Komentář: První týden byl antireklamou na liberalizaci železnice

Jednotka RegioJetu UL, interiér. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářJednotka RegioJetu UL, interiér. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Česká železnice má za sebou první týden po velkém třesku, kterým byl nebývalý nástup alternativních dopravců na dálkové i regionální

Zpět na článek
449 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Cestující

Dnes společnost Arriva zrušila 3 rychlíky z Prahy do Rakovníka a zpět, protože strojvedoucí nenastoupil do práce. V jiné jejich soupravě na stejné trati nefungovalo WiFi ani zásuvky, i když polepy na voze označeným nápisem Idol hlásaly něco jiného. Vzhledem k tomu, že cestující přestupuje na spoje jiných dopravců, zajímá mě, jak má ministerstvo dopravy povedené návratky jízdného navazujících spojů a zajištění náhradního spojení. Protože jinak hrozí, že cestujících kteří dále přestupují ubude

Chytrý za 2

Arrivě by měla být vypovězena smlouva a vypoklonkována z dopravního sustému.

Vladimír D.

Pěkně nám to začíná: hned dva vlaky projely signál stůj. U Mladé Boleslavi projel ráno rychlík návěstidlo se signálem stůj a poškodil výhybku. Protijedoucí vlak byl včas zastaven. U Hořovic na Berounsku zase projel návěstidlo zakazující jízdu osobní vlak a dostal se na kolej, po níž jel proti němu rychlík. Oba vlaky zastavily na pokyn dispečerů dva kilometry od sebe. Nikomu se nic nestalo a nevznikly žádné škody. „Mýlit se je lidské. Mýlit se může učený i obyčejný ….“

Leinad

Když na S49 místo 809 přijede 845 s průvodčím, nemám dojem že by to bylo zhoršení.
Když Arriva je schopná do Hostivaře dojet i ve všední dny, taky to nevidím jako horší.
Asi někomu vadí, že v 845 neplatí režijka, zato tam štíplistek umí prodávat PID.

Vladimír D.

Námět pro příští televizní pořad Máte slovo M. Jílkové.

Petr

To je z toho, že je ČD moc rozmazlovalo. :-)))) Jinde je to z deště pod okap.Tedy jisté kosmetické změny jsou. třeba záměna 754 za 750 .

Leinad

Moderní regionovou.

Patrik

Keď už začne byť česká železničná doprava o poriadny kus pred tou slovenskou, tak sa stane toto a zase sme na tom podobne. Bohužiaľ nie našimi pokrokmi, ale českou neschopnosťou. Nechápem.

Chyrý za 2

To jsme tak blbí? TaK!

Miloš

Spíš si myslím, že slovenská železnice tu českou jednou strčí do kapsy

Petr

Tak jsem si tak dnes říkal, že dopravci se mění, ale brejlovce zůstávají. Před změnou GVD byl hon na brejlovce jedoucí na R26, aby je každý ještě vyfotil, tak vstřícné ČD jim každý den jednoho před objektiv poslaly. A hleďme DB jim dopřává stejnou řadu na focení a rovněž každý den.

Hen ten oný

No ano. Ale jak na této skutečnosti budeme stavět?

Petr

Vypsáním VŘ na trasu včetně nových vozidel, nebo alespoň půjčovnou vlaků, když je dopravci nemají.

Vladimír D.

Co říkáte na toto? Přijdou velké změny – dokonce i ve vlacích Českých drah přestanou platit jízdenky ČD. To mohl vymyslet jenom bĺbec.

Leinad

A je důvod aby v autobusech Probo Bus platily jeho jízdenky a ne jízdenky PID?

Hen ten oný

Tó nevim. 🤔

Kylchap

Axiom. Každý soukromník je lepší než ČD. Ergo kladívko, Arriva je lepší než ČD. Tak nereptejte!

Chytrý za 2

Nelze než nesouhlasit.

Pavel

Na trati Bylnice – Vsetín to Arriva dokazuje každý den.

Zubař 69

Co se týče tratě Praha-Tanvald, jezdit na rychlíku s motorovým vozidlem 854 (hydra) které je určené na osobní a spěšné valky co se týče pohodlí a sedaček je prostě otřesné. Hydra fakt nemá co na rychlíku dělat, 845 není o moc lepší ale furt má pohodlnější sedačky. Arriva by se měla mnohem víc zasnažit a vzít si vzor s regiojetu které nasazuje v Ústeckém kraji vozy 845 pouze dočasně dokud se nevyrobí nové jednotky. Arriva je bohužel nemá v plánu nahradit a bude je provozovat dlouhodobě a to je chyba.

Dominik

854 má docela pohodlné sezení i na delší cesty.

Axel

Nevím v jakém provedení jezdí 854 mimo Zlínský kraj. Ale ani já a ani moji známí nechtějí jezdit typem 854 v podobě v jaké jezdil ve Zlínském kraji. Doufám, že mimo výjimečné situace (srážky normálních vlaků = typ 854 jako záložní vlak) se už s 854 nikdy nepotkám … opakuji – mluvím o podobě v jakém jsem typ 854 zažil ve Zlínském kraji (tipuji že interiér je starší než já)

Dominik

Myslel jsem toto: https://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto/200701/PICT2846.jpg
Nebo v najbrtí verzi, docela měkké posezení, příjemné na opírání, dobře topící. Nevím, co Vám natom připadá špatně.

Axel

Pokud si vzpomínám dobře, tak to vypadalo jinak – sedačky byly spojené (=nebyly oddělené) a přihrádky na tašky byly nad cestujícími. Primárním problémem jsou ty sedačky proti sobě. Netvrdím, že na 15-20 minut jízdy to vadí. Ale hodinová jízda, (jak trvá jízda regionálním vlakem) mi vadí s pokrčenými nohami. Nevím jak se Vám jezdí v té verzi kterou jsem popsal, ani mě a ani mým známým se nesedělo příjemně taky kvůli sedačce. Nerozumím tomu „najbrtí“… to je přece otázka barvy zvenku, ne? S interiérem to nemá nic společného … sice jezdím vlakem relativně často, ale nevšiml jsem si, že by… Číst vice »

Dominik

Spojené sedačky má snad už jen 854 027, které byly ponechány některé reteoo prvky s ohledem na případné retro jízdy. A to jsem 854 jel v různých krajích, a krom 027, jsem se již nikde se spojenými sedačkami nesetkal.
Ano souvisí, najbrtí 854 má i modrý potah sedaček uvnitř.

Se sedačkami proti sobě problém nemám (a to mám skoro 180 cm), běžně jsem v tom jezdil trasu Kolín – Martinice/Trutnov, či Hradec – Letohrad a vždy v pohodě, jak říkám, vždy teda měla oddělená sedadla.

Axel

modrý interiér si nepamatuji. Byl do červena. Nejsem si jistý (a proto jsem o tom nenapsal), jestli to byla taková „ulepená“ tmavě červená cosi-jako-koženka). Ale to hlavní – vím, žena trati, kde vlak opisuje 180-ňový oblouk (Uherské Hradiště-Staré Město), tak že se nedalo udržet na svém místě, ale člověk byl natlačený na svého souseda – proto zdůrazňuji že si pamatuji sedačku na které člověk klouzal do strany. Na poličky nad hlavami cestujících si pamatuju, protože právě v tomto úseku mému kamarádovi spadla na hlavu cizí taška – myslím z poličky přes uličku. Opakuju z poličky přes uličku. Což bylo kvůli… Číst vice »

Vladimír D.

Inu „Jiný kraj, jiný mrav.“

Vendulka 75

Ale potkáš,v neděli 1762 z Bojkovic pravidělně,když tak jeď raději Arrivou,nebo autem,protože ty jsi úplně zblblý z té Arriva.Nevozíme kafe a nemáme WiFi,ale dojedem do cíle.Jo, když to začalo jezdit, tak ses hrál ještě v uhláku na horníky,po dílnách vyměněno,tak jak vidíš to foto i v modré.A v 845 to bude tak ještě 10 let,nebo to půjde do Parsu a bude to naprosto stejné,tak nekecej nesmysly.

Pavel

Milí Ježíšku. Do nového roku si přeji nového dopravce na trati Horní Lideč – Vsetín. I když nám vedení kraje, které má k tobě jistě blíž než já (alespoň podle názvu) slibovalo, že bude líp tak lhalo. Dnes ráno 23.12.2019 vlak Arriva Horní Lideč – Vsetín odjezd 6:20 opět nejel. Náhradní doprava nezajištěna. Tak prosím tě udělej zázrak a když ne, tak ať si Čuňka s Boťkem aspoň vezme čert.

Axel

Jestli chceš skutečně aby na Arrivu byl spoleh, tak napiš na Zlínský kraj dopis (podatelna@kr-zlinsky.cz) a nabidni svědectví které tady anonymně popisuješ, tak aby byl důkaz, na základě kterého Arriva bude platit smluvní pokutu.

Holt dříve nebo později Arrivě dojde, že lepší si najmout výpomoc než platit smluvní pokuty.

Chytrý za 2

Osobní doprava se zrušuje. Spěšné vlaky a rychlíky začlenit do východní skupiny. Za provedení železniční reorganizace všem zúčastněným vyplatit po šesti korunách. 🐱🐶

Pavel

Už jsem psal i na koved a toto je odpověď:Dobrý den, rozumíme Vaší stížnosti, o situaci s ARRIVou víme, byli jsme téměř celý minulý týdn v terénu a vše viděli na vlastní oči. Každý rozumný člověk je schopen pochopit, že při najíždění nového systému nemusí být vše hned stoprocentní a některé věci se budou dolaďovat za provozu (to by se dalo použít například na ty komické německé nápisy „Sonderzug“ či „Nicht einsteigen“ na vozidlech), co však předvedla ARRIVA jsme nečekali ani v nejhorším snu. Je velmi smutné, že společnost, vlastněná renomovanou Deutsche Bahn, není schopna zajistit dostatečný počet vozidel, a… Číst vice »

Vendulka 75

Milý synku,psát na zlínský kraj nemá cenu.Vidět jen kastlu a že to má WiFi , kávovar a dostaneš napít vody,není jen o provozu vlaku na kolejích.Arriva svým způsobem vlastní jen pár lidí a z toho jsou zaplať pánbůh jestě bývalí strojvedoucí ČD,jinak by snad nejezdilii vůbec .Y ty slavné Linty a o 845 ani nemluvě , jsou ve špatném stavu,hlavně po motorickě a možná i elektronické stránce,protože se spojují i 15 minut,což dneska v provozu nelze.A další prověření přijde až nastane zima,mráz a sníh.A pokud to nebudou řádně udržovat, tak dřív nebo později je ta technika položí.Nejdou info systémy,,vlaky nápisy… Číst vice »

Axel

Pro Vendulka75 – odkud máte informace, že typ Lint a typ 845 provozovaný Arrivou ve Zlínském kraji má motory ve špatném stavu? Já tím jel minulý týden 3x a nevím o problému. Netuším proč u Vsetína má Arriva problémy, protože já jezdím jižněji (Bojkovice).
P.S. Tentýž typ vlaků (typ 845) jezdí už roky po stejné trase – jako rychlík už roky (Nitra-Trenčín-Uh.Brod-Olomouc-Praha) – takže proč tvrdíte, že Zlínský kraj se vykašlal na přípravu?

Pavel

Axel. Už podle toho jména jezdíš, ale asi jako stevard u Arriva. Protože člověk co jel vlakem (typ 845) na trase –(Nitra-Trenčín-Uh.Brod-Olomouc-Praha) – kde vás na záchod vyženou ve stanici protože ve vlaku je nefunkční, toto nemůže napsat. Takže i já tvrdím, že Zlínský kraj se vykašlal na přípravu.

Axel

Kromě několika jízd s regionální Arriva (Bojkovice-Staré Město) minulý týden jsem vlakem Arrivy jel 2x jednou z Olomouc a jednou z Prahy. Jako cestující. P.S. Zkuste použít hlavu – já reagoval na tvrzení, že kvůli nynější problémy Arrivy na části jejích linek ve Zlínském kraji vznikly protože kontrola se omezila na kontrolu „stojící vagony a wifi“. (já v jiné části Zlínského kraje zažil pravý opak – jízda bez problémů a rapidní zlepšení komfortu oproti RegioNovám a zejména oproti typu 854, který ČD nabízet nám cestujícícím ještě dalších minimálně deset roků – takže já osobně jsem se zuby nehty bránil tím… Číst vice »

Axel

Pro Pavel: Proklikal jsem vlaky (jejich aktuální zpoždění). Možná se pletu, ale ani jeden vlak Arrivy ve Zlínském kraji v tento moment nejede se zpožděním. Ani na jihu Zlínského kraje, a ani v severovýchodní části (od Zálesí na sever směrem ke Vsetínu a od Velkých Karlovic).
Takže narozdíl od některých mě zajímá pravda jaká je, nikoliv tvrzení anonymních „internetových hrdinů“, kteří možná píši pravdu, anebo taky kecají, tak jako asi kecá i „Vendulka 75“.

