Kdo zamíří do vedení ČD? Ve hře je šéf Drážního úřadu Kolář i manažer ČD Cargo

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhyVectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

Nejméně ze tří zájemců bude vybírat dozorčí rada Českých drah dva nové členy představenstva státní firmy. Ani jeden ale nesplňuje

Nejméně ze tří zájemců bude vybírat dozorčí rada Českých drah dva nové členy představenstva státní firmy. Ani jeden ale nesplňuje podmínky, které si dozorčí rada stanovila. Přesto už proběhly první pohovory.

O post ve vedení firmy se uchází někdejší náměstek generálního ředitele ČD Jiří Kolář, který má za sebou ještě působení v čele SŽDC a aktuálně je ředitelem Drážního úřadu. Mezi přihlášenými je také ředitel Odboru údržby a oprav kolejových vozidel ČD Cargo Zdeněk Štěpánek a ředitel oblastního centra údržby Českých drah v Praze František Kozel. Štěpánek a Kolář svoji přihlášku deníku Zdopravy.cz, Kozel řekl, že je to jeho interní věc. Jeho kandidaturu ale potvrdily redakci dva zdroje.

Předseda dozorčí rady Petr Moos nechtěl téma výběru nových manažerů detailněji komunikovat. „Přihlásil se optimální počet lidí. Ani málo, ani příliš mnoho,“ uvedl pouze. Podle něj by mělo být rozhodnuto do konce měsíce.

Všichni tři se ale hlásí na post náměstka pro provoz, na post náměstka pro správu majetku podle dostupných informací nikdo.

Ani jeden z přihlášených nesplňuje ale přísnou podmínku, kterou si dozorčí rada v inzerátu na nové členy vedení stanovila. Jde o manažerské zkušenosti na úrovni nejvyššího managementu ve firmě s minimálně 300 zaměstnanci a nejméně tři roky praxe v posledních pěti letech. Kolář by takovou podmínku splňoval, kdyby nebyl v roce 2014 odvolán ze SŽDC, v případě Štěpánka i Kozla nejde o posty v nejvyšším managementu. 

Představenstvo Českých drah prošlo v září velkou proměnou, když dozorčí rada odvolala tři členy z pěti. Aby bylo usnášeníschopné, dovolila do vedení firmy ještě Radka Dvořáka, dva posty zůstávají volné. 

Výběr manažerů má na starosti společnosti Constellation, kterou doporučil ministr dopravy Dan Ťok.

Tagy České dráhy František Kozel Jiří Kolář představenstvo Českých drah Zdeněk Štěpánek
21 komentářů