Komentář: Stát má ve slevách chaos. Teď by je měl zrušit v Relaxu u RegioJetu
Palubní servis ve žlutých vlacích. Foto: RegioJet
Páteční rozhodnutí ministra dopravy Dana Ťoka nechat Českým drahám proplácet slevy vždy z ceny, za kterou si mohou lidé koupit
jenom jeden dotaz – podle ministerstva tedy senior neni dospely? a proc ma pak volebni pravo??
Zde se neposuzuje dospelost, ale socialni oblast.
Slevy by neměly být nikde – je jedno jestli někdo ubytovává jistou část obyvatel za virtuální vysoký nájem jehož část těží z radnice, nebo vozí virtuální studenty (nebo si najme skutečné, nebo aspoň nafukovací ? ) a těží doplatek za jízdné které si sám stanoví – je to celé blbost.
Sociálně slabí studenti můžou dostat podporu přímo, zbytek od rodičů, kterým ty peníze stát vůbec nemusí brát a část jich během toho procesu ztratit za režii a podvody.
Tento článek měl být spíš označený jako komentář autora. Slovo vy…….t je hezky použito, bohužel jen jednostranně.
Proč je zde stanovisko RegioJetu a ne ČD? Proč chybí stanovisko LE? Vypadá to, že tento článek hází špínu jedním směrem. Trochu to překračuje jistou nestrannost.
Viz titulek: Komentář. ČD měly možnost se ke svému očůrávání vyjádřit už minulý týden v textu, kde jsme na toto upozornili.
Dotaz: A zeptali jste se na to u ČD?
Titulek mi promiňte. Beru zpět.
LE se myslím také nechtěl vyjádřit.
Mělo to být nastaveno dvěma způsoby, které nijak neomezují možnosti cestujících:
1. O kompenzaci žádá dopravce. Kompenzace bude počítána vždy z nejnižší jízdenky na trase. Dopravce pak může cestujícímu poskytnout libovolné vyšší služby nebo třídu, rozdíl vůči nejnižší ceně jde ale na jeho vrub.
2. O kompenzaci žádá cestující ex-post. Dopravce se ke každému chová naprosto stejně. Cestující si vybere jízdenku a služby, zaplatí, stát mu proti žádosti 75% vrátí. Vyšlo by to teoreticky dráž (kompenzují se i nadstandardní služby), ale prakticky se dá očekávat, že mnoho lidí se na to vykašle, což je jejich problém.
Varianta 2. by znamenala i znacnou administrativni zatez, takze by byla drazsi i v pripade, ze by se cast lidi neprihlasila.
ad 2) Jak úřad pozná, že student jízdenku skutečně projel a nenechává si proplácet něco, co vyhrabal v koši?
Nijak… on bude mit urad dost starosti s tim, aby si ohlidal, zda se o neco podobneho nesnazi dopravci… doobsadit volna mista virtualnim studentem.
Tisklo by se na ni číslo dokladu/průkazu, se kterým se prodá ( za plnou cenu). Pouze po předložení téhož dokladu bude platná při kontrole během jízdy i pro uplatnění dávky. Ideálně by ten průkaz měl vydávat stát po ověření nároku. Není důvod rozdávat peníze jednoduše.
Tento článek by měl být jasně označen, že se jedná o názor redakce nebo autora. Pokud použiji slovu „vyčůranost“ v diskuzi, předpokládám, že mi bude příspěvek smazán…
To je najednou kraválu a srdceryvných vyjádření.
Trochu kontrast s těmi po podobném opatření u ČD. 🙂
Když tak sleduju ten bordel na kvadrát, jestli ono by nakonec nebylo bývalo lepší zkrátka posunout hranici bezplatné (= nijak přímo nekompenzované?) přepravy ze 6 např. na 15 let a hotovo. Tam jsou definice i postupy zcela jasné, vlastně by se změnilo jen jedno číslo. Tedy ne že bych raději neviděl těch 6 miliard (to jsem zvědav, kolik reálně) raději v navýšení objednávky dopravy popř. údržby.
Nesouvisí bezplatnost s nenárokem na místo k sezení? A přineslo by to dostatečný počet hlasů voličů?
