Komentář: Najdi si Svůj vlak aneb když se spojí ministerská neschopnost a drážní malost
Cestující v railjetu. Foto: České dráhy
Stačí napsat něco kritického vůči Českým drahám a člověk má hned jistotu, že to rychle schytá zejména ze strany jejich
Hezky se zde ukazuje na vzorku „komentátorů“ mentalita a vzdělanost společnosti. Sociologové jásají 🙂 a my ostatní také.
„Ano ti před Vámi šli rovně, vy jděte také rovně, na nic se neptejte a jděte rovně…“
Moloch.
2 Mološi.
Taky jsem si myslel, že železnice nabízí cestujícím síťovou službu – dopravu z libovolného bodu A do libovolného bodu B a nezřídka i přes libovolný bod C. Dění na české železnici za posledních 8 až 10 let mě ale utvrzuje v tom, že někoho to určitě značně sere a snaží se to změnit. Vážení, nemyslíte že SJT měl vyjít na světlo světa už když se soukromníkům vydala trať Trutnov – Svoboda nad Úpou, dále pak rychlíky Plzeň – Most, Mariánky – K.Vary, Šumavské lokálky atd., atd.??? Nevím jestli vedení ČD pochopilo, že úhlavní konkurent není žlutý, černý či duhový, ale… Číst vice »
Zase ty rezijky…. nikdo je nezavidi, ze vsech diskusi tady vzdy vyplynulo, ze i odpurci CD chteji, aby jejich zamestnanci meli jizdni vyhody, ale od CD jako sveho zamestnavatele. Ne narizene statem. Vzdyt CD jsou nejvetsim neuznavacem soucasnych rezijek. Jen zamestnanci to nevidi.
Ach jo. Železnice je sice síťová služba, ale pokud e-shop nemůže daný úsek prodat, tak prostě hledá nejbližší možný. Na podobném principu funguje i internet, tam také když dojde k výpadku nějakého uzlu, tak pakety jdou oklikou. E-shop není obecný vyhledávač, kde službu negarantuje provozovatel vyhledávače a cena je orientační. E-shop ČD, stejně jako jiné obchody prostě ukazuje jen to, co má v katalogu, může to prodat a s tím také pracuje integrovaný vyhledávač. Až bude SJT, tak ten úsek půjde v shopu prodat s tímto tarifem a vyhledávač ho bude ukazovat. Aby bylo možné daný úsek prodat již nyní,… Číst vice »
ano, ale nikdo ČD nenutil, aby přispěla ke zrušení webové stránky (a jejího funkčního obsahu) jizdenka.idos.cz. Tam šlo naprosto přehledně a jednoduše kombinovat spojení. Ne jak na tom jejich pos… eshopu, ze kterého není možné vytřískat jednotlivé regionální jízdenky apod.
Souhlasím, že jizdenka.idos.cz byla moc fajn, taky jsem ji využíval. Chaps se vymlouval na její zastaralost a proto došlo k ukončení. Z pohledu uživatele na tom nic zastaralého nebylo, ale možná byl problém v servisním rozhraní a v pracnosti udržování databází. Nevím, každopádně je to škoda.
Už jsem to psal jednou, napíšu to znovu: „Vžijte se do role asijského turisty, který nezná zdejší vyhledávače a jde automaticky na stránku největšího dopravce.“ To je úplný nesmysl. Když jedu do zahraničí, taky nikdy nezačnu stahovat aplikace „největších dopravců“ (Často ani nemám tušení, který to je. Jak má asijský turista vědět, že „ČD jsou největší dopravce“ ???). Normálně se podívám na Google nebo na Rome2Rio, a tam mi napíšou, čím a kam mám jet (a samozřejmě umí spojit vlaky, busy i letadla dohromady) a podle toho si koupím jízdenku/y. To stejné udělá i asijský turista, a buď mu z… Číst vice »
Fajn, tak si dejte do Googlu Train Prague Český Krumlov nebo si zkuste vyhledat spojení přes Google Mapy.
A proč bych měl jako asijský turista cpát do vyhledávání „train“.
Dám tam přece „travel from Prague to Krumlov“ – já přece ani nemám tušení, jestli tam vůbec jezdí vlaky, autobusy, kánoe nebo volské povozy, a nebudu to tam tedy nasílu rvát.
Respektive tedy pane Sůro, nevím jak cestujete v zahraničí vy, ale JÁ na začátku nevím, co tam, kam chci jede/plave/letí, a tak dopředu nesmyslně nepředjímám, čím se tam mám dostat.
Z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že mnoho turistů – nejen těch asijských, se ptá na vlakové spojení s Českým Krumlovem a Karlovými Vary. Proč zrovna vlak volí jako první? – to nevím. Nakonec většinou jedou s Regio Jetem autobusem. Je to možná dáno tím že v zemích, odkud pocházejí jsou vlaky perfektním dopravním prostředkem. U nás to bude za pár desítek let také tak dobré jako třeba v Rakousku, snad.
Přece když a priori předpokládáme blbost občana/zákazníka, pak vznikají ty nejlepší zákony a služby 🙂 Já týhle panice taky nerozumim. Ale jako vůbec. Nehledě na to, že když jsem se pokoušel anglicky hledat dopravu po ČR, vždycky mi nějakým více či méně komfortním proklikem vyskočil IDOS.
Taky bych řekl, že se v týhle hysterii míchá dohromady víc úplně odlišných témat a autor jako by nevěděl, o co mu vlastně jde (provizní prodej + vyhledávač…), asi aby tam, když čtenář většinu logicky rozsápe, aspoň něco zbylo.
Výše uvedené informace by mohli uvést někoho v omyl. Vyhledávač DPP najde všechna spojení, na který platí tarif Pražské integrované dopravy. DPP žádný vlastní tarif nemá. V okrajových částech Středočeského kraje, kde není integrace dokončena, vyhledávač nabídne nevýhodná spojení nebo nenalezne žádná, protože nabízí jen linky dopravců, na kterých platí tarif PID.. Výhoda je, že cestující si přesně zjistí, na kolik pásem potřebuje jízdenku nebo jakými spoji může cestovat na síťovou jízdenku PID. Časové jízdenky je možné na ehopu přímo zakoupit.
Vyhledávač DPP není univerzální a chová se obdobně jako kritizovaný vyhledávač a eshop Českých drah..
hm to je zase uraženeckej článek, kdo chce najít komplexní spojení, jde přes idos, tam je vše. Pokud je to firemní vyhledávač ČD je přece všem jasný že tam konkurence nebude, LEo ani Regio taky nenabízí vlaky ČD, tak co řešíte??????????
Já bych to vzal obecněji: Na české železnici neexistuje žádná smysluplná dohoda o spolupráci ve prospěch cestujících. Co bylo, to se ukončilo, vypovědělo.
Že se situace na železnici počínaje půlkou prosince min. znepřehlední, to je evidentní. Chvíli bude železnice těžit z obliby, kterou v posledních letech získala. A co pak?
Inu MD poněkud zaspalo přípravu na liberalizaci a nepřipravilo nějaká smysluplná pravidla. Dopad na cestujícího mohl být nulový.
Máte pravdu pane Sůro. Bohužel v Českých drahách stále hluboko dříme bolševické myšlení a nikoliv pro-zákaznický přístup.
A v RegioJetu a dalších také hnije bolševické myšlení, když ani oni nic takového nenabízí? Alespoň mezi sebou, když s ČD to údajně ČD blokují.
Na druhou stranu je logické, že ve své aplikaci budu nabízet primárně své spoje a pokud ostatní nechtějí dostatečně zaplatit, tak holt jejích spoje nabízet nebudu.
Národní dopravce by měl jít ostatním příkladem.
Leo Express je taky národní dopravce.
Dopravní koncepci nemá stát, společnou nemají kraje, nebudou ji mít ani státní České dráhy…
už vidím ten článek pana Sůry, v situaci, kdy ČD umožňují vyhledávání a prodej jízdenek jiných dopravců, když jíný dopravce ten spoj odřekne „ČD si zase dělají legraci z cestujících ….. jak řekl pan Petrovský, to že mu ČD prodaly měsíc dopředu jízdenku na spoj, který nejel, jej hrozně poškodilo …..“ pane Sůro brečíte na špatném hrobě, stát měl nejprve vytvořit podmínky (nejen tarif) a pak teprv se mělo soutěžit, ano měl ty podmínky vytvořit min. před deseti lety, vzhledem k praktikám některých dopravců, novinářů a jejich zákazníků, je pro dráhy méně bolestivé nevyhledávat a neprodávat, než si pak vyžírat… Číst vice »
Zkuste neřešit situaci kdyby, zkuste řešit, jak se mohou České dráhy zachovat, aby do vlaků přitáhly ještě více lidí. Vykašlete se na praktiky novinářů, soukromníků a ukažte, že jsou ČD nejlepší na světě.
Člověče, vždyť vy ČD naprosto nepokrytě nenávidíte 🙂
To je váš problém, že si to myslíte. Kupodivu mi jejich osud jakožto daňovému poplatníkovi není lhostejný.
Chválihodné. Ovšem ta mentální zkratka, které jste se dopustil, už tak chválihodná není. Nevím, proč by měl odpůrce jednoho jediného bodu z celého širého spektra vašich kritických poznámek ukazovat, že jsou ČD nejlepší na světě. To asi víte jen vy a možná ani to.
Jo, hodné chváli a úcti.
Sorry, už jsem unavenej. To je chyba, ke který dochází maximálně jednou za 10 let 😉
no když to takto vyšlo najevo navrhuji panu Sůrovi již články na téma železnice potažmo ČD nadáli již nepsat protože bohužel není objektivně nestranný, jiných témat máme dost
Ale tak nemusí bejt… Není to veřejnoprávní médium. Já si to vždycky i tak celkem rád přečtu, i když většinou dopředu odhadnu, co tam zhruba tak bude.
Na druhou stranu, nebyt pana Sury, nikdo na tento web nechodi. Kouknete na pocty komentaru u jinych clanku…
nemusí být nejlepší, ale jako podnikatelský subjekt si musí vyhodnotit pro a proti, to jaký jsou podmínky (včetně přístupu zmíněných subjektů) je jeden z faktorů, to je bohužel (zdůrazňuji bohužel) jeden ze zásadních rozdílů mezi ČR a Rakouskem
netvrdím, že jsou nejlepší, ale dovedu pochopit proč se jiní dopravci nevyhledávají, další kamínek do mozaiky, Vy znáte podmínky, jaké nabízeli soukromníci ČD pro společný prodej jízdenek? to je totiž zásadní informace, kterou bohužel nemám, je hezké říci „soukromníci chtěli spolupracovat“, ale pokud neznáme podmínky pro spolupráci, je těžké hodnotit
Znám. Ono to dokonce i fungovalo (GWTR, DLB) k oboustranné spokojenosti.
Fungovalo i to, že jízdenky prodávala SŽDC (výpravčí)., viz váš článek z 30.11. „Přehledně: SŽDC zavírá 198 pokladen. Kde od zítřka už nekoupíte jízdenku“.
Kakov ví houby a kecá. Jako typický modrogum stráví dva dny vymýšlením proč to nemůže jít a proč by to nemohlo jít, než aby to během pár hodin vyřešil…
Možná by České dráhy udělaly lépe, kdyby začaly provozovat i autobusy (jako to kdysi dělaly ČSD), než aby za každou cestu přitahovaly lidi do vlaků i tam, kde jsou vlaky těžce neefektivní. A kde jezdí prázdné i ty autobusy, tam by se lidem mělo vyplatit jezdit levněji, efektivněji a ekologičtěji, tedy například autem.
Zbytečná snaha, nejlepší je Žlutý Spasitel.
je pro dráhy méně bolestivé nevyhledávat a neprodávat, než si pak vyžírat průsery soukromníků
To je poměrně odvážné tvrzení, mohl byste nám ukázat jakým průserům třeba JHMD se díky vypovězení smlouvy o prodeji jízdenek povedlo předejít?
IDOS, Seznam a Google nabízejí obecné vyhledávače (PID, bus, vlak, cokoli). Tam běžní lidé hledají spojení. Tyto tři univerzální vyhledávače bohatě stačí.
Na e-shopu ČD ani v mobilní aplikaci ČD nikdo spojení konkurence nehledá.
