jen nás ze všech stran kromě podchodu zamkne, protože venku se shromažďují hloučky místních ehm… nedobře vychovaných občanů. A pak nás ještě o půl dvanácté přišli zkontrolovat měšťáci, jestli je všechno ok. Když se chce, tak to jde.

Jézeďák

To by tam museli nějaký lidi být. Na dálkovinách jsou nádraží pustá a zamřížovaná. Takový je trend.

Jirka

S většinou menších stanic máte pravdu, ale často na přestupních stanicích někdo je jako třeba pohotovostní výpravčí či dozorce.

zirecek

Je mnohem levnější tomu poslednímu cestujícími zaplatit taxi, než držet tento váš přežitek. A je také mnohem levnější neplatit ostrahu nebo kompletní cyklické opravy zastávek po jejich nočních devastacích.

Petr

Ve 20 hodin je na nádraží poslední cestující?
I večer vlakem cestují tisíce lidí.
A ty cestující mají plné právo využívat stejné služby jako přes den.
To že se Správa železnic neumí vypořádat s bezdomovci vůbec není problém těch cestujících a nemusí je to vůbec zajímat.
Tahaleta nádražaácká rádoby řešení mě fakt vytáčejí do běla.
Pokud je na nádraží nějaká infastruktura pro cestující, má fungovat po celou dobu provozu, to znamená minimálně do odjezdu/příjezdu posledního vlaku.

Honza

Tohle ale bohužel není problém jen české železnice. Před pár lety jsem takhle uvízl po deváté hodině večerní na hlavním nádraží v Kodani – pokladny i čekárna dánských železnic DSB zavřené, nikde žádný jejich zaměstnanec, na kterého bych se mohl obrátit s dotazem, v celé odbavovací hale byly snad jen čtyři lavičky, všechny beznadějně obsazené, další byly sice na nástupištích, ale tam už byla touhle dobou dost zima. Od nejvytíženějšího nádraží vyspělé evropské země jsem měl teda jiná očekávání… 🙁

Samo

Tak v Škandinávií sa všeobecne tak nejak očakáva že cestujúca verejnosť objavila existenciu telefónov a v prípade potreby sa s otázkami obráti na zákaznícke centrum, ktoré je nonstop.

Miroslav Zikmund

Zákaznické centrum – kvůli zaměstnanosti na opačném konci země – vám čekárnu v Kodani (kdokoli) neotevře ….

Zyx

Tak Kodan je prave ukazka ze řada zemi dela dobra PR, ale skutek utek. Informovanost pri jakychkoli mimoradnostech je v Kodani zoufale v jakoukoli dobu. Krome velkych mostnich projektu a nove pseudoVRT
tam se stav dalkove dopravy prilis neresi. A ani vlastne ani mistni dopravy,ty vsudepritomna vyzdvihovana kola jsou vlastne z nouze cnost.

Miroslav Zikmund

Ale tak to – bohužel – funguje v celé západní Evropě.
Pokud nejste – promiňte mi ten výraz – kravaťák na služební cestě, ale děláte nějakou turistiku, tak si lze přibalit spacák – i když počítáte s kamenným ubytováním – a někde přebivakovat ….

Miroslav Zikmund

Já jsem podobný problém v Kodani řešil odjezdem na letiště, kde se dá v teple lavičkovat celou noc …

Petr

Ano letiště, tam vůbec nikoho nepadne aby cestující na svůj noční let museli čekat na chodníku před letištěm. A nikomu nevadí že si tam zdřímnete pokud máte letenku. Železničáři ale s tímto mají problém…

Jirka

Tohle je fakt na lidech, nikoliv na celou SŽ. Já jelikož výpravčí ve stanici bych nikdy nevyháněl oprávněně čekající osoby z naší čekárny i přestože, by bylo po zavíračce a lidi tam čekali na spoj, který je například hodinu opožděn (čekárna se po posledním spoji zamyká, protože se nepředpokládá zájem někoho o čekání na vlak a třeba k nám chodí často bezdomovci takže ty při zamykání vyháníme bohužel)

Luboš Beneš

Ona se bohužel leckde zamyká
i před odjezdem posledního spoje

Petr

Ne leckde, skoro všude. Jako Choceň na hlavním koridoru do 21 hodin, to je výsměch správy železnic vůči cestujícím.

Miroslav Zikmund

Nezavírá to tam nějaká SECURITY ?

Luboš Beneš

Mého kamaráda takhle v zimě
vyhazovali z čekárny v Letohradě, že má mrznout venku.Nemrzl i když zaměstnal i policii

Nyvlt

Tady stále nikdo za nic nenese odpovědnost? Cestující je až na posledním místě jako vždy.