Vendulk,a 75

Synku,já nekecám já to vozím 40 let, tak snad o tom taky možná něco vím víc, jak nějaký snílek, který o tom provozu ví ,ale jen něco málo .Jestli jezdíš z Bojkovic podle řečí, dojdi na nádraží a pokecáme.

Axel

Paní Vendulka 75 – Pokud „vozíte“ (patrně myslíte řídíte) vlaky typů, kterými jezdí Arriva, už 40 let, tak nevím jak jste dokázala. Protože ani typ 845, ani Lint nejezdil před 40 roky. Tj. – ručíte za Vaši informaci, že oba typy Arrivy jezdící ve Zlínském kraji „mají v nepořádku motory“ – jak jste tvrdila výše? Nebo jen tak střílíte od boku? Ptám se naprosto prakticky – plánujem prodat auto na denní dojíždění a začít jezdit regionálním vlakem. Jezdí Arriva, používá typy 845 a typ Lint, takže pro nás cestující je dost důležité vědět jestli na trati Bojkovice – Staré Město… Číst vice »

Vendulk,a 75

Jo vozím vlaky 40 let a to auto určitě neprodávej.A až pojedeš těmi Linty a 845 tak běž za fírou a poptej se na technický stav vozidla,jak na tom doopravdy jsou.A né za jedním ,ale za více a určitě si to auto necháš do zálohy.Určitě nestřílím od boku,tohle samozřejmě neřídím,ale za ta léta praxe o tom trošku něco vím.Stačí Ti to a už jsem tě zval do Luhačovic,teď do Bojkovic a můžem pokecat.31.12 nebo 12.1.2020 v Bojkovicích ve 20.00.Aspoň se něco dozvíš o železnici a jejich dopravcích.☺

Vendulka 75

Prosím jsi jen cestující,tak běž za fírama a poptej se,nic víc,nic mín.Aspoň se třeba něco divíš.

Vašek

Jestlipak si páni konšelé zpívají“ Tak už máme, co jsme chtěli“???

Hen ten oný

No, možná si to představovali ještě horší.

víta Klozík

Dávat Jihočeský k dobru, to myslí vážně, po nehodě u Křemže kde bylo špatně snad vše…!!!

Paja

Holt je Šumava asi zakletá, naštěstí tam GWTR nikoho nezabili, i to se na Šumavě stávalo, ještě pod jiným dopravcem.

Chytrý za 2

Šel nádražák na mlíčí
https://www.youtube.com/watch?v=zHeTZE63bLw

Pinochet

…z dnesniho fcb… Okoušíme zázračné působení neviditelné ruky trhu na železnici. Trasu z Prahy do Tanvaldu nově obsluhuje společnost Arriva. Když dnes jejich přestavěný sovětský lůžkový vlak přijížděl z hlubin 20. století k nástupišti hlavního nádraží, z nedalekého hloučku lidí se zařazeně ozvalo, jestli je to náš transport do Osvětimi. Jen co zastavil, asi tři další lidé kolem mě nevěřícně kroutili hlavou a fotili si nápisy v cyrilici (to, čemu říkáte azbuka) a cedulky, že dveře nefungují. Tohle pojízdné muzeum vyřazených ruských vlaků jim asi přišlo ještě víc neuvěřitelné, než kdyby se v Česku objevily třeba… moderní vlaky. Když jsme… Číst vice »

Spravedlnost

Zato vozy rady B a 810, to u CD byl vrchol cistoty a moderny…

Je to sranda, jak se nas rezijkari snazi uz tyden presvedcit, ze do vyjeti soukromniku to tu s CD bylo jako druhe OBB. 😀 Jedine co nechapu je, zda to delaji z vlastni hlouposti a stesku po modre, nebo jim to nekdo z PR oddeleni CD plati.

Chytrý za 2

Co se mě týče, nejraději se hrabu v ….
jízdním řádu. 😂

Miloš

Čistotu bude mít mizernou i railjet a pendolino, pokud se bude úklid zanedbávat.
B – tam je špatně absence blokování dveří, jinak určitě lepší, než ty klimatizované ,,moderny,, kde nejde vůbec vyvětrat
810 – původní s lavicemi už patří do muzea, ale RegioMouse je na tratích do 30ti km ideální vozidlo

Martin Z Topírny

Pánové reportéři/komentátoři, musím uznat, že po delší době jste mě potěšili článkem, který v období adventu není jízlivý a zároveň ukazuje čisté světlo na věc. Na celém tom divadle mě neskutečně mrzí, že v době, kdy kraje i MD mohly v době levných peněz objednat pro své občany zdaleka lepší vozidla a služby, tak se bohužel tak nestalo. Snad vyjma linky R8. V následujícím období se budeme muset zřejmě po dobu jedné generace smířit s „odpadky“ ze západu. Takhle si snad nikdo z odborníků a poloprofesionálů pracujících v dopravě liberalizaci na začátku nepředstavoval. Naši milí sousedé v této době posledních… Číst vice »

Jura

No, tak krajům někdo velí, že?? Někdo to tam měl na starosti, že?? Bere za to plat, že???
Takže asi nebude tak těžké viníky dohledat, dát jim škody k náhradě – a následně je vyhodit, protože tak blbě jako oni to může dělat naprosto kdokoliv.

Filemon44

Především doufám,že Arriva realisticky zhodnotí svůj zájem o linky Ústí nad Labem-Liberec a Liberec-Pardubice.Vůbec tím neříkám,že tím pádem musí zůstat v rukou ČD,ale bylo by dobře,aby to provozoval někdo,kdo tomu rozumí….

John

Arriva nezhodnotí žel lautr nic. Jsou to mimoni.

X 1

Filemon44
Když bude regulérní soutěž, tedy zejména adekvátní doba (3roky) na převzetí úseku. Tak se dokáže připravit kdokoliv. Za rok se nepřipraví ani všemocné ČD.
Dáme si trochu Sci-fi. Představ si, že v dubnu se dostaví VRT Praha – Brno. A od nového grafikonu (prosince) tam bude zahájen provoz. A dnes vláda z (jakéhokoliv důvodu) řekne ,, na vrt bude jezdit 10 roků jen ČD”. Nikdo, opakuji nikdo, ani ČD by v takovém šibeničním termínu, nedokázali zahájit vysokorychlostní provoz.

John

▲ X 1
„…Tak se dokáže připravit kdokoliv“
→ kdokoliv kromě Arrivy. větší diletanty jsem nezažil.

X 1

Tak můžu sloužit zkušenostmi z Nizozemí. Tam Arriva v počátku stála také za starou bačkoru, neb přebíraly dopravu jako druhý v pořadí, ve velmi zkráceném čase. Ale dnes už tam jezdí s moderní technikou. Pravda. Spousta práce je o výkonnosti managementu. Kolikrát u nás vidíš palubní personál či fíry, jak se snaží a když se vyskytne problém, tak jej musí řešit sami, protože vedoucí na ně dlabou. To se však týká všech společností. Co se týče konkrétně Arrivy, taky se divím, že prakticky vůbec nevyužívají synergických efektů celého koncernu Arriva, resp. DB. Ale vše je jen o hlouposti managementu. Takový… Číst vice »

Miloš

1) komunikace SŽDC vs. ČD sice mizerná je, ale ne natolik, aby ČD o VRT předem nevědely
2) ČD už na VRT mohou použít Railjety a 680
3) ČD už leta na regionálních tratích a rychlících fungovaly, proč dělat zbytečně další zmatky?

Chytrý za 2

Protože tam nahoře jsou chytrolíni, kteřízřejmě zkonzumovali tělesný produkt jistého biblického krále.

luigi69

A pokračuje to i tento týden. Opět jsme se nedostali do práce. Takže poslána stížnost na Koved – Zlínský kraj. Dobrý den, dnes 23.12.2019 opět nejel vlak 23210 s odjezdem v 6:22 hodin z Horní Lidče do Vsetína. Nebyla zajištěna ani náhradní autobusová doprava. Chci Vás upozornit, že tento vlak patří k nejvytíženějším na této trati. Za prvé s ním jezdí zaměstnanci, kteří ve Vsetíně pracují od 7 hodin, za druhé je to přípoj na rychlík 520 do Olomouce a Prahy a v neposlední řadě školáci na střední školy. Dle mého odhadu v Horní Lidči nastupuje ve všední den na… Číst vice »

nowas

„Počkejte měsíc, dva, ono si to sedne. Zatím si vemte dovolenou. Váš Kraj“ 🙂

Chytrý za 2

Jako třeba tady zde: Děti z Mnichu nestíhají kvůli novému jízdnímu řádu výuku, do školy je budou vozit hasiči. Děti z Mnichu u Kardašovy Řečice na Jindřichohradecku budou do školy dočasně vozit hasičská auta. Kvůli úpravám v novém jízdním řádu na železnici se totiž jinak nedostanou do školy včas. Uplynulý týden je vozili rodiče, kteří si kvůli tomu ale museli upravit pracovní dobu.

Axel

@nowas… já teda včera v ČT slyšel od příslušnho radního (Pavel Botek), že Arriva už udělali první krok (vytýkací dopis), po jehož doručení začnou vymáhat smluvní pokuty od Arrivy. Co jiného by nyní, na konci prosince, měl kraj udělat vůči Arrivě? Z mého pohledu bych akorát čekal jednu věc – nasmlouvat od 1. ledna dodatečnou souběžnou autobusovou dopravu = platit ji ze smluvních pokut, které zaplatí Arriva. U nás na jižní konci Zlínského kraje jsem minulý týden jel 3x s Arrivou a v pohodě – největší zpoždění bylo 2 minuty. Nicméně uvidíme co bude po Novém roce. Je-li pravda, co… Číst vice »

luigi69

Máte pravdu, dnes školáci nejeli a předtím 2x ano.

Axel

V každém případě je ostuda, že Arriva nejela. Budu jen rád, když Zlínskému kraji poskytnete svědectví = aby se Arriva nevykroutila ze smluvní pokuty.

Protože smluvní pokuta je nástroj, aby se Arriva začala víc snažit = aby pro Arrivu bylo levnější najmout dočasnou výpomoc než platit vysoké smluvní pokuty.

luigi69

Dobrý den, rozumíme Vaší stížnosti, o situaci s ARRIVou víme, byli jsme téměř celý minulý týden v terénu a vše viděli na vlastní oči. Každý rozumný člověk je schopen pochopit, že při najíždění nového systému nemusí být vše hned stoprocentní a některé věci se budou dolaďovat za provozu (to by se dalo použít například na ty komické německé nápisy „Sonderzug“ či „Nicht einsteigen“ na vozidlech), co však předvedla ARRIVA jsme nečekali ani v nejhorším snu. Je velmi smutné, že společnost, vlastněná renomovanou Deutsche Bahn, není schopna zajistit dostatečný počet vozidel, a to i přes to, že má smluvně dohodnutého subdodavatele… Číst vice »

Alex

Příspěvek ruského švába.

Chytrý za 2

Nejspíše ruského högra. 😇

Tuzemák

Něco k tomu prvnímu týdnu. Tři posobě jdoucí reportáže ze včerejších Událostí.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/219411000101222?index%5B%5D=740681&index%5B%5D=740682&index%5B%5D=740683&x=42&y=19

Tadeáš

A další týden bude zřejmě ještě větší antireklamou…
Vlak R 1161 Arriva odřeknut dnes v celé trase, na webu žádné informace, na stránkách PID také nic. Bohužel informace o tom, že vlak je odřeknut bez náhrady člověk zjistí až na nádraží.

Otmar

Žil jsem několik let v Belgii. Mohu vás ujistit že po takovém chaosu co tady proběhl na železnici v uplynulém týdnu by ministr dopravy vyvodil osobní zodpovědnost a okamžitě by rezignoval na svou funkci.

jan

Tak za to může minulý ministr maximálně.. Ale zejména podle mě ti, co to mají na MD na starost. To má své oddělení.

Vašek

V minulosti se ministři měnili tak rychle, že za svého působeni v úřadu akorát stačili zjistit, kde je kantýna a na kterém patře pánské toalety a stejně to ke zlepšení nevedlo. Výměna ministra nic neřeší.