Článek je ublíženecký, pod úrovní kvalitního novináře, zrovna tak jako hodnotící interpretace z pera autora v jiných článcích, které se tváří jako zpravodajské.
přesně zejména turista půjde nejprv na google,
pak je v článku ještě lichá ta úvaha o autobusu do krumlova, jak ten turista přijde na to, že ten bus vůbec existuje, když jediné co zná jsou české dráhy a o jiném dopravci neslyšel, jsem netušil, že jsou ČD tak celosvětově známé, aby to byl pro turistu na netu první a jediný cíl vyhledávání
Dejte si do Google Train Prague Český Krumlov. První, co vám vyjede, jsou autobusy. Zkuste najít spojení přes Google Maps. Je chyba Googlu, že ho tam ČD nemají své spoje?
v tom případě je to manažerské pochybení někoho/některých z ČD, že nedokázali s google domluvit spolupráci
Tak si tipneme, kdy se tam vlaky ČD objeví?:)
netuším, až nastoupí SJT?
A proč ne dříve? Google je na SJT zcela nezávislý.
Google zrovna v tomto dost pokulhava. Seznam neznam, ale jelikoz se specializuje na cesky trh, tak snad bude pouzitelny, idos v podstate bez debat, ten je zrejme pro vyhledavani spojeni v CR nejlepsi.
Nicmene Seznam a idos jsou sluzby spise nezname pro turisty, treba zahranicnimu turistovi bych se nedivil, kdyby hledal vlakova spojeni na strankach CD. Zejmena, kdyz maji ten nestastny nazev – Ceske drahy a pokud do vyhledavace zadate czech railways connections, tickets nebo podobny vyraz, tak budou temer jiste mezi vysledky na prednich pozicich.
zeptám se, kam se dle Vašeho názoru podívá cizinec na spoj jako první? třeba takový japonec
Dle meho nazoru bezny turista primarne zkusi Google Maps, ty mu casto najdou nesmysl a zobrazi upozorneni, ze pro danou oblast nemaji uplna a aktualni data. Co bude hledat dal netusim, ale klidne muze skoncit na strankach CD, samozrejme v pripade, ze je to vlakuchtivy turista. Pokud by se zameril na verejnou dopravu celkove a hledal treba termin public transport, tak ma slusnou pravdepodobnost najit idos.
V případě Google Maps nenajde nesmysl, vždy najde autobus RegioJetu nebo FlixBusu.
Zalezi odkud kam jede, FlixBus a RegioJet nemaji tak uplne pokrytou celou republiku. Navic, nevim jak japonsky turista, ale ja osobne preferuji vlaky, jizda v nich je mnohem pohodlnejsi.
Pokud to bude např. Okamura, bude to mít komplikované, tj. z Bystřice pod Hostýnem na Tokio….
No tak aby se to krapet ujasnilo. Japonec, Číňan a i Korejci preferují v této zemi Prahu, Český Krumlov a pak Vídeň. No a na lázně jsou tu Rusové. Takže co se dopravy týče, je to v celku jasné. Autobus.
Dobrý den, dostal jsem se k Inetu až teď, a proto bych rád někoho ZNALÉHO ze zdejší komunity zeptal, aby mi vysvětlil, co dostane zákazník kteréhokoliv z dopravců za tzv. „nástupní sazbu“, se kterou počítá i „státní jednotný tarif“. Chápu, že, položka „nástupní sazba“ má smyslu třeba u taxi, kdy platím paušální částku za přistavení vozu na objednatelem zadanou adresu, ale nedovedu si představit, zač bych měl platit dopravci za to, že smím použít jeho služeb. Chápu také, že tato položka „za císaře pána“ byl „poplatek“ za to, že nemusím jít pěšky. Nechápu ale její smysl v 21. století. Použiji… Číst vice »
Oprava: …bych rád POPROSIL někoho…
Nástupní sazbu nechápe většina lidí, ale šotoušvi vám vysvětlí, že bez ní by se zhroutila železnice.
Nejsem znalec zeleznice, ale mate chybu v te premise o taxi, nastupni sazba neni za pristaveni vozu, tu platite i kdyz sam aktivne vyhledate stanoviste taxi. Hlavni ucel podobnych poplatku byva to, ze naklady na obsluhu pasazera nejsou primo umerne ujete vzdalenosti. Napriklad v taxi trva nastoupeni, sdeleni cile trasy, vyuctovani a vystoupeni podobne dlouhu, at chcete na drhy konec mesta nebo jen do sousedni ulice.
Nevim jakym zpusobem se uctuje na zaleznici mezi dopravci a SZDC, ale pokud treba musi zaplatit oslapne a dalsi sluzby, ktere nesouvisi s ujetymi kilometry, tak je logicke, ze cena jizdenky obsahuje fixni polozku.
Smysl základní sazby za nákup by se dal vysvětlit třeba na příkladu železářství – pokud ji nemají, tak by zákazník mohl pět set nákupů po jednom hřebíčku mít za stejnou celkovou cenu jako koupi pěti set hřebíčků v jednom pytlíku. Přitom v tomto případě to odbavení nákupu má evidentně větší cenu než ty hřebíčky samotné. Kupodivu ovšem železářství nebo prodejny ovoce se základní sazbou za položku, resp. za nákup většinou nepočítají. Podobně například u dodávky plynu, vody, elektřiny, telefonního nebo internetového připojení atd. je celkem logické, že významná část ceny by měl být paušál za to, že jste vůbec napojen,… Číst vice »
To, čemu říkáte nástupní sazba, je jedna z forem množstevní slevy. Čím jedete dál, tím vás vyjde cena za km levněji. V Kauflandu taky platíte za 6 vajíček více (v přepočtu na ks) než za celé plato. Jestli vám to takhle nestačí, tak si v nástupní sazbě třeba představte náklady s vydáním a kontrolou jízdenky.
Pojem „nástupní sazba“ se poprvé vyskytl zde“ https://zdopravy.cz/komentar-najdi-si-svuj-vlak-aneb-kdyz-se-spoji-ministerska-neschopnost-a-drazni-malost-38150/#comment-176670.
V Kauflandu platím za „futrál“ na vajíčka. Když si na tržišti kupuji kusová vejce a mám svůj obal, žádný příplatek neplatím, což analogie třeba nákupu jízdenky přes Internet. I v Kauflandu jsem „kontrolován“ u pokladny a ještě mi vydají nezpoplatněnou účtenku.
Opět podpásovka od autora příspěvku „České dráhy ve svém vyhledávači spojení a e-shopu nabízejí naprosto nesmyslná spojení“. Ano na svém vlastním e-shopovém portálu a v mobilní aplikaci Můj vlak tento dopravce neuvádí konkurenční dopravní informace. Nicméně je to jejich prodejní portál a jejich mobilní aplikace pro jimi vedené spoje. Ale pokud by si dal autor trochu práce, tak by uvedl, že České dráhy prostřednictvím své 100% vlastněné společnosti CHAPS spol. s r.o. na webové stránce IDOS (včetně mobilní aplikace) uvádějí spoje o všech dopravcích, včetně MHD velkých měst. Pokud si dám práci a podívám se na jednotlivá fakta, tak autorem… Číst vice »
No, čekal jsem, kdy někdo (konečně?) upozorní na skutečnost, že CHAPS vlastně teď patří ČD, takže Českým drahám vlastně nepřímo patří i IDOS …
To jsem netušil. ČD vlastní nějakou firmu??
Samozřejmě. Spoustu. Je to celá skupina.
Vidíte, teprve teď jsem zaregistroval, že CHAPS už dva roky patří dceřiné společnosti Českých drah.
České dráhy jsou státní, mají složit lidem. Nespolupracovat s konkurencí je velká chyba. Že se tomu ale v ČR divíme, to nechápu, jsme přece nejchytřejší…
Pravidla spolupráce musí stanovit regulátor trhu. Jako třeba v telekomunikacích, v elektrizační soustavě.
Reagovat na racionalni kritiku sebelitostnym clankem neni objektivni a seriozni novinarina.
Já tam teda nic sebelítostného nevidím. Spíš se autor pokusil jiným způsobem vysvětlit svůj pohled na věc.
Litovat mohu pouze ty, kteří to nepochopili a přispívají k zániku ČD.
Honzo, diskuze dokonale potvrzuje první věty článku. A „Modré dobro až se do krve rve s jim nepřejícím redaktorem“. 😀 Obdivuji Vaši ochotu dokola jim vyvracet jejich jejich korporátní pohled na věc a chybějící schopnost normálního uvažování. Jen postřeh. Včera jsem zašel na jedno. Vedle u stolu seděli fírové. Jeden z nich jak jsem pochopil změnil stáj a začne za pár dní jezdit pro Arivu (na své dosavadní trase, kterou přebírá). Mě dostalo jediné. Dokud byl s nimi u stolu, chlapi celkem svorně nadávali na rozpis směn, na šéfy, na systém. Ale jak odešel, nenechali na něm nit suchou. K… Číst vice »
Tak několik let se s ním ještě bavit nebudou:-)Pak budou mít stejného zaměstnavatele:-)
Každý subjekt ať si to dělá jak chce, co kam zakomponuje. ČD mají taktiku blokovat, zdržovat, komplikovat, takže je to celkem logické.
O to rychleji bude probíhat jejich úpadek, pro železnici jako takovou z krátkodobého hlediska věc negativní, ale o to rychlejší bude nástup konkurence, tedy z dlouhodobého pohledu zpráva dobrá..
Díky jejich postoji velmi rychle vyrostl RegioJet, vypadá to, že do této skupiny se dotahuje tandem Arrive+Leo, jen dál a hustěji a třeba přijdou další.
Jako spíše zastánce ČD (a obecněji i „unitární“ železnice) musím bohužel konstatovat, že (bohužel) máte pravdu – a jako spíše zastánce ČD mě vůbec netěší, že ČD nezahubí nikdo jiný, než ČD samy …
Smutné je, že podstata vašeho názoru je vlastně pravdivá a ČD se zničí samy, aniž by na to potřebovaly mnoho přispění zvenku …
Souhlasím s vámi, prostě ČD mi připadá jak odkladiště neboli trafika pro „experty“,kteří ze srdce nenávidí konkurenci, protože to pro ně znamená muset vyvíjet v práci aktivitu. Je to strašně provázaný s politikou a tím si sami sobě škodí. Myslím si, že musí být generační výměna nebo částečná privatizace. Prostě sociální praktiky podniku v kapitalismu, nemají moc šancí. A pokud ano, tak tu není něco v pořádku. Nevím proč se ma sanovat z rozpočtu lenost a stupidita úředníků z ČD. Tím nechci házet všechny do jednoho pytle, ale vidět na trase Klatovy-Plzeň tu nemohoucnost a za vice jak 20let žádný… Číst vice »
Je tady akcionář,který by vložil kapitál do firmy,která propaguje,potažmo nabízí služby konkurenčních firem ve své aplikaci,či stránkách a tím se i vystavovala právním problémům? V aplikaci jsou k dispozici ve stanicích odjezdy i příjezdy soukromníků.Už to je vstřícné.
Ale přece ČD jsou složka státu, furt to čteme, takže bláboly o akcionářích jsou jaksi mimo mísu.
Když chci jet Plzeň – Slavičín, mají mi ČD prodat lístek do Olomouce (a nechat pokračovat Arrivou) nebo je při ně výhodnější poslat mě autem?
Minimálně pokud by část cesty byla s ČD, tak to snad můžou nabídnout (samozřejmě s upozorněním)
No… Jen chci jen upozornit na jeden odstaveček zmíněného článku, jelikož se nemůžu zbavit dojmu, že zákazníci ostatních dopravců mají ve svých prohlížečích nainstalován doplněk, který ho automaticky skrývá. „České dráhy neodpověděly přímo na otázky, proč cestujícím vůbec tak nevýhodné spojení nabízejí. Nejprve uvedly, že prověřují ‚všechny možnosti dalšího rozvoje online odbavení včetně provizního prodeje.‘ O den později pak odpověděl mluvčí Českých drah Radek Joklík, že současná situace je dočasným stavem a informace o alternativních dopravcích budou uvedeny nejpozději do spuštění státního jednotného tarifu.“ Proč ale tuto informaci vynechává i tento /onen článek ospravedlňovací/ komentář, pro to vysvětlení bohužel nemám.… Číst vice »
Asi jsem to napsal moc dlouhý, sorry.
Proč neuvádíte, že je tento stav dočasný?
Odpověď místo disliků by taky byla férovější.
Ačkoli jsou zde obviňovány ČD že neukazují vlaky konkurence i když ta by měla zájem tak např. Regiojet mi taky nenabídne vlaky Leo-expresu nebo Arrivy.