Gwann

pane sindelari, děkuji za objektivní otázky. kde nikoho nesetrite a naopak nevinně oznacite

Petr Frýdlant

A proto tam dnes instalovali hákovnice…

medical_examiner

Takže strojvedoucí urve sběrač?

Petr Frýdlant

Ano. Zapomeneš serveš i s trolejí v horším případě.

T478.5

To je výborné opatření… nebylo by lepší zvýraznit to značení? Klidně trojnásobně větší návěst, reflexní podklad, 2x opakovaná, podsvícená?

Miroslav Zikmund

S velikostí návěsti se musíte vejít do průjezdného průřezu, návěst musí být na konkrétním místě, např. před příslušnou výhybkou … konkrétně číslo 13, dříve být nemůže nedávala by smysl a tím spíše jí strojvedoucí nebude vnímat …. ve dne nepotřebujete nic podsvěcovat ….

Jiří Kocurek

Což je typické řešení-neřešení. Výsledkem lidské chyby opět bude stojící vlak se strženým sběračem.

Šejdr

Ale je větší šance, že nebude taky servaný půlkilometr trolejí, tudíž je naděje, že přerušení provozu bude podstatně kratší.

K.S.

Doplním si tedy: A) Jak je možné že neexistuje ke kritickému místu jakákoliv ihned použitelná objízdná trasa, která nezahrnuje změnu trasy již na začátku. B) Jak je možné že ani 70 let po zjištění že dané místo není kapacitní nepřibyla ani jedna kolej? C) Jak je možné že se dvě páteřní tratě spojují jen v jednom bodě a mezi Brnem a Kolínem není jediná spojka mezi Levobřežkou a Novou Tišnovkou, která by byla elektrifikovaná? E) Jak to že neexistuje plán jak v případě takovéto mimořádnosti umožnit cestujícím návrat do nejbližší stanice a opuštění soupravy? Eventuálně jak to že není plán… Číst vice »

-TR-

Na všechny otázky je odpověď stejná. Šetří se.

medical_examiner

Ale jaksi…na špatných místech…

ušatá

Budu asi zase protivný, ale pokud se pamatuji, tyto věci už před řadou let (tedy i desítky) byly navrhovány a měly se řešit. jenže největší počet odpovědí na to, proč se to nedělá, bylo hlavně: železnice nemá budoucnost, doprava na ní bude klesat, jakékoliv investice nebo zkapacitňování je zbytečné. A to se drží, co pamatuji nebo vím, už tak hezkých 60 let. A souvisí to i s náhledem na tzv. regionální tratě. Pokud by místo toho, že se na ně kašle a chtějí se likvidovat, byly přestavovány a byly i určitou alternativou hlavních tratí, pak by se toto také stát… Číst vice »

zdeva

Železnice má budoucnost ,nevíme jak dlouho budeme se individuálně dopravovat.Fosilní zdroje energije má planeta jen jednou.Obyvatelé lidnatých asijských zemí to také chtějí…

Gwann

protože jsme v Kocourkově a vládnou nám nemohla. jak jedno super nemehlo pravilo.

TechnikSŽ

Myslím, že když vám popíšu, jaká je logika u SŽ co se týče i chystaných staveb, odpověd na vaše otázky bude jasná. Momentálně probíhá příprava jisté nejmenované stavby. Malá, jednoduchá stavba, kdy se zvýší rychlost v trati na 100 km/h ze stávajícíh 80 km/h v přípravě na budoucí zvýšení četnosti nákladních vlaků. Vybuduje se nové traťové zab. zař, doposud se tam jezdí „na hubu“. V rámci této stavby vzniknul od správy tratí požadavek na úpravu výhybek na zhlaví ve stanici, kde tyto nákladní vlaky končí/začínají z důvodu jejich nižšího opotřebovávání. Zcela v pořádku požadavek. V rámci toho mělo dojít ke… Číst vice »

K.S.

Děkuji za popsání logiky rozhodování, ale to není odpověď na ty otázky. To možná uspokojí někoho málo rýpavého, ale tento mezičlánek rozhodování kryje něco jiného ještě. A to něco je primární problém.

Miroslav Zikmund

Tak ještě jednou a jinak – protože to z hlediska potřeb stratégů Varšavské smlouvy plánujících vítězné tažení na západ při exportu socialistického světového názoru do zemí zbídačených kapitalistickými vykořisťovateli nebylo třeba ….
Víte proč se měla stavět přehrada na Dunaji v Nagymarosi ? Aby po koruně hráze mohly přejet sovětské tanky na druhý břeh a vítězně postupovat na západ … Mezi Bratislavou a Budapeští totiž nebyl žádný most, který by ty tanky unesl ….

