Kolejové obludy míří do Čech, budou po nocích upravovat koridor Hostivař – Votice

Stroje na úpravu kolejí společnosti Swietelsky Rail. Pramen: Swietelsky RailStroje na úpravu kolejí společnosti Swietelsky Rail. Pramen: Swietelsky Rail

Stavební společnost Swietelsky Rail přiveze příští týden do českých zemí kolejovou mechanizaci, která je podle ní nejvýkonnější v Evropě. Firma

Zpět na článek
28 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asdf

Obdivuhodná technika. Toto vymyslet, vyrobit,složit, servisovat, provozovat. Palec nahoru. Zajímala by mě cena těchto oblud.

Martin

Zvlaste stroje na kompletni rekonstrukci trate…

lokodepo

No konečně! Masivní nasazení strojů během jedné akce a výhradně (!) do nočních výluk! To u podbíječek je v našich podmínkách neobvyklé. Že by DS SŽDC konečně pochopila, že jedině takhle lze maximalně využít kapacitu tratí a minimalizovat negativní dopady údržbových prací na cestující a dopravce? Jen tak dál!

MildaIV

Blbý na tom je, že ty mašiny budou přes den stát. Mohli by makat někde, kde se dení výluka snese.

Zirecek

Tomu se nevyhnete. Nedostatek lidí je všude. Přes den by musela být jiná posádka lidí, která není. Navíc musíte tyto obrovské stroje servisovat, diagnostikovat, načerpat naftu, dělat drobné opravy, atd.
Nasazení těchto strojů se blíží principem osobním letadlům. Tedy jejich prostoje jsou drahé, avšak nutné jsou.

MildaIV

Osbní letadla bývají běžně využité přes 14h deně za celou dobu života. Tedy když spočítáte počet let při likvidaci a počet nalétaných hodin. Pokud mají tyhle maašiny takovéhle vytížení pak je všechno OK.

Jiří Kocurek

Leda tak na nějaké blízké odbočující trati, aby přesun netrval víc než hodinu tam a hodinu zpátky.
A pak taky platí vše, co napsal Zirecek.

Zirecek

Zase tak neobvyklé to není. Avšak příliš se o tom nepíše. Máte místa ve velkých stanicích, kde se dostanete výlukou pouze v noci, a to i na strojní podbíjení.
Podobně funguje broušení kolejnic, které bývá výhradně v noci.
Bohužel na hlavních koridorech je v noci silná nákladní doprava, takže to negativně pociťují spíše nákladní dopravci.

železničář v důchodu

„Podobně funguje broušení kolejnic, které bývá výhradně v noci.“
No, nejsem si úplně jist: mám pocit, že mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou se „brousilo“ i v denních výlukách, ale nebyly to takové „brusy“, o nichž se píše v textu. Ale samozřejmě platí, že každá noční výluka je pro provoz výhodnější než výluka denní – v tomto případě to ale asi usnadňují především ty stroje, které asi potřebují jen minimum zaměstnanců pohybujících se v kolejišti mimo ty stroje samé, a také nepotřebují další „vnější“ osvětlení pracovních prostor, což je určitě dost podstatná záležitost. Ale rozhodně „“brát!

Martin V.

Tahle „úprava GPK“ je jenom periodická údržba, nebo se má dosáhnout nějakých jiných parametrů než tam byly původně? Pokud je to pravidelná údržba, tak jak často se podbíjí podobné tratě s hustým provozem, které jsou relativně nové (takže se ještě nerozpadají)?

Dalibor

Jo to jsou pěkný „mašiny“ to bude práce odsejpat. Mám radost, že se SŽDC v tomto „pochlapilo“

Zirecek

SŽDC se umí pochlapit v různých věcech více a někde zase méně. Bohužel tratí na tom, že je státním podnikem, který je vhodným objektem některých „novinářů“, když jim chybí negativní témata jinde.

MildaIV

A není to spíš věc na straně stavební firmy? SŽDC vypsalo výběrové řízení a bylo jim putna jak se to bude dělat. Firma si naplánovala, že ty stroje múže nasadit tak dala nabídku a vyhrála.

železničář v důchodu

„SŽDC vypsalo výběrové řízení a bylo jim putna jak se to bude dělat.“
Nemyslím – podmínky VŘ sice neznám, ale předpokládám, že právě nutnost práce (především) v noci mezi nimi byla, a s ni i typy nasazených prostředků určitě souvisejí: třeba jen s krumpáči a vidlemi se v noci pracuje dost špatně.

bkp

Tak nevím, toto je seriózní novinářský projekt, nebo hobystický blog, jak naznačuje nadpis?

mirekk

Swietelsky zprávu nadepsal takto:
Na úpravu trati Hostivař – Votice přijede do Čech nejvýkonnější kolejová mechanizace v Evropě

mikiqex

To je nevýhoda zpravodajství placeného z reklamy, je potřeba honit počty kliknutí bulvárními titulky. Docela mě mrzí, že, dle palců (+5 / -12), jsme tady v menšině… :-/

bkp

No jo, ale na druhou stranu, honění počtu kliknutí bulvárními (bodrými) nadpisy dosáhnou jediné toho, že z ambice seriózního zpravodajství přejdou do podoby nedůvěryhodné drbny.

Jan Sůra

Děkujeme za rady a připomínky.

Dalibor

Taky si myslím, že tenhle titulek je už zralý na Aha! a tady mi přijde poněkud nepatřičný.

Václav

Stejně vás dva obdivuji. Zásobujete nás tady celkem kvalitními články z oboru dopravy, ať je pátek, nebo svátek a ještě vás někteří sepsují za detail. Máte taky nějakou dovolenou? Pan Sůra by mohl třeba vyrazit na inspiraci českých a moravských tratí, jako to dělával ještě v idnes. Pokud tedy má na to chuť.

MartinS.

Soudíte články podle titulku nebo podle obsahu? Titulek má zaujmout širokou veřejnost (i laickou), která se díky článku může dozvědět něco nového a zajímavého… odborník (i poučený laik – těch je tady podle diskusí nejvíc, i když mnozí si myslí, že jsou odborníky) si titulku nevšímá a hodnotí obsah článku.
Máte námitky proti obsahu článku? Jsou tam věcné chyby? Jsou nějak překrucována fakta? Je postaven na reálném základu?

Tomáš

Naprostý souhlas.

železničář v důchodu

I titulek lze napsat tak, aby přilákal, ale nepůsobil bulvárně – záleží především na míře ješitnosti a sebestřednosti autora: třeba pan Šindelář, pokud si správně pamatuji, „bulvarizujících“ titulků ve svém předchozím působišti používat nepotřeboval, a o to seriózněji jeho texty působily.
Osobně bych třicetimetrový stroj za „obludu“ asi neoznačil – to možná nějaký SUM, nebo něco skutečně podobně „obrovského“. Ale berme to jako přijatelnou autorskou licenci: z jiných názvů ten „bulvár“ totiž občas přímo čiší mnohem víc …