Knižní jízdní řád pro rok 2023 je na světě a míří do prodeje

KJŘ pro rok 2023. Autor obálky: Juraj KováčKJŘ pro rok 2023. Autor obálky: Juraj Kováč

Jde o jediný knižní jízdní řád pro celou českou železnici, který je k dostání v široké maloobchodní síti.

Zpět na článek
81 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mocanita

Je to hlavně sběratelská záležitost a je dobré, že se to prozatím stále drží a je o to zájem. Na masaryčce ve stánečku pragomodelu se dá i nadále sehnat do sbírky knižní jízdní řád ze Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska i Bulharska. Kdysi se dal objednat i KJŘ z Rakouska, Švýcarska, Nizozemí, Dánska, Švédska, Finska i Británie. Občas se objevilo i několik rarit jako jízdní řád Amtraku, přehled vlaků Trains at glance z Indie, jízdní řády železničních správ z Japonska atd.

Bjorn

Ten stáneček na Masarykově nádraží už bohužel nefunguje, něco málo se dá sehnat v Klimentské ulici v kamenném obchodě. Ty knižní jízdní řády z Vámi uvedených zemí však postupně mizí. Ve formátu pdf se dají ještě dohledávat jízdní řády OEBB, SBB, NS, DSB, SJ, VY NO, VR, někteří britští dopravci, MÁV a snad i BDŽ. Nějakou formou na internetu se dá hledat i v jízdních řádech TCDD, Raja – Iranrail, Indian Rail, Korail, JRcentral, JRwest, JReast, JRKyushu, JRshikoku.

Jan Šindelář

Ten stánek bohužel skončil, přesně před rokem. Psali jsme o tom: https://zdopravy.cz/prosluly-stanek-s-zeleznicnimi-tiskovinami-na-masarycce-po-ctvrt-stoleti-skoncil-97350/

Václav

Malá nepřesnost v článku. E-shop Pont ho prodává za 249 Kč+69 poštovné. Ve výsledku to vyjde nastejno.

Kajman

Tak jsem volal do Pontu v Táboře a paní mi sdělila, že už teď počet zámluv převyšuje přidělených 30 kusů nejméně dvojnásobně. Vzhledem k tomu, že je to široko daleko jediný Pont, dovolil bych si požádat o zvýšení kvóty.

Náhodný kolemjdoucí

Zajímavé, tam si to lze zamluvit, ale v Ústí n. L. hl. n. paní řekla, že to mají zakázané. V první várce měli 80 ks, za den pryč, v pátek 9. 12. mají dostat dalších 40, ale nesmí je prodávat, až od soboty rána (výslovný zákaz). Nechápu tento obchodní přístup.

Martin

To zase bude slátanina

Halamus

Pro toho, kdo neumí používat tištěné jízdní řády určitě.

Pavel Skládaný

Stačí neumět číst a je problém.

Otakar

S vydáním knižního Jízdního řádu si člověk uvědomí, že zase utekl rok 🙂

Jiří

Všiml si toho ještě někdo, že jsou listy tlustší než když vydávali ČD/SŽDC a díky tomu se hůře listuje,protože už je to fakt tlustá bichle. Možná letos už jinak?

Lumiere

Hádal bych, že je to o ceně. Tenčí papír může být dražší než papír silnější. Jednak může mít s hodně tenkým papírem problém tiskárna a jednak se méně obvyklý papír objednává na zakázku a většinou výrazně dražší, než když použijete papír, který chce i plno dalších zákazníků a tiskárna ho odebírá po kontejnerech.

Ondra L.

Tipoval bych to spis na problem s tiskarnou a dalsimi kniharskymi stroji. Casto se to muchla a zasekava.

Martin Votava

Pokud vím, říkalo se, že je to jen u prvního ročníku, protože se vydával na poslední chvíli a nestihlo se objednat klasický papír. Nechápu, proč to příští roky už nevrátili. Takhle tlustý ho můžu použít na plánování cest v posteli, ale ne si ho vzít s sebou, což by bylo mnohdy velmi užitečné, zvlášť pokud každou chvíli není dodrženo řazení vozů se zásuvkami.

Jan Šindelář

Shánění papíru je poslední dobou spíš loterie … letos je KJŘ o sto stran vydatnější kvůli výlukám, a přesto je tenčí než loňský 🙂

Ivan_pha

Copak on si někdo v dnešní době ještě bere tuhle tlustou knihu na cesty? V online JŘ máte navíc aktuální zpoždění atd.

JŘ si koupím, ale budu v něm listovat doma.

Tukan

Bude k dostání i v Minitu v Brně na hlavním? Ono bude levnější si pro něj zajet, než platit dopravu 😀

MilanSima

Je dobře, že se stále vydává. Sice v praxi se asi moc nevyužije, párkrát v roce v něm prolistuji, ale má to něco do sebe 😊 a za desítky let to může mít zajímavou hodnotu.

