Klimatu navzdory. Řecko buduje na Peloponésu velký lyžařský areál, nakupuje lanovky
Nová lanovka v řeckém lyžařském středisku Kalavryta. Foto: Leitner
Řecká snaha přilákat ke Středozemnímu moři zimní turisty ostře kontrastuje s problémy českých skiresortů.
Kalavrita je sice cca 700 metů nad mořem, ale lyžařský areál je o 1000 metrů výše.
Do Řecka se chystám – a těší mě, že tohle středisko bude pohodlnější. Další zajímavé je severozápadně od Edessy či v centrálním Řecku.
Zalyžoval jsem si na Kypru.
Celých 12 km sjezdovek? No tak to se hned ženu do Řecka místo do Itálie či Rakouska.
Já v Řecku lyžovat byl. Parádní zážitek.
Souhlas, stejně tak si myslím, že musí být super zážitek lyžování na Etně.
Si říkám že 2200 m nad mořem bude asi jinak než o 1000 m níž.
https://en.wikipedia.org/wiki/Winter_Park,_Colorado
Winter Park je výletní městěčko na západ od Deveru. Leží na 40. rovnoběžce a je o něco jižněji než rečká Soluň, asi jako Larrisa.
Když byly před pár lety problémy se zamrzáním vody v JE v Texasu na pobřeží Mexického zálivu… ano zhruba jako Západní Sahara na jih od Maroka.
oprava překlepů: Denveru, Larissa
Srovnáváte jabka s hruškama. V Coloradu je to nadmořská výška střediska, zde je to nadmořská výška vrcholu, pod kterým to leží.
Nějaký zdroj pro to vaše tvrzení o zamrzaní vody v JE v Ťexasu?
Neobratně jsem to napsal. Těch 1000 m níž se vztahuje ke střediskům v ČR. Málokteré má vrchol výš než 1200 m nad mořem. Druhý odstavec poukazuje na fakt, že to jde i v takto jižních krajích nejen v Evropě u moře, ale i uprostřed kontinentu. Ten zdroj: “ and one of Texas’ four nuclear facilities were also knocked offline by cold temperatures“ https://www.nytimes.com/interactive/2021/02/19/climate/texas-storm-power-generation-charts.html Nebo wiki o South Texas Nuclear Generating Station: „On February 15, 2021 during a major power outage that impacted much of the state of Texas, an automatic reactor trip shut South Texas Nuclear Generation Station Unit 1… Číst vice »
O rozdílu mezi středomořským a kontinentálním klimatem nemaje potuchy, srovnává zeměpisné souřadnice.
To se učí v 7. třídě…
Hlavně v Americe je jiné klima než ve Středomoří. Zeměpisná šířka je nicneříkající.
Kromě zem. šířky je nejzásadnější vzdálenost od moře (Denver 1500 km) a v tomto případě rovněž Golfský proud. Nadmořská výška tu hraje dost okrajovou roli…
Kolik zaplatí EU
By si na otviracku k pasce mohli pozvat i Klause …
Klaus ale neříkal, že klima se nemění. Klaus žíkal, že pochybuje o ovýhrandím vlivu člověka na současné změny.
Ale z toho druhého se nedá dělat blbbeček, takže se šáhne pro lež.
Klaus jen demagogicky pindal.
Je. A proto ho nemám rád, protože zapleveluje veřejný prostor (jako i mnozí jiní). Když pak nějakou náhodou zmíní něco víceméně pravdivého, člověk k tomu zbytečně získá postoj nedůvěry.
Takže říkal úplný nesmysl. Něco to na tom mění?
Takže mi chcete tvrdit: „Změnu klimatu způsobuje výhradně člověk a nic jiného, jakákoliv jiná příčina je předem vyloučená“
Není naopak totální blbost tohle vzhledem ke změnám minulým, které člověk způsobit nemohl a přesto se staly?