MD přece už naznačilo, že bude státní tarif za 1,53 Kč/km ale bylo to neprůchodné . Milý JEŽÍŠKU, na Nový rok bych si přál , abys udělal za ty nemakačenka návod, jak mají postupovat! Aby se přeprava cestujících stala službou – co kdy kde kam s kým jak dlouho a za kolik . Ne, že od zítřka už dopravce nejezdí, protože mu (kraji) došly peníze………….Děkuji.
Ano, je to z komentářů nepřehlédnutelné, že velkká část čtenářů tohoto webu jsou zaměstnanci a ultra příznivci ČD, kteří ale jaksi nedokáží překousnout, že se v tomto případě najedná o další propagandistickou hlásnou troubu jejich podniku typu Železničář, nebo ČD pro Vás. A že se zde občas v plné nahotě objeví nepříjemná pravda, o které by se ve výše uvedených plátcích z pochopitelných důvodů prostě nedočetli. A že to není s tím jejich podnikem a hlavně jím nabízenými službami tak růžové, jak si oni sami myslí. A že pro běžné cestující a objednatele opravdu není středobodem režijka, od které se… Číst vice »
Víte, ČD má spoustu chyb a je jen dobře, že jim konkurence prohání pérka, protože skutečně nechci, aby se železnice dostala do stavu před 10 lety. Nicméně to, co říká tento článek, je prostě nesmysl. Pokud by alternativní dopravce dal 50 % tržeb ČD za to, že si přes jeho systém klidně i koupí jízdenku, tak myslím, že ČD budou vrnět blahem a klidně to do svého systému zakomponují. Ale samozřejmě 50 % jim nikdo nedá. Na druhou stranu zadarmo ani kuře nehrabe. Proto je nesmysl obviňovat někoho, že něco blokuje, protože vždy je to o ceně, na které se… Číst vice »
To že je to o ceně tvrdíte vy sám bez jakéhokoliv důkazu.
A Vy máte důkaz, že ČD odmítly jakékoliv jednání za všech okolností?
Mám důkaz o tom, že existující smlouvy s JHMD a Viamontem byly vypovězeny, ta první jen z plezíru a ta druhá s poukazem na (namodro interpretovaný) 4. železniční balíček. O penězích nikde žádná informace neěla.
Jistě, to samozřejmě mohou. Existuje spousta smluv. Ale u každé smlouvy jsou dvě strany. Jedna většinou nabízí nějakou službu a druhá za to musí většinou zaplatit. A prostě buď se dohodnou anebo ne. Těžko vám někdo řekne přesně (a pravdivě), jak takové jednání probíhalo. Samozřejmě, pokud ČD by řekla – v žádném případě s Vámi nejednáme, tak je to jasné a ČD se skutečně chová iracionálně a proti svým zájmům. Ale nepředpokládám, že by ČD se chovalo až tak hloupě, protože každý chce pro sebe maximum. Ale důkaz nemám, to je pravda. Pouze je to logické.
Jojo. Železničář. To je nejoptimističtější čtrnáctideník na zeměkouli…😀
Po jeho přečtení se rovněž ocitám ve virtuálním světě kde je vše krásné hezké ideální moderní a jezdí včas… 😀
Vy ,a další zahořklí důchodci v Havířově si můžete tak akorát koupit Horník, jestli to ještě vychází.
Železničář se aspoň snaží informovat, vy jen plivete.
Dobry den, na zacatku je nutne si uvedomit, ze DB i OBB jsou soucasne i provozovatelem drahy, takze je logicke a spravne, ze tam jsou i spoje jinych dopravcu s presahem za hranice statu. V CR je komplexni vyhledavac spojeni pro cele uzemi v CR a pro vsechny dopravce a tim je IDOS. Pokud porovnavame aplikaci Muj vlak od CD, tak proc ji nedate do jedne roviny s aplikaci od Regiojetu ne Leo Expresu? Pokud vim tak vsechny slouzi pouze pro sveho dopravce. Proc by aplikace Muj vlak mela byt jina? Respektive, proc aplikace na prodej jizdenek (napr. Refiojetu) jinych… Číst vice »
Např. GWTR vlastní aplikaci na nákup jízdenek vůbec nemá.
Pro Šumavu už něco má: https://www.jizdenkagw.cz/sumava/cs/Home …
A přidám hned ještě odkaz na informaci o Mikulášském vlaku na Moldavu v Kr.h.: http://www.gwtr.cz/files/editor/files/Moldava_2019.jpg .
Sice je to pořád dokola, ale budiž: 1) Kdo chce najít komplexní spojení, jde přes idos. 2) Aplikace ČD si nikdy nehrála na komplexní systém. kdyby tomu tak bylo, musela by obsahovat i autobusy. Aplikace „všichni dopravci na dráze“ je prostě nesmysl a zbytečnost. Navíc neznám nikoho, kdo chce hledat pouze „dotované spojení“, tudíž nedává smysl, aby tam byly závazkové vlaky konkurence, ale již ne komerční. 3) Každý dopravce nabízí to, co umí. Každý dopravce nabízí různá „nesmyslná“ spojení, kterými asi nikdo nepojede. Například i RJ šestihodinovou štreku z ČB do Brna. 4) To , že ČD jsou stále největším… Číst vice »
Je to pořád dokola, protože zapřísáhlí obhájci ČD nechtějí vidět realitu a pouze bojují proti „třídnímu nepříteli“ v podobě soukromých dopravců. U citovaného spojení ze Železného Brodu do Tanvaldu nejde přece o jen o cestující z těchto dvou měst, ti si ten spoj soukromého dopravce snadno dohledají a určitě nepojedou přes Liberec s ČD. Jde o cestující, pro které je uvedená relace jen částí jejich cesty, a kteří by do Železného Brodu přijeli s ČD. Ty by tak utržily za dopravu do Železného Brodu, i když by potom cestující přesedl ke konkurenci. Pokud cestujícímu nabídnou cestu přes Liberec, jsem přesvědčen,… Číst vice »
Pokud se dobře podíváte na mé příspěvky, tak rozhodně nejsem obhájce ČD. To za prvé. Za druhé. To, co píšete, můžete aplikovat na jakéhokoliv dopravce. Každý dopravce může nějaké nabídnout lepší spojení konkurenčním spojem a utržili by třeba na tom nějaký podíl. Dělají to? No nedělají. Proč taky, každý si to najde na idosu. Nesmíte být tak posedlý nenávistí vůči ČD.
To ale můžeme úplně stejně aplikovat i opačně-pokud cestující na webu Arrivy najde, že z Kolína do Písku musí přes Nbk a MB, nejspíš nastartuje auto nebo dojede vlakem „konkurence“ do Prahy a pak autobusem.
Že vyhledávač spojení ČD nenabízí spoje jiných dopravců jedoucí PO STEJNÉ TRASE NEBO MEZI STEJNÝMI LOKALITAMI, tomu lze rozumět a nikdo normální see nad tím nepozastavuje – já bych ale viděl jako nedokonalost a kritiku zasluhující skutečnost, že ten vyhledávač nenabízí nejen přímo i přípoje vlaků jiných dopravců do lokalit, kam v minulosti dávnější či ještě nedávné (či dokonce nyní ještě v současnosti) nabízely spojení svými vlaky ČD, nebo aspoň u každého spojení odkaz na vyhledávače či informační materiály toho NAVAZUJÍCÍHO dopravce. V tomto smyslu (a asi jedině v něm) je Sůrova kritika ČD docela logická a oprávněná, a já… Číst vice »
dopravák: To je stejné, jako kritizovat RJ, Leoše, Arrivu či kohokoliv jiného, že nenabízí na svém portále vlaky jiných dopravců. A pokud budete argumentovat, že tam tito dopravci nejezdili, tak například pro RJ například Špindl neexistuje. Tím skutečně RJ nekritizuji, je to logické. Proč by RJ měl na věky věků informovat o tom, kdo jezdí do Špindlu? Ale toto je úplně stejný případ. Pokud mi vyhledávač ČD danou trasu nenajde, tak holt se musím podívat jinde.
On je ovšem dost značný rozdíl mezi dopravou autobusovou, na kterou se odvoláváte vy, a dopravou železniční, jejíž síť i její používání má úplně jiný charakter.
No to tedy není. Rozdíl je pouze v tom, že jedno jezdí po kolejích a jedno po silnici. A pak v kapacitě soupravy. Ale z pohledu podstaty služby (tedy přeprava cestujících) je to naprosto totožné.
Nemáte pravdu: železnice fungovala po mnoho let jako jakýs-takýs síťový systém, zatímco autobusoví dopravci si mnohem více „hráli každý na svém písečku“ a jedině za dob „bolševika“, na něhož tady kde-kdo jen plive jedovaté sliny, byly díky krajskému uspořádání podniků ČSD aspoň získatelné jízdní řády v nějaké komplexnější podobě (čímž nechci „bolševika“ nijak adorovat, ale je to faktum).
ČSD a ČD si tuplem hrály na svém písečku a ostatní dopravce úplně ignorovaly. Alespoň od roku 1948, kdy ČSD přišly o svoji autobusovou dopravu.
Ano, železnice fungovala jako síťový systém, protože tam byl jediný dopravce, který vše zajišťoval. Stát řekl, že nechce monopol na železnici, tak je nyní zde stejný systém, jako v autobusové dopravě. Co jsme chtěli, to máme. Nic víc, nic míň. Dejte všechny výkony (ne prosím, nedělejte to) ČD a máte zase síťový systém.
Jinými slovy. Obyčejný zákazník se potřebuje dostat z bodu A do bodu B. A je jim celkem jedno, jestli je to autobus či vlak. Pouze šotouši se fixují na vlaky 🙂
Nikoliv šotouši, ale režijkáři.
Řekl bych, že tedy obě skupiny…
Já teda jako pravidelný zákazník železniční přepravy si nedovedu představit, že bych eshop ČD využíval jako vyhledávač spojení. Vždycky to dělám přes idos a vždycky jsem to tak dělal. Vy, kteří tak eshop ČD používáte, napište prosím JÁ.
Proč by nikdo nejel ze Železného Brodu do Tanvaldu přes Liberec? Já třeba občas jezdím jen tak z plezíru ze Smíchova na Hradčanskou přes Hostivice :)) (a stojí mě to 18 Kč)
Protože většina lidí si cení svůj čas trochu jinak a nejezdí z plezíru. 🙂
Já zase jen tak z plezíru jezdím vůbec vlakem – namísto 2x rychlejším a o 35 let mladším autem.
A k tomu vlaku jezdíte autem nebo autobusem ? Já jen, že v těch Olbramovicích autobusové přípoje na vlaky moc nefungují a není snaha o opravu …
Autem, autobus je naprostý nesmysl bez návazností.
Ne, že bych chtěl rozporovat celému článku, ale uvádět jako příklad výskyt vlaků ve vyhledávači DPP je zcela mimo, vzhledem k tomu, že jsou vidět vlaky pouze v PID, tj. například i vlaky Arrivy na S49 ne jen ČD, což je způsobené tím, že DPP využívá vyhledávač ROPIDu a tam jsou logicky všechny spoje v PID.
Tak hlavně V PIDu platí jednotný tarif, takže nehrozí stížnost typu „Vy vyhledavači DPP jsem si našel spoj a pak mi tam nechtěli uznat jízdenku DPP.“
Jak jste přišel na to, že „nehrozí stížnost typu „Vy vyhledavači DPP jsem si našel spoj a pak mi tam nechtěli uznat jízdenku DPP““? Myslíte, že v rychlících firmy ARRIVA vlaky vám snad uznají jízdenky ČD třeba mezi Prahou a Kladnem, Příbramí nebo Mladou Boleslaví?
Vyhledávač spojení DPP, pokud vím, nenabízí údaje o vlacích jakéhokoli dopravce – nepleťte si to s vyhledávačem spojení v PID, který je sice fakticky také modifikovanou úpravou IDOSu, ale není omezen jen na DPP.
Zkuste v tom DPP vyhledávači zadat Praha hln – Beroun (vlak)
Není OBB pověřeno (úkolováno) rakouským ministerstvem aby zpracovávalo oficiální „úřední“ jízdní řád Rakouska a vyhledávač spojení?
Není DB pověřeno (úkolováno) německým ministerstvem aby zpracovávalo oficiální „úřední“ jízdní řád Německa a vyhledávač spojení?
Koho u nás pověřilo (zaúkolovalo) ministersvo, aby zpracovávalo oficiální „úřední“ jízdní řád ČR a vyhledávač spojení?