Petr

Ono už se nechodí na obědy na ministerstvo zemědělství?

xyz

„Mohu vás ujistit že po takovém chaosu co tady proběhl na železnici v uplynulém týdnu by ministr dopravy vyvodil osobní zodpovědnost“
Tím máte na mysli ministra, který „přišel k (v této věci) hotovému“ na konci dubna tohoto roku?

Mimochodem, připomínám, že v gesci ministerstva (potažmo ministra) jsou jen rychlíky, nikoliv krajská regionálka.

Otmar

To je úplně jedno. On je jakýmsi generálním garantem jako ministr. Pamatujete jak v Belgii rezignoval ministr vnitra když utekl vězeň z věznice? Také za to mohli konkrétní zaměstnanci. Ale ministr i tak odstoupil. Je to o politické zodpovědnosti a kultuře.

Petr

Ano považuji za velkou chybu, že ministr co se železnice týče, nechal Krajům volnou ruku v rozhodování a direktivně jim nenařídil prodloužit předchozí stav, dokud nebudou 100% připravení.

Chytrý za 2

Pánové, nemáte někdo zájem o dobrou brazilskou kávu? 🙂

Vašek

Já si dám.

Hen ten oný

Chtěl jsem se jenom zeptat, stran té brazilské kávy…..

Chytrý za 2

Mistře, vy opravdu zlobíte.

Alex

V Japonsku by spáchal harakiri na hlavním tokijském nádraží..

Chytrý za 2

Máš ty to ale s těmi železničními dopravci smůlu, Heinrich….

Kopr51

Všem kdo to čtou i všem kdo to způsobili přeji pokojné Vánoce. K nim pod virtuální stromeček posílám všem virtuální dáreček: PEVNÉ NERVY!

Chytrý za 2

Děkuji, děkuji. Sklerózu mám naštěstí zatím „pohromadě“.

Pepa

Zlínský kraj hrozí Arrivě sankcemi, ČD připustily zpětné převzetí tratí. Týden od velkých změn na kolejích
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3011696-zlinsky-kraj-hrozi-arrive-sankcemi-cd-pripustily-zpetne-prevzeti-trati-tyden-od

Axel

Pepa – já to teda pochopil jinak… Arriva bude platit Zlínskému kraji smluvní pokuty. Jen ať Arriva platí, aby co nejdřív odstranila školácké chyby.

Chytrý za 2

Dráha je vůbec chaotický podník.

John

jak kde „chytrý“, jak kde

Kylchap

Dle ČT24 ČD naznačily, že by převzaly některé výkony zpět. Nepřichází v úvahu, to by objednavatelé přiznali chybu. To raději až do těch hořkých konců.

Jarek

Hořký konec = Pras opraví co nestihl a budou nasazeny rekonstruované motoráky?

xyz

„Dle ČT24 ČD naznačily, že by převzaly některé výkony zpět.“
Tím by si mj. protiřečily se svým dřívějším prohlášením směrem k objednatelům ve smyslu „pokud dáte kontrakt jiným dopravcům, nepočítejte s tím, že to pak budeme zachraňovat zase my“.

Také by mohly mít problém na tyto výkony sehnat vozidla, protože mezitím již došlo k redislokacím.

Filemon44

Přesně,ono to není tak,že by ČD daly svá vozidla někam do „garáže“ a čekaly,kdo si vzpomene…takže představa,že by kraje měly ČD nějak v záloze „kdyby něco“ je dost zcestná.

Miloš

nejhorší je že na to doplatí cestující, ne kraje

Miloš

proto je takováto liberalizace nesmyslná. Když dopravce selže a jiný nenastoupí, tak budou lidi bez vlaků ?

Pepa

Změny v zajištění železniční dopravy ze strany některých krajů, rušení pokladen na stanicích a zastávkách a současná nekoordinace jednotlivých kroků spolu s neexistencí systému jednotné jízdenky udělaly z cestujících vlakem koncem roku štvance či detektivy, zjišťující, co vlastně k cestě potřebují.

Z cestujících se stali detektivové i štvanci
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/z-cestujicich-se-stali-detektivove-i-stvanci-40307327

Dalibor

teda nevim jak vy, já cestoval přes 3 kraje v neděli 15.12. a jako štvanec jsem se teda necítil. (jihomoravský, olomoucký, moravskoslezský) Světe div se, dojel jsem, v Ostravě MHD pasltil rovnou platební kartou, jízdenku na RJ jsem si koupil dopředu va internetu (páč nerad kupuju na poslední chvíli a taky si chcu vybrat místo kde chci sedět), jízdenku na lokálku ČD jsem si koupil u cviklístka… nic jsem nedetektivoval, nokdo mne neštval jak divou zvěř. Jedonej trabl byl kolem Přerova, páč se tam rýpou v kolejích tak jsme chytli 5min zpoždění na příjezdu do Brna. Cena byla výrazně nižší,… Číst vice »

John

tak přijeď do Zlínského kraje a garantuju ti, že budeš pekně naštvaný štvanec
takto si v klídku cestovat bez Arrivy, to umí každý 😀

Axel

@John…. Já jel s Arrivou. Minulý týden 3x. Bojkovice-Staré Město u UH -hodinová jízda. Největší zpoždění bylo 2 minuty.

Pravdou je, že výše v diskuzi je příspěvek, že Arriva nejela (prý opakovaně) Horní Lideč-Vsetín. Není jasné proč.

Čili záleží jak kde – já si nemůžu stěžovat = mnohem komfortnější než jezdit typem 854 (interiér starší než já) nebo relativně hlučnou Regionovou.

Chytrý za 2

Bože, jak hluboko jsme klesli !

Přemek

Ve zlepšení lze pouze doufat. Ta úvaha totiž vychází z podmínky zvané „ceteris paribus“, tedy „za jinak nezměněných podmínek“. Jenže podmínky se mění. Ty vnější ekononomické a globálně politické zvláště. Dopravci napojení na euroatlantické finance jsou ohroženi nejvíce. Špidlovo „zdoje se vždy najdou“ je jeden z nejhloupějších výroků v této zemi. Naše zdroje mají zápornou bilanci vzhledem k vnějším, což se s novým dotačním obdobím dále výrazně zhorší. Krátkodobé zlepšení proto nevylučuji, ale strategicky bychom si měli udržet státní dopravce, pokud se poučí v oblasti efektivnosti a nebudou sloužit pouze úzké skupince.

Jarek

No já nevím, pokud jste takový přesvědčený komunista, jestli to zrovna obor osobní dopravy svět nějak zachrání – přece jen tam jde o nějakých 10% dopravních výkonů, což je (navzdory zdejšímu železničářsko-šotoušskému publiku) marginálie.
Nepotřebujete do toho vašeho Volkswirtschaftu trochu víc? Znárodnit hutě, ukrást zase někomu půdu, regulovat cenu práce…

Miloš

i kdyby jedno procento. Cestující, který se jednou za 10 let potřebuje někam dostat, musí složitě zjištovat, kolik jízdenek bude potřebovat

TrainRail

Liberalizace na hlavní trati prospívá, avšak nevidím důvod dávám soukromníkovy trať z horní do dolní, když od toho tu máme národního dopravce, který by to měl zvládat.

Panda

Protože pokud to mají ČD jisté, tak ztrácí motivaci a na lokálkách jezdí 810/814 při zvyšujících se dotacích na km a rostoucím jízdném. A kraje pak vítězoslavně podepíšou smlouvu, díky které bude za následujících 10 let akorát v některých 810 nainstalována Wi-Fi…

Dominik

Jenže i to zvyšující se jízdné je nízké.
To je ale chyba krajů, že nezaplatí víc aby dostali nové stroje.

Jarek

No tenhle řetězec monopolisty „nejde to. dokud nedostaneme víc a víc peněz“ je hluboký omyl na vaší straně.
Po nástupu konkurence na ČD zanedbávanou linku do Ostravy se najednou zjistilo, že to nějak jde i bez natažené ruky.
A o tom konkurence je…

Chytrý za 2

Dávám tomu nanejvýš rok. Maximálně dva.

Miloš

na hlavních tratích konkurence smysl má, ale k čemu je např z Ústí do Králik? Co to přineslo ?

John

▲Panda
ČD ztrácí motivaci? Tak nasadíme Arrivu a jejich žinantní samohyby, co nevyjedou žádný kopec, a je to!
Pat a Mat tleská 🤡

Miloš

ano, odmítneme RegioMouse, ale pak si pro sichr půjčíme M152 z muzea

Miloš

radši pojedu 460 a 810, kde se dá vyvětrat, na jednu jízdenku, než nějakými Elfy a Linty na dvě. A vzhledem ke spolehlovosti 841 a 844 musí stejně ČD udržovat další 810 navíc, aby jim vytrhli trn z paty. A navíc na cenu jízdného mají ČD státem nařízený strop

-TR-

Ne. Soukromí dopravci zpravidla zvládli zachránit mnohé tratě před zrušením. Třeba GWTR je toho jasným důkazem, podařilo se jim úspěšně udržet provoz na tratích Sokolov – Kraslice, Trutnov – Svoboda nad Úpou, Milotice nad Opavou – Vrbno pod Pradědem, dokázali rozjet i mezistátní provoz vlaků do Německa a Polska.

To, že se později liberalizace zvrhla a začaly se soutěžit i strategické tratě, které na zrušení nejsou, je špatně. Nikoliv existence soukromých dopravců.

Petr Novotný

Jste si jistý, že to bylo rozhodnutí ČD?

-TR-

Já o ČD v příspěvku výše nepíšu, nevím, kde jste to vzal.

Gogo

Trutnov – Svoboda nad Úpou, tam šlo o kejkle tehdejších starostů Trutnova a Svobody kteří měli akcie ČSAD Trutnov a chtěli mu dohodit lukrativní kšeft.

Kubík

A proto se nejprve rozvrátil jízdní řád na trati Trutnov-Žacléř, aby se pak pro cílenou „nevytíženost“ v roce 2009 přestala využívat. Proč tedy nepřevzal již tehdy Viamont a posléze jeho nástupce GW train provoz? Místo toho jezdí do Žacléře rozvrzané autobusy bez informačního systému po rozpadlých silničkách, navíc ve špičce stojí v zácpách v Trutnově. Přitom nádraží v Žacléři je v centru. Nedávno jsem to projížděl busem a bylo to utrpení.

-TR-

GWTR provozuje na této trase především mezistátní vlaky do Polska. Uznávám, že vlaky do Žacléře by mohly mít svůj význam, nicméně pro to v tuto chvíli není politická podpora. A domnívám se, že pokud by mělo být na výběr mezi Polskem a Žacléřem, je lepší možnost Polsko, protože tato trať napojuje celé východní Čechy na jednu z hlavních polských tratí (Jelenia Góra – Wałbrzych – Wrocław).

Cyklista

Ano, měl by to zvládat, ale nezvládá. Odpor k jakékoliv modernizaci, nebo zlepšení je zřejmý. Nyní alespoň na některých tratích revitalizuje přestárlé motoráky.

Myslím, že pokud by alespoň neustále ČD nepožadovaly nesmyslně vyšší a vyšší částky za horší a horší služby, bylo by vše v klidu.

Bespi

Kdyz to nekdo zaplati, CD na tu lokalku kde jezdi par jednotek cestujicich klidne koupi novy mototak za 80 mega. Z jizdneho se nezaplati ani za 100 let.

Chytrý za 2

Tak by tam mohl být pro osobní přepravu nasazen MUV-69 (motorový univerzálny vozík). 🙂 🙂

Miloš

A není to třeba pro to, že ty staré motoráky často musí zaskakovat za ty nové?

Pepa z depa

1. Úředník nedělá to, co nemusí. (Nemá nařízeno zákonem/vyhláškou)
2. Pokud to udělat musí, shodí to na někoho jiného.
3. Pokud to na nikoho nejde shodit, udělá to tak, aby se co nejméně nadřel. (Vyvěsí oznámení na nástěnku/web)

Martin Hurajčík

Zajímal by mě názor na kraj Karlovarský. Nějak se o něm nepíše, nemluví, z minulosti má vysoutěženo 25% podílu výkonů, vlaky jezdí bez problémů, uznávají se všechny doklady, integrovaná doprava uznává InKartu, karty MHD, Plzeňskou kartu, Marijánkku, vše je uznáváno ve všech druzích veřejné osobní dopravy (autobusy, vlaky, MHD…). Odbavovací systémy jsou kompatibilní a to jak ve vlacích, tak v autobusech i trolejbusech. Máme unikátní jízdenku EgroNet, se kterou se dá od 200,- Kč jezdit celý den v Karlovarském kraji, Sasku a Bavorsku ve všech druzích dopravy včetně tramvají. A o Karlovarském kraji není poslední dobou v médiích ani zmínka… Číst vice »

AAA

integrovaná doprava co neumí jednotlivé jízdné a nezahrnuje karlovarské MHD … hmmm … no jak to říct ….

