dpp

Komentář obrazem: Orchidej na záchodě kvalitu nevyřeší. Jak vypadají státem objednávané rychlíky RegioJetu

Rychlík společnosti RegioJet. Foto: Aleš PetrovskýRychlík společnosti RegioJet. Foto: Aleš Petrovský

Jak aktuálně vypadá rychlíková vozba RegioJetu na linkách R8 a R23 s komentářem Aleše Petrovského.

458 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel

Na toto museli Babišovi mafiáni vysáčkovať České Dráhy z rýchlikových liniek? Aby sa nažral žltý klamár a podvodník? Na Slovensku vyziapoval ako pavián kvôli licencií na autobusovú linku Banská Bystrica – Bratislava, že ako majú ľudia právo jazdiť lacno a kvalitne, a všetky tie typické Jančurove kecy a sľuby. Cena rástla každého pol roka o 0,50 EUR až sa z dumpingovej ceny 5,- EUR vyšplhala na 10-11,- EUR ale to už bola konkurencia na tejto trase zlikvidovaná (cca 3-4 dopravcovia z Horehronia a B.Bystrice) a tak žltý podvodník ani na vyčistenom poli od konkurencie vďaka dumpingu nedokázal uspieť. Okrem toho,… Číst vice »

Pozorovatelka

Bohužel špína v interiéru na R8 je dána špínou, která to uklízí v Bohumíně. Pytle s odpadem po celém nádraží, partička pochybných existencí s vybavením na úklid kouřící u východu z haly na 1.nástupiště. A rychlouklid, kdy je souprava ve stanici skoro hodinu, ale uklízečky vyskočí po chvíli z vagónů? A tuším, že stejná parta má v Bohumíně na starost i Leo express, tam je to taky poznat. Bohužel je tento vlakový uzel celkově zanedbaný, moči znečištěný vstup do výtahu, výtahy špinavé, dvůr s popelnicemi naproti tržnici o víkendu přetékající odpadové nádoby, bezdomovci konzumující alkohol přímo na prvním nástupišti a… Číst vice »

Petr

Co kdo čekal. Jsem to říkal. Dopravce už vyhrál. Má klid.. Nabídl nejnižší cenu. Největší low cost. Nyní má monopol a musí šetřit a vybírat to z cestujícího.
Tomu odpovídá kvalita a cena jízdného. To je celé. Užíjte si liberalizaci. Na dalších x let. Zlaté časy s ČD před tímhle.
Autům zdar. Nefungují virtuální operátoři s elektřinou. Nebude pořádně fungovat ani toto. Ochraňujme další trasy před podobným scénářem..

Pavel Skládaný

Náhodou cestovat v lehátkovém voze z Brna do Ostravy je docela milé pšekvapení. Už se mi to dvakrát povedlo. A právě ta pšekvapení jsou tím, co lidi táhne, jsou překvapeni exotikou. Ovšem ta ušmudlanost, hlavně zvenčí, je ošklivá, na žluté je všechno vidět.

Tonda Sehnal

Nebylo by vůbec od věci nechat reagovat či oslovit o reakci:
1) dopravce spojů
2) objednavatele spojů

Jurášek2

Dopravce : kýble výmluv.. MD něco podobného.

p.n.

pid žádné vozidla nevlastní a železniční dopravce regionova také neexistuje; tohle je nejhorší troll co jsem tu zatím viděl, příště více snahy.

Erik85

LOL. Jsi troll nebo trotl? Bez urážky. 🙂

ČD = staré vraky
Railjet = tiché moderní vlaky
PID = lepší než ČD
Regionova = jezdí na méně vytížených trasách, takže nemá moc obrat a vlaky jsou průměrné, je horší než PID nebo Regiojet, ale lepší než ČD

Přitom:

Railjet = ČD
PID = z většiny ČD
Regionova = ČD

Ale díky za pobavení. 🙂

Erik85

Takže Trotl. Díky za upřesnění. 😀

Karl vB.

No jo, za chvíli bude půlnoc, to se někdy dějou věci…

Jurášek2

To jste chodil za školu . O železnici ví víc i můj pes než vy..

Michal²

PIDu nepatří nic a ROPIDu asi deset dispečerských aut

Xaver

No tvl. ty se už nikdy neopovažuj někde napsat, že se ve vlacích docela vyznáš. Ve skutečnosti tomu absolutně nerozumíš.

Karl vB.

Axel?

Jurášek2

U ČD určitě ne .o vlacích víte kulové

Xaver

Když už se tu mažou nesmyslné příspěvky, tak by se mělo smazat celé vlákno, protože pak přestává dávat smysl…

a8n

Zrovna mám další bizár z nedávné cesty. Spolucestující v kupé si objednala koláč, ale při předávání vidlička s ubrouskem spadly na zem. Obsluha tedy, že přinese nové, což taky provedla, ale ty spadlé na zemi nechala. Však co, kaštani je překročí a uklízečka to třeba někdy uklidí.

Petr

Jezdím pravidelně Brno Praha a ano není to státem objednána služba, ano je to komerční linka a ano ve srovnání s 1tridou Railjetu od ČD je Busines třída RJ 30 let zpět, ano ČD rakouský vlak je tišší, čistota také nesrovnatelně vše pro ČD ale doprčic ten jídelní vagon je děsnej, kafe hrozný a ta cena prooooč Ředitel ČD bere měsíčně bezlamala Mega(včetně ročních odměn) tak by mohl brát půlku a zlevnit jízdné

Berhof

Opravdu si myslíte, že úspora 6 milionů na řediteli se promítne v ceně jízdného? To je stejná hloupost, jako že výše platů poslanců, senátorů a prezidenta mohou za to, že není na důchody…

Patrik

Kdyby nebylo Studenta (Regiojetu), tak tady jezdí sotva 25 let staré karosy státní ČSAD, kdyby se Jančura necpal na železnici, tak by ve vlaku seděl pouze řežijkář vedle šotouše, Jančura pro veřejnou dopravu udělal tolik, že je to na státní vyznamenání, a to nejsem příznivcem jeho praktik .. prostě je to tak a levicová šoto žurnalistika s tím nic neudělá, nevěřím těmto článkům, že je standardem … jinak u státních drah ČD jsem potkal taková zvěrstva, že tohle je proti tomu Hilton .. nikdy jsem nepochopil o co anti Jančurovcům jde .. podle mě jenom lézt do prdele zaměstnancům ČD… Číst vice »

Petr

Pravda pravda, ale teď by mohl RJ zámakat na kvalitě vagónu… Nové lokomotivy traxx nám cestujícím na kvalitě nepridaji a popravdě ty rakouský vagóny byli fajn před 10 lety ale jen smeták a hadr jim lesk nevrátí a na linkách Brno Praha ty vagóny už vypadají opotřebováně zevnitř a z venku nepotkali myčku už několik měsíců a to zrovna na žluté je vydet

XP3

Takže služby můžou být mizerné, tuny špíny, ale hlavně když je to soukromé… Nadávat se může jen na státní? Vážený pane devadesátky už jsou nějaký pátek za námi

Zesp

Ne, je to úplně jinak. Jde o barvy. Pokud je to modré, je to vždycky dobré, ať je to jaké chce. Jiná barva už je špatná, i když je to stejné. Tak to tady je…

Láda

Ona by tě ta sranda přešla až bys seděl v Chorvatsku dva dny bez klimatizace s porouchanou lokomotivou Regiojetu.

Luboš Beneš

Ano, tak to bylo v začátku.A díky za to.Bohužel od té doby uteklo spousta vody a kvalita Regiojetu je tedy vlastně není. Osobní zkušenost Brno-Ostrava fakt tristní.

Aleš Karlovský

Ještě bych všem cestujícím doporučil, aby si z netu stáhli systém označování osobních vozů podle UIC. Podle toho se totiž žádný „sleepingcar“ nebo „schlafwagen“ ukecat nedá a je taky nad slunce jasnější, že poslední 3 čísla před druhou pomlčkou řeknou vše. Jde totiž o skutečné číslo vozu, takže například označení 61 81 19-91 003 znamená, že jde o rakouskou kupátkovou první třídu s devíti oddíly vozua jedná se 4. pro Rakousko vyrobený vůz. Je tam ještě další pomlčka a jedno číslo, ale to je kontrolní číslice, a tu se mi nechce dopočítávat.

Stráťa

Tohle železniční označování vozů je hrozná zhovadilost. Běžnému cestujícímu nevysvětlíte proč za příplatek do první třídy dostal místo v horším vagónu který kdysi někdo označil za první třídu zatímco ten lepší a novější vagón vedle je označený jako druhá třída takže se do něj nepřiplácí.

Aleš Karlovský

Že pan dopravní velkopodnikatel není žádná superstar, svědčí moje jízda s RJ 1023 do Krakova. Zakoupil jsem si místenku do vozu 1 na místo 16. Logicky jsem vycházel z toho, že jednička bude zařazena buď na začátku nebo na konci. Jela jako druhá. Místo 16 fyzicky neexistovalo, protože vůz byl překopán z rakouského lehátka a měl řešení 1-4, 11-14, 21-24 a od 5. oddílu 51-56. Největší sranda ale nastala, když přišel vlakvedoucí a uviděl mou kombinaci, která mi stačí pro celou civilizovanou Evropu – Interrail a Oneticket pro jedničku. Předesílám, že jsem si v týdnu na hlavním v Praze kupoval… Číst vice »

Martin

Člověku nešťastná, kupte si auto, ušetříte si spoustu utrpení 😄

Aleš Karlovský

Podnětný návrh, asi stejné úrovně, jako když mi ten vlakvedoucí doporučil, abych v Olomouci vystoupil a přesednul na povinně místenkovou Slovakii. Člověku šťastná.

Frederick

V tomto případě měl vlakvedoucí pravdu – na stránkách oneticketu výslovně uvádějí, že ve vlaku 1022/1023 oneticket neplatí…

Aleš Karlovský

Bezva, tak mi to měli říct už v době, kdy jsem si pořizoval místenku. A ne až ve chvíli, kdy jsem seděl ve vlaku a už se s tím nedalo nic dělat. A bylo jasné, že se s tím dělat něco mělo, protože očekávaný přípoj mi stejně ujel, ale se Slovakií/Chopinem bych se do Krakova dostal jen o deset minut později, pohodlně a za 75 korun.

Růža

V Rakousku chtějí naučit mládež jezdit vlakem protože je to luxusnější a výhodnější než automobil a u nás nikomu z odpovědných nevadí, že nás mnohdy vozí jako dobytek.

Jiří Kalous

Vzpomínám na dávnou televizní debatu, kdy si pan Jančura nasazoval šaškovský nos va snaze zesměšnit tehdejšího ředitele ČD. Zdá se, že se to poněkud obrátilo. Státní dopravce na kvalitě v posledních letech hodně zapracoval a já na dálkové cesty v mé trase zatím mohu s ČD cestovat – naštěstí.

Kamui

Jenže objednatele zajímá víc nízká cena než kvalita. Na co nová vozidla, když objednatel poptává staré vykopávky za co možná nejnižší cenu. A cestující nemá možnost to nijak ovlivnit, cestující je (u brutto systémů doslova) pouze substrát, jehož přepravu si někdo objednal.

Obhájce

Co na to radní pro dopravu v Praze 6? Ať vím, co si o tom mám myslet. Možná odklonit linku 1 z Výstaviště do Mělníka.

Mates

Než napíši svůj příspěvek, dovolím si kousek citace článku : „jednotlivá místa s místenkami budou řádně označována ideálně pomocí displeje.“ Děkuji za tuto zmínku, protože toto je přesně nešvar, který přišel s alternativními dopravci, kteří přišli s tím, nabízet s jízdenkou místenku zdarma. Do té doby monopolní dopravce ČD minimálně od kategorie vlaků R místa obsazená místenkami pečlivě označoval a nebyl problém najít si místo, ze kterého vás nikdo nebude „vyhazovat“ s odůvodněním, že na to místo má místenku. Nechápu proč, ale s příchodem alter. dopravců se tato výborná praxe z větší části vytratila a to u všech dopravců nevyjímaje.… Číst vice »

Granja

Právě kvůli tomu z mého okolí už docela dost lidí vlakem odmítá jezdit.

a8n

Minimálně na R8 to má i ve smlouvě, ovšem zvysoka na to kálí. V Avmz jsou původní německé displeje rezervačního systému přelepeny nálepkou s čísly sedadel. Nečekám, že by byly kompatibilní s něčím co provozuje, ale vypadá to bizarně.