Pokud zrušit slevy u Relaxu, jelikož je to komfortnější a dražší varianta, tak také u Pendolina ze stejného důvodu. Pokud nějak zohledňovat 25% bonusy u Leoexpresu, tak také ČD body u e-shopu ČD. Oba soukromí dopravci vlastně jen kopírují finty ČD. (Nebo obráceně? Neznám vlastně historii těchto fint.) Podle stanovených podmínek by se v obojím měl udělat pořádek. Nejnižší cena, podle které by se měla počítat sleva, u jednotlivého jízdného je např. u Českých drah často skupinová sleva nebo některá z krajských a celostátních jednodenních síťových jízdenek nebo nejlevnější včasná jízdenka, a z těch by se tedy měla vypočítávat cena… Číst vice »
U Pendolina není třeba nic rušit. Servis navíc je u nich řešen povinnou SC Místenkou, ze které se žádná sleva nepočítá. Ale máte pravdu. Pokud se má u RJ proplácet i Relax, tak by bylo fajn proplácet jen do hodnoty Low-Cost a cokoliv nad by měl být přípatek, který si cestující hradí v 100% výši.
Takže Pendolino se bude proplácet v plné výši, ale u RJ jen lowcost.
Proč?
Samy ČD tak rádi označují Pendolino (a Railjety) za něco extra, takže buď kompenzovat u obou dopravců vše nebo nic.
(no a nakonec – ten lowcost je dost často skoro cenově stejně, jako Standard, takže už je úplně jedno co se bude proplácet)
Rozdil mezi Standard a Low cost na trase Pha-Ova muze delat 60,- Kc na jednoho cestujiciho… a to na doplatku, tedy v neprospech danoveho poplatnika. Takze pokud pojede 30 studentu a 5 duchodcu v kategorii Standard, ackoliv mohli obsadit Low cost, pak jim na cestu tam a zpet odevzda jeden pracujici s prumernou mzdou vse, co zaplati na danich ze mzdy.
A ted mala slovni uloha… kolik spoju jede denne ? jakou maji prumernou obsazenost ? … a hlavne, kolik danovych poplatniku se na danich musi slozit mesicne na rozdil mezi Low cost a Standard ?
Vždyť jízdenka do pendolina je nižší než u RJ relax … Vyšší cena je pak dána místenkou ze které se kompenzace neplatí.
Že příplatek v podstatě za lepší třídu nazývají místenkou, a tu lepší třídu pořád nazývají druhou, to je v podstatě jen takový malý podvod, který by na faktické posouzení neměl mít vliv, když tam ta „místenka“ je nezbytnou součástí jízdného. Je to už i vyšší standard, i za vyšší cenu.
Podvod to právě není, protože ten vyšší standard si cestující platí vždy v plné výši a neproplácí se z něj kompenzace.
Ano, nedávat slevu na síťové jízdenky je taky hezký způsob vysávání peněz. Student, který o prázdninách cestuje, si letos koupil např. týdenní za 690 Kč. Nově bude jezdit levněji za jednotlivé jízdné. Řekněme, že utratí 400 Kč, pak ČD utrží celkem 1600 Kč místo dosavadních 690.
Klasika. Opět na hloupou a populistickou politiku státu doplatí ti, kteří chtějí cestovat kvalitněji ať už u RJ nebo ČD. Nejprve se zruší sleva v byznysu (a jednička u ČD) a teď se bude rýpat ještě do Relaxu (ač cenově tam vyjde jízdné většinou stejně jako u klasické 2 tř. ČD, často i levněji pokud u ČD není nějaká akční jízdenka) Mělo to zůstat jak bylo – sleva 50% bez ohledu na to, co si jako cestující vyberu. Jezdíme dost často vlakem celá rodina, u RJ pokud jedeme všichni 4, tak je byznys jasná volba zejména kvůli nejmenšímu dítěti. Jednak… Číst vice »
Ti, kteri chteji cestovat kvalitneji, ti stale klidne mohou, ale hezky za sve… ne na ukor nekoho jineho. Stat tu preci neni od toho, aby nekomu platil vyssi standard.