Martin Hurajčík

Karlovarská MHD pracuje na úpravě software.

Miloš

a v Pardubické MHD se nad ničím takovým ani neuvažuje

Haha

Tak o Plzni se taky nepíše… 🙂

libor

Plzeňsko přijde na řadu v červnu 2020

Robert Koutný

Ještě pana Hurajčíka doplním o pár informací. Kromě dominantních Českých drah v KVK ještě působí dopravce GW Train Regio (bývalý Viamont). Na Kraslické dráze od r. 1998 (tenkrát to bylo díky ČD – hrozilo zastavení provozu z důvodu nevyhovujícího technického stavu). Na Tepelskou dráhu (Mar. Lázně – Karlovy Vary¨přišel Viamont o cca deset let později na základě výběrového řízení vypsaného krajem. Co se týče jízdenek, mohu si v pokladně či průvodčích GWTR koupit jízdenku do jakékoliv stanice v republice (na vlaky ČD, cestující si nemusí tedy při přestupu např. v Sokolově další jízdenku). Opačně to bohužel nelze. Ještě před cca… Číst vice »

-TR-

Nutno dodat, že dopravce GWTR jeden nepřípoj vyřešil na poslední chvíli před začátkem platnosti jízdního řádu. První ranní vlak ze Sokolova byl posunut o 5 minut později, aby navazoval na nově zavedený rychlík ČD z Chebu.

Luka Doncic

KV kraj je totálně na howno když nezajisti základní dopravní obslužnost ani na trati Protivec-Bochov.

Glo

KV kraj je totálně na howwwno když nezajisti základní dopravní obslužnost ani na trati Protivec-Bochov.

AAA

ČD pak na osobních vlacích nasazují zejména ř. 844 a 814 ….

takže diesel pod dráty

Martin Hurajčík

Jen do roku 2021 🙂 protože nové elektrické jednotky jsou už ve výrobě a budou jezdit Plzeň – Cheb – Karlovy Vary. To, že diesel jezdí tam, kde může elektrika mi taky vadí. Ale nejde vše ze dne na den 🙂

Miloš

Tak do toho roku 2021 by tam mohlo jezdit třeba 163+2x Bdt nebo něco podobného a 844 může pak jezdit tam, kde je potřeba.

Bespi

Diesel protoze to byla objednavka kraju. Kraje zmenily nazor, takze jak uz tu bylo napsano jsou ve vyrobe nove elektricke jednotky. Duvod je ten ze porizdeni motoraku zhruba 80 mega vs zhruba 130 mega eletrika.

Bespi

Trat byla ve spatnem stavu a SZDC nemelo zajem o opravu. SZDC neni CD.

Josef Ticha

Doplním, že jízdenka EgroNet stále ještě platí i v části Ústeckého kraje, ačkoli síťová jízdenka Českých drah v mutaci pro Karlovarský kraj od nového JŘ již ne… Jen by mě zajímalo, jestli o této jízdence mají tušení noví dopravci. Na začátku ledna na ní budu v Ústeckém kraji cestovat, tak jsem zvědav!

Martin Hurajčík

V tom případě by bylo lepší si zjistit, jestli jsou vůbec dopravci do systému zapojeni a uznávají EgroNet.
https://egronet.de/cz/servis/egronet/dopravni-podniky

Chytrý za 2

No ano. Ale proč to dělat dobře, když to jde dělat blbě?

Josefin

Napsal jsem tady vcera, ze souhlasim s komentářem autorů, ale ze za me Arriva ostuda. Příspěvek smazan, pritom nic nem vulgarniho nebylo.
Jiny uživatel tady pise, ze je pro něj Arriva zklamanim, ale prispevek zustane.

To je tady opravdu tak tezka cenzura, panove autori?

Jan Sůra

Nikde nevidím, že bychom příspěvek mazali. Odeslal jste ho?

Chytrý za 2

Možná byl uveřejněn u jiného tématu.

Petr Zdobinský

Jak je vidět, z EÚ nikdy nic dobrého nepřišlo a nepřijde. Svoboda volby (tedy liberalizace) by měla být pro cestujícího a ne pro objednatele – nebo za rovných podmínek – ne jako direktivně přidělené linky ze strany MD pro rychlíky, aby po nich jezdil šrot státního dopravce. Na komerční riziko – liberalizace naprostý souhlas. Ostatně u sousedů v Německu taky žádný úspěch – např. působení ALEXu v Německu, trať Heidenau – Altenberg.

Arimatejský

Váš příspěvek začíná lží, prostředek je zmatený a konec mimo téma.

Petr Zdobinský

Pokud bude hlavní princip EÚ založen na sociálním inženýrství a heslu „Poručíme větru, dešti!!“, nedostaneme se dál ani v železniční dopravě. Je to asi jako energetické štítky spotřeby na nemovitostech, nesmysl, který direktivně nikomu nic nepřinesl. MD nikdo nebránil uskutečnit rovnou soutěž – vícekriteriální, zavést jednotnou jízdenku. To, že něco nefunguje v cizině by mělo být českých politikům a úředníkům ponaučením. Ostatně linka Bratislava Komárno je příkladem ne moc dobře fungujícího modelu.

Jarek

Určitě, předchozí model na Bratislava-Komárno fungoval lépe a hlavně v tom humuse brali i českou režijku (ne že by to někdo potřeboval, ale ten pocit je super, že).

Petr Zdobinský

Ale, když Jančurovi nabourali pár vlaků, tak tam jezdilo muzeum, kam se lidi nevešli.

Jarek

A to je důvod, proč to označovat za „příkladem ne moc dobře fungujícího modelu“?
Zdalipak víte, co se dělo letos v Jizerkách a na Frýdlantsku?

dvojiteF

Bratislava – Komarno nie je prikladom dobre fungujuceho modelu ? 😀 😀 😀 😀 😀

Jarek

Zřejmě dle odborníka ne. Pán vysype z rukávu deset slovenských tratí, které Bratislava – Komárno strčily do kapsy, jen počkejte… 🙂

Jarek

Nedivte se – diagnóza: nádražák…

Petr Zdobinský

To je co ?

BoH

No a jak byste to tedy provedl? Kdo tedy bude jezdit na těch direktivně přidělených linkách? Nebo EU je fuj, dotace jsou fuj, tak ty linky zrušíme?

Petr Zdobinský

Na direktivně přidělených linkách mohly jezdit klidně ČD s tím, že podmínky by přinesly vyšší komfort cestování. Dotace jsou samozřejmě jen úplatek, kterému se říká jinak. Platby za dopravu jsou službou občanům.

Jarek

Kurva a já mám pocit, že tam doteď ČD jezdily a žádné „podmínky“ tam nic nepřinesly.
V Praze se třeba neustálým tlakem objednatele dodal druhý regiošuk na Rudnou a zprovoznila se Bmto parodie na push-pull. Myslíte, že na takovouhle frašku je někdo zvědavej?

Petr Zdobinský

Když jsem svého času seděl v Regiojetu ve Štrbě cca 1,5 hodiny a žádný stevard nebyl schopen říct co se děje – pan Jančura mně nedopověděl na 3 maily, za dobu čekání. Dtto, když jeho řidič lomcoval s mým ramenem po nástupu do autobusu. Zkušenosti jsou různé … Ucpané toalety v Leo na trase Praha – východní Slovensko ….

navratp

To je jednoduché. Nelezte k nim. Jsou tam i ti dokonalí.

Ondra

Z EU přišla spousta dobrých věcí, žel liberalizace železnice do nich nespadá.

Chytrý za 2

Budiž Vám oběma cesta vlakem lehká.

A.R.

Vyborny komentar, je tam vsechno, co bych napsal ja. Tak to vypada, kdyz se diletanti staraji o dopravu. Maji to pry byt odbornici s mnoha lety praxe. A mne nekdo bude vycitat, ze jsem teoretik a nerozumim doprave. 😀 Na rozdil od nich ale nemam ambice vseveda a nemam ambice rozfrcat dopravu na zeleznicni siti.

Chytrý za 2

Zde to máme. Modernizace v plném proudu. Lidé bděte. Návoz druhé jednotky LeoExpressu 20.12.2019.
https://www.youtube.com/watch?v=jZPfy2OBiUM&feature=youtu.be

dvojiteF

k nadpisu: tak to vôbec až na Arrivu 😀

Jackub

Tolik hořkosti… Když se nad tím tak zamyslím, tak co je takový průšvih? 1. Na drtivé většině spojů, které nově provozují soukromníci, jezdí to, co bylo avizováno. 2. Vozidla nejsou nová, ale pořád novější a pohodlnější, než drtivá většina těch, které provozují ČD, které navíc provozují nemálo vozidel stejného věku a stejné provenience, jako ti soukromníci. 3. Koupit si lístek ve vlaku nikoho nejen nezabije, ale co jsem tak měl možnost vidět přímo ve vlacích, ani neobtěžuje. Až bude ten slavný jednotný tarif venku, zase se bude nadávat, protože bude drahý… Jistě, kritika je dobrá věc, pomáhá neustále se zlepšovat.… Číst vice »

BoH

V zásadě máte pravdu, každá změna s sebou nese problémy. To je normální. Nesmí ty problémy ale nikdy přerůst v kolaps, což se u některých linek dosti blížilo (především Arriva).

Jackub

Jistě, mně by se taky moc líbilo, kdyby od začátku vše fungovalo, jak bylo řečeno. Ale nemyslím si, že se blížil kolaps. A teď už si vše sedá, vlaky jezdí z drtivé většiny včas a ve správném řazení. Je vidět, že všichni odvedli a odvádějí obrovský kus práce. Takový, jaký si jen málo lidí vůbec umí představit…

nowas

Kdyby ho odváděli i před 15. prosincem, tak by to mohlo být lepší.

nowas

Rychlíky R21 jezdí ve správném řazení?

A.R.

To neni horkost, ale totalni facepalm.

Chytrý za 2

Soudruyi, sebekritika je na místě.

Miloň

A můžete nějaké to nové vozidlo ukázat? Nejmladší bude zřejmě těch zanedbatelných pár kusů Desir, které už se blíží k 20 letům.

Cyklista

A kolik let mají jednotky ČD – počítejte od vyrobení, ne od přestavby

lada13

A vy nevíte v čem nás vozily ČD z Brna do Ostravy ještě před 14 dny? Asi ne…

Jarek

Buď a) neví, nebo b) „to je něco jinýho“ 🙂

Petr

Jsem zvědav jak by jste byl v klidu, kdyby jste jel vlakem, který řidi strojvedoucí který má licenci kdoví jak složenou a kdo ví kde. Výpravči se mu nemuže dovolat z důvodu cizího čísla. O tom že komunikace mezi zaměstnanci se má provadet v Českem jazyce se snad ani zmiňovat nemusím. Ano jsem pro konkurenci na železnici, ale ať to vypadá tak jak má. Zkuste se zamyslet jestli by takhle Arriva si dovolila vyjet v Německu. Myslím že ne. A přitom by stačilo kdyby ten výpravci co byl v televizi prostě další jízdy arrivy pro porušení předpisů nedovolil. To ty… Číst vice »

jan

Nikdy žádná soutěž a konkurence pro zákazníka v tomto formátu nebude. Oni to ani nechcou. Dopravce vysoutěží lowcost nabídkou. A pak má monopol x let. Se smlouvou se navíc bude blbě hýbat.

Arimatejský

Koupě lístku ve vlaku je z mého pohledu benefit, nevím kdo touží po stání u pokladny.

Adámek

Mám takový pocit, že na R19 jezdí jedna klasika kvůli tomu, že panteři jezdí na vývazy podvozků a tato souprava vždy náhradí jednoho pantera, který je zrovna na vývazu.

Jarek

Možná by dávalo smysl ten palec dolů přebarvit z červené na modrou, aby to odráželo jeho současný význam…

Pavlíkov, Modřejovice

Akce s privatizací železnic jde dle plánu. Naprosto bezchybně. Co se cashflow týká, tak jsou všichni spokojeni, zálohy chodí. Ostatní jsou malichernosti a nepodstatné.

Jarek

Jo, chystá se privatizace už skoro desáté místní dráhy, chce ji koupit nějaká obec. Co vás na tom tak rozrušuje?