Stráťa

To má jednoduché řešení. Konečně se přestat tvářit že dálkové cestování na stojáka v uličce je přijatelné a ke každé jízdence dávat místenku automaticky tak aby nikdo nejel bez místenky.

O. M.

Mně se to teda hodně dlouho nestalo. Místo vždy řádně označené, a pokud už na něm někdo seděl, nebyl problém ho vypakovat. Pravda, R jezdím jen málo (ale ani tam jsem s místenkou problém neměl, pokud už jsem ji kupoval), většinou EC / IC.

Michal M

Není pravda, označování míst jízdenkami stálo vždy za starou bačkoru.
A za totáče bylo ještě oblíbené prodat víc místenek na jedno místo…

Karl vB.

Pane Petrovský, gratuluji Vám!
za necelé dva dny, od 17.5. – 20:00 doteď, tedy 19.5. – 11:00 jste svým článkem vyprovokoval účastníky zdejší diskuse k napsání 375 příspěvků. To je ohlas na úrovni článků o režijkách, Bechyňce, vlaku na ruzyňské letiště a kdysi i o Šukafonech.
Jinými slovy, vaším textem jste se trefil do atraktivního tématu, které čtenáře velmi zajímá a některé (kteří tím musejí jezdit) i trápí. Ještě by se mohl zajímat i objednatel a poskytovatel…
Přeji Vám stejnou dávku štěstí při rozhodování o tématu vašeho příštího textu. KvB.

Luboš Beneš

Třeba rychlíky Brno-Plzeň to je podobná lahůdka, tentokrát v modrém.Jsou sice čistější, ale starší…

Igor

V červnu minulého roku jsem si vyfotil grafity na voze z linky R8, které tou dobou jsem sledoval od března. Dneska jsem to stejné opět potkal ve Svinově. Ani za více jak rok ho nezvládli odstranit.

Avlaky

Mate na mysli již legendární grafit ducha?

Ten už tam je aspoň 2,5 roku

Dežo Horváth

Mně je normálně úplně jedno čím jedu, když si můžu stáhnout okno. Tohle ale vypadá celkem drsně i na mou nenáročnou náturu.

Vašek

Napadá mne jedna stará písnička:,, Tak už máme, co jsme chtěli……“. Dokud bude přetrvávat názor, že cokoli je lepší, než ČD a rozhodující bude nejnižší cena, nelze se divit. Tohle je ta konkurence, co zvedá kvalitu služeb? Na červené palce jsem připraven.

šílenýšotouš

Náhodou, osobně mi přijde, že konkurence zvyšuje kvalitu služeb, ale to jest hlavně kvalitu služeb Českých Drah (např. Wifi v regínách, řazení v apliikaci…), protože se musí být schopné nabídnout ve výběrovém řízení co je po nich požadnováno (= prostě musí být alespoň trochu konkurenceschopné), což šukafony s koženkovým potahem a vyklápěcím okénkem naštěstí už skoro nikde nejsou…

Jurášek2

Ono je taky na kraji co si objedná.. např moravskoslezsky..811 ..vyhozené peníze.. to raději Reginu nebo v lepším rs1.. 810 to mají spočítané už teď jich je ..něco kolem 70 v provozu a počty klesají. Jestli je RegioJet konkurence tam sem papež.

šílenýšotouš

Aha, tak sem si to asi trochu přikrášlil, nebo jen žiju ve Středočeském kraji / blízko Prahy, kde to s ČD fakt celkem jde…
Ale je možné, že jinde to není takové slavné.

Tom

ČD, pokud by nebyla konkurence by byly ještě horší.

Jurášek2

Am.vidim že máte křišťálové koule dá.

Vojta Svobodný

Fuj, tohle je proste jak někde na Balkáně. Nechápu, jak to muže jezdit v civilizované Západní Evropě.

Martin

Nechci vám Vojto brát iluze, ale ČR opravdu není západní Evropa. Maximálně tak „střední“. I když ti lidé ze západu nás sami považují za Evropu přímo východní. K západu máme opravdu ještě hodně daleko a interiér vagónů je na této cestě opravdu to nejmenší… A jestli chcete přijít o další iluze, svezte se někdy s ČD rychlíkem z Brna do Českých Budějovic anebo z Havlíčkova Brodu do Prahy…to je někdy ještě i lepší Balkán…. Tím samozřejmě žluťáka nijak neomlouvám.

Johnny Cash

A Alex – Netinera jsou západní Evropa?

Vojta Svobodný

Jj, vlakem občas z Budějovic do Plzně jezdím. Do Brna je to ještě samozrjeme větší katastrofa tím, jak pomalu jede. No je to ostuda…

Jiří Kalous

Holt není to „koridorový“ směr, takže napřímení oblouků je v nedohlednu. Je to vyhlídková jízda pro toho, kdo nespěchá, ale je pravda, že klimatizace a jiné vymoženosti chybí.

Frantík

Samozřejmě že jsme střední Evropa. Západní ceny, východní kvalita.

Olda_údržbář

Česká republika JE západní Evropa (ve smyslu civilizačním).

Vojta Svobodný

Jako když se na to podívám snad nezaujatě-tak “kvalitu života” a ekonomiku si myslím, ze máme na úrovni Itálie, Španělska a asi nad Portugalskem s Řeckem. Což jsou všechno 4 země západní Evropy. Tj. označení jako taková “chudší země Západní Evropy” by bylo docela na místě.

Petr

Koukám zlatá Arriva. Radim se asi inspiroval u ČD v posledních letech jejich vlády na R26. Nejlépe to tehdy komentovala malá holčička „Mami a tohle je také historický vlak, když je tak špinavý?“ 😀

p.n.

Radimova upřímná reakce zní: „České dráhy to ale mají taky a České dráhy tam dříve nasazovaly vozy B to je zlepšení.“ Pánovo myšlení bych chtěl mít.

O. M.

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr.

Pavel

Dnes už je to jen o dotační ekonomice a o nefunkčnosti železniční sekce MD. Problémem je, že jakýkoli ministr dopravy dopravě příliš nerozumí, stejně, tak jako krajští radní, viz p. Hrabáč v ÚK. Nu a podle toho to vypadá.
Nebudu spekulovat o korupci, úhlavního to nepřítele pánů Jančury a Babiše(trochu kamarádi, ne)?
Docela by mě zajímala reakce RJ na tento článek. Vlastně, ani ne…Bude to v duchu: expanze, 30% trhu, všechno šlape, špína ve vlaku?..sorry jako, neviděl jsem…zeptejte se Honzy Schmidta, to on to má na starosti. Uf, uf, uf!

Marcel

V podstatě jste to shrnul. Ale není to celé. Myslím, že RJ je už jen pod taktovkou bank a musí jen růst a platit. Lidské zdroje jsou jen omezené. Tohle není určitě to co Jančura chtěl. Hodně změnil, ale je to už nad limit možného. Vstup partnera by to vyřešil , ale nechce. Asi ví proč. Bez kapitálu to nejde, a léta běží. Já si tipuju, že to dá dohromady s DB. 🙂

Lukáš Chytil

S DB určitě ne. To by neprodávali Arrivu. DB se snaží snížit zadlužení, takže prodává kde co.

Marcel

Ono není totiž jednoduché v ČR podnikat nás bázi fair play. Jsme země bázlivých, závistivých a líných lidí, kde je líbivé, věci obkecávat, a jen brát když to jde, a je dle legislativy z čeho. Všichni jako by měli mít na něco nárok. Ano, ale jen do výše svého odvedeného podílu pro společnost. A je to i s jízdným. Se vším v podstatě. Nelze mít každé čtyři roky úpravy slev jízdného dle politických slibů, ale ve svém konci ty peníze chybí, v samotném součtu je to pakatel, ale jedno k druhému nás jen ochuzuje na úkor budoucnosti. A když čtu… Číst vice »

Z. Lapil

Ministr nemusí rozumět dopravě. Stačí aby rozuměl riziku nejnižší nabidky. Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci- to říkal už můj děda.

Vašek

Lépe bych to nenapsal.

Jurášek2

V současné vládě nikdo ničemu nerozumí a podle toho to vypadá.

a8n

Problém ale není v nejlevnější nabídce, problém je v tom, že si MD coby zákazník nechá kálet na hlavu.

Tom

Vlakem moc nejezdím a panu Jančurovi celkem fandím (kromě epizodky s Babišem). Vděčíme mu za rozhýbání a výrazné zlepšení vlakové dopravy v ČR. Nicméně to, co je na těch fotkách, je přesně to, proti čemu před lety bojoval. Chtělo by se to zamyslet nad nějakým restartem. Ještě je čas to zachránit.

Pavel

Ano, v komerčních spojích. Kdysi. V dotovaných spojích je mu to u zádele.

Frantík

I spoje na podnikatelské riziko můžou být dotované (netto). Tyto jsou plně proplacené…

petr

všechny ty malůvky a zničené věci jsou dílem cestujících!a můžou to být supermoderní vozy,stejně za pár dní,týdnů budou vypadat úplně stejně!

Slowstarter

Pokud se dělá pravidelné čištění interiéru na měsíční bázi a průběžná údržba, tak se dají tato nekulturní hovadství způsobená cestujícími úspěšně eliminovat. U dopravce, kde pracuji já, to vcelku dobře funguje.

Slowstarter

Malůvky v interiéru se řeší v podstatě hned, buď úklidem nebo dílnou. Je to jen o prioritách a přístupu.

Jan Z.

A ten zbytek?!

Janek

No proti rychlíkům Bouzov jsou rychlíky RegioJetu naprostý luxus! V roce 2024 na „Bouzovech“ padesátiletá béčka bez základních standardů cestování, vozy bez BLOKOVÁNÍ DVEŘÍ!!! Které se občas samy za jízdy otevřou… Jezdím často Brno Vyškov (Nezamyslice) oběma a i když RegioJetu kvalita poněkud klesla, České dráhy mu v kvalitě i tak nesahají ani po kotníky!

Miri

Občas jezdím Bouzovem Olomouc – Šumperk a minimálně čistotou je Bouzov značně lepší. Krutá realita je ta, že i v porovnání s komerčními linkami RJ je Bouzov většinou čistší. A to jsem RegioJetem dřív jezdila celkem ráda…

Jurášek2

Jel jsem Bouzovem před 3 týdny ..staré vozy ale čistě a udržované.. RegioJet může jít do háje s tím hnojem na R8 ..t něco chytnout.. ulepenym humus.

Zesp

A to právě není ta pravda. Bouzov je tragédie se starým šrotem. Ale je modrý, tedy dobrý… A vo tom to celé je. Ale už jsem to tady psal několikrát, nebudu se opakovat….