OBB i DB jsou také správci infrastruktury.
U nás si mnozí stále myslí, že České dráhy jsou správci infrastruktury.
U nás ale naše vlády oddělili provoz od infrastuktury. A od těch dob nelze dávat rovnítko mezi ČD a železnici.
ČD ≠ česká zeleznice
SŽDC ≡ česká železnice
SŽDC NEROVNÁ SE česká železnice – rovná se pouze české železniční infrastruktuře!
železnice se nerovná železniční dopravě.
Jen tak by the way. Nedávno jsem viděl Praha Ostrava a to si nejsem jistý, že to byla špička.. 1500 Kč cca. A kamarád píše dokonce o cca 3 300 Kč. Jdeme k Anglii a to tam je naštěstí konkurence 3… Ne jeden monopolní jak si to představuje MD a žádná regulace.
A pokud na to někdo bere dotace.. tak je to neskutečná pr…
Na Praha – Ostrava se už poměrně dlouho nejezdí v režimu státní zakázky. A pokud kompenzace za státem nařízené slevy považujete za dotace, tak asi nemá cenu vést diskusi.
Jsou to ceny v Business a Premium třídě. Leo na to žádné dotace ani kompenzace nedostává.
Dikybohu za vlastní auťák. Vlakem ani pro rohlíky.
Kde maji tak dobre rohliky, ze byste uvazoval o tom pro ne jet vlakem? Nebo budlite na samote u nadrzi?
* Nebo bydlite na samote u nadrazi?
Omlouvam se za preklep a nedoklep i pripadne dalsi chyby, ktere jsem prehlednul.
Takže do diskuze k článku jste vložil informaci, že máte auto. A dál?
I kdyby ČD nabízeli spojení všech dopravců, tak Vás se to zřejmě týkat nebude.
A kdy chodíte milý spoludiskutující po svých?
Co se týče vyhledávání spojení, jsou web ČD a aplikace MůjVlak zcela minoritní a ČD evidentně chtějí, aby to tak zůstalo. Je to jejich volba. Z pohledu cestujících žádný problém – ti mohou používat IDOS a používají ho, a od prosince jich bude zase o něco víc. Fakt nevidím důvod se v tom šťourat stále dokola.
Přesně jak píšete, jinak tento článek je jen pokus o ospravedlnění jiného článku…
To je sice pravda, ale jen z poheldu českého cestujícího. IDOS je poměrně unikátní věc (relativně nezávislý vyhledávač veškeré veřejné dopravy zemi).
Tohle ve obvyklé světě není a cizince ani nenapadne, že by měl hledat něco takového, takže IDOS nenajde. Naopak ho napadne hledat „czech railways“.
Narozdíl od vás nemůžu tvrdit, co by napadlo cizince, ale já bych v cizině 100% hledal „schedules“ nebo „time tables“.
Tohle mi nějak extra nevadí. Ano, DPP vyhledávač hledá v celém PIDu a je to dobře. Ale obecně je věc objednavatele/ministerstva aby propagovalo svůj vyhledávač (ROPID provozuje web PID.cz, o existenci ČD.cz se moc nezmiňuje. )
Neexistence státního ids a podoba tarifu kdy bude Praha-Ostrava dražší než povinně místenková komerce mi vadí víc.
„zákazník začne hledat jiné řešení: autobus či auto“ – a proč ne? Doprava je síťová služba, a pokud je výhodnější doprava autobusem či autem, proč by mi to dobrý vyhledávač, kterému jde o mé blaho, neměl nabídnout? Pokud by si železniční doprava hrála na svém písečku, není to o moc lepší, než když si na svém písečku hrají České dráhy.
Ale tak je to rozhodnutí managementu ČD. Proč by měli zdarma ukazovat nějakou konkurenci. Platí za to něco? Ten systém přece něco stojí.. Dávají nějakou provizi z prodeje? Dohodli se 2 subjekty? Jako proč by to měl dělat někdo zadarmo a ještě pro konkurenci..
Mě takové ty kecy najednou překvapují.. Věděli jste do čeho jdete…
Že to bude stát za h. od 2019 jsme samozřejmě někteří věděli už 3 roky před tím..
Takže tak..
Tak znovu – celý ten podělaný státní podnik České Dráhy se za erární desítky miliard vydržuje jen proto, aby se systematicky vytvářela alternativa k IAD. České dráhy samy od sebe nic nového nevymyslely ani nezlepšily a nebýt tlaku objednatelů a konkurence, tak jezdí špinavýma béčkama a šukafonama za nehorázný peníze (čestná výjimka je Ondrůjovo Pendolíno a kšeft s DB EC – obojí se „průměrmého cestujícího“ nijak zásadně netýkají.). Až si na sebe vydělají, můžou si hrát na „konkurenci“, v současné době mají držet hubu a krok a dodávat v maximální kvalitě komfortní a logické služby, aby železnicí jako systémem jezdilo… Číst vice »
První věta a hnedle blbost. ČD NEJSOU státní podnik, ale akciová společnost obchodující na otevřeném trhu.
Jiste jste jiz slysel terminy de facto a de iure. De iure jsou CD kciovou spolecnosti, statni podpora je nezakona, modra armada neovlivnuje statni dopravni politiku, nemaji zadne vyhody proti soukromnikum … De facto je CD integralni soucasti statu.
Nebavíme se o právní formě, bavíme se o faktickém stavu – stoprocentním vlastníkem té „akciovky“ je stát, největším zákazníkem je taky stát a byrokraticko-impotentní způsob fungování té firmy je taky velmi státní.
Ano, trh se otevřel z nějakých 50%, 10% z tohoto objemu (tj. 5% celku) vaše dynamická akciovka ztratila a šla se z toho posrat – od Krtkových výhružek všem okolo jak si vlastně někdo dovoluje soutěžit drážní výkony, až po současné kalení vody…
Milý Jarku, České dráhy mimo jiné vymyslely vlak Manažer, jsou oceňované pro uroveň nočních vlaků, jídelních vozů, oboje jsem slysel z úst urednika spolkového misterstva pro mistni rozvoj v EN Slovakia. Ani vám neušlo PENDOLINO jako snaha o zvednuti urovně cestování. I v dobách totalitních byla snaha o trochu zvednutí úrovně v spojich Slovenska strela, Košičan a Tatran . My modří to někdy flákáme , ale velká část z nás to dělá s láskou. Vzdy mne zahřeje když vstoupi do vagónu usměvavý průvodčí a mile pozdraví a požadá o kontrolu jízdenek, poradí spoj, podá informací, zažil jsem to i na… Číst vice »
Co má předražený vlak Manažer v jednom páru o třech vozech společného s tím, že na lince Praha-Ostrava chybělo do příchodu Jančury pět (?) párů slušných osmivozových expresů? Proč tady vytahujete několik zcela marginálních služeb, které na zákaznickou zkušenost 95% cestujících nemají naprosto žádný vliv?
Já si myslím, že kdokoli jiný bude jezdit také za ty desítky miliard. Nebo za mnohem dražší jízdné.
Kdo řekl „zdarma?“ Faktem je že jednání proběhla.
A jinak když chci třeba Praha-Krumlov, je pro ČD lepší aby mi prodali lístek do Budějovic nebo aby mě poslali autem celou cestu?
Když ty jednání proběhla, tak jistě víte co soukromí dopravci nabízeli? Zatím totiž kromě toho, že se tak nějak rozšířilo mezi lidi, že soukromníci chtějí, nikdo nikde nezveřejnil oficiální informaci, takže je to jedna paní povídala.
No Arnošte pardon, ale tohle je krapet demagogie. Současné jednání není uzavřeno (a nic nenaznačuje, že problém je v ceně za prodej jízdenky), předchozí jednání ČD sabotovaly, u pozdějších případů s odvoláváním se na 4. železniční balíček.
Nejsem zaměstnanec ČD, k službám ČD bych zřejmě dokázal najít 100+1 jiných připomínek, ale toto mi přijde trochu přehnané. Nechci opakovat předřečníky, jen k těm příkladům – nesedí mi v podstatě žádný. 1/ PID nabízí ve vzhledávači i vlaky ČD, jenže právě PID tarif tam platí, to je rozdíl od třeba ČB-ČK a tarifu ČD 2/ Praha-ČK – tam budou i jiné důvody pro preferenci autobusu – přímé spojení, zajíždí do centra ČK, na přestup jen 10 minut, nedělám si iluze o garanci přestupu (když ani nikdo pravděpodobně nezjišťuje, zda někdo chce), otázka nákupu jízdenky v následném vlaku… 3a/ OBB… Číst vice »
To druhé je rakouský Scotty a je to ekvivalent IDOSu. 🙂
V zakázkové dopravě jsou soukromí dopravci konkurencí ČD, mnohem větší než auta. Protože o konkurenceschopnosti železnice vs silnice objednavatel, nikoliv dopravce.
Ten systém je tak nastavený. Kdo má odepsané stroje, může nabídnout nižší cenu a spíš vyhraje soutěž než ten kdo nabídne nová vozidla. Byly jsme toho svědky několikrát. Stejně tak jsme stále svědky toho jak kraje domrvily regionální železniční dopravu. A tady se bojím o budoucnost české železnice.
Další věc je, že většinou soukromí dopravci hází špínu na ČD, nikoliv obráceně. Postup ČD se dal čekat a je pochopitelný.
„V zakázkové dopravě jsou soukromí dopravci konkurencí ČD, mnohem větší než auta.“
V reálu ovšem zatím jen na dvou dálkových relacích. Ale pokud tou „zakázkovou dopravou“ myslíte „objednávanou dopravu“ (ZDO, apod.), pak tam ve výběrových a poptávkových řízeních skutečně konkurencí jsou, a někdy dokonce i velmi významnou a pro ČD docela nebezpečnou.
Mně by pro začátek stačilo, kdyby platily místenky. Dneska jsem měl místo 58, bohužel místo velkoprostorového tam šoupli vůz s debilními kupé (což nesnáším samo o sobě) a samozřejmě tam byly jen 51 – 56. Vlak totálně narvaný, než bych se tím davem s věcmi prodral, abych našel průvodčího a žádal, ať to vyřeší, tak jsme byli na místě… já nenasnídaný a bez toho, abych si stihl projít materiály, které jsem před prací potřeboval. Za takovou službu fakt díky!
Takový doslova bordel se u vlaků ČD objevuje zejména v posledním cca roku až dvou docela často, ale je-li to jen „operativa“, tak je to nějaké nouzové řešení aktuálních provozně technických problémů, byť s velmi nepříjemnými následky pro cestující. Za mnohem horší ale já považuji problémy vznikající už na úrovni základního řízení – třeba když nějaká chytrá hlava vymyslí, že v Ostravanu bude jediný vůz s funkční WiFi veden jako „povinně místenkový“, takže ten je pak plný rodinek s malými dětmi (protože právě tato kategorie cestujících si místenky opatřuje především) a navíc je pochopitelně vyprodán jako první, přičemž v ostatních… Číst vice »
Tak si kupujte místenku taky.
Mě spíše štve, když vagony nemají okna (=na stejném místě v různém typu vozu mám různě silný signál)
Do vyprodaného vozu místenku nekoupím, i kdybych ji koupit chtěl (o odjezdu se rozhoduji těsně před cestou a vlak bych ani nemusel stíhat), a jinam ji nepotřebuji už vůbec (když se tam na internet stejně nepřipojím).
Co nato říct? Kupujte si místenku včas, když jste tak závislý na WiFi.
Nevidím to taky jako ideál, ale vyvstává otázka: kdy se do konkurenčního boje dostala taková atmosféra. Kdo ji tam vnesl? Proč nejsou lidé milující železnici pořád une famille des cheminotes jak jsem to cítil v zahraničí ? Potom se v atmosféře již nezdravé nesportovní soutěže vyskytují rány pod pas nebo naschvály, všemu hezkému navzdory. Všem lidem špinavých od mazaciho tuku, všem štiplístkům, fírům , posunovačům, i těm co uklízí vagóny patří dík a uznání a respekt. Zvlášť těm , kdo ji dělají s láskou a péčí proto , že to tak cítí a ne pod nesmyslným bičem nějakého autokratického manažera… Číst vice »
To je holt důsledek agresivní kampaně jednoho nejmenovaného dopravce…
Pardon, ale tohle je od autora trochu úlet. Lidl taky neukazuje nabídku Albertu. To je úkol pro univerzální vyhledávače, ne aplikaci ČD.