Jan

V devadesátkách jsem ho měl koupený vždy mezi prvními. Hustý byly ty archy se změnami během platnosti, které k němu pak ještě vydávali. Stačily nůžky, lepidlo a za 3 dny byl dokonale aktualizovaný. Jó to byly časy…

Přelepkář

Změny již bohužel vytištěné nedostanete, stále si ale můžete změnové listy stáhnout z http://prelepky.wz.cz, vytisknout sám, nalepit a mít vše aktuální.

Jan Šindelář

Ano, i letos na vaše stránky odkazujeme přímo z KJŘ. Díky za ně.

Jan

To mě dojímá, ale už asi 20 let jsem ho neměl v ruce…

David

Poraďte mi prosím, jak Vaše velmi pěkné přelepky přebarvit na jinou barvu než černou ……jak to v pdf udělat. Já jsem měl kdysi na flash disku návod od někoho poslaný, ale flash disk havaroval a jinde to nemám.

Přelepkář

Zajímavý dotaz, já na něj však neznám odpověď, byť už jsem nad tím uvažoval. Popisky barevně by nebyl problém, ale samotná přelepka je obrázek a ten snadno přebarvit neumím. Na stránky bych to dal stejně černě, protože ne každý chce tisknout barevně. Výtisk v červené barvě se mi podařil jen jednou s rozbitou tiskárnou, která tiskla jen žlutou a purpurovou.

Přelepkář

To je zajímavá otázka, na níž však neznám odpověď, byť jsem se jí již zabýval. Samotná přelepka je totiž obrázek, nelze ji tedy snadno přebarvit.
Na web bych ovšem barevné stejně nedával, myslím si, že preferovaná barva tisku je černá. Vytisknout barevné přelepky (konkrétně červené) se mi podařilo jen jednou s rozbitou tiskárnou, která tiskla jen žlutou a purpurovou barvou.

Ivan_pha

Stačí z PDF udělat obrázek JPG a pak v nějakém editoru nahradit barvu za jinou. Je-li pdf dvoubarevné, doporučuji převést i obrázek na dvě barvy a pak je to snadné.

Jako editor stačí např. Gimp.

xyz

Jestli jsem něco nepřehlédl, tak v Brně hl. n. už Pont na nádraží není (?), tzn. v Brně nebude k dostání vůbec? Eventuálně kde namísto toho?

Pavel Skládaný

Už jsem to očichával jako mlsný kocour, bude k dostání v sousedící pekárně na hlavním nádraží, paní slíbila „příští týden“.

Jan Sůra

Přesně tak, byl jste rychlejší. Jakmile bude na pultech, tak dáme ještě info.

VIZEK2442

Jo, od 7.12.

Martin z topírny

Děkujeme…

marek hudec

v plzni prosím KDE?

Lomb

V Pontu

Tomas

Jelikož jsem smartfoun před 3 měsící vyměnil za tlačítkovou Nokii, tak přesně tohle mi chybělo. Je to cena za měsíc a půl datového tarifu, který jsem zrušil, takže už si to na sebe i vydělalo.

mlokXCM

A to budete mít pořád u sebe, když budete potřebovat nějaký spoj? Protože jestli ne, tak sice to můžete pořídit z peněz, které jste ušetřil (ovšem takovým způsobem, kdy jako náhradu za to, co jste vyhledával na mobilu, budete muset pořídit nějakou alternativu vám ty úspory moc dlouho nevydrží) ovšem mobil vám to nenahradí.

Přelepkář

Jsou i lidé, kteří s jízdním řádem cestují opravdu vždy

Adam

A hlavně jízdenka koupená offline je ta nejdražší varianta, nehledě na to, že nelze sbírat např. ČD body za které jsou další lístky zdarma.

Tomas

Přechod na starý telefon je radikální krok, nicméně zkuste si to třeba jen na týden nebo měsíc. Třeba zjistíte, že se jedná o příjemnou změnu. Necestuju tak moc, abych nějak dramaticky pocítil diskomfort.

Radek Janata

Datový tarif přece nepotřebujete. Existují i aplikace na jízdní řády, co fungují offline.

Tomas

Na tlačítkové Nokii žádné aplikace nejsou.

Džamel

Na e-shopu vidím 249+119…

VIZEK2442

Přes Zasilkovnu 69 Kč.

VIZEK2442

Bude mít o 100 listů více kvůli dvojí vyluce Brno-Blansko.

Roman

Ano je zbytečný, ano je neaktuální, ano bude využit málo, ano bude se na něho prášit, ano použiji idos. A Ano, je objednán..:))))

Roman

Jel sem vláčkem o víkendu. Díky idosu jsem zjistil, že když zrychlim krok, stíhám meskajici expres, který měl být dávno pryč. Stihl jsem to. A vlak, co jsem měl v plánu, meškal tak, že by mi ujel připoj a já bych byl doma o dvě hodiny později. Takže: IDOS díky!

Ondra L.

To si taky clovek uvedomi, kdyz je nekde v zahranici. Takovy vyhledavac spojeni, kde je prehledne veskera verejna doprava i s podminkami dopravcu, to neni zas takova samozrejmost, jak by se mohlo zdat.