Jaaaa

Jj, vždycky je tam někdo, kdo je „nejchytřejší“, všechno komplikuje a háže do všeho vidle.

Miroslav Zikmund

Pozoruhodný soubor otázek, na rozdíl od té níže uvedené, jinak : Kdyby měl Adolf Hitler, rozený Schicklgruber, lepšího učitele zeměpisu a dějepisu, nepustil by se do války se SSSR – nepoučil se od Napoleona …. kdyby Němci neumožnili v roce 1917 cestu Leninovi ze Švýcarska do Ruska, nenapáchal by největší omyl v dějinách lidstva = VŘSR > nevznikl by SSSR. V důsledku výše uvedených KDYBY, by nebyla ani VŘSR, ani SSSR, ani druhá světová válka. Pročež by nebyl ani Vítězný únor. Bez 2.SV by Jan Antonín Baťa realizoval svoje vize „Budujeme stát pro 40 milionů“ – vedla by transversální železnice… Číst vice »

Jarda Š.

Problém je v tom, že šlo o komplikaci očekávatelnou, na jejíž řešení měl být připravený scénář a prostředky, aby to netrvalo tak dlouho.

none

Tak to je dobry 😉 Ono je u nas neco dopredu pripraveno? Ze jsem si tedy nevsiml…

Tomáš

Existuje na SŽDC něco jako krizový management…..kdy se každá tato situace vyhodnotí….a jede se podle nějaký pravidel?( Informace, stroje, náhradní řešení, etc….) Díky

František Plášek

Ne.

Jaaaa

Krizový management na SŽ existuje. Ale žádné „poučení z krizového vývoje“ v provozu tam opravdu není, to tesiloví strejci až na čestné výjimky nezvládají.

Tomáš

Je divný, že existují pravidla…třeba na živelné pohromy, ale tady by se dalo spoustu věcí odvodit…+udělat stránku, kde budou obecné informace a třeba infolinka, kam se obrátit. Škoda, potenciál tu je.

Petr

I DI může vydat pouze doporučení a nic jim nenařídí.

Qěcy

Tak se zeptejte, proč SŽ vytváří zcela běžně nepříjemná místa pro strojvedoucí tím, že na stavbě zřídí stahovacku třeba i s hakovnicemi. Stahovacku, kterou při nestažení sběrače urvete ten sběrač i troleje. Inteligentní správy zeleznic místo toho postaví dřevěný tunel, aby vlaky nemusely stahovat a staveniště bylo zcela bezpečné proti zasažení proudem z troleje a trolej je zase chráněna proti stavbařům. Fakt stojí Správě železnic za to ta opakovaná stržení troleje a zastavení provozu? Proč nemůže SŽ zvýšit počet děličů a dělení na zhlavích tak, aby se při běžných napěťových výlukách traťových kolejí nemuselo vůbec nikdy stahovat? Když už tohle… Číst vice »

Gwann

vše to je práce. a náklady na opatření jdou z kapsy SZ, kdežto naštvaní lidí co ztratili hodiny…od správy kompenzaci nedostanou

Vašek

Protože SŽ je stát ve státě a nikdo na ně nemá. A když někdo dráty potrhá, je to chyba jednotlivce, takže proč něco řešit.

Jaaaa

Ale má. Stát má na to celej aparát, pŕedevším jedno nejmenované ministerstvo. Ale tam sedí ještě větší matláci, po nich něco takového chtít nutně skončí ještě větší katastrofou.

Miroslav Zikmund

Víte co je ministerstvo ? Ústřední orgán státní správy. Nikoli instituce provádějící „operativní“ řízení provozní práce. To kdo tam sedí je jiná věc, nicméně v současné době by bylo výjimkou, kdyby tam byl nějaký úřední ve státní službě, který by se dal – terminologií zákona – označit za osobu odborně způsobilou pro výkon práce v drážní dopravě …. kdysi byla práce na „dopravě“ vyvrcholením celoživotní kariéry na železnici …. Skočilo listopadem 1989, pominu-li oddělení vrcholového článku podnikového řízení k 1.7.1988 od státní správy, resp. 1.7.1989 – zákon 68/1989 Sb …..

Jaaaa

MD řídí SŽ po legislativní, normativní i personální stránce (vysokého managementu).