Vsak oni budou – za sve. Autem.
Relax u je vždy dražší než u ČD řeklbych že na trase PH- OV je od 300 do 499
jizdne v relaxu neni v zadnem pripade levnejsi nez v 2.tride CD. Chtel jsem si koupit jizdenku Praha-Brno, abych byl drive doma. Super Regiojet chtel za relax 269 korun, tak jsem si jeste 40 minut pockal na Ceske drahy, kde jsem jiz jizdenku za 109 korun mel koupenou.
Je to případ o případu.
Clanek hodnotim kladne. V podstate mam podobny nazor.
Ale to stanovisko RJ je tedy masakr. On tim v podstate rika, ze stat jim ma doplacet i nadstandard, protoze jim to pomuze v boji proti konkurenci. Akorat je to po Ondrujovsku zabalene do spousty libivych, ale celkem prazdnych frazi.
No však je to vybrečené od Jančury přímo u Babiše, tak co se divíme, že…
Tady je prostě blbě to , že se říká druhá třída. Mělo by to být, že stát zaplatí 2 třídu. Tedy tu běžnou jízdenku. Z toho se určí 3/4 pro dopravce. A jestli se důchodce nebo student rozhodne pro bussiness nebo premium, nechť si to pak doplatí do té ceny. A B) Mělo by se to prostě prodávat přes nějaký státní systém. Jako ve Švýcarsku přes SBB. A pak to těžko někdo nafoukne.
Výměr MF č. 02/2018,
kterým se mění seznam zboží s regulovanými cenami
vydaný výměrem MF č. 01/2018
5. Zlevněné (zvláštní) jízdné platí v železniční osobní dopravě v rámci integrovaných veřejných služeb pouze ve 2., základní, ekonomické vozové třídě odpovídající nejnižšímu standardu nabízenému dopravcem, a to s výjimkou bodu 10.1. této přílohy.
A to mně někdo psal že RJ se též řídí výměrem ministerstva financí. Je zřejmně patrné že Jančura porušuje předpisy.
No vida, cenový výměr už jste našel. Našel jste tam i výši kilometrického jízdného, které je podle vás nařízené tímto výměrem?
Vy jste stejně komik. Když jsme tu vedli před týdnem debatu o byznysu, tak o Relaxu nepadlo skoro ani slovo, protože špatný byl byznys. Jakmile se ukázalo, že v byznysu samozřejmě slevy neplatí už od začátku (pouze šlo o tiskovou chybu v tarifu), tak najednou vadí Relax. A až (což se doufám nestane, jinak s ježděním vlakem končíme) se eventuelně nebude sleva vztahovat ani na Relax, tak začnete řvát, že Standard je moc nobl a má moc služeb, tak by se (ostatně už to tady někdo zkoušel v diskuzi) měl proplácet jen Lowcost…. Já bych se zeptal opačně, proč by… Číst vice »
Proč by se v kompenzacích měli proplácet služby? Služby ať si zaplatí cestující ze svého.
Jestli jste nečetl tak jsem psal že v případě trasy PH – OV stojí jízdné maximálně 300 Kč a z toho ať je sleva a to co je nad si cestující doplatí za ty služby
Jenze on je nepripustny i ten Standard a to od sameho zacatku… alespon ja na to upozornuju po celou dobu. Definici, kterou vydalo pro kompenzace MF, totiz odpovida pouze Low cost a nic jineho.
Jinak dopravce muze nabizet sluzby navic, to mu nikdo nezakazuje… ale nepripustne je, aby ty sluzby navic kompenzoval stat. Pokud to ma nekdo jako konkurencni vyhodu, neni v tom problem, ale at si to realizuje za svoje.