Miri

Šrot to je. To nikdo nerozporuje. Ale celkem čistý šrot…

Dušan

Trochu mi tady v těch cca. 300 příspěvcích chybí zamyšlení se nad cenou jízdného – ve smyslu kolik by měla/mohla být, aby se dal u soukromníka nějakým způsobem alespoň renovovat ojetý vozidlový park – jako pokud se dneska i na OneTicket jede Brno-Ostrava 172 km za 342 Kč, tj. 2 Kč/km, tak to mi přijde nějak podezřele málo – když jako soukromník nakoupím novou patrovou jednotku typu Stadler Kiss za minimálně 800 mil Kč na V = 160(200) km/h, dvousystém – tak nějak nemám pocit, že za 2 Kč/km se mi to nějak splatí zvlášť za situace, kdy si zadavatel… Číst vice »

Fliczek

Tam přeci nejede jeden člověk… A o tom to je. Je jedno, jestli jde riziko za tržby za objednavatelem, nebo dopravcem. Dopravce se má snažit, aby si udržel a získal další cestující. Vždy to značí vyšší zisk. Pokud se jedná o první variantu, tak si má objednavatel víc kontrolovat kvalitu, aby neměl ztrátu. V takovém případě se má dopravce snažit, aby nedostal sankce. Pokud jdou peníze přímo jemu, o to větší důvod se snažit, protože každý z cestujících přináší peníze. I kdyby 1Kč/km, když tam bude 200 lidí, pořád to bude víc než třeba náklady jednoho vlaku na km ve… Číst vice »

tarten

Udělejme si ten odhad podrobněji. Slováci koupili 4 šestivozové KISSy za 77 mil. eur, každý o 611 sedačkách (první + druhá třída). To je asi 0,8 mil. Kč na sedačku. Když ta sedačka ujede průměrně 800 km denně (optimistický ale snad reálný odhad pro dobrou trať) a bude mít 50% obsazenost při 2 Kč/km (dáme si na 1. třídu slevu), dá denní tržbu 800 Kč. Na své pořízení by si tedy vydělala za 1000 dní čili necelé 3 roky. Pořízení je ale jen menšina nákladů, takže na komerční provoz bez peněz objednávky si určitě nevydělá dřív než řekněme za 12… Číst vice »

Dušan

Podle Výroční zprávy ČD, a.s. za rok 2023 činí obsazenost nabízené kapacity cca. 30 % – viz níže (strana 29):
https://www.ceskedrahy.cz/sites/default/files/soubory-ke-stazeni/financni-zpravy/vyrocni-zprava_2023.pdf
A ty 2 Kč/km je spíš cenový extrém při OneTicketu – při nabídkách typu IN100,50,25 atd. se jezdí v průměru max. 1,5 Kč/km.
Čili ne 800 Kč, ale max. tak cca. 360 Kč a ne 1 000 dní, ale tak 2 222, čili cca. 6 let. Čili pak ale ne Vašich 12 let, ale spíš dvojnásobek – řekněme od 20 let výše – mj. i proto mi smlouvy na 5-6let nedávají smysl. Ale jinak dík za výpočet:-)

tarten

Tak snad je jasné, že nemůžete uplatňovat celkový průměr z výroční zprávy. Dobré rychlíky mají mnohem vyšší obsazenost než regionální vzduchovoziče.

Smlouvy na 5-6 let dávají smysl velmi dobrý, protože v nich nebývají vyžadované nové vlaky. A i kdyby byly, proč myslíte, že se už za dobu trvání té smlouvy musí zaplatit? Po 5-6 letech je to pořád slušný zánovní vlak (samozřejmě jen pokud se udržuje), který udělá buď ještě mnoho dobré práce, nebo se dá v nejhorším dobře prodat do nějakého poolu.

Johnny Cash

2 Kč/km je obyčejné jízdné ve vyspělé západní Itálii i ve vysokorychlostních jednotkách.

O. M.

To ale není problém cestujícího, že dopravce při výběrku podstřelí cenu, aby vyhrál, a pak nemá ani na prostou údržbu.

Ondra

Nejde jen o tu kvalitku, která je přinejlepším žalostná. Jde i o to, že vlaky jezdí běžně s až polovinou!!! vozů vypnutou z brzdy, což už není nic jiného, než hazard s lidskými životy. A je s podivem, a snad i malý zázrak, že ještě nedošlo ke katastrofě.
Navíc by mě zajímalo, jak je možné, že u dotovaného vlaku je jen jeden vůz, kde se nejede za komerční tarif RJ. Kdo toto dopustil a podepsal? Stát platí rychllík a dostává jeden dobytčák na konci rychlíku. O včasnosti a dodržování jízdního řádu taky nemůže být řeč. Prostě kocourkov počesku.

Happy

Ano to mně vadí taky, kdy na integrovaný tarif můžete jen někam a to prosím u vlaku v závazku veřejné služby. Tyhle praktiky bych vypráskal. To je doména jen u RJ!?

Leinad

Jestli je to s těmi brzdami pravda, doufám že ste informoval úřady. (Zvlášť pokud to neplní brzdící procenta, překračuje rychlost či zábrznou dráhu). Jinak u najetí do mostu u Studénky se vyjadřovala DI i k brzdám, i Jančura k novým vozům, byla by legrace kdyby se něco stalo (třeba projetí klacku žlutým vlakem o pár cm) to připomenout. Komerční místenky mají i ČD. ČD označí konkrétní sedadla cedulí (některá jen „expresní rezervace“), není zakázáno na nich sedět a čekat jestli tě přijde průvodčí s držitelem místenky vyhodit(v prázdném vlaku se to domluví, v plném holt místenku má první). Regiojet má… Číst vice »

Jarda

Tady bych oponoval. Tento tyden R8 z Brna s IDS jizdenkou. Schvalne jsem se optal stewardky, kam mam smerovat dve kroky a rovnou mne poslala do vozu 5, sedadla 44 az 100. Takze ano, zakazano sednout kdekoliv neni, ale s IDS jizdenkou je clovek rovnou smerovan do konkretniho vozu a jeho dane poloviny

Leinad

Na dotaz jasně pošle do nemístenkové části.

O. M.

Kdo se moc ptá, moc se doví 🙂

Ondra

Lince R8 vozím pantery pravidelně doprotivky (vždy mě zpozdí) a mám z toho celkem strach, když vidím ten skřípající cirkus na kolečkách jet. Nevím jakou má hlášení váhu, protože třeba loni jsem celý týden, den co den, hlásil RJ s evidentně poškozeným sběračem, když mě míjel, byl to pokaždé zlatý déšť, žluté jiskry jako od rozbrusky sršely ještě cca do půlky prvního vozu. Odpověď byla, že celý jeho vozový park je registrován v rakousku a spadá tedy do gesce tamního drážního úřadu a ten ho sem kontrolovat nepojede. Nakonec přepálil trolej ve Věžkách a dnes jezdí na široký sběrač, který… Číst vice »

vkn

„Jinak ta linka stejně končí, protože jančura na výluku vypovídá smlouvu, aby nemusel zajišťovat NAD.“ to máte odkud prosím tuto infirmaci?

eber

Konečně se ukázalo, že si RegioJet s ČD nemá ohledně rychlíků velmi co vyčítat… Stejně jako najdeme určitou úroveň kvality na dálkových linkách RegioJetu, najdeme ji i na vlacích vyšší kvality u ČD (Pendolina nebo třeba railjety). Na některých rychlíkových linkách ČD to bohužel dlouhodobě žádná sláva není. A úplně stejně to má RegioJet. Neříkám, že je to takhle ideální, ale vždycky mě iritovalo srovnávání komerčních linek RegioJetu s kdejakým zaplivaným rychlíkem ČD. Stejně jako je špatně skanzen na některých rychlíkových linkách ČD, tak je úplně špatně skanzen na rychlících RegioJetu. Ať už u modrých nebo žlutých, bezzubost postihů za… Číst vice »

Honza

Souhlasím s Vámi. Ono to srovnávání není moc čeho s čím … jak je problém na závazkových rychlíkových linkách je problém na závazkových Ex linkách … není potřeba dělat reklamu, které Ex linky svým „luxusem“ odpovídají tak osobnímu vlaku z horní dolní … Bohužel, pokud dopravci přistupují ke zpětné vazbě od cestujících, jak přistupují … A taky jak ministerstvo dopravy je schopné reagovat na podnět, že je problém s nějakou jimi objednávanou linkou mě doslova irituje … Jejich strohé odpovědi … „Z důvody válečného konfliktu na Ukrajině, onemocnění COVID a válce na blízkém Východě došlo k přetrhání dodavatelských vazeb, z… Číst vice »

Tomas

Přesně. Mám návrh pro autota, mohl by projet linku Brno – Šumperk/Jeseník, a zkusit porovnat. Jakonasi dojde k tomi, že aspoň řazení vozů je nějak standardní, ale jinak je to těžké retro a ostuda.

tarten

Trochu bych se ohradil, že poslední roky se tu začíná používat slovo retro až příliš jako eufemismus, takže ztrácí svůj význam. Retro má znamenat, že je to výrazně staré, starožitné nebo i jen napodobující minulé éry, ale jinak naopak velmi pečlivě udržované a čištěné, aby svým způsobem předčilo, co je dnes běžné.

Frantík

Takže většina T3 v Praze 🙂

k.m

Toto jen ukazuje ,že železniční doprava ČR stojí za starou bačkoru. Tohle je fakt humus na druhou stranu ten skansen ze 70-let ,který spojuje 4 krajská města tj. Plzeň – ČB – Jihlava – Brno je také smutná vizitka tentokráte v režii ČD.

Happy

Njn. Když to právě objednavatel trpí… Na R11 pred lety ČD stáhly ex Bp, které přecejenom nebyly tak skanzenoidní a co MD? Zajímalo je to? Ne.

Tuzemák

Jo ty byly i dobrý, velkoprostory já mám rád. Teda až na tu špínu a neúdržbu podvozků, kde na konci svého působení teda už opravdu prosily ty vagony o servis a humanizaci. Ale celkově jsem proti nim zas tak moc neměl. Běžka podvozku, sťříknout interiér/exteriér, doplnit o zásuvky a umýt, mohly dál na této lince fungovat. Řekněme doplnit o ten jeden klimatizovaný vůz, co tam tahají, mohla to být dostatečná souprava na dalších x-let. Než (snad) dojde k elektrizaci až k Jihlavě a nasazení el. jednotek?? Ty sedačky byly pohodlné. Ale taky lusknutím prstu zmizely, tuším šly na rekonstukci a… Číst vice »

O. M.

Ono ani v tom Německu, když přesednete z nějakého EC do lokálky, to není vždycky nějaká velká hitparáda. Ale pravda, bývá to čisté a ne zdevastované.

Zlý sprejer

Já vím,hledat chyby jinde jde vždycky líp, než si zjistit jak se to proklaté slovo píše – ano je to graffiti ne grafitti

Michal

S Regiojetem tak maximálně z Havířova na Stodolní. 15 minut tak nějak stačí.

Joe

Jednu bílou orchidej,
na wecko si dal,
nic víc …

Ondra L.

Dekuji za tento clankek, snad si ho fanatici podrobne prostuduji.

Lukino

Za svých studentských let jsem R8 jezdil (ještě s ČD) a teda nepřišlo mi to tak špatné jak vidím na fotkách. Otázka je jestli jsem to prostě neřešil a nevšímal si toho nebo to opravdu tak moc kleslo.
Možná by stačilo, aby ten vlak musel jet tzv. za čáru, aby ta úroveň byla aspoň na úrovni slušné.

Tomáš

Ono to s tou kvalitou u RJ je obecně všelijaké. Nevím, jak to mají na hlavních tratích, tam asi udržují nějaký standard, ale když kouknu třeba na autobusy, tak jsem byl dost nemile překvapen. Pár měsíců dozadu jsem s nimi jezdil pravidelně Praha-Jihlava a když to srovnám s úrovní cca 10 let dozadu, tak je to úplně jiný level – bohužel propad k horšímu v podstatě ve všem, co z nich tehdy dělalo špičku. Radim Jančura před lety ve spojitosti s příchodem Flixbusu do ČR použil označení „zákopová válka“, tak možná právě celá tato kulhající kvalita je důsledkem snahy ušetřit… Číst vice »

Happy

Jenže budování značky je také důležité. Kupujete si produkt nebo službu pod nějakou značkou. Pokud to půjde takto dále, tak nakonec bude mít RJ pověst jako icom a až zmizí v propadlišti dějin, tak pes po nich nevzdechne. Navíc jméno Jančura je známé a je jen na něm s čím bude spojován. Mnoho firem založených v 19. a prvni pol. 20.století neslo jména svých majitelů a ti si na těch svých jménech zakládali a jejich produkty a služby je musely reprezentovat. U Arrivy či GWTr je to jedno, to jsou v tomto ohledu „anonymní“ subjekty, ovšem u RJ, LE, KŽC… Číst vice »

PetrV

Jemu je to jedno, je sebestředný, egoistický, myslí si, že ví všechno nejlíp a je profesně obklopen jen lidmi, kteří to zvládnou bez vlastního názoru. A bohužel zestárnul a z vizionáře (čest tomu, co dokázal) je brzda firmy (ono je tedy otázka, zda by to mohlo finančně fungovat, pokud by bylo vše tak, jak má být).

