Kam s vlaky v Praze? SŽDC hledá nové odstavné plochy i místo pro nové depo

RegioJet na Smíchově. Foto: Jan SůraRegioJet na Smíchově. Foto: Jan Sůra

Konec odstavného nádraží na pražském Smíchově, které ustoupí developerskému projektu, a současně nárůst železniční dopravy může dopravcům způsobit velký problém.

40 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

Nemá s touto nečekanou aktivitou SŽDC něco společného i IV. železniční balíček? Už ho dočetli až do konce. 🙂

Úklid souprav přijíždějících od Libně do Vršovic bohužel znamená jízdu křížem přes zhaví na hl.n., to taky není ideální…

Martin Hanzal

Vršovickej ranžír…

Sotous

Regiojet dostal od čd na Smíchově výpověď, ale vesele tam parkuje dál.
Jak to?

K.S.

No pokud se pamatuji, tak dostal výpověď z budov, ale koleje jsou SŽDC, takže asi proto.

Trnka

A já si bláhově myslel,že SŽDC žádné osobní vagóny nemá. Takže je nemusí nikam odstavovat. No asi jsem se spletl a přeji SŽDC šťastnou ruku při výběru. A dopravcům poklidný rok.

K.S.

Lehký trolling?
Jde o to že zřejmě je požadavek více dopravců na to někde u Prahy odstavit vlaky a protože tento požadavek je myslím už prastarý (od 30. let??), ani jeden z dopravců na něj finančně nemá a bylo by to pro ně nevýhodné a i prostorově náročnější pro Prahu a okolí, 3x výtopna, 3x odstavné nádraží, 3x dílny 3x ostatní zázemí, tak bude možná lepší pokud to postaví SŽDC a bude to pronajímat, navíc si může dovolit kapacitu do jisté míry předimenzovat a případně ji pronajímat.

Oldřich Sládek

Ono není kde parkovat i s nákladní dopravou…. a mimochodem, velký problém je třeba i průjezd Prahy pro nákladní vlaky z důvodu zavedení toho osobního vlakodromu všemi směry. To není kritika osobky, ale kritika strategie státu ohledně infrastruktury. Za obrovského úsilí momentálně napravujeme dnes aspoň z malé zčásti zcela chybná rozhodnutí z doby před 10-15 lety, která se nám ale v nejbližších 20 letech tragicky vymstí. A není boha to změnit.

železničář v důchodu

Něco jiného je ovšem infrastruktura pro traťový provoz a s ní související veřejná dopravní zařízení, což je záležitost celospolečensky potřebná, a proto by měl její budování a údržbu zajišťovat stát, a něco jiného jsou technická a technologická zařízení dopravce – je-li to přitom dopravce NESTÁTNÍ a navíc se honosící tím, že dokáže provozovat své služby bez STÁTNÍCH dotací, pak ať si zařízení pro svoji činnost potřebná zajistí sám a nechce to od státu: měl na to ostatně už dost času!

K.S.

Jak víte že si je nechce od státu pronajmout? Myslím že z pohledu výhodnosti to bude pro všechny dopravce v okolí Prahy lepší pokud si budou část zázemí v Praze pronajímat, bude tam jistá flexibilita, navíc kvůli výchozí stanici mnoha vlaků – Hlavní nádraží, by bylo obtížné postavit 3x nejvhodněji situované odstavné nádraží. Pokud to bude někde v širším zázemí Prahy, pak se nabízí je rovnou udělat dost velké, aby se do něj vlezla i nákladní doprava.

František

Ta nákladní doprava mi přijde ještě horší. Osobní vlaky přece nemusejí nocovat v Praze, ba dokonce je to s ohledem na převažující směr ve špičkách (ráno do Prahy, večer zpět) nežádoucí.

liberal shark

Nádraží Bubny, Žižkov a Smíchov za těch 100 – 150 let samovolně přestěhovaly z periferie do centra, tak se holt musí zrušit a postavit nová někde jinde. Není normální využívat cenné pozemky v centru ekonomicky neefektivním a obtěžujícím způsobem.

František

Nové sídliště ovšem přinese i nové nároky na dopravu, leda by optimálně skloubilo bydlení i zaměstnání.

JOHNNY

liberal shark: nikdo nic nikam nestehoval – tyto 3 zminovana nadrazi byla ve sve době stavena daleko za tehdejšími predmestskymi teprve pozvolna vznikajícími dělnickými perifriemi za hradbami kralovskeho města Prahy – za tech 100-150 let se z těchto oblasti stalo vnitrni město a za posledních cca 15 let se z těchto oblsti stava pulsujici sirsi centrum města….