PS: Zelení potřebují k prosazení svých ideálů zrušit techické vzdělání. Vadí jim také výroková logika, která je nutnou součástí technického (mat+fyz) vzdělání. … A jejich snem jsou nové technologie… vzniklé bez technického vzdělání.
Bez technického vzdělání se ale nedá vyrobit ani ten mobil…
Není třeba jít až k mobilu. Bez technického vzdělání nelze vyrobit ani ozubené soukolí (např. v ekologických elektrických hnacích vozidlech), aby se mu nelámaly zuby a přenášelo nějaký slušný výkon – tedy aby se dotýkalo víc zubů najednou než jeden. Správný tvar toho zubu se těžko dá intuitivně odhadnout, musí se poctivě spočítat.
Proč máte nutkavou potřebu dělat že sebe hlupáky?
Průměrná roční teplota od 11. do 14. století byla v Evropě o cca 3 °C vyšší než dnes. Pak průměrná roční teplota během čtyřiceti let klesla o cca tři až čtyři stupně Celsia. Takže ano, teplota se na planetě Zemi mění v intervalech na základě sluneční aktivity v řádu století. Vliv lidské činnosti je zanedbatelný v řádu necelého procenta.
Teorie globálního oteplování je podvod, postavený na nesmyslné teorii, vytvoření strachu a obrovském byznyse s dotacemi, emisními povolenkami a lidskou hloupostí.
Pro ty cykly je takový hezký graf. Jestli jsme už blízko dalšího vrcholu nebo ještě ne, to je věc spíš politického přesvědčení než vědy.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Doba_ledov%C3%A1#/media/Soubor:Vostok_Petit_data.svg
Pan Celsius by se dost divil, že v jeho stupních měřil někdo už v 11.-14. století…
Nedivil by se o nic víc, než pan Kelvin, že v jeho stupnici chtějí měřit teplotu vesmíru jako celku zlomek sekundy po jeho vzniku.
Jen pro vaše info-kdyby zde bylo nynější klima před 70ti lety, tak by tu byl hladomor. Jen díky umělým hnojivům se dá vypěstovat produkce i za toho šíleného sucha, co posledních pár let je……….
Ne nebyl by tu hladomor, tehdy nebyla půda zničena chemií, erozí, těžkou technikou a byla plná přírodní složky a krytá plevelem což zajištovalo podstatně menší vysychání. Byl menší výnos, ale také se podstatně méně plýtvalo. Největší zločin na naší krajině a půdě udělalo zemědělství právě za tech 70 let..
V Česku nikdy velký hladomor ze sucha nebyl. Všechny velké hladomory tu způsobilo příliš velké chladno a deště.
V 11. až 14. století možná bylo v Evropě tepleji, ale co z toho usuzujete o globální teplotě celé planety? Navíc, ty změny klimatu jsou bezprecedentně rychlé. Tak rychlé NIKDY nebyly. Viz třeba https://xkcd.com/1732/ Dále, modely předpovědí změn klimatu dle množství vypouštěných skleníkových plynů celkem dost sedí. Už po desítky let. Včetně těch modelů, které tehdy vypracovaly ropné společnosti – ty asi nebudete obviňovat z podvodu s emisními povolenkami, že? Dále, na vlivu člověka na změnu klimatu se shodují prakticky všichni klimatologové. Tedy ti nejpovolanější vědci. Vážně si myslíte, že v tom vašem „podvodu“ jedou skoro všichni vědci z jednoho… Číst vice »
Ne, ač Klause nemám rád, tak tady použil hlavu. Změny klimatu jsou tu stále – třeba kolem roku 1600 kvetly třešně na Moravě v březnu a sklizně byly 2. A jak za to mohlo spalování uhlí anafty člověkem, který ještě nezačalo?