Georg

no ja jsem s idosem vesele jezdil po amstru a s muj vlak si kupoval jizdenky.

Lang

Když ho člověk umí používat, tak ne.

Air Traveller

dekujeme za hodnotny nazor a posilame klicenku.

Michal

to Michal – je to soukr. aktivita nekoho, neni to dotovane z penez nas vsech. Takze naprosto v poradku. A za me supr, at se to dela. Moc uzitecne to neni, nemam dojen, ze bych do toho 2022,co mam v policce byt jednou nahlidl, ale su rad, ze jsem si to koupil. a 2023 si koupim patrne taky…

Michal

Ale já nemám nic proti jejím tisku, jen mně ta cena přijde nepřiměřená.

Air Traveller

tak to nekupuj.

kde je problem?

Ivan_pha

Jako cena jednoho oběda vám připadá hodně? Jako fakt?

Radek

Otázka je, co znamená ono partnertsví… Finanční? Marketingové? Platba za reklamu?

Jan Sůra

Platba za reklamu v jízdním řádu. Bez ní počítejte s výrazně vyšší cenou.

Jan Šindelář

Jmenované firmy si zaplatily reklamu v jízdním řádu … bez toho by byla cena taková, že by asi ani nemělo smysl jej vydávat … vězte, že to není nějaký superbyznys, ale rádi děláme lidem radost 🙂

Vtvt

Používají Vaši knížku i na SŽDC a Drážním úřadu ?

jouda

SŽ si přece vydává svoji vlastní.

Ivan_pha

Proč by to dělali? Pro práci všichni používají aplikace.

Knížka ale bude pěkná do knihovny, děkuji autorům.

Michal

…cena po třech letech poprvé vzroste, nově bude činit 199 korun s DPH.

V e-shopu je třeba počítat s příplatkem za balné a dopravu ve výši 119 korun.

Takže utratit více jak 300 za něco, co ČD ani nenodržují? To je trochu paradox.

Michal

Jo, vycáknul jsi žluč, ale čédébolístku přesto nezahojil… Možná obklad zabere.

Cena je přiměřená, ba co víc, je vlastně fajn.

Michal

Cena možná, ale poštovné určitě ne.

Pavel Skládaný

Tak si to kupte v obchůdku cestou do města a ušetříte.

Stanislav Domanský

Za předpokladu, že žijete ve městě či kraji, kde nějaký Pont je

Air Traveller

nekdo te nuti to balne platit?

🗺️ Petr

Takže co navrhujete?
Jízdní řád vytisknout mikropísmem, aby se vešel na menší počet stránek? Vyřadit z publikace sudě číslované spoje? Přemluvit poštu, ať zásilku doručí zadarmo a nedávat ji do obálky?

Mně se iniciativa libí. Je super, že fanoušci železnice mají si kde jízdní řád koupit za cenu jedné vstupenky do kina.

Vám doporučím IDOS, je zadarmo a jsou tam vyznačena zpoždění.

Zapa

Tak hlavně z něj vyřadit ČD, protože jinak všichni ostatní jezdí včas.😆

panda

Grapp právě teď:
RJ1014 – 22 min.
RJ1011 – 7 min.
RJ1045 – 45 min.
LE1262 – 5 min.
RJ1048 – 13 min.
A to nejsou všechny…

Zapa

Já tam příště dám do závorky slovo „ironie“….😉 Opravdu mě nenapadlo, že budu nepochopen. Zase mě těší že jsem se dostal s mínusy na axelovu úroveň.😆

Michal

To jsem neřekl. I soukromí dopravci mají zpoždění. Ale aspoň mají normální vlaky.

Zapa

Třeba RGJ v Ústeckém kraji má s normálnímu vlaky docela problém.

Michal

Zato na Moravě jsou vlaky ČD katastrofa. Tam se ani nedá o normálním vlaku uvažovat.

Zapa

Jiný kraj jiný mrav. Jestli to třeba také nebude o objednavateli.

Michal

Ať se to klidně publikuje, ale měla by to být za rozumnou cenu. A ČP? To je kapitola sama pro sebe.

Lomb

Tak si to nekupuj.

Georg

nemejte peci – kolenovrtni sotousi si pro vsechno dojedou na rezijku do klimentske nebo do nejblizsiho pontu.
a ano, asi si to letos koupi min lidi, stejne to ma spis sberatelsky vyznam.

Daniel Jablonecký

Před 35 lety stál 20 Kčs. To je při dnešních cenách něco kolem 250 Kč. Nákup přes e-shop neexistoval. A stejně jako dnes byl jeho nákup dobrovolný. Tak se tak neprožívejte a kupte si za 199 korun něco, co vám udělá radost.

MilanSima

Jsou tam vsichni dopravci, ne jen ČD.

Michal

No a? To ČD jsou mistři ve zpoždění.

MilanSima

Aneb kdo chce psat bít, hůl si najde 🙂

Michal

Hledat problémy u ČD je asi nejvíce zbytečná věc na světě.