On ten chaos je v celém veřejném sektoru, nejen v dopravě, to jen na okraj. Ono je to stejně celé vtipné, někdo si počítal slevy z nadsazené ceny, někdo má více tříd a nacpat je do dvoutřídního zastaralého systému je nemožné, někomu ani nesedí 0,25xcelé jízdné… Dá se čekat ještě nové podvody, když kontrola neexistuje, takže 6 mld. je asi hodně podseklé číslo, vycuclé pohledem z okna. Celé to vzniklo u Babišů na WC, chci nasypat svým voličům benefit datloval do SMS, dáme zdarma cestovné a basta. 😀 Takto uvažují podnikatelé střelci, hodím do hry bank a uvidíme co z… Číst vice »
S tim, ze ma nekdo vice trid se pocitalo… proto MF dalo do Cenoveho vestniku tuto formulaci: „základní, ekonomické vozové třídě odpovídající nejnižšímu standardu nabízenému dopravcem“. Tam neni co resit. 😉
včil je to na nově
Vtipné, jak si RJ mění ty třídy jak je potřeba. 🙂 Pročpak na CZ území je Relax 2. třídou a přejezdem SK hranice je z toho najednou 1. třída? 🙂
http://web.archive.org/web/20150322103349/http://regiojet.sk/opencms/export/sites/regiojet.sk/prepravne-poriadky/PREPRAVNY_PORIADOK_IC_RJ_14.12.pdf
budíček, je rok 2018
Ale tak za mě je to alespoň první vlaštovka kdy web zdopravy otevírá i téma které se RGJ nehodí do krámu. A že Relax je prvni třída že zištných důvodů označena jako druhá ví každý kdo se o toto zajímá a nic na tom nemění ani propagandistické vyjádření RGJ které se skoro vůbec nedrželo tématu. Vložení důchodců a děti zdarma od LEO snad ani nemá cenu komentovat. Pokud jim toto projde tak pak uz je jen krok důchodcům nebo dětem platit za to aby s nimi za předražené jízdné jeli. …….
A to je problém Regiojetu, že služby ČD jsou ve dvojce nulové, takže jeho služby pak vypadají i v tom Relaxu jako luxus? Nikdo nebrání ČD udělat si nějaký tarif ČD Relax, nasadit na to lepší vozy, zavést tam servis a prodávat to třeba za obyčejné jízdné 2. třídy (čili ještě dráž než se prodává v 90% Relax). Podle mě by se vůbec nemělo operovat s třídami, je to dneska přežitek a i dvojka u ČD v jednom vlaku může mít různé podoby, prostor atd. Buď se do toho nemělo rýpat vůbec nebo vzít nějakou základní cenu, do které se… Číst vice »
V podstate je to problem Regiojetu. Nikdo mu nebrani rozdelit cenu na jizdne bez servisu a doplatek za sluzby. Pak by se kompenzace pocitala za jizdne a cestujici by se sam mohl rozhodnout jestli si priplati. I pro ministerstvo by to pak bylo snadno prokazatelne.
treti trida se stenicena, druha trida bez stenic a prvni trida bez stenic a s raminkama!
Je to celý špatně nastavený, viz taktika Leo Expressu. Kdo brání jakémukoli dopravci se zaměřit na dotované cestující. Jezdit například jako v článku Praha – Ostrava za 1000 za sedačku. Cestující si jednou koupí jízdenku za 250 a pak už navždy jezdí zadarmo, ale dopravce za každou jízdu inkasuje 750. Určitě nebude mít problémy s naplněním a bude vysávat stát a zároveň vydělávat víc než ostatní dopravci. A když se to vezme do extrému, tak klidně i za 10 000 za jízdu. Zaplatit si permanentku na trasu Praha – Ostrava za 2500 nebude mít nikdo problém.
Až se tak stane, tak lamentujte. Nyní nemá smysl komentovat co by – kdyby…
Omyl, ma cenu to resit nyni, tedy driv, nez se to stane. Je to potencialne zneuzitelna mezera, kterou je nutne zalepit.
Stejne tak byl zneuzit treba system korunovych dluhopisu…
Tohle mně zajímá, není lepší jet po koridoru regionovou čd ?
Haha, vtipné. Na něco inteligentnějšího se vaše hlavička nezmohla?
nezmohla a ani čd nejsou chytřejší, proč se nevrátí taky k více třídám, které budou na vlaku a né na spoji? Už jste pochopil, co jsem tím myslel?