Jennifer

Podle diskuse to vypadá, že je normální dát slib a slib nedodržet. Podle mne by to mělo být tak, že sliby se mají plnit. Je třeba vyslat jasný signál, že neplnění slibů nebude tolerováno. Padni komu padni. Protože jak to asi bude vypadat příště, když takový signál nebude vyslán. Všichni budou slibovat. Nikdo vám nemůže dát to, co já vám můžu slíbit..

A.R.

To je asi ta ceska povaha.

Chytrý za 2

Češi se pomalu vrací k rybám. Nejoblíbenější je kapr a losos.

Novotny

Vcera na R1177 na lince R26 z Ceskych Budejovic do Prahy 68′ zpozdeni na odjezdu. To zpozdeni a retro vozy se opakuji. Co na to MDCR jako objednatel? Udeli pokutu ve vyssi vysi nebo bude jen prihlizet, jak cestujici jsou obeti systemu? A kdyz uz, zverejni tyto pokuty MDCR verejnosti? Zasahnout by melo i hl. M. Praha a Stredocesky kraj, ze byly schvalne na posledni chvili dopravcem odreknuty spoje na lince S49 Praha Hostivar-Roztoky, aby nahradil provoz jinde. O jizdenkovem chaosu a navaznosti spoju v siti nemluve.

Chytrý za 2

Nedávno jsem četl článek o rumunských a bulharských železnicích. A je to tady.

Miloň

Arriva na R26 zatím těžké zklamání, těšil sem se, že konečně zmizí kupé s kopřivovými B a místo toho jezdí soukromá obdoba omšelé BDs s mizerně topícím retro lehátkem, do toho původní 628 se zašlým interiérem, o zásuvkách či wi-fi je asi škoda mluvit jako o slibované vodě pro cestující. Brutální sekery také nejsou nic vyjímečného. Zlaté ČD s 854. :((((

Jakub

Však zanedlouho zmizí, toto není finální stav. V Parsu jedou rekonstrukce naplno. Jenže pak už nebudete moct kopat do Arrivy. Tak jako tak, 854 se tam na R nevrátí.

Miloň

Budu do nich kopat tak dlouho dokud bude doprava pod jejich vedením vypadat, tak jak vypadá a člověk budu mít obavu někam cestovat. Až to bude ok, tak budu i já.
apropo: první dojem je jen jeden a ten už mají nenávratně zkaženej…

Chytrý za 2

Dočkejte času. Až to tu všechno ovládnou DB, bude vše v pořádku.

Chytrý za 2

Dělejte jako že vlaky jezdí dobře.

Axel

@Miloň… Vaši energii používáte skoro zbytečně…. „plačete na špatném hrobě“ zde v diskuzi kde z velké části diskutují zaměstnanci/fanoušci ČD/SŽDC nebo jejich dodavatelů. Raději pošlete doporučený dopis na Ministerstvo dopravy, kde jim poskytnete své důkazy (co všechno je špatně a nabídněte své svědectví). V závěru dopisu napište, že požadujete, aby Vám odepsali – to je velmi důležité. A následně (za měsíc) podejte (emailem) žádost na ministerstvo dopravy, aby Vám napsali co zatím udělali ohledně Vašeho podání. Když nic nebo málo, tak podejte stížnost dle Správního řádu (=doporučeným dopisem). A postup opakujte. Rovněž by bylo fajn napsat, že možná pošlte udání… Číst vice »

Macek

@Jakub Finální stav již měl dávno nastat, měly na to více než rok se zařídit a ne že modernizace budou v plném proudu v době kdy již mají plnit co velkohubě naslibovali…

Cyklista

Třeba si to můžeme vysvětlit i tak, že největší odběratel Parsu nařídil „mírné“ zdržení termínu pro minoritní odběratele.

Spravedlnost

Tato uvaha je jen agitkou proti ANO. Resit ze ministr dopravy ignoruje nejake vlaky, kteryma jezdi sotva 9% lidi, je absurdni. Kolik % populace pouziva ony problemove spoje, aby to bylo celostatni tema? Chapal bych vytky proti ministrovi dopravy pri problemech na dulezite D1, ale kvuli nejakym vlakum, kterymi vetsina lidi vubec nejezdi a i tu D1 nebo prazske metro pouzije za den vice lidi nez vsechny vlaky dohromady, je to uplne vedle. Timhle ANO moc volicu neodradite. 🙂

Kuba

1) Kde jste přišel na číslo 9%? 2) Pokud tedy s problémovými spoji jezdí málo lidí, může se na ně z vysoka s*át? 3) Ony „problémové“ spoje byly od Zlína po Ústí. Co je tedy celostátní téma, když ne tohle? 4) Jde tu především o přístup vlády a krajů k dopravě jako celku. Všechno na poslední chvíli, šité horkou jehlou, nedodělané. 5) Železnice by měla být páteří každého zdravého vyspělého státu. Má potenciál být nejrychlejší, nejefektivnější, nejpohodlnější a koneckonců i nejekologičtější formou dopravy. Tímhle kouskováním se z ní stává přesný opak. 6) ANO rozhodně není jedinou partají, která může za… Číst vice »

Spravedlnost

Pateri zdraveho vyspeleho statu je dostatek dalnic, zeleznice je paterni dopravou tak mozna v nejake Indii, Bangladesi, Indonesii, Egypte a tak.

Jara 16

Znáte ten slogan? SPRAVEDLNOST JE SLEPÁ…

Jaaaa

Aha, pán žije v USA v roce 1970…

Jan

Nevím jak v roce 1970 ale železnice je stále páteřní dopravou v USA. Není sice zaměřená primárně na přepravu osob, ale co se týče nákladů tak zboží putuje přes spoustu soukromých dopravců napříc celým kontinentem tam a zpátky. V hmotnosti přepraveného nákladu jsou v top 3, kousek pod Čínou ale daleko před Indií.

Spravedlnost

S tim lze souhlasit, ale neni to nametem zdejsi uvahy, ta byla o osobni preprave.

BoH

Boha jeho, to jsou ale nesmysly. Páteřní železniční dálkové linky jsou budoucnost (nebo spíše současnost), což dokládají západní země.

Soukromý kůň

Tam většina lidí nejede po dálnici či nelétá? 😀 Ale VRT v kombinaci s odvozem autem trochu použitelné je, občas, to je fakt. Ta česká parodie určitě ne, tady jste autem všude rychleji a o dost, pokud nebydlíte na nádraží. Nemluvě o tom, jak zábavné je čekat na nějakou socku v lednu za tmy na zastávce, než se uráčí přijet, zatímco autem až do garáže.

Grenn

Třeba jako v zaostalém Švýcarsku … 🙂

Spravedlnost

Kolik % cest udelaji lide ve Svycarsku autem a kolik vlakem?A je svycarsky podil osobni zeleznice i nekde jinde, mimo staty tretiho sveta?

noerf

Kuba: Železnice by měla být páteřní dopravou. Poblém je, že objednávání typově linky Praha – Písek – České Budějovice, kde je autobus o hodinu rychlejší jsou vyhazování peněz daňových poplatníků. Pokud chcete nějak standardně do Německa vlakem, je z Prahy fakticky jediná trasa přes Děčín, smysluplná trasa přes Plzeň je stále v říši pohádek. Stejně jako spojení mezi většimi městy Liberec – Praha, Zlín – Brno, Zlín – Olomouc. Protože místo dopravních uzlů ve významných městech s návazností na MHD, linkové autobusy, máme dopravní uzly malých obcích či menších městech, kde to také hezky zakonzervujem. Na druhou stranu se zde… Číst vice »

Spravedlnost

Tak tak, tuhle jsme jeli autem od nas z Psar do Bamberga, vlakem 4 lidi asi o 4h delsi cesta a v predprodeji uz od 300 eur. Bez dalkovych ICE pak sice vyrazne levneji, jen kolem 100 eur, ale tak o 7h delsi cesta. Autem 4,5h a stezi 50 eur. Jeden smer myslim.

Cyklista

Ano, železnice má ten potenciál, ale bohužel ne v rukou SŽDC a ČD. Vždyť se tady pro globální zlepšení naší železnice neudělalo vůbec nic. Nejen němci, ale i poláci už ČR při cestě do Rakouska objíždí, protože to je rychlejší a spolehlivější.

Není to o politicích, ale o lidech v těchto dvou společnostech, kterým nikdy nešlo o blaho železnice, ale pouze o své. A kdyby se železnice nezačala kouskovat, ze chvíli by postupně zmizela úplně, protože SZDC by pokračovala v trvalém rušení lokálních tratí….

Jirka

Sorryjako, ale D1 přes Vysočinu využije míň vozidel (cca 40 tis.) než cestujících vlaků ČD (cca. 490 tis.). I když do toho zahrnete různé bulharské konstanty typu 2 cestující jsou vlastně jeden člověk a po D1 jezdí autobusy s více cestujícími, pořád to vyjde míň. Zásek na D1 je tedy asi tak důležitý, jako zásek na běžné pražské křižovatce.

Petr Zdobinský

V právním státě jsou si všichni občané rovni – o oněch 9 % má právo slušně cestovat, ne ?

Soukromý kůň

Za svoje určitě. Nebo proč jim to má zbylých 91% dotovat?

jan

No, zkuste to říct v Praze, kde 2+kk v pseudo nóbl králíkárně stojí 5-8 M.Že to není téma. Čím dál víc lidí dojíždí. Nebo se stěhuje do satelitů. Kde navíc buzerují s modrýma zónama. P+R. Zákazy zastavení atd. Železnici do Kladna využívá hodně lidí a v budoucnosti bude. Stejně tak Litoměřice a spol.
To samé pomalu začíná být Brno. Svým způsobem i Ostrava.
A v Británii si díky zpackané liberalizaci z takových hypotékařů pak časem udělali dojnou kravičku. Lístek třeba 160 000 až x ročně. A ještě služby mizerné.

jan

Oprava Neratovice.

Soukromý kůň

Když na to nemáte, tak v Praze nebydlete, já bydlím ve svém v Praze v 3+1. K metru 7min. Proč mám dotovat někomu dojíždění, dotují mi Středočeši metro?

jan

A kupoval jste ho za 8 M?

Jan

Oni ti středočeši to metro taky čístečně platí. Jednak se financuje částečně ze státního a druhak ti dojíždějící pracují v Praze kde vytvářejí hodnoty a také odvádějí ze své práce daně, z čehož pak město to metro platí. A z těch daní se dotuje MHD (asi 75% celkových nákladů) pro všechny bez rozdílu. O to víc pro denního uživatele bydlícího ve městě, který má roční kupon a platí si jen pakatel 10 korun za den. Fakt nemá cenu lidi rozdělovat na místní a přespolní, na pracující 10 minut nebo hodinu od svého bydliště (přechodného, trvalého?), kdo kolik fakticky přispívá a… Číst vice »

jan

A jsem zvědav, co budete říkat, až v 2023 zruší známky a budete k benzínu platit na dálnici x kč/km na mýtné. Zda vlaky nejsou téma.

Nekdo

Odkazte Maru Prchalovi, ze na jeho poskoky s agitkou zde neni nikdo zvedavy…

Zbyněk

V Ústeckém kraji nikdo nerezignoval, všichni měli možnost se o změnách dovědět včas. Buď na stránkách www kraje nebo v Krajských listech, které jsou distribuovány do všech schránek. Rozhodně jsou vlaky alespoň tiší a za dva roky budou vyměněné za nové.

Kylchap

Motorák Lendrbánu na trati 124 rachotí více než Regionova. Kapacita kol je 3 ks. S tím chtějí v létě jezdit do Vejprt?

Zbyněk

Smlouva říká, že minimální počet jízdních kol je pět, pokud nebudou přepravovány kočárky, vozík apod. Bylo by to porušení smlouvy.