Supr, takze v roce 1600, jak rikate kvetly tresne na morave v breznu….tj nekdy kolem 1570 ty tresne kvetly mnohem pozdeji a sklizen byla normalne jen jedna? Protoze to je presne co se deje dnes-ze se globalni teploty meni extremne rychle behem pouhych par let. To, ze se obecne meni teploty postupem nekolika set let je samozrejme zcela pravda, ale to, ze by se prudce menila teplota behem par kratkych desetileti, to rozhodne normalni jev neni a primo souvisi s cinnosti cloveka.
Priste vam radim si neco nejprve nastudovat, nez ze sebe delat hlupaka.
No a jednou na Nový rok byly v Československu takové mrazy, že nejezdily ani parní lokomotivy, konecm 70. let.
Plyne z toho něco?
Ne.
Tak prosím takové epizodní události z jednoho místa a času negeneralizujte na změny klimatu.
Počasí a klima je totiž něco dost jiného.
Klaus je zcela mimo a jeho křiky jsou vyvráceny každým vědcem, který se o problematiku zajímá. Lidska cinnost prokazatelne urychluje globalni zmeny. To je fakt, na kterem nic nezmenite ani vy, ani genius Klaus s vystudovanou VSE.
„a jeho křiky jsou vyvráceny každým vědcem, který se o problematiku zajímá“ – to není pravda. Naopak, občas se vyskytne nesouhlasná studie. Ale autoři bývají ostrakizováni.
Tak samozřejmě že když 99 procent klimatologů zastává nějaký postoj, budou kritizovat postoj opačný od onoho 1 procenta kolegů.
Nemám dostatečné vzdělání, abych rozhodl, která skupina má pravdu. Takže někomu musím věřit.
Klíčová otázka: z vědců kteří se oboru věnují i dlouhé desítky let, z těch nejvíc povolaných: budete VY věřit 99 vědcům ze sta, nebo tomu osamocenému?
Teoreticky by ten osamocený mohl mít pravdu, ale je to dost nepravděpodobné, nemyslíte?
tak když tam na zbztek roku udělají nějaký traily pro kola, tak asi mají šanci to provozovat docela slušnou část roku, no maximálně ty lanovky doslouží někde jinde…
Nevím, co tam žije. Pokud je to hnízdiště například orlů… tak bych jim přes jaro a léto nechal klid. Se solí a ochranou přírody se to nemá přehánět, ale bez ní to nejde.
Pokud se jedná o čistě soukromý projekt bez nároku na veřejné peníze, nevidím v tom žádný problém…
Soukromý projekt bez nároku na veřejné peníze? V Řecku?
Proto je tam slovíčko POKUD…
Vliv na okolí je sice bez nároku na finanční podporu, ale…
Jasna klajmticejndz
Do Kalavrity jezdí velmi malebná zubačka z pobřeží 🙂
Copak malebná, to ona je; v některých úsecích až dechberoucí. Ale taky je docela řecká: 1. když jsem tam byl, jezdily na zubačce 3 páry vlaků denně, dole na hlavní trati taky 3 páry (náhradní autobusové dopravy, ale to na principu nic nemění). A co myslíte – navazovalo to? Ne 🙂 Tedy první a třetí pár navazovaly, ale když jste sjeli z Kalavryty dolů prostředním vlakem, tak vám to v Diakoptó asi o hoďku ujelo a do večera času dost. 2. pořídili si na to krásné elektrické jednotky, ale ty nějak nejezdily; asi po 10 letech zkoumání se přišlo na… Číst vice »
Cab ride na Youtube hovoří za vše a ještě lepší je hike record bo trať je zároveň atraktivní turistickou stezkou bo v Řecku se zjevně s ničím zásadně hlavu nelámou:-) https://www.youtube.com/watch?v=UlYmxR5yLKE
Lyžování je pro pozéry, co chtějí své mamince dokázat, že umí sáňkovat i vestoje. 😉 😀
Lyžuju rád, ale za tenhle fór jsem dal plus. 😀