Četl jste ten článek?
Když budu chtít Praha – Malá Morávka, mají mi ČD prodat lístek do Zábřeha a poslat ke konkurenci nebo mě mají poslat autem?
Zatím dělají tu druhou možnost, abych nejel jejich konkurencí (a nevadí že nepojedu ano ČD)
Není mi jasné, v čem v tomhle případě vidí autor neschopnost ministerstva. To plní roli zakladatele a akcionáře ale nemůže zasahovat do obchodního vedení společnosti.
V tom, že není státní jednotný tarif dříve, než nastane tarifní chaos od 15. prosince.
Mohu se zeptat v čem to spasí státní tarif?
Bude vždy dražší než koupit jízdenky separé od jednotlivých dopravců. Využívat ho tedy budou nejspíš jen ti kteří vlakem jen občas. Ti co jezdí pravidelně si to spočítají a místo jedné budou mít více jízdenek pře se to proste vyplatí.
Nebo ne?
Dá sa očakávať, že súčasné ceny dopravcov sú zavádzacie. Za dva – tri roky už možno budú na takej výške, že SJT bude cenovo plne zrovnateľné.
„místo jedné budou mít více jízdenek pře se to proste vyplatí“
To vůbec nemusí být pravda, protože u více jízdenek budete také víckrát platit „nástupní sazbu“, což může mít na celkovou cenu dost významný dopad! A kromě toho v případě pravidelných (každodenních) cest záleží i na cenách dlouhodobějších (měsíčních, apod.) předplatních jízdenek.
“ nástupní sazbu?” Co to prosím je, jako uživatel to znám jenom z taxi služby, nikde jinde jsem se s tím nesetkal Btw: pro prodej jízdenek státního tarifu jsou definovány i procentuální provize z jejího prodeje. Minimálně o ně tak už logicky musí být dražší. Tam, kde funguje konkurence bude jasně dražší národní tarif než když si je koupíte od konkrétních dopravců. Do toho tahanice s kraji s jejich vlastními ceníky, které opět cenou vyhrají nad národním tarifem. Český národ šetřílků jenž netrpělivě vyhlíží každou další slevu v supermarketu nebude ta správná cílovka pro národní tarif. Tak trochu jsem spis… Číst vice »
Vždyť přece víte, že ten „státní jednotný tarif“ je jen drahý nesmysl, který normálním cestujícím k ničemu nebude? Kdo by si kupoval předražený „státní“ lístek, když si může od dopravců koupit jejich levnější?
Chce to číst více než titulek. Viz. stále nedodělaný jednotný tarif.
Mám tento web jako domovský, ale po tomto článku vracím zpět pornhub.
No, kvůli slovní zásobě to bude určitě lepší. 😉
Doporučuju jako homepage tohle: http://www.osz.org/index.php/obzor/archiv-obzor
Ne, díky.
OSŽ? Příliš perverzní. 😉
Něco na tom je, ale to se úplně stejně musíme ptát, proč Arriva nabízí jediné spojení Kolína a Prahy přes Nbk a MB?To asiaty neodradí?
Není to překvapivé, na zdejším blogu je běžným zvykem pokud se píše o soukromníkovi, volí se zde smířlivý tón, takže např.: „Arriva nabízí i zbytečně dlouhé trasy“, kdežto pokud se jedná o Národního dopravce, je třeba si náležitě ulevit: „České dráhy, třikrát dráž…, vymazaly konkurenci…, nabízejí naprosto nesmyslná spojení…“.
Až ČD, jako dominant trhu, kývne, tak bude Arriva i ostatní dopravci, mít na svých vyhledávačích spojení i spoje ČD.
Idos?
Pane Sůro, nechtělo by to kromě neustálých útoků na ČD začít útočit na SŽDC, proč neudělají něco podobného jako Můj vlak? Tam by se mělo nechat najít ideální spojení s různými dopravci, mělo by být možné rezervovat místenky a jízdenku zaplatit.
Že by Chaps ještě jednou prodal to, co už má vyvinuté?:)
Nepochybuji, že se do právě vyhlášeného tendru na aplikaci pro SJT Chaps s klonem MeinZugu přihlásí :).
Na druhou stranu, proč by správce infrastruktury měl řešit prodej jízdenek a místenek? Řeší snad ŘSD prodej jízdenek v busech?
Za bordel na železnici s jízdenkami, nenesou odpovědnost ČD, ty se jen přizpůsobily dle svého uvážení.
Část odpovědnosti samozřejmě padá i na ČD, za jejich naschvály a urputný odpor s kýmkoliv tarifně spolupracovat (nejde jen o ostatní dopravce, ale i IDS a třetí strany).
Pokud se jedná o IDS, integrace vlaků proběhne obvykle jako první (aspoň v případě PID), takže neze tvrdit, že ČD mají „urputný odpor s kýmkoliv tarifně spolupracovat“. Naopak integrace autobusů je jako poslední – opět příklad PID, kde se dosud nepodařilo plně zapojit autobusy na území Stč. kraje.
No tedy nevím – v autobusech jinou jízdenku než PIDovou ani nekoupíte, zatímco ve vlaku ČD vám průvodčí i nadále vnucují jen ten jejich předražený tarif.
Ano, pokud si v neobsazené stanici nemůžu koupit jízdní doklad IDS, tak se jedná o velmi úspěšnou integraci.
A důvod, proč se tak už dávno neděje, určitě nevychází z dlouhodobého odporu ČD, ale můžou za to ilumináti a svobodní zednáři…
Integraci Benešova ČD připustili jakmile tam začala jezdit Arriva svými spěšňáky.
Vlaky (ČD) jsou integrovány již delší dobu v celém Stč.kraji, v případě autobusů tomu není dosud a kdoví, jestli bude v příším roce.
Tím chcete naznačit, že zatímco ČD se chce domluvit, autobusové firmy do integrace hází vidle? To je pitomost. Po asi dvacetiletém spánku byly k řešení nízké desítky oblastí, které je třeba organizačně nastavit a nutno říci, že dráha je v tomto pohledu relativně jednoduchý krok s velkým výsledkem, zejména po rozhodnutí, že integrovaný tarifní bod nemusí být vybaven označovačem (což v minulosti bylo na integraci železnice to nejtěžší). Integrace železnice má i tak zásadní masařku a to neprodej jednotlivých jízdenek ve vlaku, ale to jistě víte. Přidávání dalších oblastí jede v rámci a na hraně kapacitních možností IDSK a Ropidu… Číst vice »
„v mezičase kraji došly prachy, takže je zadání nespěchat plus vymyslet nějaký víc lowcost způsob realizace než v dřívějších vlnách“
Odjakživa platí, že největší úsporou je neplýtvat a nikoli „šetřit, ať to stojí, co to stojí“ – a úřady i „projektanti“ v Rytířské ulici fungují bohužel stylem „ode zdi ke zdi“, a tak dost výsledků jejich činnosti z nedávné (v řádu jednotek roků) doby je až zbytečně rozmařilých, a teď se dostali do té opačné fáze = šetření za každou cenu s nepříznivým dopadem na koncové uživatele jejich „projektů“.
A ze pet let odmitali CD uznavat cipove karta IDS DUK v Usteckem kraji bylo v pohode? Zajimave na tom je, zeco prisli o cast vykonu v Usteckem kraji to najednou pujde, navic kdyz CD vi, ze za par let se bude soutezit i paterni linka U1 Kadan – Chomutov – Most – Teplice – Usti n. L. – Decin?
nevím jak to bylo v ústeckém kraji, ale např. v libereckém to bylo jen a jen o penězích..tzn. kraj prostě nebyl ochotný platit tolik, aby to pro čd bylo výhodné, protože pro ně pak zůstalo jejich jízdné výhodnější (ziskovější), to je přeci správný postup každé firmy..
Ano, ale to taky autor v posledním odstavci píše. Leckdo teď hází vinu na kraje s jejich krajskými tarify. Ale co dělalo MD? Jak jsem zblízka sledoval IDS ve dvou krajích (a jinde to asi bylo podobné), tak vznikaly postupným rozšiřováním MHD krajské metropole (ve Středočeském kraji pak Prahy) a trvalo jim zhruba 20 let než krok za krokem dorostly až ke krajským hranicím. To jako ministerstvo netušilo, že k tomu dojde? A že bude problém s desítkou krajských tarifů na hranicích krajů? Probudili se docela pozdě.
Mizerně placený úředník na MD má ještě menší motivaci než „ryzí modrá guma a lá OSŽ“ u ČD.
Jediná možnost tlačit na odvolání ministra dopravy za nezvládnutí problematiky jízdného a vyhledávačů. Až to uvidí Babiš, tak hned začne jednat.
Neb volby a možný neuspěch v nich je největší motivace jak rozhýbat ministerstva, tedy ministra, náměstky, vedoucí odborů a pak i úředníky.
Větší naivitu jsem dneska nečetl 😂
Tady se ale nemluví o odpovědnosti, ale neschopnosti pochopit, že škodí sami sobě. Zejména u návazných spojení. To je prostě jen hloupé trucování, které neprospěje vůbec nikomu.
Moje řeč – ale když to někomu zkusíte připomenout, tak jste za vola Vy …
Jo, škodí samy sobě. Ale ten článek je dost mimo.
„Lze pochopit, že České dráhy nechtějí ukazovat konkurenci tam, kde skutečně konkurence panuje, tedy u vlaků mezi Prahou a Ostravou. “ Problém je ale v tom, že tady existuje jistý 4. železniční balíček, který nerozlišuje komerční/závazkové spoje, a přístup ČD tak musí být „nediskriminační“ tedy musí ke všem přistupovat dle stejných podmínek. To je ostatně také důvod, proč musel být ukončen prodej lomeného jízdného na jiné dopravce. Nově nemohou mít ČD s každým dopravcem individuální smlouvu o provizním prodeji, která bude vyhovovat oběma stranám ale musí všem nabídnout stejnou „univerzální“ smlouvu, která již nejde upravovat individuálně podle potřeb třetích stran… Číst vice »
Zajimava informace. Opet pekna ukazka cesty do pekel dlazdene dobrymi umysly. Za takovych okolnosti je samozrejme pristup drah pochopitelnejsi.
Člověk by tenhle typ informace čekal od redaktorů místo tohoto hejtu výše. Super!
Co brání tomu napsat si univerzální smlouvu nějak rozumně?
Že se dva domluví a vyhodí třetího, to tu už bylo, volání z Eurotelu na Paegas a naopak levnější než na Oskara.
já tam nějak nevidím ani ty dobré úmysly.
Autori pravdepodobne povazovali za prospesne umozneni konkurence na draze a chteli drobne, nove znikajici dopravce chranit pred byvalym monopolem, casto zaroven spravcem koleji, po kterych budou jezdit. Umysl veskreze dobry, mistni hegemon v zeleznicni doprave by snadno zadupal konkurenci do zeme, zejmena pokud jsou jeho i koleje, nadrazi, pokladny, opravny … nicmene se ukazuje, ze v nekterych pripadech jsou omezeni pro hegemona kontraproduktivni, obzvlast u nas, kde je dopravce jiz nejakou dobu oddelen od vetsiny infrastruktury.
A jakou univerzální smlouvu ČD nabídly?
Tak určitě. Už v době výpovědi smluv s Viamontem a JHMD na Nábřeží pečlivě anticipovali příchod 4. balíčku a s krvácejícím srdcem vypověděli – jinak to nešlo!!! – smlouvy o prodeji jízdenek s těmito dopravci.
Nábřežní kreativní dílna pro jinde nezaměstnatelné jedince i dnes velmi pobavila…
Zajímavé. Možná ČD mohli být trochu odvážnější a prodávat lomené jízdné na jiné dopravce v závazkové dopravě a nebrat ohled na komerční linky. A pokud by na to (náhodou ?) přišla výtka, tak bohužel a až poté ukončit prodej …
Osobne, pokud se potrebuju nekam dostat, a vyhledavac mi nabidne spojeni mimo realitu, jedu autem, pac je to rychlejsi, … vyhledavac ma byt pomuckou, applikace s nesmyslnymi spojenimi pro me ztraci smysl,…
Porad si myslim, ze klicovy pro neni nejaky statni tarif, ale dobry vyhledavac s moznosti koupe jizdenky na celou trasu, nebo alespon vetsinu trasy… pokud bde nabizet stejne jako navigace nejrychlejsi nebo nejlevnejsi spoje, ev. podle typu dopravniho prostredku ci dopravce, tim lepe…
Kdyz to jde u MHD, muze to jit i u dalkove dopravy…
Celostátní jízdenka na bus i vlak je sen asi všech dopraváků, v našem státě je to ovšek bohužel utopie. Zatím jsme nebyli schopni ani zajistit kvalitní systémy na krajských úrovních…
A pritom by to bylo tak jednoduche, a hlavne prospesne i dopravcum, kteri se nechteji nebo neumi domluvit,…
Martin: Pokud chci někam jet a nevím jak, určitě nezačnu s vyhledáváním jen u jednoho dopravce, ledaže bych už dopředu věděl, že na dané trase použitelnou službu nabízí.