Jan

On je především sociopat s platební morálkou, jak z nejdivočejších devadesátek.

Pavel Kopeček

Jezdím občas s RJ od jejich vzniku, jak autobusy tak i vlaky. A musím souhlasit, že kvalita jde pomalu dolů. Toho si musí všimnout každý, dřív krásně čisté, vše fungovalo. A teď pravý opak. Jediné malé pozitivum vidím, už jen v ceně občerstvení.

Jan Baránek

Mám ten pocit jen já, nebo to v Relaxech začíná docela dost „nevonět“? Ve velkoprostorových jedničkách ČD tento problém nemám.

Jozef

„“lužkové vozy““ – to sú prosím p. Petrovský aké ??? Regiojet má nejaké?

Frantík

Je tam napsáno, že pro nové spoje zakoupil lůžkové vozy, které dal předělat na kupéčkové.

Jakub

K R23 bych rád doplnil, že v úseku Štětí – Kolín neplatí tarif PID na kolo a na psa, což v rámci jednotné integrace je opravdu potěšující (ironicky). Při letní frekvenci cyklistů na trati 231/072 (a že takových cestujících je) je skutečně zážitek cestujícím vysvětlovat, že cestující si tarif PID pro sebe koupit může, ale pro kolo si musí vyřešit přímo u průvodčího. Kolikrát se cyklisti vrátili, že dotyčné průvodčí na R23 odmítl. Tím se nechci zastávat toho, co se za ČD na R23 nasazovalo za hrůzy, ale například u této kategorie cestujících se nestalo, aby došlo k odmítnutí z… Číst vice »

Ondra L.

Ja tam na pid listky pro psa i kolo jel mnohokrat a nikdy me nevyloucili. Spis jestli nebyl spatne proskoleny personal.

Jakub

Co se týče kvality proškolení personálu, o tom by šlo také polemizovat. Ještě donedávna bylo v prospektech linky R23 uvedeno, že tarif PID platí jen v úseku Kolín – Mělník, byť integrace do Štětí proběhla ještě dříve, než RegioJet začal linku R23 provozovat. A když RegioJet začal linku R23 provozovat, velice často nechtěli průvodčí RJ uznávat jízdenky PID z pokladen ČD, protože na jízdence PID byla uvedena hlavička ČD, což byl mimochodem i problém u Arrivy, když začala provozovat linku R22 z Kolína směr Šluknov

Ondra L.

Tak v tom zacatku meli problem vsichni. Znamemu, co dojizdi nymburk – kolin a byl zvykly na mesicni jizdenku, pokladni poradila, ze si ma tu mesicni koupit zvlast na cd a na arrivu. No nastesti zna me, tak usetril 🙂

Happy

A tak může si za to sám. Koupil kdejaké haraburdí, které rozhodně nebude mít disponibilitu jako Flirt LE, opravárenské zázemí nedostatečné, tak tohle je výsledek. Růst za každou cenu není dobrý. Když si vzpomenu na jeho agresivní proklamace… Myslím, že jeho největší přínos pro tuzemskou železnici bude to, že rozhýbal ČD

Leinad

Asi jako Hotliner rozhýbal dálkové busy Praha – Liberec navzdory tomu, že monopolista nechtěl vydat licenci. Jinak to byl šrotliner.

Happy

No teď jsem si našel starší článek na tomto webu a na R23 mají být nízkopodlažní soupravy. A RJ měl zakoupit patra z Německa s tím, že od prosince 2024 budou nasazována na tuto linku. Nebo to padlo?

Sériový jezdec

Info žádné nemám, ale viděl jsem RJ tahat z Německa tyto vozy. Vypadaly každopádně příšerně.

PetrV

A to co stálo ve Vrútkách za plotem?

Palavan

To je asi pro Yosarii,ta už měla na Slovensku jezdit

FilFee

Asi stále plánují. Pár měsíců zpět bylo jedno patro odstavené v Ústí

Rákosníček

RegioJetu by na R9 měla končit smlouva v roce 2027. Neví někdo, jestli ministerstvo v dohledné době plánuje začít soutěžit nového dopravce? Přeci jen se tam bude (dá-li bůh) do deseti let jezdit 200 km/h a to by chtělo nové vlaky, které se dříve než za 2-3 roky od uzavření případné smlouvy nevyrobí.

Pedro72

R9 jezdí ČD.

Happy

Asi se upsal a myslel R8

Rákosníček

Pardon, samozřejmě jsem myslel jsem R8.

Zesp

On asi myslel tu R8….

Mikulik

V ústecké kraji se na smlouva na vlaky soutěžit na desítky let

Jurášek2

Co

Granja

Během četby jsem dospěl ke známému závěru programově prosazovanému v různých oblastech: „U nás v Česku to stačí“.

nedulezite

No, výjimečně si troufnu vstoupit do diskuse, je zde Air Traveller, třeba mne srovná: Z historických zkušeností se lze opakovaně poučit o tom, že problém neschopnosti udržet čistotu indikuje vážné strukturální problémy celé organizace zejména v oblasti zajišťování technických standardů poskytovaných služeb. V letecké dopravě to obvykle končilo fatálním úbytkem cestujících i letadel současně. Zde nebudou, díky nízké letové hladině následky zřejmě až tak osudové.
O.T. Primárním viníkem tohoto stavu jsme ovšem my sami nedostatečnou občanskou kontrolou námi volených.

Zesp

Dal jsem si tu práci a dohledal fotky z mé dosud poslední cesty na R8 dne 21.4.2024 na spoji R 1108 v úseku Hranice – Přerov. Fotil jsem jen poslední vůz, kde jsem byl. Co je na fotkách špatně? Za mě uklizeno, čisto, moderní sedačky, funkční a čisté wc, funkční klíma, hlášení…

https://www.rajce.idnes.cz/dopravnizesp/album/24-04-21-r-1108-rgj-bohumin-brno

Zesp

Mínusy narůstají, vyjádření k tomu, co je na fotkách špatně žádné… Ono totiž nic špatně není. Tím jsem se chtěl dostat k pravé podstatě problému. Kdybych si tu soupravu a třeba i nějaké další prošel detailně a ty chyby hledal, jako pan Petrovský, určitě bych nějaké našel. A věřte nebo ne, ty samé najdete i v každém vlaku například dopravce ČD, mohl bych se tady dalekosáhle rozepsat. On totiž nepřekonatelný problém pro mnohé diskutují zde je, že ten dopravce vůbec je… A díky své progresivitě bere práci našemu státnímu dopravci, který zde má širokou základnu příznivců i z řad zaměstnanců… Číst vice »

tarten

„díky své progresivitě bere práci našemu státnímu dopravci“ – a co progresivního máte konkrétně na mysli? Koncept úžasných nových vlaků, který nikdy nebyl zaveden? Koncept stevardky v každém vagóně, od kterého se ustoupilo pro ekonomickou neúnosnost? Někdejší zavádění vlaků na podnkatelské riziko, které je nahrazováno snahou získat co nejvíc linek na předtím tak žhavě kritizované „dotace“?

Ludva

Vážený pane je vidět, že jste nepochopil to, proč ty mínusy jsou. Tak za prvé, článek je o rychlících v objednávce MD. Vaše fota z takového rychlíku nejsou. Jedná se o komerční spoj. A za druhé. Moc se mi líbí reakce, že ČD přeci mají to samé. Vzpomínám si na články , které popisovaly to, že přichází revoluce na naší železnici, protože i objednávkové vlaky vysoutěžil soukromník, Články o tom, jak se teď vše zlepší. Ano ČD se jistě dalo mnohé vytýkat, to netvrdím, ale žádná revoluce se prostě nekoná. RJ je na tom po těch pár letech ještě hůře,… Číst vice »

a8n

Ne, tohle je fakt z R8. Protože nepředpokládám, že by na daném spoji jela posila (on je spíš zázrak, když vůbec nějaká jede, v množství dle smlouvy byly vidět možná první rok a půl provozu), problém je už třeba v tom, že není dodrženo řazení, což má sice za následek o něco lepší kvalitu oproti vozu který tam měl být, ale taky ne úplně malé snížení kapacity.

Karl vB.

Vy si vážně vždycky fotíte to čím jedete?
Tak to zřejmě patříte k lidem, co si v hospodě vyfotí jídlo na talíři předtím, než začnou jíst a porovnávají aktuální porci s archivem v mobilu.

Poskok

Absence SSOD, absence vnitřního informačního systému, třeba.

Zesp

Je vnitřní informační systém na Bouzovech, či Rozmbercich?

Ondra L.

Tak to snad predevsim u techto linek zalezi na podminkach v zadani pro vyber dopravce. Pokud vim, bouzovy ani rozmberky soutezeny nebyly.

Jaaa

Vaše fotky jsou nic nevypovídajicí. Já jel letos v obou případech na neskutečně odrbaných sedačkách v rozbitém špinavém interiéru.

Zesp

Proč jsou nevypovidajici? Protože tam není nic skaredeho, jak by se k tomuto clanku sluselo? Jsou zkrátka reálné, smiřte se s tím, i kdyz vetsina chce asi videt opak…..

Okoloidúci

Ja chodím tou linkou pravidelne (8x mesačne) a môžem potvrdiť čo sa v ňom píše.

Takže mám buď strašne blbé šťastie (a rovnako tak veľa spoludiskutujúcich) alebo máte klapky na očiach.

Pán jeskyně

Vidím to co je v článku – graffiti, chybějící podhlavníky (já vím, ČD nemají žádné, ale když už je tam dáš, tak by měly být všude) i zašlou špínu na sedačkách.
Jen se na to fotky v galerii nezaměřovaly a ano, možná zrovna šlo o čistější kousek, zatímco tato galerie prezentuje, kam až to v některých případech zajde.

Petr Husarik

Nejsem zastáncem RJ ale neustále se tu píše o Jancurovi vesměs kriticky.A co takhle se zaměřit i na ČD. Jezdím min.2 týdne na Jižních expresech do Lince a to co snese označení IC by mě nikdy nenapadlo nezazit to a to myslím na lince Praha -Linec .Poslat na mezinárodní spoj 6 vozů u kterých jdou otevřít dveře u 3 vozů stim že jsou označení jako nefunkční už při odjezdu z Prahy je taky pecka. Věcné nefunkční toalety otevírání dveří ve vozech. A taková linka Plzeň-CB-Brno je taky zážitek. Tak že pokud neustále kritizovat jednoho dopravce tak co začít kritizovat i… Číst vice »

Zesp

Ano, to je to, na co ve svých komentářích narážím. RGJ se tu tvrdě kritizuje, ale že u ČD je v podstatě to samé, o tom se akticky mlčí. A ani se negativně psát nebude. Z diskuse je jasné, že zde naprosto převládají zastánci modrých, a to za každou cenu. A omluví se cokoliv,co by se u žlutého, ci jineho zkritizovalo. A kdyby páni redaktoři něco příliš podobně negativního napsali, se zlou by se čtenářstva potázali… A třeba i mnohé ultras odradili… A o to nestojí. Takže reportáži, navíc kritických, z problémových linek ČD, se tu určitě nedočkáte…Ale strašně rád… Číst vice »

Jurášek2

To samé? RegioJet spadl do odpadu hnus údržba žádná ..čistota souprav nikde. U ČD to není dokonalé ale soupravy čisté většinou.. a údržba probíhá. Nákup nových vozů běží. Co nakoupil RegioJet? Jednotky od pesy .. toť vše.

Jaaa

Moc vám ten damage control nejde, pane.