Pokud by ze strany MD existoval tlak, aby se věci dělaly pořádně a aby lidé, kteří svoji managerskou práci nezvládají, byli přeřazeni na práci, kterou zvládají, nebo byli odejiti, tyhle základní chyby by se prostě minimalizovaly.

Jenže to by samotní lidé na MD museli vědět, co mají požadovat a jaké možnosti existují.

Manažeři MD jsou ti první, co svoji práci nezvládají. Bez ohledu na to, jestli SŽ je organickou součástí MD, nebo státní organizací MD řízenou.

Marek Kováč

Cestující se přeci mohli zeptat na infostánku na hlaváku v Praze, ne? 🤔

Hodně štěstí

Spíše by SŽ mohlo dát infostánek do Chocně nebo Ústí nad Orlicí. 😁

Gwann

to by byl opakovaně terčem hněvu cestujících. musel by být zamrizovan a chráněn neprustrelnym sklem

ABC

nebo na lampárně

E182-097

Podobně by to šlo formulovat i z pohledu nákladního dopravce, potažmo jeho zákazníka a bylo by to možná ještě tragičtější. Prostě není vlak, není problém – Dobrá Správa…

Zdeněk Frič

Jaký stát,taková železnice.

Je už tradicicí že železniční doprava v ČR zaujímá mysl politiků a vládců jen v předvolební programu,

OD ČASŮ PRVNÍHO PÁSKNUTÍ BIČEM NA KONĚSPŽEŽNÉ ŽELEZNICI

Jiří Kocurek

V době Koňky byly nějaké předvolební programy?

Jaaaa

No jasně. 1848.

ušatá

Obávám se, že ani v tom programu. Která strana má v programu vůbec koncepci dopravy s důrazem na železnici?

David

Doplním tu závěrečnou otázku: Jak je možné, že ani ČD o problému neinformovaly, když RJ už před vyjetím z Praha hl. hlásil 30 minut zpoždění? V mém případě to způsobilo to, že jsem si to vysvětlil jako problém na soupravě RJ a připlatil jsem si za ČD. To by mi ani tak nevadilo, jako spíš to, že v ČD je jen blbý automat s oplatkama, zatímco v RJ jsem mohl ušetřit a ještě dostat něco k jídlu (zrovna ten den jsem totiž nestihl ani oběd… a do cíle jsem dorazil po skoro 6 hodinách, o půlnoci).

Marana_CZE

Naprosto jednoduše, správa železnic je naprosto líná cokoliv hlásit předem. Kolikrát se mi stalo, že vlak co jede a má už zpoždění 10 až 20 minut, je ohlášen jako zpoždění chvíli před příjezdem, když o tom správa železnic ví přes 20 minut… Stejně tak jako hlásit z které kojele vlak pojede aspoň o 10 minut dopředu…

Josef22

Klasika, vlak jede s větším zpožděním už hodinu, né-li více, ale na stanici se zpoždění ohlásí až chvíli před pravidelným příjezdem. A s ohlašováním kolejí je to úplně stejná situace. V apce Můj Vlak je nástupiště vždy mnohem dříve, než na tabulích ve stanici… Aneb, fungování SŽ v kostce, a takhle je to se vším.

trafiko

,,Zpoždění vlaku se musí hlásit včas a pravdivě,, tolik předpis Sždc

Jaaaa

„Včas“ znamená „minutu před pravidelným odjezdem, a pak vždy zvyšovat o pět až deset minut v okamžiku zobrazeného zpožděného odjezdu“. „Pravdivě“ potom znamená „neukazovat vlak, který neodjel, jako kdyby odjel“.

Ze všeho ostatního se vám vykroutí. 😉

Miroslav Zikmund

Nechápu příčinnou souvislost mezi mimořádnou událostí v Brandýse nad Orlicí a zpožděním výchozího vlaku RJ z Prahy.
Ten vlak byl skutečně na odjezdu z Prahu (Sv ze Smíchova) opožděn kvůli nehodové události ve 144 km vzdáleném Brandýse …. ?
Proč by měly ČD informovat o mimořádné události v Brandýse, hlavně jak by měly ČD informovat. Staniční rozhlas je obsluhován SŽ, nikoli dopravcem … množinou dopravců ….