Nevím, proč by měl jakýkoli dopravce zajišťovat prodej konkurenci. Pan Sůra se v poslední době snad fakt zbláznil, místo toho, aby kritizoval spíše neschopnost státu zajistit prodej skrz SJT ihned od prosince nebo třeba „úžasný“ IDS VDV, který podle posledních zpráv nenabídne ani předplatní jízdenky… Hlavně si kopnout do ČD zrovna ve věci, která je naprosto pochopitelná, že?
Pochopitelná je pro Vás. Pro mnoho lidí ne. O neschopnosti státu je i titulek.
Ano, ale integrace konkurence může být jen dobrovolná činnost dopravce a rozhodně nemůže být vyžadována. Proč pak teda bude existovat SJT? Proč vyhledávač všech dopravců nezajišťuje SŽDC třeba ve spolupráci s dopravci? Fakt nevím, proč by měly ČD na své náklady povinně toto umožňovat. Byli by to hezké gesto, ale nikoliv vymahatelné, což však z vašeho textu přímo srší.
Co kdybych jako průvodčí soukromého dopravce po dotazu v kolik nějaké destinace (třeba z Ústí) kam se dostanou našim dopravcem jede vlak třeba na Liberec a já cestujícímu odpověděl že tam žádný takový vlak nejezdí? Úplně stejně se chová ten vyhledávač 😉 nebo snad tím že cestujícímu řeknu v kolik ten spoj jede zajišťuji prodej konkurenci? Uvědomujete si co by tohle způsobilo?
To by mě zajímalo, jakou spolupráci menší dopravci potřebují s ČD, aby mohly na svých stránkách ukazovat nejen svůj spoj ale i návazný spoj ČD do cílové stanice cestujícího? Vždyť spoje ČD jsou veřejné dostupné každému a nic tedy nebrání, aby je ostatní dopravci zařadily do svých vyhledávačů. Dále autor poukazuje na to, jak to funguje u Air Asia, což je ale jen jedna společnost z mnoha. Ale drtivá většina společností to tak nedělá a vyhledá pouze své lety a code-share. A pokud jde o toho asijského turistu, nebo i kteréhokoliv jiného (zejména zahraničního), tak si myslím, že spoj bude… Číst vice »
Pochybuji o tom že jsou spoje ČD dostupné veřejně ve strojově čitelné formě.
Aktuální a správná data o spojích, provozovaných ČD, nejsou ve strojově zpracovatelných formátech k dispozici nikomu jinému, než ČD a Chapsu.
Na to už je nějaký judikát, kdy chaos musel data vydat ve strojově čitelné formě.
Strojově čitelné PDF. Když ho dám Indům, raději to opíšou ručně, než by programovali parser.
ne chaos, ale chaps
Dobrý den. Máte pravdu, dráhy nejsou supermarket. Ale nelze se divit (byť to selský rozum „nebere“) že tak činí. pomocí vyhledávače seprimárně snaží prodat svou službu. To že výsledkem je „nesmysl“ je podružné. Ano jsou firmy, které umí být „více otevřené“ spolupráci, jsou ale firmy, kteríé cokoliv berou jako konkurenci „ad absurdum“. Myslím, že „objektivní vyhledávače nemohou být spojeny s žádnou firnou, která „je vyhledávána“, prpotože MOŽNOST nenápadně ovlivnit j velice LÁKAVÁ ( i zachránce všehomíra Bureš, všude tvrdíc, že se nijak nesnaží zneužívat „svý“ média, tomuto líkadlu podlehl.). Takže já osobně se na produkt ČD dívám tak, že prostě… Číst vice »
Lepe bych to nenapsal, … chtel jsem napsat podobnou reakci, ale tento clanek vystihl presne me myslenky…
Tak například mně jako zákazníkovi ČD vyhovuje, že mi jejich e-shop nabízí jenom spojení s ČD. Proto taky na stránky dopravce jdu, abych si koupil jízdenku na celou cestu, a ne jen na část cesty. To samé Regiojet – nechci, aby mi ukazoval vlaky ČD, když si jdu koupit jízdenku Regiojetu. Stejně tak třeba PID – jsem rád, že mi najde jenom ty spoje, kde platí jízdenka PID a ne třeba expresy, v nichž neplatí. Když chci najít spojení bez ohledu na dopravce, použiju IDOS. Příklad s cizinci do Českého Krumlova je podle mého názoru nereálný. Žádný turista nebude hledat,… Číst vice »
No, ale ze Železňáku do Tanvaldu bych přes Liberec asi fakt nejel, tady bych uvítal informaci o použitelné alternativně, třeba s poznámkou ‚spoj jiného dopravce, údaj bez záruky, jízdenku nelze zakoupit‘. Opravdu chci moc?
presne…
Je to věc názoru. Já zase chci na webu dopravce jen to, co si tam můžu koupit. Přehled všech spojení poskytuje IDOS.
Souhlasím, ´ze Železňáku do Tanvaldu bych přes Liberec asi fakt nejel´. Z „ef-é-Brodu“ do Tanvaldu se obvykle jezdívá přes Držkov. Škoda, že tu zastávku zrušili, ve vyhledávačích by poznámka o spoji jiného dopravce ´přes Držkov´ připomínala Českým drahám tamní prohru s Arrivou
Článek potvrzuje nepochopení kroků jedné společnosti spolu s absolutním zmatkem při srovnání s dopravci jinými. 1) České dráhy mohou zobrazovat jízdní řády jiných dopravcům (skutečnost je taková, že konkurencí jsou po celou dobu své existence, žádná smlouvám není ,,do nekonečna”, tudíž se firma profiluje po celou dobu svého působení buď kladně/pozitivně), ale zamyslí se někdo nad tím, jak to může být ,,užitečné” například na lince Praha – Ostrava? A to by se potom ten žlutý měl z tohohle úseku (nebo přímo z nezavazkových vlaků) odstranit? Akciová společnost na železnici se asi nikdy nebude snažit, nabízet spojení přímo KONKURENČNÍCH firem! Nemyslíte!… Číst vice »
Pane Sůro a Vy se divíte? Celou dobu se lidem, dopravcům i objednavatelům vštěpuje, že vstupem soukromých dopravců se zvýši konkurence na české železnici. Tak se nedivte, že se dopravci chovají jako konkurence. Co na tom, že na většině relací o faktickou přímou konkurence nejde. A tak máme hromadu dopravců, kde si každý hraje na svém písečku, spoustu objednavatelů, kde si každý zase na svém písečku a to celé podrženo neschopným ministerstvem, které to není schopné zvládnout. A tak máme hromadu tarifů, sad jízdních řádů, vyhledávačů, …a sítí. Chtěli jste konkurenci, tak ji máte! Se vším všudy…
Jste to asi nepochopil, on to pan Sůra dobře napsal – oni jsou konkurencí ČD – ale v době, kdy se ta zakázka zadává.
Je poněkud rozdíl mezi „jak to je“ a „jak je to vnímáno“. A troufám si tvrdit, že tomu dost pomáhá i tento web.
Já bych to přesto nevyčítal ČD, ale ministerstvu dopravy.
Jo svedeme lumpárny ČD na ministerstvo.
Tak koneckonců vyhledávač spojení může snad naprogramovat a naplnit daty úplně každý. Zajistilo nám přece ministerstvo dopravy, aby všechny jízdní řády i data o aktuálních pozicích spojů byly dostupné on-line jako otevřená data, že? Jo aha, oni do zákona a do vyhlášky o CIS JŘ úplně zapomněli napsat, že by ten systém měl mít taky nějaké výstupy a že by k nim měl být nějak zajištěn přístup, co?
A zde se ukazuje opět pochybení ministerstva.
Možná ještě úplně vedení ČD nepochopilo, že jejich hlavní konkurenci není žlutý, zelený, fialový, černý ani růžový vlak, ale auto.
Tohle tesat do kamene. Nákladní dopravci už pochopili že největší konkurencí je kamionová doprava a jsou se schopní domluvit, viz. Žesnad.
A proč jen ČD? Ostatní dopravci se chovají naprosto stejně.
A proto mají ČD v TV pravidelně reklamy, kde se vůči autům vymezují?
Ono jestli nebude rozdíl také v té druhé straně. Např. nikdy jsem si nevšiml, že by pánové Sládek, Šimral a Tyle nějak prskali na ČD-C, což se tedy o Jančurovi a Novotném říct nedá…
To je zajímavé, tohle by nás nenapadlo snad ani ve snu, hájíme všechny členy měrou nerozdílnou.
Na začátku se prostě dohodla nějaká pravidla hry, zjm.je u nás naprosto zakázané slovo obchod, protože jinak by to při velikosti našeho spolku ani nešlo a brzo bychom skončili. Ale řada technických, technologických, právních a jiných věcí je problémem úplně pro všechny. Samozřejmě, že uvnitř máme názorové rozdíly, tím největším interním problémem je asi ETCS, ale navenek vystupujeme pokud možno jednotně a za to jsem všem velkým i malým členům pochopitelně vděčen. Snad nám to vydrží 😉
Za to Vám i spolku náleží opravdu velký dík!
Proč by to mělo chápat vedení ČD? To musí pochopit nejdříve dementi na ministerstvu a přizpůsobit železnici jako celek.
Proč zrovna „železnici jako celek“? Osobní železniční doprava je součástí sítě veřejné osobní dopravy, nemá smysl ji vytrhávat.
A proč by si proboha měl jeden druh dopravy s druhým dělat naschvály? Pokud je nevýhodné, aby po nějakých vesničkách kroužil autobus se dvěma cestujícími, tak by měl být systém nastaven tak, aby i pro ty lidi bylo výhodnější jet vlastním autem nebo si objednat taxíka. Pokud je výhodnější nějaké zboží přepravovat například kamionem, proč ho mermomocí cpát do vlaků, když je to dražší a těžkopádnější a navíc se to musí ještě několikrát překládat?
„Ozývají se i hlasy, proč nenabízejí spojení s Českými drahami alternativní dopravci. Odpověď je jednoduchá: zájem o spolupráci z jejich strany je, ze strany ČD ne. S podílem pár procent výkonů v závazkové dopravě nejsou oni těmi, kdo určují podmínky na trhu.“ // oni si nemůžou ty data koupit?
Ne, nikdo jim je neprodá.
Když jim je někdo prodá tak by možná mohli. Ale prodají je ČD? (např. lokomotivy 50 let starý raději nechají sešrotovat než by je někomu prodali s rizikem, že je použije konkurence)
To zas taková pravda není, vozidla se běžně prodávají, ať historická (parní lokomotivu teď například koupilo město Rokytnice nad Orlicí), pak např. 162, které byly prodány do Itálie a teď je má Jančura, či v nedávné době prodaly jedno Bmz.
a co tratě, kde jezdí čd část vlaků a část konkurence? Ano zrovna případ Železný Brod – Tanvald je monopol arrivy, ale na spoustě ostatních tratích jezdí obojí, takže to není konkurence? A Arriva, nenabízí nesmyslné spojení? Nabízí také, ačkoliv by to šlo kratrší cestou a to dokonce často i vlastnimi spoji..Ale obecně souhlasím s myšlenkou, že opravdu takový člověk pak třeba raději sedne do auta nebo autobusu, ale plakat u ČD je trochu špatně, tady zaspala celková koncepce „liberalizace“ železnice a tady jsou přesně její důsledky a to to ještě pořádně ani nezačalo.. ten tarifní bordel co k tomu… Číst vice »
U našich severních sousedů je v appce (eshopu) DOPRAVCE pouze spojení vlaky PKP InterCity. V appce provozovatele dráhy PKP PLK jsou vlaky všech dopravců. U apky ÖBB mě při kliknutí na vlak Regiojetu přesměrují na stránku dopravce (světe div se ÖBB) a tam už Regiojet není. 😂
Zdroj:Rakouská appka ÖBB Scotty. V Polsku appka dopravce PKP IC Mobile navigator a appka provozovatele dráhy PKP PLK Portal pasazera.