Petr16

Ano, máte svatou pravdu. Tento problém se netýká pouze dotovaných linek RJ. Tato ostuda se dá vidět i v závazkové lince u ČD, konkrétně jmenuji Eurocity linku Ex4. Tak to je taky taková historie na kolejích. Ty jakože „repasované“ polské vagóny pamatují Císaře pána, no budiž, ale co ty prosezené sedačky od revoluce? Kde mám hledat třeba vizuální informační systém? Máme si jej tam namalovat… Kde se třeba mám připojit k wifi? Když tam žádná není… V kategorii Eurocity (dříve se tomu říkalo Vlak vyšší kvality) toto? Teď to můžou nazývat tak horší rychlík, no vyšší ta kvalita není. Ty… Číst vice »

janikk

Teď budu mluvit o lince R8, kterou jezdím v celé trase několikrát měsíčně. Před nástupem RJ byly taky problémy, ale RJ je všechny velmi rychle překonal a to násobně. Kvalita úklidu souprav je tak mizivá, že jsem se dokonce jednou, tak dva roky zpátky, po hádce s vlakvedoucím, nad hnusným, ulepeným a zapáchajícím, vagónem s nefunkčním wc, z té jejich tzv.první třídy zvedl a nastoupil do vlaku na protějším perónu a jel přes Břeclav. Sice to bylo skoro o hodinu delší, ale aspoň sem neměl pocit že sedím v popelnici, na to neměl žalůdek. Opakovaně jsem jim to posílal, nikdy… Číst vice »

tarten

To je samozřejmě nesmysl. Tohle je článek o RGJ, tak je zbytečné fňukat, že je v diskusi kritizován RGJ. Pod články o ČD je zas sdostatek kritiky ČD.

vapa

Když už kritizujete, tak by bylo dobré začít u sebe s pravopisem.

Pán jeskyně

Počmárané interiéry Elefantů v okolí Prahy mají velkou konkurenci a skoro bych řekl, že toto je důkaz, že může být ještě hůř.

Martin H.

Jenže za tohle nemůžou dopravci. Můžete sice namítnout, že je potřeba hned vandalismus odstraňovat, jenže tahle móda všechno počmárat, je tak rozšířená, že pokud se ta vozidla budou odstavovat na čištění, nebude jezdit nic. Protože produkce těchto umělců je, na rozdíl od odstranění levná a časově nenáročná…

czhunter

A přitom graffity a tagů ve veřejném prostoru celkově ubývá, tak jak mají tvůrci tohoto devadesátkového fenoménu v průměru blíž ke starobnímu důchodu než ke škole.

Grossák

Naopak. Tvůrci a jejich vybavení se navíc zdokonalují. Aby to nešlo pořádně vyčistit a opravy stály co nejvíc. Bohužel.

Leinad

Naopak. Pokud se bude čmáralům zadarmo poskytovat reklamní plocha, tak proč to nevyužít a nechlubit se fotkami „své“ mašiny na ruzných tratích v různých časech.
Soupravu před myčkou počmárá málokdo, proč by to dělal.

Jaaa

Jediná efektivní možnost boje s těmito živly je jejich značky ihned odstraňovat.

Jurášek2

V diskusi se řeší RegioJet ne elefanty.

Aleš Mucha

Občas musím využít spoj Kolín Ústí nad Labem. Katastrofa!!! Nechutné špinavé zatuchlé vagony.

Jan

Dokud se soustředili na dálkovou dopravu a stíhali uklízet, tak byli jednoznačně velkým přínosem. Co se cpou do dotované dopravy typu Kolín-ÚL, propadli se na úroveň ČD před nástupem konkurence. Nicméně zdejší vášnivé diskuse jim jejich výdělečné linky asi nijak neohrožují…

Jurášek2

Ani za ČD ty vagony nebyly v takovém stavu jako na R8 nyní.

Jan

To máte trochu krátkou paměť…

Jurášek2

Jezdil jsem hodně R8 do Přerova..kde jsem pracoval.. ČD soupravy starší vozy ale udržované.. a čisté + posilové soupravy pátek + neděle a jezdilo to plně studentů.asi jste si u článku neprohlédl fotky.. vypovídají o RegioJetu.

a8n

Zas záleží, co posuzujeme. Kmenové bohumínské byly ještě celkem v pohodě, ale posiláky vystavované Brnem byly občas solidní hnus.

tarten

Kolem přelomu století byl interiér vagónů ČD často jedním slovem příšerný, a to i na prestižní lince do Vídně. Předtím to bývalo podstatně lepší a teď je už také, takže se vám asi už posunula měřítka.

Jurášek2

Měřítka jsou jasná ČD se zlepšuje.. nákupem nových vozů i modernizaci starších+ údržbou.. u RegioJetu se na údržbu sere ..uklízečky nemají a personál vypadá jak parta popelářu. Na MD jsou idioti že jim priklepli další linky.

Peter

Je to fakt až tak zle? Lebo s Regiojetom nemám nejakú zlú skúsenosť takže som prekvapený

Jurášek2

Jee to humus. Ani to nezkousejte

Zesp

Tak zlé to není, fakt ne. Taky na to tady koukám jak vyjevený, přitom jsem jel na R8 nedávno a úplně v klidu, i manželka říkala, jak je to lepší než tenkrát a tady naráz taková hrůza a děs… To je fakt divné… Doufám jen, že pan Petrovský tedy brzy otestuje linky z Brna do Šumperka, či Plzně (doufám, že v celé trase). To pak uvidíte ty ódy na luxus v podání B, či A a jiného ČD šrotu, co tam jezdí. Jinak si to nedokážu vysvětlit, než že je to účelové…

Martin H.

Bohužel vás zklamu. Je to hodně nárazové. Já jsem jel R8 za poslední dobu dvakrát. Jednou dál business tam to bylo ok a jednou jen kousek lowcostem a to bylo výrazně horší. Nicméně denně je v Brně na hlavním nádraží vidět, že řazení se téměř nedodržuje a ve frekventovaných časech hlavně v pátky a neděle se na některé cestující prostě nedostává, protože nejsou řazeny vozy a chybí kapacita. Ano máte pravdu že z Brna do Šumperka se stále pravidelně vyskytují vozy řady B, ale je otázka, pominu li absenci klimatizace, jestli jsou vždycky horší než to co předvádí RJ na… Číst vice »

Granja

To hodnocení není o tom jaké vozy (stáří, nebo z ciziny ojeté) jsou zařazovány, ale je to o tom, v jakém jsou stavu. Hloubkově nevyčištěné, zažraná špína, neprůhledná okna, atd. Jedná se tedy o kulturu cestování. I letitý vůz může být čistý, topící a bez odporu k požití už při nástupu.

Jurášek2

Já jsem raději jel do Brna z Olomouce rychlíkem Bouzov než ulepenym RegioJetem

percula

Ontuto trasu regiojet jezdí?

Simona

Rychlík Bouzov je provozován ČD, je to R9

Jurášek2

Havl Brod – Brno je R9.

Jurášek2

Ne. Ale do Brna se dá od nás dostat RegioJetem.. nebo delší trasou ČD rychlíkem Bouzov.

Simona

je to hnus, od loňského léta až do zimy jsem jezdila na trase několikrát do týdne. nebylo zbytí. zaplatíte za první třídu (nerada sedím v nacpaném kupé) a dostanete se do vagónu s nechutně vypadajícími růžovými sedačkami, nic neuklizeného a stevardka je na vás od začátku nepříjemná. ceny za tyto služby ani radši nekomentuji. nikdy to nebylo ve vlacích ČD na trase takto zlé, nepamatuji se, že bych se bála si sednout. vagóny byly zřejmě starší, nicméně vše bylo v normálním, udržovaném stavu. ta arogance z jejich strany (RJ) a žádná aktivita, která by naznačovala posun k lepšímu mě na… Číst vice »

Jurášek2

Jen doufám že 2027 fraška na R8 skončí a budou tam čisté a slušně vozy. Po poslední cestě R8 už tam nevlezu ..a do Brna pojedu radši přes Olomouc ..nebo OS.

Zesp

A kterého dopravce byste tam tedy rád viděl? Arrivu, či Leoše?

Jurášek2

Leoš nemá stroje na tuto linku.. takže ..
Kdo se přihlásí.

Granja

Že by Španělé?

tarten

Nevím o tom, že by Španělé měli přímo licenci pro ČR. Takže jestli Španělé, tak to v praxi znamená Leo.

tarten

To je celkem jedno, že je nemá. Dopravce je koupí až na základě získané smlouvy.

risa.informace

Mohu být upřímný; Jsem léta fanouškem REGIOJETu a lidé tu mají pravdu kvalita se zhoršila, kolikrát jedu R23 z Ústí do Litoměřic a dále na Letňany 413 PIDem. Mně bolela i prdel z sezení ve vlaku RJ PRAHA -BRNO ty sedačky jsou tvrdé jak kámen… Ale pokud mám říct pravdu tak LEO komerční spoje staví alespoň v Kolíně směr Ostrava, RegioJet v Kolíně směr Ostrava/-BRNO jen projíždí i tohle mě odrazuje. LeoExpress mně nadchnul více když sem s ním poprvé jel v Premium class, lidi v Premium class máte all-inclusive free, zdarma Vodu, pití a jídlo z menu a chutnalo… Číst vice »

***** Petr

Leo měl stejné možnosti jako ostatní jen byl na hraně krachu. Teď s Renfe se snad dostává pomalu zpět a snad to vydrží

Granja

Přes Olo. je to zatím jediné schůdné. Jako cestujícího by mne ale oslovilo, kdyby právě tato důležitá linka byla obsluhována střídavě 2 vysoutěženými dopravci, abych si mohl vybrat a ne jako v tomto případě byl nucen jezdit mezi Brnem a Ostravskem oklikou přes Olomouc.

Zesp

Režijka?

tarten

Jako od dvou vysoutěžených dopravců? 😀

Granja

Bojujete za RJ srdnatě, to se musí uznat, ale režijku opravdu nemám, natož současně od dvou dopravců.

Jurášek2

To by nebylo špatné dva dopravci..průser je jednokolejka z Přerova dolů.. malé kapacita tratě. Doufám že MD vypíše příští rok soutěž na R8. A mnelo by se pohnout s modernizací tratě.. že je tam jen kilo není tak otřesné.. ale je to jednokolejka..vsude křižování vlaků.

Pedro72

To by vysoutěžil jen blázen. Jestli se začne stavět, bude výluk víc než provozu.

Happy

A řešení je tak jednoduché. Ve smlouvách musí být bolestivé sankce za pochybeni. A neustálá kontrola kvality objednané služby. Myslím, že už mnoho krajů má mnohem lepší kontrolu kvality než samotné MD.

Luke

JMK dává za nedodržení kapacity 10 000.

MD má tuším 200 000 za každý procento špatně řazených vlaků.
Na R8 ale jede 11 000 spojů ročně, 1% = asi 110 spojů.
Pokud za 110 špatně řazených spojů dostanu pokutu 200 tyčí, je to asi 1800 na spoj.

Honnzok

S tím ale taky trochu opatrně, ty sankce a rizika musí odpovídat i celkovým výnosům, jinak by se Vám klidně stalo, že nikoho na tu linku neseženete.

Sankce za to, že uklízečka zapomněla vynést jeden koš a nebo dopravce pro zpoždění otočil neuklizenou soupravu musí být přiměřené tvrdší a bolestivější můžou být až při opakovaných problémech.

Myslím si, že než represivní nástroje by pomohlo kdyby se výběrka dělala na delší čas s podminkou nasazení nových vozidel. Klidně až později v průběhu smlouvy…

Jurášek2

ČD se musí přihlásit vždy.

tarten

Nemusí a taky se na Liberecku nepřihlásily.

Jan T.

Ale seženete, akorát dopravci budou muset svoje nabídky kalkulovat řádně a nebudou moct počítat s tím, že se tam těch pár kontrol ročně ztratí, ale jinak dost ušetří.

Martin

RegioJet (SA) postihlo přesně to co se velmi často (ne ale vždy) rostoucím firmám děje. Nezvádnou svůj růst. Další věc je, že železnice musí fungovat jako celek. Železniční vozidlo nelze dloudodobě udržovat „na dvorku“. Ať tak či tak ČD provozní zázemí, alespoň nějaké, zpravidla mají. Kryté haly, dílny, fekální koleje. To však holt něco stojí a musí se to tedy do VŘ počítat. Co mi ale není jasné, proč lidi své podněty do RegioJetu v kopii na MD neposílají? Tyto možnosti přece jsou. Máme email, fotky. Jde to poslat on-line z mobilu. Ty sedačky, to je hnůj a lidé se… Číst vice »

Vojtech Albert

To možná není ani tolik o nezvládnutí růstu firmy…. To je tím, že (RegioJet, SA) má již „své jisté“…. Spoje má „přiklepnuté“ na 10 – 15 let, tak proč něco měnit?
A R8 je opravdu často hrůza….