Nějak jsem nepochopil tento váš příspěvek k tématu…, ale spíše mě vysvětlete, proč si váš mozek musí, kdykoliv to jen jde kopnout do ČD?
Nechápu proč mají daňoví poplatníci přispívat části obyvatelstva na kávu a denní tisk…
a rájec. Je vidět, že jste sním nejel, jestli máte problém, tak já vám tu jízdenku koupím.
vždyt jste psal že nemáte na jízdenku v pendolinu a nyní by ste někomu chtěl tu jízdenku koupit? 🙂
on nemá kartu nebo co, já bych mu to koupil a on by mně dal peníze, co je na tym špatnýho, já to dělám neteři a sousedům,l všichni nemají internet a když jsme u toho jízdného, tak jedna důchodkyně se zeptala jak se může prokázat věkem a na okýnku čd jí bylo řečeno, že stačí ukázat tu in-kartu, ale já jsem jí říkal, at tu in kartu vrátí, že čd jí vrátí peníze, ale ona řekla, že by se neměla jak prokázat průvodčímu. Joo a k tomu pendolínu-mirek dušín by taky nejel, nebot pendolíno IItřída není, byl by to podvod.
IN kartu vracet nemusí stačí že ji vrátí alikvotní část z aplikace nahrané na té IN kartě.
Ono taky IN kartu moc studentu asi nevraci… neni pro to duvod. Pokud jezdi pravidelne do skoly, tak si na ni nechaji nahrat mesicni jizdenku a IN karta jim zaroven slouzi i jako doklad na prokazani veku. Je to pohodlnejsi, nez tahat papirovou jizdenku a k ni jeste nejaky doklad. 😉
„A taky biju černochy“…..
Takže to máme rajec, kávu, denní tisk… Tohle všechno odečíst ze základní ceny a až teprve do této částky kompenzovat státem. A nejen v Regiojetu, ale i u Leo a ČD.
Mimochodem kreditovou jízdenku u Regiojetu mám ale již téměř nevyužívám. Nějak není důvod.
ale kolik odečíst, někdo si vezme blesk, někdo idnes s přílohou, já třeba kávu nepiji a soused mě dal jeho rájec, tak on rájec neměl. Děláte to složitě a za chvilku navrhnete, že by se mělo aji odečíst poplatky za český rozhlas, internet, používání 220V a i ta květinka na wc bude vadit…
Noviny a časopisy má RGJ v podstatě zadarmo (u časopisů se svého času Regiojetu měl platit i poplatek za to, že to vůbec budou ve vlaku / busu nabízet a ještě to dodat samozřejmě zcela zdarma).
Náklady na kávu jsou v podstatě max 5 Kč.
Voda v nákupu bude ještě míň než kafe v tom objemu.
Vše má nějakou hodnotu a to i v případě, že je to poskytováno zdarma. Náklady na kávu máme v práci taky 5 Kč, ale to platíme jen a pouze to kafe.
Jinak vyčíslení nákladů lze velmi jednoduše spočítat v tom poskytovaném objemu jako jakýsi průměr. A je pak na MD jako plátci kompenzací, jestli danou částku uzná jako objektivní, nebo vycucanou z prstu.
Proč ne? Dopravce nezavedl denní tisk a kafe na základě slev. A jak vlastně stát na to přispívá, když jízdenka včetně kafe, tisku atd. je ve většině případů levnější než u dopravce bez služeb ve 2. třídě? I ten Relax vychází kolikrát míň než ČD ale pořád je z neznámého důvodu trnem v oku.
Komentář Regiojetu je zoufalý. Mladý člověk vlastním autem obvykle nejezdí. Používá zásadně veřejnou dopravu. Pokud ho něco může ve veřejné dopravě udržet v době, kdy už může jezdit autem, není to vzpomínka na levné cestování v minulosti, ale aktuální kvalita veřejné dopravy.
Mladý člověk ale taky může zvolit hodinovou cestu (Ostrava>Olomouc / event. Pardubice>Praha) jako prioritní způsob cestování do školy z domova, místo toho aby si platil za kolej nebo byt. Sice mu to sežere dvě hodiny času denně navíc, ale za tu cenu to stojí. Jinými slovy nebere cestující autům, ale obyvatele ubytovacím zařízením (studentským).