Zdeněk

Absolutně článek k ničemu akorát nadávat všichni umí chyby se prostě stanou

Savik

No, článek to není, je to komentář. A je to reakce na tu mnohaletou beznaděj. Nemáme v cajku ani hlavní tratě, ani hotový dálnice. Jedno s druhým pořád dokola 🙁

ondra

Máte pocit,že se to po říjnu 2021 výrazně zlepší s Bartošem jako předsedou vlády,když zásadní starostí jeho poslanců je,že v OP se ještě v kolonce pohlaví vyskytuje označení muž nebo žena?

medical_examiner

I na podobné problémy do budoucna pamatuji…😂

kakov

samozřejmě se to zlepší, nejprve legalizují drogy, všichni se z toho zhulí, do toho se jim předhodí, že místo mužů a žen jsme binaristi a pansexuálové….. z toho všeho budou lidi v takovým rauši, že vlak ČD uvidí jako TGV a vlak RGJ jako šinkanzen na magnetickém polštáři 😀

ale upřímně, když jsem slyšel Bartoše mluvit o stavebním zákonu, tak jsem si pokládal otázku, jestli je tak naivní a nebo považuje za naivní své voliče

ušatá

Obávám se, že jejich voliči jsou hodně naivní a ten výraz nevystihuje vše úplně přesně.

ušatá

Svatá pravda. A kdyby jen to!

Savik

Takový pocit ani já nemám. Jen stále doufám, že do října všichni zjistí, že tito neokomunisté jsou opět cestou do pekel.

Miroslav Zikmund

Ona je to pozoruhodná směs. Poslanec Michálek krátce po zvolení přišel s velmi rozumnou myšlenkou, aby se poslancům / senátorům sebralo dopravné v řádu desítek tisíc ročně a místo každý dostal IN100 za sumárně 25 000 na rok = cca jednoměsíční dopravné … Skutek utek.
Soudruzi mu vysvětlili – takhle ne soudruhu, o prebendy nás v rámci úspor ve státním rozpočtu obírat nebudeš ….

noerf

Komentář k zamyšlení, co je na hlavních tratích špatně. Neustále se řeší zachování a rušení lokálek pro stovky cestujicich ročně, ale nedostatečnou kapacitou a stavem hlavních tratí přichází železnice o desetitisíce cestujících ročně a spoustu nákladní přepravy.

SaulGoodman

Souhlasím. Některé otázky jsou sice relevantní, ale zajímavější, než je křičet do prázdna, by bylo se zeptat na SŽ. A některé jsou podle mě úplně mimo, typu, jak je možné, že se vlaky předjíždějí a co na to děti. Tak asi mají všechny vlaky stát, aby bylo dosaženo rovnosti a „sociálního smíru“? Autor uznává, že jsou nějaké priority, ale zároveň to kritizuje. Tak já nevím, prostě v takové situaci jsou nějaká pravidla, pro část lidí to je nepříjemné. Co se dá dělat no, kdyby mohli jet všichni, tak asi jedou. Poznámka o dušení se v rouškách na mě taky působí… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Občan řídící se doporučením vlády „používejte zdravý rozum“ nosí náhubek tak, aby se – v rámci ochrany svého zdraví – nedusil, nedocházelo k zapařování kůže a její následné infekci … Tím spíš, když konzumujete, tak mít náhubek nemusíte …

Anonym ze severu

Naopak, plní svou funkci.

Dopravak

Tak ono kde jsou tolik ekonomicky proklínané staniční zálohy…(v propadlišti dějin)…, stálé pohotovosti dráteníků, MUVkařů atd…….. Holt, vyjde ekonomicky výhodněji nechat lidi svému osudu……Co jsme chtěli, to máme……. (anebo ruka trhu se ještě nenaučila opravovat vedení, přestavník, izolátor atd…)

Zdeněk Frič

Ve firnácch soukromníků,plně vytíženi jinými,pro vlastníka zajímavějšími úkoly.
Dopravák a taková stupidní otázka,?

Jiří Kocurek

Tu neviditelnou ruku trhu je potřeba zaplatit. Nebo myslíte, že v Německu tu neviditelnou ruku trhu zakázali a mají tam plánované hospodářství?

Luděk Štěkala

Já bych to nesváděl na neviditelnou ruku… Obzvlášť když jde o státní organizaci. Státem řízená „firma“ z principu nemůže být vedená tržními silami, protože ji za její výkon nehodnotí zákazníci (ne)zakoupením produktu.

Byť je to v tomto kontextu absurdní příklad, můžu vás ujistit, že kdyby Správa železnic musela bojovat o zákazníky v tržním prostředí, tohle by se jí mohlo stát maximálně jednou, jelikož hned potom by zkrachovala.

Jen aby bylo jasno – já si myslím, že to je celé hrůza a s polovinou Vašeho komentáře souhlasím. Nemůže za to ale trh, naopak státní plánování (tedy opak trhu).

Jaaaa