Jurášek2

Já psal několikrát na MD a odpověd ..hromada výmluv a plku

Martin

Njn, pak je to už celospolečenský problém. Máme zřejmě hromadu úředníků kteří ale nejsou ochotní zvednou zadek, vzít si na 2 dny služební cestu, situaci zdokumentovat, nafotit, popsat a reálně to překlopit v pokuty a jednáním s vedením RegioJetu. To je ale asi holt moc práce…

Jaaa

Myslíte ty strejce před důchodem, co vědí všecko nejlíp? Tak jistě.
I kdyby tam vyhnali nějaký ucho, stejně z toho nic nebude. Ti lidi se navzájem znají.

Bram

Ani ne, spíš RegioJet využívá plně mantinely dané Ministerstvem dopravy.

bajcqr

Hlavně, že Jančura je pořád mistr světa, ale nevidí si ano na špičku nosu.

Jan Z.

U RJ mi přijde všechno jen na oko. Možná se na začátku snažili a nemuselo to být špatné, ale tím to skončilo. V podstatě je v článku vše co mi vadí. Vyhrály na tom ČD, které se začaly hodně snažit a teď nakupují spoustu nových vlaků i ojetiny (ale oni alespoň interiér dokáží pořadně upravit). Jenže někteří z nenávisti k ČD budou RJ se zavřenými oči bránit zuby nehty.

Dascher

Problém je v tom, že RJ je pořád soukromník a honí náklady ! Řekl bych že ten soukromník všeobecně nikdy nic extra nepřinesl a spousta z Vás co tou dopravou po republice jezdí sama vidí jaké to je a je jedno zda je to vlak či autobus. Já musím potvrdit že ty ČD se opravdu snaží a ten „servis“ je daleko lepší a příjemnější což se mi opravdu líbí……Tohle všechno by měla řešit klientela…..prostě špatný servis, nějaký problém, tak s nimi jezdit nebudu….odliv cestujích by měl dopravce donutit zvednout image a začít řešit kvalitu služeb…….Já tedy s RJ nikdy nejel,… Číst vice »

O.K.

Nic nepřinesl? Probůh, nebuďte směšný. Ano, tyhle ty spoje mu nejdou, ano, v posledních letech je to vážně často bída, ale kdyby nezačali na lince Praha Ostrava jezdit, jezdili bychom takhle s ČD téměř všude. Dal jim tehdy slušnej políček a oni si z něj tehdy opravdu dosti vzali, viz současná situace. V autobusech to bylo obdobné. Pořád mám v živé paměti vzpomínky na cesty třeba do Karlových Varů s autobusy ČSAD, to bylo strašný 🙂

Jan T.

Tak zase nebuďme naivní, že bychom tu dnes bez soukromníků jezdili stále ve stejných Karosách a béčkách na všech rychlících. Modernizace by přišla tak jako tak, akorát třeba později a pomaleji. Přinejhorším by se více kupovaly ojeté západní vozy, které nemusejí být špatné, pokud se řádně udržují.

Granja

Nepřinesl? Právě naopak! Přinesl, a to hodně. Nastavil zrcadlo ČD tak, že začali vidět, že takto to dál už nejde. A ČD se snažili a výsledky se dostavily, zatímco RJ sladce usnul a propadl se do současnosti, o které je právě tento článek.

Jakub

Ja sa napríklad kritike ČD nečudujem – ak chcem z Prahy do Košíc, tak mi vyhľadávač nie vždy ponúkne spojenie cez Púchov, ale vždy ma to posiela cez Ostravu- lenže tu je na prestup v Ostrave iba 5 minút, takže stačí akákoľvek výluka problém a prípoj sa nekoná. Ale tento prestup este nie je taký problém ako následne R Ostrava Žilina – tu je síce na prestup 20 minút, ale časté meškania spôsobujú, že prípoj sa nekoná a človek cestuje o 2h dlhšie – samozrejme, bez odškodnenia. Pritom prestup v Púchove je omnoho spoľahlivejší. Kvôli meskaniam a chýbajúcemu vylukovemu CP… Číst vice »

Šalina na Špilas

Lepší tarif taky jak kde. Na R8 podražili a ve špičku se ani s věrnostním programem (kromě Oneticket100) nedostanete na znatelně nižší cenovou hladinu.

Antonín

Idos.cz i cd.cz to přes Púchov umí – lze tam volit jednotlivé vlaky – posunem vlaku na pozdější přestup, ale nevím, proč do Košic nepoužít přímý vlak, tedy pokud nejde zrovna o dobu, kdy nejede.

Vojtech Albert

Ano, na začátku byli velmi důležití, protože přinesli tolik potřebnou konkurenci, bez které by se nic v osobní železniční dopravě nepohnulo. Z toho se ale nedá žít věčně… Nebo dá?
ČD teď nabízeli spousty nových souprav, avšak není o ně zájem… Měří se v ceně kilometrů, která jistě u nových souprav musí být vyšší, než když počítáme s „plečkami“… Leckdy to ale není rozdíl nikterak veliký ….
A tak, když vám na R8 děkují, že „jste využili jejich služeb“ (RJ), musíte si jen povzdechnout: stalo se, ostatně jinou možnost nemám!

Ten Ten Ten

ČD se tak moc snaží, že když je oprávněně zkritizujete na FB, tak dostanete banána. 😆 U RJ, který je stále za co kritizovat, se mi to ještě nestalo.

Antonín

FFB nemám, ale několikrát jsem už dával stížnost na ČD, ale i RJ e-mailem a když ji vzaly jako odůvodněnou, poslaly mi kód na slevu pro příští jízdu, zatímco RJ jen omluvu, pokud vůbec reagoval a tím to skončilo.

paja

je znát že vagony jsou staré a renovaci nikdo neřeší.RJ prostě dá do dopravy jen to co musí

Tom

Zrovna nedávno jsem, po té, co mi manželka psala, že „právě vysvobodila chlapa z WC se zaseklým zámkem“, soukromě komentoval stav vlaků RJ, protože shodou okolností jsem si o týden dříve všiml odvrtaného zámku v jiném voze RJ: „Co bys chtěla? 50 let staré vagóny bez údržby na dojetí… Výroba 1977-79 pro Rakouské dráhy, 2002-2007 rekonstrukce a 2011 začal Jančura ten šrot kupovat. Nechal je jen přestříkat na žluto a od té doby to asi ani neumyli, protože poslední čistý vagón RJ jsem viděl, když nasadili funglovky Astra.“ A po dalším manželčině povzdechu, že tam ještě za celou dobu nebyla… Číst vice »

Jaaa

Když víc přestaneme jezdit na R8, tím větší Jančura dostane dosyp od státu. On opravdu nemá žádný ekonomický důvod se snažit. Naopak, ušetří. Tady jednoznačně selhává ministerstvo, protože se nechová s péčí řádného hospodáře – nekontroluje využívání finančních prostředků, které poskytuje, a především ani nestanovuje adekvátní kritéria kontroly. Tohle by měl nějaký šikovný právník přetavit v trestní oznámení, protože jinak se nepohne nic. Ministr je neschopný břídil, že si neumí udělat na ministerstvu pořádek, a náměstkovi je to jedno, ten potřebuje hlavně dobré bydlo a cítit se jako nadčlověk – ačkoliv je zjevné, že na svoji funkci nestačí a měl… Číst vice »

Granja

Ten dosyp je kardinální problém. Například u autobusů. Oni jedou tak, aby odjeli před přípojem nebo přijeli pár minut po přípoji (vlaku, protože to je konkurence). O návaznosti nechtějí ani slyšet, výmluv jak to nevychází mají „neúrekom“. (Když jsem se ptal, prý by ztratili zákazníka, protože by jel část té trasy právě tím vlakem.) Kraj to vezme jak oni si přejí (přitom by měli umět poručit, když platí) a dosypává za prázdné autobusy. Přece dopravce nebude vytírat podlahu a uklízet, když i takto lze ušetřit (nepoužíváním sedadel) a mít pohodlí pro řidiče.

Pedro72

Hezká teorie, akorát, že vůbec ne. Smlouva o žádném „dosypu“ nemluví. RJ bere smlouvou stanovenou dotaci.

Michal

RJ není dokonalý, R23 nemohu soudit, ale na R8 nenechám dopustit, poněvadž ve srovnání s S6 je to „5 hvězdičkový hotel“.

mgr.pavel

Toto je příspěvek hodný PR oddělení Regiojetu.

Stejně mizerný, jako kvality celé firmy.

Michal

Jezdil jste někdy po S6? Očividně NE. A taky by jste si měl uvědomit, co jezdilo po R8 před RJ.

Jurášek2

S6 kde?

Michal

Mluvím o 340. Kvalita cestování naprostý děs a zlepšení v nedohlednu.

MOS

Rudná u Prahy

Vojta

Po tomhle jsem mlc zvědavý na R9. Zda Pesa stihne vyrobit jednotky do 12/26 a jak vůbec budou vypadat jejich servis v provozu. Jednotky mohou být sebenovější, ale při špatné údržbě půjdou do háje.

Jurášek2

Doufám že ne.. za rok ty pesy budou bez údržby vypadat.

Petr Zdobinský

Musím říci, že nekvalitu jsem poznal u většiny dopravců dopravců, ale RJ u mne stojí úplně dole. Tam se mi dokonce stalo, že do mne strkal řidič autobusu – reakce Jančury – nic. Další zkušenost s RJ – vagonu se zablokovaly ve slovenské Štrbě brzdy. Takže vagon musel jít z prostředku soupravy nakonec. Personál se vůbec neobtěžoval sdělit cestujícím co se děje. Ale zažil jsem i cestu s MÁV, kde chyběla guma v okně a teklo do kupé, bohužel v soupravě chybělo několik vagonů, takže člověk byl rád, že seděl, zpoždění v Bratislavě cca 2,5 hodiny. Cestou bylo i multikulturní… Číst vice »

Granja

….vagonu se zablokovaly ve slovenské Štrbě brzdy. Takže vagon musel jít z prostředku soupravy nakonec…

Jakože na konci soupravy jel ze Štrby nebrzdící vůz???

Jaaa

To může, když jsou splněna brzdící procenta.

miloš 2

Brzdící procenta jsou snad stejná i když je vůz kdekoliv v soupravě.Hlavně pořádně dotáhnout „kupli“, aby nám náhododou při cestě do vršku nechtěl jet opačným směrem.

RadekR

Po poslední zkušenosti s RJ už to vidím jenom na CD a Leoše. Totálně se vykašlali na údržbu. Přestali to zvládat a měli by si to konečně uvědomit.

Tom

Tak zase jezdit skoro 4 hodiny tramvají z Ostravy do Prahy se mi taky nechce…

JendaVenda

Mě taky ne, ale nalejme si čistého vína. Lepší Leo tramvaj, než vagón s fekáliemi v chodbičce, jak se Rj nedávno povedlo. Místo odstavení vozu před odjezdem z první stanice odorizovana jízda až do Prahy.

Antonín

Osobně si myslím, že si kousnuli moc velký krajíc – když začali s busy jako SA, to se s mnohdy ještě ČSAD a starými Karosami nedalo srovnat včetně servisu, jak začali s vlaky, což je jiná liga a cena pořízení vlaku se s busy nedá srovnat, jízdně jim na vlaku jeho cenu vrátí za výrazně delší dobu. První vlaky velmi dobré a mají velký kus práce na zlepšení kvality konkurence, ale pak šlo všechno prudce dolů, snaha získat tratě – museli s cenou dolů a výsledek je poměrně mizerný servis a odpovídá fotkám. Bohužel to samé platí o busech, tam… Číst vice »

Jurášek2

Ono by stačilo..provádět na vozech údržbu a čištění..na což se úplně sere.