Neteř jezdí už 5 rok, ty koleje(ubytování) prostě nejsou a v nájmu je to drahý a po té slevě, na to dojíždění budou mět aji rodiče, kteří jsou z chudčích vrstev, přesně na tohle cílí vláda. Podpora tohohle je více k východu a dále od bohatší prahy.
myslím že se tím docela vylidní i středoškolské interáty
To je zajímavý, že Brno teďka zavádí modré zóny a hlavním argumentem jsou studenti a jejich auta, kteří blokují půl parkovacích míst…. tak já teda nevím, jestli jezdí nebo nejezdí.
Z článku: Nejde ale o diskriminaci: ČD nikdo nebrání, aby nabízely jízdenky v druhé třídě dražší tak, jako to dělaly před příchodem konkurence.
Však je určitým skupinám začly nabízet pouze za kilometrický tarif a hned z toho byl humbuk…
A dle mého jízdenka v tarifu RJ je stejná (někdy dražší,někdy levnější) jako kilometrický tarif ČD.
Jestli RJ do te ceny zahrnuje i cenu za služby s tím spojené tak pro by se kompenzace měli vztahovat na služby v ceně jízdenky.
A redakci zdopravy věřím že po MD budou žádat vysvětlení proč tomu tak je a čtenáře budou informovat.
Omlouvám se. Snažil jsem se to v diskuzích vysvětlit opravdu polopaticky, v čem byl postup ČD očůráváním. Zjevně ne úspěšně.
ČD sice chtěli doplatit do kilometrické ceny, ale proč RJ může chtít doplatit jejich nejdražší druhou třídu, když mají nejlevnější low cost? Tohle Vám nepřijde jako očůrávání?
Očůrávání je, když z cestujícího se slevou mají ČD vyšší příjem, než na stejné sedačce sedícího cestujícího bez slev.
Nutno dodat že „druhá nejdražší“ u Regiojetu v praxi znamená cca ten kilometrový tarif ČD… takže v tom problém není. Problém je v tom, že u ČD se s tím čaruje, aby kompenzace byly za plnou, ale pokud pojede někdo bez nároku, zaplatí méně. U RJ ne. Tam vždy čtvrtina z výchozí ceny.
ale já to plně chápu a také chápu že Jančura stále očůrává s tarifem Relax ale to nikdo na MD neřeší
z článku ve vyjadření RJ jasně vyplívá že cena jízdenky se skládá i ze služeb…
tak když to vezmu selskou logikou tak skutečná cena jizdenky u RJ je pouze v tarifu low-cost a ve všech ostatních třídách je v ceně jízdenky i příplatek za služby které jsou tarifu Relax a i Standart.
Myslím to, co píšete o ČD a humbuku.
ale však se kolem toho právě ten humbuk udělal a hned se to řešilo na MD
ale u RJ Relax zůstal bez povšimnutí…
a jak jsem psal dle mého ČD nabízejí určité slevy ( super akční,akční) a jiné jízdné tak ty slevy mohou být také jen pro určitou skupinu cestujících kteří nemají státem nařízené slevy… proč by ČD nemohli té skupině cestujících dát svojí vlastní slevu? tudíž to může být jiný druh jízdného pro jinou skupinu cestujících a též to bude v pořádku.
Ať si jim dají vlastní slevu, ale nechodí pak s nataženou rukou do státního rozpočtu, že chtějí kompenzaci z nesmyslně vysoké ceny. Tohle myšlení, jak se vším očůrat a najít nějakou výhodu pro sebe, to z téhle země opravdu jen tak nezmizí a vždy se najde dostatek duševních velikánů Vašeho typu, kteří to ještě budou obhajovat a tleskat.