PetrB

Ano to je fakt. Kampan na nove zeleznicni dopravce byli snad vsude a min. rok dopredu od onech krajkych listu Usteckeho kraje , ktere kamaradce take chodi do schranky pres web Usteckeho kraje a web Doprava Usteckeho kraje, socialni site, ruzne regionalni zpravodajske weby a az po billboardy spolecnosti AZD Praha proto nedoslo k chaosu ohlede jizdenek. Lide byli informovani vcas a s dostatecnym predstihem. A o tom to vlastne cele je… byt plne opakovane informovan a s dostatecnym predstihem…

zesp

Je to sice trošku od věci, i když ale asi částečně to s tématem taky souvisí… Jen jsem se tak nedávno krátce ochmětl u trati č. 270 v úseku Přerov/Dluhonice – Prosenice a byl jsem svědkem zajímavého (pro mě) přesunu zajímavých (pro mě) vozidel: https://dopravnizesp.rajce.idnes.cz/Zajimave_presuny_vozidel_po_trati_270/ Mám na zde diskutující dotaz, co je to jednotky převážené v zápřahu za tou lok. 714 – jestli to jsou ty skvělé zánovní motoráky pro ČD (co zatím ale ze zcela nepochopitelných a Národním dopravcem neovlivnitelných příčin nevyjely a zatím tak nezkvalitnily dopravu na pro ně zamýšlených tratích), nebo ty strašné šroty pro Leoše (či… Číst vice »

Cestující

Pardón, klikl jsem na odkaz a žádnou 714 tam nevidím, ale vidím 797 nebo podobný derivát.
Jinak ty jednotky ČD stojí v Olomouci v barvě DB a tyto to nejsou.

Cestující

Jo a tohle je Lint 27.

Anonym

To jsou Lint II. Ma je pronajaty LE, jezdi s nima Usti n.O. – Letohrad. A další dál pronajímá Arrivě, která s nimi jezdí pro Zlínský kraj.

David S.

1. Jsou to Linty Leo Expressu určené pravděpodobně k pronájmu Arrivě pro Zlínský kraj
2. Není to 714, ale 704
3. Vozidlo SŽDC určené k údržbě trakčního vedení a dalším podobným činnostem

zesp

Pánové, děkuji moc za odpovědi a objasnění… Už mám v té „nové“ technice trochu hokej…

Chytrý za 2

Přijďte někdy na Balkán, tam je sranda….

xyz

„Nakonec by zřejmě bylo bývalo lepší ještě na pár let prodloužit smlouvy s Českými drahami, dodělat jednotný tarif a získat čas.“
Za pár let by se konalo to samé. Čas byl (jak správně píšete o pár řádků výše) 10 let.
Ostatně – některé z kontraktů jsou jen na 3 roky, tzn. „na získání času“. Tak to už aby se vyhlašovala (skutečná) soutěž, aby pak bylo dost času na vypořádání jednotlivých odvolání + následně pak na pořízení vozidel, zázemí a personálu.

Hanzi

Celá česká železnice je antireklama na rychlou a ekonomickou dopravu.

Pišta

Upřímně, kdo to čekal bez ztráty kytičky musel být najivka. Stačí vzpomenout jiné nástupy, třeba pendolina.

Spravedlnost

Ja bych to rekl otevreneji, je to vyborna reklama na automobily. Ja vlakem nejel tak 5 let a nelituji. Vazim si sveho casu.

Brzdič zániku

Řekl bych, že máte poměrně hloupý názor. Jezdím autem denně, ale do Ostravy, Olomouce, Brna, Vídně nebo Bratislavy jedu vlakem – právě proto, že si vážím svého času.

Spravedlnost

Nedávno jsme se prestehovali do Psár u Prahy, nezdá se mi, ze bychom to do uvedenych destinaci meli rychlejsi vlakem. Nez jen dojedu na hlavni nadrazi, tak jsem autem skoro u Humpolce. Krome toho ridim rad a pokud se obcas naskytne prilezitost jet nekam dal, vezte, ze ji rad vyuziji. Mozna bych uvazil autovlak, ale do Chorvatska to nim trva 100 let a na hory jezdime do Rakouska. Co nam chybi je D3, ne nejake vlaky.

Zapa

Nj Psáry…. Tak jsou přirozeně obce, z kterých je jízda vlakem trochu mimo, ale to neznamená, že je železniční doprava neschopná nabídnout své služby ostatním lidem. Sám píšete, že rád řídíte, takže jste automobilista tělem i duší, jenomže ne všichni to tak mají. Třeba mě to vyloženě nebaví, nemám z toho žádný požitek. Dříve jsem do práce jezdil také autem, protože vlakem to prakticky nešlo. Dneska chodím pěšky, na nádraží to mám 7 minut. Každý to má jinak.

Spravedlnost

Kdyz se prestehuji do Davle k nadrazi, zacne davat jizda vlakem vetsi smysl, zvlaste az se vybuduje u Komoran najezd na dalnici? A nebo abyste nerekl, ze vytahuji lokalky, tak z Cernosic je to Vidne rychlejsi vlakem? Napiste mi prosim, kam je to rychlejsi vlakem a zapocitejte i nejakou prumernou stredni dobu cesty na nadrazi a z nadrazi, v Praze, kdyz jsem jeste vlak pouzival, to byvalo kolem 40minut (ze zhruba tak Malesic, coz neni predmesti).

Hanzi

Vidím to naprosto stejně, pokud někde potřebují být nejak na čas a spolehlivé nezbývá než se spolehnout na vlastní auto.c

Nekdo

Protoze se nudite a nemate nic kloudneho na praci. Casto jezdim sluzebne mezi Brnem a Prahou a neni nic lepsiho nez jet vlakem. Klid, moznost 5 hod denne pracovat a dojet do centra bez nutnosti resit parkovani nebo neustale ucpanou az stijici dalnici. Znam hodnotu sveho casu a proto bych autem vubec nejel.

asdfr

No vidite a ja si vazim svojho casu, takze do prace dochadzam autom. 5 minut pesi na zastavku MHD. Tam si pockat na autobus. 20 minut na zeleznicnu stanicu. Tam si 10 minut pockat na vlak. Potom vlakom 20 minut. Potom 5-10 minut cakat na dalsiu MHD. 20 minut dalsou MHD a finalne 5 minut pesi. Autom to dokazem urobit za 40 minut. Takze denne mi to usetri hodinu dochadzanie a usetrim si pri -15 rano sledovanie hodin s tym, ze autobus az 5 minut meska a najblizsi dalsi vlak mi ide za hodinu. A som usetreny toho, ze minimalne… Číst vice »

BoH

Trochu mimo téma, ale když vidím tu fotografii … jel už někdo tím Modusem? Nemohu si pomoci, ale přijde mi, že je tam místa jako v Honeckerech, což úplně výhra není…

kix

ono to má převážně letecké uspořádání, takže to ještě ujde, ale u těch čtyřek je to dost natěsto ještě s tím stolečkem k tomu

jan

Ono i to, že to rozvrtává systém pokladen. Například ta Arriva. Boleslav. Nádraží je hrozný humus. Arriva tam nachystaný automat, který vezme tržby pokladní. (Ps, který samozřejmě nefunguje, stejně jako platební karty ve vlaku atd, takže to vypadá,že jim asi nefunguje vůbec prodej mimo eshop) Samozřejmě, že Arriva vezme tržby ČD, protože prostě zastávkový vlak jede hodně dlouho. A ta modernizace Boleslav Nymburk je tak blbá, ty koleje tak hrbaté.. A 810 tam jede pár km málem hodinu v rovině. (když už to dělali, měli to celé vyprat, udělat z OPD 2 na 130 km/h a cesta do Boleslavy a… Číst vice »

David

To je text na úrovni projevu Milouše Jakeše na Červeném Hrádku 1989. 😂😂😂

Vyhlídka na věčnost

Spíš na úrovni Havla na balkoně Melantrichu že?

David

Václav Havel nemůže za tvůj posranej život.

AAA

No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další ne 600, milión, dva milióny berou, Jandové a jiní, každý rok. Ty náhodou neprotestovali, ale mnozí z těch, kteří se takhle dobře mají, protestovali.

Jiný pohled

Můžeme si o Jakešovi myslet cokoliv, ale tento výrok má svou logiku. Taky bych se podivoval nad tím, že někoho platím velkými penězi a dotyčný mi za to neprojevuje žádný vděk.

xyz

„Taky bych se podivoval nad tím, že někoho platím velkými penězi“
– Jakeš paní Zagorovou neplatil ze svého.
– Absurditou vůbec bylo, že předseda ÚV KSČ „dostává jednou ročně výpis… ehm, seznam toho, kdo z umělců kolik bere“.
Mimochodem ze strany s. Jakeše šlo o argumentační faul typu „ani nevědí co podepsali (myšleno Několik vět) a přitom berou milióny“.

AAA

no asi ji neplatil ze svého, ale placená z „eráru“ asi byla, ne? resp. z čeho jiného by tenkrát mohla být placená?

Tomáš

Logiku??:) Bože, co mělo za komančů logiku?? Nic!:(

svojsin

Jiný pohled: Takto nedávno mluvil Babiš (po první Letné) Zdá se , že Andrej dobře odhadl, jak moc ovcí mu bude žrát tyto kecy z ruky…..jsou všude , i tady….

jan

No, můj názor je každopádně takový, že minimálně páteřní příměstské Kladno jim zejména náročnější uživatelé, kteří si zvykli dojíždět do Prahy kvůli ceně nemovitosti omlátí o hlavu. A na FB už to i tak vypadá. A jsem zvědav na špičky a kapacitu souprav. A na bezpečnost.

pav

Hodne Vás tady řeší, jestli ten a onen dopravce má starší či poněkud mladší vlaky. Na regionální vlakové dopravě hlavně potřebuji, abych se na ni mohl spolehnout. A by jela včas, navazovaly přípoje, byla čistá, bezpečná. Zásuvky, WIFI mne na 20 km nezajímají. Prostě se potřebuji dostat z bodu A do bodu B dle jízdního řádu. Pokud bude jezdit sebelepší vlak, ale denně zpožděný či odřeknutý, tak k čemu to je?

ju a hele

A v dálkové dopravě snad řešíte něco jiného? Myslím, že je to přesně o tom samém, dostat ze z výchozí do cílové stanice. Nějaké wifi, zásuvky a podobné kokotiny mi jsou opravdu lhostejné, zabavit se snad dovedu sám.

Axel

Hm… tak to asi jste v menšině, že Vám nevadí stařičké nebo hlučné vlaky. Protože za poslední roky v regionálních vlacích ve Zlínském kraji ubývalo cestujících a přibývalo aut na silnici…. Holt co čekat jiného, když minulý krajský radní pro dopravu měl praxi pojišťováka…. Tím chci říct, že souhlasím, že je neakceptovatelné pokud vlak nejede (nebo dojede pozdě). Ale já změnu zažil. Místo Regionov (není špatná, ale v některých částech je strašně hlučná) a typu 854 (interier starší než jsem já) teďka jezdí Arriva s mnohem modernějším typem vlaků. Tu hodinu co strávím na cestě vlakem (typ Lint na trase… Číst vice »

Cestující

Záleží na nastavených kritériích.
Konečně dochází ke změně, že cena není nejdůležitější faktor výběru.

Tomáš

Naprosto souhlasím, navíc těch pár 845 bude nahrazeno vlaky Stadler GTW. Ke konci týdne jezdily vlaky poměrně včas, zpoždění málo kdy přesáhlo 10 minut a to bylo zapříčiněno hlavně čekáním na zpožděné rychlíky.

Chytrý za 2

Já bych spíš nastavil zrcadlo.

zesp

Ano, měl být jednotný tarif, hned by to bylo o něco veselejší. Začátky jsou vždycky těžké, kór když se musí začínat od píky… Ale ono si to sedne. Alespoň pár záběrů z přechodu na nový jízdní řád:

Soumrak provozu na lince R8 v režii ČD:

https://youtu.be/4q8y70w-5So

A další den už v režii Regiojetu (už jsem sem jednou dával):

https://youtu.be/hOoyBprretU

Odjezd vlaku z Hrušovan směrŽidlochovice (už za horších světelných podmínek):

https://youtu.be/2ZAxXkyV5a0

Filemon44

Když bych to vzal sportovní terminologií,tak RJ bezpečně v čele.AŽD je asi ve stejné pozici,jako ve fotbale Budějovice nebo Slovácko-asi to nebude na titul,ale rozhodně milé překvapení.A Arriva-po sportovní stránce propadák a za normálních okolností by už neměla mít nikde šanci.Bohužel z fotbalu známe i kapříky…..

Tom

No co se týče výluky na trase Brno – Bohumín RJ docela pohořel ale jinak to celkem zvládá. Já bych také řekl 1. RJ 2. AŽD 3. Leoš…… 198. Arriva

Karlos S.