Antonín

Jenže i to stojí peníze, a ty asi chybí, pokud ČD či někdo jiný pro trať a km nabídlo vyšší cenu (i třeba proto, že musí zaplatit údržbu) a ví, že jinak to neodjedou, nebo budou na něco kašlat, RJ šel s cenou, aby vyhrál, dolů, jenže z toho co dostane neuplatí údržbu a je to bludný kruh – mizerná údržba – méně cestujících – méně peněz a za chvíli se bude kašlat na něco horšího, než údržba typu úklid. Jezdím pravidelně do Tater a Slovenského Raje a raději ráno volím přestup s ČD a ŽSSK, než přímý RJ, kterým… Číst vice »

Martin

Lidé si to tak přejí, jsme specifický trh….
A upřímně, to co je vidět na fotkách se zase tak moc neliší od toho, co pravidelně vídám na linkách ČD Praha – Havlíčkův Brod – Brno přes Vysočinu anebo na linkách Brno – Jihlava – České Budějovice. Občas něco lepší, něco horší, ale je to cca stejné…

aaabbb

Jenže to jsou linky, kde dobíhají staré smlouvy právě do konce. Zatímco R8 a R23 jsou linky, které jsou vysoutěženy zasmluvněny objednatelem nově, čerstvě, a stejně poskytují takovou kvalitu. Srovnávat bychom mohli tedy s jinými v posledních letech soutěženými linkami, třeba Ex2.

Jarda V.

To je sice možné. Ale.jako cestující je mi vcelku jedno jestli dopravci končí smlouva teď nebo za 12let. Chce po mě jízdné a nechá si zbytek doplatit od státu (podle toho co jsem četl 300 za km) a já lezu do veterána z roku tak 70 a už jsem snad i linek si říkat o těch 30kc za garantované služby navíc. A platím za kilometr zhruba 1,5x tolik co na trase do Ostravy.

Pavel

Jel jsem s nimi do Tater v Business. Uvnitř byl vůz docela slušný ale nápravy byly tak hlučné že jsem byl velmi rád že už jsme v cíli. Na tak dlouhé cestě je to opravdu velmi obtěžující. Kdyby to ranní Pendolino nevyjížděl v 6:00 z Prahy tak není co řešit. On se totiž každý v 6:00 Na Hlavní nedostane.

marek hudec

co se tyce RJ 1003 mam (resp mel jsem) zatim vzdycky kliku na ochotny personal, az mi tech mladochu nekdy bylo lito…treba kdyz museli dva kluci vyhazovat ctyri ozrale strejce s lahvacema z detskeho kupe nebo kdyz jedina (!) chudera stevardka vypuzovala dva nepredstavitelne spinave a zapachajici cikanske vyrostky nastoupivsi bez listku v Ziline Ve vrutkach ze soupravy

Dachs

Dřív jezdil Košičan v naprosto ideální časy, tam i zpět. Využito nesčetněkrát a i jednička byla výhodná a pro takovou cestu jasná volba. Od té rošády (a vstupu Žlutého – ano, zprvu slušný, ale ta hlučnost…) na ubytko v SK už jen autem.

Jaaa

Pendolinu tímhle směrem chybí dvě soupravy navíc, no. 🙁

šílenýšotouš

Holt RegioJet je konzistentní jak rozvrh hodin když se maturuje… Osobně mám horší zkušenosti s R23, než s R8, ale bude to asi jen tím, že sem R8 jel jen jednou. Na R8 sem potkal kupéčko co celkem šlo, sice mě pruvodčí poslala do jiného vagónu, že nemám místenku (neměl sem, můj problém), ale to bylo nějaký celkem pěkný Bmzko, kde byly ale sedačky ještě pohodlnější, skoro jak v Čeďáckým Bmzku. A dokonce tam i fungovalo hlášení a bylo přednahrané, né jako R23 kde to četa drmolí do mikrofonu. Ale teď k našemu oblíbenému Kolínoústeckému drakovi. Tam už je vozový… Číst vice »

Zrzek

Na R23 jsem zažil NAD při jakékoliv mimořádnosti stylem. Nic, jelo se NAD ČD a lidi pěkně naštvaný. Jen jsem zvědavý, jak to bude fungovat až převezme RJ veškerou osobní dopravu na pravobřežce.

Martin Žíla

Jsem z Přerova a od doby co na lince Brno – Ostrava jezdí rychlíky RJ tak jsem začal na této trase cestovat osobními vlaky Českých drah. Ano cesta je o něco časově náročnější ale daleko pohodlnější a příjemnější.
A po mých zkušeností z této linky jsem RJ přestal používat úplně, vyřadil jsem tuto společnost z vyhledávače spojení. Pro mně tato firma prakticky neexistuje a rozhodně ji nepodpořím ani korunou.

Uuu

Tak samozřejmě, přestala platit režijka tak šlus. To co tam jezdilo dříve byl hnůj, neobhajuju RJ ale stále to co tam jezdi dnes je kvalitativněji lepší než dříve.

Jurášek2

Tak to teda není i ty B a bee popř beer to byly slušně vozy.. a čisté.. průběžně modernizované. Žlutý koupil slušně vozy z Rakouska a totální neudrzbou s nich udělal chlív. Taky se divím že u něj pracují ..jak říká stevardky.. místo oblečení reflexní vesta ..to je zároveň. Ostatní společnosti dávají zaměstnancům firemní oblečení…Arriva , ČD…atd.

Uuu

Absence klimatizace, uzavřeného vakuového systemu toalet,wifi a zásuvek, možnosti si zakoupit občerstvení. Je toho málo??? Jezdili tam Podstawkovy B a dnes jezdi dál ve stejném stavu s polepenymi toaletami do PL na vlacích Roztocze. Neříkám že dnes, jsou ČD mohdy už jinde ale v době výběrového řizeni nenabidly nic navíc. Bohužel ta udržba jde od začátku R8 do kopru a dělá se jen to nejnutnější a někdy ani to ne.

hrh

Jaksi chybí to klíčové a) nedává smysl proč stát dotuje regionální fláček zvaný R23. Pokud vůbec něco takového dotovat, tak jen a pouze z regionálního (krajského) rozpočtu. Spousta jiných regionů by taky mohla natáhnout pracku a chtít si řešit svoje místní otázky/potřeby z celostátních peněz. b) A R8 ať se uživí bez dotací, když už spojuje 2. a 3. největší aglomerace. Anebo ať nejezdí vůbec, když nedokáže konkurovat souběžně vedené silniční dopravě. P.S. Se sankcemi pro RGJ (či pro jiného dopravce) i s veřejným pranýřováním naprosto souhlasím. Nejenže jde o peníze nás všech (vesměs na státní dluh), ale taky platí:… Číst vice »

micat1

R8 by se v ideálním případě uživit na komerční riziko měla, ale dokud tomu spojení 2. a 3. největšího města nebude odpovídat infrastruktura, tak to nejspíš nepůjde. D1 je skoro hotová, poslední úsek se staví, ale na trati se ještě nekoplo a dlouho nekopne. Aby zase nejezdila vůbec nedává smysl.

Jinak RGJ je šrot, to souhlasím.

Achilles

Konečně někdo taky ukázal realitu. To je pořád řečí, při při každém přebírání výkonů od ČD soukromníkem, jak ti alternativní dopravci strašně zvýší kvalitu cestování… A ono to opravdu není (a nikdy nebylo) tak, tak někteří tvrdí. Doufám, že panťáky kolem Prahy zůstanou u ČD.

Jakub

No ak býva jediným kritériom cena a kontroly sa robia ako v článku, tak sa netreba čudovať.

Renata Placková

No, třeba linku Horažďovice předm.-Klatovy nástup GWTrainu výrazně vylepšil, jak po stránce vlaků (ale to kupoval myslím kraj, nicméně jsou čisté a udržované, což zajišťuje dopravce), tak obsluhy (což je zásluha výhradně GWT).

A třeba u Berounky (Pha-Klatovy), což jezdí ČD, si nepamatuji, že bych nenašla aspoň jedno WC a/nebo aspoň jedny dveře nefunkční (náhodně, bez hledání). A wifi je tam věcí čiré náhody…

Ovšem nechutnost RJ mě zaskočila už dřív, moc s ním nejezdím kvůli dříve povinným rezervacím na vše. Teď se mi do něj nechce kvůli vlakům samotným, bohužel.

Pepa z Depa

Škoda že nemůžeme vidět velkého Radima, kterak si při čtení článku nasazuje červený nos. Klaun jeden.

noerf

Až budou ČD generovat zisky jako Regiojet k poměru k tržbám, jezdit na vlastní osvědčení dopravce i v zahraničí a vyhrávat ve výběrových řízeních, kde se účastní více dopravců, tak do bude úspěch.
Do té doby to pan Jančura nepotřebuje vůbec číst, protože za něj mluví čísla hospodaření a zaplněnost vlaků a autobusů.
To, jaký je stav jeho vagónů a jestli to vyhovuje objednatelům je věc smluvních ujednání a cestujících, kteří na trase jezdí. Je to trh a buď se to ekonomicky vyplatí či nikoliv.

Jofrey

Tak ministerstvo chtělo nejlevnější tak je to snad v pořádku ?

Renata Placková

Není problém soutěžit na nejnižší cenu, ale je nutné a)stanovit řádně podmínky (včetně stavu vozů) a b)kontrolovat a sankcionovat. Pak je to levné a použitelné. Ale to musí chtít ten zadavatel (anebo zadavatele honit veřejnost, případně ÚHOS a jiné nejvyšší kontrolní orgány).

Pepa z Depa

Takže vlastně cestující mohou jezdit ve špíně, protožeto generuje zisk. Zvláštní myšlenkové postupy.

noerf

Kdyby cestilujici jezdili ve špíně, tak tím jezdit nemusí a tudíž nebudou cestující a klesnou tržby i zisk. To je o svobodné volbě a trhu. A pokud vlaky Regiojetu jezdí dostatek lidí, tak to dělá dobře. A k těm fotkám, je potřeba si říct, o jakou třídu vlaků se jedná (první, standard, lowcost). A jak často procentuálně dochází ke změně řazení v průběhu týdne a jaký je stav vagónů v rámci vlaku. Pokud většina cestujících jezdí na dotovaných rychlicích prvními dvěma uvedenými možnostmi pravidelně a jsou spokojeni, tak to přinese vyšší tržby než několik cestujících v lowcostu na který může… Číst vice »

Pepa z Depa

Mezi Brnem a Bohumínem tím člověk jezdit musí. Člověče, vy jste úplně mimo.
Ale klidně dál obhajujte špínu, bordel a štěnice dopravce, který měl před lety plnou hubu keců o sedmi třídách.

Okoloidúci

Áno. Je už dlhodobo známe, že RJ si zo zmlúv ťažkú hlavu nerobí. Nefunkčné WC, klíma v lete len ak má vozeň dobrú náladu, celkovo údržba a hygenia je na údesnej úrovni a miestami mi to až pripomína Bčka na Os vlakoch ZSSK. NAD sú mierne chaoticky organizované a šialene kapacitne podcenené (resp. stánie v uličke natlačený je považované za “kapacitu”). Ale hlavne, že koláčik prežil aj infláciu a stále je za 10 kč. A kto by nechcel “Business” triedu kde jediný rozdiel oproti “Standard” je rozdiel len v džúse a cca 150 kč prirážke (pekne drahý džús). To, že… Číst vice »

Jakub

V štandarde ste 6 v business 4, máš prednostný servis, takže nejaké rozdiely sú

Okoloidúci

Nech pozerám ako pozerám, tak na R8 keď si dám Business, tak vidím 6 miest v jednom kupé (a tým som si istý – často kupujem Business, pretože často kupujem miesto na poslednú chvíľu a low cost je strašný dobytčák, takže si radšej priplatím). R8 != RJ súkromné spoje. Tá kvalita je výrazne nižšia na R8.

Takže ste vedľa.

Poznámka pomimo: Standard je vždy ako prvý vypredaný a aj napriek tomu zariadia do súpravy „až“ jeden vozeň Standard.

Ondra

Když on je pan majitel Jančura také z Brna.

bajcqr

Co to s tim ma společného?