JOHNNY

Pro srovnani s dneškem se jednalo o oblasti jako je dnes oblast: Rudna, Zdiby, Mstetice, Jažlovice/Modletice, Horní Počernice…

železničář v důchodu

JOHNNY: „nikdo nic nikam nestehoval – tyto 3 zminovana nadrazi byla ve sve době stavena daleko za tehdejšími predmestskymi teprve pozvolna vznikajícími dělnickými perifriemi za hradbami kralovskeho města Prahy“ To je naprostá pitomost – je zřejmé, že nejen nemáte ani ponětí o historii, ale ani se neobtěžujete vyhledat si patřičné informace ve snadno dostupných zdrojích, než napíšete nějakou hovadinu. Obec Bubny (resp. Holešovice-Bubny) se stala součástí Prahy už v roce 1884, tedy relativně velmi brzy poté, co byla poprvé dotčena železnicí, a ani tehdy rozhodně nebyla tak daleko od vlastního města, jako nyní třeba Zdiby či Rudná (což dodnes součásti… Číst vice »

liberal shark

JOHNNY: obávám se, že jste mně tak úplně nepochopil. Samozřejmě že ta nádraží jsou pořád na stejném místě. To jen město Praha se zvětšilo a přelilo se přes ně :-)).

Dagmar

Ale to je legrace. Takže se nejprv oddělily České dráhy, protože to je ekonomičtější a chce to po nás EU (zatímco Deutschebahn si vesele zřídily holding), dráhy pak prodaly co mohly a teď všichni koukají, že není kam dávat vlaky! Proč by to sakra měly daňoví poplatníci sanovat? Já byla velký zastánce železniční dopravy, ale poté, co jsem si přečetla, že nádraží v Malé skále bude stát 160 mio, rekonstrukce lokálky Rokycany – Nezvěstice 900 mio, tak už mě to přešlo – je to prostě moc drahé. A to, že si budou SŽDC dokupovat místo na vlaky – ani korunu!!

Romanero

Drahé si to děláme sami. Ten, kdo ovládá resort dopravy a vrcholné funkce ve státních organizacích jsou lidé, které jsme (resp. jste) si zvolili..

František

Ony silnice ale nejsou levnější. I tam údržba a přidávání kapacit něco stojí. Navíc tady to ti dopravci poměrně dost zaplatí v poplatcích za používání. O výrobě a spotřebě energií a nákladech na zdraví nemluvě.

Milan

Proč pro krátkodobé odstavení nejsou využívány zarůstající koleje hned za jižním portálem vinohradských tunelů? Nebo další obrovský prostor se zarůstajícími kolejemi s trakčním vedením, je v prostoru býv. seřaďovacího nádraží Vršovice.

liberal shark

I do Vršovic zvolna dorazila civilizace a ty pozemky jistě najdou jiné, lepší využití.

Lui

V prostorách bývalého seř. nádraží Pha. Vršovice se plánuje přeložka Vršovice – Hostivař včetně nové zastávky a zrušení stávající zastávky Pha. Strašnice zast., ale kdy, tak to je ve hvězdách.

Otmar

Pokud vím, tak jediné odstavné nádraží v Praze je majetkem ČD nikoliv SŽDC. Stejně tak depo Vršovice. Proč si soukromníci nepostaví své depa a odstavná nádraží na své náklady? Má to snad platit daňový poplatník? Není to nedovolená podpora? Nekalá soutěž?

Romanero

Jste naivní, jestli si myslíte, že SŽDC postaví depo a pak klíče zadarmo předá Jančurovi. To je samozřejmě nesmysl pramenící patrně z chorobné zapšklosti vůči soukromníkům.

Nevidím nic špatného na výstavbě erárního provozního zázemí pro vlaky, jehož kapacity a servis se pak budou např. pronajímat více (menším) dopravcům. Je hluboký ekonomický nesmysl chtít po dopravcích velikosti KŽC, RegioJet, Leo Express apod., aby si postavili vlastní nové depo. Jediný, kdo prokazatelně vydělává v osobní železniční dopravě v ČR je RegioJet a není to žádná pecka.

Jan H.

Romaneto. RegioJet prokazatelně vydělává v osobní železniční dopravě??? Tak to je asi jediný železniční osobní dopravce na světě, který to dokáže. Pamatujte, žádná osobní železniční doprava, si na sebe nemůže vydělat. To, že má zisk, neznamená, že pokryje všechny náklady na provozování osobní dopravy.

Romanero

Jan H.: „..žádná osobní železniční doprava, si na sebe nemůže vydělat..“

Kristova noho, a na to jste přišel kde? To, že firma generuje zisk znamená, že vydělává, čili že má příjmy vyšší než výdaje. Nepleťte si prosím pojmy a dojmy..

Jan H.

Romaneto. Kde jsem na to přišel? Dělám v tomto oboru už 27 let. To si plete Vy. Tak to řeknu zjednodušeně. To, že má zisky, neznamená, že se mu finančně vrátí každá jízda a že na ní vydělává! U těchto dopravců je to trochu jiný výpočet, ale věřte, že ne všechny vlaky se dopravcům „rentují“.

liberal shark

Želeniční infrastruktura je věcí státu, stejně jako silniční nebo elektrizační. Právo ji užívat mají všichni, kdo si zaplatí.

liberal shark

Koukám, že si tu někdo plete provozní zisk se ziskem :-).

Jan H.

Pánové, nechtěl jsem slovíčkařit. Ale věřím, že víte co jsem tím myslel.