Ješitnost je lidská vlastnost, která má blízko k vychloubačnosti a projevuje se zdůrazňováním vlastních předností a snahou po tom, aby je ostatní vnímali a ocenili. Ješitnému člověku dělá dobře chvála a snaží se ji vyprovokovat. Naopak nesnáší kritiku vlastní osoby, zejména pak srovnání s někým lepším. Za synonyma ješitnosti lze považovat vychloubačnost, samolibost, domýšlivost, marnivost a pýchu. Opakem ješitnosti je skromnost či pokora.
Zkuste na gůgl mapách použít vyhledávač spojení a zadat Vyškov – Olomouc, pošle vás to přes Brno a Třebovou, protože preferuje Žlutého. Tím nehájím Můj vlak, jenom poukazuji na úskalí různých ‚vyhledávačů‘. Nejradši mám pédéefka na SŽDC, kde je snad všechno, a ne jenom to, co se někomu hodí.
Neupřednostňují žlutého, ale RegioJet jako jeden z mála data Googlu dodal. 😉
Zajímavé, že do Brna vás to pošle rychlíkem ČD a z Brna Metropolitanem…
Je mozne, ze mezinarodni vlaky dodal nektery jiny dopravce nebo je prevzal z nejakeho jineho zdroje nez ve kterem jsou dostupne linky CD. Ja samozrejme netusim, jak to je, Google muze mit smlouvy s vybranymi dopravci a za uplatu je zvyhodnovat, ale umyslnou totalni ignoraci nekterych dopravcu (zejmena pokud jsou jejich linky casove vyhodne) by si zahraval s duverou svych uzivatelu a odrazoval by je od vyhledavani u nej, coz by bylo v konecnem dusledku kontraproduktivni.
Zkusil jsem vyhledat spoj Liberec – Praha u společnosti Arriva, která by tam všude měla jezdit a mělo by být možné toto spojení s touto společností absolvovat … „Litujeme, ale nebyly nalezeny žádné spoje. Zkuste prosím vyhledat jinou kombinaci zastávek.“ … ČD sice nabídnou pouze své spoje, ale nabídnou. Arriva nenabídne ani své spoje, ale to je v pořádku. Dále jsem zkusil vyhledat u Arrivy spojení Kolín – České Budějovice … proč mi to dá spojení přes Čelákovice a Příbram a ne přes Pečky a Tábor s ČD? Zkusil jsem vyhledat spojení Kojetín – Olomouc u Regiojetu … nabídlo mi… Číst vice »
Arriva zatím má ve vyhledavači jen dálkové vlaky, osobní v závazku v regionech ještě musí doplnit, co vím.
Uvědomujete si že ostatní dopravci zájem měli jen ČD nechtějí?
Ano to slyším stále, ale důkaz nikde. Nebo, že by problém byl jinde, třeba v ceně (nabídli třeba málo)?
Jako, když Jančura odmítl platit za zdvihací plošiny a brečel, že ČD požadují moc.
Jo, plošiny, to byla také „kauza“. Jen kdyby si ten pán měl provozovat vlastní, aby věděl, že to vůbec není levná záležitost, protože mimo pořízení plošiny musí hradit servis, revize, pronájem prostor na uložení a pak také zajistit pravidelná školení zaměstnanců. A v neposlední řadě dostat svého zaměstnance včas na místo před příjezdem vlaku a uklidit plošinu po odjezdu. Cena nebyla jen za samotnou plošinu, ale za celkovou službu.
V jake jine zemi dopravce, ktery jezdi v zavazku verejne sluzby a neni spravcem zeleznicni infrastruktury ve svem vyhledavaci uvadi navazujici spoje konkurencnich spolecnosti take jedoucich ve verejnem zavazku, aniz by toto zaroven bylo narizeno legislativou? Tato otazka smeruje hlavne na p. Suru, ale v odpoved nedoufam.
Švýcarsko, Nizozemsko. Jinak mnoho zemí, kde je jiný správce infra a největší dopravce, příliš není. Netuším, zda je to ve Švýcarsku a Nizozemsku nařízeno zákonem. Vidím ale, že SBB mi bez problémů prodají jízdenku na vlak a trať jiného dopravce, stejně tak vidím, že NS mi prodá jízdenku na vlak Keolisu.
Netušíte, ale víte, že v ČR je chyba u ČD.
Musí k tomu mít ČD zákon, aby se chovaly v tomto ohledu zákaznicky vstřícně?
spokecnost (at uz jakakoli) jentunod toho, aby vydelavala. ne, aby se chovala vstricne.
vstricne se bude chovat do te miry, kdy ji to neco prinese
Může státní firma být zákaznicky vstřícná v situaci, kdy je státní a musí s péčí řádného hospodáře spravovat státní majetek? Tedy maximalizovat zisk nebo aspoň minimalizovat ztrátu? Pomůže jí k tomu nabízení konkurence?
Obávám se, že toto je ten důvod. Až to budou mít ČD ve smlouvě se státem, nebo to bude dáno nějakým zákonem, tak se možná dočkáte.
Teď ale brečíte na špatném hrobě. Obraťte svou energii na SŽDC a MD, ať zařídí, že půjde koupit u kteréhokoli dopravce klidně i nejlevnější lístek na jakékoli spojení. Tedy, včetně krajských tarifů, pokud zrovna budou levnější.
V textu máte naznačeno, že tato zákaznická nevstřícnost ji okrádá o další tržby.
Myslíte, že by se soukromníci vzdali části zisku a zaplatili ČD provizi z prodeje svých jízdenek? Obrat není všechno… nebo to podle vás mají ČD dělat zadarmo? To bychom se dostávali do rozporu s tou péčí řádného hospodáře. On provoz té aplikace není zadarmo.
Pokud si například v předprodeji AMS bus koupíte jízdenku Arrivy či Regiojetu na autobus, myslíte, že nedostává provizi? V jízdném je samozřejmě započítán i náklad na prodej a je úplně jedno, kdo tu jízdenku prodává.
A komu vlastně patří „předprodej AMS bus“, a jak vlastně ten systém vznikl? Nebyla to náhodou původně nějaká součást ministerstvem „zaúkolovaného“ ÚAN Florenc při vytváření CISu VHD? Já nevím, jen se ptám, protože to tehdy šlo zcela mimo mě a už si na podrobnosti vývoje té situace viděné jen „zvenku“vůbec nevzpomínám.
Pokud vím tak to tak někde i fungovalo, že ČD prodávali jizdenky konkurence. A pak ČD najednou usoudili, že si tím šlapou po štěstí a zrušili to. Takže asi tak.
Dokonca aj ZSSK predáva lístky na trať BA-Komárno, kde jazdí len žltý. Aj cez internet, aj v staničných pokladniach. 😉
Ale jistě za patřičnou provizi.
A ?
Cez internet nie. Ak na eshope vidíte ikonu vozíka, tak je to len preto, že eshop ZSSK nedokáže pri vyhľadaní spojenia z fleku povedať, že tento vlak si online nezakúpite.
Celkově je e-shop ZSSK zmatečný.
Není to trochu tím, že ve švýcarsku je celostátní tarif a jde koupit jedna jízdenka na kterou mohu jet vlakem, busem, lodí a pak třeba lanovkou či MHD? A nemají ve švýcarsku fungující mechanizmus kdy se tržby přerozdělují jednotlivým dopravcům? Chybu vidím v tom že u nás tohle není. Garantovat (koordinovat) by to mělo ministerstvo.
SBB (SBB CFF FFS) JE správce švýcarské železniční infrastruktury a zároveň dopravce osob i zboží.
Části švýcarské infrastruktury, prodávají jízdenky na celou síť.
Přestaňte prosím argumentovat DB. DB vlastní DB Netz. A tedy i většinu železnice v Německu. https://en.wikipedia.org/wiki/DB_Netz ČD se tu dostávají do pozice Budvaru. Stát do toho sice kecá, ale podnik samotný musí vnímat realitu trhu a to že operuje na čím dál tím menším prostoru. A mimochodem. Japonský turista si nebude zjišťovat kdo že je v dané zemi největší vlakový dopravce a hledat si na jejich stránkách spoje. Čech využije IDOS, který je i v angličtině a němčině. A to, že je stát neschopný a nedonutil CHAPS poskytovat aktuální data v normální podobě… to je opět problém ministerstva dopravy, korupce… Číst vice »
Mno… já třeba používám Můj vlak právě proto, protože chci jezdit s ČD a ne s někým jiným. Důvodů pro to mám dost – u ČD se mi ještě nestalo, že bych dojel o 4 hodiny později a nestihl jednání (dokonce opakovaně), nebo že by můj spoj byl odřeknut úplně a já měl problém dojet. Vždycky, když je problém, je vyhovující řešení, plus příjemný personál, dobré jídlo a fungující toalety. A když se do cíle s ČD nedostanu, jdu na idos, kde to spojení najdu, takže už jsem se svezl i konkurencí, byť té jedné, nejméně spolehlivé, se už pokud… Číst vice »
… u ČD se mi ještě nestalo, že bych dojel o 4 hodiny později… No, ale asi moc často nejezdíte, co? 🙂
Moc ne, projezdím jen asi tak 20 tis. Kč ročně.
No, víc vzhledem k ceně IN100 asi s ČD projezdit ani moc nejde.
A to jste opravdu ještě nezažil 4 hodiny zpoždění?!? To Vám nevěřím. Já je naposledy zažil asi před dvěma měsíci z Pardubic do Brna, dali jsme si to odklonem přes Břeclav. Žlutí čekali, modří objížděli, ve výsledku to bylo +/— nastejno.
Máte pravdu, že si občas říkám, že jsem asi šťastný muž. Ledovku na trolejích jsem minul a posledního sebevraha marně hledám v paměti, kdy to bylo. Za posledních 5 let jsem jednou zažil 45 minut na Ex do Prahy a párkrát 30 minut na SC. A to z Ostravy jezdím Prahu, Plzeň, České Budějovice, Brno, Jihlavu pracovně a výletově všude možně.
A přijel jste někdy včas? Zrovna jsem byl teď vlakem z Prahy do Lince, maj to pěkně pojemnované Jižní Expres, i když to teda jede jednokolejkou a možná koňka z Budějic do Lince to jezdívala rychleji, ale tam i zpět sekrea20-25 min. České dráhy – Národní tragédie
Hodně často. Jednu dobu jsem býval v cílové stanici dokonce často o pár minut dříve… když se nikde nekopalo.
U mne je zpoždění vlaků ČD časté, ale „jen“ asi u poloviny spojů. V posledním roce však nepřekročilo 30 minut. Ale i zpoždění 10 minut naštve, když ujede navazující autobus s intervalem hodinu. Kdybych jel na jednu jízdenku, tak bych možná dostal odškodnění. Ale jelikož kupuji jízdenku v navazujícím autobuse samostatně, tak nikdo ani neví že jsem přestupoval z vlaku na autobus.
V případě, že byste chtěl jet pouze s ČD by bylo lepší mít možnost zaškrtnout políčko „pouze spoje ČD“ než nemít možnost vyhledat spojení ostatních dopravců.
(Vyjadřuji se pouze k prvnímu argumentu)
A k čemu je IDOS?
Pokud ostatní dopravci zaplatí za zveřejnění, tak je tam jistě přidají, ale přidávat do svého produktu cizí věci jentak by dělal asi jen blázen.
Záleží na tom, jaké – návazné spoje jiného dopravce na trase, po které jezdí jen tento dopravce, přece žádnou konkurencí nejsou, a tomu prvnímu (v případě této debaty ČD) může poskytování informací o návazné dopravě přece přinést jen prospěch, nemyslíte?
