Komentář: Brexit přinese fronty na hranicích, papírování a zřejmě i cla
Kamiony, dálnice, ilustrační foto. Pramen: MDČR
Na obnovené britsko-unijní hranici vzniknou kolony, které prodlouží a prodraží dodávky zboží
Na obnovené britsko-unijní hranici vzniknou kolony, které prodlouží a prodraží dodávky zboží
EU jim ustupovala a padla kosa na kámen, nyní už neustoupila. To je rána pro globální obchodování a myšlenku……… UK jako prostředníka mezi USA a Evropou.
Banka už mi oznámila, že přechází z britské licence na litevskou. Bookdepository už posílá knížky ze skladu v Nizozemí. Všichni realisté počítají s tvrdým brexitem.
Nu, britská pobočka naší firmy už končí kvůli budoucím clům, komplikovaným dovozům a zatím nejasným způsobem certifikace jako pro evropský, tak pro britský trh. Výroba se přesouvá do Čech a i komponenty začneme brát z Polska od nebritských dodavatelů. Vývoj se taky stěhuje do ČR.
Britům moc nezávidím.
Až se to vyjasní, tak na tom britové vydělají. EU do UK více vyváží než z ní dováží. Firmy budou zakládat pobořčky v UK, aby se vyhnuli clům.
Jasně. GB dováží z EU i jogurty. Na výrobu jogurtu z EU mléka se jistě vyplatí otevřít jogurtarnu v GB.
Tyhle fantazie jak si GB pomůže…jsou na psychiatra.
Ale firmy, které chtějí aspoň trochu vyvážet do EU, nebo v budoucnosti na evropský trh expandovat, tak se stejně budou muset řídit nařízeními EU. Akorát na to nebude mít Británie už žádný vliv narozdíl od doby, kdy byli plnohodnotným členem.
Děkuji, vyřídím to ten propouštěným britským kolegům. Určitě jim to udělá radost.
Nevím, jaký to má smysl.
Já si stále myslím, že bude tvrdý Brexit. Protože tak jest dáno. Tady nejde vůbec o nějaké průmyslové zboží, ale o redistribuci karet v geopolitickém mariáši v rámci přípravy EU na III. světovou válku. Cílem celého Brexitu bylo odstřihnout Londýn od Bruselu. Nicméně část londýnského City si ponechá kontrolu „Mainhattanu“ ve Frankfurtu. A to celé povede k posílení role Berlína. Berlín již buduje 28. armádu, která bude spadat výhradně pod velení Evropské komise a bude moci být nasazena až do 6000 km od Bruselu proti rizikům. Jakým rizikům? Rusko nebo snad USA pod vedením Bidena? Bundestag 6.10.2020: „Die Europäische Union… Číst vice »
A stojí, pěkně prosím, za tím vším ilumináti nebo židozednáři? Já jen, abychom v tom měli jasno.
III. světová válka nebude. Maximálně občanská válka s nově příchozími tmavšími. Armáda EU ještě není, ale dá se očekávat, že její zaměření bude spíše na neposlušné členy EU než na nějaké vnější riziko.
Tak co uděláte z členem, co porušuje pravidla tak, že by ani při podobných praktikách nebyl vůbec přijat a ještě vydírá ostatní členy?
Může to skončit jen dvěma způsoby:
– zruší se veto (a tím to zasoli všem)
– vyhodí se daný clen, třeba jen docasne
Což je něco, co by si takový Orban ale i kačer zasloužili.
Armáda na to třeba není.
A vše to platí Soros…
Pokud milemu Brexitu někdo pomohl, tak trolli z Petrohradu šířením podobných blbostí, jak tu píšete.
Ale to fanatickym konspiratorum jistě vysvětlit nejde
No a co, já autodopravu nemam, kilometry navíc se nenajedou a čekačky to o moc nezdraží.
Tvrdý brexit může být výhra Britů a problém kontinentální hospodářství. Vycházím z toho, že Británie je v tomto vztahu čistý dovozce, takže clo bude příjmem britské pokladny a v tamní ekonomice vznikne prostor pro nahrazení zboží a služeb tamní produkcí.
Pro firmy v kontinentální evropě to bude znamenat papírování navíc a nelze předpokládat, že případné prostoje na hranicích budou zvýšené náklady spedičních firem, které se nikomu moc nebude chtít platit.Francouzi přijdou o možnost lovit v britských vodách (jeden z hlavních důvodů proč dohoda VB – EU není uzavřena).
A Britové zase přijdou o možnost lovit ve francouzských vodách..
A tam právěže zbývá málo. Proto jezdí frantíci a holanďani k UK.
Britové tam ale nelovili. Britské vody jsou výrazně větší než ty francouzské.
Clo platí koncový zákazník, takže to fakt Britové vyhráli, že jím zdraží zboží o 4 až 12 procent, které prodejce odvede na clu. Alespoň bude mít britský erár na zaplacení těch dvou tisíc nových celníků. Chtěl bych vidět vás jak byste jásal, kdybyste byl na jejich místě.
Není bezpodmínečně nutné. Prostě britové si opráší více do hloubky úmluvy WTO, WCO a zřejmě důležitá bude i dohoda TFA. To platí i pro většinu firem u nás, prostě ve svých programech přiřadí GB k třetím zemím. Otázkou bude jen, zda-li se podaří vyjednat nějaké „změkčovací“ dohody vedoucí ke snížení příslušných sazeb a kdy..
Ale ty dohody s nimi někdo musí podepsat…
To zda-li zdraží zboží o několik procent záleží na trhu. Také se může stát, že klesne marže dodavatelů, aby zabránili vstupu, růstu tamních producentů na trhu. Záleží také na dovážených produktech.
Zboží mohou dovézt z jiných zemí, kde clo nebude.
Ale clo si tam uvalili sami dovozní. Ne EU vývozní… A těmi dovoznimi cly vydiraji EU…
V makroekonomii v 1. ročníku ekonomických VŠ se může každý dozvědět, že na clu nevydělá nikdo (kromě těch celníků), račte si tyto partie nastudovat.
Z ekonomického pohledu možná ne…
Z kterého pohledu ano? A kdo na tom vydělá?
Celník a ideologové okolo něj. A jinak teda platí, že pokud EU zavede cla proti UK, tak za to může EU a ne UK.
Ale ty dovozní cla vymýšlejí sami Britove
Tak především asi Londýn přijde postupně o velkou část finančního byznysu. A to navždy.
Průmysl v GB není už rozhodující, ale dost velká část zbytků půjde do kelu.
V lepším případě pro ně…budou muset respektovat pravidla EU a být mimo. V horším…drazí Britové, tak jste nám chtěli zasolit hazenim vidli do obchodu…až nemáte žrádlo, léky, elektřinu a palivo do jaderek. Ano, my sice nemáme welske jehněčí, ale to asi prezijeme