RJ v Ústeckém kraji a RJ na Brno – Bohumín jsou myslím dva odlišné případy. V tom Ústeckém kraji se dost trápí s 628 co vím od lidí ze severu, a už byly i odřeknuté vlaky. Jsou na tom s těmi motoráky podobně jako Arriva. LE se trápí taky, Linty žádný zázrak, už jezdily i autobusy. Snad to dají brzy dopořádku. Arriva je propadák jak kde. Desira na Liberecku jezdí až na pár drobností v celku spolehlivě, rychlíky na Tanvald nebo Kladno také. Zlínsko naopak skřípalo nejvíc ze všeho, ale z Grappu je vidět, že už si to také snad… Číst vice »

LiborV

Na Tanvald jsou rychlíky ok? Vážně? Já mám zcela jinou zkušenost z úterý. Jak jste na to přišel, že rychlíky na Tanvald jsou spolehlivé? Pokud vypoví v Praze na hlavním nádraží jednotka Arrivy službu, náhradní na rychlík dojede nejdříve za hodinu. Že nefunguje v rekonstruovaných soupravách WC je také velmi časté.

Karlos S.

Tak když přímo na nádraží vypoví souprava kteréhokoliv dopravce, tak náhradní tam nebude hned bez ohledu na to, kterému dopravci se to přihodilo.

Apollo 17

Souprava RJ nedojela minulou neděli ani do Prunéřova a od té doby tam jezdí autobus.Autobus nahrazuje všechny vlaky i z Mostu do Oseka a bude další měsíce.

Kylchap

Krajům nikdy neměla být dána pravomoc likvidovat síťový charakter železnice. Na to je Kotlinka příliš malá. Hejtmani se začali chovat jako carští gubernátoři.

Dalibor

Však to je v pořádku, Rusko a Čína jsou propagovány z nejvyšších míst.

Zdeněk

Carské Rusko už přes sto let neexistuje, a co s tím má co do činění Čína? Nebo snad jsou carští gubernátoři i tam? Máš to v palici pěkně zamíchané na ferbla, jen co je pravda! Nejsi z Řeporyjí?

Martin V.

Na druhou stranu kraje udělali v uplynulých deseti letech hodně pro zesíťování dopravy napříč jednotlivými druhy – tedy vlaky dohromady s autobusy a s MHD velkých měst. To před tím nebylo a jednoznačně to chybělo. Tady zaspalo ministerstvo dopravy ve chvíli, kdy jednotlivé IDS dorostly na celou plochu krajů.

Rtep

Bohužel to ale nejsou obecně všechny kraje. Třeba náš Jihočský kraj dlouhodobě veřejnou dopravu pouze likviduje.

Libor

Je to těžce centralizované. Budu mluvit za IDS JMK – když se chcete do většího města a jste na lince – je to fajn, když jste bokem – jsou tam šílené přestupy, ale budiž, v nouzi to spojení použít lze. Když se chcete dostat do vedlejšího kraje – nase*te si, co tam. Krajské IDS zlikvidovaly linky soukromých busů co jezdily mezikrajské relace (třeba Dačice-Brno). A já, co mám Vysočinu pár km za domem, se do ní rozumně bez auta nedostanu.

Martin V.

Ano, „přeshraniční doprava“ je problém a to nejen tarifně (jak nyní vyplulo na povrch), ale i objednáváním tras jen na vlastním písečku. Několik příkladů, kdy se kraje domluvily, sice existuje, ale jsou to bohužel spíš výjimky. Naopak i uvnitř krajů byly autobusové linky, které striktně dodržovaly okresní hranice i po zrušení okresů – a to v rámci jednoho kraje. Takže problém X-centralismu je obecnější.

Kulový blesk

Ano, třeba takové IREDO je krásným příkladem integrace příměstské dopravy a MHD. 🙂

Jan pesina

Iredo je bordel sám osobě likvidace dopravy chrudimského okres příkladem buď nejede vůbec nic nebo to nenavazuje třeba z Proseče do hlinska se nedostaneme vůbec spojení z Proseče k vlaku do Žďárce tragicky časové jízdenky bez karty neexsistujou atd atd

xyz

„Krajům nikdy neměla být dána pravomoc likvidovat síťový charakter železnice.“
… a proto jedním z „liberalizátorů“ je samo ministerstvo dopravy, zatímco převážná většina krajů všechny své výkony dala Českým dráhám. 🙂

Karlos S.

Z jiného soudku. Mě moc mile překvapila jedna novinka – v rychlících kolem Prahy je po odchodu režijkářů volněji a musím říct, že mě až zarazilo, kolik od pohledu známých tváří, které jsem ve vlaku vídal, najednou čeká na osobák 🙂 Inu, železničáři prostě za cestu vlakem platit nebudou. Jasně, je před Vánoci, lidí je obecně méně v Praze, ale tohle je opravdu viditelné. Počítám, že teď se zvedne vlna kritiky, jak určitě lidé odchází kvůli nízké kvalitě nových dopravců, ale na trase na Kladno ani do Turnova, kde se pohybuji, si upřímně, jako normální cestující, co si lístek kupuje,… Číst vice »

zesp

Náhodou, napsáno velice dobře a korespondujícně se skutečností. Mezi Přerovema Brnem nyní železničáři také jezdí místo rychlíku osobákem s přestupem v Nezamyslicích na rychlík Bouzov do Brna. A jaká je hrozná kvalita toho Regiojetu (kterým ale nikdá nejeli a nikdy by ani nejeli). Předpokládají, že na Béčka už si všichni asi zvykli a i když každý ví, že už je to docela drzost je stále na vlaky nasazovat, nikdo tu ani nepípne. Přitom je to s těmi lehátky naprosto srovnatelné. Na to, kolik měli na přípravu času, opravdu klobouk olů. ČD nebyly schopné tu kvalitu zvýšit dodnes i za obrovské… Číst vice »

Cestující

Železnicari tím jeli dřív než jste věděl, že takový typ vagónu existuje, jelikož to jsou cca 30let staré kusy s fólií a protože nešaškují kolem tratě s foťákem, ale jezdí.
Co se týká Béček. Když se člověk podívá na sebranku, co tam jezdí, něčeho lepšího je škoda.
(nejsem zeleznicar)

Mraky

A co tam jezdí za sebranku milý pane? Rád to své ženě povím, až zase pojede, i s našim malým. Ze změny byla nadšená právě pro přívětivost ke kočátkům a dětem. A o žádné sebrance nemluvila, krom toho, že je to linka využívaná studenty. Tak trošku pr.

TomikV

Hmm, sebranka říkáte. Asi bych volil opatrněji slova pane Cestující.

TomikV

Tomu říkám optimista.
Ale snad ano.

LiborV

Jel jsem v úterý do Turnova z Prahy. Zpoždění na odjezdu bylo 58 minut. Souprava, která nás měla vézt vypověděla službu. Tu, kterou jsme nakonec jeli stáhli dle slov personálu z městské linky. Jak zabezpečili provoz na ní netuším. Pan strojvedoucí i paní průvodčí se moc snažili, aby souprava fungovala. I ta náhradní chvíli nechtěla vyjet. Informační systém ani WiFi nebyly v provozu Posádka se ho několikrát pokoušela zprovoznit. Oběma cestujícím informace poskytovala statečně paní průvodčí. Ta nás poslala i do místa na začátku soupravy kde dle její zkušenosti topení trochu funguje. WC a zásuvky byly také mimo provoz. Z… Číst vice »

Libor

Když jsem svého času nastupoval k SSZT, tak jsem poukazoval na to že rozdíl v platu mezi SŽDC a DPMB je asi 3000,- za stejné požadavky na zaměstnance. Přednosta SSZT se zapotil a řekl že můžu mít režijku a že to mám brát jako že to je místo jednoho tarifního stupně. Ok, vcelku mi to tak vyhovuje. Já si to vzal k srdci a pokud dobře počítám, aktuálně mne stojí roční režijka v přepočtu 12 000,- a nějaké drobné, bez komerčních EC vlaků ČD, bez první třídy, bez JMK, v kterém bydlím. Takže pindejte si co chcete, ale za tyhle… Číst vice »

Axel

Pro Libor…. píšete, že děláte pro SŽDC… Takže Vaši firmu platí železniční dopravci, tedy Vaši zákazníci. A proto – se zamyslete nad tím jestli fakt je potřeba provozovat tolik lokálek = jestli to odpovídá zájmu Vašich zákazníků. Píšete, že bydlíte v JMK – tak se zkuste projet busem Hodonín-Čejč a tu samou trasou vlaku (a hlavně kolik tím vlakem jezdí lidí)…. Tak přestaňte nám cestujícím stěžovat, jestli máte málo peněz, když Váš zaměstanavatel tímto způsobem „vyhazuje peníze oknem“. Za optimalizaci železniční sítě byste měli stávkovat. A přestat nás cestující zahrnovat svými starostmi, protože železnice není jediný způsob dopravy. A jestli… Číst vice »

Jaaaa

Pane Axeli, uvědomujete si, že pokud si své pracovníky nezaplatíte, tak se vám na to vykašlou a vy tak žádným vlakem nakonec jezdit nebudete? Nebo byste rád další Bulhary a snížení kvality a bezpečnosti provozu?

Jackub

„Nebo byste rád další Bulhary a snížení kvality a bezpečnosti provozu?“ Co to je za tendenční nesmysl??! Ti strojvedoucí museli složit na DÚ příslušné zkoušky, takže jejich znalost češtiny musí být vyhovující. Jasně, když už nevím, jaký diskusní faul použít, vytáhnu bezpečnost, to zabírá, že? 😀 Mimochodem – kolik bulharských strojvedoucích projelo „stůj“? A kolik českých? Že se s těmi českými nebojíte jezdit??! 😮 😀

Bigben

Bulhaři jsou 3 nebo 4, trochu česky umí jeden. Moc příležitostí projet Stůj zatím neměli. Zkoušky na DÚ žádné nedělali, licenci mají bulharskou. Ostatní papíry vydává dopravce.

Axel

@Jackub .. jak souvisí „pláč“ člověka pracujícího v SŽDC na výši jeho mzdy (včetně nepeněžních odměn/benefitů) s Vaším komentářem?

Samozřejmě jsem nikdy nepsal a ani nenapíšu, že vlaky má řídit člověk tak (málo) zkušený/znalý české železnice, aby hrozily nehody.
Nicméně – pokud zareaguji na Váš komentář – fakt si myslíte, že pro lokálky typu Čejč-Hodonín má existoval železniční doprava? Když souběžně vede silnice a já viděl nastupovat resp. vystupovat cestujících tak prstech rukou. Popisuji co jsem viděl, když jsem opakovaně projížděl Hodonínem. Tj. minimálně na této trati jsou strojvedoucí zbyteční.

Axel

pro Jaaa: napsal jsem, kde SŽDCD může ušetřit, aby mohlo přidat svým lidem. Zkuste si ten můj komentář přečíst ještě jednou, protože jste jej buď nečetl nebo nepochopil.

TomikV

Hmm, podle této logiky se všici přestěhovali do Plzně a jejího okolí, páč ranní Berounky ve směru na Prahu jezdí čím dál tím víc narvaný a to již i v jedničce. Je načase se zamyslet (pokud to zodpovědní dokáží) a přidat asi jeden vagon.
A pak ještě drobnost, nevím co se kde událo, ale od nového grafikonu, snad ještě nejel tento spoj ráno na čas.

Jaaaa

Jj, tak máte radost, jak jste to těm vlastním zaměstnancům natřel. Výborně, gratuluju, jen tak dál!

Uvědomujete si, o kolik by se musela řadovým zaměstnancům drah zvednout výplata, aby jim toto vykompenzovala? Až nebude, kdo by to dělal (jakože už není teď), tak se pak divte. Ale hlavně, že jste „ušetřil“.

Dominik

Ale to je snad logické, ne? Nebo vy byste platil, když Os to jde na režijku?
Když nebudu spěchat, tak přeci pojedu tím, kde mě režijka platí. Na koridoru taky nejedu soukromníkem, protože jede o 20 minut dřív, ale počkám si (když nespěchám). Jinak, jel jsem soukromníkem asi 3x, protože jsem spěchal, a buďto jsem měl nehoráznou smůlu nebo to byl běžný stav, ale ta vychvalovaná kvalita nic moc, určité nápoje a jídlo dostupné pouze při cestě z určitých stanic, netěsnosti v oknech, oba záchody ve voze nefunkční, a pomalá WiFi.

BR193EEL

Pod tento článek bych se podepsal.

nowas

Tu kapacitu v R na 070 si fakt MD objednalo a nebo to je jen anarchie ze strany arrivy?

Hara_Pes

Arriva asi před měsícem tvrdila, že je na 070 vypravovat až 4 spojené jednotky.