Pro cestujiciho jednoznacne, pro nej by bylo fajn i upozorneni: „bacha, prisli jsme o 10 % trhu, vyuzijte i jine vyhledavace.“ Nekdo tu treba psal o polskych drahach, ty maji na svem webu, hned vedle moznosti koupit jejich listek odkaz na univerzalni polsky vyhledavac jizdenek, ktery hleda i konkurenci a zaroven prodava jizdenky. Z pohledu CD je to dvojsecne mohou vyjit vstric zakaznikovi a najit mu konkurenci, ale tim ziskaji pouze male bezvyznamne plus a nemaji z toho ani halir, ale mohou doufat, ze jako 85% zeleznicni dopravce prodaji alespon cast cety, z cehoz obcas neco maji (zalezi na nastaveni… Číst vice »
No vidíte, já těch odřeknutých spojů zažil u ČD několik. Nebo i výluky stylem „sorry, ale na vaši zastávku během výluky sereme protože autobus jezdí jinudy“
´Vždycky, když je problém, je vyhovující řešení, plus příjemný personál, …´ je jen jedna z možností. Taky jezdím často vlakem a tak vídám, že reálně se vyskytují všechny kombinace:
1) vždycky když je problém, je vyhovující řešení, plus příjemný personál, …
2) vždycky když je problém, je vyhovující řešení, plus nepříjemný personál, …
3) vždycky když je problém, je nevyhovující řešení, plus příjemný personál, …
4) vždycky když je problém, je nevyhovující řešení, plus nepříjemný personál, …
Pořád nechápu, proč se pořád pozastavujete nad tím, že ve vyhledávači ČD nejsou vlaky konkurence….a navíc to je e-shop…!!
a najdu u vlaků konkurence vlaky ČD?
Stále to nechápu, to je přece jejich věc, co nabídnou cestujícím přes aplikaci, kterou si sami dobrovolně vytvořili! Např.ve škole taky nepůjdete k učitelce z matiky, pokud něco nechápete z Biologie? Toto je naprosto šíleně propagační komentář, co jste napsal!
Jejich vec to bezesporu je, na druhou stranu to neznamena nepripustnost kritiky.
Ale, jak kritizujeme soukromníky, tak se od pana Sůry dozvíme, že ČD jsou největší, ať nemícháme závazek a komerční spoje, atd…
No možná byste mohl číst i to, co se vám nehodí do krámu. Soukromníci nemůžou nabízet jízdenky ČD, když o to ČD nemají zájem. A soukromníci nemůžou zahrnout spoje ČD do vyhledávání, pokud jim ČD neposkytnou data ve strojově čitelných formátech.
Takže jasný, soukromník to taky nemá. Ale možná opět jen proto, že to nechtějí ČD.
Osobně věřím tomu, že s uvedením SJT tyto vlaky ČD opět všechny uvedou…
Na tohle opravdu rychle zapomeňte. SJT nebude žádný etalon služeb a tarifů. Bude o 25 % dražší než ceník TR 10 a využívat ho budou jen jednotky procent cestujících.
Buď ti, co mají opravdu komplikovanou cestu a nebo cestující, co se v systému liberalizace nevyznají a nechtějí se dostat na cestě do potíží.
Rád bych viděl, kromě výkřiků některých tiskových mluvčích nějakou oficiální nabídku a částku, kterou předložili alternativní dopravci ČD, aby ve vyhledávači byli jejich vlaky a podmínky, za jakých mají ČD prodávat jejich jízdenky. Bez toho je to příspěvek o ničem. Je to podobné jako Jančura už několik let kritizuje ČD, že se nechtějí domluvit na společném uznávání jízdenek. Proč se tedy za tu dobu nedomluvili Regiojet alespoň s Leo expressem a Arrivou. K tomu přece ČD nepotřebují a přesto tu nic takového nevzniklo. Takže tyhle výkřiky do médií je nutné brát s rezervou.
Regiojet prodává nebo prodával listky na vlaky Arrivy.
A uznává je? Ne.
A proč by je uznával? ČD taky prodávají lístky na MHD třeba v Budějcích a přitom je neuznávají.
Tohle napsali autoři velmi trefně. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale ten komentář sedí jak prdel na hrnec.
strasne urazenecke reci. jsem jednim z tech, kdo poukazoval podobnou, jako lidlovskou, analogii. ale s drahami nemam nic spolecneho. nicmene stale mi ocekavani toho, ze cd budou mit na webu i konkurenci, prijde zcela mimo. beznohledu na jejich velikost. pomud na webu emirates (coz je taky velka spolecnost) nechate vyhledat spojeni praha – new york, taky vam nabidnou (nesmyslny) let pres dubaj. argument, ze zeleznice je sitovy “prvek” je sice pravdivy, ale jiz neplatny – sitovost z nej rozdrobenim na nezavisle ostrovy, ktere uz ani nenabizi spolecne a obecne uznavane jizdenky, vymizela. nicmene to autor asi nepochopi, protoze obecny pristup… Číst vice »
Jen tak: Na stránkách flixbusu můžete najít síťové spojení ze Sofie do Stockholmu s několika různými dopravci, byť pod jednou značkou. To co autor zřejmě myslel, je to, že ČD místo uražené ješitnosti mohli použít svou aplikaci k prodeji jízdenek ostatnich dopravců a nechávat si provize z prodeje, stejně jako to mohlo být na pokladnách na nádražích. Pokud turista pojede nakonec autobusem místo vlakem, přichází v konečném důsledku ČD o tržby. SJT bude nějaký, ale je otázka, zda-li se dopravcům na nedotovaných linkách vyplatí se do něj zapojit, když nyní mají příjem z jízdenky dle svého ceníku a u SJT… Číst vice »
„ČD místo uražené ješitnosti mohli použít svou aplikaci k prodeji jízdenek ostatnich dopravců a nechávat si provize z prodeje“ … mohly, ale to by ty jiné společnosti musely chtít 😉
Proč třeba Vy (kdokoli) nevytvoříte prodejní kanál pro všechny dopravce? No protože Vám to za ty starosti nestojí. A i když se budete snažit sebevíc, tak Vás pak stejně budou kritizovat. Platí přece že kdo nic nedělá nic nezkazí, kdo nic nezkazí bývá pochválen a kdo je chválen bývá odměněn.
Ten příklad s Emirate není příliš vhodně zvolen, milé JEnTaK, neb nejsou v žádné z velkých leteckých aliancí. Lufthansa samozřejmě ukazuje v nabídce letu např. z FRA do SIN i lety Singapore Airlines ze stejné Star Aliance, byť na této lince probíhá tvrdý konkurenční boj mezi nimi, však nezatěžují do něj státního regulátora. Dělají vše proto, aby jejich nabídka ve vyhledávačích vycházela na prvních pozicích a maximálně se soustřeďují na vlastní loyality program.
vy kupíte bláboly nad bláboly 🙂
lufthansa vam na svem vyhledavaci samozrejme automaticky vaechny lety ze star alliance nenabidne.
nabizi jen vybrane lety, na kterych s danou aerolinkou aktivne spolupracuje a maji spolecny tarif pro pozadovanou destinaci.
a prikalad se singaporem je uplne vedle – tam vyhledavac nabizi jen ty lety singapore, na kterych ma lufthansa svuj kod.
tamze prosim … priste … si neco nastudujte o tom, jak to funguje, nez budete … hloupe blabolit.
Chce-li někdo vyhledat spojení s užitím více dopravců, má použít IDOS.
Klidně, ale tuhle informaci na webu ČD nějak postrádám.
Proč bych měl u DOPRAVCE hledat spojení jiných dopravců? Vyhledávač pro síť je u SŽDC (provozovatel infra). Jo, u ÖBB/DB/SBB to pořád jeden holding jest, u nás jsme to zas rozdělili ještě papežštěji než papež a teď se divíme.
ÖBB a DB provozují infra i u nás?
Ne, ale pro ně to je „prostě někdo“ – ČD vám taky ukáží vlaky cizích dopravců v Německu a jinde, se kterými nekooperují… Ne konkurence na jednom trhu.
RegioJet a ÖBB jsou v konkurenčním vztahu.
Teď se dívám na Bahn.de, spojení Hamburk – Kolín, a ejhle, Flixtrain tam prostě není. Já bych řekl, že jak OBB, tak i DB sice najdou soukromníka na poslední míli nebo na spojích do zahraničí, ale konkurenta ne. Ono taky v zahraničí není úplně obvyklé, aby se síť takto divně drobila mezi soukromníky.
Btw, doufám, že časem půjde přes Můj vlak koupit i regionální jízdenka, když už kraje vymýšlejí alotria…
Tak si dejte odjezd 1. prosince 12:30 v této relaci a hledejte zkratku FLX.
A vida, v té záplavě IC a ICE se jeden objevil. Nicméně, ČD nejsou správcem infrastruktury, nemají ani smlouvou se státem danou žádnou povinnost takto nabízet spoje konkurence.
Otázka je, zda by nabízení spojů konkurence dokonce nebylo v rozporu s přístupem řádného hospodáře se státním majetkem. Já být šéfem státního podniku, bál bych se prodávat konkurenci taky.
Tohle není na ČD, tohle je na SŽDC, jakožto správce infrastruktury, případně na MD. Možná se spolu s jednotným tarifem dočkáte, ale nemyslím si, že to bude zrovna aplikace ČD, která bude nabízet všechna spojení.
Přesně, srovnávat ČD a DB je od pana Sůra, jakožto odborného novináře přes dopravu, protože určitě ví, že narozdíl od ČD jsou DB i správce infrastruktury, proto zveřejňují všechny vlaky, stejně jako u nás sždc. Takže je to jen nesmyslný argument vycucaný z prstu jak opět plivnout na ČD.
Neříkám, že tam mají být cizí spoje. Říkám, že informaci, že mají lidé použít IDOS (nebo prostě něco jiného) na webu ČD postrádám. Když dám do google „find train connections czech republic“, jako první vyjede web ČD. IDOS mi na Google vyběhl až na JEDENÁCTÉ stránce. Předběhl ho i flixbus, který vlaky až na flixtrain nevyhledává… To je problém.
Zkuste si dát do google train Prague – Český Krumlov:-)
Mně hodí na toto heslo toto: https://czech-transport.com/index.php?id=41939
mě to na prvních odkazech najde autobusy leo express a flixbus:)
Marně tu informaci hledám také na webu ostatních dopravců, nejen ČD, to jen tak pro objektivitu.
A co raději rovnou prodat skrze muj vlak např dvě samostatné jizdenky na dva dopravce, zaslat dvě samostatná pdf, když to „nejde“ na jednu jízdenku…
Nebo aspoň odkázat na eshop alternativního dopravce.
Článek se povedl! Díky.
Arriva přes svou aplikaci prodává jízdenky na Regiojet? Regiojet přes svou aplikaci prodá jízdenku na Die Länderbahn? Ne, neprodá. Problém je jen u ČD.
Kde spoje v závazku Arrivy navazují na spoje v závazku RegioJetu či DLB? Znovu opakuji, chápu, že neuvádí ČD komerční spoje. (Pokud budete argumentovat Ústeckým krajem, tam všichni mají prodávat pouze tarif DÚK).
Například v Liberci.
V Liberci jsou v zavazku ČD a Landerbahn, bude Arriva.
Arriva ještě ani nenabízí svoje vlaky v LK, ale hrozný problém jsou ČD.
Arriva ještě nemá smlouvu v Libereckém kraji (schvalovat se má 3. prosince). Má nabízet něco, na co ještě nemá smlouvu?
Přesně, a když si zadám na webu Arrivy 20.12. spojení Jeřmanice – Hrádek nad Nisou, tak mi také spojení nenajde. Ale problém je jen ČD,zajímavá logika.
Znovu: Arriva vlaky nemají stále smlouvu v Libereckém kraji. Když ho budou nabízet teď, budete kritizovat, že nabízí něco, na co nemají smlouvu?
Ok, pokud to tak je tak se těším, jak si u Arrivy toto spojení najdu a pokud mě, tak očekávám na tomto serveru několik článků na téma, jak Arriva vyhání svojí ješitností cestující z vlaků do aut.
A zkusil jste už někde zjistit, jakou jízdenku budu potřebovat od 15. prosince třeba z Rakovníku do Loun (nebo opačně), nebo ze Žatce do Lužné u Rakovníka (neřku-li až do Kladna) nebo opačně, a kdo a kde mi ji vlastně prodá?
Na to jsem se minulý týden otázal odboru dopravy KÚ UnL. Odpověď jsem ještě nedostal. Asi si myslí, že lidé budou jezdit pouze v hranicích kraje.
Také jsem tam už psal, proč o tom ještě neposkytují na internetu aspoň základní informaci – reakce zatím rovněž žádná. Jedinou nedokonalou informací je tisková zpráva kraje:
https://www.kr-ustecky.cz/od-prosince-se-meni-jizdni-rady-a-zvysi-se-pocet-zeleznicnich-dopravcu/d-1738957/p1=206489 ,
v „Aktualitách“ na internetových stránkách DÚK ale žádné podrobnější informace nejsou a patřičná detailnější „kuchařka“ pro cestující přes hranice kraje stále chybí.