já to neobhajuji… ale vy budete také asi duševní velikán který za celou dobu obhajuje podvody u RJ v tarifu Relax protože když by vám to vadilo tak jistě vznášíte dotazy na MD… tak jako jste napsal dnes ve vašem komentáři (Kompenzace na slevy v Relaxu stát posvětil v době, kdy RegioJet vstoupil na trasu Praha – Ostrava. Tehdy bylo cestování v této třídě levnější než většina jízdenek v českodrážní druhé třídě. Doba se ale změnila, ) a též jste napsal (Relax jsou vozy první třídy po rakouských ÖBB, které RegioJet v Česku označuje jako druhou třídu. Jenže od levnějších… Číst vice »
Nemohu za to, že neumíte číst. Text na téma, proč i v Relaxu, tu byl někdy v červnu.
tak to se omlouvám ten článek jsem nečetl…
zkusím ho dohledat…
Příklad, vy vlastníte obchod a zaměstnáváte prodavačku a taky by se vám nelíbilo, kdyby ta prodavačka dělala nějaký akce, slevy atd, nebo si natiskla stravenky a ty rozdávala ve velkým, jak to čd dělají s in-kartou.
pane Petře aplikace na IN kartu si cestující zaplatí například abych získal slevu 50% tak na rok zaplatím 2990Kč
Tak zde neuvádějte takové stupidní příklady
a ta sleva se majiteli líbí? A tu vstupní částku si ta prodavačka vzala celou, nebo majiteli něco dala? Tohle nejsou stupidní příklady, tohle je příprava pro státního žalobce.haha.
Kdyby se ta sleva majiteli nelíbila, tak už by se za tu dobu asi ozval. Ta karta je takovou formou podpory cestování. Pokud máte pocit, že se dráhy tímto dopouštějí trestného činu, tak to trestní oznámení konečně podejte…
coudy: Obecně by se mela zastropovat maximalni cena listku dle kilometrove vzdalenosti, tedy například Praha – Ostrava maximálně 300 Kč, takže pokud student pojede v úterý za 240 Kc v jakemkoliv tarifu, zaplatí 60 a stát doplaati 180 Kč. Pokud v pátek odpoledne bude stat listek 500 Kč, stat zaplati 75 % z 300, tedy 225 a student 275 Kč. Tim se omezi maximalni cena a odpadnou extrémy.
dle mého když by stát nařídil soukromým dopravcům cenu za kterou mají jezdit tak by to asi bylo na žalobu… jelikož existuje nějaký kilometrický tarif a nyní dopravci Z Prahy do Ostravy jsou schopni jezdit za těch 300Kč a i míň tak by se měl předělat kilometrický tarif a ten by měl být platný pro všechny dopravce pak z částky nad cenu kilometrického tarifu si mohou účtovat ruzné služby ale za ty by již nedostávali žádné kompenzace. příklad: nyní jízdenka z PH do OV u RJ 499Kč tudíž jízdné 300Kč a 199 Kč si cestující zaplatí za nadstandartní služby… nyní… Číst vice »
Stat nemusi narizovat soukromym dopravcum za kolik maji jezdit. To at si urci v ramci konkurencniho boje oni. Podstatne je, pokud se bude dodrzovat, ze kompenzace bude z ceny „odpovídající nejnižšímu standardu nabízenému dopravcem“ a vic neni co resit. Je to opravdu celkem jednoduche.
Ceny zastropovane jsou vymerem MF. Ty maxima jsou ale jeste vyssi nez Obycejne jizdne CD.
jo je to kilometrické jízdné… které v případě trasy PH – OV je 484Kč
proto jsem i psal že když dopravci dokáží jezdit za nižší ceny tak by se kilometrické jízdne mělo předělat…
a tudíž když by dopravce chtěl vyšší cenu tak tu už by mu zaplatil cestující
dopravce přes tu cenu nesmí jít a tak cestující to nemůže zaplatit…jsem hledal u čd a nevěděl jsem, že u nich stojí místenka 70kč-jedna, jedna jízda! Mám tušení, že mně někdo hacknul nebo je to pravda?
místenka k jízdence je zdarma…
jinak samotná místenka je za 35Kč
Tak to je důvod proč se do toho vejde u Regiojetu tarif Relax ve špičce.
vždyť jsem to také psal že u RJ je relax někdy dražší a někdy o něco levnější než kilometrické jízdné…