Tomáš Janda

Jan H.: „Pamatujte, žádná osobní železniční doprava, si na sebe nemůže vydělat.“
Tak to samozřejmě není, podívejte se do Japonska nebo nyní např. na Floridě Brightline.

železničář v důchodu

Já si především myslím, že SŽDC má dost starostí s tratěmi a stanicemi, a že nestátní dopravci, pokud něco pro svoji činnost cokoli potřebují, se mají starat sami a ne chtít od státu, aby jim to zajistil – jako to ostatně už platí i pro státní ČD, které se o své provozní zázemí také musejí starat samy!

Jan

To jsou krásní de. Nejdřív prodají developerům za pár korun, kteří na bytech budou mít krásný zisk a teď z peněz daňového poplatníka postaví někde další za miliardy, né li desítky miliard a ještě pro dopravce s prodloužením provozních dob.

Wigles

On ten Smíchov ale developery potřebuje jak praso drbání, to je jedna věc. Druhá věc je ta, že trať mezi Smíchovem a Hlavním Nádražím že absolutně vytížená, a vlaky RegioJetu tam dělají jen a jen bordel v dopravě a zvětšují již tak častá spoždění, proto je potřeba RegioJet přestěhovat, přinejlepším někam k Malešicícm (a to je hlavním důvod, o tom se ale nepíše, protože to není taková senzance pro čtení jak „developerský projekt“, to na lidi funguje jak červená na býka a to je klíč ke čtenosti). Takže nejde o prodloužení provozních dob, ale o uvolnění kapacity důležitého úseku pražského… Číst vice »

JOHNNY

V Praze je tooooolik mnohakolejovych kolejist ktery za posledních 27 let bud akorat zarostli krovim nebo se ty koleje rovnou vytrhaly a je tm skladka /halda, ze bych se toho nebal – akorat je potreba posekat krovi a nejspis i vymenit koleje ….
je to souvisly prostor od Lanoveho mostu az po nareazi Vršovice

Daniel

Zrovna těsně vedle centrální části Prahy nemá to současné odstavné nádraží co dělat, a zvláště v situaci, kdy nám tady zarůstají drážní pozemky v (pro tyto účely) daleko vhodnějších průmyslovějších lokalitách. Navíc projekt, který má na Smíchově vzniknout, bude patřit k těm nejlepším, co v Praze za dlouhé desítky let vznikl, neboť naváže na historický Smíchov klasickou blokovou zástavbou.

železničář v důchodu

Já především naprosto vůbec nechápu, proč se na tom má v této fázi jakkoli aktivně podílet státní firma SŽDC, když jde výhradně o záležitost nestátního dopravce: když Jančura někde potřebuje získat zázemí, ať si použitelnou lokalitu vyhledá sám a SŽDC pouze požádá o vyjádření, zda, když si na ní postaví svoji vlastní vlečku, mu bude SŽDC ochotna povolit její připojení a zajistit mu požadovanou provozní kapacitu na přípojných tratích. Nebo je snad z tohoto pohledu Jančurova firma něčím jiným, než jakýkoli jiný NESTÁTNÍ dopravce (třeba i nákladní)?

JOHNNY

železnicar v duchodu je uplne mimo misu – paralela se kamionovou dopravou – taky si nestavi vlastní silnice a parkuji na veřejných parkovištích u benzinek nebo v parkovacích truck-centrech postavenych na komercni bazi (za poplatek) – u obojího je o stejne – stat postavi dalnice/železnice a pronajima je dopravcum na jejich komercni provoz (podnikani)

železničář v důchodu

JOHNNY: Úplně „mimo mísu“ jste naopak Vy: něco jiného je budovat „parkovací“ infrastrukturu a pronajímat ji za poplatek a něco jiného je, když jeden státní subjekt má přihrávat výhody jednomu konkrétnímu nestátnímu subjektu konkurujícímu jinému státnímu subjektu, N.B. když současně má dost jiných starostí se svým majetkem: ať SŽDC klidně nabídne Jančurovi k nájmu nějaký jí spravovaný zbytný (a většinou rozpadající se) majetek, dokonce třeba i s tím, že mu případně odečte z nájmu nějakou částku za to, že jej Jančura uvede do použitelného stavu, ale nechápu, proč by jinak za Jančuru měla „tahat horké brambory z ohně“ právě státní… Číst vice »

Martin V.

Vy tu nějak plácáte dohromady tři různé typy odstavných kolejí. V článku se píše: 1) odstavení na obraty souprav 2) odstavení v sedlech, tzn. mimo dopravní špičku 3) dlouhodobé odstavení (podle mě logicky spojené s úklidem souprav, údržbou a opravárenstvím) Na první dva požadavky bych (na rozdíl od železničáře v důchodu) preferoval SDÍLENÉ odstavování pro všechny dopravce vč. ČD, to musí být blízko koncové stanice, optimálně ne křížem přes všechny koleje atd. Tady by se SŽDC angažovat měla. Naproti tomu u dlouhodobého odstavení (depo) ať si každý najde a postaví zázemí sám (ČD ho už historicky má). SŽDC tady může… Číst vice »