Filias

V ideální světě by se soutěžili větší objemy a byl by požadavek na dostatečnou zálohu. V ideální světě by platil pouze jeden tarif a bylo by vám jedno zda jedete Arrivou nebo ČD. Jen by jste tlačil na politiky, aby neobjednávali totální šrot. V ideálním světě by tohle neplatilo je v Praze a okolí…

Cyklista

Bohužel v ideálním světě nežijeme a nikdy žít nebudeme

Petr

Není náhodou firma co má dělat jednotný tarif tak nějak spřízněná s ČD ? Vychází mi z toho , že čím hůř tím líp , a cestující jsme nikdy nepotřebovali . Bez nich je to stejně lepší , špiní nám to a remcají .

Martin

Povídá se, že oboje tak nějak řídí stát, ale pšt! Nesmí se o tom mluvit!

xyz

„V ideální světě by se soutěžili větší objemy“
Subjektivně se domnívám, že soubor čtyř rychlíkových linek lze považovat za přiměřený objem.

Stejně tak např. soubor ve smyslu „dieselové výkony Zlínského kraje vyjma těch, kde dosavadní dopravce jezdí s vozidly dotovanými z EU“.

Tom

Já chápu smysl soukromníků na top tratích (Praha – Ostrava – Návsí – Košice) nebo (Praha – Brno – Vídeň/Bratislava) atd. Člověk si může vybrat co mu vyhovuje víc, ale regionální tratě? Tam jde přece hlavně o to dostat se z bodu A do bodu B. Když jedete 10 minut z horní dolni do další horní dolní nakoupit maso a mléko tak je vcelku jedno co přijede, prostě na regionalních tratích nečekáte žádné služby navíc. Akorát vznikají chaosy při přestupech a člověk co se prostě v železnici pomalu neorijentuje má akorát neskutečný bordel když pak zjistí že musí koupit 4… Číst vice »

Cyklista

ano, ale i na lokální trati chci jet z A do B jako člověk a v rozumném čase.

Pokud by nedošlo k liberalizaci, tak bychom pořád postupovali současným tempem. Lidé na regionálních tratích by stále přecházeli z hnusných a pomalých lokálek do rychlejších a pohodlnějších autobusů a uzavírali bychom každým rokem více a více tratí…

Miloš

Rychlost tratí ovlivňuje SŽDC, nikoliv ČD

A.R.

Jako clovek a v rozumnem case? Tak snad se ti to v muzejni souprave z Humenneho povedlo. 😀

Petr

Právě na regionálních tratích má být jedna jízdenka i na deset přestupů , to ovšem podělali jiní a ne alternativní dopravci . Jízdní řád má vymyslet operátor (ropid atd ) a SŽDC má zajistit aby se plnil včetně návazností spojů . Nikdy nepochopím , jak dopravce jezdící pro někoho v závazku produkuje svůj tarif a slevy podkopávající produkt plátce , o režijkách vůbec nemluvím . V okolí Prahy (či Brna) se uvolnilo míst …..

jan

No protože je to prostě politika státu, jak přilákat lidi více na cestování vlakem (Švýcarská). Cestující část v paušálu a pak je motivován nízkou cenou za km využívat vlaky pravidelně na úkor auta. Ale to tady bohužel někdo nechápe. Zejména, když se hraje na statní prachy/krajské. To je blbost. Ti co mají měsíční/roční paušály např. pidu na Prahu platí myslím cca myslím cca 13 Kč denně. (naprostá podlézačka) Takže pak kdo neplatí.. Zatímco, platící zákazník dá rozhodně více i se slevou za jednu cestu tam, a za zpátečku rozhodně. Naopak takové ty PID resp. MHD tarify, kdy 2km stojí nepředplatitele… Číst vice »

jan

Oprava cestující hradí část v paušálu.

Ghj

Jen se na to da divat i opacne. V primestskem vlaku jsem temer denne, takze me kvalita vlaku zajima mnohem vic nez kvalita vlaku na top tratich. Tj. ja soukromnikum fandim, preji jim i cestujicim, aby se potize uz neopakovaly.

xyz

„Když jedete 10 minut z horní dolni do další horní dolní nakoupit maso a mléko tak je vcelku jedno co přijede, prostě na regionalních tratích nečekáte žádné služby navíc. Akorát vznikají chaosy při přestupech“
Přestupy při cestách v rámci regionu nastávají i v rámci bus-bus či vlak-bus. A je nesmysl, aby kvůli tomu jezdil na všech autobusech (byť v rámci stejného kraje) stejný dopravce než který provozuje vlaky = záležitost objednatele + jednotného tarifu.

Axel

Dvě nesouhlasné poznámky, protože komentář uvádí fakta, které neodpovídají realitě v tom regionu, kde já používám hromadnou (železniční) dopravu: a) u nás ve Zlínském kraji jsem od úterka opakovaně jel s Arrivou jejími regionálními vlaky. Největší zpoždění bylo dvě minuty. Já jako cestující jsem nezaznamenal problém. A radikálně se zvedl komfort dopravy. Dosud na této trati jezdili ČD (Regionovy, 854). Když chci během jízdy probrat něco soukromého, tak nemusím křičet, aby mi rozuměl (=není fajn, když rodinný rozhovor si vyslechne řada cizích „uší“… ) Pravdou je, že jsem nejel v neděli a ani v pondělí. b) píšu jako pravidelný cestující… Číst vice »

pav

Děláte si z lidí srandu? Včera jízda s Arriva vlak 23213 Valašské Meziříčí – Horní Lideč náhradní doprava bus na stojáka. A já se ptám?! Kde je ta lepší, krásnější no prostě úžasná doprava co se pan Botek chvástal v listech Okno do kraje? V autobuse Karosa c340, bez wifi, zásuvek, vody a sekerou 30 minut asi ne. Ale co, bylo to zadara.

Axel

Já jel Bojkovice-Staré Město s Arrivou. Tento týden. 3x. O hodně lepší než jezdilo ČD s Regionovami a 854. K Vašemu včerejšímu – co Vám brání Vaši zkušenost poslat taky na kraj? Jen ať Zlínský kraj Arrivě pěkně omlátí o hlavu všechny chyby, ať Arriva platí smluvní pokuty jak mourovatá… protože smluvní pokuta je to co zajímá vlastníka Arrivy (buďto aby sehnal lidi na dočasné posílení, nebo asi zaplatil lepší náhradní dopravu). Opakuju – pošlete Vaši zkušenost na kraj a chtějte, ať kraj Vám odpoví jaké následky včerejší situace bude mít pro Arrivu. Konkrétní následky. A Vám ať se jmenovitě… Číst vice »

X 1

Dnes ráno Arriva ze stanice Doksy. Příjezd na minutu přesně. Zdržení v Bělé, při čekání na protijedoucí vlak. Příjezd Nymburk +6 minut. Ve vlaku čisto. Wi-Fi, zásuvky, infotabule funkční.
Byla to má první zkušenost s Arrivou, a musím říci, že pozitivní.

Axel

Pro X1 – nevím jestli Vaše pozitivní zkušenost platí celkově pro Arrivu – protože já mám pocit, že teď v počátcích není vůbec žádná souvislost jestli někde Arriva funguje dobře nebo někde hůř. Protože nevěřím, že by lidi od Vás šli na výpomoc k nám do Zlínského kraje, pokud by Arriva ve Zlínském kraji měla problémy. Nebo naopak.
To spíš věřím, že Arriva si najme brigádníky nebo přes pracovní agentury požádá externí lidi o výpomoc.

Petr

Do Bojkovic jsem v létě jezdil z Brna s kolem a vždy stačilo koupit jednu jízdenku v aplikaci můj vlak, z Veselí nad moravou jel motorák ČD až přímo do Bojkovic bez vystupování, takže vše jednoduše vyřízeno. Příští rok jak vidím budu muset přestupovat 2x jednou ve Veselí a podruhé v Uherském Brodě, kde budu muset vytáhnout měšec s korunama (který jsem díky aplikaci můj vlak již 3 roky na nákup jízdenek nepoužil) a ještě doufat že mi při nákupu papírové retrojízdenky v Uherském Brodu na pokladně neujede spoj a nevyžene mě ostraha když povedu kolo do čekárny. Tomu říkám… Číst vice »

Axel

@Petr – když pojedete z Brna do Bojkovic, tak proč myslíte, že Vám nebude stačit jedna jízdenka? Zpátky budete potřebovat 2 (jednu od Arrivy a druhou si koupíte ve vlaku ČD = když ukážete jízdenku Arrivy, tak průvodčí ČD Vám ji prodá za normální cenu, tj. bez přirážky). Ale to nesouvisí jestli dopravce je AB nebo CD nebo XY, ale se změnou rozpočítávání tržeb… jsem četl vyjádření jak z plzeňského kraje tak z jihomoravského kraje, že podezřívají České dráhy, že šidily (tj. že od krajů chtěli víc peněz, nebo kolik skutečně ČD měli dostat na dotaci – tj. že peníze… Číst vice »

Petr

Opravdu nevím, jestli Arrivě bude stačit 3D kód z aplikace ČD – můj vlak(bude mít vůbec průvodčí kompatibilní skener?), navíc jízdenka v požadované době nelze až do Bojkovic v aplikaci můj vlak koupit (pouze u jediného přímého vlaku ČD v 17:00 což není čas ve kterém bych chtěl jet)

Jadris

jizdenky.arriva.cz 😉 ozkouseno,funguje..

Dalibor

když máte kolo jeďte na něm, nebudete potřebovat ani měšec, ani aplikaci, a uděláte taky mnoho pro své zdraví a fyzickou kondici!

Petr

Myslím, že těch 85km v terénu a 1600 celkově nastoupaných výškových metrů po hřebenech Bílých Karpat, je pro zdraví a fyzickou kondici více než dostatečné. A zvládnout za jeden den cestu z Brna do Bojkovic a zpět na kole to by nedokázal ani Lance Armstrong.

jan

Ale ten nekomfort (i propastnému rozdílu mezi komfortem auta a komfortem původních regionálních.. ) Je taky zejména dán těmi neinvesticemi do infrastruktury regionálních tratí. Kdyby tam nebyly 50 let staré koleje, byly ok, tak ani ta regionova nebude tak nepohodlná. Otázka jak dlouho vydrží německé vlaky.. Tuto infrastrukturu.

Axel

Nevím co má blbé odhlučení Regionovy společného s kolejemi. Jel jsem po té samé trase, opakuji po té samé trase s Arrivou a byl o dost menší hluk. Možná jak budu jezdit častěji tak natrefím na nějaké hlučnější místo v Arriva vlacích. Ale zatím jsem jel jen 3x.

Anonymni Petr

Tohle je strašný, nepadají hlavy, neudělují se pokuty, žádné sankce. Nikdo za nic nemůže. Nikdo se neomlouvá (co jsem postřehl, tak pouze RGJ přiznal, že se mu nepovedl start) a hlavně Arriva vše svádí na ostatní (SŽDC, přípoje ČD). Nečekám, že se to zlepší.

Petr

Máte na drahách v hlavě galimatyáš ??? Nepadají hlavy , pokuty , sankce , omluvy atd . Co to meleš ? ČD někdy , něco z toho udělalo ?
Start mohl být lepší , nepochybně . Nikdo z nových dopravců neřekl , že to bylo bez chyb , naopak .
Arriva to slušně podělala .Nicméně rychlíky ČD z koridoru zpoždění měli a to se prostě přeneslo .
Já naopak zlepšení čekám , a to výrazné. Myslím , že to nejhorší máme za sebou .

Jackub

Anonym chce padání hlav, lynč, gilotinu! 😀 A co vy, jak často podáváte 100% výkon? Kdo jsi bez viny, hoď kamenem…

Lektor

Já osobně chápu že měli dopravci málo času na nové jednotky a nebo si je kraje ani neobjednali (tady trochu nechápu jednu donekonečna omílanou výhodu, že díky vstupu soukromníků bude kvalitnější vozový park…- těžko když si ho kraje neobjednají). Ale nechápu jak jim nemůže fungovat odbovavací systém, na to rozhodně nepotřebují roky příprav.

Juraj

Ani to sa ale nedá povedať plošne.
LINT je zlepšenie prakticky všade, kde nahradil pôvodné vozidlá. 845 je zlepšenie niekde – aspoň teda v modernizovanej verzii.
Áno, sú linky, kde nové vozidlá nie sú zlepšením, ale ako univerzálny fakt by som to nebral.

Cyklista

Ano díky soukromníkům bude lepší vozový park, protože nyní žádný nemají a budou revitalizovat čerstvě vyřazená vozidla, nebo úplně nová. ČD nakupují velmi málo nových jednotek (na objem výkonů) a revitalizace dělají dookola na mnohem mnohem starších vozidlech.

Miloš

Novější vozidlo neznamená automaticky lepší