Pozorovatelka

Tak na kvalitu úklidu bude mít velký vliv to, kdo se na něm podílí. Stačí se podívat na to, jak vypadá skladba úklidového personálu, jak je vybaven pracovním oděvem, jaké kolem sebe nechává prostředí. Dojem z toho, že sedí na peronu přímo u východu z vestibulu nádraží, kolem sebe pytle s nevynesenými odpadky, kouří, hlučí a vulgárně komunikují, s ještě skoro hořící cigaretou nastoupí a za chvilku vystoupí z přistavených vagonu, moc nadějí na pořádný výsledek nedává. A projít se kolem ohrady, kde jsou kontejnery na odpad v neděli, nebo pondělí ráno, kdy jsou odpadky uložené i mimo nádoby je… Číst vice »

Sova

Kdyby to jezdilo včas podle jízdního řádu, tak čert vem staré vybavení a asi klidně i nějakou špínu… ale ono ani to ne. I ta proklínaná Arriva je proti RJ zlatá, doufám, že už žádnou větší soutěž nevyhrají. Už to co mají úplně stačí.

Johnny Cash

A co když vyhrají Jižní a Západní expres a hnus bude jezdit tam:?

kolmix

V tomto kontextu nelze nepřipomenout slova z dob na samém počátku pravidelného provozu RJ (resp. ještě před ním), kdy p. Jančura do světa hlasitě vykřikoval hesla typu „naše vlaky budou jezdit včas“ nebo „nebudeme jezdit s nějakými secondhandovými vozy, jako České dráhy, ale s novými moderními jednotkami“. Je fajn že alespoň druhá část druhého výroku se po mnoha letech stává alespoň v tom Ústeckém kraji realitou…

roman.kosorin

Nejsem si úplně jistý, že se to podaří. Mám obavu, aby jsme v ústeckém kraji nedopadli jako R23 s hromadou výmluv proč to nejde.

Radúz Dostal

Doporučuji zkusit R8 při NAD, nejlépe ve špičce ve směru z Brna. Úspěchem bývá, že se do autobusu vůbec dostanete 🙂

Okoloidúci

Uprímne neviem, čo je pri NAD na tejto linke horšie. Či sa nedostať do autobusu alebo sa síce dostať, ale stáť uprostred v uličke (prímestského, nízkopodlážneho!) s kuframi, pričom si to autobusák páli 110 na diaľnici.

Ak by nedajbože nastala nehoda, tak polovica ľudí letí ako bábiky a budu prakticky mŕtvy.

JendaVenda

Na dálnici musí všichni cestující mít svá místa.

Okoloidúci

To je teória.

Skúste ísť na R8 keď je NAD a ešte v piatok poobede smerom z Brna.

Pedro72

Autobusové linky IDS mají také výjimku na místa na stání při přesunech po dálnici.

Marek Janík

110 žádný bus nad 5t jet jednoduše nemůže

Okoloidúci

Priznávam, že do tachometru som vodičovi nepozeral, ale keď relatívne ľahko obiehal kamióny v pravom pruhu, tak 90 asi nešiel…

Šalina na Špilas

Během výluky ve špičce přes Břeclav. Bohužel častá zpoždění Metropolitanů omezují výběr solidních spojů na 2-3 denně (přes Břeclav a Otrokovice).
Proto je varianta B, a to dojet do Olomouce linkovým busem a pak Ex/SC.

Každopádně kombinaci výluka & špička na R8 si rád odpustím v každém případě.

Hoermalmeister

Já bych vzal R13, ty interpantery jsou nebe a dudy oproti NAD nebo R8

Šalina na Špilas

Dá se, ale je to horší s návazností směr Hranice, Svinov.

mgr.pavel

Druhé a třetí největší město ČR je spojeno mizernou železnicí (Brno-Přerov) kde jezdí podobně mizerný dopravce.

Jak mám vlaky rád, tak tuto trasu bych jel jen autem.

Jurášek2

To je vizitka správy zeleznic.

Hoermalmeister

Každý rok si říkám, že teď už to začne, teď se bude modernizovat, a prd. Do té doby holt přes Břeclav

Karl vB.

Pan Petrovský, kterému patří dík, svou reportáží ze dvou linek, které objednává stát u RJ a platí z našich daní, napsal (a fotografiemi obohatil) pomyslné „A“. Aby to ovšem nebylo pouhé plácnutí do vody, rád bych si ještě přečetl i části „B“ a „C“. Pod písmenem „B“ mám na mysli vyjádření Ministerstva dopravy (jako objednavatele a plátce), jak moc je spokojeno s dosavadním dlouhodobým plněním smlouvy a jaká opatření chystá na smluvní protistranu, aby jí donutilo k plnění svých závazků. Pod písmenem „C“ bych si rád přečetl vyjádření pana Jančury, coby majitele kritizované firmy, k tomu, co bylo uvedeno panem… Číst vice »

Pepa z Depa

To je zbytečné:
B – nějaký úředníček by blekotal něco ve smyslu „tady není Polsko“ a pokuty dáváme (směšně malé)
C – Jančura by si nasazoval červený nos a blekotal o tom, že koláček je pořád za 10. A že jsou busy NAD plné? No vidíte, že nás mají lidi rádi a cestují s náma.

mic

No jo, ale to by se „B“ a „C“ museli chtít vyjádřit …

majkl

Též se přimlouvám za možnost vyjádření B i C…

Péťa

K tomu „B“, vedení RJ nám vzkázalo, když jsme jako provozní zaměstnanci poukázali na problémy, že se o to starat nemáme a ministerstvo „zvládnou“.
Vždycky když měl být audit tak se všechno upravilo aby to sedělo.
Kdyby tam někdo udělal neohlášenou kontrolu tak RJ skončí.

Karl vB.

Děkuji Vám za uvedení částečně slabomyslného dědka do reality moderní české společnosti. Takhle přesně se totiž kdysi, za staré doby (před rokem 1989), dělal tzv. „Kontrolní den na československé železnici“. Nikdo nic nevěděl, ale zničehož nic byly na nádraží umytý okna a prosvětlenou halu na jeden den „zkulturnily“ kytky z kanceláří. Takže v oblasti našeho mentálního dědictví je vlastně „vše staré pod sluncem“ a pořád platí: ochcat vše co se dá. Trvalo mi to dlouho, ale už mi konečně došlo, kam jsme se díky docela vysokému „prahu bolesti“ některých objednatelů (a plátců) a nezájmu některých poskytovatelů veřejné dopravy, dostali… https://mrtns.sk/tovar/_xl/1434/xl1434757.jpg?v=17160049202… Číst vice »

Ten Ten Ten

A ještě si průvodčí dělají ze služebního oddílu kuřárnu. 😆

Jančuru už vláčky neberou, on si teď hraje s hotýlky.

David

Autobusy už ho dlouhodobě nebaví – tak ať to prodá někomu, kdo se tomu věnuje rád
Vlaky totéž, vyhrál pár soutěží, kde udržuje minimální standard, vlaky do Chorvatska zrušil, nebaví ho to, tak ať to prodá někomu, kdo do toho bude rád investovat.

mic

Když takový tu asi nikdo není. Normální by bylo, kdyby se nová společnost objevila jakmile ty stávající poleví. Jenže o žádné nevím a lidi stejně pojedou, jen brblají…

Pája

Jenže to by pro kupujícího znamenalo vytáhnout peníze 2x. Jednou při nákupu, podruhé při odstraňování všech nedostatků. Upřímně, nechtěl bych být v kůži takového kupce…..

Dlouhé Bidlo

Proč by se rj snažil? Stát i samosprávy mu jdou na ruku, má to zřejmě dobře podchycené, vyhrává výběrka s nabídkou, kterou nedodržuje, všichni jsou spokojení.
ČR rok 24

Jan P.

Proto nejezdím s RJ. Z ojetých a improvizovaných vagónů kvalitní vlaky nepostavíš. Kdyby byl Jančura machr, jak se v autobusové dopravě postavil a vybudoval impérium, které kvalitativně měnilo střední Evropu. Teď už je to jen naleštěná bída. Načuchl k „levným penězům“ od státu a přestal se snažit.

Jan P.

Oprava: Kdysi byl Jančura machr…

Jaaa

Ale jo, ty německé a rakouské vozy mají dobrý základ a ještě by s tím šlo nadělat něco parády. Ale to by se muselo chtít a stálo by to $, které by ministerstvo stejně nezaplatilo.

Otto

No samozrejme zaplatilo, pokud by to zakalkuloval do nabidkove ceny a vyhral

Jaaa

Ministerstvo nepotřebuje nic kalkulovat, ministerstvo má nastavit podmínky cestování a ty účinně vymáhat.

Kdyby se MD zrušilo, tak se nic nestane. Dnes není úkolu, ve kterém by uspělo. Nepotřebný úřad.

Tonda Čihák

Jel jsem minulý týden čínský vlakem a zpět klasickou třídou v business a bylo vše v pořádku.O všem,kdy jsem šel podívat do low cost a tam už to žádná sláva nebyla.Sedadla tvrdý a docela špinavý, ale business v otevřeném prostoru to vše zpravil 🙂

likvidátor shotoushků

Ty sedačky byly vždycky takhle tvrdé. Jen je to retro pocit, vždyť to byly kdysi nejlepší německé vozy a u nás jako zjevení na EC.

Tonda Čihák

Tak možné to asi je.Já jsem nikdy low cost u RJ nejel tak to nemůžu posoudit

Araburg

Děkuji za zajímavou reportáž, ve fotkách mi schází chybějící části vnitřní výbavy, ulepené a vším možným obalené koše nebo detail na nefunkční dvířka, za nimiž je třeba rozhlas, zkušební svítící tlačítka, displej ovládání regulace teploty (displej typicky nefunguje). Co se týče stewardů a vlakvedoucích, tak obslcas v Astře zapomenou donést objednané občerstvení, jistota je v kupé, jinak bez problémů, občas roztržití lidičci, no je to o lidech, většinou v pohodě 🙂 Oceňuji fotku kontrastu mezi očištěnou vozovou skříní při odstraňování graffiti vs neočištěnou částí. Osobně to vidím jako nejšpinavější vlaky na Wien Hauptbahnhof a hrozně se za tohoto dopravce stydím… Číst vice »

ČD4ever

Podle nánosu špíny viděly vozy mokrý hadr minulou válku. Jezdím občas na R23.
Ředitel svými vlaky jezdí a kontroluje je. Říkal to nedávno v nějakém rozhovoru, takže je asi vše v pořádku.

noerf

Ale jezdí vlaky Praha – Brno, popřípadě Brno – Bohumín. Na R23 se moc často nevyskytuje.

Karloslt

U složení R Kolín – Ústí stojí za pozornost i dodržování kapacit. Dle smlouvy v registru smluv má mít kapacitu 161 míst v 2. a 14 v 1. třídě. Uvedená souprava v článku toto nesplňuje.
Byl zajímavý první rok provozu RJ na R Kolín – Ústí, kdy v letním období bylo výjimkou nasazení tří vozů a prim hrály dvouvozové soupravy, ale nemám pocit, že by se to nějak projevilo v sankcích objednatele…

Karloslt

A zajímalo by mě srovnání v počtu cestujících za RJ a za ČD…

Jarda V.

by mě zajímalo která část cesty z Bohumína, říznutím zatáčky u Vídně a pak na Plzeň by byla větší masochismus, jestli by to bylo tříhodinové sezení na „lehátku“ nebo pětihodinové okopávání spolucestujícího v Honekeru.

David

Nicméně dle fotek vypadá interiér i exteriér pořád lépe než CityElefanty v okolí Prahy. Objednatelé by měli zásadně navýšit kapacity kontrolorů a vymáhat mnohem více nedodržení standardů.

Zdrasa

Ne, fakt ne. Elefanty jsou horší v posprejování, občas fakt nechutný záchody, ale je tam vidět, že to vždy uklidí, jen prostě ten nový bordel zas hned vznikne znovu. U RegioJetu jde o bordel, co se prostě měsíce nijak neřeší.

likvidátor shotoushků

Sloni mají teda na sedačkách echt bordel. Nepamatuju je čisté…

Zdrasa

Jezdím pravidelně a většina sedaček je okay.

Honza V.

I v elefantech narážím na čmáranice, které jsou v tom samém vlaku už několik let.